Recessie heeft voorwaarden voor een economisch herstel teweeggebracht GLYZEl RONA anda ee de protoeplopper Effecten -en Geldmarkt De stijgende EGKS-kolenvoorraden vergen dwingend maatregelen 7 Wereldnieuws Morgen zonnige perioden Nederland weer gelijkwaardige partij Hoge Autoriteit beraamt oplossing ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 2 STIJGENDE PRODUKTIVITEIT IN EUROPA EN V.S. Fokker wil raketten gaan vervaardigen Canadese minister over Vrijhandelszone Aniem heeft vertrouwen in belangen in Peru H UI DC RE M E voor het gehele gezin geneest, verzorgt en geeft natuurlijke bescherming Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 6 tot en met 10 oktober Opening Kema-laboratoria door Prins Bernhard JONG GEHUWDEN Wat verlangt u van uw huis? Dr. J. W. Meyer Ranneft uit de Raad van State Informatiekoersen gouden munten (Van onze financiële medewerker) WANNEER MEN KENNIS neemt van de recente berichten en beschouwingen over de ontwikkeling van het bedrijfsleven in Europa en de V. S., is men geneigd daaruit de conclusie te trekken dat de depressie, welke tegen het midden van het vorig jaar is begonnen, als een economisch saneringsproces moet worden beschouwd. De hoog conjunctuur welke er aan vooraf ging, had allerlei verhoudingen scheef getrokken, zowel tussen de verschillende landen ,als tussen de factoren, welke de welstand van elk land als zodanig bepalen. De grote investeringsactiviteit in Europa, welke sinds 1952 tot een sterke stijging van de industriële produktie heeft geleid, ging gepaard met een stijgend dollartekort en afnemende goudvoorraden, waardoor de monetaire positie van landen als Engeland, Frankrijk en ook van ons land, dermate werd verzwakt dat met de mogelijkheid- van een devaluatie ernstig rekening moest worden gehouden. Alleen Frankrijk is aan dit gevaar niet ontkomen, de andere landen echter hebben hun valutaverhoudingen kunnen handhaven, dank zij drastische maatregelen tot beperking van investeringen en importen, waardoor de uit het lood geslagen betalingsbalansen weer in evenwicht konden worden gebracht. De Economische Commissie der Ver enigde Naties voor Europa kan er in haar jongste rapport dan ook op wijzen dat met name de dollarpositie van de Westeurope- se landen aanmerkelijk is verbeterd en er is thans zelfs sprake van dat Engeland eerlang tot de volledige convertibiliteit van het Pond zal terugkeren, welk voorbeeld dan allicht door Duitsland, Nederland en België kan worden gevolgd. De goud stroom, welke zich een paar jaren gele den in sterke mate naar de V.S. richtte, beweegt zich reeds geruime tijd in omge keerde richting, zodat zelfs een verhoging van de Amerikaanse goudprijs meer dan eens ter sprake is gebracht. Leidende krin gen in de V.S. blijven daartegen gekant en nu het er alle schijn van heeft dat de toevloed van goud en deviezen naar Euro pa zijn hoogtepunt heeft bereikt of spoe dig zal bereiken, kan het gevaar voor een verhoging van de goudprijs, welke een de valuatie van de dollar zou betekenen, wel als grotendeels geweken worden be schouwd. Hogere produktiviteit De sterk verminderde industriële activi teit in Europa is mede oorzaak geweest van de belangrijke teruggang der Ameri kaanse exporten, de gedaalde pruduktie en de stijgende werkloosheid. Deze ver schijnselen hebben er echter op hun beurt weer toe geleid dat de Amerikaanse on dernemingen met alle hun ten dienste staande middelen en niet het minst met gebruikmaking van de wetenschappelijke vindingen op technisch en chemisch ge bied, naar een verlaging van de bedrijfs kosten hebben gestreefd. Als een van de hoopvolle aanwijzingen voor de verdere ontwikkeling van de Amerikaanse con junctuur wordt thans dan ook op de toe neming van de