De Gaulle stelt een „liberale oplossing in Algerije voor Vele Cyprioten gewond na moord op Britse vrouw OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Protest van communistisch China in Den Haag „Nederland kan N.-Guinea niet verdedigen, dat is gebleken" Minister Algera vraagt ontslag Probleem van economisch-sociale zijde benaderd Colons ontstemd over vijfjarenplan Tegen uitlatingen van minister Luns Subandrio reageert op Dr. Drees' verklaring Tegenstrijdige berichten over optreden van Britse troepen in Famagusta Citroën OPEL Enkele buien Waarom hoofdcommissaris Staal ontslag nam TROPENKLEDING Verhoging A.O.W. is waarschijnlijk Half oktober tweede uitkering aan de melkveehouders Om gezondheidsredenen Het woord is aan Verdwenen effecten zijn terecht Polygoon verhuist volgende maand naar Hilversum ee MORRIS beforeyor/êvt// 73e JAARGANG No 74 ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 303e JAARGANG No 2 27 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 Él Ij 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. TB* 1 I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Prukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- S B f if 11 I |j J Jjj J| |T "l Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Ja JL JL JL di is/ X fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De eigen schoonheid van ieder seizoen verzoent ons met de onveranderlijke cyclus: lente, zomer, herfst en winter. Vandaar onze ontvankelijkheid voor de bekoring van dit stemmingsbeeld in het Vondelpark te Amsterdam. De herfst heeft er een fijne lichtsluier uitgespreid over mensen en dingen. (Van onze correspondent in Parijs) Alhoewel de grote rede, die De Gaulle gisteren in Constantine, tijdens zijn vier de tournee door Algerije, uitsprak, nog wel enige punten in het duister laat, heeft de generaal in zijn eerste openbare optreden na het leferendum van 28 sep tember de sluier van zijn Algerijnse plan nen toch wel voldoende opgelicht om zijn liberale volgelingen in de grote lijnen gerust te kunnen stellen. De Gaulle heeft zich een strategisch, en tevens moe dig, staatsman getoond door het Alge rijnse probleem meer langs de economi sche en sociale dan via de politieke we gen te benaderen. De explosieve woor den „Frans Algerije" en „integratie", termen die de scherpslijpers al weken met ongeduld uit zijn mond verwachtten, kwamen niet over zijn lippen. Niettemin gaan de maatregelen, die hij heeft afge kondigd, in feite in de richting van een gelijkstelling van rechten van moham medaanse en Franse onderdanen. Maai de „colons", die zich achter de Alge rijnse generaals en kolonels verscholen, NEW YORK (Reuter) Communis tisch China heeft bij Nederland gepro testeerd tegen zijn „houding" tegenover de toestand in het Verre Oosten, aldus is vrijdag in gezaghebbende kringen van de UNO te New York vernomen. De autoriteiten te Peking hebben, zo werd gezegd, twee dagen geleden tegenover de Nederlandse zaakgelastigde mondeling dui delijk gemaakt, dat zij met name bezwaar hadden tegen de steun van de Nederlandse UNO-delegatie voor de maatregel om de communisten buiten de UNO te houden en de zetel bezet te laten houden door de nationalisten. Zij hadden verder bezwaar tegen verklaringen die minister Luns in New York heeft afgelegd. De minister heeft 17 september bij zijn aankomst te New York een aantal vragen over de crisis in het Verre Oosten beant woord en later in een persgesprek in zijn hotel verdere commentaar geleverd. Hij stelde zich daarbij geheel op het Ameri kaanse standpunt. Advertentie Naar wij vernemen is in Den Haag uit Peking nog geen bericht over het protest bij de Nederlandse zaakgelastigde ontvan gen. De zaakgelastigde van de Chinese volks republiek heeft donderdag op het. ministe rie van Buitenlandse Zaken te Den Haag geprotesteerd tegen uitlatingen van minis ter Luns, zonder overigens de betrokken uitlatingen nader te kunnen substantiëren. Dit protest kon derhalve niet worden aan vaard, zo vernemen wij. Advertentie Bestedingsbeperking of niet blijft favoriet. hadden nu juist