Blindeninstituut te Huizen kreeg predikaat koninklijk Vereniging „Rembrandt" is haar grote naam waardig Koningin woonde bijeenkomst ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan bij Royal Opera House geeft noodseinen ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Uitspraak in kort geding tegen 57 heiers Minister Luns confereerde in Willemstad met ambassadeurs Eerste Lockheed „Electra" op Schiphol geland Ook de Koraal zeeweer thuis van haar Poolvlucht Bouwbedrijf gaat zelf onderzoekingen doen „Dit is geen jachtterrein voor ondeskundigen" Ontsnapte SS'er kwam terug UIT STAD EN STREEK Drie jaar geëist tegen oneerlijke ambenaar Helikoper plaatste kruis op toren van Nispen Sanatoriumgebouw in Beek door brand verwoest Rode Kruis krijgt een hospitaalschip Trio „Arte Fiato" heeft succes in Londen Mgr. Van Dodewaard ook vicaris-generaal STAATSSECRETARIS HOPPENER: Vragen over toewijzing van voorkeurswoningen Kerkelijk Nieuws Het Instituut tot Onderwijs aan Blinden ie Huizen (N.H.) mag zich voortaan „ko ninklijk instituut" noemen. Dit predikaat heeft de Koningin namelijk ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan verleend, get was de commissaris der Koningin de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, die daarvan gistermiddag tijdens de offi ciële herdenkingsplechtigheid in het insti tuut mededeling deed, in tegenwoordig heid van de Koningin, die door haar aan wezigheid blijk wilde geven van haar bij- rondere belangstelling voor deze ander halve eeuw geleden begonnen zegenrijke arbeid. Dr. Prinsen deed enkele grepen uit de markante historie van het instituut en ge waagde daarna in het bijzonder van de grote dankbaarheid, die velen vervult je gens bestuur, directeur en personeel en voor de grote liefde en het eindeloos ge duld, dat zij allen bij de vervulling van hun moeilijke taak aan de dag leggen. Daarbij herinnerde hij aan het woord van Schiller: „Sterben ist nichts, doch Leben und nicht Sehen, dass ist ein XJnglück". „Indien wij dit bedenken, aldus dr. Prin- sén, worden wij vervuld van bewondei-ing voor de opgewektheid, die vele blinden kenmerkt. Misschien komt dat, doordat de geest bij hen naar binnen gericht is. Tot die opgewektheid draagt het instituut in hoge mate bij. Het onderwijs aan de blin den is aangepast aan de meest moderne opvattingen op dit gebied. Verder werd gesproken door de voorzit ter van het bestuur, de heer A. Dudok van Heel uit Laren en door de directeur, dr. C. M. Waller Zeper. De plechtigheid werd opgeluisterd door zang van een koor van 16 blinde leerlingen van het instituut en muziek van een blaaskwartet, dat even eens uit leerlingen bestond, die speelden onder leiding van de chef van de drukke rij van het instituut, tevens oud-leerling, de heer M. Kempe. De bijeenkomst werd door een groot aantal gasten uit binnen- en buitenland bijgewoond. Ook waren er de staatssecretarissen van Sociale Zaken en van Onderwijs, mr. dr. A. A. van Rhijn en mr. R. G. A. Höppener. Ook vertegen woordigers van blindeninstituten in Enge land, Amerika, Duitsland, Oostenrijk en België woonden de bijeenkomst bij. Na afloop van de officiële plechtigheid maakte de Koningin een rondgang door het instituut, waarbij zij in het bijzonder belangstelling aan de dag legde voor een gymnastiekdemonstratie van tien blinde De president van de rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in een kort geding dat drie aannemersbedrijven aan hangig hadden gemaakt tegen 57 heibazen en heiers, die op verschillende objecten in de hoofdstad werkzaam waren. De heiers hadden bezwaar gemaakt tegen de toe passing van de nieuwe c.a.o. voor het bouw bedrijf, waardoor zij hun weekloon van ongeveer 120,zagen dalen tot gemid deld 80,De aannemers verlangden, dat hun werknemers, die een langzaamaan- actie waren begonnen, hun werk weer nor maal zouden gaan verrichten. In 33 gevallen wees de president de eis van ce patroons af. Voor 22 heiers over woog hij dat de werkgevers bij het Col lege van Rijksbemiddelaars toestemming hadden moeten vragen voor toepassing van de nieuwe c.a.o. In elf andere gevallen was wel toestemming verzocht om de nieuwe c.a.o. te mogen toepassen, maar de heiers waren in deze kwestie niet gehoord- De president overwoog in zijn uitspraak dat eiseres daarmee eenzijdig de geldende ar beidsvoorwaarden had gewijzigd. Hij wei gerde de door de aannemers gevraagde voorziening. Er werden 24 heiers in het ongelijk gesteld. In hun geval werd de vor dering van de aannemers toegewezen en bepaald dat de betrokken 24 heiers maan dag het werk in volle omvang moeten her vatten, zulks op straffe van een dwang som van 25.per man voor elke dag dat geen gevolg wordt gegeven aan het vonnis. In Willemstad op Curasao is deze week oen bespreking gehouden tussen de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. en de Nederlandse ambassadeurs in de Zuidamerikaanse landen. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de premiers van Suriname en de Nederlandse Antillen. Minister Luns heeft na afloop verklaard, dat de conferentie buitengewoon ge slaagd is. Het is de eerste keer geweest, dat een dergelijke conferentie in een Amerikaans rijksdeel is gehouden, waarmee is onder streept, dat het buitenlandse beleid een rijksaangelegenheid is. De minister zei zeer verheugd te zijn over de actieve deel neming van de heren Emanuels en Jonck- heer, de premiers van Suriname en van de Antillen. Er werden onderwerpen besproken die ■n het bijzonder belangrijk zijn voor de Nederlandse Antillen en Suriname, zoals de inter-Amerikaanse samenwerking in het verband van de organisatie van Amerikaanse staten, het' werk der econo mische commissie voor Latijns-Amerika, waarin het koninkrijk zitting heeft en dat een orgaan van de Verenigde Naties is, de Problematiek der E.E.G., speciaal voor zover die betrekking heeft op bezwaren van de Latijns-Amerikaanse landen tegen de E.E.G. en het standpunt van Nederland 'n deze kwestie. Hoewel het zeer. bepaald niet speciaal de bedoeling was kwesties tussen de rijks delen te bespreken is natuurlijk een en ander wel ter sprake gekomen. Minister Luns noemde de rol die de An tillen en Suriname in het Nederlandse buitenlandse beleid spelen belangrijk, ook omdat deze rijksdelen op het westelijk halfrond liggen. Minister Luns vertrekt maandag in ge zelschap van minister-president Emanuels naar Suriname. jongens, onder leiding van de heer W. J. J. Kooyman, voor het pottenbakkerswerk, dat in het instituut onder leiding van dé Amersfoortse pottenbakker B. Hylkema staat, en ook voor de afdeling van de la gere technische school, die in het instituut sedert enige tijd technisch vakonderwijs aan de blinde jongens, die daarvoor ge schikt zijn, geeft. Een van de prototypen van de Lockheed „Electra" is vrijdag op Schiphol aangeko men, na een kalme vlucht van Los Angeles via Montreal, Keflavik en Shannon. Voor dit toestel, dat in de komende maanden demonstratievluchten in Europa en Azië met Amsterdam als uitgangspunt, zal gaan maken, bestond op de Amsterdamse lucht haven grote belangstelling. Maandag zullen de eerste demonstratievluchten voor K.L.M. employees, luchthavenautoriteiten en pers- veertegenwoordigers gemaakt worden. De K.L.M. heeft 12 „Electra's" besteld, waarvan de aflevering in oktober 1959 zal beginnen. Vrijwel tegelijkertijd landde op Schiphol een DC-7c van de K.L.M., de PH-DSM „Koraalzee", die onder commando van ge zagvoerder Ravenhill een tweede proef vlucht over de Noordpool heeft gemaakt. De heenreis naar Tokio was volbracht, via Stavanger en Anchorage, in 30 uur vlieg- tijd. Voor de terugvlucht via Anchorage en Lulea in Zweden had men 28 uur nodig gehad. De geregelde dienst, welke de K.L.M. via deze route op Tokio en Biak opent, begint op 1 november. Slechts enkele minuten na de „Electra" en de „Koraalzee" arriveerde op de Am sterdamse luchthaven de PH-DFK „Jan Huygen van Linschoten" van de K.L.M., die op 19 februari tijdens de landing op het vliegveld van Cairo zwaar werd bescha digd. Deze DC-6b is in de afgelopen maan den in Cairo hersteld. Het toestel keerde nu naar de thuishaven terug. De voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn., heeft meegedeeld, dat het bouwbedrijf in de toekomst zelfstandig de verantwoorde lijkheid voor het wetenschappelijk boüw- onderzoek zal aanvaarden en alle ge schikte maatregelen zal treffen om tot eer doelmatige verwezenlijking van de hieruit voortvloeiende taak te komen. „Velen, ook buiten het bouwbedrijf, me nen zich te moeten bemoeien of te gaan bemoeien met het wetenschappelijk onder zoek in de bouwnijverheid", zei de heer Dura tijdens een persconferentie. Bij de bouwproduktie van ongeveer vijf miljard gulden per jaar zijn, naar voorzichtige schatting, 350.000 personen betrokken. In de niet-fabriekmatige bouwbedrijven, be horend tot de invloedssfeer van de Raad van Beheer, is twee derde van dit aantal werkzaam. De bouwnijverheid vergt de helft van onze nationale investeringen. Po sitie en betekenis van deze bedrijfstak leg gen op ons een verantwoordelijkheid ten aanzien van het wetenschappelijk onder zoek, aldus de heer Dura. Hij kondigde het verschijnen van een brochure aan. waarin onderwerp en norm van het te verrichten onderzoek uiteen worden gezet Het besluit om het bouwonderzoek zelf ter hand te nemen, sluit de werkzaamheid van de bestaande instituten niet uit. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf is integen deel van plan, coördinerend, stimulerend en financierend op te treden bij opdrach ten aan bijvoorbeeld de T.N O.-instituten. In zijn volle omvang echter wenst de raad initiatief te nemen tot. en verantwoorde lijkheid te dragen voor alle aspecten van wetenschappelijk onderzoek op het eigen terrein, waarbij de modernste onderzoek en metingsmethoden zullen worden toege past. Nu ten aanzien van de huursubsidies bin nenkort een S.E R.-advies verwacht kan worden, zal veler aandacht op de bouwnij verheid gevestigd zijn. Er dient tegen te worden gewaakt, aldus de heer Dura, dat bepaalde sociaal-economische omstandig heden het b""wbedrijf kunnen maken tot een jachtgebied, waarin ieder, deskundig of niet, ongestraft kan opereren. Indien de bouwproduktie geen knelpunt mag zijn voor de gehele voortbrenging, dan is het noodzakelijk de daarmee samenhangende vraagstukken te beheersen. Deze beheersing wenst de Raad van Be stuur Bouwbedrijf zich eigen te maken, waarbij gaarne bereidheid wordt getoond om samen te werken met degenen die be grip hebben voor de vraagstukken die sa menhangen met de bouwproduktie, aldus de heer Dura. De 36-jarige J. de R., die in 1949 is ont snapt uit de Limburgse mijnen, waar hij gedurende zijn straftijd vrijwillig werkte, heeft zich deze week aangemeld bij de Hengelose politie. Na de oorlog was hij als gewezen S.S.-offipier veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf. Later werd die straf gewijzigd in zeven en een half jaar. Sinds zijn ontvluchting is de man in Duitsland geweest. Hij is daar gehuwd en had zich een nieuw bestaan opgebouwd, maar alles mislukte uiteindelijk, zodat hij besloot zijn familie in Hengelo weer op te zoeken. Deze familie ontving hem vrij koel en wilde hem maar enkele dagen onderdak verschaffen. Hij meldde zich daarom bij de politie aan voor een nacht verblijf. Toen bleek, dat de man in het opsporingsregister voorkwam, is hij ter beschikking van de Justitie gesteld. De R. nam in het begin van de oorlog dienst bij de S.S. en vocht jarenlang in Rusland. Nieuws in het kort Film. De film over het optreden van Osborn in Nederland, die maandagavond op uitnodiging van het Interkerkelijk Evangelisatiecomité in Haarlem vertoond wordt, is niet te zien in de Begijnhofkapel, zoals eerder was bericht, maar in het Ge bouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobsstraat. Resoluties. De Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie, afdeling Haarlem heeft vrijdagavond twee resoluties aan genomen. die op het te houden landelijk congres in Assen zullen worden besproken De resoluties behandelen de bezitsvorming en de vakbeweging. Maranalha-samcnkomsl. Op uitnodi ging van de stichting tot verkondiging van het Evangelie en verspreiding van christe lijke lectuur zal de heer D. J. Bruijn u:t Wassenaar op donderdag 16 oktober in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 te Haarlem een Maranatha-lezing houden over het onderwerp: „Niemand dan Jezus alleen". Het Evangelisatie-zangkoor uit IJmuiden-Oost, dirigent de heer Bakker, zal deze avond enkele liederen ten gehore brengen. Verkoping. De verkoop vari boeketten herfstbloemen en droogbloemen benevens andere snuisterijen, die tijdens de pauze van de gemeenteavond in de hervormde kapel aan de Leeuwerikenlaan in Aerden- hout woensdagavond gehouden werd en die georganiseerd was door de Hervormde Vrouwendienst-commissie heeft 425,21 opgeleverd. Dit bedrag is bestemd voor aankoop van hieubilair voor de toekom stige jeugdgebouwen van de nieuwe her vormde kerk. Voordrachtavond. Op dinsdag 14 ok tober houdt het Comité lectuurversprei- ding van de gereformeerde kerk van Bloemendaal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een contactavond voor de Elisabethsbode-lezers. Voor de pauze zal mevrouw Jo Wesselink, voordrachtkunste nares uit Den Haag het verhaal van „Ka- poenke en de koster" voordragen. Na de pauze wordt er een toneelstuk opgevoerd getiteld „De familie Heesters" door een jongerengroep. Ds. G. Toornvliet zal eep slotwoord spreken. Tegen een 39-jarige secretarie-ambte naar uit Gieten, is voor de Asser rechtbank drie jaar gevangenisstraf geëist omdat deze man ongeveer 3000 gulden ten nadele van de gemeente Anloo zou hebben verduis terd. De ambtenaar had eens eerder een vonnis van