produktiviteit gewezen, welke in het afgelopen kwartaal zelfs 3 percent heeft bedragen. Hierdoor wordt verklaard dat, terwijl het indexcijfer voor de industriële produktie in de V.S. zich van 126 in april tot 137 in augustus heeft her steld en voor de komende maanden nog hogere cijfers worden verwacht, het aan tal werklozen tot dusver niet is vermin derd. Hetzelfde verschijnsel wordt door de Economische Commissie der UNO voor West-Europa geconstateerd. Ook in ons land is blijkens een opgaaf van het C.B.S. bij 11.486 industriële ondernemingen de omzet in het tweede kwartaal met 150 miljoen vooruitgegaan bij een personeels bezetting .welke 8000 kleiner was dan die van het eerste trimester. Uit sociaal oogpunt moge dit een minder wenselijk verschijnsel zijn, economisch worden daardoor de voorwaarden van een gezonde bedrijfsontwikkeling geschapen, omdat een stijgende produktiviteit tot ver laging van de bedrijfskosten en derhalve tot lagere verkoopprijzen en voorkoming van nieuwe inflatie kan leiden. Minister Een eventuele kapitaalsuitbreiding door de n. v. Koninklijke Nederlandse Vlicgtui- genfabriek Fokker dient gezien te worden als een aanpassing van het vermogen aan de middelen, benodigd voor de financie ring van de „Friendship" produktie, zo werd aandeelhouders desgevraagd mede gedeeld in de algemene vergadering. De financiële problemen van de F 27-produk- tie zijn zo groot, dat een kapitaalsuitbrei ding hiervoor geen oplossing vormt. Het eigen vermogen valt weg vergele ken bij de proporties van de benodigde middelen. De eventuele kapitaalsvergro ting zal niet worden aangewend voor toe komstplannen op het gebied van de raket- tenproduktie. Het is stellig het doel van Fokker om aan de produktie van geleide projectielen deel te gaan nemen. De moge lijkheid bestaat namelijk dat in de toe komst militaire vliegtuigen grotendeels vervangen worden door geleide projectie len. Aan de financiering is Fokker nog lang niet toe. Het wordt uitgesloten geacht dat zulk een project uit eigen middelen gefinancierd kan worden. Ook de produk tie kan onmogelijk alleen door Fokker ter hand worden genomen. Het bestuur zal pas met een emissie komen als het kapi taal, dat geëmitteerd wordt, veilig gesteld is en aandeelhouders rentabiliteit op hun aandelen in het vooruitzicht kan worden gesteld. Daarom is een politiek van matige dividenduitkering gevolgd. Om de aan loopkosten er uit te krijgen, is een order portefeuille van 90-100 „Friendships" be- nodig. Op het ogenblik zijn er 57 in be stelling. Op 17 oktober Zijlstra heeft er dezer dagen in een be spreking met de organisaties van werk gevers en werknemers dan ook op kunnen wijzen dat aan de opwaartse druk op de prijzen in ons land. een einde is gekomen. Het algemeen prijsniveau heeft de laatste tijd eerder een neiging tot dalen, mede doordat de lagere prijzen van de grond stoffen en van de vrachten langzamerhand in de verkoopprijzen tot uitdrukking kun nen worden gebracht. Het verblijdend ge volg hiervan is dat de Nederlandse rege ring met betrekking tot de prijsvorming tot een zekere liberalisatie heeft kunnen besluiten in de verwachting dat de loon ontwikkeling dit economisch sanerings proces niet zal doorbreken. Het blijft af tc wachten of de rust. welke op dit punt sinds enige tijd bestaat, zal kunnen worden gehandhaafd, waarop men zowel hier als in de V.S. niet volkomen ge rust is. Een feit blijft dat de recessie in verschillende opzichten een goede uitwer king heeft gehad en als het ware de voor waarden van een economisch redres heeft teweeggebracht. De New Yorkse beurs is bijna elke dag bezig de hoopvolle verwachtingen, welke thans ten opzichte van de Amerikaanse conjunctuur worden gekoesterd, in de koersen der aandelen