Begraafplaats in Zandvoort zal worden uitgebreid Zandvoortse raad tegen benoeming van derde wethouder DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 6 P. van der Lijn sprak voor Culturele Kring Oliebollen leverden record-opbrengst op HELENA H. BEGEMANN Vloer van winkel in Gasthuisstraat stond blank Het nieuwe kabinet in de Antillen K R O U W E L S Zandvoort is volwassen Carillon klanken in Zandvoort Partij van de Braziliaanse president lijdt nederlaag Jongen door automobilist op Wagenweg aangereden Bondskanselier zal mogelijk getuigen in de zaak-Kilb Onderhoud van Adenauer en Macmillan in Bonn Hoge officieren oordelen gunstig over Schneider Scheepvaart WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Zandvoortse gemeenteraad heeft zich in zyn vergadering van dinsdagavond met elf tegen vier stemmen uitgesproken tegen het voorstel van de heer J. L. C. Linde man (K.V.P.) om een derde wethouder te benoemen. Dit voorstel was reeds in de eerste vergadering van de nieuwe ge meenteraad gedaan. Het werd toen aan gehouden. Naar hel oordeel van de heer Lindeman zijn de werkzaamheden van het college van B. en W. zo toegenomen, dat aan de benoeming van een derde wethou der niet valt te ontkomen. Daarbij komt dat de confessionele partijen thans niet in het college zjjn vertegenwoordigd. Dit achtte de heer Lindeman niet rechtvaar dig ten opzichte van bijna het derde deel van de kiezers, die hun stem op een van de confessionele partijen hebben uitge bracht. De woordvoerder van de K.V.P. wees er voorts op. dat Zandvoort in belangrijkheid groeit. Mede door de bijzondere positie van de badplaats is een derde wethouder nodig. De heer B reu re (V.V.D.) stond met zijn fractiegenoten niet sterk afwijzend tegen de uitbreiding van het college. Hij achtte een derde wethouder thans echter niet noodzakelijk. Mocht de raad hier ech ter anders over oordelen, dan staat de V.V.D. op het standpunt dat de benoeming van een nieuwe wethouder geen extra kos ten met zich mag brengen. De vergoeding van de twee huidige wethouders zou dus over drie personen moeten worden ver deeld. De heer Breure gaf enkele smalen de opmerkingen over het samengaan van K.V.P., A.R. en C.H.U. ten beste. „Deze nieuwe confessionele partij is als een si gaar met een mooi dekblad, maar met een sterk wisselende smaak die niet prettig aandoet". Als de V.V.D. blijft groeien zo als de laatste tijd het geval is. voorzag hij overigens bij een volgende verkiezing nog een lid van de V.V.D. in het college. Im mers, de fractie van de V.V.D. bestaat nu uit vier personen, waarbij dan nog twee „verkapte V.V.D.'ers" komen, namelijk de fractieleden van Algemeen Zandvooi-ts Be lang. Hierop ging de heer J. Koning van deze partij in. Blijkbaar had hij de vorige spreker verkeerd begrepen, want met verontwaardiging wees hij de „be schuldiging van de hapd, als zouden hij en zijn fractiegenoot „verkapte n.s.b.'ers" zijn. De heren Koning en Kerkman vonden voorlopig een derde wethouder niet nodig. De heer W. van der Werff (C.H.) zei het te betreuren dat een groot gedeelte van de kiezers niet in het college zijn ver tegenwoordigd. Ir. Van Kuyk (Arb.) wees erop, dat de in september gehouden wethoudersverkiezing geheel in overeen stemming is met de uitslag van de verkie zingen. Tenslotte werd het voorstel van de heer Lindeman in stemming gebracht. Voor stemden de heren: Siegers en Linde man (K.V.P.), Gosen (A.R.) en Van der Werff (C.H.). Dure wei Besloten werd tot het verbeteren van een gedeelte van de Bentveldweg, waar mee 49.000 is gemoeid. Alleen de heer Van der Werff stemde tegen. De rijbaan zal worden verbreed tot, zeven meter en tevens van een nieuw 'wegdek worden voorzien". Detrottoirs', verlichting en rio lering- worden eveneens verbeterd. Bennebroek Voor de eerste bijeenkomst van de Cul turele Kring welke dinsdagavond in „Oud Berg en Dal" te Bennebroek werd gehou den. bestond van de zijde der leden een grote belangstelling. De tweede voorzitter de heer dr. R. Hommes, gaf een uiteen zetting van de verandering in het aange kondigde programma. Hij sprak daarbij een dankwoord tot de voorzitter, de heer P. van der Lijn, die zich bereid had ver klaard, de avond te verzorgen met een le zing over „De preae-historische mens en zijn cultuur". De heer Van-der Lijn begon met er op te wijzen, dat de beoefening van de we tenschap omtrent de prae-historische mens nog maar een eeuw oud is. Pas in de laatste vijfentwintig