KROUWELS r Sigaret rieven aan de redactie Creatieve handenarbeid kan uitlaat zijn voor dagelijkse spanningen Gevel in Zijlstraat in oude luister hersteld KELTUM PLEET ZILFA PLEET Afdeling Haarlem van Vereniging voor Handenarbeid krijgt eigen lokaal Ds. N. van Egmond doet intrede te Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Toiletten komen vóór de winter gereed B. en W. antwoorden raadslid Willernse J. Wildschut veertig jaar bij het G.E.B. .•2a?- S. Herfst nam na tweede ronde de leiding Programma orgelconcert door Albert de Klerk Werklieden vonden skeletten op de Botermarkt Haarlemse huisvrouwen openden het seizoen Vijf opdrachten aan Nederlandse schilders Pluim veetentoonstel ling in Heemstede Ernstige botsing op kruispunt Leidsevaart- Westelijke Randweg W. VOET ZONEN Feestconcert in Spaarndam Vrouw redt jongetje uit de Herensingel Examens PHILIPS AUTO RADI O <3 UIT STAD EN STREEK Herfstexpositie van PWN Huldiging van zilveren jubilaris bij het PEN Spoedinterpellatie over Sinterklaas-intochten WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een knoestige, grillige boomstronk. Le nige vingers houden hem op armslengte. Dan jaagt het vlijmscherpe mes zeker door het hout. Langzaamaan komt. er leven in de groteske vormen en plotseling ver schijnt hij voor ons: een draak, die met zijn geopende muil klaar staal alles en iedereen te verslinden die zijn weg mocht versperren. Een andere tak. U zoudt er uw schouders voor ophalen. Niet echter de houtsnijder. Met rappe halen van zijn mes doet hij uit het dode hout een mens in doodsnood verrijzen, de armen in opperste ontzetting ten hemel gestrekt. Inspiratie en fantasie hebben de dode stof leven in geblazen. Het is x:rije vormgeving in op tima forma. Het is ook een stukje ont plooiing van de „volledige mens", die zich even losmaakt van de alledaagse werke lijkheid de drukte op kantoor, de ver scherpte tarieven op de fabriek, het ver keersongeval op weg naar huis. Vrije-tijdsbesteding met zin is in onze tijd meer dan ooit een behoefte geworden. De mens van nu heeft een tegenwicht no dig voor de spanningen, waaraan hij zich dag-in dag-uit blootstelt. De creatieve handenarbeid verschaft hem zulk een „uitlaatklep". Een bij uitstek geschikte zelfs, omdat deze hem niet alleen afleiding en verstrooiing geeft, maar omdat hij hem bovendien de mogelijkheid biedt tot min of meer „artistieke zelfexpressie." Jarenlang heeft het geduurd voordat men het grote belang van de handenar beid als tijdverdrijf, vooral bij de opvoe ding van de jeugd, heeft onderkend en aanvaard. Op tal van scholen en in vrij wel alle jeugdorganisaties is handenar beid nu een vast punt op het lesrooster of op het clubwerkprogram. Op de kweek scholen voor de onderwijzers is handenar beid zelfs sinds enkele jaren een verplicht leervak. Tot die ontwikkeling heeft de Vereni ging voor Handenarbeid zeer veel bijge dragen. In de loop der jaren heeft deze vereniging honderden leerkrachten opge leid en onnoemelijk velen in de geheimen van de handenarbeid en zijn vele technie ken ingewijd. Zij allen brengen hun ken nis en geestdrift over op de leerlingen van alle mogelijke schooltypen, op jeugdwerk en speeltuinjeugd en zelfs op bejaarden, die ook steeds meer belangstelling voor handenarbeid aan de dag leggen en er meestal ook veel plezier aan beleven. Jammer is het daarom dat de vereni ging te kampen heeft met een groot tekort aan lokaliteiten waar de opleiding voor Advertentie CORSETTEN EN BUSTEHOUDERS HAARLEM: Houtplein h. Raamsingel, Tel. 14384 AMSTERDAM: v. Baerlestraat 156, Tel. 712054 PYJAMA'S-PEIGNOIRS Ds. N. van Egmond zal zondag 12 ok tober afscheid nemen van de hervormde gemêente van Muiderberg en veertien dagen later zondagavond 26 oktober om zeven