Sterk seizoengevoelig Noordholland volgt de landelijke werkloosheidsdaling niet OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER ZEVENDE VLOOT STAAKT ESCORTE NAAR QUEMOY West-Duitsland krijgt een nieuwe bondspresident Washington hoopt op blijvend bestand 73e JAARGANG No 76 Einde seizoen voor horecareisbus- en conservenbedrijven Uiri F SCHOENEN WELT SPECIAALZAAK Afbetalingen in tweede kwartaal toegenomen }t/ou6uf// eroreo Enige regen Verbetering in de toestand van Paus Pius XII Mijnindustrieraad overlegt over werktijden Extra-premie voor kompels een jaar verlengd Boerderijbrand in Soest Bendeleider Messina in Londen gearresteerd Het woord is aan.... Verbod op „aparte" scholen in Little Rock verlengd Bonn gaat betrekkingen met Oost-Europa aanknopen John Ben Glnbb Geen derde kandidatuur- Heuss te verwachten Margarine duurder? Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 7 OKTOBER 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 229 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE AFGELOPEN MAAND is het aantal werkloze mannen gedaald van 59.476 (ot 54.593. De geregistreerde arbeidsreserve, welke behalve de werkloze mannen ook op de aanvullende werken geplaatste werknemers omvat, daalde van 71.195 tot 63.577. Het trcndcijfer, dit is voor normale seizoenschommelingen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve, daalde van 98.000 tot 96.000. Het aantal werkloze vrouwen steeg in september van 6719 tot 7228. Van de 61.821 als werkloos geregi streerde mannen en vrouwen waren er 12.669 op sociale werkvoorzieningsobjecten geplaatst, zodat het aantal mannen en vrouwen, die in het geheel geen werk hadden per eind september respectievelijk 42.479 en 6673 bedroeg. In tegenstelling tot deze landelijke tendens onderging het aantal werklozen in Noordholland een stijging van 10.523 eind augustus) tot 10.613 mannen. Dit is een gevolg van het feit dat Noord holland sterker de invloed heeft ondergaan van de afloop van het seizoen voor de Horeca-bedrijven, het reisbuswezen en de conservenbedrijven. In het bouwbedrijf is namelijk het aantal werklozen wèl afgenomen en de tendens in de sector metaal is niet ongunstig te noemen. In vergelijking met een jaar geleden is de werkloosheid met bijna zesduizend gestegen: in 1957 waren er in Noordholland namelijk 4894 werkloze mannen. De werkloosheid in de Noordhollandse landbouw is stabiel gebleven en dit. peil zal tot de tweede helft van november weinig verandering te zien geven. In het rayon Medemblik is de werkloosheid echter iets toegenomen omdat de oogstwerkzaamheden in de Wieringermeer het in het algemeen niet nodig maakten seizoenswerkkrachten aan te trekken. Wat de bouwsector betreft, gaat het goed in Noordholland; van een tekort aan arbeidskrachten is nog geen sprake. In het Gooi zal er wellicht spoedig een tekort aan bouwvakarbeiders zijn. In de sector metaal is een licht herstel in de bedrijvigheid waar te nemen, onder meer in de rayons Haarlem, Zaandam en Am sterdam. Dit hangt samen met de grote bouwactiviteit. Minder gunstig is echter de situatie bij de toeleveringsbedrijven, waar af en toe tot ontslag moet worden over gegaan. Het werkloosheidspercentage van de be roepsbevolking in Noordholland bedraagt op het ogenblik 1,8 (vorige maand 1,75); de werkloosheid was het laagst in Purmerend. namelijk 0,3% (0,3%) en het hoogst in Amsterdam, namelijk 2,6% (2,5%). Het aantal minder geschikte werkloze arbeids krachten is in de afgelopen maand toe genomen van 3376 tot 3617, vermoedelijk doordat een selectie wordt toegepast en Advertentie JAC. VAN MARIS BARREVOETESTR. 