NAAIMACHINES aeda en de protonplopper J Venkcuk Verhoging van kapitaaldeelnemingen in I.M.F. en Wereldbank met 50 percent HENSKN af r *Ka\ï- Wereldnieuws Weer regen op komst Tels en Co. schrijft f 5.9 miljoen op investering Indonesië MONTY COATS RESOLUTIE IN NEW DELHI NECCHI Woningverbetering en Grootboekstorting Bijeenkomst commissie- Maudling eind oktober Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Indonesië tracht uitvoer van ondernemingsprodukten weer op te bouwen ,De Schelde" verwacht gelijkblijvende resultaten Straalsamenwerking tussen SAS en Swissair Aflossing Grootboekschuld 1946 op 1 november PAARLAARSTEEG 1 De Nederlandse banken in Indonesië DIVIDEND OPNIEUW GEPASSEERD Nederlandse staalfabrieken verlagen prijzen Westelijke scheepvaart- landen over de goedkope vlaggen Nederland had grootste EBU-o verschot BISCUITS 'HL A m die zijn heerlijk I h DINSDAG 7 OKTOBER 1958 DE ENGELSE MINISTER VAN FINANCIëN, Heathcoat Amory, heeft in de jaar vergadering van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank te New Delhi voorgesteld de kapitaalbijdragen in het Internationale Monetaire Fonds met 50 percent te verhogen. De reële middelen der beide instellingen voor het verlenen van financiële hulp zouden dan weer worden gebracht op het peil, dat bij de oprichting was voorzien. Men denkt hierbij aan de waardedaling van de dollar in de afgelopen veertien jaar, die ongeveer 50 percent heeft bedragen. Het I.M.F. zou door een ver hoging van zijn middelen met 50 percent het equivalent van 3 miljard dollar meer beschikbaar krijgen voor het vervullen van zijn taak, die zoals bekend is, bestaat in het bevorderen van de stabiliteit der valuta en het steunen van valuta, die tijdelijk in moeilijkheden verkeren. Dit extra bedrag van 3 miljard dollar zou bestaan uit convertibele of nagenoeg convertibele valuta. De Wereldbank zou bij aanvaarding van het voorstel eenzelfde extra bedrag hoofdzakelijk in de vorm van garanties beschikbaar krijgen. Dit zou dan een basis vormen, waarop de Wereldbank middelen kan aantrekken voor 't verstrekken van langlopende leningen aan aangesloten landen. De Amerikaanse delegatie zal naar ver wachting ook het plan van president Eisen hower voor de oprichting van een interna tionale ontwikkelingsmaatschappij naar voren brengen. Zoals bekend is, wenst pre sident Eisenhower dat een dergelijke maatschappij wordt opgericht voor het verstrekken van langlopende leningen aan onderontwikkelde landen. Er zal evenwel geen formele resolutie worden ingediend en het is niet waarschijnlijk, dat het plan in deze bijeenkomst meer zal zijn dan een punt van bespreking. Men meent te weten dat sommige landen, onder andere Enge land en West-Duitsland, gereserveerd te genover de denkbeelden van president Eisenhower staan. De meeste landen zijn het er evenwel over eens, dat er meer moet worden gedaan voor de onder-ont wikkelde landen en het wordt zeker ge acht, dat in dit verband Amerikaanse voor stellen voor een Latijns-Amerikaanse bank en een Arabische bank, het Engelse denk beeld inzake een ontwikkelingsinstituut voor het Gemenebest en het Japanse plan voor een ontwikkelingsfonds voor Zuidoost Azië zullen worden besproken. De belangstelling der conferentiedeelne- Advertentie KUIPERS - KI. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM Evenals vorig jaar is geschied, heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid door het komende winterseizoen een tijdvak aangewezen, waarbinnen de uitvoering van schilders- en stukadoors werkzaamheden aan het inwendige van woningen zal gelden- als- het aanbrengen van verbeteringen in de zin van de Wet Grootboek Woningverbetering. Dit tijdvak is gesteld op de periode van 10 november 1958 tot en met 14 maart 1959. Dit houdt in, dat voor de kosten, verbon den aan dergelijke werkzaamheden uiteraard voor zover ze zijn uitgevoerd in woningen welke onder de toepassing van de Wet Grootboek Woningverbetering val len uitbetaling kan worden verzocht van de op het Grootboek gestorte gelden, dan wel ontheffing van de verplichte storting, mits de kosten van de verbeteringen ten minste 30 pet. bedragen van het totale be drag dat voor de desbetreffende woriing vóór 1 januari 1967 op het Grootboek zal moeten .worden gestort. Een verzoek om uitbetaling of ontheffing moet binnen drie maanden na gereed koming van de werkzaamheden bij het ge meentebestuur worden ingediend. De onderhandelingscommissie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S) voor het op te richten Vrijhandelsgebied, die onder lei ding staat van de Engelse paymaster-ge neral, Reginald Maudling, zal van 21 tot en met 23 oktober en van 28 tot en met 30 oktober te Parijs bijeenkomen, zo werd maandag aldaar bekendgemaakt. Het programma van deze commissie, zal in sterke mate afhankelijk zijn van de bij eenkomst van de ministers der zes landen van de Europese Economische Gemèen- schap (E.E.G.) op woensdag te Brussel. Op laatstgenoemde bijeenkomst zal na melijk getracht worden een gezamenlij ke houding ten opzichte van de plannen voor het Vrijhandelsgebied vast te stellen. Op het voorlopige programma voor de bijeenkomst van de commissie-MaudLing staan drie vraagstukken, die op de jongste bijeenkomst in juli ook besproken werden: de vaststelling van de landen van oor sprong van de produkten, die zullen profi teren van de bepalingen voor het Vrijhan delsgebied; de landbouw; en regelingen voor landen, die zich in economische ont wikkeling bevinden. Aardolie-opsporing De n.v. Nederlandse Aardolie Maatschappij verricht thans voor de opsporing van aardolie seismische onderzoekingen op het Zuidhollandse eiland Flakkee. Bij het seismische onderzoek worden door kleine explosies veroorzaakte tril lingen in de aarde uitgezonden. Hierbij krijgt men een inzicht in de loop der ondergrondse aardlagen. De bedoeling hiervan is de structuren te vinden die gunstig zijn voor de mogelijke aan wezigheid van aardolie. Op die plaatsen kunnen exploratieboringcn worden verricht. Goud en Zilver 25 jaar De federatie ..Goud en Zilver", de overkoepe lende organisatie voor de nijverheid en handel op het gebied van edele metalen, heeft maandag In Utrecht haar 2ó-jarig bestaan herdacht. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de directeur- generaal voor de middenstand dr. W. L. Groene- veld-Meyer een expositie van modern goud en zilver geopend. Groenten en fruit 1958 De voorzitter van de Bond van Kleinhandela ren in Aardappelen, Groenten en Fruit in Neder land, de heer Joh. D. Mol, heeft de vakbeurs „Groenten en Fruit 1958", die tot en met donder dag in de Rivièrahal te Rotterdam voor de twee de maal in successie wordt gehouden, geopend. Australisch Nieuw Guinea Het afgelopen jaar is de goudproduktie in Australisch Nieuw Guinea aanzienlijk teruggelo- Êen, aldus is officieel in Sydney bekendgemaakt ie produktie bedroeg minder dan een miljoen australische ponden en men verwacht dat deze in de toekomst nog geringer zal zijn. (UPI) mers zal voorts waarschijnlijk ook ge richt zijn op hetgeen van Engelse zijde wellicht zal worden medegedeeld over de vooruitgang in de richting van de conver tibiliteit van het pond sterling en de hui dige positie van deze valuta. Men neemt te New Delhi aan, dat er geen formele re solutie zal worden ingediend aangaande de kwestie van een verhoging van de goud prijs als middel tot verbetering van de in ternationale liquiditeiten. De Zuidafri- kaanse minister van financiën, J. F. Nau- de, zal echter waarschijnlijk de conferen tie mededelen, dat Zuid-Afrika een verho ging van de goudprijs wenst. Zuid-Afrika