uur, na des morgens om tien uur te zijn bevestigd door ds. P. de Bruijn van Fijnaart, zijn intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Haarlem, waar hij beroepen is in de vacature van wijlen- ds. E. Pot. Ds. Van Egmond werd op 12 juni 1927 te Rijnsburg geboren en bezocht het stede lijk gymnasium te Leiden. Hij studeerde eerst aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1949 zijn kandidaats-, daarna aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, waar hij in 1950 zijn kerkelijk en vervolgens nogmaals aan de rijksuni versiteit te Leiden, waar hij in 1952 nog zijn doctoraal examen deed. Nadat drs. Van Egmond in 1951 door het provinciaal kerkbestuur van Overijsel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk werd hij op 1 fe bruari 1953 door prof. dr. G. C. van Nif- trik uit Amsterdam te Muiderberg in het ambt bevestigd. Tijdens zijn ruim driejarige ambtsbe diening te Muiderberg heeft ds. Van Eg mond zitting gehad in classicale commis sies in de classis Hilversum en vele be stuursfuncties van plaatselijke vereni gingen vervuld. Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers BEVALLEN van een zoon: okt.: J. Kooij-Koelemij; G. J. Buijs-Kassing; okt.: M. J. van der Meulen-van Egmond; •F. C, A. van Elteren-Schouten; J. van den Bos-Kerman. BEVALLEN van een dochter: 5 okt.: T- J. Sinnige-Seignette; H. A. Veeren- Steinvoorte; 6 okt.:J. J. van Leeuwen-van Eerden; M. E. Zonneveld-Goed; T. Klees- Cardol; J. Heus-Pijloo; D. J. M. Louman- Scheefhals; 7 okt.:A. C. Zwaan-Winzmann; H. C. M. van der Sluis-Scholte. ONDERTROUWD: 7 okt.: B. H- A. Schouten en M. A. Vlegels; J. W. Ottolan- der en N. J. J. Leeuwe. GEHUWD: 7 okt.: P. M. Kaag en N. C. Holzhaus; E. van Duijn en B. Brokaar- OVERLEDEN: 5 okt.: L. H. Schaak- H'cnze. 85 j„ Kenaupark; 6 okt.: H. Dijt, 78 j.. Bisschop Callierstraat.. een der handenarbeiddiploma's ter hand genomen kan worden. Verleden tijd Voor de afdeling Haarlem van „Handen arbeid" is deze misère echter binnenkort verleden tijd. Nadat men steeds zijn toe vlucht heeft moeten nemen tot een tijde lijk onderdak in een of andere school of verenigingslokaliteit gaat de afdeling met ingang van vrijdag 17 oktober haar intrek nemen in het pand Bakenessergracht 10, waar men de beschikking heeft over twee vertrekken, een ongekend bezit. Voorlopig op elke vrijdagavond tussen half acht en tien uur worden daar jonge maar ook oude re mensen wegwijs gemaakt in de talrijke mogelijkheden die de serieuze beoefenaar in de handenarbeid kan vinden. De opleiding voor het jeugdleiders-han- denarbeidsdiploma valt in twee gedeelten uiteen. Voor de beginners is er de cursus, welke opleidt voor het A-diploma. Deze opleiding duurt ongeveer veertig avonden van 2' 2 lesuur. Wil men de volledige les bevoegdheid bezitten dan kan men de op leiding vervolgen met de cursus aan het eind waarvan men examen kan doen voor het B-diploma. Zowel het A- als het B-ge- tuigschrift is een rijksdiploma. De cursis ten worden door ervaren krachten onder wezen in de vele technieken, die de han denarbeid telt. Naast de resultaten, welke met materrialen als hout, klei. papier, me taal. raffia, touw of riet bereikt kunnen worden, neemt het knutselen met zoge naamd waardeloos afvalmateriaal een be langrijke plaats in. In het bijzonder wordt bij de studie de nadruk gelegd op de vrije expressie. Niet het klakkeloos nabootsen van een gegeven voorbeeld maakt im mers de waarde en de diepere zin van de ze vorm van handenarbeid uit. maar de genoegdoening die de bezige mens beleeft wanneer inspiratie en fantasie tot uitdruk king komen in hetgeen zijn handen voort brengen. Los van de opleiding voor de handenar beiddiploma's wil de Haarlemse afdeling v^n „Handenarbeid"' zogenaamde