jaren is. door de snel le ontwikkeling van alle wetenschap, de belangstelling in de prae-historische mens en zijn cultuur meer algemeen ge worden. De moderne wetenschap en met name de toepassing van kernenergie heeft daarbij veel goede diensten bewezen en het voornaamste resultaat is wel, dat men langzamerhand de stelling vaarwel zegt als zouden de mensen van de apen af stammen. Na een boeiende uiteenzetting, waarbij de spreker wees op het grote verschil tus sen mens en dier vertoonde de heer Van der Lijn een aantal uitstekende dia's, waar bij vooral de gekleurde beelden van de wandschilderingen in de grotten in Span je en Frankrijk zeer interessant waren. Met een dankwoord van dr. R. Hommes, werd deze uitstekend geslaagde avond gesloten. Hiilegom De jaarlijkse oliebollendag welke dins dag door de dames van „De opbouw" ten bate van het Herv. Jeugdhuis „Weltevre den" in Hiilegom werd gehouden, heeft met een netto opbrengst van 1615,10, alle vorige resultaten overtroffen. Het welslagen van deze actie is te dan ken aan de grote ijver van de dames die van 's morgens vijf uur tot 's avonds 6 uur in de weer zijn geweest. In een zeer opgewekte stemming kwam men gisteravond in het jeugdhuis bijeen om de resultaten van de actie te verne men. De voorzitter van de Herv. Chr. Ver- enigings-centrale zwaaide de dames lof toe voor de wijze, waarop zij dit prach tige resultaat hebben weten te bereiken. Tevens werd het woord gevoerd door ds. Brouwer en ds. Veenendaal, die hun grote waardering hebben uitgesproken voor de toewijding waarmede deze groep dames dit stuk werk ieder jaar weer ver richten. Onder het genot van een kopje thee en een tractatie kon men de gebeur tenissen van deze drukke dag nog eens rustig de revue laten passeren. De heer Van der Werff achtte het voor stel „bar en boos". De kosten zijn naar zijn oordeel veel te hoog. Voor een bedrag van ruim tienduizend gulden zouden de ver beteringen voldoende zijn. Enkele leden zeiden geschrokken te zijn van de hoge kosten. Wethouder T a t e s liet uitkomen dat men „aan een oude trui geen nieuwe mou wen gaat zetten". De verbeteringen zijn kostbaar, maar noodzakelijk. Men kan beter een radicale oplossing zoeken dan over enige tijd weer nieuwe gelden voor verdere voorzieningen uit te trekken. De heer Van der Werff vond de weg in tegen stelling tot andere raadsleden nog in goede staat. Hij diende een voorstel in om de kosten bij een bedrag van 10.500 te laten. Dit voorstel werd echter niet gesteund. Burgemeester mr. H. M. van Fenema deelde mede dat het in de bedoelingt ligt voor één zijde van de Bentveldweg een parkeerverbod in te stellen. Met de ge meente Bloemendaal zal worden overlegd over een verbetering van de aansluiting op het in Bloemendaal gelegen wegge deelte. Hockey op ulo-school Met veertien tegen één stem die van de heer Breure ging de raad akkoord met aanschaffing van hockey-materiaal voor de Wim Gertenbachschool voor u.l.o. Het gaat hier om een krediet van f 766. De heer Breure zei zich over het voorstel te hebben verbaasd. Naar zijn mening schept het precedenten. „Moeten de school kinderen dan helemaal in de armen van de gemeente worden gelegd?" Het huidige schoolhoofd is voorstander van hockey, een volgend schoolhoofd zou wel enthou siast voor schooltennis kunnen zijn. De heer Breure vroeg zich af, of de gemeente steeds maar, juist in een tijd van bezuini gingen. op deze wensen moet ingaan. De heer Petrovic (Zandv. Bel.) zou graag zien dat andere sporten dan hockey niet worden geweerd. Het zou goed zijn als de ouders ook gelden beschikbaar stellen voor de sportbeoefening van hun kinderen. Wethouder Kerkman maakte duidelijk, dat het eigenlijk maar gaat om een post van 250. namelijk voor de aanschaffing van hockeysticks, die uiteraard eigendom van de school blijven. Met mevrouw Mol-Van Bellen (Arb.) was hij van mening, dat sommige ouders de kosten hiervoor niet zouden kunnen opbrengen. Advertentie Definitieve verwijdering van ongewenste haren, wratjes en gerstekorrels. Huidvernieuwing door Peeling Middenlaan 9 - Haarlem-Z. - Telef. 