wordt op dit punt gesteund door Australië. De Engelse minister van Financiën, Heathcoat Amory, zei in de bijeenkomst van maandag dat verhoging van de levens standaard van het volk en de ontwikkeling van de welvaartsbronnen bij een demo cratische maatschappijvorm het politieke en economische vraagstuk van onze tijd vormen. „Dit is de uitdaging die wij heb ben te aanvaarden. Wij zullen niet slagen, indien wij niet beseffen, dat wij allen van elkaar afhankelijk zijn en indien wij niet een dienovereenkomstige politiek volgen". Frankrijk. Nationalistisch China en En geland spraken zich uit voor een verho ging van de kapitaaldeelnemingen in het I.M.F. en de Wereldbank. De Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, zei dat West-Duitsland bereid is binnen het bereik van zijn mogelijkheden een bijdra ge te leveren om te bereiken, dat de bei de instellingen hun activiteiten ombelem- merd en met voldoende middelen ter be schikking kunnen voortzetten. De conferentie wordt vandaag voortge zet. Groot tekort aan planters De directeur van de „beheersraad voor overgenomen Nederlandse ondernemingen", Amin Tjokrosoeseno, is maandag uit Dja karta naar Europa vertrokken om de moge lijkheden te onderzoeken voor het openen van kantoren in verschillende Europese landen ter uitbreiding van de afzetgebieden voor Indonesische ondernemingsprodukten. Ongeveer 500 Nederlandse thee-, rubber-, tabak-, koffie- en palmolieondernemingen zijn sinds vorig jaar onder regeringstoezicht gesteld. Twee maanden geleden werd in welinge lichte kringen in Djakarta gezegd, dat er aanwijzingen waren dat de Indonesische regering vastberaden pogingen zou doen Nederland en Nederlandse zaken uit te sluiten van de uitvoerhandel in Indonesi sche landbouwprodukten. Tjokrosoeseno is opgedragen de toestand op de onder nemingen in Indonesië toe te lichten op zijn reis door Europa en berichten tegen te spreken, dat er op de Europese markt geen Indonesische tabak meer zal verschijnen. Tabakshandelaren in Oost-Java hebben on langs verklaard, dat Hamburg en Bremen na het besluit Nederland uit te schakelen, de plaatsen zullen w-orden, waar de Indo nesische tabak zal worden verhandeld. De beheersraad heeft inmiddels in Bogor een spoedcursus georganiseerd om Indonesische planters op te leiden. De minister van LRTtdböuw rzei bij de opening van deze cursus, dat deze opleiding noodzakelijk- is om het. tekort aan ondernemingsdeskundi- gen op te heffen. Prof. Tojib Hadibroto van de landbouwkundige faculteit schatte het tekort aan planters in West-Java alleen op 200. Hij deelde mede, dat slechts 60 van de 1400 kandidaten voor de cursus waren toegelaten. De n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen verklaart in een tussentijdse mededeling over de gang van zaken, dat de resultaten op de afgesloten orders over de eerste acht maanden van 1958 bevredigend kunnen worden genoemd. De volgende opdrachten werden afge leverd: een motortankschip van 24.600 ton d'w 'en twee motorvrachtschepen van 14.500 ton dw.: twee Schelde Sulzer scheeps- dièselmotoren van 7800 apk.: een aantal tandwielkasten voor overbrenging hoofd vermogen koopvaardijschepen: een com plete scheepsmachine-installatie bestaande uit: turbines, ketels en tandwieloverbren ging voor een normaal vermogen van 13.750 apk.; voorts diverse kleinere opdrachten. Als gevolg van de situatie op de zee- vrachtenmarkt konden geen opdrachten voor nieuwe schepen geboekt worden. Voor de overige bedrijfsafdelingen werden de volgende grotere opdrachten ontvangen: een hogedruk landketelstoominstallatie; een Schelde Sulzer scheepsdieselmol or; een aantal tandwielkasten voor overbrenging hoofdvermogen; voorts een aantal opdrach ten voor reservedelen. De orderportefeuille geeft een voldoende bedrijfsbezetting tot begin 