lief hebberij-cursussen houden voor hen, die belangstelling hebben voor de een of an dere vorm van handenarbeid zonder de bedoeling te hebben een diploma te beha len. Ook bestaat het plan om timmerclub- jes voor jongens te organiseren die men dan op deze wijze na schooltijd bezig wil houden. Uiteraard is er leiding aanwezig om de timmerlustige jongelui met raad en daad bij te staan. Liefhebbers voor een van deze cursussen kunnen zich opgeven bij de heer D. Schoonebeek, Muiderslot- weg 178 in Haarlem-noord. Haarlems woonwagenkamp In antwoord op de schriftelijke vragen, die het Haarlemse raadslid de heer J. Willernse (Arb.) aan B. en W. heeft ge steld met betrekking tot de toestand in het Haarlemse woonwagenkamp in de Waar- derpolder, antwoordt het college, dat tot aan het bekend worden van de dysenterie- epidemieën in het kamp de volgende maat regelen zijn genomen: de bestrating is vernieuwd, de verlichting is verbeterd, de bewoners zijn vuilnisemmers ter beschik king gesteld en er is een tweede tapplaats voor water aangebracht. De aanbesteding van het saneringsplan heeft deze week plaats gehad. De uitvoe ring ervan zal ter hand worden genomen, zodra de goedkeuring ex artikel 20 van de Wederopbouwwet van Gedeputeerde Sta ten zal zijn verkregen. Eerdere uitvoering bleek niet mogelijk te zijn, omdat de ver eiste provinciale en rijksgoedkcuring niet waren verkregen. Er zal voor worden gezorgd, dat de toiletten vóór de winter ge reed zijn. De nieuwe kampbeheerder is op 1 okto ber in dienst getreden. Intussen worden door het college nog steeds verdere maat regelen genomen met het oog op het optre den van de dysentrie. B. en W. stellen voor hierover vanmiddag van gedachten te wis selen tijdens de interpellatie, die over het zelfde onderwerp is aangevraagd door de heer D. A. J. Spek (Prot. Chr.). Dinsdag vierde de heer J. Wildschut, opzichter aan het Gemeentelijk Energie- Bedrijf (G.E.B.afdeling Distributie gas, zijn veertigjarig ambtsjubileum. Om half elf werd de jubilaris met echt genote en kinderen in het feestelijk ver sierde kantoor ontvangen. De bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord van de heer H. Hulsber gen, waarna namens de directie, de heer ir. J. C. W. Swart, de jubilaris toesprak en hem het geschenk van de gemeente en het getuigschrift met medaille van de Vereniging van Nijverheid en Handel overhandigde. De heer J. van Arkel, chef van de afde ling distributie waardeerde de jubilaris in zijn toespraak als een trouwe medewer ker, speciaal op het gebied van de gei sers. De jubileumcommissie was verte genwoordigd, door de heer P. J. de Rui ter, die namens het personeel een elektri sche klok fn een boek overhandigde. De Algemene Bond van Ambtenaren werd vertegenwoordigd door de heer A. Onken- hout. Deze overhandigde de jubilaris een reisklokje, daarbij de heer Wildschut dankend voor de goede samenwerking in het bestuur van de organisatie. Namens de A.R.K.A. en de Chr. Bond van Overheidspersoneel sprak de heer J. J. Loerakker en hij memoreerde de goe de samenwerking in het overleg. Nadat de heer J. W. A. Stalpers, verte genwoordiger van het sociaal voorzienings fonds, het woord tot de jubilaris gericht had, nam als laatste spreker, de heer L. Steeman, het woord namens de gepensio neerden. Hierop was 't woord aan de jubilaris, die zichtbaar ontroerd de sprekers beant woordde en hen dank bracht voor de vele goede woorden en de aangeboden geschen ken. HAARLEMS BEZIT aan oude karak teristieke gevels is dezer dagen met een fraai exemplaar uitgebreid. Het is de voor pui van het pand Zijlstraat 95b, waarin de firma H. J. Lokman een speciaalzaak in behangselpapieren drijft. Met mede werking van monumentenzorg is deze uit het begin der zeventiende