SCHALKWIJK |BSBg| 1 HAARLEMS OUDE BINNENSTAD IS NIET BEPAALD LOMMERRIJK Een zo groot mogelijke differentiatie bij de verdeling van woonruimte LAM SCHALKWIJK mm; Wonen en Winkelen Prachtige plantsoenen liggen achteraf Meer oasen vindt men in de buitenwijken Het Zandvoortse zuiderduinterrein biedt kans voor unieke villawijk WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 hoe de toekomstige Haarlemmer zal nonen, wordt het best geïllustreerd aan óehand van het uitbreidingsplan Schalk wijk, omdaj in deze satellietstad een af spiegeling van de doorsneebevolking van Haarlem zal komen te wonen. Bij het ont werp van de nieuwe wijk, die aan veertig duizend mensen ruimte voor wonen, re creatie en werken zal geven, is er naar ge beefd een zo harmonisch mogelijk opge bouwde bevolking te krijgen. Om dit te be reiken is de uiterste zorg besteed aan een •o groot mogelijke differentiatie van de woningtypen. Bovendien zullen woningen worden gebouwd voor speciale groepen als bejaarden, alleenstaanden en maatschap- nelijk onaangepasten. Daarom kan het 'nieuwe stadsdeel ten zuiden van de Schipholweg met recht de eerste satel lietstad van Haarlem worden ge noemd, omdat daar de nieuwbouw werd roegewezen aan die bevolkingsgroepen, bie qua urgentie het meest daarvoor in aanmerking kwamen. Het gevolg is dan geweest, dat de bevolking van Delft- wijk weinig variatie vertoont: zij bestaat voor het grootste deel uit jonge gezinnen met schoolgaande kinderen. Vandaar ook, dat er in het noordelijkste stadsdeel van Haarlem naar verhouding zoveel lagere cholen moesten worden gebouwd. In Schalkwijk zal dat allemaal anders worden. De vier delen, die samen de nieu we stad zullen gaan vormen, krijgen een zorgvuldig uitgebalanceerde verdeling van hoogbouw en laagbouw, waarbij veel plaats is ingeruimd voor eengezinswonin gen. Dit betekent dat zevenentwintig per cent van de in Schalkwijk te bouwen wo ningen eengezinshuizen worden. De rest wordt hoogbouw. Er is gestreeft naar een zo harmonisch mogelijke afwisseling. In algemeen zou men denken, dat de moderne tendens gaat in de richting van Oatbouw. Verscheidene steden, die aan vankelijk hun nieuwbouw in etages hadden ontworpen, zijn daarvan echter terugge komen.- Met name is dit het geval met ste eën als Breda en Eindhoven, waar men zelfs zover gegaan is, dat nog slechts een kwart van de nieuwbouw als hoogbouw wordt uitgevoerd. Ook in enige „new towns" steden in een straal rond Lon den bemerkt men een toenemend stre ven een groter percentage eengezinswo- rrgen te bouwen. De gedachte, die hier in ten grondslag ligt, is dat voor gezin- Een met kleinere kinderen eengezinshui- e de meest ideale woonomstandighe- k bieden. Oudere gezinnen met opgroei- rie kinderen kunnen beter in flats wor- c-n gehuisvest. De stedebouwkundigen noden het liefst zien, dat er een door- üroming zou plaats hebben: gezinnen, die rar. eengezinswoningen naar flatbouw ver- Jizen en nog weer later naar bejaarden- «oningen. Dit zal echter wel een vrome tens blijven, al houden de ontwerpers van ::euwe stadsdelen rekening met de moge- i.jkheid dat zulk een doorstroming inder daad zal geschieden. BIJ DE OPZET van Schalkwijk is uit gegaan van de resultaten van een woning- aifferentiatiestudie, die door het Neder lands Economisch Instituut in Rotterdam is ondernomen. Daarbij heeft men een vérgaande indeling gemaakt, enerzijds wat betreft het aantal bedden en kamers per woning, anderzijds wat betreft het aantal eengezinshuizen en flatwoningen. Los hiervan staat dan nog een verdeling lassen de aantallen woningwetwoningen a premiebouw- of andere woningen. De percentages hiervoor zijn