34857 In de afgelopen nacht om twee uur werd de Haarlemse politie gewaarschuwd ioor een kruidenier uit de Gasthuisstraat in Haarlem, die mededeelde, dat er een riool onder zijn winkel was verstopt en dat de vloer van zijn zaak daardoor onder water stond. Er gingen enkele politiemannen derwaarts en zij slaagden erin het meeste water te verwijderen. Vervolgens belden zij enkele aannemers, de brandweer. Openbare Werken en de Reiniging op met het verzoek om assistentie. Geen enkele instantie was echter bereid de helpende hand te bieden. De portefeuilles in het Antilliaanse kabinet zijn thans als volgt verdeeld: E. Jonckheer: minister-president en Alge mene Zaken; mr. S. W. van der Meer: vice-premier en Justitie; J. E. Yrausquin: Financiën en Welvaartszorg; C. D. Kroon Sociale en Economische Zaken plus On derwijs en Volksontwikkeling; F. J. C. Beaujon: Verkeer, Vervoer en Volksge zondheid. In een radioredevoering heeft minis ter-president Jonckheer meegedeeld dat binnen zeer korte tijd door de regering een commissie zal worden ingesteld, waar in vertegenwoordigers van diverse poli tieke groeperingen zitting hebben, die op korte termijn aan de hand van opgedane ervaringen met het statuut en rijkswetten de regering zal dienen te adviseren welke daarin voorkomende bepalingen zich niet verdragen met de door de Nederlandse An tillen verworven zelfstandigheid. Advertentie 30 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE Koninginneweg 6 In de dinsdagavond gehouden vergade ring van de Zandvoortse gemeenteraad is besloten de algemene begraafplaats uit te breiden. Hiervoor werd een krediet van 122.000.- beschikbaar gesteld. De uitbrei ding is nodig omdat de begraafplaats in 1964 vol zal zijn. De grondwerkzaamhe den moeten tijdig gebeuren, daar op het nieuwe, gedeelte, beplantingen moeten wor den 'aangebracht. Voor de ingebruikne ming, van het nieuwe gedeelte .moet de beplanting zijn volgroeid. Mogelijk - kan het werk als aanvullend object worden uitgevoerd, waarbij dan werkloze arbei ders zullen worden ingezet. Van het rijk kan dan een belangrijke subsidie op de loonkosten worden verkregen. De heer Gosen vroeg zich af, of het voorstel beter niet kan worden aangehou den totdat meer zekerheid over een even tuele uitvoering door de Dienst voor aan vullende civieltechnische werken is ver kregen. Mevrouw Mol informeerde, of er al mogelijkheden zijn voor de bouw van een aula op de begraafplaats. Verscheide ne raadsleden stelden nog vragen, waar op wethouder Tates uitvoerig inging. De voorzitter, burgemeester mr. H. M. van Fenema, zei te hopen dat met de uitvoe ring van de grondwerkzaamheden voor de uitbreiding tevens de eerste stap kan wor den gezet voor de bouw van een aula. Wet houder Kerkman liet uitkomen dat met de uitbreiding van de begraafplaats grote kosten zijn gemoeid. Te zijner tijd zullen daarom de begrafenisrechten moeten wor den verhoogd. Besloten werd tot instelling van een com missie van bijstand voor algemene zaken. Hierin werden mevrouw C. Stemler-Tja- den (V.V.D.), en de heren Lindeman. Go sen. Koning, ir. Van Kuyk en Paap (Arb.) benoemd. Nadat ondermeer de heren Koning. Breu re en Van Kuyk zich voor het voorstel had den uitgesproken, zei de voorzitter hier over verheugd te zijn. De instelling van deze commissie bevordert namelijk 't. con tact tussen de burgemeester en die raads leden, welke niet in een der door de bur gemeester geleide commissies zitting heb ben. De nieuwe commissie zou vooral aan dacht kunnen schenken aan vragen op be leidsgebied en verder aan alle mogelijke voorstellen die het werkterrein van de burgemeester raken. De raad benoemde de leden op voorstel van wethouder Ta tes. Het voorstel om 12.100.- beschikbaar te stellen voor het overkappen van de tri bune op het voetbalterrein van Zandvoort- meeuwen werd vooral enthousiast ont vangen door de heren Siegers en Petrovic, respectievelijk oud-voorzitter en voorzit ter van de voetbalclub. De laatste deelde mede dat de club een tribunefonds zal in stellen. Rekening moet worden gehouden met een mogelijke uitbreiding van de tri bune in de toekomst. De tweede klas-club zou namelijk wel eens kunnen promove ren en in de eerste klasse uiteraard meer belangstelling trekken. De heer C. Paap werd benoemd in de commissie voor de bedrijven, verkeersza ken en de strandexploitatie. Tot leden van de adviescommissie Woonruimtewet wer den gekozen: mej. G. Bokma en de heren P. Korstenbroek jr., mr. J. van Galen, D. van Duyn en J. F. Erdtsieck. Plaatsver vangende leden zijn: mevrouw K. van Dijk-Hameeteman en de heren J. R. Oos tenrijk, J. H. Hermarij, A. Molenaar en J. H. Steetskamp. Tot hoofd van de Karei Doormanschool werd met acht tegen zeven stemmen ge kozen de heer H. Kuys, hoofd van een school in Vogelenzang. Zeven stemmen werden uitgebracht op de heer H. E. Dees, onderwijzer aan de Karei Doormanschool. In de vacature bij de Albert Plesman- school, ontstaan door het overlijden van de heer Briejer, werd de heer D. van Elk uit Zaandam gekozen. De voorzitter sprak enkele woorden ter nagedachtenis aan de kortelings overleden onderwijzer Briejer. Naar het oordeel van burgemeester mr. H, M. van Fenema, behoort de rond vraag aan het einde van de raadsver gaderingen in Zandvoort te worden af geschaft. Deze mening gaf de burge meester in de dinsdagdvoiid 'gehouden vergadering van de raad. Hij zei: „Zand. 