Horen en zien A iM ST LEV 'El 1 levensvt. CHINEZENWIJK MADOEF EN MIEZA Agenda voor Haarlem Briljant concert van N.Ph.O. voor genodigden uit de provincie en bondig^) aankondigingen en nabeschouwingen Geen Prix Italia voor Nederland raitM Gezellige sfeer en snel nieuws De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Administrateur dupeerde tientallen schippers Jubileumexpositie in Groningen geopend Overblijfselen van slot „Oosterstein" gevonden Aqua Fauna te Geulhem wordt opgeheven Eerste stukje van nieuwe „Zuiderzeestraatweg'' gereed Vragen van Kamerleden over terugzending verstekelingen Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" D1N S D A G 7 OKTOBER 1958 Voor het eerst, was er in het nieuwe sei zoen ditkeer op maandagavond weer Annie M. G. Schmidts „Pension Homme les" in het VARA-televisieprogramma. De uitzending werd wegens een storing in Lopik ongeveer twintig minuten onder broken, maar aangezien het een telerecor- djng betrof, kon het zonder bezwaar la ter worden hervat op het punt, waar het afgebroken werd. Het. gold de tiende afle vering van „Hommeles" en het duurde maar heel even of men was er weer „ge heel in". Het talent van Annie Schmidt voor deze lichte programma's is bekend en men kan vaststellen, dat. de gedwon gen rust gedurende de zomermaanden schrijfster noch artiesten ongunstig heeft beïnvloed. In „Het ruikt naar verf" werd het befaamde tehuis met medewerking van alle gasten voor het aanstaande huwe lijk tussen pensionhoudster Mieke Ver- straete en gast Kees Brusse keurig in de verf gezet. Helaas was een televisie-uit zending, waarnaar de gasten keken, er de oorzaak van dat de ontrouw van aan staande echtgenoot Brusse en de vrouw van één der andere gasten (Herbert Joeks) bewezen werd, waardoor onmid dellijk voor de nodige verwikkelingen werd gezorgd. „Producer" Wim lbo kon dan ook aan het einde van de uitzending met recht constateren, dat iedereen al weer benieuwd was naar de afloop van de geschiedenis. Maya Bouma, Donald Jo nes, Kees Brusse en Henk Janmaat waren de excentrieke en toch zo menselijke, maar steeds vermakelijke pensiongasten en de liedjes van Cor Lemaire zorgden na een even wat moeilijk begin al gauw voor de echte „Hommeles-sfeer". Het N.T.S.-journaal gaf door middel van Eurovisie bijzonder actuele opnamen van het zomerverblijf van de zieke Paus en van Britse vergeldingsmaatregelen op Cy prus. een bijzonder geslaagd begin van de experimentele uitwisseling (op Neder lands initiatief) gedurende een week. In de rubriek „Mensen, dingen, nu" gaf de voorzitter van de Tweede Kamerfrac tie van de Partij van de Arbeid, mr. J. W. Burger, een wat populaire politieke be schouwing. Eelco Schuller toonde zich een bekwaam verteller van zijn avonturen met helikopters bij de olie-exploratie in Iran, waarbij hij zelfgemaakte filmopna men vertoonde. Het was allemaal erg in teressant en leerzaam, alleen een half uur was naar onze mening hiervoor iets te lang. Beeldsche/mer Advertentie Van Nelle bestellen I HILVERSUM II. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-bev. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 3.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de ziewen. 0.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Post Palm- Beach antwoordt niet., hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.00 Jeugdorkest. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwar- tier. 18.15 Spectrum van het Christelijk organi satie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koor zang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. caus. 20.00 Gram. 20.10 Kamerork. en sol. 20.55 De Rijn, slagader van Nederland en Europa, caus. 21.15 Koorzang. 21.45 Dit kleine, grote land. klankb. 22.10 Sport. 22.15 Promenade-ork. 22.45 Avond- ovedenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Platennieuws. BILVERSUM 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gynm. 7.23 Gram. 8.00 de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymnastiek voor VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor 'net platteland. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Amus.muziek. 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugdconc. 14.40 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Progr. voor en over mannen. 17.50 Regeringsuitz.Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Als ik koning was, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 13.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 lol. rubriek. 20.15 Weense muz. 21.00 Het school opstel, hoorsp. 22.05 Gram. 22.20 Lichte muziek. 2245 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Amus.muz. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Kamermuz. 16.20 Idem. 17.00 Nieuws. 1710 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Hoorspel. 21.00 Heibieke lande lijk zangspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Kunnen wij u helpen? causerie. 22.25 Gram. 22.55 Nieuwa. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.30 Vademecum. 21.01) Jeanne d'Arc, TV-spel. Advertentie Van Nelle bestellen In Zwolle is aangehouden de 52-jarige houder van een administratiekantoor die ?i'van wordt verdacht gedurende verschei dene jaren verduisteringen te hebben ge ploegd. Hij zou zich gelden hebben toege ëigend van zijn cliënten, hoofdzakelijk ^hippers, totaal ongeveer 15.000. Hij kreeg geregeld gelden gerestitueerd van de belasting, welke gelden hij aan zijn eliënten had moeten uitkeren. Vaak gaf hii hun slechts een gedeelte terug. Het aantal cliënten dat het slachtoffer is geworden van deze manipulaties bedraagt ongeveer zestig. Kort na de oorlog nam de man het ad ministratiekantoor over van iemand, die zijn werkzaamheden moest staken wegens onregelmatigheden. Ook toen waren voor- namelijk schippers het slachtoffer. Het gaat met de Prix Italia de kant uit van de Grand Prix du Disque: men breidt het aantal categorieën waarvoor men in geblikte radioprogramma's (en nu ook te levisieprogramma's) kan inzenden voort durend uit, opdat steeds meer gegadigden voor deze hoogste onderscheiding der Europese omroeporganisaties aan een be loning geholpen kunnen worden. Zo werd er bij dit tiende toernooi om de Prix Ita lia een bekroning toegekend aan de beste documentaire welke onder het motto „Rechten van de Mens" werd ingezonden. Het Duitse werkstuk „De weg van Anne Frank" van Ernst Schnabel, die het le vensspoor van het begaafde Amsterdamse joodse meisje in een klankbeeld van vijf kwartier heeft gereconstrueerd, verwierf de eerste prijs. Het is wel zeker dat de Nederlandse omroepverenigingen om het vertalingsrecht van dit Duitse zoenoffer zullen touwtrekken. In de twee oorspronkelijke Prix Italia- groepen, radiofonische muziekwerken en luisterspelen, gingen de eerste prijzen naar Japan voor „Drie beelden in woord en muziek" en naar Oostenrijk voor het luisterspel „Een herfstavond" van Frie- drich Dürrenmatt, de tweede naar Frank rijk en Joegoslavië. Frankrijk had het ra diofonische ballet „De vreemde reis van Gulliver naar Lilliput" ingezonden, uiter aard geïnspireerd door Jonathan Swift, met muziek van Serge Nigg op een draai boek van Philippe Soupault. Franqois Pé rier vertolkte de titelrol. De andere Franse inzending, de opera buffa „Furia Italiana" met muziek van Pierre Petit op tekst van Michel Déon' kreeg evenmin een prijs als de drie wer ken waarmee de Nederlandse Radio Unie deelnam. De cantate „Amsterdam" van Hans Lachman en Evert Werkman en de beide documentaires, welke Gabri de Wagt samenstelde met medewerking van Bob Uschi en Piet Heil haalden blijkbaar toch niet het niveau dat noodzakelijk is om in een gezelschap van dertien muziekwerken, eenentwintig luisterspelen, acht algemene klankbeelden en tien documentaires over „De Rechten van de Mens" uit te blin ken. De programmadirecteur van de Ne derlandse Radio Unie, de heer E. Bomli, heeft de voor zijn instelling teleurstellen de uitslag gisteravond laat op berustende toon meegedeeld tijdens een feestelijk concert dat ter gelegenheid van de prijs uitreiking te Venetië door I Virtuosi di