respectievelijk 5? en 43. Ook particulieren kunnen bij de woning- wetbouw worden ingeschakeld, zodra zij in staat zijn arbeiderswoningen tegen een redelijke huurprijs te bouwen. De wonin gen variëren van driekamer- tot zeska- merfiats. Dertien a veertien percent van de te bouwen huizen bestaat uit bejaar denwoningen. Ook wordt een percentage gereserveerd voor alleenstaanden: in hel eerste gedeelte van Schalkwijk zijn negen- woningen voor alleenstaanden gedacht. Bij de ontwerpen is er rekening mee ge houden, dat ieder gezin een tweede woon vertrek heeft. Van alle bejaardenwonin- gen krijgt de helft een derde kamer, die hn dienen als logeerkamer voor gasten, !'s ,,hobby"-ruimtc of als studeervertrek. Ongeveer twee percent van de woningen pl zijn bestemd voor betrekkelijk maal- -fhappelijken. ALS MEN rekening houdt met de tot standkoming van een „doorsneebevol- hing", zouden in geheel Schalkwijk onge veer vijfentwintig scholen moeten komen: an heeft echter een iets ruimer aantal f;Pgezet. Voorts zal een aantal kerken wor den gebouwd: tenminste drie roomskatho- lieke, twee Nederlands Hervormde (plus twëe wijkgebouwen) en één gereformeer de- Ook enige kleinere kerkgenootschap pen zal de mogelijkheid worden geboden herken in de nieuwe satellietstad te bou- "en. Voorts zal er in ieder van de vier ^stadsdelen" van Schalkwijk een verzor gingshuis voor bejaarden komen, waar- en eik ongeveer honderdvijftig bedden aal krijgen. In het „hart" het punt tus sen de vier delen komt een zakelijk cen- ,rum> waar 's avonds zo mogelijk iets te ooen is: er is daar een bioscoop gedacht, Verder een bioscoop-annex-schouwburg- aaaltje, calétjes, een warenhuis en vele Winkels. Dit centrum zal niet worden ver boord door doodse elementen: gebouwen, Q!e 's avonds donker blijven. Hiervoor naast het Eigenlijke centrum ruimte 'Pengelaten. "Jaar komen bijvoorbeeld een Postkantoor, enige banken en watTkanto- Vh Verclei heeft men bij de opzet van onalkwijk getracht een grote uniformi- e>t te vermijden. Voor iedei der vier de- jn is een architect benoemd, die de super- 'isie over de aanleg zal krijgen en die in _f;n niet onbelangrijke mate zijn stempel Pnet uiterlijk van de wijk zal drukken, bo Amsterdamse architect P. Zanstra supervisor voor het eerste gedeelte, Vaarvoor thans de grond wordt opge hoogd. Van de vijfendertighonderd wonin gen, die daar zullen komen, wordt eerst de helft gebouwd op de grond, die reeds in het bezit van de gemeente Haarlem is. De andere helft zal volgen, zodra de grens wijziging met Haarlemmerliede tot stand zal zijn gekomen. In dit gedeelte komen: twee kerken, negen lagere scholen en zes kleuterscholen, alsmede een verzorgings huis voor bejaarden. Als men het plan Schalkwijk beziet, zal men bemerken, dat een grote strook aan de noordkant is gere serveerd voor speciale doeleinden. Daar komen onder meer het nieuwe ziekenhuis, dat voorlopig gedacht is als vierverdie- pingenbouw met een mogelijk hoger zus terhuis, een openbare en een r.k.-middel bare school, eventueel een protestants- christelijke lagere technische school, een b.l.o.-scholencomplex en schoolsportvel- den. Al deze scholen zullen niet alleen de bewoners van Schalkwijk ten goede komen zij zullen ook leerlingen krijgen van de wijken ten noorden van de Schipholweg. De noordzijde van de oostelijke rand van Schalkwijk is gereserveerd voor kleinere industrieën. Men hoopt daar enige bedrij ven te kunnen krijgen, die nu nog langs het Spaarne zijn gevestigd. Ten zuiden van dit industrieterrein komt een begraaf plaats. Ten zuiden daar weer van zijn sportvelden geprojecteerd. Aan de Spaar- nekant komt een groenstrook. De zuidpunt