'voort is aan' de rondvraag ontgroeid. Onze gemeente heeft een dergelijk ni veau bereikt dat al dat gevraag maar achterwege moet blijven. Meestal heb ben die vragen betrekking op een lan taarnpaal die niet brandt, of een straat die moet worden opgeknapt. De raads leden kunnen beier schriftelijke vragen stellen, dan kunnen B. en W. de be antwoording behoorlijk voorbereiden". De raad nam staande enkele ogenblikken stilte in acht. De overige, in ons blad gepubliceerde voorstellen werden alle aangenomen. Tot grote verbazing van zeer velen in Zandvoort klonk dinsdagmorgen carillon- muziek uit de galmgaten van de toren der Ned. Hervormde kerk. Oud vaderlandse liederen en koraalmuziek waaierden uit over de oude dorpskern en ver daarbuiten. Kennelijk met veel waardering werden de fraaie klokkeklanken beluisterd en velen vroegen zich verbaasd af, of de toren van de oude dorpskerk plotseling een klokken spel rijk was geworden. Naar wij vernemen betreft het hier een proefneming. Er zijn in Zandvoort namelijk zeer velen, onder wie Zandvoorts burge meester, die gaarne een carillon in Zand voort zouden zien. ook als bijzondere at tractie voor de vreemdelingen in het zo merseizoen. De heer J. Gebe stelde dit imi tatie-carillon op initiatief van de burge meester in de toren van de Hervormde kerk op. Op vernuftige wijze werd een viertal akoestische boxen, voor elke wind streek één, voor de galmgaten in de toren aangebracht. Deze zijn met elkaar verbon den door twee hogetoon-luidsprekers. Door middel van grammofoon-opnamen worden de klokkeklanken over het dorp verspreid en het resultaat is bedriegelijk echt. De proefnemingen duren ongeveer veertien dagen. Afgewacht zal moeten worden hoe de reacties op dit experiment zijn. Gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude leent 250.000. voor woningbouw De gemeenteraad van Haarlemmerlie de en Spaarnwoude heeft in zijn dinsdag avond gehouden vergadering besloten bij de N.V. Bank voo'r Nederlandse Gemeen ten een geldlening aan te gaan van 250.000 tegen een rente van 494percent en een looptijd van 12',4jaar. Deze lening is bestemd voor de financiering van het aankopen en bouwrijpmaken van gronden voor woningbouw. Verder ging de raad akkoord met het voorstel van B. en W., tot aankoop van gronden, die thans nog het eigendom zijn van de R.K. Parochie van O.L.Vrouw Ge boorte in Halfweg. Het gaat hier om 8690 m2 grond die voor 6 per m2 aan de ge meente in eigendom wordt afgestaan en voorts onder voorwaarde dat de gemeen te afstand doet van het recht om van ge noemde parochie een bedrag van 52 te vorderen voor iedere strekkende meter grond langs de zuidzijde van de Juliana- straat welke bebouwd wordt. Zonder hoof delijke stemming stelde de raad voorts een krediet van 25.000 beschikbaar voor de gedeeltelijke bouwrijpmaking van gronden ten zuiden van de Julianastraat in Halfweg. RIO DE JANEIRO AFP) Hoewel de uitslagen van de verkiezingen in Brazilië nog maar gedeeltelijk bekend zijn, kan men al wel vaststellen dat de sociaal democratische partij van president Kubit- schek de grote verliezer zal zijn. De partij lijkt zodanig verzwakt te zijn dat zij niet meer het recht voor zich kan opeisen de opvolger van Kubitschek aar te wijzen. AMSTERDAM De activiteit voor de internationale waarden ter beurze was belangrijk ge ringer dan die van de vorige dag. De koersen vielen over het algemeen tegen vergeleken bij de slotprijzen van de vorige dag. New York was met hogere slotkoer- sen afgekomen, maar dit werkte niet sti mulerend op het Damrak. Aandelen Kon. Olie bleven in Wallstreet bij de overige fondsen ten achter. Dit drukte een stempel op de stemming voor deze aandelen in Am sterdam. De arbitrage kon internationaal hoegenaamd niet tot zaken komen, hetgeen betekent, dat er in de oliehoek weinig om ging. De koers voor deze aandelen schom melde rond de 