liever een aanzienlijke afstand tussen woorden en daden willen bewaren. Die maatregelen kunnen aldus worden samengevat: a. Binnen drie jaar zal een kwart mil joen hectare grond onder de kleine Alge rijnse boeren worden verdeeld. b. Binnen drie jaar zal de eerste fase der industrialisatie van Algerije worden vol tooid. c. Binnen drie jaar zullen woningen voor tenminste één miljoen Algerijnse gezinnen worden gebouwd. d. Er zullen vierhonderdduizend nieuwe functies voor de Algerijnen worden ge- schappn. e. De lonen in Algerije zullen worden opgetrokken tot een niveau dat vergelijk baar zal zijn met het Franse salarispeil f. Tweederde van de Algerijnse jeugd zal binnen drie jaar, en het overige deel ver volgens binnen eenzelfde termijn, tot regelmatig onderwijs worden toegelaten. g. Tenminste tien percent der ambtelijke functies moet ten spoedigste door Alge rijnen worden bezet. Van politieke betekenis is voorts dat voor de kamerverkiezingen in november tenminste tweederde der kandidaten van Algerijnse oorsprong moet zijn. Het duide lijkste bewijs van zijn liberale opvattingen en zijn onverzettelijkheid heeft de premier geleverd met zijn voornemen generaal Sa- lan binnen afzienbare tijd in Algerije door een burgerlijke minister-resident te ver vangen. Salan die algemeen inspecteur van het Franse leger zal worden, werd van deze aanstaande mutatie door De Gaulle op de hoogte gesteld. Het zou trouwens de bedoeling van de minister-president zijn alle militairen in Algiers in hun positie terug te dringen door ook de prefecturen, net als vroeger, aan burgerlijke ambte naren toe te vertrouwen. De rekening Het vijfjarenplan voor Algerije van De Gaulle stelt de militaire :urta van Algiers op haar beurt voor enkele voldongen fei ten. De prooaeanda uit deze hoek voor de 'ntegratie heef) van 13 mei af altiid een onwaarachtig karakter gedragen. De huichelachtigheid van dit streven heeft De Gaulle lanf?s een omweg aan de kaak ge steld. De generaal heeft nog niet onthuld wie de, allerminst lichte, kosten van de ge leidelijke economische en sociale gelijk stelling tussen Algerije en Frankrijk zal dragen, maar men mag gerust aannemen dat de extremisten, en vooral de „colons" in Algeriie. spoedig de rekening van de politiek die zij zeiden voor te staan, ge- nresenteerd zullen krijgen. Op dat ogen blik zullen zij vermoedelijk de tijd ver wensen dat zij op het. forum van Algiers de leuze der integratie en gelijkstelling Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien, in hoofdzaak in het westen van het land. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ DJAKARTA (ANP) - De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su bandrio, heeft in een verklaring aan de pers heden gezegd, dat Indonesië beter in staat is, Westelijk Nieuw Guinea te verde digen dan Nederland, vooral wanneer In donesië gereed zal zijn met de opbouw van zijn strijdkrachten Subandrio zeide dit in een commentaar op de verklaring van dr. Drees in de Tweede Kamer, waar bij de Nederlandse minister-president had gewezen op het. strategisch-militaire be lang van Westelijk Nieuw Guinea, met na me voor de niet-eommunistische Weste lijke mogendheden. „West-Irian, samen met geheel Indone sië, heeft inderdaad een zeer belangrijke militair-strategische positie", aldus mi nister Subandrio. „Maar West-Irian heeft geen strategische betekenis juist voor Ne derland, omdat Nederland niet in staat is gebleken, dit gebied te verdedigen, zoals Zoals gisteren is meegedeeld, heeft de hoofdcommissaris van politie in Rotter dam, de heer H. M. C. A. Staal, ontslag gevraagd wegens een meningsverschil met de burgemeester, mr. Van Walsum. De hoofdcommissaris heeft naar aanleiding hiervan thans het volgende meegedeeld: „Teneinde te voorkomen, dat voort gegaan wordt met het verspreiden van onjuiste berichten over mijn ontslag aanvraag, maak ik in het belang van het politiekorps bekend, dat deze uit sluitend verband houdt met het niet aanvaarden door de burgemeester van een voorstel tot ontslag van een op proef aangestelde vrouwelijke agent". Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM tijdens de laatste oorlog wel is gebleken. Naar mijn mening is het voor Nederland al een zware last, zijn aandeel te leveren in de verdediging van West-Europa. Wat West-Irian betreft, tot de verdediging van dit gebied is Indonesië beter in staat, voor al nadat het zijn militaire kracht zal heb ben vergroot. In economisch opzicht legt. West-Irian op Nederland jaarlijks een last van enige tientallen miljoenen guldens" aldus Su bandrio, die verder zeide dat, gezien vo- rengaande feiten, te geloven, dat Neder land Westelijk Nieuw Guinea wenst te ge bruiken om van Indonesië concessies te verkrijgen in economisch opzicht. Het is voor de Nederlanders te betreuren, aldus Subandrio. dat zij hiermede overmatige winst willen behalen, waardoor Westelijk Nieuw Guinea een wapen is. dat werkt als een boomerang tegen henzelf. „V.S. keurden niets af" WASHINGTON (UPI) - Een Indonesi sche functionaris heeft de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken. J. M. A. H. Luns. ervan beschuldigd dat hij een verkeerde uitleg zou hebben gegeven aan de houding van de Amerikaanse regering ten opzichte van de confiscatie door Indo nesië van Nederlands eigendom. De func tionaris uitte deze beschuldiging, nadat de Indonesische gezant. Nugroho, vrijdag middag een bezoek had gebracht aan het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken. Minister Luns had donderdag op een persconferentie gezegd, dat de Ameri kaanse regering hem opnieuw bevestigd had. dat zij de confiscatie van Nederland se eigendommen in Indonesië afkeurt. Nugroho, aldus de functionaris, kreeg vrijdag de verzekering dat de „Verenigde Staten zich niet tegenover de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken hebben gebonden ten aanzien van de maatrege len die door de Indonesische regering te gen de Nederlandse belangen zijn getrof fen". Wat de kwestie van de wapenleveran ties betreft, bleek er in de Nederlandse en Indonesische versie van de door de V.S. gegeven verzekeringen geen verschil te bestaan. Maar wat de kwestie der confiscatie van Nederlandse eigendommen betreft, be schuldigde de Indonesische woordvoerder minister Luns van „opzettelijk verkeerd uitleggen" van de uitlatingen van Dulles, teneinde „de indruk te wekken alsof hij erin geslaagd was Amerikaanse steun te verkrijgen voor het Nederlandse stand punt". der rechten van Fransen en Algerijnen hebben aangeheven. De plannen van De Gaulle zijn door de Fransen in Algerije over het algemeen terughoudend en zonder enige hartelijkheid ontvangen. In afwach ting van hun reacties en eventuele tegen maatregelen, zo geen sabotagepogingen, kan echter worden gezegd dat De Gaulle voor het ogenblik aan het langste eind heeft getrokken en dat hij degene is die het recht heeft het laatste en dus het beste te lachen. De A.O.W.-uitkeringcn zullen, naar mag worden aangenomen, in verband met de gestegen loonindex worden verhoogd. Voor gehuwden zou de uitkering van 127 per maand worden gebracht op 132 en voor ongehuwden van 78 op 81 per maand. De officiële beslissing ten aanzien van deze verhoging is echter nog niet genomen. Verwacht wordt dat de nieuwe uitkeringen evenwel reeds op 1 november zullen in gaan. Voorts mag worden aangenomen dat ook de premieprijs zal worden verhoogd. Het maximumbedrag waarover de A.O.W.- premie moet worden betaald, zou van 6900 worden gesteld op 7500. Hierover is evenwel ook nog geen officiële beslissing genomen. De nieuwe premiegrens kan niet vóór 1 januari van kracht worden De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten aan melkveehouders een tweede betaling op de melkprijsgarantie 1957-1958 uit te keren ten bedrage van vier cent per kilogram melk over de in de periode van 22 juni tot en met 13 september 1958 geleverde hoe veelheid melk. De regering heelt reeds tijdens het lo pende melkprijsjaar een begin gemaakt met de uitbetaling van de nog definitief te bepalen toeslagen van melkprijsgarantie 1957-1958. De eerste uitkering in begin juli van vier cent per kilogram melk had be trekking op de hoeveelheid, die geleverd is in de periode an 10 november 1957 tot en met 21 juni 1958. Het Produktschap voor Zuivel zal de tweede uitbetaling zo regelen, dat de zui velfabrieken omstreeks half oktober over de gelden van de uitkering ter doorbeta ling aan de veehouders kunnen beschik ken. 