Stationsplein wordt in de toekomst stadscentrum g Wonen en Winkelen Phoenix terrein 'Gr Mai 1 Een karakterloze stad is even erg als een karakterloos mens i De Grote Markt krijgt haar historische beslotenheid terug De Schipholweg wordt verdubbeld en met bomen in het midden beplant De weekmarkt gaat naar het terrein van de Holland-Nautic Geen tweedeling door het Spaarne WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 T'J Gracht WIE aan het begrip „winkelen en wonen" in de stad van nu denkt, zal zich ongetwijfeld afvragen, hoe de toekomstige generaties zullen wonen en winkelen in de stad van mor gen, die misschien nog slechts de naam met de onze ge meen zal hebben. Men kan zich met een beetje fantasie gemakkelijk grote ruimtelijke steden voorstellen met veel groen en doorsneden door brede verkeersaders. Steden zoals zij in de geest van grote stedebouwkundige architec ten als Frank Lloyd Wright en Le Corbusier zijn ontstaan, waar geen plaats meer zal zijn voor opeenhopingen van mensenpakhuizen, smalle win kelstraten en onvoldoende toegangswegen. Voor iedere stedebouwkundige zal het ongetwijfeld een zeer aan trekkelijk idee zijn uit het „niets" een stad op te bou wen, ideaal om in te wonen en te winkelen, kortom om in te leven. Het komt echter maar heel zelden voor, dat een architect zo'n kans krijgt Le Corbusier was één van hen, toen hij opdracht kreeg in een vrij ontoegankelijk ge bied van India een nieuwe staatshoofdstad te scheppen op een plaats waar voordien slechts woestijn was. Op het nevenstaande kaartje ziet men de tegenwoordige toestand in het centrum van Haarlem weergegeven. Volgens het verkeersplan, dat is ontworpen met adviezen van de stedebouwkundige ir. 1. A. Kuiper door ir. A. van der Steld van Openbare Werken, zal in de toekomst het verkeer via een buitenring (gevormd door Staten Bolwerk, Kinderhuissingel, Wilhelminastraat, Van Eedenstraat, doorbraak naar Florapark, Paviljoenslaan, Kamperlaan en de Buitenrustbrug naar een nog aan te leggen plein) en een binnenring (bestaande uit Nassaulaan, Gedempte Oude Gracht, de westelijke Spaarnekaden en een nader te scheppen verbinding van Koudenhorn via Ripperdapark en Lange Molenstraat) worden geleid. Tussen de beide ringen denkt men zich een aantal doorbraken. De grondlijnen van het verkeersplan liggen wel vast maar Openbare Werken studeert nog op wijzigingen, met name wat betreft het trekken bij het centrum van de wijk ten oosten van het Spaarne en de ligging van bruggen. Bovendien zullen enige doorbraken nog eens onder de loep moeten worden genomen, aangezien enige gebouwen, die op de lijst van Monumenle-':'~rg staan, niet mogen worden afgebroken. Persoonlijk is de heer Happé echter, dere straten ten oosten van de Grote Hout ondanks deze maatregelen, geen voor- straat als winkelcentrum. Een dergelijke o opleving verwacht hij niet van de straten stander van een afsluiten van de binnen- ten wes{en van Haarlems belangrijkste stad voor alle verkeer. Wel ziet hij een winkelstraat.. Overigens zullen ook in an- verschil tussen openbaar en particulier dere stadsdelen, in Delftwijk bij het Mars- verkeer. .,Als we moeten afsluiten, dan ™nplein en verder in Parkwijk en Schalk- tt wijk winkelcentrums komen. In het laatst- het eerst voor particuliere autos. Het genoemde stadsdeel komt zelfs een vrij openbaar verkeer (de bussen) zullen in groot winkelcentrum, een soort „sub- ieder geval door de grote winkelstraten city"- Voorts komen in de vier delen van moeten blijven rijden, dat is in het be- ?et loverblad, dat Schalkwijk gaat wor- -ïiiii-i den, kleinere winkelcentra, lang van winkelend publiek en winke liers beiden." De wethouder voegt eraan AAN HET WEGENVRAAGSTUK wijdt toe. dat bet misschien wel mogelijk zal de heer Happé tenslotte nog enige gedach- 9 i ten, waarbij hij weer een stokpaardje be- bhjken te zijn enige buslijnen via andere rijdt; de spanjaardslaan. Zoals wellicht routes te laten rijden in de toekomst. In bekend zal zijn, is de gemeente Haarlem het