1961. Indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, verwacht „De Schelde", dat de resultaten over het. boek jaar 1958 ongeveer gelijk zullen zijn aan die van het voorafgaande jaar. yy De Zwitserse en de Scandinavische Luchtvaart Maatschappij (Swissair en S.A.S.) hebben maandag een contract ge tekend tot gezamenlijke exploitatie van een vloot straalvliegtuigen. Tussen 1960 en 1961 zullen zij samen een vloot van eenendertig straalvliegtuigen hebben en wel van de typen Douglas DC-8, Convair 880 en de Franse Caravelle. Swissair heeft vijf Convairs besteld en zal hiervan twee verhuren aan de S.A.S. Hierdoor kan deze luchtvaartmaatschappij met viermotorige straalvliegtuigen op lange en middelgrote afstanden vliegen. De S.A.S. zal vier van de zestien Caravelles, die zij besteld heeft, verhuren aan Swissair, die deze toestellen evenals de S.A.S. zal ge bruiken voor middelgrote afstanden in Europa en aangrenzende gebieden. Beide maatschappijen hebben ook besloten hun straalvliegtuigen dezelfde uitrusting te geven opdat, ze gemakkelijker door een gemeenschappelijke dienst onderhouden kunnen worden. Het ministerie van Financiën deelt mee dat de stand van de 3% grootboekschuld 1946 op 1 oktober 1958 795.215.600 be droeg. Op 1 november 1958 zal worden af gelost het 4/97e deel van dit bedrag, zijnde 32.792.400. Advertentie zware duffel waterdicht kleurecht zuiver wol leeftijd 8 jaar f 33«" DJAKARTA (Reuter) Naar Antara meldt, heeft de Centrale raad van de vak vereniging van bankbedienden in Indone sië beslozn bij de regering aan te dringen op nationalisatie van de Nederlandse ban ken in de republiek. (ANP) In de desbetreffende resolutie van de vakvereniging van bankpersoneel „in het kader van de strijd voor de terug keer van Westelijk Nieuw-Guinea en ter bevordering van de binnenlandse econo mie", wordt er voorts op gewezen, dat de regering geëigende maatregelen dient te treffen om sluiting van de agentschappen van de Nederlandse banken te verhin deren, zolang hun status niet duidelijk is vastgesteld. Advertentie .v/XvV Het EULAN etiket, de garantie voor blijvende motechtheid EULAN voor motechte behandeling von wol en andere dierlijke vezels; een^k wetenschap tyjjj pelijke pioniers-prestatie van tientallen ',f~ jaren op zijn deugdelijkheid be^^proefd. «6$ Luister op moandag, woensdag, vrijdag en zaterdag om 9.32 uur naar het EUIAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 m. Dc brulo-winst over 1957 ad 3.381.751 van L. E. Tels en Co's Handelmaatschappij n.v. te Amsterdam is, blijkens het verslag, niet onbelangrijk ten achter gebleven bij die over 1956 3.650.182). De onkosten ad 3.064.840 3.010.121) en de post interest ad 191.921 139.882) vertoonden een toe neming, zodat de winst vóór afschrijving slechts 91.290 501.666) bedroeg. Op deelnemingen werd .f 33.700 (nihil) afge schreven. Het saldo winst plus een bedrag ad 95.288, onttrokken aan de reserve diverse belangen, tezamen 186.578, wordt bestemd voor afschrijving op meubilair en inventaris ad 105.180 105.825) en af schrijving op debiteuren ad 81.398 30.144). Verleden jaar werd uit het saldo winst de reserve diverse belangen aange vuld met 365.697. Evenals over 1956 wordt geen dividendvoorstel gedaan. De Nederlandse staalfabrieken heb ben haar prijzen van stafstaai van SiemensMartin kwalitei met 1,7 percent en die van ruwe blokken voor smeden met 6,7 percent ver laagd. De prijsverlagingen worden ge motiveerd met de flauwe stemming van de staalmarkt. De mogelijkheid, dat de westelijke scheepvaartlanden zich gemeenschappe lijk tot de regering der Verenigde Staten zullen wenden in verband met het vraag stuk der „reders in ballingschap" wordt besproken. De vier Scandinavische landen hebben zich met Engeland in verbinding gesteld en zullen zich thans ook