's GRAVENHAGE - Mr. J. Algera heeft de Koningin verzocht hem ontslag te willen verlenen uit zijn functie van minister van Verkeer en Waterstaat. De reden van deze ontslagaanvrage is dat de minister meent in verband met zijn ge zondheid niet meer ten volle te kunnen voldoen aan de hoge eisen, die zijn huidige ambt hem stelt. Mr. Algera heeft het ministersambt be kleed sinds 2 oktober 1952. Hij is geboren in 1902 en studeerde rech ten te Groningen, waarna hij in diensl trad van de provincie Friesland als amb tenaar ter Provinciale Griffie. In 1935 werd hij voor de Anti-Revolutionaire Partij ge kozen tot lid van de gemeenteraad van Leeuwai'den, van welke gemeente hij na de oorlog waarnemend burgemeester is geweest. Voordat hij minister werd was mr. Algera lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. In 1937 deed de huidige minister zijn in trede in de Tweede Kamer. Kamerlid bleef hij tot aan zijn benoeming tot minis ter van Verkeer en Waterstaat. Onder zijn bewind kwamen onder meer de Deltawet, Noodwet Dijkherstel, de nieu we Post wet en de instelling van een Spoor wegongevallenraad en een nieuwe Lucht vaartwet tot stand. Als opvolger van minister Algera wordt Bernard Shaw: De belangstelling der mensen voor hun omgeving is de overmaat van hun be langstelling voor zichzelf. Minister Algera reeds genoemd mr. J. van Andel, lid van het College van Beroep voor het Bedrijfs leven. NICOSIA (Reuter) Een officiële Brit se militaire woordvoerder heeft, nadat Britse journalisten een bezoek aan een ziekenhuis in Famagusta hadden gebracht gezegd, dat onieveer 150 Griekse Cyprio ten zijn gewond bij operaties, die zijn uit gevoerd na de moord van vrijdag op een Britse huisvrouw, moeder van vijf kinde ren. Tevoren hadden Britse functionaris sen gezegd, dat slechts 21 gewonden naar het ziekenhuis waren gebracht. Britse verslaggevers hoorden van een Cyprische dokter dat er ongeveer driehonderd ge wonden waren behandeld. Er werden nog meer gewonden binnengebracht toen de verslaggevers :n het ziekenhuis waren. Zij zagen tientallen mensen in dekens gehuld op de grond liggen, daar alle bedden be zet waren. Onder hen waren vele oude Prinses Margaret (rechts) is tijdens haar bezoek aan België bijna het slachtoffer geworden van een onbesuisde automo biliste. Zij maakte deel uit van een groepje toeristen dat de binnenstad van Brugge bezocht en zich bij het bezichtigen van oude gevels midden op de rijweg bevond. Een automobi liste, die woedend was over deze hin dernis op haar weg, reed met grote snelheid op het groepje toe en kwam er, door krachtig remmen, middenin tot stilstand. Haar woede verkeerde in schaamte toen zij tot de ontdekking kwam wie haar verontwaardiging gaande had gemaakt. Zij bood daarop haar verontschuldigingen aan. Advertentie 2 C V IDEAL 19 3987.— v.a. 9375— Hoofdagent voor Haarlem en omstreken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 - Bloemendaal Telefoon 51301 De verdwenen effecten ter waarde van 200.000,uit de erfenis van de in Duits land bij een auto-ongeluk om het leven gekomen heer Th. M. M. uit Laren, waar naar door de rijksrecherche een onderzoek werd ingesteld, dat zich zelfs tot Duits land uitstrekte, zijn terecht. Een broer van de overledene, de heer B. H. M- M. uit. Zwolle, heeft de waarde papieren gevonden in een schuurtje, dat in de tuin van zijn broer stond. Zij lagen in zeildoek gewikkeld in een oude verhuis- kist. De effecten zijn ter hand gesteld aan een Zwolse notaris, die belast is met het regelen van de nalatenschap. Het ligt in de bedoeling, dat in november de filmfabriek Polygoon n.v. van Haar lem naar Hilversum zal worden overge bracht, waarmee de concentratie van Ne derlandse filmbedrijven in de radiostad— die zich dan met recht ook filmstad kan noemen