algemeen is hij er echter een voor- er voorstandster van, dat deze prachtige stander van dat er zo lang mogelijk ver- ,aan een d,eel ?aat normen van de ont- 1 i i .6 worpen oost-west-verbinding. Er is al heel keei dooi de straten zal moeten blijven wa^ over te doen geweest, dat de mooie gaan. ALS MOGELIJKHEDEN om zoveel mogelijk parkeergeleg'enheden in het centrum te scheppen ziet hij een forcering bomenlaan verkeersweg gaat worden, maar de heer Happé wil dit vraagstuk zien als een landschappelijk geheel. „Het gaat niet in de eerste plaats om de Spanjaards laan zelf, het gaat om de Spanjaardslaan in de vorm van partiële saneringen, onder als onderdeel van een prachtig landschap. meer in de omgeving van de Zuiderstraat, waar ruimte kan vrijkomen door 't, in ge- meentebezit overgaan van woningen. Zo als wij kort geleden berichtten zullen ook de werkplaatsen van openbare werken bij de Raaks verhuizen naar het terrein van de voormalige Holland-Nautic aan de ->g. Daardoor komt er Een eerste eis is, dat wij hiervoor een harmonische oplossing vinden. Sommigen willen de nieuwe weg via het „lelijke" weiland laten lopen. Ik vind dit weiland echter allerminst lelijk en bovendien ben ik van mening, dat een aantasting van het weiland als landschappelijk onderdeel van het geheel pas goed een aantasting van ook een plaats vrij voor parkeerruimte en de Spanjaardslaan betekent". De heer Hap- eventueel voor een marktplein, dat in de pé gelooft overigens niet, dat de Span- illllllllllllllllll!iilii!lii!lllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!|ll!lllililll!llil;;!hi:!|l|||l|!!llllii:;i!lllll.i;illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllliT IN AMERIKA en nog meer in Europa zal de stedebouwkundige moeten rekenen met gegeven grootheden: steden die al eeuwenlang bestaan en wegen, die berekend waren op verkeer van voetgan gers en paarden. Dit geldt in nog sterker mate voor het dichtbevolkte Nederland en voor het westen daarvan, de beide Hollanden, nog het meest. Haarlem de hoofdstad van Noordholland, is één van die ge geven grootheden: de smalle winkelstraten, de oude binnenstad en de kronkelige grachten bewijzen het. Hoe zal het nieuwe Haarlem er uit zien met de nieuwe wijken, maar bovenal hoe zal het hart, de toekomstige binnenstad van Haarlem er uitzien? Zo als men misschien weet bestaan er saneringsplannen, bestaat er een verkeersplan. Al deze plannen dateren al van enige jaren her. Langzaam maar zeker werkt het Haarlemse gemeentebestuur echter aan de ver wezenlijking van de plannen. Steeds opnieuw wordt de raad voorgesteld enige panden aan te kopen, die tegen een redelijke prijs zijn te verkrijgen. Iedere keer weer luidt de argumentatie van B. en W.: „De aankoop geschiedt ten behoeve van saneringsplan zus, of uitbreidingsplan zó". Al die kleine aankopen vormen stukjes van een legpuzzel, die als hij vol tooid is een nieuwe stad te zien zal geven. In hoe verre die nieuwe stad zal afwijken van het Haarlem, zoals wij dat kennen, is een vraag, waarop het ant woord door de heer W. F. Happé, wethouder van Stadsontwikkeling, Openbare Werken en Hout en Plantsoenen kan worden gegeven. Van 1953 af is de heer Happé al belast geweest met de portefeuille van stadsontwikkeling en tijdens zijn „bewind" zijn in Haarlem de plannen gereed gekomen voor onder meer de nieuwe wijken, sanering en verkeer. Wij hebben met hem een gesprek gehad over zijn inzichten met betrekking tot het nieuwe Haarlem en hij toonde zich graag bereid deze te geven, al wilde hij er wel de nadruk op leggen, dat het inderdaad zijn inzichten en niet die van het college van B. en W. zijn. op som mige punten namelijk wijken de persoonlijke gedach ten van de heer Happé af van de mening van het college, waar hij deel van uitmaakt. Wij geven hier in het kort de visie van de wethouder op de nieuwe stad weer. In een ander artikel hebben wij enige facetten van dit nieuwe Haarlem op sommige punten wat nader uitgewerkt. toekomst de markt, die nu nog twee keer per week