19 - TEL. 15051 De minister van Economische Zaken heeft aan de Staten-Generaal het negen de verslag toegezonden over de tenuit voerlegging van de wet houdende een tij delijke regeling betreffende afbetalings overeenkomsten. De in het verslag opge nomen gegevens omtrent de ontwikkeling van de verkoop op afbetaling, de afbeta lingsfinanciering en de daarmede verband houdende kredietverlening werden ver strekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uit deze gegevens blijkt, dat bij de par ticuliere geldschietbanken en de postorder bedrijven in het tweede kwartaal 1958 ten opzichte van het tweede kwartaal 1957 van een toeneming der omzet sprake is. De verkopen op afbetaling der grootwinkel bedrijven daarentegen zijn in genoemde kwartalen praktisch op hetzelfde niveau gebleven. Die der overige detailhandels bedrijven, waaronder de afbetalingsma gazijnen zijn begrepen, vertonen daaren tegen in het tweede kwartaal 1958 ten op zichte van het tweede kwartaal 1957 een leruggang evenals waarschijnlijk me de als gevolg hiervan de verstrekte kre dieten der financieringsmaatschappijen. De algemene toeneming van de omzet in het tweede kwartaal 1958 ten opzichte van het eerste kwartaal 1958 is in hoofdzaak een gevolg van de omstandigheid dat in het voorjaar evenals het najaar voor het volkskredietwezen een periode van hoogseizoen is. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 CAMEL DUFFEL COATS ƒ59.50 Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met morgen enige regen. Matige, later nu en dan krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid en west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. arbeidskrachten, die vroeger uit nood wa ren aangesteld, ontslagen worden. In het gewest Haarlem is het aantal werklozen teruggelopen en wel van 1432 tot 1344. De teruggang heerst hoofdzake lijk in de categoriën bouwnijverheid, me taalindustrie en ongeschoolden. Doordat de suikerfabriek in Halfweg in vol bedrijf is, konden vele ongeschoolde arbeids krachten worden geplaatst. Dit betreft dus een tijdelijke opleving. In de bouwnijver heid daalde het aantal werklozen van 178 tot 140 en in de metaalindustrie van 228 tot 211. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem heeft nogal succes bij het plaat sen van gerepatrieerden. In de loop van het jaar zijn er 340 mensen ingeschreven en thans zijn er nóg 118. In de afgelopen maand zijn mannen van omstreeks veertig tot vijfenveertig jaar geplaatst. De landelijke opleving De landelijke daling van de geregistreer de arbeidsreserve was voornamelijk liet gevolg van toegenomen seizoenwerkzaam heden in de landbouw, een iets ruimere werkgelegenheid in de metaalindustrie en een verdere opleving van de bedrijvigheid in de bouwnijverheid. Het landelijk aantal werkloze jeugdigen is met ruim 2200 ge daald tot 3911; het aantal openstaande aanvragen bedraagt thans 6266. Het op nemen van de onlangs van school ge komen jeugdige werkzoekenden verliep trager dan normaal. Niettemin blijkt een bevredigende opname-capaciteit aanwezig te zijn. De bemiddeling van jeugdig ad ministratief personeel verloopt nog steeds enigszins stroef. Het seizoen en de econo mische opleving zijn de factoren, welke bij een nadere beschouwing van de ver schillende werkloosheidsvormen naar vo ren treden. De seizoenwerkloosheid heeft met 3000 haar jaarminimum bereikt; een aantal structuurwerklozen kon tijdelijk bij de oogst worden ingeschakeld. De wrij vingswerkloosheid nam af in verband met het voldoen aan een aantal openstaande aanvragen, vooral door het plaatsen van jeugdige arbeidskrachten. De minister van Justitie, prof. dr. 1. Samkalden, heeft de nieuwe psychia trische afdeling van het Huis van Be waring aan de Weteringschans te Am sterdam geopend. Deze is gevestigd in een daartoe verbouwde en gemoderni seerde vleugel van het in 1850 geslichte gebouwIn de nieuwe afdeling kunnen totaal 45 geestelijk gestoorden worden opgenomen. Ook de gedetineerden uit de twee andere Amsterdamse Huizen van Bewaring, die ter observatie moe ten worden opgenomen, zulten er geplaatst worden. CASTELGANDOLFO (UPI) Blij kens een medisch bulletin is de gezond heidstoestand van Paus Pius XII de afge lopen nacht verbeterd. Het hikken, dat gis teravond opnieuw