180,60 en lag ruim 2 gul den beneden de prijs van de vorige dag en iets onder pariteit New York. Het publiek liet verstek gaan. Aandelen Philips, met een omzet van nominaal 621.000 op maandag, lagen wat luier in de markt. De arbitrage is de stukken die zij 1e vorige dag in deze hoek uit de markt namen, in New York niet Kwijtgeraakt. Zij voelde er weinig voor de positie in deze aandelen verder uit te breiden. Ook hier bleef het publiek vrijwel uit de markt, waardoor de handel werd beperkt. Het koersverlies be droeg ongeveer één punt. Unilever onder ging een reactie van ongeveer 2 punten en ook hier was de handel van zeer geringe betekenis. AKU liep terug van 219% tot 218 en verloor ongeveer 3 punten bij een zeer kalme handel. Tegen de stroming in lagen aandelen K.L.M. ruim een gulden hoger ingevolge Wallstreet. De omzetten in dit fonds zijn van zeer geringe betekenis: maandag slechts 35 stuks. De zwakke ten dentie voor de internationale waarden werd door de scheepvaarten overgenomen. In deze sector bedroeg het koersverlies door elkaar 1 tot 3 punten .waardoor de winst van de vorige dag geheel verloren ging. Flinke belangstelling ondervond Am sterdam Rubber, dat in een open hoek verhandeld werd. Van zekere zijde ont stond behoorlijke vraag waardoor de koers opliep van 69'/^ lot. 711/0. De winst bedroeg bijna 2 punten. Deli trok zich aan de vaste stemming voor Amsterdam Rubber op en verbeterde van f 123,50 tot 124,30. waar door een winst van 0,70 kon worden ge boekt. H.V.A. was wederom vast, ruim één punt hoger. Staatsfondsen waren verdeeld. Voor de inschrijving op de 40 miljoen 5 percent 15-jarige obligatiën (obligatie lening 1958 II) van de n.v. Export-Finan ciering Maatschappij bestond een verdeel de belangstelling. Aandelen Kon. Maat schappij De Schelde werden 2 punten ho ger op 192 vernomen op een tussentijds bericht van de maatschappij. Havenwer ken werd_en op 102 (1,00 I/Ó). geadviseerd. De Porceleyne: Fle's op 121 (11?%), op de sa menwerking met de gebroeders Nachte gaal.- 'Claims' Chemische Fabriek L. 'van der Grinten werden op 500 onveranderd vernomen. Prolongatie 3 U, per een' (ANP) NEW YORK Na een onregelmatig koersverloop ont stond er in het laatste halfuur op de New- yorkse beurs een stijgende tendens, die on der andere het induslriegemiddelde op een nieuw absoluut hoogterecord bracht en het spoorweggemiddelde op het hoogste ni veau sinds 7 augustus 1957. Du Pont was bij beurseinde 2 dollar hogei'. De spoor wegen volgden 't stijgend verloop met een aantal belangrijke groepen. De onregel matigheid die de beurs aanvankelijk be heerste was het gevolg van winstnemin gen, die volgden op de snelle stijgingen van de vorige dagen Maar het gewicht van het gunstige bedrijfsnieuws en de gezonde eco nomische ontwikkeling deed de stemming overslaan. Youngstown sloot meer dan 2 dollar hoger in de staalgroep en Union Carbide meer dan 1 dollar in de chemie- groep. Pittston steeg meer dan 3 dollar op geruchten die door de directie later ont kend werden. De stijging bracht alle gro tere groepen boven de laagste dagwaar den. Het industriegemiddelde kwam van 536,29 op 539,40; dat voor spoorwegen van 147,04 op 147,54 en dat voor openbare nuts bedrijven van 80,81 op 81,30. De aandelen- omzet bedroeg evenals de vorige dag 3.570.000. Van de 1242 verhandelde fond sen sloten er 511 hoger en 451 lager. (UPI). 3-3%%> Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw i°/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij ^msterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. 'I S. Steel Teneral Motors.. Ihell Union Tidewater Slotkoers gisteren 917/i« 94'A* 109|5/i* 85 93% 94 96'/Ï 95% 104-/8 217 325% 185% 322 190 289 348% 168 40" 198 160 744 180,80 177 7114 f 101,20 149% 148% 131 129 244 110% f 124,5' 239% 89% 183</j 197 178% 59 48% 81 4811/)* 83% 25% Voorbeurs koersen 218 349 409 ƒ181. 