drie jaar uitgezeten voor ver duistering van enkele tienduizenden gul dens ten nadele van de gemeente Rolde. Na zijn ontslag was de man die als een zeer kundig ambtenaar gold eerst te werk- gesteld op de gemeentesecretarie van Nije- veen, waar hij belast was met archief werkzaamheden. Later was hij benoemd in Anloo, waar hij aanvankelijk tot volle tevredenheid van zijn superieuren ook in het archief werkzaam was- In 1957 werd hij evenwel overgeplaatst naar de afdeling financiën. Daar eigende hij zich volgens de tenlastelegging 800 gulden toe voor de aanschaffing van twee schrijfmachines, die hij nodig had om typelessen te geven. Deze 800,gulden vulde hij aan door een lening te sluiten, maar een tijdje later zou hij zich wederom een bedrag toegeëigend hebben uit de gemeentekas. Er volgden nog diverse manipulaties met vakantie bonnen, rentezegels en declaraties. Het viel hem niet. moeilijk, in het bezit van over heidsgelden te komen, temeer omdat hij correspondent was van het sociaal fonds van de bouwnijverheid. De beide schrijf machines en een bedrag van 300,— kon den worden achterhaald. Omstreeks half zes vrijdagmiddag-is het kruis van de kerktoren van Nispen door een helikopter op zijn plaats gebracht. De vlieger E. Schuller had eerder op de mid dag ook al een poging gedaan die echter mislukte doordat het kruist, toen het hef- schroefvliegtuig op veertig meter hoogte vloog, losschoot en op de grond viel. Het werd vrij ernstig beschadigd; nadat het in Breda hersteld was ondernam de heer Schuller een tweede poging, die naar wens slaagde. Nadat het kruis op de toren was ge plaatst, zijn leidekkers begonnen, het recht te zetten. Vandaag zal men tevens de weer haan op het kruis bevestigen. (Van onze correspondent in Londen) Het „Royal Opera House" in Covent Garden te Londen, dat pas zijn eeuw feest heeft gevierd,'laat financiële nood kreten horen. Indien het nodige geld niet wordt bijeengebracht, zal dit beroemde Engelse operagebouw zelfs de deuren moeten sluiten. Of dit zal gebeuren, is na tuurlijk de vraag. Want de kunstminnaars cn de autoriteiten zullen de opera, die op het ogenblik zulke triomfen viert, zeker niet te gronde laten gaan. Maar zoals over de hele wereld is het ook in Londen zo, dat er hoe goed de voorstellingen ook zijn, altijd meer geld bij moet. Er is spra ke van geweest de beide Londense opera instellingen Covent Garden en Sadler's Weiss te laten samensmelten, maar dit plan is van de baan, nu laatstgenoemde in stelling zelf een basis voor haar onafhan kelijk voortbestaan heeft gevonden. Niet alleen de opera verkeert in moei lijkheden. Ook met vele symfonie-orkes ten is zulks het geval, om van het toneel maar te zwijgen. Het totaal aan kunstsub sidies is veel te laag. Gehoopt wordt dat parlement en gemeenteraden meer zullen doen dan tot dusver gedaan wordt. Een lichtpunt is, dat hoe langer hoe rpegr .gro te ondernemingen de kunst steunen. De commerciële televisie heeft onlangs een miljoen gulden aan kunstinstellingen ge schonken. Een zeer felle brand heeft in de afgelo pen nacht het gehele voorgebouw van het sanatorium „Kalorama" in Beek bij Nij megen in de as gelegd. De brandweer van Beek slaagde erin de achter het hoofdge bouw liggende nieuwe vleugels en de kapel te behouden. De brand is ontstaan aan de voorzijde van de oude villa „Kalorama". juist onder het dak. In dit gedeelte van het gebouw bevon den zich geen patiënten omdat het front- pand juist voor een verbouwing was ont ruimd. Er sliepen slechts een broeder en twee huisknechten, die door het vuur wer den verrast en zich ternauwernood in vei ligheid konden brengen. Zelfs hun kleding moesten zij achter laten. Van het oude ge bouw kon niets worden gered. Ook de ra diokamer en het laboratorium werden door vlammen verwoest. Het. personeel slaagde erin, de rust onder de patiënten in de aangrenzende vleugels te bewaren. Het meest bedreigde vertrek werd ont ruimd en voor de andere zalen werden eva cuatiemaatregelen getroffen, die echter niet behoefden te worden uitgevoerd. Het gedeelte van het sanatorium, dat door de brand is verwoest, beslaat een oppervlak te van 20 bij 35 meter en is opgebouwd uit drie woonlagen. Er waren drie zalen voor de verpleging van in totaal 30 patiën ten. Hoe de brand is ontstaan is volkomen een raadsel. De brandweer-inspectie stelt een onderzoek in. Vrijdagmiddag is op de werf van Bode- wes te Millingen de kiel gelegd voor het Rode Kruis-hospitaalschip „J. Henry Du- nant'V'dat speciaal gebouwd wordt voor de vaart op de binnenwateren Het schip wordt 64 m. lang en 78 m. breed. De