te verdisconteren. Het indexcijfer voor industriële aandelen heeft een niveau bereikt (539.4 op 8 de zer), dat hoger is dan de piek van 1957 en 1956 en over nagenoeg heel de linie van het Amerikaanse bedrijfsleven wordt thans een stijging van de produktie gesig naleerd, welke haar- m'ëftEerwacht 'oök "töt een stijging van de kapitaalsuitgaven bij de ondernemingen zal deiden. Nederlands positie Wat ons land betreft; de beperkingen, welke vooral het bedrijfsleven zich sinds medio 1957 heeft opgelegd, zijn er oorzaak van dat. de positie van Nederland, zowel ten aanzien van de Europese Betalings Unie, als ten aanzien van de V.S. de laats te tijd aanmerkelijk is verbeterd, waar bij ook de verkoop van Nederlandse aan delen naar dat land niet mag worden ver geten. In de E.B.U. bracht september een overschot van 160 miljoen, waardoor de vordering van Nederland thans 384 mil joen bedraagt. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank per 29 september is ge bleken dat de goud- en deviezenvoorraad het recordcijfer van I 5 miljard heeft be reikt, dat is een half miljard meer dan on geveer een halfjaar geleden en bijna twee miljard meer dan het dieptepunt van be gin september 1957. Men zal zich er rekenschap van moeten geven dat dit resultaat kon worden ver kregen als gevolg van een min of meer ge forceerde inperking van de bestedingen en een liquidatie van aandelenbezit, ver schijnselen, waarvan moet worden ge hoopt dat ze niet meer dan tijdelijk zijn. Naarmate ook in ons land een economisch herstel intreedt, dan wel vorderingen maakt, -zullen ook de importen weer moe ten stijgen, waardoor dan de overschotten op de betalingsbalans zullen verminderen. Maar in elk geval is het een gelukkige om standigheid dat ook ons land zijn monetai re positie krachtig heeft kunnen verbete ren en daardoor in de besprekingen over internationale maatregelen, welke voor een verder economisch herstel van Euro pa nodig worden geacht, als gelijkwaar dige partner kan optreden. De Amsterdamse beurs kan, wat de aan delenmarkt betreft, het tempo waarin New York met zijn koersstijging voortgaat niet volgen omdat de symptomen van eco nomisch herstel hier te lande tot dusver nog vrij vaag zijn, ook al hebben deze week enkele ondernemingen Nederland se Dok- en Scheepsbouw, Amsterdamsche Ballast, Asselberg's IJzerindustrie en Han- delmü. kledingindustrie Smits over de gang van zaken in hun bedrijf een tame lijk optimistisch geluid doen horen. De rentestand Het feit dat deze week twee ondernemin gen Chemische Fabriek L. van der Grinten en Simon de Wit met een aan delenemissie een beroep op de kapitaal markt doen, nadat de emissie van Van Berkel een succes werd, wijst op een toe nemend vertrouwen in de bedrijfsmoge- lijkheden. Blijkt de markt voor dergelij ke kapitaalsuitgiften rijp te zijn, dan zal daarmee naar alle waarschijnlijkheid aan de daling van de rentestand vooreerst een einde zijn gekomen. De Canadese minister van Handel en Nijverheid, G. Churchill, die op het ogen blik in Europa rondreist, is optimistisch over het internationale effekt van de Euro- markt en een Vrijhandelszone. Een gemeenschappelijke markt zal de levensstandaard in de betrokken landen verhogen, zo zei hij. Bij een hogere levens standaard zal de geneigdheid om goede ren in den vreemde aan te kopen stijgen. Welnu, Canada heeft een grote rijkdom aan hout, metalen, uranium enzovoorts, essentiële goederen voor economische ont plooiing. Minister Churchill is evenmin bang, dat een gemeenschappelijke markt, de aan koop van Canadese tarwe nadelig zal be- invloeden. Zelfs al zouden produktie en bakkwaliteit van de Europese tarwe aan zienlijk groter worden, dan nog zou ver menging met de uitmuntende kwaliteiten