MAANRAKET BOORDE ZICH UIT AARDS KRACHTVELD OMHOOG OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven bij landbouwonderzoek HET WEER Dinsdag kan de satelliet de maan bereiken Cerber Frankrijks nieuwe parlement komt op 9 december bijeen Pleidooi van minister Vondeling: Citroën Maurice de Vlaminck f &e MORRIS before//ot/ée//// Koude nacht Drie doden in hek verkeer SUCCES OP CAPE CANA VERAL Regering beslist: Geen verhoging van de leraarssalarissen Prijzen van stookolie maandag lager Vredesvoorstel van Ferhat Abbas aan Frankrijk Het woord is aan.... Vakcentralen wenden zich tot de regering Beslissing over melkprijs in dit stadium ongewenst" 73e JAARGANG No 80 ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 3 U 3 e JAARGANG No Zó~ó Gk,te Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 15295 (8 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Koningin Juliana heeft vrijdag een bezoek gebracht aan het Blindeninstituut te Huizen, dat bij gelegenheid van zijn 120-ja.rig bestaan het. predikaat „koninklijk" heeft veworven. De vorstin werd vergezeld door haar Commissaris in de provincie Noordholland, dr. M. .1. Prinsen. Dr. ir. A. Vondeling, minister van Landbouw, Visserij én Voedselvoorziening, heeft voor de commerciële club te Groningen een rede gehouden in de aula van de universi teit over enkele hoofdlijnen van het Nederlandse landbouwbeleid. Het streven om de Euromarkt uit te breiden langs de weg van een VriMiandelsgebied is heel belangrijk voor de Nederlandse landbouw, zei de minister. Van grote betekenis acht de minister het marktonderzoek. Nagegaan moet worden hoe de mogelijkheden liggen vóór de export van Nederlandse produkten. In vele takken van het bedrijfsleven is hiervoor reeds belangstelling. Op basis van samenwerking zal dit marktonderzoek moeten worden aangepakt door overheid en bedrijfsleven, waarna de overheid zich later kan terugtrekken, aangezien het hier niet op de eerste plaats een overheidstaak is. Een dergelijk instituut zal op weten schappelijke basis moeten worden opgezet en de bestaande activiteiten coördineren. De spreker wees in dit verband op de land- bouwattaché's in het buitenland, waarmee Nederland een apparaat heeft, dat bijzon dere medewerking kan verlenen bij de oriëntatie over de marktontwikkeling in het buitenland. Verder moet geproduceerd worden wat de consument vraagt en niet wat wij graag willen produceren. Wij zijn afhankelijk van het buitenland, moeten ons daarop voortdurend instellen en dat vereist soepelheid en snel reageren. Ook ons marktmechanisme zullen we hierop moeten instellen. Verder attendeerde de minister op de noodzaak van goed landbouwonder wijs. speciaal op het gebied yan lager en middelbaar onderwijs. Research in de landbouw vond minister Vondeling heel belangrijk, alsmede de voor- PARIJS, (Reuter) De Franse schilder Maurice de Vlaminck, de „vader van het Fauvisme'' is zaterdag op tweeëntachtig- jarige leeftijd in zijn woning bij Parijs overleden. Hij was al enkele jaren ziek. Maurice de Vlaminck werd in Parijs ge boren op 4 april 1876. In 1905 trad hij op de voorgrond als schilder toen hij met Ma tisse, Derain en Marquet een expositie hield in Parijs. De Vlaminck is jarenlang «en van de leidende figuren van de Franse kunstwereld geweest. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 NOORSE SPORTTRUIEN ƒ29.50 Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden, maar voor namelijk in de kustprovincies ook enkele verspreid voorko mende buien. Zwakke tot ma tige, overdag tot krachtige zuid westelijke wind. Koude nacht. Overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. lichting. Vele agrarische bedrijven zijn te klein voor een rendabele exploitatie. Bin nen afzienbare tijd zal het percentage van het aantal personen werkzaam in de land bouw, nog veel verder dalen dan tot de 12 percent van het ogenblik, namelijk tot 8 percent. Dit betekent verdere