eeuw daterende trapgevel in zijn oude luister hersteld. Gebleken was dat de top van de gevel bij vroegere herstelwerkzaamheden was ver minkt. Uit de resten van het metselwerk heeft men echter gegevens kunnen verza melen over de oorspronkelijke staat van de geveltop. Hierdoor was het mogelijk in het bovenste gedeelte van de gevel het nisje te restaureren, dat vroeger dit ge deelte van de gevel sierde. Een dergelijk gevelnisje is een Haarlemse bijzonderheid. Tot nu toe heeft men namelijk nergens anders een soortgelijke gevelversiering aangetroffen. Voor de restauratie van de geveltop heeft men zoals gebruikelijk is oude stenen gebruikt. De rest van de pui is opgevoegd waardoor men een fraai ge heel heeft verkregen. Voordat in 1881 in het pand een winkel werd gevestigd hebben steeds Haarlemse notabelen het huis bewoond. Hugo Steyn. nazaat van een befaamd regentengeslacht, had er in het begin van de zeventiende eeuw zijn huis en haard. Van de na hem volgende bewoners noemen wij Paulus Akersloot, vroedschap en burgemeester van Haarlem; Casparus Henricus van Hei- menberg Reuvens, secretaris van de Hoge Vierschaar van Kennemeriand en Johan nes Mattheus Guépin. Van Paulus Aker sloot is nog bekend dat hij het belendende perceel, waarin thans een showroom van de firma Edelhout-Vloeren is gevestigd, aankocht. Pas aan het eind van de acht tiende eeuw kreeg elk der panden weer een afzonderlijke eigenaar. Advertentie Voor Uw „verre" bloemengroet... FLEUROP Kampioenschap Noordholland Eén van de twee Haarlemse vertegen woordigers bij de persoonlijke schaakkam pioenschappen van Noordholland. S. Herfst, heeft na twee speelronden de leiding in zijn afdeling genomen. Na zijn overwin ning in de eerste ronde op J. May volgde nu triomf op de Heldenaar G. H. H. C. Maas. Evenals in de eerste ronde deed ook Herfst's tegenstander in de tweede ronde een slechte zet in de opening. Ook nu weer kreeg de Haarlemmer daardoor ge legenheid van meet af aan het initiatief te nemen. De kampioen van Midden-Kennemerland, L. G. Mostertman, kwam in de andere af deling met een goede prestatie voor de dag. Tegen de Alkmaarse favoriet E. Kay- ser kwam hij tot remise. In de groep van S. Herfst werd de par tij tussen F. A. Spinhoven en J. H. Ver leur op verzoek van Verleur uitgesteld. De tweede afgevaardigde van Midden- Kennemerland, M. P. Suiker, speelde te gen de Alkmaarder J. Bos een goede partij waarin echter de beslissing nog niet werd bereikt. De standen in de beide groepen zien er nu als volgt uit: Hoofdklasse A: 1-2. E. Kayser en L. G. Mostertman li., uit 2: F. A. Spinhoven en C. Vlasbloem 0 uit 1. J. H. Verleur heeft nog niet gespeeld. Afd. B: S. Herfst 2 uit 2: J. Bos 1 uit 1 plus een afgebroken par tij; J. May 0 uit 1; G. H. H. C. Maas 0 uit 2 en M. P. Suiker één afgebroken partij. Bij de eersteklassers plaatste de Alk maarse vertegenwoordiger H. Lit.iens zich door een overwinning op W. Schoonhoven voor de finale. Vermoedelijk gaat met hem ook de Haarlemse kampioen J. W. de Munck uit deze afdeling mee. Eer remise in de laatste partij is hiervoor voldoende. Van Mid-Kennemerland maakt A. Bur gerhout met 1uit 2 een beste kans op de finale. In deze B-groep heeft de twee de Haarlemmer M. P. v. Overbeeke ook nog een kans. De uitslagen luiden hier; Afd. A: Schoon- hoven-Litjens 0-1; De Munck-Gijswijt re mise: Afd. B: A. Burgerhout-De Vries 1-0 en Van Overbeeke-De Wijze remise. Stand: Afd. A: Litjens 2 pnt.; De Munck 11 Gijswijt \/-> er Schoonhoven 0. Afd. B: Burgerhout 1Van Overbeeke en De Vries 1 en De Wijze 0. (Allen uit 2 par tijen). De derde ronde wordt zaterdag 11 okt. gespeeld in hotel Brandjes in Uitgeest. Het programma van het pauzeconcert, dat Albert de Klerk donderdagmiddag van 12.40 tot 13.20 