Canadese tarwe en bloem voor de meest gevraagde broodsoorten in Europa nodig zijn. Ernstige verstoring van de tarwe- markt door Russische exporten ziet hij voor de naaste toekomst niet. Rusland heeft mtegendeel nog dit jaar Canadese tarwe aangekocht. Sinds januari heeft de directie van de Electriciteitmaatschappij Aniem n.v. geen transfer meer ontvangen voor de contractuele afbetalingen op de naastings- som van de bedrijven in Indonesië. „Het is een verbijsterende geschiedenis", aldus de voorzitter, mr. D. A. Delprat, in de jaarvergadering, „en dit, na een moei zaam overleg met de Indonesische autori teiten omtrent de naasting van de overge bleven bedrijven". Het personeel bij de twee ondernemingen in Peru bestaat hoofdzakelijk uit inheem sen. Er werken ook enkele gerepatrieer de Nederlanders. Een van de „managers" is een Nederlander en in de „board of directors" heeft de directie een gelijk aan tal vertegenwoordigers. De n.v. zal in Peru uitsluitend kunnen en moeten wer ken met inheems personeel. Aan een aan deelhouder die het gevoel had „dat de n.v. door de deelnemingen in Peru van de regen in de drop was gekomen" werd mee gedeeld dat de directie meent dat bin nen enkele jaren de resultaten zullen stij gen tot het niveau, dat zij zich ten doel heeft gesteld. Er wordt hard gewerkt De valuta van Peru is steeds vrij stabiel ge bleven. Advertentie De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft zijn voor de volgende week aangekondigde zitting met een dag vervroegd en uitgebreid teneinde zich te kunnen wijden aan het probleem van de stijgende kolenvoorraden. Sommige landen, zoals Duitsland, hebben reeds rabatmaatregelen afgekondigd ten einde de afzet te stimuleren, maar daartegen zijn door andere leden van de gemeen schap weer bedenkingen ingebracht. De Belgische regering heeft de vraag opgeworpen of de toestand nog niet ernstig genoeg is geworden om officieel een crisistoestand af te kondigen, op grond waarvan de Hoge Autoriteit der Gemeenschap tot bindende maatregelen zou kunnen besluiten. Naar in Luxemburg valt te beluisteren blijft het gezagsorgaan echter afkerig van zulk een ingrijpende maatregel, zoals het zich eerder in een omgekeerde situatie tegen de afkondiging van een schaarstetoestand heeft verzet. Veeleer gaan de maatregelen, die de Hoge Autoriteit in gedachte beeft, uit van de opvatting, dat de huidige moeilijke toestand niet door structurele factoren wordt bepaald en een tijdelijk karakter heeft. In kringen van de Hoge Autoriteit blijft men onveranderd de mening uiten, dat ren oplossing van de moeilijkheden niet in een beperking van de produktie gezocht dient te worden, aangezien de gemeenschap op lange termjjn gezien nog altijd op een vergroting van de kolencnergie blijft aan gewezen. Men neemt hier dan ook aan. dat de voorstellen waarmee de Hoge Auto riteit in de maandag in Luxemburg te houden zitting van de ministerraad ter tafel zal komen, gericht zullen zyn op maatregelen om te komen tot een zekere harmonisatie van de voorzieningen, die in de lid-statcn zijn genomen om aan het op lopen der voorraden paal en perk te stel len. Met name wordt daarbij gedacht aan de regelingen, die hier en daar zijn ge troffen op het gebied van de invoer van kolen van buiten de Gemeenschap. Men zal zich herinneren, dal de Hoge Autori teit reeds in een vroeger stadium voor stellen heeft gedaan tot financiering /an de voorraden, die toen echter niet door de ministerraad zjjn aanvaard. De kolenvoorraden bij de mijnen dei- Gemeenschap bedroegen eind september ongeveer 21,5 miljoen ton. De voorraden der Duitse mijnen, met inbegrip van die aan de Saar, iopen naar de acht miljoen ton, dat is tien maal meer dan een jaar geleden. Frankrijk heeft ruim zeven