hoog te van de strijklijn is 1,65 m. zodat het schip onder de laagste vaste brug kan doorvaren. In tijd van rampen zal het schip kunnen worden gebruikt als hospitaalschip Of eva cuatieschip, waarbij het aantal bedden, in totaal 70 met 100 noodligplaatsen kan worden uitgebreid. De bedrijfsvaardige oplevering van het schip is bepaald op 15 juni 1959. Het Nederlandse trio voor blaasinstru menten „Arte Fiato" heeft zijn debuut in de Wigmore Hall in Londen gemaakt en wordt door de critici algemeen geprezen wegens zijn gaaf en prachtig musiceren Het trio, dat de serie Nederlandse concer ten voor het nieuwe seizoen heeft geopend bestaat uit de fluitist Frans Vester. de ho boïst Koen van Slogteren en de fagottisl Arnold Swillens. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P Huibers, heeft zijn coadjutor, mgr. J. A. E. van Dodewaard, benoemd tot vicaris-ge neraal van het bisdom Haarlem. Reeds is mgr. J. M. Groot vicaris van het bisdom. Deze blijft zijn functie vervullen. „Misschien stelt men de vraag, mijnheer de voorzitter, of de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van de regering bij het jubileum van uw vereniging en de de hulde die de overheid zo gaarne aan de vereni ging „Rembrandt" brengt, niet moet wor den gezien als een soort erkenning door de overheid, dat harerzijds wellicht, toch niet zo voldoende gelden zijn gefourneerd aan de museumdirecteuren voor het verwerven van kunstschatten als deze wensten". Dit zei de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr R. G. A. Höp pener, in de rede, die hij hedenmiddag heeft gehouden in de herdenkingsbijeen komst in het Rijksmuseum te Amsterdam ter gelegenheid van het vijfenzeventig jarig bestaan van de vereniging Rem brandt". De heer Höppener wenste overigens op een feestdag als deze liever niet te spre ken over de tekortkomingen van anderen, zoals hij ook geen antwoord wilde geven op de vraag of het zelfs met veel hogere steun van rijk en gemeenten mogelijk was geweest de volkomen begrijpelijke en te rechtvaardigen honger en dorst van onze museumdirecteuren naar uitbreiding van de door hen beheerde collecties volkomen te verzadigen. De staatssecretaris wilde uitdrukkelijk doen uitkomen, dat ware en niet genoeg te prijzen gemeenschapszin de grond is, waar op de vereniging „Rembrandt" haar acti viteit heeft getoond. Zij heeft door deze burgerzin en door liefde voor cultuur er wel uitermate veel toe bijgedragen, dat de museumdirecteuren althans niet direct van honger en dorst omkomen, aldus de spreker. Dank zij de vereniging kan men in het Rijksmuseum het spijzen der honge- rigen en het laven der dorstigen niet slechts zien plaatshebben in het restau rant. doch sinds 1918 ook op twee taferelen van „De zeven werken van barmhartig heid'' van de meester van Alkmaar. „Het lijkt een waagstuk, een pretentie, dat een vereniging zich tooit met de naam van Nederlands grootste kunstenaar, van hem, aan wie ons land het bestaan van zo vele meesterwerken heeft te danken en die door zijn roem de roem van ons land over de hele wereld heeft verspreid, maar uw vereniging heeft zich de naam Rem brandt van den beginne af waardig ge toond!" aldus de staatssecretaris: ook haar immers heeft ons land het bezit van talrijke kunstschatten te danken. Spreker getuigde van de grote dankbaar heid van de regering voor het zeer vele, dat de vereniging „Rembrandt" in de af gelopen vijfenzeventig jaar voor het open baar kunstbezit in ons land heeft gedaan en deelde mede, dat het de Koningin heeft behaagd de heer E. A. Veltman, die reeds meer dan een kwart eeuw penninmeester der vereniging is, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. ZONDAG 12 OKTOBER 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. W. M. van Asperen. 19: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Brons geest. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag van 16-17 uur bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl, bed. H. Doop. Oos- terkerk, Zomerkade. 10: Dr. G. Snijders. Ba- kenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk, dhr. K. Spaans. 10.30: Jeugddienst, kand. J. H. Meesters. 19: Ds. G. J. Waardenburg. Met medewerking van het „Bach-Ensemble". Ka pel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder kerk, dhr. J. de Nie. 10.45: dhr. J. de Vries, hulppredikant té Heemstede. Aula Chr. Ly ceum, Emmakade, ingang Van Merlenstraat. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. Gebouw Vryz. Hervormden, Ja- cobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Ds. C. J. Lasschuit. Dia- conessenhuis, Hazepaterslaan 24. 