tot Neder land en Frankrijk richten om te onderzoe ken, of men zich gemeenschappelijk tot de Verenigde Staten zou kunnen wenden. Europese reders moeten een belasting- last dragen, die zeventig keer zo zwaar is-als die van de reders in ballingschap. „Wij zijn van mening dat de Verenigde Staten -de- sleutel voor het probleem van de reders in ballingschap in handen heb ben in verband met de zeer grote mate, waarin de werkzaamheden van die reders door Amerikaanse banken en andere in stellingen worden gesteund". Ook het vraagstuk van het varen onder goedkope vlag registratie van schepen van reders uit andere landen in Liberia, Panama, Honduras en Costa Rica, geeft volgens de diplomatieke zegsman aanlei ding tot verontrusting. De verantwoorde lijkheid voor de toeneming van dergelijke registratie ligfct volgens hem hoofdzakelijk bij de Verenigde Staten. De gemeenschap pelijk te ondernemen stap zou zich thans echter beperken tot het vraagstuk van de concurrentie van reders in ballingschap. Deze concurrentie ondermijnt de scheep vaart, die een van de pijlers is van de Westeuropese economie, aldus de diplo maat (Reuter). Volgens de voorlopige berekeningen had Nederland in september het hoogste verrekeningsoverschot in de Europese Be talingsunie. Het Nederlandse overschot bedroeg, zoals bekend. 42,3 miljoen dollar tegen 19,9 miljoen dollar in augustus. Na Nederland had West-Duitsland met 40,5 miljoen dollar het grootste overschot. Bel gië had een overschot van 7,5 miljoen dol lar en Italië een overschot van 7,1 miljoen dollar. Het grootste tekort had in september Engeland, namelijk 37,5 miljoen dollar, gevolgd door Frankrijk met een tekort van 24,1 miljoen dollar en Zwitserland met een tekort van 5,8 miljoen dollar. Kleine verrekeningstekorten hadden in septem ber de Scandinavische landen en Oosten rijk. 59. Ai heel spoedig werd de arme Panda nu in een donkere cel geworpen een akelig vertrek, dat er uit zag alsof er geen ontsnapping mogelijk was„Dat gaat toch zo-maar niet!" riep hij wanhopig. „Ik wil een advocaat spreken! Ik wil mijn vrienden spreken! Ik wil de koning spre ken!" „Je kunt zoveel willen", smaalde Hertog Bruno, „maar ik vermoed, dat je niemand meer zult spreken of horen tot het Hof beslist heeft wat er met jou, als plopper, zal gaan gebeuren! Overdenk je zonden maar!" En na deze grimmige woor den sloot de hof dignitaris de deur, die ver volgens zorgvuldig gegrendeld werd. Daar zat Panda nu met weinig vrolijke voor uitzichten! „Wat is alles vreselijk", dacht hij veririetig. „Het is maar goed, dat mijn arme vader niet kan zien ivat er van me geworden is. Dit kan nooit meer goed af lopen! En Joris Goedbloed is de schuld van alles! Die heeft me in deze verschrik kelijke toestand gebrachtMaar op dat punt werd zijn droef gepeins onder broken door een nauw hoorbaar „psssst", dat uit de zoldering scheen te komen. Pan da keek verrast naar het kleine raampje, dat bedoeld was om een beetje licht en lucht in het donkere hok toe te laten en daar kwam toen, heel voorzichtig, het gezicht van Joris Goedbloed te voorschijn! „Ach, ach, makkertje", fluisterde deze door de opening, „wat doet het uw oude vriend en leermeester toch een verdriet om u hier in het kot te zien! Foei! O, hoe jammer toch dat ge niet beter hebt opgepast De in Indonesië behaalde resultaten wa ren niet ongunstig doordat grotere omzet ten een tegenwicht vormden voor de ver hoogde kosten. De door de Indonesische re gering in december genomen maatregelen noodzaakten de directie een groot deel van het uitgezonden personeel terug te roepen, zodat thans nog slechts een kleine kern aanwezig is. Inmiddels is in het beheer van diverse bijkantoren voorzien door het aanstellen van daartoe opgeleid Indone sisch personeel. Alle kantoren staan onder toezicht van de