Roma werd gegeven. Wij hebben de in druk dat men in Hilversum te weinig stel selmatig het experiment beoefent en dit ook aan de publieke opinie prijsgeeft om anders dan incidenteel voor een Prix Italia in aanmerking te komen. De oprichting van een „Club d'essai" zo als de Franse omroep die kent zou een belangrijke stap betekenen naar de ver dieping van de radiofonische kunst welke door onze omroepverenigingen nauwe lijks wordt gediend. Golfbreker De directeur van het Groninger museum, de heer W. Jos de Gruyter, heeft zondag in aanwezigheid van vele genodigden en autoriteiten onder wie de commissaris dei- Koningin. mr. W. A. Offerhaus, de jubi leumtentoonstelling van werken' van Jan G. Jordens en Jan van der Zee geopend, die tot 10 november te bezichtigen is. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft in de polder Oos- terland bij de gemeente Ouwerkerk, de overblijfselen blootgelegd van het uit de tweede helft der veertiende eeuw dateren de slot „Huis Oosterstein". Funderingen en muurresten werden gevonden van hoofd en bijgebouwen en van de toren. Vastge steld kon worden dat het slot bestond uit een gebouw uit omstreeks 1380, waarom heen in de loop van de vijftiende eeuw een nieuw gebouw is opgetrokken. De resten van het slot behoren aan de ambachtsheer van Oosterland. baron C. Schimmelpen- ninck van der Oye. Maandagavond had in het Concertge bouw te Haarlem het. buitengewone concert plaats, dat sinds de omvorming van Haarlems tot provinciaal orkest jaar lijks aangeboden wordt aan besturen der gemeenten uit de provincie Noordholland en dat daarom in de wandeling ook wel eens het „burgemeestersconcert" genoemd wordt. Het was ditkeer bijzonder druk be zocht. De avond werd ingeleid door de vice- voorzitter van het bestuur, mr. A. Beets, die de genodigden verwelkomde. In één persoon alle overheden samenvattend dankte hij in het bijzonder de Commissaris der Koningin in de provincie, dr. M. J. Prin sen, voor zijn tegenwoordigheid. Vervol gens releveerde hij de verblijdende en de minder aangename evenementen, die de stichting in het afgelopen jaar ondervond. Zo herdacht spreker het overlijden van de oud-dirigent Toon Verhey en wijdde hij enige woorden aan de altiste mevrouw Tak en de klarinettist Antoon Strikkers, die wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd het orkest hebben ver laten. Daarna wees de heer Beets op de artistieke groei van het orkest onder de zeer gewaardeerde activiteit van beide dirigenten, Henri Arends en Marinus Adam, de overtuiging uitsprekend dat men het met de keuze van de nieuwe eerste dirigent goed getroffen heeft. Vervolgens bracht spreker de voorzitterskwestie ter sprake, tevens in herinnering brengend de prachtige resultaten die de eerste voorzit ter van de stichting, wijlen de heer L. Bouwman, in korte tijd bereikte. Hij dank te de thans afgetreden voorzitter de heer W. Merkx en verwelkomde de heer W. Mensink als diens opvolger. Deze, het woord nemend, bewees dat hij zich reeds vaardig in de veelomvattende materie van deze functie ingewerkt heeft. Van de ge legenheid profiterend, dat hier zoveel be langhebbenden bij elkaar waren, brak hij een lans voor de verdere ontplooiing van de activiteit van het orkest in de provincie. Het concert begon uiteraard met het spelen van het Wilhelmus, waarna de ..Feestelijke Ouverture" van Oscar van Hemel, geschreven voor het Brabants Or kest. met brio werd verklankt. Dit was het briljante begin van een knetterprogramma, waarvan de vertolking, ontstoken door de vonk der echte bezieling, op een hoog niveau stond en aan het slot van de avond met de suite uit „De Vuurvogel" van Stra- winsky het sublieme bereikte. Velen zullen zich verwonderd hebben, dat de fameuze „Derde" van Saint-Saëns de zogenaamde Orgelsymfonie niet, zoals algemeen gebruikelijk is, tot besluit van het concert gespeeld werd. Achteraf bleek, dat Henri Arends met deze regeling zijn kruit had drooggehouden om het stuk van Strawinsky, dat hem bijzonder goed ligt, tot een merkwaardige apotheose te maken. De Derde