afvloeiing van de agrarische bevolking, de noodzaak om de aandacht te wijden aan de beroeps keuze van jonge mensen, aan industriali satie en emigratiemogelijkheden. Het plat teland zal een heel ander aanzien krijgen en deze ontwikkeling mogen we niet tegen houden, aldus de minister. Haarlemse bij ongeluk omgekomen Vrijdagmiddag om ongeveer vijf uur zijn op het kruispunt BennebroekerwegIJweg in Haarlemmermeer twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. De be stuurder van de auto uit de richting Ben nebroekerweg, een 48-jarige Haarlemmer, verleende geen voorrang. Hij en de naast hem zittende 44-jarige mevrouw H. C. Raadsveld uit Heemstede werden met grote kracht uit de auto geslingerd. De vrouw is vermoedelijk ter plaatse overleden. De Haarlemmer werd ernstig gewond en is in het St. Elisabctsgasthuis in Haarlem op genomen. De bestuurder van de andere auto, een 48-jarige Hoofddorper, werd slechts licht gewond. De 54-jarige Utrechtse handelaar in aardappelen. J. W. Wouterse is op de pro vinciale weg tussen Vinkeveen en Mij drecht met. zijn auto verongelukt. Het dertienjarig meisje A. C. de Pee uit Ridderkerk is, toen zij over de Lagendijk in Ridderkerk fietste, in botsing gekomen met een vrachtauto van de firma G. uit Heinenoord. Zij werd tegen de straat ge smakt en overleed later aan een schedel- basisfractuuur in het Westerziekenhuis in Rotterdam. CAPE CANAVERAL (Reuter en UP). Voor de tweede maal hebben de Amerikanen hedenochtend van Cape Canaveral een rakettencombi- natie „Thor-Able" genoemd afge vuurd met de opzet een satelliet een baan om de maan te doen beschrij ven. In tegenstelling tot de vorige maal, toen de combinatie tegen het einde van de eerste trap al uit elkaar sprong, zijn thans de drie eerste stadia van het schot normaal verlopen en is de kans, dat de maan inderdaad be reikt zal worden groter geworden, dan algemeen verwacht werd. Om onge veer tier voor tien vanmorgen ont ving de geweldige radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland signalen van de raket. De Amerikaanse lucht macht heeft om elf uur Nederlandse tijd officieel meegedeeld, dat de naai de maan afgeschoten raket de zwaar tekracht van de aarde heeft overwon nen. (UPI) De kleine satelliet, die, naar men verwacht, „Pionier" zal gaan heten ,'die naam zal zij pas krijgen, als zij goed en wel onderweg is) kan echter in de ruimte van het heelal verdwijnen, mocht er aan de berekeningen van de geleerden iets mankeren. De derde trap was erop be rekend de satelliet de snelheid van bijna 12 kilometer per seconde te geven, welke nodig is om buiten de aantrekkingskracht van de aarde te komen. De regering is van oordeel dat er geen aanleiding is tot verhoging van de leraars salarissen hij het middelbaar-, en voor bereidend hoger- en kweekschoolonder- wijs. Het georganiseerd overleg tussen de leraarsorganisaties en de regeringsde legatie is voor onbepaalde tijd opgeschort. 'Vel heeft Den Haag zich bereid verklaard te onderhandelen over een andere op bouw van deze salarissen, mits dit niet tot hogere uitgaven zou leiden. De lerarenor ganisaties achtci. voortzetting van het overleg op die basis echter zinloos. De be sprekingen zijn ongeveer twee jaar gele den begonnen nadat de regering besloten had tot een tien percents salarisverhoging voor de „hogere" ambtenaren, waarin de leraren echter niet zouden delen, omdat de salarissen van deze groep ambtenaren vol gens de regering tevoren al voldoende wa ren „opgetrokken". Binnenkoi t. zo deelt het ministerie van O, K. en W. mede, zal het rapport ge publiceerd worden van de interdeparte mentale commissie, die in opdracht van de ministerraad een onderzoek ingesteld neeft naar de salarispositie en het carriè re verloop van de leraren bij het V.H.M.O het kweekschoolonderwijs en het Middel baar Nijverheidsonderwijs. In dit rap port wordt onder meer verslag gedaan van het verloop der onderhandelingen