9.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord, Molenaer- straat. 10.30: dhr. J. E. van Epen. Oost, Zo merkade. 10: dhr. L. Kip. West, Leidsestraat. 10: dhr. W. C. de Groot. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: Kampeerweek-end. Anderen gaan naar „Oost". Eglise Wallonne, Begijn hof. 10 h. 30: Service presidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Evang. Gemeinde, Waalse Kerk, Begijnhof. 20 Uhr: Gottes- dienst. Pfarrer H Fischer, aus Rotterdam. Alle Dag Kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15 uur: Contactbijeenkomsten met gerepa- trieerden in de Pastorie "der Broederkerk, Parklaan 34. Christian Science, First Church of Christ, Scientist. Jansstraat 74. 10: Nederl. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 20: Avondbijeenkomst. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. 15: Dienst. Dinsdagavond 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdagavond 19.30: bidstond. Pentecoslal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47, zaal no. 1. 10: dienst (ook Maleise dienst). Woensdagavond 19.30: bidstond. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Stads-Evangelisatie, Lange Heeren straat* 6. 10: dhr. H. van Doorn, evangelist te Alkmaar. 19: dhr. J. F. Snoeks. Opwekkings samenkomst. Woensdag 20: Bijbellezen en bidstond. Zuiderkgpel, Zuiderstraat 15. 10: Ds. J. Servaas. Belgische Evangelische Zen ding, Gent. 17: dezelfde. 20: Jeugdsamen- komst o.l.v. Herman Spoor. Dinsdag 20: Bij belbespreking en bidstond. Zaterdag 19.30: Cpenluchtsamenkomst aan de Dreef. Op wekkingssamenkomsten. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. Donderdag 20: dhr. J. Bruijn Wassenaar. Met medewerking van het Evan gelisatie zangkoor uit IJmuiden-Oost. Evang. Lulh. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes, bed. H. Doop. Dinsdag 20: Con tactavond Haarlem-N. Jeugdgebouw Schoter- weg hoek Pijnboomstraat. Donderdag 19.30: Ds. G. Kroes. Wees- en Oudeliedenhuis. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag avond 7.30 uur: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: dhr. Martens. 12: Zondagsschool. Vrije Evang. Gemeente. Kapel, Parklaan 21. 18.30: Ds. A. H. van Gent. Rem.-Geref. Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. L. Klink. Dinsdag 14 okt. 14 uur Vrouwencontact. Ver. Doops gezinde Gemeente, Gr. Houtstraat 43. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Peuzelaarsteeg. 10.30' Jeugddienst. Geref. Kerk. Wilhelminakcrk. Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. L. Hoorweg. 19: Ds. D. J. Roos. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. C. Goeman. 17: Ds. L. Hoorweg. Lyceum Aula, ingang Van Merlen straat. 9: Ds. D. J. Roos. 17: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk (art. 31). Begijnhofkapel. 8.45 en 14.45: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. Het K.V.P.-Tweerle-Kamerlid W. J. An- driessen heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid schriftelijk ge vraagd, welke beweegredenen hebben 'ge golden voor diens beslissing de toewijzing van voorkeurswoningen te beperken tot „ambtenaren in de zin van de Ambtena renwet", waardoor bijvoorbeeld wel een leraar aan een rijkskweekschool voor toe wijzing van zo'n woning in aanmerking komt. maar niet een leraar aan een r.-k. kweekschool? Als de minister deze regeling billijk acht, aldus het betoog van de heer Andriessen, dan zou hij dit oordeel nader moeten moti veren. In het andere geval zou hij moeten bevorderen dat voor de toewijzingen in kwestie een billijker regeling getroffen wordt. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bergum J. D. Spaling te Workum te Warffum J. v. Dullemen te Oudega (W.). Aangenomen naar Boxum c.a. J. de Bruin, kand. te Leeuwarden, die bedankte voor Midsland op Terschelling naar Ter Aar (Z.H.) A. M. Lindenburg te Klundert. Aangenomen naar Ridderkerk (4e pred.) J. C. Koolschijn te Ommen de ben. tot hulppred. te Leermens S. P. Vermeer, a.s. em. pred. te Slochteren. Beroepen te Ameide en Tienhoven G. Biesbroek te Kamperveen te Oude-Ton- ge D. v. d. Berg te Oud-Alblas door de Gen. synode als pred. voor Emmastad op Curasao G. H. ter Schegget te Vreeland. Ned. Prot. Bond Mej. da. mr. M. A. Klomp heeft ontslag genomen als voorgangster van de afd. La- ren-Blaricum Mej. da. G. v. Drimmelen heeft, wegens vertrek naar Canada ontslag genomen als voorgangster van de afd. Hui zen (N.H.) tegen Pasen a.s. De heer E. C. Nevater, voorganger van de afd. Woudenberg-Scherpenzeel van de Ver. v. Vrijz. Herv. is door de afd. Zeist van de Ned. Prot. Bond benoemd tot gods dienstonderwijzer op de openbare lagere scholen aldaar. Geref. kerken Beroepen Ie Alphen a. d. Rijn (3e pred.