optrad, was vanochtend verdwenen en de Paus was in staat voed sel tot zich te nemen. Temperatuur, pols en ademhaling zijn normaal. De Paus werd gisteren door een stoornis in de bloedsomloop van de hersenen en een nieraandoening getroffen. In het bulletin wordt voorts gezegd dat de Paus geheel bij kennis lijkt te zijn. Er zijn geen tekenen dat hij moeilijkheden heeft met bewegen. De uroloog, professor Mingazzini heeft goede hoop dat de Paus de nieraandoening te boven is gekomen. Hij is in staat personen uit zijn omgeving te herkennen. De Paus heeft nog moeilijk heden met slikken, maar kon vanochtend enige warme soep nuttigen. Niettemin zei Mingazzini zich ten sterkste tegen over brenging van de patiënt naar Vaticaan stad te zullen verzetten. Na de publikatie van het bulletin hebben de pauselijke lijfarts Galeazzi-Lisi, pro fessor Gasbarrini en professor Mingaz zini het Barberini-paleis veriaten. Slechts dr. Corelli. en mogelijk ook de Zwitser dr. Niehans verblijven thans nog bij de Paus. Niehans heeft de Paus niet meer behan deld sinds 1954, doch is een regelmatig be zoeker van Vaticaanstad. Hij is een om streden figuur, die enkele jaren geleden een boek publiceerde waarin hij zegt de Paus in 1954 het leven te hebben gered. Hij zou zich hebben verzet tegen het advies van Gasbarrini (wijlen) professor Paoluc- ci, de Paus aan de maag te opereren. Pao- lucci heeft Niehans' „visie volkomen on juist" genoemd. De Mijnindustrieraad heeft maandag in een besloten zitting een ontwerpverorde ning vastgesteld om de bijzondere premie regeling voor ondergronders, waarover verleden jaar zoveel te doen is geweest, nog voor een jaar te kunnen verlengen. Na publicatie in het mededelingenblad Be drijfsorganisatie, moet de verordening echter nog in het openbaar door de raad worden vastgesteld. Zij behoeft dan de goedkeuring van de minister van Econo mische Zaken om in werking te treden. De minister heeft echter, toen hij verle den jaar de regeling goedkeurde, het ver langen uitgesproken, dat de bijzondere premie na een jaar in vast loon zou wor den omgezet. Ook heeft de mijnindustrie maandag de arbeidsduur in het mijnbedrijf besproken. Dit moest omdat de thans geldende ver ordening inzake de twaalf vrije zaterda gen voor de ondergronders op 31 decem ber aanstaande afloopt. De raad kwam niet tot een definitief standpunt. Zij zal in een volgende bijeenkomst verder gaan met de behandeling van het probleem, dal op het ogenblik wegens de moeilijkheden in het mijnbedrijf mede met het oog op de voorraden onverkochte kolen nog meer facetten heeft dan onder normale omstandigheden. In de afgelopen nacht heeft een hevige brand gewoed in de boerderij van de heer J. Kok te Soest. Een grote stenen vee schuur, een graanschuur en een tot de nok gevulde hooiberg brandden geheel af. Drie zeugen en 25 biggen kwamen in de vlammen om. Vijf duizend kilogram hooi, vrijf balen stro, duizend bos haver, een tractor en alle landbouwmachines en ge reedschappen gingen verloren. Bij Zwijndrecht is een grote landbouw- schuur bij de boerderij van W. Plaizier in vlammen opgegaan. Twee varkens en acht katten kwamen daarbij om. De voor raad hooi, stro en aardappelen, die in de schuur was opgeslagen, ging verloren. WASHINGTON (Reuter) —De Ameri kaanse regering zou hebben besloten een einde te maken aan het begeleiden van be voorradingsschepen van de Chinese natio nalisten naar Quemoy door Amerikaanse oorlogsschepen, na overleg met de natio- nalistisch-Chinese regering, zo verluidt in Washington. Het State Department is in genomen met het besluit van Peking om het vuren te staken. Het verklaarde dat het waarschijnlijk niet meer nodig zal zijn de nationalistische bevoorradingsschepen naar de kusteilanden te begeleiden, als dit besluit mocht leiden tot een permanente staking van de vijandelijkheden van com munistisch China. Volgens Christian Her ter, waarnemend minister van Buitenland se Zaken lijkt de