in het Georganiseerd Overleg, waarop de thans genomen beslissing van de regering ge baseerd is. „Uit het rapport blijkt" aldus het ministerie van O.. K. en W.. „dat het gemiddelde salaris van de leraren, over de gehele loopbaan berekend, ligt boven het gemiddelde salaris van de gehele groep van academisch-gevormde ambte naren, op grond waarvan er, naar het in zien der regering, geen aanleiding is voor een verhoging van de eindsalarissen der ieraren naar analogie van die, welke in mei 1957 aan de hogere ambtenaren is toe gekend". Voor de tweede keer in twee maanden is in Rio de Janeiro een munitiedepot in de lucht gevlogenEr volgden felle branden, die tienduizend mensen noop ten overhaast, hun woningen te ont ruimen. De foto toont de rook ontwikkeling. DIT NUMMER BESTAAT UIT WAARIN OPGENOMEN ERBU TWINTIG PAGINA'S Eenmaal buiten het krachtveld van de aarde geeft men de raket zeventig percent kans de maan te ontmoeten. De telescoop van Jodrell Bank zal ge durende ongeveer acht uren van iedere dag in radiocontact kunnen staan met de raket. De opgevangen signalen worden doorge geven aan een speciaal voor dit doel inge richt centrum, waar Amerikaanse en Brit se geleerden samenwerken. De eerste zes minuten vormden een be slissend moment voor de onderneming. Binnen dat tijdsverloop moesten de drie voortstuwende trappen van het ongeveer dertig meter lange gevaarte achtereenvol gens ontbranden, waarna de vierde trap, de satelliet met instrumenten erin, verder de reis zou moeten volbrengen. Het ruimtevaartuig steeg prachtig om hoog op een witte vuurbol en klom voor iedereen zichtbaar de donkere, maar wol kenloze hemel in. Hetwas gedurende twee- eneenhalve minuut zichtbaar. Even voor- da4 zij tussen de sterren verdween, baadde de raket in een blauwe gloed, veroorzaakt door het succesvolle ontbranden van de tweede trap op ongeveer 80 kilometer hoogte. Toen zuchtten al velen verlicht: men was in elk geval al verder dan de eerste keer. (Reuter) De raket, met haar driehon derdduizend onderdelen, is gericht op een Hint in de ruimte ongeveer 137.000 mijl voorbij de positie van de maan op net ogenblik van de lancering. De maan was op het moment dat de raket de lucht in ging nog niet opgegaan boven Cape Cana veral. Het is de bedoeling dat raket en maan elkander over zesenzeventig uur in de ruimte zullen ontmoeten en dat het met instrumenten geladen gedeelte van de raket dan als satelliet een baan om de maan zal gaan beschrijven. Het ruimtevaartuig bestaat uit het bal listisch projectiel voor middelgrote afstand „Thor" als eerste 'rap. een gewijzigde „Vanguard" als tweede trap en een eer der ontwikkelde versie van de „Vanguard" als derde trap. In de neus van het vaar tuig bevindt zich een wetenschappelijke nuttige ballast met talrijke instrumenten Vijf luisterposten Ook al zou het topgedeelte van de raket dat ongeveer 40 kilo weegt, waarvan elf kilo aan instrumenten, maar tot binnen vijftigduizend mijl afstand van de maan komen, zouden er waardevolle gegevens verkregen kunnen worden, ondermeer misschien van de van de aarde afgewende zijde van de maan. Gegevens uit de satelliet zullen worden opgevangen door posten in Manchester. Singapore, Hawaii', New Hampshire en Cape Canaveral, die ze doorgeven aan een centrum b(j Los Angeles, waar een veer tigtal technici zonder onderbreking die gegevens zullen sorteren en uitwerken. Onder de instrumenten zjjn chemische Advertentie 2 C V IDEAL 19 3987.