Symfonie van Saint- Saëns. die oorzaak geworden is dat hij geen vierde schreef, omdat, zoals hijzelf be kende, hij in dit grandioze werk alles ge geven had waartoe hij in staat was. sloot dus nu op machtige wijze het eerste ge deelte van de avond af. De pauze was er goed voor om van de klankorgieën van de finale te bekomen, waarin organist Albert de Klerk het orgel van Cavaillé Coll met het volle werk liet ronken tegen het tutti van het uitgebreide orkest. Maar met deze expansie van de klank middelen is dit chef d'oeuvre van de Franse meester slechts voor een gering gedeelte gekenschetst. Daardoor wordt ook niet. zijn hoofdzakelijke waarde bepaald. Het is slechts de consequentie van de doorlopen de bezieling, die de ingenieuze constructie tot. levendige muziek maakt en als het ware een klassiek-romantisch huwelijk tot een ideale echtverbintenis maakt Om al deze merkwaardige hoedanigheden duide lijker waar te nemen, zou ik toch een min der voortvarende vertolking verkiezen boven die van Henri Arends, die wellicht op het podium wel raak en correct klinkt, maar te weinig rekening houdt met de Advertentie Van Nelle bestellen akoestische werking in de zaal. Na de pauze werd het publiek vergast op een uiterst virtuoze interpretatie van het Pianoconcert in A van Liszt, door de Hongaarse pianist Geza Hegyi, waaraan Arends en de zijnen, in topvorm begeleidend, meewerkten. En toen kwam de wonderlijke „Vuur vogel" het briljante klankfeest van de avond bezegelen op een wijze, die zowel de capaciteiten van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, als het onvergankelijke jeugdwerk van de toen nog Russische componist Strawinsky alle eer aandeed. Met een druk bezochte samenkomst in de ridderzaal van het stadhuis, waar bur gemeester mr. Cremers recipieerde, werd het jaarfeest van ons provinciale orkest besloten. Jos. de Klerk Advertentie Van Nelle bestellen I y-u-WV hfirszvuT- Toen Madoef wat van z'n verbazing bekomen was. nam hij z'n stok en pakje op en ging weer op weg. Het was erg warm, maar gelukkig kwam hij langs een bron, waar hij zijn dorst kon lessen. Eindelijk kwam de stad in zicht. Witte stadsmuren en een hoge poort, en daarachter vele witte huizen. Madoef sta,pte naar de stadspoort en wandelde de stad binnen. Wat was het daar druk; Hij had van z'n leven nog nooit zoveel mensen bij elkaar gezien2627 Het grottenaquarium „Aqua Fauna" te Geulhem (gemeente Berg en Terblijt) wordt opgeheven. Wegens geldgebrek zag de stichting zich genoodzaakt de exploita tie te staken. Deze week worden de vis sen opgeruimd en grotendeels in de Geul uitgezet. De bijzondere exemplaren zullen door Artis in Amsterdam worden overge nomen. De grote bakken, waarin 200.000 liter water zit, zal men eerst laten leeg lopen om de vissen, amfibieën en reptielen die door de heer P. Marquet in vier jaar tijds werden samengebracht, gemakkelij ker te kunnen vangen. De stichting is in liquidatie en zal tegen het einde van deze maand worden opgeheven. De inventaris komt automatisch terug aan de geld schieter. Naar de ANWB meedeelt, zal het eerste nieuwe gedeelte van de rijksweg nr 28 Zwolle-Amersfoort vermoedelijk op 1 no vember voor het verkeer worden openge steld. Het. betreft een vijf kilometer lang weggedeelte vanaf Katerveer aan de west zijde van de IJsselbrug bij Zwolle naar Wezep. Hiermede zal de eerste fase voltooid zijn in de aanleg van een geheel nieuwe verbinding, die straks een nieuwe Zuider zeestraatweg zal gaan vormen. Het tracee van de nog aan te leggen rou te zal de spoorlijn tot Harderwijk volgen, gaat vandaar langs de IJselmeerkust en sluit, vervolgens aan op de weg Eemnes- Hoevelaken. De ANWB is reeds begonnen die nieuwe weg in zijn wegwijzersysteem op te ne men. Act nr>rt rulle Het Tweede Kamerlid mej. mr. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) en de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) hebben aan de minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: „Om welke redenen heeft de regering 37 verstekelingen doen vertrek ken naar Indonesië? Heeft de regering eni ge toezegging verkregen van de zijde van de Indonesische regering, dat de terugge zonden 37 verstekelingen, waarvan 30 Zuidmolukse jongemannen, met een ge middelde leeftijd van ongeveer 21 jaar geen gevaar voor leven of vrijheid te du ten hebben bij aankomst in Indones Heeft de Indonesische diplomatieke verte genwoordiging zich ooit op enigerlei wijze bekommerd om deze mensen? Heeft deze vertegenwoordiging aan de verstekelin gen, die zij naar het oordeel der Neder landse regering als Indonesiërs zou moe ten aanmerken, Indonesische paspoorten of andersoortige reispapieren verstrekt? Welke van de teruggezonden versteke lingen kwamen in aanmerking voor een beroep op politiek asiel in dier voege, dat zij gerekend moesten worden aanhan- ger(S) te zijn van de Zuidmolukse repu bliek (R.M.S.) of van de Indonesische ver- zetsregering (Permesta)? Op welke wijze, op welk tijdstip en door wie zijn zij ervan op de hoogte gesteld, dat zij in geval van een gegrond bevon den beroep op politiek asiel in Nederland zouden kunnen worden toegelaten, mits zij zich overigens niet aan andere politieke misdrijven zouden hebben schuldig ge maakt? Is de permanente vreemdelingen-ad- viescommissie te dezer zake gehoord, al vorens het besluit tot uitwijziging of niet- toelnting is genomen, zo neen, waarom niet? Op welk tijdstip en op welke wijze is hel besluit tot terugzending naar Indonesië aan de betrokkenen medegedeeld, hoeveel uren nadien zijn zij vertrokken en op wel ke wijze heeft het vervoer plaatsgehad? Berusten berichten, waarin o.m. sprake is van een hongerstaking onder de verste kelingen op „De Kruisberg" naar aanlei ding van moeilijkheden tussen een hunner en een wachtmeester van de rijkspolitie, op waarheid?" 57. „Is er iemand bij haar?" „Ik heb een getrouwde zuster. Haar man werkt er gens in het binnenland, ik weet nooit waar. Zij veran deren allemaal voortdurend van woonplaats." Tom snakte ernaar haar te kunnen troosten. Zij reikte hem haar moeders brief toe en Tom keek hem even door. „Wat heeft zij een mooie hand", zei hij. „Ik heb bijna al het Chinees, dat ik ken, van haar ge leerd. Ik had een neel goede verhouding met mijn ouders. Mijn zuster is tien jaar ouder en zij is al lang getrouwd. Ik ben dus eigenlijk het enige kind". Tom keek haar ernstig aan. „Je moeder moet een bijzondere vrouw zijn om jou te hebben gemaakt tot wat je bent, Elsie. Je bent ook zo mooi". „Nee," zei zij snel. „het is mijn moeder, die mooi is. Zij was in haar jeugd een echte schoonheid. Mijn va der leunde helemaal op haar. Het zou nog ve-M erger zijn geweest als mijn moeder eerder gestorven was. Mijn vader zou zich zonder haar geen raad hebben ge weten. Zij waren zo aan elkaar gehecht. Weet je Tom, er is hier een Chinese vrouw, die veel op mijn moeder lijkt". „Wie dan?" „Mevrouw Yang. Tom, ik ben nog nooit eerder van mijn moeder weg geweest en nu is zij alleen en moet ik naar haar toe". Hij raakte haar hand aan, die op het bed rustte. „El sie, ga niet van mij weg. Als je moeder op mevrouw Yang lijkt heeft zij overal vrienden. Elsie, ik begrijp, dat dit bericht een vreselijke schok voor je is. Waar om wacht je niet even tot je wat meer gehoord hebt? Misschien is je moeder er minder erg aan toe dan je denkt". „Ik kan niet wachten". „Elsie, nu heb je toch heus ongelijk. Ik heb pas iets van jou geleerd. Laatst heb je mij verteld, dat ik te Amerikaans en te ongeduldig was. Wacht nu eens een maand af en dan zie je alles misschien anders." Maar zij zei dat zij er nu niet meer over wilde pra ten. Tom ging dus naar huis en vertelde zijn familie wat er gebeurd was en moeder Fong en Flora en Eva ging- gen ailemaal dadelijk naar Elsie toe. „Het arme kind, zij is helemaal alleen in New York", zei moeder Fong toen zij terugkwam. De volgende dag ging Tom heel vroeg naar de school toe, wetend, dat Elsie alleen zou zijn en aan haar familie zou denken. Zij spraken niet meer over haar wens om naar China te gaan, maar zij zaten een hele tijd te praten en Elsie vertelde van haar vader, hoe een