van deze strook is gereserveerd voor vil- labouw. Men hoopt daarvoor gegadigden te kunnen vinden, door hen aantrekkelijke woonomstandigheden in het groen en aan het Spaarne met gunstige verbindingen te bieden. Met de verwezenlijking van Schalkwijk zal Haarlem plaats voor om en nabij de tweehonderdduizend inwoners krijgen. Of dit een voorlopige grens is, staat nog niet vast. Mogelijk wordt rekening gehouden met een verdergaande groei tot tweehon derdvijfentwintigduizend mensen. Daar voor zou men dan weer. naar andere mo gelijkheden moeten zoeken. Haarlem zal ook in de toekomst het karakter krijgen van een woongemeente. Reeds nu wonen er meer forenzen dan in Hilversum. Dooi de bouw van Schalkwijk komt een plaatsje als Vijfhuizen aanmerkelijk dichter bij het centrum van Haarlem dan bijvoorbeeld Dclftwijk. Het is mogelijk dat het dorp in de Haarlemmermeer zich in de toekomst meer op de Spaarnestad zal gaan oriën teren, waardoor het bijvoorbeeld een iden tieke ontwikkeling als Badhoevedorp en Zwanenburg ten opzichte van Amster dam zal krijgen. Dit is overigens nog maar één van de mogelijke ontwikkelingen, die te verwachten zijn na de voltooiing van Haarlems nieuwste satellietstad. De Haar lemmers zelf kunnen met gepaste trots de bouw ervan tegemoetzien: Schalkwijk wordt het voorbeeld van een moderne woonstad. Het structuurplan van Schalkwijk, zoals dal dooi de afdeling stadsontwikke ling van de dienst van Openbare Werken te Haar lem is opgesteld. Op liet kaartje zijn (gemerkt: a. b. c. d) de vier afzonderlijke delen van het „klaverblad" §f| Schalkwijk te zien, evenals s.- de scholenstrook aan de P|;l noordkant, .waar teyeos het. v- nieuwe ziekenhuis is gepro- 5 V( jecteerd. het "industriege- 'viy deelte aan de oostkant met ten zuiden daarvan de ont- worpen begraafplaats en de AM villawijk (e) in de zuidwes telijke punt bij het Spaarne. De bovenkant van de kaart is het noorden. De cirkel links boven is een nog aan te leggen verkeersplein bij de Buitenrustbrug, vanwaar naar rechts de Schipholweg loopt. De blokken van woningen en winkels zijn voorlopig geschetst. VLAK BIJ de nieuwe vleugel van de Provinciale Griffie staat een reusachtige bruine beuk, waarvan de blaadjes aan de buitenkant glimmen als chocoladepapiertjes in de zon. Maar gaat men er onder lopen, dan is die associatie met chocolade- papiertjes ineens heel banaal geworden. Men ziet een transpa rant rose baldakijn boven zich, waarin steeds wisselende schitte ringen de plaats van de zon weergeven. De brede wortel biedt een vorstelijke plaats in deze loofhut. Hier begint een „vie en rose", waarbij de geluiden van de accelererende auto's op de nabije Dreef heel onwezenlijk worden. Zo'n leven moet iedere stadgenoot eens even kunnen hebben. Daarvoor zijn wij Haar lemmers gelukkig niet met zijn honderd- zestigduizenden aan die ene bruine beuk gebonden, want er staan meer bomen in Haarlem: het zware, eeuwenoude werk in de Hout en op de Bolwerken, het meer prille en fragiele groen in diverse nieuwe plantsoenen en het Noordersportpark. Dat is voor hen, die zich er speciaal in Dat is voor hen, die zich er speciaal in wil len vermeien. We spreken nog niet van de talloze bomen en boompjes, die een dagelijkse erewacht voor ons vormen op de weg van en naar onze arbeid. Deze zomer viel ons op in hoeveel soorten zij over de diverse straten ver deeld zijn en in hoeveel verschillende galauniformen. „HET MOEILIJKE van de oude stad is altijd, dat men op de grote doorgangswegen nauwelijks iets van het bestaan van plantsoenen merkt. Plantsoenen als het Kenaupark hebben veel meer effect, wanneer ze terzijde van een hoofdweg