Indonesische autoriteiten. In verband met deze ingrijpende veran deringen worden het reservefonds en een belangrijk deel van de reserve diverse be langen en de reserve onder crediteuren ge bruikt om de post investering Indonesië met een bedrag van 5,9 miljoen af te schrijven tot 1 miljoen. De uitgaven in Nederland ten behoeve van de uitgezonden staf vormen in 1958 een zware last, omdat aanzienlijke bedra gen benodigd zijn voor de afvloeiing van personeel. Hiervoor zijn de nodige reserves aanwezig. Het resultaat van de zaken in Malakka, daarbij inbegrepen de vestigingen in Brits Noord Borneo cn Serawak, was onbevredi gend, zodat 1957 met enig verlies werd afgesloten. In het eerste halfjaar kon een bescheiden winst worden geboekt. Door de sterk verhoogde onkosten bleven de resul taten in de Belgische Kongo ten achter bij die van 1956. ofschoon de omzetten onge veer gelijk waren. Het resultaat der zaken in het eerste halfjaar 1958 is niet bevredigend. Genomen bezuinigingsmaatregelen zullen pas in het tweede semester doorwerken. Inmiddels wordt een lichte verbetering van de markt geconstateerd. De directie vertrouwt, dat de terugslag, die een gevolg is van de alge mene recessie, tijdelijk is en zij blijft goede verwachtingen koesteren omtrent de toe komstige resultaten. Advertentie Maria 55a 250 gr gt:' Petit Beurre 55 ct p. 250gr. 26 a .100 gr. Te zwaar. Ongeveer dertig mensen zijn omgekomen door het bezwijken van een brug onder het gewicht van een zware vrachtauto nabij Corcorna in de Columbiaanse provincie Antiquia aldus te Bogota ontvangen berichten. Overlevende? Om de familie van groot hertogin Anastasia leed te besparen heeft de B.B.C. afgezien van een inter- view met Anna Anderson, die beweert de groothertogin te zijn. Als enige zou zij de executie van de Tsarenfamilie hebben overleefd. Koningin Elizabeth is een verre nicht van Anastasia en de hertog van Edinburg is door het huis Mountbatten aan de Romanovs geparen teerd. Zc komen. Vijf schepen van het 51ste Brit se eskader mijnenvegers vertrekken dinsdag uit Portsmouth voor een bezoek van vijf dagen aan Amsterdam. Een voetbalelftal van de schepen za) tegen een ploeg van de Nederlandse marine spelen. Proces. De Deense voorzitter van de Hon- garije-commissie van de UNO, Alsing Andersen, heeft meegedeeld, dat Bang- Jensen, die van zijn post bij de UNO ontslagen werd, omdat hij weigerde de namen uit handen te geven van de men sen, die hij ondervraagd had in verband met de Hongaarse opstand, een proces tegen hem wil beginnen ten einde com pensatie te krijgen voor zijn ontslag. Er uit. Kharullam Shaklharov, een atta ché van de Russische ambassade in Bangkok, is door de regering van Thai land persona non grata verklaard. Hij moet het land binnen zeven dagen ver laten, wegens activiteiten die zeer ge vaarlijk zijn voor de veiligheid en de vrede van het land. Over de aard van deze activiteiten werd geen opheldering gegeven aan de pers. Shalkharov is vier jaar in Thailand. Geen medewerking. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Erie Louw, heeft in de beheerschapscom- missie der UNO verklaard, dat zijn land de debatten in deze commissie over alle belangrijke kwesties, welke betrek king hebben op Zuid-West Afrika, zal boycotten, en evenmin zal meewerken aan het rapport over gebieden, die door de Zuidafrikaanse regering voor de UNO beheerd worden. Geen baantjes. President Juscelino Ku- bitschek van Brazilië heeft het decreet, hetwelk het in dienst nemen van amb tenaren verbiedt, met 180 dagen ver lengd. Het decreet werd in mei uitge vaardigd en is bedoeld om het winnen van stemmen door het manipuleren met overheidsbetrekkingen tegen te gaan, Zaterdag zijn in Brazilië verkiezingen gehouden. Voorzitter. De Braziliaan Carlos Bernar- des is maandag gekozen