onbaatzuchtig mens hij altijd geweest was, hoe hij een arme geleerde was en nooit met iemand strijd wilde voeren, hoe zonder de moeder iedereen van hem geprofiteerd zou hebben. Hij geloofde niet in strijd en hij was altijd tevreden. „Hij liet zich altijd door mug gen steken", zei Elsie. „Toen ik nog een kind was en mij krabde tot mijn armen ervan bloedden, zei hij, „als je jeuk overwint, overwin je de mug". Zo was vader. Hij leerde mij dat jeuk een gevoel was, dat in je geest ontstaat. Als je genoeg concentratievermogen had om er niet aan te denken, dan verdween de jeuk." „geloof je dat heus?" „Ja. Mijn vader had een grote bewondering voor Laotse". „Voor wie?" „Voor Laotse. Heb je nooit van hem gehoord?" Het was een pijnlijk ogenblik voor Tom. „Mijn vader haalde hem dikwijls aan. „Geloof de eerlijken; geloof ook de leugenaars. Ik noem de goede mensen goed, ik noem ook de slechten goed. De wijze verwerpt geen enkel mens en daarom zijn er geen ver worpenen". Zulk doort dingen". „Als je wilt zal ik zijn boek met je lezen. Het is hele maal niet moeilijk". „Is dat het boek, dat je al die kalmte heeft geleerd?" Elsie glimlachte. „Je hebt me zo zien huilen en nu zeg je, dat ik kalm ben. Maar het is waar, dat een mens verandert door dit boek te lezen". „Is hij beter dan Confucius? Ik heb mij met Confu cius geen raad geweten". „Hij is veel beter. Hij verandert soms door enkele woorden je hele kijk op het leven Tom, ik vind je veel aardiger als je rustig bent zoals nu en niet rondstormt om iets te krijgen waar je eigenlijk best buiten kunt". „Wat zou Laotse ervan zeggen als ik wat macaroni- soep voor je haalde?" „Het hoeft niet Tom". „Nee, ik ga het voor je halen". Tom ging weg met een gevoel van grote innerlijke opwinding. Hij was die dag heel wat over Elsies fami lie te weten gekomen, de familie, die dit uitgelezen juweeltje had voortgebracht. Hij had het gevoel, dat hij door Elsie te ontdekken een uitgestrekt nieuw land had ontdekt, dat haar gemaakt had tot wat ze was. „Geloof ook de leugenaars". Hij had nog nooit zo'n merkwaardige moraal gehoord. Laotse was tenmin ste niet vervelend zoals Confucius. Hij bracht een schaaltje macaronisoep met garna len en champignons mee en Elise was hem dankbaar voor de attentie. Zij begon te aarzelen of zij Tom wel zou achterhalen om naar haar moeder toe te gaan. Gedurende deze tijd van Elsies verdriet kwam Tom haar geregeld bezoeken. Maar terwijl de weken voor bijgingen meende hij soms een afwezige uitdrukking op haar gezicht te zien. Op sommige ogenblikken was zij gelukkig met hem, op andere niet. Hij voelde er gens een onzichtbare slagboom tussen hen staan. Hij drong er op aan, dat zij in Amerika zou blijven, want hier kreeg zij de kans om Engels te leren en een mo derne opvoeding te krijgen. Maar hij voelde, dat zij verscheurd werd tussen hem en haar liefde voor haar moeder en hij wist, dat zij nog niet kon besluiten of zij zou gaan of blijven. Laotse was een schitterend licht, zo verblindend dat Toms geest enige tijd nodig had om zich op hem in te stellen. Je hebt Laotse gelezen of niet, maar als je hem gelezen en begrepen hebt ben je 'n ander mens. „Als 't hoogste mensentype de Tao hoort doet hij zijn uiterste best volgens hem te leven; als de middelmati ge mens de Tao hoort, schijnt hij zich er bewust van te zijn en toch onbewust; als het laagste type de Tao hoort barst hij in een luid gelach uit Als er niet om gelachen werd, zou het de Tao niet zijn". Eigenlijk is het zo, dat niemand het boek van Laotse leest zonder er eerst om te lachen en velen eindigen met te lachen om hun eigen gelach. Zo was het ook met Tom. Boven dien hielp Laotse hem om Elsie beter te begrijpen. Zij kende het boek goed. De eerste keer zaten zij een uur over het kleine ingenaaide boekje gebogen. Het was waarschijnlijk het heerlijkste uur, dat Tom nog ooit met haar had doorgebracht. „Tom", zei zij, op een bladzijde van het boek wij zend, „precies zo ben jij". „Hij die op zijn tenen staat, staat niet stevig; hij die te grote stappen neemt loopt niet