liggen, zodat de mensen maar een paar stapjes opzij hoeven doen om ervan te genieten". Dit zei ons de directeur van Hout. Plantsoenen en Begraafplaatsen, de heer J A. Dorresteijn in een vraaggesprek. En inderdaad, men moet wel doelbewust opzij afslaan om van de Parklaan en het Kenaupark. het Ripperdapark, de singels en de bolwerken te genieten. Met name in het prachtige Kenaupark met zijn voorname entourage ziet men nooit zoveel mensen als in dergelijke parken elders, eenvoudig omdat het wat achteraf ligt. Dat zullen overigens zij, die er nu regel matig hun hart ophalen nauwelijks be treuren De heer Dorresteijn vertelde ons, dat hij nog altijd erg dankbaar gestemd is jegens diegenen onder de vaderen, die de bolwerken nadat zij hun defensieve betekenis hadden verloren, als natuur schoon hebben laten voortbestaan. „Ik zou haast zeggen de tuinarchitecten hebben vandaag meer reden om hun verre voorgangers dankbaar te zijn, dan de bouwkundigen. Want de bolwerken zijn er nog, maar Haarlems prachtige oude poorten zijn afgebroken", zei hij. Het gebrek aan groen in de binnen stad moet dan ook zoveel mogelijk gecompenseerd worden en de plantsoenendienst probeert dat te bereiken met bloemver- sieringen aan de bruggen en dergelijke. Als het Stationsplein te zijner tiid zijn nieuwe omvang zal hebben gekregen, zal na- tuurlijk indien mogelijk ook daar wat meer fleur worden ge bracht. „Men vraagt ons in de binnenstad ook nog vaak iets heel lelijks met de mantel der lietdc, dat is met groen, te be dekken. Maar daar blijft het bi.i. zolang er voor de oude stad nog geen saneringsplannon lot uitvoering komen. Dan opent zich natuurlijk ook voor ons een taak, maar dat is een kwestie van tientallen jaren, dus het heett geen zin daar al over te praten. Nee, het groen van Haarlem vindt men buiten de binnenstad. Denk aan het lieflijk geheel van het tuindorp West, aan zuidwest, waar nu te zijner tijd ook de randweg nog per spectieven voor ons biedt" Oo oostkant van de stad is er altijd wat bekaaid afgekomen, met name de Amster damse buurt en de Slachthuisbuurl, maar na de oorlog heeft ook dit stadsgedeelte meer aandacht gekregen. Twee projecten zullen het in de naaste toekomst nog wat verder gaan opfleuren. Dat zijn het Burg. Reinaldapark. („Het vuil moet nog wat bijzakken, dan kunnen we met de aan leg beginnen", aldus de zegsman) en Park wijk waarvan de naam alleen al genoeg beloften inhoudt. De ge projecteerde groenstrook langs de oostelijke oever van het Zuiderbuiten-Spaarne zal een prachtige harmonie geven met de westelijke oever, waarvan watersportbeoefenaars en rond vaartboot-passagiers iedere zomer weer genieten. MEER in de binnenstad blijft het Spaarne voor de plantsoenen dienst een probleem: hij zou er zo graag een garnering van groen langs leggen, maar hel verkeer op beide oevers schijnt het niet te gedogen. „Op de Turfmarkt bijvoorbeeld hebben we bomen geplant met een hele oantsering van tramrails er omheen", zei de heer Dorresteijn. „maar nóg z.iet men kans •om ze ondersteboven te rijden. Enfin, we zullen ook daar onze pogingen voortzetten". Toen de tweede wereldoorlog was afgelopen, was Haar lem bijna zevenduizend bomen kwijt en de stad maakte een naargeestige indruk. Maar er staan er nu weer duizenden meer dan ooit te voren. „Het was leuk om te zien hoe de bewoners erop reageer den. In heel veel gevallen werden de mensen erdoor uitgedaagd om ook hun huis weer eens een fris verfje te geven". EN nog altijd worden nieuwe boompjes geplant. Er zijn En nog altijd worden er nieuwe boompjes geplant. Er zijn altijd mensen, die zich afvragen in hoeverre déze generatie nog plezier zal beleven