— v a. 9375— Hoofdagent voor Haarlem en omstreken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 - Bloemendaal Telefoon 51301 Als gevolg van de recente prijsdaling op de wereldmarkt zal met ingang van 13 oktober de notering voor stookolie hier te lande worden verlaagd. Voor de lichtere soorten bedraagt deze verlaging (5,25 tot ƒ5,60 per 1000 liter of kilo en voor de zwaarste soorten (7,15 per 1000 kg. De meeste leveranciers zijn echter, als gevolg van concurrentie, met hun prijzen reeds geruime tijd op deze verlaging voor uitgelopen zodat de feitelijke invloed op de bestaande Nederlandse verkoopprijzen beperkt is. Per 13 oktober worden ook' de prijzen van dunne stookolie verlaagd met 0,15 per 100 1. (Van onze correspondent in Parijs) Ferhat Abbas, de leider van de Alge rijnse rebellen-regering heeft in een in terview met het orgaan van de F.L.N., het Algerijnse bevrijdingsfront, een be roep op generaal De Gaulle gedaan zo spoedig mogelijk besprekingen over een wapenstilstand te openen. Ofschoon er van die zijde wel meer proefballons in deze richting werden opgelaten, was in het ver leden een uitnodiging tot overleg nog nooit in deze duidelijke vorm in het openbaar gelanceerd. Voor het eerst ook maakt Abbas geen gewag meer van de eis, dat Frankrijk tevoren officieel het recht van Algerije op onafhankelijkheid zou erken nen. Tenslotte gaat dit aanbod nog ge paard met de verklaring dat een aantal Franse krijgsgevangenen men spreekt van twintig via het Internationale Ro de Kruis onmiddellijk zal worden vrijge laten. In Parijs meent men dat zich nog een tweehonderd Fransen in Algerijnse krijgsgevangenschap zouden bevinden. radiobatterijen, die veertien dagen kunnen werken. Uit bepaalde seinen maakte men op, dat de raket een borende opwaartse beweging maakt. Volgens een medededing van de direc teur van Jodrell Bank schijnt de raket zich gestadig voort te bewegen in onge veer zuidwestelijke richting, met een noek van 45 graden. De thans gelanceerde satelliet heeft de naam „Pionier I" gekregen. De derde trap van de raket had een vaste brandstof. Het topgedeelte van het ruimtevaartuig, met de instrumenten, bezit nog een eindraket, welke de vaart moet verminderen bij na dering van de maan. Deze remraket kan dus ofwel het topgedeelte helpen om in de baan rondom de maan te komen ofwel, wanneer liet naar de maan door zou vlie gen, de landing af te remmen. De ont steking van die vierde raket zal pas ruim vijftig uur na de lancering plaatsvinden De ontsteking van de laatste raket zal dan geschieden door een ingreep van de controlepost op Hawaii'. Dickens: Waardigheid, en zelfs heiligheid, is vaak niets anders dan een kwestie van kleren. 'Het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. hebben een telegram gezonden aan de re gering, waarin zij er ten sterkste op aan dringen, in dit stadium elke beslissing die zou leiden tot een verhoging van de con sumentenprijs voor melk, aan te houden. „Indien onverhoopt een beslissing van de ministerraad wel zou leiden tot een ver hoging van de consumentenprijs, moeten de drie vakcentralen zich alle vrijheid voorbehouden", aldus het telegram, waar in voorts herhaald wordt, dat in het kader van de adviesaanvrage bjj de S.E.R. het gehele vraagstuk van de consumenten prijs voor melk in de beschouwing moet worden betrokken. a|slor>d:*50ókm a |sl and: t sook mjS 6 maan i» Nsnelkeid.' - 10j651<m/3ec 58 357 km/h De „lasso om de maan, die vandaag door de Amerikaanse luchtmacht werd beproefd, in beeld gebracht. Indien het maanvoertuig de hier geschetste baan vólgt zal het zesenzeventig uur na zijn vertrek achter de maan omlopen en het maanoppervlak tot een afstand van 2300 km. naderen. De zon bevindt zich op dat tijdstip ongeveer vierhonderd een unieke waarde il'o- V-ii" maal zo ver van de aarde als de maan. Zij ligt dan in het verlengde van deze achtvormige baan. Dat wil zeggen, dat de zon juist de altijd van de aarde af gewende zijde van de maan belicht, wanneer de satelliet er juist een kijkje komt nemen. Ook als de lasso mislukt komt de raket toch vermoedelijk nog zo dicht bij de maan, dat de gegevens zullen hebben tVan onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft de weg die naar het herstel van de republiek moet leiden, weer wat verder uitgestippeld. De nieuwe Nationale Vergadering zal van 9 tot 11 december haar eerste zitting houden. De