uur op het orgel van het Haarlemse Concertgebouw zal geven, om vat de volgende werken: Orgelconcert in F dur van G. F. Handel, een koraalbewer king van ..Werde munter, mein Gemüthe'' van J. S. Bach. Andante F Dur, K-V. 616 van W. A. Bozarl en Toccata van L. Boëll- mann. Dinsdag hebben enkele werklieden, die bezig waren met het graven van gaten in het wegdek van de Botermarkt in Haar lem, bestemd voor de nieuwe lantaarn palen, op ongeveer een meter diepte een groot aantal menselijke geraamtes gevon den, die naar schatting enkele honderden jaren oud waren. Vroeger heette dit plein het St.-Gangolfs- kerkhof. Op deze plaats stond in vroeger eeuwen de St-Gangolfskerk. De beenderen zijn verzameld en zullen naar de begraafplaats aan de Vergierdeweg worden overgebracht. Echtpaar F. 11 inlopen hield boeiende lezing over Israel Dinsdagmiddag opende de presidente van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Haarlem en omstreken mevrouw A. Hamaker-Willink het nieuwe seizoen. Voordat de presidente de heer en me vrouw F. Hinlopen-Nanninga die een le zing over Israel hielden, inleidde, heette mevrouw Hamaker naast alle leden de be schermvrouwe van de vereniging, mevr. mr. J. A. Pruisen-de Jong en de ere-pre- sidente, mevrouw C. G. E. M. Cremers- De Bruyn hartelijk welkom. Voorts wees zij op de belangrijkste gebeurtenissen van het verenigingsleven in de maand okto ber. Vooral op de ontmoeting met de plat telandsvrouwen op 21 en 22 oktober in de Volkshogeschool in Bergen vestigde me vrouw Hamaker de aandacht. De lezing van het echtpaar F. Hinlopen was boeiend. Tien jaar geleden: Israel: een uitgestorven moerassige vlakte met een steile kust. Israel nu: een vruchtbare streek, bebouwd met gerst en tarwe. Over deze snelle ontwikkeling vertelde mevrouw G. A, Hinlopen-Nanninga aan de hand van een sobere tekst en eenvoudige Joodse ge dichten. Doordat de heer F. Hinlopen haar tekst illustreerde met kleurendia's kreeg men niet alleen een duidelijk beeld van het land, maar ook van de Joodse bevol king, die zoveel moeilijkheden heeft over wonnen om tenslotte een staat te stichten met een eigen bestuur, een eigen vlag en een eigen volkslied. Duizenden vluchtelin gen zijn sinds de oprichting van Israel dit land binnengekomen, mensen uit alle de len van de wereld kwamen „thuis". Ook zij, die jarenlang in een concentratiekamp doorbrachten vonden eindelijk rust. De close-ups, die de heer Hinlopen van enkele typen van de bevolking gaf. toonden dui delijk de verscheidenheid aan. De men sen hadden echter een ding gemeen: hun ogen, die blij en tevreden de wereld inke ken. Israel is mooi. Vooral de witte stad Tel Aviv en de havenstad Haifa, die de heer Hinlopen bij avond liet zien. als de zon on dergaat. De hemel was rood en paars ge kleurd. De stad was donker. Het was er warm en stil. Er was geen wind. Hier en daar waren lichten. Vele huisvrouwen in de zaal droomden toen van een reisje naar Israel. Maar die droom zal wel moeilijk werkelijkheid worden: Mevrouw Hinlopen zei namelijk tot slot van haar le zing: „Mocht u veertien dagen naar Israel willen, dat zou u dat veertienhonderd gul den kosten". Men kon toen een aantal da mes horen zuchten. De middag vormde een goede opening van het nieuwe seizoen. Vooral moet ge noemd worden het huisvrouwenkoor on der leiding van mejuffrouw W. van Eldik. dat veel bijdroeg tot het welslagen van de ze middag. Zoals wij reeds gemeld hebben, heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Haarlemse schil der Kees Verwey opdracht gegeven een portret te schilderen van de voordracht kunstenares Georgette Hagedoorn. Een viertal andere schilders.