113 125, Dinsdagmiddag om vijf uur heeft zich op de hoek van de Schouwtjeslaan en de Wagenweg in Haarlem een aanrijding voorgedaan tussen een automobilist en een wielrijdertje. Beiden hadden in de Schouwtjeslaan staan wachten totdat de Wagenweg vrij was en vervolgens maak te zowel de automobilist, een 48-jarige expediteur uit Weesp. als een tienjarige jongen uit Haarlem een bocht naar rechts. De expediteur nam de bocht echter te scherp, waardoor het wielrijdertje klem raakte tussen de auto en de trottoirband. De jongen viel en de automobilist reed vervolgens over de fiets heen, die vol komen vernield werd. De jongen werd slechts licht gewond. (Van onze correpondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer zal, indien dit van de zijde van de justitie gewenst wordt, optreden als getuige in de zaak te gen zijn voormalige assistent Hans Kilb, die is gearresteerd op verdenking van corruptie. Van verschillende kanten is ver klaard. dat Adenauer achter Kilb zou staan. Kilb, die twee auto's van een grote autofabriek zou hebben gekregen en die deze fabriek zou hebben bevoordeeld bij de levering van 750 autobussen aan Perzië, staat formeel in dienst van de Westduitse regering en formeel is Adenauer nog al tijd zijn chef. Men gelooft dat Adenauer Kilb op twee punten zal willen bijstaan: ten eerste kan hij verklaren, dat hij reeds lang een voorkeur had voor een automerk, zodat een beïnvloeding door Kilb niel mogelijk was en ten tweede kan hi.i oeves- tigen, dat hij Kilb de opdracht had ge geven om moeilijkheden, die bij de afwik keling van de levering van autobussen waren o pgetreden, uit de weg te ruimen, omdat de opdracht voor de Westduitse industrie anders verloren zou zijn gegaan Het gaat hier om een Perzische opdracht van zestig miljoen mark, waarvoor ook een Amerikaanse firma in aanmerking kwam. De levering van de bussen moet in 1960 geëindigd zijn. De Westduitse rege ring zou de fabriek te Stuttgart, die de autobussen levert, financieel in deze zaak hebben bijgestaan. Over de positie van Kilb is te Bonn gezegd, dat hij beslist niet optrad als politieke raadgever van de bondskanselier. Hij was slechts verant woordelijk voor de technische gang van zaken van het werk van Adenauer. De Westduitse socialistische oppositie heeft een parlementaire interpellatie aan gekondigd over de zaak-Kilb. Zij heeft vier vragen in petto, te weten: 1) Heeft Kilb met toestemming van Adenauer de zogenaamde geleende auto's bereden? 2) Zo ja, waarom heeft men Kilb dan gec-n auto on kosten van de staal verscha 3) Heeft Kilb met. de geleende auto's ook zogenaamde dienstkilometers ge maakt, waarvoor hij achtera* benzinekos- ten en dergelijke declareerde? Het staat namelijk vast dat de fabriek voor Kilb de verzekering, de belasting en het onder houd, niet echter de benzine voor de twee auto's betaalde. 4) Wil de bondskanselier een verklaring geven over de berichten, dat ook zijn doch ter, mevrouw Lotte Multhaupt, een auto „in leen" heeft gekregen? (Van onze correspondent in Bonn) Zonder vee? protocolaire plechtigheden heeft vandaag te Bonn een gesprek tus sen bondskanselier Adenauer en de Britse premier Macmillan plaatsgehad. Onder werpen van gesprek zouden in het bijzon der het probleem van de Duitse eenheid, ontwapening, een topconferentie en de vrijhandelszone zijn. Het onderhoud heeft vooraf niet zo'n publiciteit gekregen als de ontmoeting tussen De Gaulle en Ade nauer te Colombey-les-deux-Eglises. De kwestie van de vrijhandelszone is zeer actueel geworden. Van Westduitse kant is opnieuw de verzekering gegeven dat de bondsrepubliek de vrijhandelszone wenst, ook al heeft de minister van Eco nomische Zaken Erhard onlangs in het openbaar gezegd dat de vrijhandelszone niet tegelijk met de Europese Economi sche Gemeenschap op 1 januari in wer king kan treden. Men denkt dat de Britten eerst willen zien hoe de Economische Ge meenschap werkt na de eerste verlaging van tien percent der invoerrechten. Het gevaar dreigt evenwel, zo zegt men te Bonn, dat door dit dralen de Economische Gemeenschap met haar invoerrechten en contingenten op een niveau komt, waartoe dé vrijhandelszone moeilijk valt op te trek ken. In ieder geval zou Adenauer tegen over Macmillan ieder geloof aan West- europese, of in het bijzonder Westduitse plannen, om de gemeenschap van de zes af te sluiten van de rest, bestrijden. (Van onze correspondent in Bonn) Het proces tegen de voormalige chef psycholoog van het Westduitse leger, Schneider, die zich valselijk gesierd heeft met wetenschappelijke titels en oplichte rij heeft gepleegd, kreeg gisteren voor de rechtbank te Bonn een nieuwe wending. De leider van de legergroep, die specia listen in dienst pleegt te nemen en test, heeft Schneider afgeschilderd als een zwie rige persoonlijkheid. Men heeft niet kun nen bewijzen, dat Schneider geen doctor in de psychologie was. Zijn doctorsbul heeft de handtekening van de rector van de universiteit van Würzburg uit 1945, die deze als de zijne heeft erkend. Kolonel