aan de bomen, die wij in hun eerste stadium eens „lintwormen met voelsprieten" hoorden noemen. ZANDVOORT beleeft de laatste jaren een periode van steeds voortschrijdende uit breiding. Het eigenlijke wederopbouwwerk is vrijwel voltooid en in noord en zuid zijn in de loop der jaren nieuwe aantrekkelijke woonwijken ontstaan. Vele flatgebouwen verrezen en steeds gaat deze uitbreiding voort, steeds worden nieuwe plannen ge maakt. nieuwe woningen gebouwd, zowel door de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" (die voor arbeiders en de kleine middenstand bouwt) als door parti culieren. want als woonoord biedt Zand- voort voor zeer velen nog altijd grote aan trekkelijkheden. De vraag om er zich te mogen vestigen is nog altijd zeer groot. Grenzend aan het thans nog in aanbouw zijnde uitbreidingsplan „Zuid" achter Bre- derodestraat en dr. C. A. Gerkestraat. ligt tussen de Frans Zwaanstraat en het grens gebied van de Amsterdamse Waterleiding nog een groot en prachtig stuk duinlerrein. door Zandvoort als bouwgrond indertijd aangekocht. Behoudens de daarin reeds aan gelegde kleine vijver ten zuiden van de Frans Zwaanstraat ligt dit terrein er nog in zijn onontgonnen, fraaie natuurlijke staat. Het is het terrein, dat door Zandvoorts bur gemeester als zijn oogappel wordt bewaakt en bewaard, omdat mr. Van Fenema er zo gaarne een exclusieve, aantrekkelijke woon wijk van wil maken, een bezienswaardig heid op zichzelf voor badgast en inwoner. Daarom wil mr. Van Fenema in dit terrein zo mogelijk voor alles het natuurschoon behouden en in elk geval voorkomen, dat straks ook deze wijk in de overal gevolgde eentonigheid van rechte straten en strakke hoeken zal vervallen. Hij wil gaarne een aantrekkelijk villapark, met de woningen hier en daar als het ware losjes neerge smeten tegen de duinhellingen met in be ginsel tenminste een halve hectare grond voor één woning. Woningen verbonden niet door vlakke, doch door stijgende of dalende wogen, aangepast aan het duinlandschap en op. maar niet door de duinen aangelegd wegen met leuke beplantingen, vrolijk en fleurig. Mogeliikheden voor de aanleg van zo'n exclusieve villawijk bestaan er volgen- hem zeer zeker. Gebleken is reeds, dat e- zich, indien men tot realisering zou beslui ten. vele gegadigden zullen melden. Deze „duinwijk" zou via dp eventueel aan te leggen zuidelijke randweg, aansluitend op Amsterdam en Noordwijk, op ideale wijze bereikbaar zijn. Ingenieur W. ae Bruin, als naaste medewerker toegevoegd aan Zand voorts bouwkundige supervisor ir. Fried- hoff. maakt thans een schetsplan voor de randwegen in en om deze eventueel nieuw te bouwen villawijk. „ER is een spreekwoord, dat luidt: boompje groot, plantertje dood", zo zei de heer Dorresteijn, „maar dat gaat wat mij be treft althans niet op. Ik kijk hier vaak met plezier naar bomen, die ik dertig jaar geleden heb geplant: reuzen!" Reeds al te veel werd naar het oordeel van Zand voorts burgemeester door de steeds verder voort schrijdende uitbreiding be staand natuurschoon ver nietigd of ernstig aange tast. Dit te voorkomen is in de eerste plaats zijn ge dachte ten opzichte van dit nog onontgonnen duinter rein, waarvan wij hierbij een interessante luchtfoto tonen, onlangs door de K.L.M. vervaardigd. Een van de mooiste stukken natuurschoon, die in Zand voorts directe omgeving te vinden zijn. Dit ondanks uitbreiding, tóch te willen behouden, ja zo mogelijk nog aantrekkelijker te ma ken, is stellig een sympa- tieke gedachte. In brede kring wordt dan ook dit initiatief van Zandvoorts burgemeester met belang stelling gevolgd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 27