- kreeg eveneens een opdracht: de Amsterdamse schilder George Reuter, zal een portret maken van de toneelspeler Philip la Chapelle: de heer H. Fiedler uit Amsterdam maakt een dub belportret van het echtpaar Aaf en Herman Bouber; professor Kuno Brinks, eveneens uit Amsterdam, zal een in koper gegra veerd portret maken van de schrijver mr. F. Bordewijk en mevrouw E. Reitsma- Valenca uit Bergen zal een portret graveren van de schrijfster Ina Boudier-Bakker. De Heemsteedse vereniging voor pluim veehouders „De Eendracht" heeft de da tum van haar vierde tentoonstelling, die onder de naam „Holland-Show" in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg zal worden gehouden, vastgesteld op za terdag 29 en zondag 30 november. Zoals gewoonlijk zullen op deze expositie pluim vee, konijnen en postduiven te bezichtigen zijn, ingezonden door fokkers uit Heemste de, Haarlem, Nieuw-Vennep, Aalsmeer, Beverwijk en Den Hoef. Door „De Een dracht" werd inmiddels besloten voor de show de prijzen voor de eerste, tweede en derde klasse af te schaffen. Hierbij gold de overweging, dat de klasseprijzen op bij na alle andere tentoonstellingen eveneens zijn vervallen, terwijl bovendien bij de sterk gestegen kosten voor een dergelijke expositie het inschrijfgeld niet is verhoogd. Op het kruispunt van de Westelijke Randweg en de Leidsevaart in Haarlem heeft zich dinsdagmiddag om half één een aanrijding voorgedaan tussen twee perso nenauto's. De bestuurder van een van de auto's rijdend over de Leidsevaart, een 44- jarige Amsterdammer, gaf namelijk geen voorrang aan een 45-jarige Maastrichte naar, die op de Westelijke Randweg reed. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor, maar de wagens werden beide ernstig beschadigd. - Advertentie E N Grote Houtstraat 165 Folders op aanvraag Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan geeft Spaarndams Gemengd Koor o.l.v. Ernst van 't Kaar donderdagavond 9 oktober in de Ned. Hervormde Kerk in Spaarndam een feestconcert. Medewer king verleent het piano-duo Miep van Luin en Ans Bouter en voorts een zestal zangso listen. Uitgevoerd worden o.m. „Das Lied von der Glocke" van André Romberg en „Liebeswalzer" van Brahms. Advertentie HUNTER! De bekende Amerikaan voor de man, die weet wat goede tabak is. Dinsdagmorgen om half twaalf is de vierjarige Henkje Flipscn in het water van de Herensingel in Haarlem gevallen. Een bewoonster van een huis aan de Zomer- vaart, mevrouw De Koning, zag dit ge beuren, rende naar buiten, sprong het drenkelingetje na en slaagde erin de jongen op het 'droge te'brengen'. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men geneeskunde eerste gedeelte: mej. C. L. de Bruyn. Rotterdam: A. van Enk, Zuidlaren; mej. C B. van Eijsden. Halfweg; J. H. W. Keur. Hille- gom; J. H. F. Koetsier. Delft; H. van Rijn. Am sterdam: mej. M. S. Speelman. Zuidlaron; D. J. Tar.elaar. Kats (Zeeland); E. R. te Velde, Apel doorn; A. Vos, Rotterdam. Kandidaatsexamen psychologie mej. L. v. d. Wey. Goes. Kandidaats- cyamenrechten: mej. T. A. Beens. Wierden; mej. E. J. Bulder. Bussum: N. Keyzer, Amsterdam; A. J. Pronk, Bloemendaal. Amsterdam. Gem. Universiteit. Geslaagd voor hei kandidaatsexamen geneeskunde 2de gedeelte: J F. van Luin. Heemstede. Advertentie INBOUW en REPARATIE KONINGINNEWEG 6 bij Raambrug (Verkort weergegeven Waardeloos. Op de Verspronckweg na bij de plaats, waar de Santpoorterstraat uitkomt, zijn „zebra"-strepen aangebracht, om een oversteekplaats aan te duiden. Een vluchtheuvel in het midden van het rij - vlak, in deze drukke en brede straat zeer nodig, ontbreekt. De oversteekplaats is daardoor waardeloos. Niemand maakt er gebruik van, omdat er geen enkel voor deel bestaat om de weg juist op dit punt over te steken. Knipperlichten. Ik geloof niet, dat knip perlichten op het kruispunt westelijke randweg—Leidsevaart te