tot voorzitter van de raad van gouverneurs van het Internationale Atoombureau te Wenen Tot vicevoorzitters werden gekozen de Pool Wilhelm Billig en de afgevaardig de van Pakistan, Nasir Ahmad. Boven water. De Amerikaanse atoomon derzeeboot Seawolf is maandag, na een verblijf van zestig dagen onder water, bij Long Island weer boven gekomen. De Seawolf dook op 7 augustus. Het schip heeft het record van 31 dagen on der water, dat door de Amerikaanse atoomduikboot Skate in mei werd ge vestigd, ruimschoots gebroken. Verdronken. Op de rivier de Ramganga in de Indische staat Uttar Pradesj is zondag een boot omgeslagen, na in aan raking te zijn gekomen met een obsta kel onder water. Men vreest, dat zestig mensen verdronken zijn. Twee paarden en 223 schapen, die aan boord waren, hebben ook het leven gelaten. Slechts drie passagiers hebben de oever kunnen bereiken. Naar Moskou. Gomoelka, de eerste secre taris van de Poolse communistische par tij, en Cyrankiewicz, de Poolse pre mier, zullen deze maand de Sovjet-Unie bezoeken, zo meldt het Russische pers bureau Tass. Vuurzee. In de gehele omgeving van het Ierse kustplaatsje Rosslare breekt men zich nog het hoofd over het mysterie, dat doet denken aan de legende van de Vliegende Hollander. Zondagavond werd door diverse schepen en kustwachtsta tions „grote brand op zee" gemeld. Ten minste tien schepen begaven zich naar de aangegeven plaats en de reddingboot van Rosslare trotseerde ruw weer om eventueel hulp te kunnen bieden. Maar ér waren geen s.o.s.-seinen en op de plaats van de ramp was niets te beken nen. WEERRAPPORTEN In de koudere lucht, die maandagoch- komende nacht evenwel zullen de tempe- tend na een frontpassage binnenstroomde, raturen iets hoger zijn dan de afgelopen daalden de temperaturen in de nacht van nacht, maandag op dinsdag tot lage waarden. Een nieuwe frontale storing, die dinsdag ochtend de Noordzee bereikte, werd in zijn oostwaartse beweging vertraagd en vertoonde bovendien minder activiteit dan verwacht werd. De storing zal ons land met enkele buien passeren. Op de oceaan, ongeveer 500 km. ten westen van Ierland, is een nieuwe depressie verschenen, die een hoeveelheid tropische lucht in de rich ting van het Kanaal en Frankrijk stuwt. De regenzone van deze depressie heeft de Ierse westkust bereikt. Verwacht wordt, dat deze depressie de komende 24 uur over Zuid-Engeland zal koersen en ook in ons land regen zal veroorzaken. overdag ongeveer op hetzelfde peil. De Woensdag 8 oktober Zon op 6.51 uur, onder 18.04 uur. Maan op 1.03 uur, onder 15.41 uur. Maanstanden 12 oktober 21.52 uur nieuwe maan. 19 oktober 15.07 uur eerste kwartier. 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 oktober Hoog water 11.29 en uur. Laag water 6.31 en 19.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen ouiten- land maxima van giste- c ren Binnenland heden 22 6 és 1 uur Neerslag laatst* 24 uur. ii 1 Den Helder onw. op afst z 8 0,1 Ypenburg half bew. z 9 0 Vlissingen licht bew. z 10 0 Eelde licht bew. z 6 0,6 Twente onbewolkt z 7 0,6 De Bilt licht bew. z 6 0,6 Eindhoven licht bew. z 6 0,2 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 7 3 Helsinki geheel bew. z 14 0 Stockholm geheel bew. zzo 14 0 Oslo licht bew. zzo 15 6 Kopenhagen zwaar bew. w 15 4 Aberdeen half bew. wzw 12 3 Londen zwaar bew. wzw 16 0 Amsterdam half bew. z 15 0 Brussel half bew. z 15 0 Parijs half bew. zo 16 0 Bordeaux onbewolkt windst 16 0 Grenoble regen wnw 14 0,1 Nice regen nnw 21 5 Berlijn zwaar bew. w 20 0 Frankfort mist windst. 18 0 München motregen nw 16 0,1 Genève geheel bew. windst. 13 1 Wenen zwaar bew. windst. Innsbruck geheel bew. wnw 22 0 Ajaccio geheel bew. windst. 24 0,6 Mallorca zwaar bew. n 22 43 Algiers regen zzw 26 2

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2