verklaring van Peking, ondanks de bekende propagandistische verdraaiingen in de richting van een wa penstilstand te gaan. Washington is ver heugd over de verklaring van het natio- nalistisch-Chinese ministerie van Defensie dat nationalistisch China het bestand niet zal schenden, tenzij uit zelfverdediging. Jacob Beam, de Amerikaanse vertegen woordiger op de besprekingen te War schau, zal, naai men aanneemt; waar schijnlijk nieuwe instructies van Washing ton krijgen om de positie van de Chinese communisten te peilen met het oog op de mogelijkheid van een permanent en be trouwbaar bestand. Alleen als dit moge lijk is zullen de Verenigde Staten bereid zijn aan te dringen op terugtrekking van nationalistisch-Chinese eenheden yan de Quemoy-eilanden, zo werd van officiële zij de in Washington meegedeeld. TAIPEH (Reuter) Een woordvoerder van de nationalistisch-Chinese regering heeft het staken van het vuren door Pe king ..de stilte die aan de storm vooraf gaat" genoemd. De woordvoerder voegde hieraan toe dat de bekendmaking -van Pe king „past in het klassieke patroon van het communistisch gekonkel". HONGKONG (Reuter) Een woord voerder van het communistisch-Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft volgens het persbureau „Nieuw China" verklaard dat Amerikaanse schepen en vliegtuigen maandag Chinees grondgebied hebben geschonden, ondanks het feit dal het bombardement op de Quemoy-eilanden is gestaakt. Hij gaf namens zijn regering de Verenigde Staten de 23ste „ernstige waarschuwing". Het Pekingse volksdag blad meldt dat er in Peking 155 divisies van de volksmilitie zijn opgericht en dat in de provincie Szetsjoean dertig miljoen Chinezen tot de volksmilitie zijn toegetre den. TOKIO (Reuter) De Japanse regering heeft het besluit van Peking om het vuren tijdelijk te staken toegejuicht. Zij gelooft niet dat dit besluit een nieuwe propagan da-manoeuvre van Peking is om de Ver enigde Staten in moeilijkheden te brengen, aldus de woordvoerder. Carmelo Messina, eertijds leider van een beruchte bende die zich schuldig maakte aan handel in blanke slavinnen, die in 1956 bij verstek tot twee jaren ge vangenisstraf werd veroordeeld, is in Lon den gearresteerd, toen een vrouw, die door twee detectives geschaduwd werd, de auto van de „trottoirvorst" naderde. Car melo die Groot-Brittannië zonder geldig paspoort zou zijn binnengekomen, is een van de vijf gebroeders Messina, die in Londen leefden tot Scotland Yard aan hun bedrijf een einde maakte. Carmelo werd in België veroordeeld om dat hij een vals paspoort en een vuurwa pen bezat en wegens handel in blanke sla vinnen. Carmelo had België echter inmid dels verlaten. Omstreeks diezelfde tijd werd zijn broer Eugënio veroordeeld tot zes en een halve maand gevangenisstraf wegens koppelarij. Carmelo verklaarde voor de Londense rechter dat hij als Brits staatsburger geen paspoort nodig heeft. Tijdens het proces in België kon evenwel niemand be wijzen welke nationaliteit de gebroeders hadden. Wel werd vastgesteld dat zij van Malta, uit een vrij groot gezin, stammen. De Londense rechtbank weigerde invrij- heidsstelling van Carmelo tegen waar borg. Scotland Yard heeft zich via Inter pol in verbinding gesteld met de Belgische autoriteiten, .om te vernemen of zijn uit levering gewenst wordt. Ambrose Bierce: Een huwelijk is een gemeenschap van vier: een meester, een meesteres en twee dienstwillige dienaren allen tezamen twee personen. Toen minister-president dr. W. Drees gistermiddag te 'Eindhoven aan een lang touw trok, kwam een zwaar ge wicht op een lange cementen paal te recht, die daardoor enige, centimeters de drassige grond inschoof. Het was de eerste van de grote reeks palen, waar op 't hoofdgebouw van de Einhovense technische hogeschool kom te rusten. De minister-president werd afgelost door de loco-burgemeester van Eind hoven, drs. F. Gijzeis, die met dezelfde handigheid als de premier de heistel ling bediende. Na