Haarlem vol doende verbetering zullen geven. Het ge vaarlijke van deze kruising is naar mijn gevoel, dat degenen, die ter plaatse onvol doende bekend zijn, als zij de Leidsevaart berijden niet duidelijk zien, dat de weste lijke randweg vier rijbanen heeft. Als automobilisten bij het naderen van de vo'orrangsweg naar links en naar rechts kijken en de oversteek menen te kunnen maken, hebben zij slechts de helft van de weg overzien en kunnen op de tweede helft plotseling in moeilijkheden komen. Mijn ervaring is: kijk eerst alleen naar links, rijd dan op lot het midden en kijk dan naar rechts. Indien van rechts Ver keer komt, kan in het midden worden gestopt. Er is daar echter geen ruimte voor twee wagens achter elkaar. Wil men dé kruising gelijkvloers houden en vol doende veilig maken, dan is het naar mijn mening nodig een veel bredere midden- strook ie maken en als waarschuwing duidelijk aan te geven: U nadert een vier- baans-voorrangsweg. W. J. de V„ Zandvoort Carillon. Het is zeer jammer dat het gemeentebestuur heeft goed gevonden dat in de Grote Houtstraat een „carillon" werd geplaatst. Ik dacht dat men zo trots was op onze oude stad met zijn mooi ca rillon van onze Grote Kerk! Nu kan men haast niet meer dat prachtige torenspel rustig volgen door die namaak Big Ben EEN HUISVROUW IN HET CENTRUM Nieuws in het kort Hersenschudding. Dinsdagmiddag om kwart over vijf is een 76-jarige voetgang ster in de Kloosterstraat in Haarlem aan gereden door een twintigjarige wielrijd- gter. die moest uitwijken voor een per sonenauto. De voetgangster viel en moest met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. Voor de zevende keer heeft het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noordhol land ern tentoonstelling van paddestoelen georganiseerd. Onder de naam „Herfsttooi 1958" wordt deze expositie op zaterdag 11 oktober van 16 tot 22 u' r en op zondag 12 en maandag 13 oktober van 10 tot 22 uur in het pavil joen van „Duinvermaak" aan de Breelaan in Bergen gehouden. Ongetwijfeld zullen ook de vele in woners van Haarlem en omgeving die de provinciale duinterreinen plegen te be zoeken, veel belangstelling voor deze ten toonstelling hebben. De paddestoelen worden volgens een door de heer G. D. Swanenburg de Veije uit Alkmaar aanbevolen systeem gerang schikt. Verder hebben de organisatoren in een diorama vele bezienswaardigheden uit de duinterreinen bijeengebracht. Dinsdagmorgen is de heer C. W. van der Vis, chef van de afdeling Bouwkunde van het P.E.N., ter gelegenheid van het feit. dat hij een kwarteeuw in overheidsdienst was, op zeer hartelijke wijze gehuldigd. Des morgens werd de heer Van der Vis door de directie van het P.E.N. ontvangen cn toegesproken door de directeur ir. J. den Boesterd. Ook op zijn afdeling werd de heer Van der Vis gehuldigd en gefeliciteerd door de heren H. Walta en J. Wevers. In de kring van de staf van het P.E.N, ge schiedde dit bij monde van de secretaris van de directie, de heer F. C. Hage. Tijdens de zeer drukbezochte receptie, die 's middags in hotel-café-restaurant „Roozendaal" in Overveen gehouden werd, voerde de heer G. E. Noordhof namens het jubileumfonds van het P.E.N. het woord. Naar wjj vernemen had de fractie van de Party van de Arbeid in de gemeente raad van Haarlem het plan om in de raadsvergadering van hedenmiddag een spoedinterpellatie aan te vragen over de drie Sint Nicolaasintochten in Haarlem. Schriftelijke vragen over dit onderwerp hebben verleden .jaar geen bevredigend re sultaat opgeleverd, zo meent de fractie, en men wilde de interpellatie niet uitstellen tot de volgende vergadering, omdat men dan de eenmaal gegeven vergunningen niet meer zou kunnen intrekken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4