op Gedempte Oudegracht en Bo termarkt wordt gehouden, zal kunnen her bergen. Overigens meent de heer Happé: „Wij moeten het in het algemeen het win kelende publiek niet te moeilijk maken, anders zal men geneigd zijn een groot deel van- de inkopen in de buitenwijken te doen". Hij doelde hierbij op de bereikbaar heid van de binnenstad, doch naar onze mening behoeft die niet te lijden onder een eventuele afsluiting voor zwaar verkeer. Integendeel, reeds nu gaan velen niet meer in de binnenstad winkelen omdat zij de verkeersdrukte schuwen, zodat het „moeilijk maken" reeds aanwezig kan worden geacht. IN HET HAARLEM van morgen zal het Spaarne eerder een verbindende schakel tussen twee stadsdelen gaan vormen dan een scheiding, zoals dat nu nog het geval is. „Kijkt u maar naar de rivieren in alle typische structuur van Haarlem moet be houden blijven. Gaat men daaraan tornen, dan verliest een stad haar karakter. En een karakterloze stad is bijna even erg als een karakterloos mens!" Vandaar ook dat de wethouder de Grote Markt altijd met grote zorg heeft omringd. Hel was wel eens moeilijk, omdat het op het ogenblik toch zo is, dat de Grote Markt niet alleen het centrum van Haarlem vormt, maar tevens een der belangrijkste verkeersplei nen, waar alle noord-zuid-verkeer over heen moet. Met de verlegging van Haar lems centrum naar het toekomstige Sta tionsplein en met een gedeeltelijke omlei ding van het verkeer (waarover straks meer) wordt de markt echter een stuk rustiger en kan deze meer het karakter krij gen van historisch plein. De wethou der zou dan de bestrating ook daaraan willen aanpas- grote steden van de wereld: de Seine in Pa sen. „Liever zie ik een sierbestrating rijs, de Theems in Londen en de Donau in met klinkers of een keibestrating dan het Wenen, overal vormt de rivier een prach- huidige asfalt. Ofschoon een keibestrating tig deel van het stedelijk schoon, maar ner- natuurlijk niet ideaal voor het verkeer is." gens een scheiding". Dit zal in de toe- Het voornaamste is echter, dat de Grote komst ook in Haarlem het geval moeten Markt weer een meer historische besloten- zijn. Veel bruggen zullen nodig zijn om heid krijgt. Plannen met betrekking tot de goede verbindingen te vormen. Daardoor aanpassing van de bebouwing (onder meer zal aan de oostelijke oever van 't Spaarne een vervanging van het lelijke gebouw, een nieuw levendig stadsdeel kunnen ont- In het verkeersplan is bij voor aan de oostelijke oever een re- jaardslaan er per se op achteruit gaat, als er meer verkeer door zal gaan. Een in 1950 ingesteld onderzoek heeft uit gemaakt, dat de bomen nog maar een be perkte levensduur hebben. Binnenkort zal weer een dergelijk onderzoek worden in gesteld. Als daarbij mocht blijken, dat de bomen binnenkort zullen moeten worden vervangen, dan is de heer Happé er een voorstander van het maar onmiddellijk te doen. Dan kan 't profiel van de weg worden verbreed en kunnen nieuwe bomen wor den geplant. Als mocht blijken dat de bo men nog geruime tijd kunnen meegaan „Hetgeen ik eigenlijk hoop" dan zal de Spanjaardslaan het huidige profiel kunnen houden, waarbij een tweede rijbaan via het huidige ruiterpad zou kunnen worden aangelegd. De heer Happé is er voorts een voorstander van dat er een klinkerbestra ting komt. „Wij moeten ervoor zorgen, dat het komende geslacht een gave laan krijgt. Als het daarvoor nodig is dat wij tijdelijk de bomen moe ten missen, dan moeten wij dit offer brengen", meent de wethou der. „Nu ik te vens belast ben met de zorg voor Hout en Plantsoenen heb ik als een van mijn eerste bestuursdaden in de nieuwe zittingsperiode van de raad opdracht ge geven dit vraagstuk ernstig en degelijk te bestuderen". waar thans de gemeentelijke incassodienst is gevestigd) en een eventuele andere mid denvlakverdeling met verplaatsing van Loutje zijn nog niet gemaakt. staan, beeld HET WEGENVRAAGSTUK is een hoofdstuk apart. Het verkeersplan van 1954 waar nog steeds aan wordt vastge houden voorziet in de aanleg van een