drsGijzeis kwam. ir. T. P. Tromp, lid van het curatorium, aan de beurt. Steeds boorde de cemen ten paal zich dieper in de grond. De „finishing touch" werd verricht door de secretaris van Eindhovens studenten corps de heer R. J. C. M. Cros. Dr. Drees was gekleed in een oliecape en droeg een blinkende veiligheidshelm. St. Louis Het Hof vgn Appel te St. Louis in deAmerikaanse staat Missouri heeft het verbod om de scholen van Little Rock te heropenen als particuliere scho len op basis van rassenscheiding verlengd. De behandeling van de zaak zal op 15 ok tober worden voortgezet. Dr. Raney, directeur van de vereniging in Little Rock die is opgericht met het doel de scholen op particuliere basis te ex ploiteren, verklaarde dat de vereniging niet zal wachten op de uitspraak van het Hof en de middelbare scholen spoedig op particuliere basis zal heropenen. (UPI) In Clinton, in Tennessee wordt een onderzoek ingesteld naar de ontplof fingen in de middelbare school van Clin ton, waarvoor segregatiónisten van bui ten Clinton verantwoordelijk worden ge acht. Men heeft in Clinton maar weinig moeilijkheden gehad sedert de school in 1956 geïntegreerd werd. De zevenhonderd leerlingen, onder wie tien van de dertien negerleerlingen, krijgen voorlopig les in het nabijgelegen Oak Ridge. Een federale rechter te Alexandria in Virginia, heeft een verzoek om niet-ont- vankelijk-verklaring van een request tot toelating van veertien negers tot blanke scholen, afgewezen. Hij zal het request, dat namens de negers is ingediend, op 30 oktober in behandeling nemen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering zal binnenkort een begin maken met het aanknopen van betrekkingen met de Oosteuropese staten. De eerste stap zal zijn het zenden van handelsemissies naar Warschau, Praag en andere Oosteuropese hoofdsteden. Tot dusverre gold in Bonn de formule van Hallstein, thans president van de Europe se Economische Gemeenschap, volgens welke Bonn het aanknopen van betrekkin gen door staten met de Oostduitse rege ring als een onvriendelijke daad beschouw de. Met dergelijke staten wenste de bonds republiek geen diplomatieke betrekkingen aan te gaan. Van deze formule werd in feite afgeweken, toen West-Duitsland di plomatieke betrekkingen met de Sovjet- Unie aanknoopte, hetgeen werd gerecht vaardigd met een verwijzing naar de bij zondere positie die Moskou, met het oog op het Duitse eenheidsvraagstuk en de Duitse krijgsgevangenen, inneemt. Bonn nam het evenwel niet, dat Joegoslavië op een gegeven ogenblik een ambassadeur naar Oost-Duitsland stuurde. Prompt werd de Westduitse ambassadeur uit Belgrado teruggeroepen, een daad, welke in de bondsrepubliek overal waardering onder vond. Bondskanselier Adenauer zei gisteren in West-Berlijn, dat de verhouding tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie wordt beschouwd als de sleutel tot eventuele ban den met de Oosteuropese staten. Adenauer zei onderscheid te maken tussen twee soorten staten. Enerzijds de landen, die niet eenvoudig anders kunnen dan Oost- Duitsland erkennen: Polen en Tsjechoslo- vakije bijvoorbeeld. Met deze staten kan Bonn betrekkingen onderhouden. Ander zijds zijn er staten, die vrij en zelfstan dig hun verhouding tot Oost-Duitsland kunnen bepalen en een erkenning door deze staten van het Oostduitse regime be schouwt Bonn nog altijd als een onvrien delijke daad. In ieder geval heeft Adenauer een nieu we koers aangegeven: contact met Po len, Tsjechoslovakije, communistisch Chi na en andere communistische staten zal begin volgend jaar waarschijnlijk worden, waarbij men niet overhaast te werk gaat, maar wel een eerste stap zet. De Britse ervaringen met de erkenning van China hebben duidelijk gemaakt dat men niet te veel mag verwachten van commercieel contact. Voor Bonn gaat het er in de eerste plaats om een aantal luis terposten te vestigen in Oosteuropese sta ten, die mogelijk voor de oplossing van Duitse problemen