goed", (Wordt vervolgd) Van koude kermis thuis. Op de laat ste avond van de kermis op een terrein in Amsterdam-West heeft een aantal agenten met de gummistok moeten optreden tegen een groep van 500 tot 600 opgeschoten jongens, die het terrein onveilig maakten door meisjes lastig te vallen. Het gehele terrein werd door de politie ontruimd. Een 17-jarige jongen, die tezamen met andere jongens een politie-auto omver trachtte te werpen, werd aangehouden. Hij is aan de kinderpolitie overgegeven. Jongen viel ouders aan. Een 18-jarige jongen heeft 's nachts om half twee in zijn ouderlijke woning in Amsterdam zijn va der en moeder, die lagen te slapen, in een vlaag van verstandsverbijstering met een bijl aangevallen. De jongen liep na zijn daad direct naar de huisdokter. Beide ouders moesten naar een ziekenhuis wor den vervoerd, waar de vader, die een hoofdwond en een hersenschudding had opgelopen is opgenomen. De moeder, die ook aan het hoofd gewond was, kon na behandeling huiswaarts keren. De jongen is aangehouden. Het motief voor zijn daad is een raadsel want de verhouding in het gezin was goed. Buit van vier mille. Uit de auto van een grossier, die voor zijn woning te Rot terdam geparkeerd stond, is een koffer verdwenen, die een collectie gouden en doublé horloges, ringen, armbanden en colliers ter waarde van ongeveer vier duizend gulden bevatte. Advertentie Van Nelle bestellen DINSDAG 7 OKTOBER Concertgebouw: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een concert, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van tekeningen en schilderstudies van Harry Völker en Jan Campfens tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De ranch der vervloekten", 14 jaar, 20 uur. Lido Theater: „Als de kraan vogels overvliegen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur Luxor Theater: „Dorp aan de rivier", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Bonjour Tristesse", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: ..Kerels en kogels", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The smallest show on earth", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Monopole Theater: „Pal Joey", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma, 21 tot 22 uur. Frans Halsmuseum: Onder auspicieën van de Haarlemse Boekverkopers Vereni ging en de uitgeverij J. H. Gottmer hou den de heren Jan Wisse en J. Schultink voordrachten over „Boek, ballet en mu ziek", 20 uur. WOENSDAG 8 OKTOBER Stadsschouwburg: De toneelvereniging „J. J. Cremer" geeft een voorstelling van „Oost WestEgypte best", 20 uur. Mi nerva Theater: Het toneelgezelschap Jo- han Kaart geeft een voorstelling van de klucht „Een fijn span", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Expo sitie van werk van O. C. R. L. van Benne- kom, Berna E. Braakman-Ten Bruggen- Cate en W. A. van der Colk, 11 tot 17 uur. Galerie Espace: Expositie van werk van onder meer: Chapon, Frankot en Yvonne Kracht, 11 tot 17 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay, 10 tot 22 uur. „Het Huis van Looy": Expositie van werk van Jacobus van Looy en Wil lem de Zwart, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. „De Hoofdwacht": Tentoonstelling van werk der leden van de B.N.A. Kunst zaal „De Ark": Expositie van tekeningen en schilderijen van Harry Völker en Jan Campfens, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De ranch der ver vloekten", 14 jaar, 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Als de kraanvogels overvliegen" 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dorp aan de rivier", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: De circusheid", alle leeftijden, 14, 16.15, Ï9 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Kerels en kogels", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The smallest show on earth", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 u. ZANDVOORT, Monopole Theater: „Pal Joey", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma. 21 tot 22 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7