- pl.) H. R. Groenevelt te Urk. Chr. Geref. kerken Beroepen te Schiedam G. Bilkes te Am sterdam-Zuid. Tweetal te Deventer T. Brienen te Mus sel en J. P. Rebel te Lutten a. d. Dédems- vaart. Beroepen te Haamstede-Kerkwerve G. J. Buys te Papendrecht. Evang. Luth. kerk Beroepen te Middelburg-Vlissingen W. F. ten Rouwelaar te Bodegraven. Ter voorziening in de vacature ds. L. Kieboom is voor de Geref. Gemeente in Lisse het volgende tweetal opgemaakt: ds. A. Elshout te Utrecht en ds. H. Rijksen te Vlaardingen. Hiervan is ds. H. Rijksen beroepen. Kandidaat C. van Harwaarden uit Rotterdam brengt voor een periode van vier maanden het leer-vicariaat door in de Hervormde Gemeente in Lisse. 10 en 17: Ds. H. Visser, em.pred. te Sassen- heim. Geref. Gemeente, Lange Margaretha- straat. 10 en 16.30: leesdienst. Oud. Geref. Gemeente, Parklaan 21. 10 en 16.30: lees dienst. Dinsdag 14 okt. 19.30: dhr. Slager. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Volle Evan gelie Gemeente (Pinkstergemeente). Elim- kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. Spr. dhr. J. H. Schat. 12-13: Zondagsschool. 19: Opwekkingssamenkomst. Spr. dhr. Jac. Zeegers. Donderdag 20: Ge bedssamenkomst v. ernstige kinderen Gods. Immanuelkapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: dhr. Van Dijk, Amsterdam. 10: Zondags school. 18.45: Openlüchtdienst aan de Krocht. 19.30: Samenkomst. Woensdagavond 19.30: Jeugddienst. Donderdagavond 20: Bidstond. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10' dhr. S. Priester. 17: dhr. E. Schuurman. 10.30: Zondagsschool Colensostraat 2. Woens dagavond 8 uur bidstond. Schotersingel 99. Apostolische Gemeente, Jacobrjnestraat 15. 10 en 17: Godsdienstoefening. Vergadering v. Gelovigen, Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (broodbreken). Bijbellezing op donderdag avond om 8.30 uur, Ged. Oude Gracht 47, door dhr. J. Goezinne, uit Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Samenkomst dins dagavond 8 uur ten huize van de familie Drayer, Koudenhorn 46A rd. De Christen gemeenschap, Wilhelminastraat 60. 10: Men- senwijdingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensenwijdingsdienst. Gemeente des Hee- ren. Lange Molenstraat 22. 10 en 17.30: Sa menkomsten. Baptistengemeente, Begijnhof kapel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. 10.30: Kinderdienst. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dins dag 14 oktober 20: Bijbellezing en bidstond. Zevendedags-Baptisten Gemeente. Parklaan 21 Iedere zaterdag om 10 uur predikin". Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen om 10 uur gemeen schappelijke Bijbelstudie en om 11 uur pre diking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. Hersfc. Apóst. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 em 17: Kerkdienst. Leger des Heils, Schag- chelstr. 26. 10: Heiligingssamenkorast. 18.45: Openluchtsamenkomst aan de Ged. Oude Gracht. 19.30: Evangelisatie-samenkomst. Donderdag 20: Heiligingssamenkomst o.l.v. Maj. D. Boschma. Ver. „De Vrüe Gemeente". 10.30: Voorg. P. v. d. Veer. Rest. Brinkmann, Gr. Markt. Jehovah's Getuigen, 's Zondags avonds van 5.30 tot 6.30 uur Wachttoren studie, Kam. Onnesstr. 83 (gebouw), 's Dins dagsavonds om acht uur huisbijbelstudies op de volgende adressen. Van Oosten de Bruijn- straat 191, De Clercqstraat 115, Wald. Pyr- montstraat 39, Thomsonlaan 44. 's Vrijdags avonds van 7.30 tot 8.30 uur School voor de Theocratische Bediening en van 8.30 tot 9.30 uur Practische toerusting voor de predikings- dienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, Kloosterstraat. Zaterdag 19.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch, bed. H. A. 19: Dr. H. van der Loos. Immanial- kerk, v. Egmondstr. 10: Dr. G. Ph. Scheers. Zondagsschool. 12: Marnixschool, Jeugdhuis en Kleuterschool Colensostraat. Sionskerk, Eksterstraat. iSpaarndam-West). 10.30: Ds. J. Kroon, bed. II. Doop. 19: Ds. C. J. Las schuit. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12- 16 jaar). 10.30: Oppasdienst (4-6 jaar). Zon dagsschool (6-12 jaar). 10.30: Kon. Emma- school (Raafstraat). Charlotte de Bourbon- school (Jan Prinslaan), Elout van Soeter- woudeschool (Muidèrslotweg). Kleuterdienst (4-6 jr.). 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstr.). Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets", Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: dhr. F. H. van der Horst, evangelist te Leiden. 