van betekenis kunnen zijn. LONDEN, (UPI) De universiteit van Oxford heeft Godfrey Glubb, de achttienjarige zoon van de stichter van het Arabisch Legioen in Jordanië, Sir John Glubb, van verdere studie uitge sloten, omdat hij voor de tweede keer voor het toelatingsexamen gezakt is, aldus bericht „Empire News". Volgens het blad luidde het commentaar van Glubb jr.: „Ik geloof, dat ik te veel tijd heb besteed met praten over de Ara bieren. Ik sta zeer sympathiek tegen over de Arabische levenswijze en ben bijzonder geïnteresseerd in Arabische politiek". Hij wil nu proberen toegang te krij gen op een andere universiteit en als dat niet lukt, gaat hij zich misschien aansluiten bij de Algerijnse opstande lingen. (Van onze correspondent in Bonn) De strijd om het bondspresidentschap van West-Duitsland is eindelijk ontbrand. De fractieleider van de liberale F.D.P. in de Bondsdag, Mende, heeft verklaard, dat zijn partij de tien jaar. dat haar vroegere partijgenoot professor Heuss bondspresi dent zai zijn, genoeg vindt. Het is duidelijk, dat dit standpunt van de F.D.P. steun vindt in een besluit van Heuss zelf, hoewel deze geen sterke band meer heeft met de partij, waarvan hij eens voorzitter was. Heuss werd op 12 september 1949 ge kozen tot bondspresident. Hij werd in 1954 herkozen en maakte dank zij zijn boeiende persoonlijkheid, iets bijzonders van zijn ambt. waardoor iedere Westduitser het in ere houdt. Volgens de grondwet kan iemand slechts eenmaal herkozen worden als bondspresident. Heuss zou volgend jaar niet herkozen kunnen worden, tenzij, in dien hij een derde kandidatuur zou aan vaarden. de grondwet werd gewijzigd. Het lijkt er op, dat Heuss geen derde kandida tuur wenst en zich wil terugtrekken naar zijn huis bij Stuttgart. Rooms-katholiek of protestant? Mende gaf gisteren als het ware het startschot voor de presidentsverkiezingen van het volgend jaar. De keus zal geschie den door een vergadering bestaande uit de leden van de Bondsdag en door de diverse parlementen van de deelstaten aange wezen kiesmannen. De F.D.P., de C.D.U. en de S.P.D.. zo neemt men aan, zijn ge kant tegen een grondwetswijziging, alleen ten behoeve van Heuss. Als mogelijke kandidaten voor de opvolging van Heuss worden in het bijzonder de C.D.U.-leiders dr. Krone, de rooms-katholieke fractie leider in de Bondsdag, en dr Gerstenmaier, de evangelische president van de Bonds dag, genoemd. Krone zou de voorkeur ge nieten, hoewel het als een bezwaar ge voeld wordt, dat naast de rooms-katho lieke bondskanselier (Adenauer) ook een rooms-katholieke bondspresident zou ko men. Daarmee staat vast dat de verkie zingen voor het presidentschap, in tegen stelling tot die in 1949 en 1954, een partij politiek accent zal krijgen. De partij van Adenauer, meent er recht op te hebben, dat de volgende president een C.D.U.'er zal zijn. De F.D.P. en de S.P.D. willen, dat de nieuwe bondspresident evenals in 1954 te Berlijn zal worden gekozen en wel in juli. Volgens de grondwet kan deze ver kiezing ook nog in oktober geschieden, maar de beide oppositiepartijen willen zo snel mogelijk een beslissing. Zij zijn er, in tegenstelling tot de C.D.U., voor dat bij de kandidatuur niet gelet wordt op partij overwegingen. alleen op de persoon. In de begroting vooi het Landbouw Ega lisatie Fonds voor 1959 is een artikel op genomen, waarin pro memorie „heffing op grondstoffen voor de margarineindus trie" vermeld staat. In de memorie wordt op dit artikel geen nadere toelichting ge geven. Het zou in het voornemen van mi nister Vondeling liggen een ex-tra invoer- belasting op margarinegrondstoffen te heffen met het doel de prijs voor marga rine meer op te trekken naar het niveau van de boterprijs. In dezelfde lijn zou het liggen de produktie en verkoop van me lange weer toe te staan, welke maatre gel de minister voornemens is in de op stapel staande boterwet op te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1