zal zijn voltooid. Naar wij vernemen zal het gehele be drijf van Polygoon, met inbegrip van het binnen- en buitenlandse journaal en de filmstripafdeling, worden overgebracht In Hilversum zijn reeds gevestigd de n. v. Cinecentrum met haar laboratoria voor de afwerking van films, onder meer voor de journaals van de Nederlandse Te levisiestichting, de n. v. filmfabriek Pro- filti uit Den Taag, die op 1 januari evenals voor de oorlog weer met een eigen Neder lands filmjournaal in de bioscopen ver schijnt, de n. v. Interfilm (de smalfilmaf deling van de belangengemeenschap Po- lvgóon-Profilti) en de n. v. Multifilm (re clame- en bedrijfsfilms), welk laatste be drijf eveneens uit Haarlem afkomstig is. Ook het kleurenfilmlaboratorium van Polygoon bevindt zich al in Hilversum. mensen. De arts zei, dat drie van de ge wonden „stervende" waren. Uit een na bijgelegen politiebureau hoorden de ver slaggevers schoten vallen. Na midder nacht ging een aantal verbonden Cyprio ten uit het ziekenhuis hinkend naar huis. Anderen werden met een ziekenauto naar huis gebracht. Een woordvoerder van het hoofdkwar tier van de veiligheidstroepen in Nicosia heeft gezegd, dat een onderzoek zal wor den ingesteld naar klachten over mishan deling. Een Grieks-Cyprisch meisje van twaalf jaar zou bij het verhoor in elkaar zijn gezakt en later in 't ziekenhuis gestor ven. Een Grieks-Cyprische jongen zou tij dens het verhoor aan een hartaanval zijn overleden. Het hoofd der politie van Fa magusta, Clarks, verklaarde tegenover verslaggevers: „De berichten, volgens welke er personen zijn overleden na de verhoren zijn volkomen onjuist". Clark ont kende ook, dat er personen bij de onder vragingen waren gewond. Hij gaf toe, dat een 150 mensen in het ziekenhuis waren behandeld, van wie er 135 huiswaarts kon den keren. Van een der overblijvende vijf tien is de toestand ernstig. De burgemees ter van de stad heef: bij de Britse com missaris geklaagd, dat een aantal Griek se arrestanten door Britse militairen is geslagen. Hij zei na een onderhoud met de commissaris, de verzekering te hebben gekregen dat dit niet meer zou gebeuren. Famagusta werd vrijdagavond door Britse troepen vrijwel bezet nadat twee jonge mannen twee Britse vrouwen had den neergeschoten van wie er een is over leden. Naar schatting duizend Griekse Cy prioten worden voor een verhoor door Brit se militairen aangehouden. Sir Hugh Foot, de Britse gouverneur van Cyprus, vloog met een hefschroefvliegtuig naar Fama gusta. Hij reed door de verlaten straten onder escorte van drie pantserwagens. In de stad is een algeheel uitgaansverbod van kracht. In Nicosia, Limassol en Lanarca geldt een uitgaansverbod voor jongeren van 15 tot 26 jaar. Bij incidenten elders op Cyprus zijn vrij dag vier Britse militairen gewond. Don derdag vielen aan Britse zijde zeven ge wonden en werd een burger doodgescho ten. De Griekse verzetsorganisatie op het eiland. EOKA, heeft pamfletten verspreid waarin de Britten beschuldigd worden van „laffe methoden". De verzetslieden rich ten hun aanvallen alleen op militairen en vijandelijke agenten, maar de Britse mili tairen hebben opdx-acht weerloze burgers dood te schieten of te mishandelen en vrouwen te schenden, aldus de pamfletten. (UPI) De Britse burgers op Cyprus hebben de raad gekregen een voedselvoor raad voor ten minste zes dagen aan te leg gen en nun woningen alleen indien nood zakelijk te verlaten. De moord op de Brit se huisvrouw lijkt niet alleen de Britse ge meenschap te hebben geschokt, maar ook de Griekse Cyprioten. Beide vrouwen vluchtten gillend toen zij merkten dat zij belaagd werden Niemand poogde tussen beide te komen en twee in het zwart ge klede jongemannen schoten een regen van kogels af. Er bevinden zich nog 41 jeug dige Grieks-Cyprioten in arrest. Zij zul len nogmaals voor een dochter van de ver moorde Britse worden geleid, om uit te maken of zij een of meer der aanslagple gers kan herkennen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD...BOLSTR. 48 A'DAM TEL 71 7162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1