mil joen ton in voorraad, maar in dit land oe- stond ook vorig jaar reeds een aanzienlijk overschot. De voorraden in België lopen naar de zes miljoen ton, ofwel een pro duktie van tweeeneenhalve maand. De voorraden der Nederlandse mijnen be droegen eind september 700.000 ton. De daarnaast nog bij de verbruikers opge hoopte kolen vormt in de Gemeenschap nog een geschatte reserve van 'ander maal 21 miljoen ton. De- verbruikers- hebben- - nu vier maal zoveel in voorraad als in de dagen oer hoogconjunctuur.' Het vooruitzicht word', voorts nog minder rooskleurig gemaakt door het feit, dat de landen der Gemeen schap zich in de jaren der hoogconjunc tuur hebben gebonden aan langdurige contracten voor de levering vah Ameri kaanse kolen. Deze contracten belopen voor de eerstvolgende drie jaren nog veer tig miljoen ton. De Hoge Autoriteit voorziet een nog verder onlonen van de voorraden. Eind Vrijdag 10 oktober 1958 Laagste Hoogste Laatste Koersversch koers koers tijdvak t.o.v. 3 okt Alg Kunstzijde Unie 216 222 2181/2 1 Van Berkel's Patent Van Geldei Zonen 185V2 1861/2 18554 - '/2 Kon Ned. Hoogovens 320 324 324 4 288'/-> 293 293 -f 8 3431/2 3501/2 3481/2 3'/2 406 413 40854 1% Wilton-Fijenoord 195 198 196 0 Kon. Petroleum 178,80 183,— 179,95 0,45 Holland-Amerika Lijn 147% 152 14754 - VA Kon. Ned. Stoomboot Mij. 148 1521/2 15154 4% Ned Scheepvaart Unie 128 1321/2 128% - 154 242 245 242'/2 4- 2/2 681/2 72 70 1% H.V.A 107% 113'/-) 112% 4- 4% Deli Mij. 122,70 125,20 123.40 4- 0,80 3%% Staffellening 1947 91 92'/ 92% 4- Vs 3% Invest cert Nederland 95 95% 959/i« 4- 3/« 3% Nederland 1962 64 9354 947i« 94,s/s2 1- 3/M 6% Nat. Woningbouwlening '57 109 Z2 109is/i* 109% 0 Omzetten (non.inaai) Vorige week (def.) Aandelen 1 10.971.405,- Obligaties t 12.833.584,- Deze week (voorl.) Aandelen 12.105.660,- Obligaties 11.232.738- Op 17 oktober zal prins Bernhard de nieu we laboratoria van de n.v. Kema (naam loze vennootschap tot Keuring van Elek trotechnische Materialen) te Arnhem ope nen. Er worden voor deze opening onge veer 800 gasten uit binnen- en buitenland verwacht. Verder zal op 17 oktober het la boratorium voor kernfysisch onderzoek worden geopend. In Arnhem zullen proe ven genoemen worden met de „suspensie reactor". Hierbij wordt gewerkt met ura nium in de vorm van suspensie, dat wil zeggen met uranium in zeer fijn verdeelde toestand. 63. Het haastig binnentreden van Joris Goedbloed onderbrak de geleerde arbeid van Professor Knutselma; maar hoewel de belangrijke hoogleraar er weinig van hield om gestoord te worden, liet hij deze keer graag zijn werk in de steek. Nieuwsgierig vroeg hij: „Enen? Ik herinner me, dat onze Proton-Plop bijzonder slecht ge richt was! Wat. waren de resultaten? „Niet slecht ?iiet slecht, Hooggeleerde!" sprak Joris luchtig. „We hebben bijna de koning- zelf te pakken gehad. Maar helaas ter wijl men toch zou kunnen verwachten, dat men u nu allerwege zou bewonderen en dat men gaarne de geringe boete van twin tig miljoen ducaten zou betalen, heeft men besloten om te volharden in boosheid en gierigheid. Om deze halsstarrigen tot rede te brengen, zullen we over moeten gaan tot. een volgende plop. Welnu toe valligerwijs heb ik zojuist een muur op gemerkt, die zich als geen andere voor een plop-vernietiging zal lenen!" Intussen voelde de arme Panda, in zijn cel, er ook wel voor om een muur te vernietigen maar met zijn blote vuisten kon hij niet veel uitrichten! „En Joris heeft me nu ook alleen gelaten", dacht hijverdrietig. „Na tuurlijk! Het kom,t hem. wel goed uit zo lang ik hier zit, kan ik zijn gemene plan nen niet in de war sturen! Bah wal is het leven toch moeilijk 1958 zullen er aan de mijnën vermoedelijk bijna 24 miljoen ton kolen en bijna 6 mil