Grashey, chef van de organisatie voor het aannemen van personeel van het leger, deelde mede dat, Schneider, na een proef tijd van vier maanden beschouwd werd als een test-officier, wiens kwaliteiten ver re boven het gemiddelde lagen. Levendig heid, zakelijkheid, doortastendheid dat alles schreven Grashey en zijn assisten ten aan Schneider toe. Brigade-genex-aal Lassen heeft verklaard dat Schneider gro te psychologische kennis heeft en deze weet toe te passen in de praktijk. Het bes te bewijs hiervoor is, aldus de generaal, het feit, dat Schneider jarenlang iedereen bij de neus heeft kunnen nemen. Zijn werk dat de generaal goed en bruikbaar noem de, dient nog steeds als uitgangspunt voor het werk van de aannemingsbureaus van het leger. Almdijk, 8 v. Antwerpen n. Havana. Aagtedijk, 7 45 m. n.nw.. Kp. Roca n. MarselU. Abtda, 7 v. Rotterdam n. Londen. Aegis, 8 te New York. Agamemnon, 7 v. Port Au Prince n. Baltimore Albireo, 7 45 m. z.o. Barcelona n. Marseille. Albena, 7 100 m. w.n.w. Lissabon n. Antwerptn Alderamin, 7 7 m. w. Casquets n. Antwerpen. Alkaid, 7 v. Vitoria n. Salvador. Ar.nenkerk, 7 v. Zanzibar n. Tanga. Arendsdijk, 7 v. Rotterdam n. Antw. en Bremen Astrid Naess 7 v. New York n. Aruba. Alwaki, 7 70 m. w. Gibraltar n. Marseille. Andijk, 7 180 m. o. Abaco n. Havana. Argos, 7 120 m. n.w. Malta n. Malta. Algenib, 7 70 m. w.n.w. Kp. Finisl. n. L. Palmas Ameland. 7 610 m. z. Fayal n. Algiers. Amstelland. 7 180 m. w. Lissabon n. Amsterdam Asmidiske. 7 470 m. w. Landsend n. Hpt. Roads' Attis. 6 30 m. n.o. Kingston n. Maracaibo. Alpherat, 7 te New York verw. v. Philadelphia Amsteldijk. 7 te Beaumont v. Galveston. Asterope, 7 te Hampton Roads verw. v. R'dam, Arendskerk, 8 ie Rotterdam. Bengkalis. 7 te Djibouti. Boissevain, 8 te Kaapstad. Borneo. 0 te Ilo Ilo verwacht. Bloemfontein, 7 250 m. w. Walv.baai n. L. Palmas Ball, 7 te Amsterdam. Beninkust, 7 te Abidjan. Bonita. 7 in Panamakanaal n. Guayaquil Blitar, 7 75 m. z. Ouessant n. Le Havre Breda. 7 te Paramaribo verwacht v. Las Alinii Callisto. 7 le Bclfest v. Insorel. Caltex Delft, 7 te Suez. Cistula. 7 v. Bangkok n. Pladju. Congokust, 8 te Abidjan. Corilla, 7 150 m. n.o. Sokotra n. Lor. Marques, Caltex Tbc Hague. 7 dw. Calicut n. Bahrein. Castor, 7 180 m. n.n.o. Fayal n. Rotterdam. Caltex Rotterdam. 17 te Rotterdam verwacht. Crania, 7 te Stanlow verwacht, Caltex Pernis, 7 80 m. w. Gibraltar n. Perz. Golf, Caltex Nederland, 8 v. Bahrein n. Colombo. Caltex Rotterdam, 7 90 m. o. Kreta n. Pernis. Caltex Utrecht. 7 60 m. z.w. Finisterre n. R'dam Cleodora. 8 te Bukom v. Palembang. Diemerdijk, 7 v. Los Angeles n. Cristobal. Duivendijk, 7 te Willemstad v. Cristobal. Duivendrccht, 7 40 m. z.o. Brothers n. Suez, Dorestad. 7 650 m. w. Guam n. Ana Cortes. Eos, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Esso Nederland, 7 te Fao verw. v. Rastanura Elizabeth B. 7 180 m. n.nw. Aruba n. Londen. Farmsum, 6 180 m. w. Ouessant n. Londen. Gan.vmedes, 7 v. Corinto n. Cristobal. Gaasterland, 6 v. Angra Dos Reis n. Bahia. Gabonkust, pass. 7 Finisterre n. Amsterdam. Grootekerk, 7 v. Pt. Elisabeth n. East-London. Gloria Maris. 7 dw. Pemba n. Mombasa. Hoogkerk, 8 te Genua. Hector, 7 te Beyrouth. Hera. 6 v. Bremen n. Hamburg. Helena, 7 te Corinto v. San Juan Del Sul. Haarlem, 7 265 m. n. Villano n. Ciudad Trujillo. Helder, 8 tc Ciudad Trujillo. Hilversum, 7 le Mena A1 Ahmadi. Helicon, 6 1230 m. n.o. Paramaribo n. A'dam. Holendrecht, 7 150 m. z.w. Scillys n. Hamburg. Hera, 7 te Hamburg v. Bremen. I.Ios, 8 te Amsterdam. Ilos, 7 v. Rotterdam n. Amsterdam. Jacob Verolme, 8 te Philadelphia. Joseph Frering, 7 110 rri. n. Dakar n. Monrovia. Jupiter. 6 dw. Gibraltar n. Lissabon. Karimata. 7 v. Halifax n. Boston. Kennemerland, 8 te Amsterdam. Koningswaard, 6 50 m. z. Florida n. Landsend. Kryptos, 7 v. Montevideo n. Buenos Aires. Kalinga 7 v. Buenos Aires n. Curasao. Karimata. 7 te Boston. M. Kopionella, 15 t.h.v. Landsend verw. n U.K. Karakorum. 8 ten anker Kuwait. Kieldrecht, pass. 8 Finisterre n. Antwerpen Korenia, 8 v. Gothenburg n. Rotterdam. Kelletia, 7 v. Oslo n. Stanlow. Kosicia, 7 v. Curasao n. Pt. Fortin. Laagkerk, 8 te Kuwait. Lekhaven, 8 le Rio de Janeiro. Lekkerkerk. 8 te Abadan. Loppersum, 7 te Mobile. Lekhaven, 3 te Buenis Aires. Lekkerkerk, 7 v. Basrah n. Abadan. Limburg, 8 te Ummsaid. Loenerkerk, 7 v. Aden n. Karachi. Larenberg, 7 120 m. n.n.o. Canaries n Dakar. Leto, 7 v. Port Churchill n. Londen. Lombok. 