Paus Pius XII opgebaard in de Sint Pieter FILATELIE. r JxcaC-tcnia Zaterdag!t Zit er op A Alleen nog de melkfles omspoelen! r Steriel ontwapeningsdebat in politieke commissie ^Hoe is het ontstaan Van dag tot dag j Deze 37 niet Minister Dulles zal begrafenis bijwonen die bepaald is op maandagavond Hoop thans gevestigd op twee ontmoetingen in Genève Op d F raatótoel WITTE KRUIS HELPT ECHT! In één nacht Uw handen gaaf en zacht Karami niet meer bereid het veld te ruimen Churchill gaat weer terug naar de Rivièra-zon Balseming van de Paus zou niet volmaakt zijn Onzekerheid over bestand in de Straat van Formosa Chinezen in Nederland verenigen zich Klachten over intimidatie door Pekingdegatie Verkiezing van leden voor het Europese parlement Amerikaanse helikopter redt 105 man van schip Duits schip voer bij Trondheim op rots Dit woord: LICHAAM ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 itHet zou Biet de eerste keer zijn dat de regering van Indonesië in haar spel tegen Nederland voor een verrassing zorgt, als straks bij de aankomst van de „Johan van Oldenbarnevelt" in Tj and jong Priok, de 37 Indonesische verstekelingen doodleuk de toegang tot het land wordt ontzegd,.. en U moet mij dan maar niet vragen wat zij daarmee voor zouden kunnen hebben en op grond waarvan die weigering dan wel zou kunnen plaatshebben, want zo langzamerhand hebben we geleerd dat Djakarta niets te dol is". Aldus een be jaarde Ambonees, die enkefe jaren geleden uit Indonesië naar Nederland kwam. Hij kwam niet omdat hij het klimaat hier be minde; hij houdt er nog niet van, maar hij is nu eenmaal gesteld op een natuurlij ke dood en die kans is hier groter dan thuis, zo drukte hij het uit. Hij begrijpt niet waarom hem wél en die 37 mannen geen asiel is verleend in dit Ne derland, dat zoals hij zegt, heel goed te weten een grote naam heeft wegens zijn barmhartigheid ten aanzien van mensen die om niet-criminele redenen uit hun land Voor de 37 mannen, die door minister Samkalden zijn teruggestuurd, is het te hopen, dat Djakarta inderdaad „niet thuis" geeft, al zal geen van deze ongeluk- kigen kunnen geloven aan zulk een oplos sing, die een einde zou maken aan hun sla peloze nachten. Niet gelukkig zullen zij zijn met een „ont vangst die nogal meevalt" als zij bij voor beeld, „na een kort verhoor naar hun haardsteden mogen terugkeren" zoals dat dan eventueel in een officiële verkla ring, uitgegeven door de Indonesische col lega van minister Samkalden, zou heten. Want de arrestaties van „deze landverra ders" (zoals zij al genoemd zijn door som mige organisaties en dagbladen daar ginds) volgen later wel. Stuk voor stuk en „op grond van heel iets anders". Dit zou dan de gang van zaken zijn vol gens een oud en beporefd recept. Men kan moeilijk aannemen dat, alvo rens werd besloten tot de uitwijzing van de 37 mannen, geen adviseurs voor Indonesi sche aangelegenheden zijn gehoord. Het is even moeilijk aan te nemen dat deze ad viseurs niet op de hoogte waren van de bo rn geschetste gebruikelijke gang van za ken in Soekarno's Indonesië. De veronderstelling van sommigen, dat onder de 37 mannen zich „geheime agen- a" van Djakarta bevinden, is van of fi dele Nederlandse zijde niet bevestigd. De inlichtingendienst van de Ambonese or ganisatie in Nederland, die al heeft bewe zen op dit gebied een fijne neus te hebben, heeft niets van dien aard kunnen vaststel len. Integendeel. Ook is van officiële zijde geen tegen spraak gevolgd op de mededeling in het openbaar van een hier te lande wonende Ambonees, dat hij de vader is van een der teruggezondenen. Van een garantie door de Indonesische regering, dat de 37 mannen geen haar zal worden gekrenkt, is niets bekend. Het valt overigens zeer te betwijfelen of zulk een garantie de 37 mannen, die met elke schroefslag van de „Johan van Olden barnevelt" een paar meters dichter bij buis komen, zou verlossen van hun doods angst. Advertentie ifê) ROWNTREÏ N V AMSTERDAM BEIROET, (UPI) De politieke situa tie in de Libanon blijft verward. Premier fosjid Krami heeft vrijdag aan een foep aanhangers vei-teld, dat hij niet on- fcr druk van de oppositie zal aftreden. Hij verklaarde, dat hij in functie zou blij- yen omdat dit de „wens" van zijn aan lag is. Zijn verklaring werd door de me nigte met gejuich