19.30: Jeugd samenkomst, leeftijd 16-25 jaar. Woensdag 15 okt. n.m. 8 uur: Opwekkingssamenkomst onder het motto: „Wat zegt de Bijbel ervan?" Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper- sihgel. 10: Ds. A. J. R. Brussaard. van 's-Gra- venhage-Loosduinen. 17: Ds. J. A. van Arkel. Sionskerk. Eksterstraat. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 15.30: Ds. H. W. Wierda. Noord-Scho- terkerk. Spaarnrijkstr. 10: Ds. H. W. Wierda. 17: Ds. A. J. R. Brussaard, van 's-Gravenhage. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 17: Ds. D. H. Biesma. Voorbereiding H. A. Geref. Kerk (art. 31). Gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 8.45: leesdienst. 16.30: Ds. A. Bos. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst (opdrachtdienst). 12: Com pagnie. 16.30: Kindersamenkomst. 19: Open luchtmeeting. 20: Vaarwelsamenkomst. Kapt.s F. en A. Dijkstra. Maandag 19: Straatzang Overveen. Dinsdag 14.15: Gezinsbond. Woens dag 20: Toortsdragers. Donderdag 20: Wel komstsamenkomst der nieuwe officieren. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 10: Ds. Henkels. 19: Prof. Dr. W. Banning, van Driebergen. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds. Oskamp. Jeugddienst. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene. Meer en Bosch. 10: Br. C. J. Oostenrijk. Doopsgez. Gemeente. „De Olijf tak". 10.30: Ds. C. Soutendijk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. van dei- Voort, Voorg. van de Afd. Geref. Kerk, Koe- diefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 17: Ds. P. J. Richel. Pinksterkamp, Camplaan. 10: Dr. P. J Richel. 17.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk (art. 31). Herenweg 111. 10 en 17: Ds. C. P- Plooy. Jehovah's Getuigen, 's Dinsdagsavonds om acht uur huisbijbelstudie Crayenester- sir.gel 7. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Zondagsscholen. 10.30: Voor kinderen van 5-12 jaar in Th. van Eeghen- Instituut. 10.30: Jeugdkapel. Voor jongeren van 12-15 jaar om 10.30 uur in het Wijkge- bouw „De Stal". Religieuze Kring, Eiken laan 5. 10.30: Ds. L. H. Ruitenberg, Ned. Herv.. 's-Gravenhage. BENNEBRO^K. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 19: Ds. J. Veenen- daal. van Hillegom. Geref. Kerk. 10. en 17: Ds. W. Bos, bed. H. A. en dankzegging. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. Jeugdkapel om 9 uur in Maranatha. Zondagsscholen. 10.30: Jeugd huis, Donkerelaan 20 en Maranatha. Nederl. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds. A. G. van Wijk. Ned. Herv., Alkmaar. Geref. Kerk. Tijdelijk Kerkplein 2. 14: Ds.'G. Toornvliet, bed. H. A. 15.45: Ds. G. Toornvliet, bed. H. A. en dankzegging. 19.30: Ds. G. Toornvliet (dienst voor belangstellenden). 14: Kinder dienst voor kinderen 5-11 jaar in de consis torie. Vijverweg 14A. Woensdag 20: Ds. G. Toornvliet. Dankstond voor maatschappelijke zegeningen. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 20: Kompleten en Lof. OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Zondagsschool. 12-13: Ramplaan- kwartier. Gebouw Irene, Elswoutslaan 1. Beaii-ixschool. G. Schoolmeesterlaan. 10.15- 11.15: Julianakwartier. Kon. Wilhelmina- school. Dompvloedslaan. Marine Hosnitaal. 10' Ds. S. Oegema. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds D, Ringnalda. V.m. Bejaardendienst. Ver kondiging: „Optellen en aftrekken". LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. Pet- tinga, bed. H. A. 17: idem en dankzegging. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk. 10 en 16.30: Ds. H. W. Eerland, van Amersfoort, bed. H. A. en dankzegging. Chr. Geref. Gemeente. 10 en 16: dhr. P. Blok, theol. student te Rotterdam. Woensdag 15 oktober, 19.30 uur: Ds. A. van Gunst, van Rotterdam. Geref. Kerk (art. 31). 10 en 16.30: Ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gemeente. 9.30 en 15: leesdiensten. Dinsdag 14 oktober, 19.30 uur: Ds. T. de Jong, van Kralingseveer. Ned. Prot. Bond. Geen dienst. SPAARNDAM. Ncd. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. van der Woord. 19: Ds. G. H. van der Woord. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Prof. Dr. M. A. Beek, van Amster dam. 18.45: Ds. G. H. van Willenswaard. Ad- ventskerk (Ziekenhuiskerk). 10: Ds. D. ter Steege. Chr. Geref. Kerk (Pniëlkapel). 10: Ds. D. H. Biesma. 16: Ds. J. C. Maris. Voor bereiding H. A. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. G. H. Homans. evang.-predikant industrie IJmond.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11