7 v. New York n. Cristobal, Laurëhskerk, 7 160 m. z.o. Kreta n. Rotterdam. Lelykerk, 7 90 m. w. Algiers n. Port Said. Maureen, pass. 7 Lizard n. Londen. Maron. 7 le Curagao. Mariekerk, 9 te Duinkerken verw. v. Casablanca, Mataram, 7 v. Penang n. Port Swettenham. M.vlady, 8 v. Rotterdam n. Boulogne. Musi, 7 v. Singapore n. Phnompenh. Munttoren, pass. 7 Str. Ormoesz n. Suez. Mapia, 7 30 m. n. Kp. Villano n. Casablanca. Maasdam. 9 te Galway verwacht. Meerkerk, 7 v. Aden n. Port Sudan. Modjokerto, 7 v. Djakarta n. Tjirebon. Moordrecht, 7 5 m. w. Little Quoin Isl. n Mem. Maasland. 7 v. Buenos Aires n. Rosario. Noordwijk. 7 v. Las Palmas n. Emden. Nestor, 7 v. Trinidad n. Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 7 v. Rotterdam n. New York, Naess Comander, 7 245 m. z.o. Mena n. Mena. Naess Tiger, 8 te Vlissingen verw. v. Hamburg. Nanusa. 7 v. Balikpapan n. Surabaja. Osiris, 6 450 m. z.o. Key West n. Mobile. Oostkerk 7 v. Amsterdam n. Bremen. Ootmarsum, 7 v. Brownsville n. New Orleans. Oranje, 7 v. Penang n. Colombo. Ouwerkerk, 8 te Port Swettenham verwacht. Oranje Nassau, 7 te Barbados. Poseidon, 8 te New Orleans. Prins Casimir, 8 te Sarnia. Pygmalion, 7 v. Amsterdam n. West-Indië. Prins Johan Willem Friso, 7 te Cartagena. Prins Willem II, 7 v. Quebec n. Le Havre, Pendrecht. pass. 7 Gibraltar n. Donges. Pr. Willem III, 7 610 m. n.w. Scillys n. Le Havre. Prins Willem IV. 8 le Newcastle. Provenierssingel. 7 v. Norfolk n. Zeebrugge. Rita, 8 te Pladju v. PiUubukom. Radja, 7 v. Bahrein n. Bushire. Rolti. 8 v. Suez n. Djeddah. Rondo. 6 214 m. van Panama n. Balboa. Roebiah, 7 v. Tandjong Priok n Singapore. Ridderkerk, 8 te Antwerpen. Riouw. 8 te Jacksonville. Schie, 8 te Piraeus. Sarpedon, 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Stad Alkmaar, 8 v. Lulea n. Amsterdam. Stentor, 8 te Curasao. Straat Banka, 8 v. Melbourne n. Adelaide. Straat Lombok, 8 v. Sydney n. Hobart. Sarpedon. 8 te Amsterdam. Schiedijk, 9 te New York verwacht. Sunetta, 1.1 te Yokohama verwacht. Straat Malakka, 7 v. Mauritius n. Penang. Straat Torres, 7 v. Aleppey n. Colombo. Tahama, 8 te Port Said. Tamo. 7 te Antwerpen. Talisse, 8 te Penang. Teiresias, pass. 7 Minicoy n. Penang. Vv'aal, 8 te Rotterdam. Zuiderkerk. 7 v. Melbourne n. Adelaide. Van Heemskerk, 7 v. East-London n. Durban. Van Spilbergen, 8 te Kobe. Sciielpwijk, 7 345 m. n.o. Aden n. Band. Mashur. Silindoeng. 7 te Manokwari verwacht v. Biak. Sirrah, 7 20 m. n. Perim n. Suez. Stad Rotterdam, 7 110 m. w. Gibraltar n. Meliila. Sigli, 7 50 m. n. Kp. Cleveland n. Brisbane. Soestdi.ik, 7 170 m. w. Scillys n. New York. Stad Utrecht. 7 700 m. w. Scillys n. Hpt.. Roads Stanvac Djirak. 8 te Tandjong Uban verwacht. Stanvac Malacca. 7 v. Uban n. Buatan. Siaoe. 7 v. Bangkok n. Singapore. Straat Johore, 7 dw. eil. Banka n. Tandj. Priok Sunetta, 7 80 nr. n.o. eil. Buatan n. Yokohama. Stad Schiedam, 7 30 m. z. Cadiz n. Amsterdam. Stad Vlaarding., 7 75 m. z.w. Freetown n. Emden Stanvac Pendopo, 8 te Buatan v. Singapore. Tjimenteng, 9 v. Balikpapan n. Saigon. Tjikampek, 7 330 m. n.o. K. Padaran T.i. Priok. Tjinegara, pass. 7 zuidp. Formosa n. Hongkong. Taria. 16 te Madras verwacht. Triton, 7 te Amsterdam. Telamon, 7 te Houston. Tjipondok, 7 70 m. n.o. Singapore n. Belawan. Tjitjalengka, 7 430 m. z.o. Ceylon n. Penang. Tomocyclus, 7 180 m. n.w. Minicoy n. Rotterdam- Utrecht, 8 te Marseille. Van Neck, 7 130 m. o.z.o. Tingstao n. Hongkong v. Linschoten, 7 340 m. n.o. Okinawa n. Hongkong. W. Alton Jones, 7 170 m. o.n.o. Aden n. Mena. Waiwerang. 7 v. Singapore n. Penang. Weltevreden. 7 60 m. z.w. Minicoy n. Suez. Zuiderkruis. 7 800 m. n.o. Bele) Isle n. Rotterdam. Zsankerk, 3 te Suez. Zuiderkerk, 9 le Adelaide verwacht. SLEEPVAABT Barentsz Zee. 6 v. Rotterdag n. Glasgow. Blankenburg. 8 te Zeebrugge. Cycloop 8 v. Rotterdam n. IJmuiden. Hector 8 v. Rotterdam n. IJmuiden. Holland, 1 te Wilhelmshaven. Humber. 6 te Maassluis. Loire, 5 v. Dakar n. Walvisbaai. Maas. 8 v. Glasgow n. Hamburg. Noordholland, 8 220 m. w. Sabang n. Port Said. Noordzee, 4 v. Cadiz. Oceaan. 5 650 m. n.o. Trinidad n. Port Said. Rode Zee, 5 320 m. n. Dakar n. Walvisbaai. Simson. 8 v. Rotterdam n. IJmuiden. Stentor, 8 v. Rotterdam n. IJmuiden. Thames, 8 160 m. o. Aden. Tyne, 5 45 m. n.w. Bone n. Gibraltar. Titan. 8 80 m. z. Cieyfuegos n. Caripito. Wite Zee, 7 v. Freetown te Burutu verwacht. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6