joen ton cokes liggen. Met dil vooruitzicht acht. de Hoge Autoriteit het nodig, dat een beroep wordt gedaan op de solidariteit van de zes landen om door een harmonisatie van hun maatregelen op het gebied van produktie, verbruik en import tot een ge lijke verdeling der lasten te komen. Advertentie hter jonge-paar, dat een- klein appartement verworven heeft, moe' vaak woekeren met de ruimte - en - met het bijeengespaarde geld. Oosten heeft voor hen gezorgd me' ruimtebesparende kombinaties die men kan aanvullen, telkens wannee' de ruimte en financiën het veroor loven. Kom er eens naar kijken in onze OPBOUWFLAT. Barteljorisstraat 13-17 Haarlem Dr. J. W. Meyer Ranneft heeft aan de Koningin ontslag gevraagd als lid van de Raad van State. Dr. Meyer Ranneft heeft zitting in dit college sinds 1945. Dugong. Filmmensen hebben ten noorden van Mombassa een „dugong" levend gevangen. De „dugong" is een zeld zaam voorkomende soort zeekoe, een plantenetend zoogdier met een kop die iets weg heeft van een menselijk hoofd. Optreden. De leider van de Marokkaan se communistische partij, Abdallah Layachi, en vijftien andere communis ten zijn door de Marokkaanse politie ge arresteerd. Zij zouden de Franse commu nistische partij inlichtingen verstrekt hebben over de toestand in Marokko. Het was voor het eerst sinds het onaf hankelijk worden van Marokko, dat de politie optrad tegen een politieke partij, Staking. In Buenos Aires is een staking van 24 uur begonnen, waarbij een mil joen arbeiders betrokken zijn, die pro testeren tegen de stijging der kosten van levensonderhoud. Bijdrage. De gouverneur van Arkansas, Faubus, beweert dat per dag ongeveer drie tot vierduizend dollar aan bijdra gen binnenkomt voor een „aparte" middelbare school. Faubus zei, dat die giften nog geen reactie vormen op zijn persoonlijke brieven, die hij in duizen den exemplaren door het land zal ver zenden. Moordaanslag. Een onbekende heeft een aanslag gepleegd op de Chileense minis ter van Landbouw, dr. Pertuiset, en hem met messteken ernstig verwond De dader ontkwam. Liefde. Liefde voor een knappe Duitse filmactrice heeft de Poolse schrijver Marek Hlasko. wiens verhaal „De acht ste dag van de week", verfilmd is, ertoe gebracht in West-Duitsland politiek asiel te vragen, zo verluidt in West-Berlijn. Hlasko, een vroegere vrachtautochauf feur heeft verscheidene maanden in Frankrijk vertoefd. Hlasko heeft bijna voortdurend onenigheid met de com munisten gehad, omdat hij vaak van de partijlijn afwijkt. Handel. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekend gemaakt dat de bevolking van de Verenigde Staten don derdag een omvang van 175 miljoen be reikt zal hebben. Verwoest. Naar als gevolg van storing in de verbindingen pas nu bekend is geworden is zondag de plaats San Jose Del Cabo in de zuidelijke punt van Ne- der-Californië, vrijwel met de grond ge lijk gemaakt door een orkaan. Vierhon derd huizen, twee kerken en een hotel werden verwoest. Zeer geheim. Boven het proefterrein van Cape Canaveral is uit een straaljager van de luchtjnacht een proefraket f lanceerd, bestemd voor het bestoken van doelen op de grond. De raket leek veel kleiner dan de wapens, die door gaans bij Cape Canaveral beproefd worden. Er zijn slechts twee van zulke zeer geheime wapens in voorbereiding. Kracht. Een Franse koorddanser Alois Traber heeft zijn leven te danken aan de kracht van een Oostenrijkse boer. Traber gaf een voorstelling in het dorp je St. Martin in Stiermarken. Op hei hoogtepunt van de voorstelling weiger den de remmen van de motorfiets op het, op tien meter hoogte gespannen, „koord". De achttienjarige Robert Ahgëririger' stapte naar voren en ving de artiest op. Beiden bleven ongedeerd. Bekering, De. Russische