tweede zitting zal uiterlijk op 15 januari beginnen, wanneer de nieuwe regering al in functie zal zijn getreden. Ook over de verkiezingen van het nieuwe parlement zijn nadere bij zonderheden bekendgemaakt. De nieuwe verdeling van Frankrijk in kiesdistricten - een operatie, waarbij het behoud van heel wat zetels op het spel stond, zodat er in parlementaire kringen koortsachtige belangstelling voor heerste heeft, on der toezicht van De Gatille, haar beslag gekregen. De stemming zal over het algemeen in twee ronden geschieden, tenzij de eerste maal een kandidaat al de absolute meerderheid heeft veiworven. In Algerije wordt echter maar één keer, en wel op 23 november, gestemd Alge rije heeft recht op 66 en de Sahara op vier zetels en daarvan mogen er 21 door Fransen worden bezet. De overige overzeese gebiedsdelen, met uitzondering van voormalig Frans Guinea, dat onafhankelijk is geworden, zullen voor lopig in de Kamer vertegenwoordigd blij ven door hun vroegere parlementsleden, in afwachting van de regeling van hun defi nitieve statuut. Een kandidaat, die in het moederland bij de eerste ronde nog geen vijf percent der stemmen heeft gekregen. Verliest het recht de tweede maal mee te doen en tevens zijn inleggeld, dat honderdduizend francs bedraagt. Speculaties Intussen wordt er in politieke kringen al druk gespeculeerd op de verkiezingen van 21 december: wanneer tachtigduizend nota belen of kiesmannen een nieuw staatshoofd zullen aanwijzen. Tot voor korte tijd twij felde niemand of generaal Charles de Gaulle zou als enige kandidaat optreden, zodat de stemming in het algemeen als een formaliteit werd beschouwd. De laatste dagen gaan er echter geruchten dat moge lijk president René Coty,. wiens septenaat pas in 1960 afloopt, tot dat jaar op het Elysée zou blijven. Die geruchten vonden hun grond in de voorspelling dat de socia listen bij de verkiezingen opnieuw een sleutelpositie zouden veroveren. Hun leider Guy Mollet zou redelijkheidshalve als premier moeten worden aangewezen, met het risico dat een sterke rechtse oppositie 1 opnieuw tot „attentisme", politieke daden loosheid, zou voeren. Om dat gevaar te vermijden zou De Gaulle voornemens zijn het roer van de regering in eigen handen" te houden om als arbiter de tegenstellingen tussen links en rechts doelmatiger te kun nen domineren. Ofschoon die profetiën van een weder- opleven der politieke tegenstellingen niet van alle grond ontbloot zijn, lijkt het toch nauwelijks aan te nemen dat De Gaulle inderdaad van zins zou zijn de vijfde repu bliek niet onmiddellijk in haar definitieve vorm te laten beginnen. De functie van het staatshoofd werd door de generaal op zijn persoonlijk model en voor eigen gebruik ontworpen en omschreven, en het is on waarschijnlijk dat hij die post zou willen toevertrouwen aan president Coty, die, met alle respect, voor deze taak bovendien niet was voorbestemd. Lijsten in Algerjje (Reuter-UPI) In Algerije zal gestemd worden op kandidatenlijsten. De kandidaten van de lijst waarop bij eerste stemming de meeste stemmen worden uitgebracht, zijn allen gekozen. Het aantal mohamme daanse en Europese kandidaten op elke lijst zal in verhouding staan tot de moham medaanse en Europese bevolking in ieder kiesdistrict. De stad Algiers bij voorbeeld zal twee Europeanen en twee mohamme danen afvaardigen. Algerije zal verdeeld worden in achttien kiesdistricten. De Franse minister van Voorlichting, Soustelie, heeft verklaard, dat de regering grote betekenis hecht aan deze verkiezin gen omdat zij verwacht, dat deze moham medaanse leiders te voorschijn zal brengen, hetgeen van groot belang zou zijn voor de toekomstige ontwikkeling van Algerije. Advertentie Bezuiniging is de leus dus OPEL de goede keus Advertentie De smakelijkste vakantie herinnering aan Zwitserland kaas uit Zwitserland Import: Fo. E. von VJiot Ejn, -

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1