begroet. Spoedig nadat hij deze verklaring had ^gelegd, had Kaï-ami een ontmoeting met %re Geyamael, leider van de para-mi litaire falange, een groepering die op han- den is van ex-president Sjamoen en die fel Jgeert tegen Karami. Terwijl dit overleg =on de gang was, gaf de leider van de re alen in Beiroet, Saeb Salam, een verkla ag uit, waarin gezegd werd dat zijn aan hangers een coalitiekabinet zouden accep ten, vooropgesteld, dat dit onder leiding Wn Karami zou staan. Het Libanese leger heeft zijn posten en •'tellingen in Beiroet versterkt. Wat presi- {tt Sjehab, wiens plan voor een „neutra- je" regering nu geen kans van slagen meer ^eft, thans denkt te doen is niet bekend. falange en de volgelingen van Krami s'ean nog steeds tegenover elkaar, met het 'e2er als bezwerende derde in het midden. (Van onze correspondent in Londen) .Winston Churchill en zijn echtgenote van plan zondag uit Londen voor lan- ?e Hjd naar de Rivièra terug te keren. Men gelooft, dat zij besloten hebben y°ortaan het grootste deel van het jaar zon op te zoeken. In de villa „La Pausa", ■jpog boven Cap Martin, kan sir Winston, °'e vatbaar is voor bronchitis, genieten Van de zuivere berglucht. VATICAANSTAD (Reuter/AFP/UPI) Het stoffelijk overschot van Paus Pius XIT ligt op bet ogenblik in vol ornaat opge baard voor het hoofdaltaar van de St Pieter. Rondom de baar staan patriciërs leden van de Palatynse garde, leden van de Zwitserse garde en Italiaanse carabinieri. Om de baar staan 24 kandelaars met bran dende kaarsen. Aan dertig altaren van de basiliek worden rouwmissen opgedragen. Kort na zonsopgang werden vanmorgen de deuren geopend om de duizenden die op het St. Pieterplein wachtten, de gele genheid te geven langs het stoffelijk over schot te defileren. Op enige afstand van de baar lagen groepjes mensen in gebed neergeknield. President Eisenhower heeft minister Dulles aangewezen als zijn vertegenwoor diger bij de begrafenis van Paus Pius op maandag. Voorts zullen mevrouw Clare Boothe Luce, de vroegere ambassadeur in Italië en John McCone, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie de Verenigde Staten bij andere plechtig heden vertegenwoordigen. Eisenhower zal dinsdag een mis voor de Paus bijwonen die in Washington zal worden opgedragen. Dulles, die protestant is, zal alleen de voornaamste begrafenisplechtigheid bij wonen. Mevrouw Luce en McCone, beiden rooms-katholiek, zullen in Rome blijven voor de andere plechtigheden. De officiële Westduitse delegatie zal waarschijnlijk geleid worden door de minister van Bui tenlandse Zaken, Heinrich von Brentano Ook vooraanstaande leiders van de Evan gelische kerk zouden in de delegatie wor den opgenomen, zoals de president van het parlement, Gerstemaier, en de minister van Binnenlandse Zaken, Schroder. Het stoffelijk overschot van Paus Pius zal maandagavond in de Sint Pieter wor den bijgezet, aldus is op de tweede alge mene bijeenkomst van de veertien kardi nalen die thans in Rome zijn besloten. Mgr. Frederico Callori di Vignale, opper kamerheer van de overleden Paus, werd benoemd tot gouverneur van het conclaaf, die ervoor zal moeten zorgen dat de af zondering der kardinalen in het conclaaf wordt gehandhaafd. Prins Sigismonde Chigi, maarschalk van de Heilige Roomse kerk, zal als maarschalk van het conclaaf optreden. In deze functie zal hij voor de uitwendige bewaking zorgen, in samen werking met de gouverneur van het con claaf. Testament In Vaticaanstad is gisteren het testa ment van Paus Pius gepubliceerd. De Paus bepaalt dat geen standbeelden te zijner herinnering mogen worden opgericht en vermaakt zijn persoonlijke bezittingen aan de kerk. Pius vraagt allen die hij heeft beledigd, schade heeft berokkend of heeft geschokt vergiffenis. De eerstkomen- dagen zullen waarschijnlijk de Vaticaanse munten van het kerkelijk interregnum ge slagen worden. Daarop staat- dan niet de afbeelding van een Paus, maar de sym bolen van de camerlengo, een baldakijn, de gekruiste sleutels en het wapen van de camerlengo en aan de andere kant staa' een duif, het symbool van de Heilige Geest Thuisvaarl Het stoffelijk overschot van Pau* Pius is vrijdag naar Rome overgebracht De gesloten lijkkist van cypressenhout (waaromheen nog een loden kist, voorzien van df'a van geboorte en overlijden, een kist