regering heeft, ondanks een aanvankelijke weigering, toegestemd in het leveren van twee honderdduizend ton graan aan Joego slavië, zo heeft een Joegoslavische re- gerings-woordvoerder medegedeeld. H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven n.v. verstrekt de volgende infor matiekoersen van gouden munten: gouden tientjes 28.7530,25 f 29,25—/ 30.75), gouden ponden f 3638 35f gouden 20 Franse frs (Napoleons) 29- f 30,50 2931), gouden 20 Zwitserse frs (Vreneli) 29—30,50 29—f 31) en gouden 20 Belgische frs 28,50f 30 28.7530,50). Zilvernotering H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrij- ven n.v. deelt mede dat met ingang van heden de zilvernotering opnieuw is ver hoogd tot ƒ7108.65 - 114.15 per kg fijn. Deze verhoging is een gevolg van prijsstij gingen in New York en Londen. Óp 8 ok tober werd de notering gebracht van 106.25 - ƒ11.75 op 107.55 - ƒ113.05. De goudnoteringen blijven onveranderd op 4.290.00 - 4.340.00 voor veredeling en on f 4.290.00 - f 4.400.00 voor binnenlands goud. De vochtige oceaanlucht, waarin giste ren in Noord-Brabant en Limburg tempe raturen van 19 en 20 graden voorkwamen, is de afgelopen nacht verdreven door het koufront van een bij IJsland gelegen de pressie. Dit veroorzaakte in het gehele land regen, die veelal een buiig karakter had. Plaatselijk kwam ook onweer voor. De meeste regen viel in Noord-Brabant. In de polaire lucht achter het front klaar de het snel op, waarna op verscheidene plaatsen in het binnenland de temperatuur nog tot 7 graden daalde. Aan de achter kant van de IJslandse depressie is nog maals koude lucht tot ver op de oceaan doorgedrongen. Dit had de ontwikkeling van een storing tengevolge, die vanoch tend dicht bij de westkust,van Ierland lag. De storing zal waarschijnlijk over Zuid- Engeland trekken en dicht iangs ons land passeren. Voornamelijk in de kustgebieden zijn daarom morgen enkele buien moge lijk. Doordat Nederland dicht bij een ge bied van hoge druk blijft liggen, dat zich van de Golf van Biscaye tot in Zuid-Rus land uitstrekt, zullen in het binnenland de zonnige perioden evenwel overheersen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Vooral de nacht zal koud zijn. WEERRAPPORTEN Zondag 12 oktober Zon op 6.58 uur, onder 17.54 uur. Maan op 6.17 uur, onder 17.40 uur. Maandag 13 oktober Zon op 7.00 uur, onder 17.52 uur. Maan op 7.41 uur, onder 18.13 uur. Maanstanden 12 oktober 21.52 uur nieuwe maan. 19 oktober 15.07 uur eerste kwartier. 27 oktober 16.41 uur volle maan. Zondag 12 oktober Hoog water 2.45 en 15.08 uur. Laag water 10.51 en 23.11 uur. Maandag 13 oktober Hoog water 3.29 en 15.50 uur. Laag water 11.36 en 23.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten land maxima van gïste- 1 cf ren. Binnenland heden ei ï2 T uur Neerslag Laatst* a 24 uur. fcï dJ Den Helder licht bew wzw 12 1 Ypenburg licht bew verand 8 2 Vlissingen licht bew zw 11 1 Eelde licht bew. wzw 7 3 Twente half bew. zzw 11 7 De Bilt mist zw 6 8 Eindhoven half bew. w 11 10 Vlv Z.-Limb geheel bew zzw 12 6 Helsinki mist z 13 .1 Stockholm regen z 14 '»'6 Kopenhagen regen w 17 0,6 Aberdeen onbewolkt zw 13 0,2 Londen licht bew. zzw 17 2 Amsterdam licht bew. z 17 8 Brussel zwaar bew. wzw 20 7 Luxemburg mist z 16 7 Parijs regen windst. 19 1 Bordeaux regen windst. 22 0,1 Grenoble zwaar bew. windst. 23 1 Nice onweer windst. 25 13 Berlijn zwaar bew z 21 0 Frankfort mist n 19 3 München zwaar bew. zw 22 0,1 Zürich regen ozo 19 5 Genève mist windst 18 10 Locarno regen ozo 18 22 Wenen .geheel bew ozo 21 0 Innsbruck half bew. verand. 24 0 Rome licht bew. windst. 31 0 Ajaccio regenbui no 29 0,2 Mallorca licht bew. n 27 0 Algiers half bew. windst. 30 7

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2