binnengordel en een buitenring met ra- diaalwegen. (zie kaartje). Daardoor zal het mogelijk zijn een groot deel van het verkeer, dat thans nog door de binnenstad gaat, langs de buitenkant van het centrum of via de westelijke oever van het Spaarne te doen afvloeien, waardoor de Grote Hout straat van het Verwulft af en de Gierstraat en Koningstraat heel wat minder verkeer zullen krijgen te verwerken. Overigens zal Haarlem er in de toe komst een nieuwe bomenallee bij krijgen, die echter moeilijk een vervanging van de Spanjaardslaan mag worden ge noemd. Binnen afzienbare tijd zal het presentatief gebouw gedacht, waarbij namelijk nodig blijken te zijn de Schip- men sprak over een nieuw concertge- Y i ui,, ri- 1 bouw. Hier is de heer Happé het echter nie weg te verdubbelen. Het nieuwe pro- mee eens. „Naar mijn idee moet het eigen- Hel zal een totale breedte van eenen- lijke centrum van de stad ee neconomisch vijftig meter krijgen en tussen de beide én recreatief karakter krijgen. Het moet rijbanen komt een strook van tien meter dus alle culturele gebouwen herbergen i i, t i v i i Voor een representatief gebouw aan de an- breedte, die met bomen beplant zal dere Spaarneoever ziet de wethouder ove- worden. Ook de zijkanten van de nieuwe rigens wel andere mogelijkheden. Hij Schipholweg krijgen dan bomen: „Wij denkt bijvoorbeeld aan 'n nieuw gerechts- kri„en pen tweede Dreef op die manier." gebouw, al voegt hij er aan toe, dat ook de- T~. ,i j i i i i i ze gedachte nog zeer voorlopig is. De wethouder verk aarde, dat het nog niet zeker is. dat de provincie ook al Wel verwacht de heer Happé van het onmiddellijk zal overgaan tot verdubbe- trekken van de oostelijke Spaarneoever i ci-ui i j bij de rest van het centrum een opleving 'ng x'an de Schipholweg verderop in de van de Kleine Houtstraat en van alle an- Haarlemmermeer. Wethouder W. F. Hoppe IN DE EERSTE plaats verwacht de lieer Happé, dat het centrum van Haar lem zich in de toekomst van de Grote Markt naar het (nieuwe) Stationsplein zal verplaatsen. Dit is niet zo verwonderlijk a|s het misschien op het eerste gezicht lijkt. Van Groot-Haarlem (de uiteindelijk vol- iroeide stad met Delftwijk, Parkwijk en Schalkwijk) is het Stationsplein het geo grafische centrum. Bovendien zal het in de toekomst het verkeerscentrum van Haarlem worden, waarvan de ligging ten opzichte van Amsterdam, Schiphol en de I-lmond zeer gunstig is. In de derde plaats za' op het vergrote Stationsplein de wethouder sprak zelfs van een reiken tot aan Nieuwe Gracht voldoende ruimte z'jn voor een aantal representatieve ge- «ouwen. „Daardoor wordt het Stations- dein tot een nieuw zakencentrum, de kern /an een nieuwe „city". Daardoor ver vacht ik ook een opleving van de Kruis- traat en Kruisweg als winkelstraten, eer- 'er dan van de Jansweg en Jansstraal vaarschijnlijk." Aldus de wethouder, dit :ich geen voorstander van het uitschrij ven van een prijsvraag voor architecten iet betrekking tot de uiteindelijke vorm geving van het nieuwe Stationsplein toont. „Tenminste niet nu.." preciseert de heer Happé: „Ik weet het, de heer Van Velsen heeft in de raad wel eens gepleit voor het uitschrijven van een prijsvraag en op het eerste gezicht is het een zeer aantrekke lijke gedachte. Het bezwaar alleen is, dal wij nu nog niet weten wat er precies gaat komen. Als er eerst meer concrete plannen zijn met betrekking tot de aard van ge bouwen, die het plein zullen omzomen, kunnen wij altijd nog eens aan een prijs vraag denken." DOOR DEZE toekomstige ingrijpende zwaartepuntverlegging komt de heer Hap pé als vanzelf op een ander punt: de Gro te Markt. In het algemeen ziet hij ingrijpende ver anderingen in het stadsbeeld als gewenst, ja als noodzakelijk, alléén één ding wil hij daarbij nooit uit het oog verliezen: „De DIT gaat. in de toekomst onherroepelijk verdwijnen en dan wordt, ten gunste van de voetganger de sfeer van rust hersteld in het. domein, dat van oudsher het zijne was.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 21