van iepenhout komen) werd onder klokgelui het pauselijk buitenverblijf uit gedragen op de schouders van de in paarse uniform gestoken mannen die de rechtop gezeten figuur van de Paus zo dikwijls in de vergulde „sedia" door juichende me nigten hadden gedragen. Het stoffelijk overschot lag in een liikauto met ruiten van geslepen glas en rijkelijk gedecoreerd bovenstuk, vergulde engelen figuren op de hoeken en een vergulde tiara in het midden. De mensen aan beide zijden van de Via Appia knielden bij het passeren van de lijkwagen. Op de weg naar Rome ge komen, op Italiaans grondgebied, reden de auto's in snellere vaart langs de begraaf plaatsen van de oude Romeinen en de ruï nes der aquaducten. Carabinieri stonden met het hoofd gebogen en de handen om het. gevest van hun statie degen. Bij de buitenwijken van Rome ging de stoet langzaam rijden. In de bebouwde kom vormden militairen een kordon langs het grootste gedeelte van de route. Vele winkels waren gesloten. De Italiaanse vlag wapperde halfstok. On de muren hingen zwart-omrande rouwbiljetten. In sommige wijken, vooral in de buurt van de Sint Pieter, heerste een overweldigende drukte. Het verkeer van trams, bussen en auto's was geblokkeerd. Toen de lijkwagen voor de Sint Jan van Lateranen, de basiliek van Rome. aan kwam, werd zij terstond door leden van de edelgarde in hun rode tuniek, witleren broek en hoge laarzen omgeven. De leden van de Italiaanse regering, met premier Fanfani aan het hoofd, waren aanwezig. Zestien „sediari", troondragers, droegen de doodkist op de schouders naar het kerk gebouw. De lijkkist, in de kerk neergezet, werd met een rood, zwart en goud kleed bedekt, daarop werd een tiara geplaatst Na de zegening van het stoffelijk overschot werd de kist wederom naar buiten gedra gen en in de lijkwagen geplaatst. Op de weg naar de Sint Pieter stonden de mensen aan beide kanten van de weg dicht opeen gepakt. De stoet, waarin alle aanwezige persoonlijkheden en vele vertegenwoordi gers van organisaties meeliepen, volgde een afdalende weg naar het Coloseum. Toe schouwers waren op de ruïnes geklommen en in de cypressen, om een goed zicht te hebben. Voor de parochiekerk van Maria in Vallicella, waar de Paus was gedoopt, werd stilgehouden om de bewoners van deze wijk, waar Pius XII geboren werd. ge legenheid te geven de laatste eer te be wijzen aan hun stadgenoot. In langzaam tempo ging de stoet verder, over de Tiber, naar de Vaticaanse Sint Pie tersbasiliek. Het was als een stroom van kleuren door Rome's straten: de zwartwitte gewaden van de gewone geestelijkheid contrasterend met het purperrood en goud van de hoge prelaten. Van elke kerk langs de route luidden de klokken. Achter de of ficiële stoet aan volgde een menigte van duizenden. Bij de grens van het Italiaanse gebied en dat van de Vaticaanse staat brachten de Italiaanse autoriteiten een laatste eerbewijs. Op het Sint Pietersplein wachtte een menigte van een 150.000 mensen en hier- doorheen baande de stoet zich, onder het luiden van de klokken der basiliek, als met moeite een weg. Dragers droegen de kist met het stoffe lijk overschot langzaam de basiliek in, ter wijl het koor van de Sixtijnse kapel zong. Op de dragers volgden een paar honderd leden van het pauselijke hof en Vaticaanse prelaten. Daarna werden de deuren van de St. Pieter gesloten. De reusachtige menigte op het plein bleef nog een ogenblik staan en begon zich toen te verspreiden. De Duitse ordezuster Pasqualina. die vele jaren de leiding heeft gehad van de pause lijke huishouding, is vrijdag uit het zomer paleis te Castelgandolfo vertrokken. Zij nam in een kooi de zes kanarievogels mee, die vaak het enige gezelschap van de Paus waren. (Van onze correspondent in Rome) Sneller dan iemand had voorzien zal het stoffelijk overschot van Pius XII worden bijgezet, in de voorlopige cripta. Er wordt gefluisterd, dat het nieuwe balsemprocédé dat de lijfarts dr. Galeazzi Lisi heeft ver zorgd, geen goede resultaten heeft gehad en dat er een begin van ontbinding is op getreden. WASHINGTON (Reuter) In de Ame rikaanse hoofdstad verluidt, dat de Ver enigde Staten er gisteren in de voortge zette besprekingen met communistisch- China te Warschau op aan hebben ge drongen. het staken der vijandelijk heden in het gebied van Quemoy dat zon dag afloopt, te verlengen. (UPI) De woordvoerder van het State Department verklaarde, dat de Verenigde Staten de voorwaarde van communistisch China dat alle Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa worden te ruggetrokken, afwijzen. LONDEN (UPI) Communistisch Chi na heeft laten weten dat een bezoek aan Peking van secretaris-generaal Ham- marskjoeld momenteel niet gewenst is. zo verluidt in Londen. Van verschillende zijden was gesuggereerd dat zijn goede diensten van belang konden zijn voor het overleg. jjllll'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I EUVEL? «Hik STAN 1 Elseviers Weekblad merkte op: „het herstel van aanrechtbladen is zeker niet het allerbelangrijkste euvel dat aan een huis kan kleven". Ik zou dit herstel zelfs in 't geheel geen euvel willen noemen. Zelfs geen klevend. ZEDIG In de Delftse Courant bij de koopjes: Z.g.a.n. Etna kacheltje met on derjurk. Na 7 uur, Kethelstr. 8. Mijn kacheltje mag naakt in de kamer staan. 1 KEUZE In Berkhouts Boekenlijst lees ik: „Voor studenten bestaat de moge lijkheid om zich op bovenstaande tijdschriften te abonneren voor de halve prijs gedurende twee jaren en voor de hele prijs gedurende twee jaren". Als ik student was zou ik zonder aarzelen de eerste mogelijkheid verkiezen. In De Telegraaf schrijft mijn eigen Stan Huygens: „de groten uit de ge- jj| meentelijke hiërarchie waren allen vertegenwoordigd. Zij omstuwden de Koningin en de Prins". Resteert voor Talarius de vraag: waar waren en wat deden de ver- tegenwoordigers, toen de groten aan 't omstuwen waren? STAN 11 De zelfde Stan schrijft in het zelfde journaal in de zelfde Telegraaf over de zelfde avond „waarbij meer dan ooit de pracht en praal van een waarlijk sociëty-gebeuren om de hoek kwamen kijken". Aan pracht en praal die alleen maar om de hoek komen kijken is niet veel pracht en praal, dacht Talarius, die bovendien niet goed begrijpt hoe hij zich „meer om de hoek kijken dan ooit" moet voor. stellen. Talarius NEDERLANDSE ANTILLEN. De post administratie van de Ned. Antillen geeft op 16 oktober a.s. een serie van twee postzegels uit ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Landsradio- dienst. De waarden zijn 7'/i en 15 cent. De zegels zijn ontworpen door J. Schoe- ster. Ze zijn in twee kleuren gedrukt. De zegel van 7l/z cent is uitgevoerd in de kleuren blauw voor het fond, waarin de tekst en waarcijfers zijn uitgespaard en bruinrood voor het embleem; de kleuren van de zegel van 15 cent zijn rood voor het fond en kobaltblauw voor het embleem. De serie zal ook aan de fila.telistenloketten in Nederland ver krijgbaar zijn. De verkoopprijs bedraagt f 0,45 GHANA. Ter ere van de Verenigde Naties zal een serie van drie postzegels in omloop worden gebracht, n.l. 2l/t d. (groen), 1 s. 3 d- (blauw) en 2 s. 6 d. (purper). Een symbolische voorstelling komt er op voor: een handdruk van een neger en een blanke. Op de achter grond ziet men het V.N.-embleem. De eerste dag van uitgifte is 24 oktober, de Dag der Verenigde Naties. ITALlë. Honderd jaar geleden verscheen de eerste postzegel van Napels. Ter herinnering hieraan is een serie van twee postzegels uitgegeven in de waar den 25 lire (roodbruin) en 60 lire (rood bruin en zwart)) Beide zegels geven een reproduktie van de eerste Napolitaanse postzegel. WEST-BERLIJN. In de serie Beroemde mannen uit de geschiedenis van Ber lijn" verschijnt 24 oktober de achtste waarde. Het is een zegel van 40 pj. (blauw en donkerbruin) met het portret van de beroemde onderzoekingsreiziger Alexander von Humboldt (1769-1859) Het ontwerp is van prof. Arthur Degner en de gravure van Egon Falz. De oplage bedraagt 2.300.000 stuks- (Va,n onze Haagse redactie) Vele honderden anti-communistische Chinezen zijn vrijdagavond uit vele plaat sen in ons land naar Den Haag gekomen om in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen de eerste openbare propagan da-avond bij te wonen van de dezer dagen opgerichte vereniging Nederland-Vrij China". Het Nederlandse bestuurslid, ma joor b.d J. E. van Buren verklaarde in zijn openingsrede dat de in Den Haag ge vestigde communistische-Chinese legatie de in ons land wonende Chinezen tracht te intimideren en hen onder druk zet om de communistisch-Chinese nationaliteit aan te nemen. De nationalistisch-Chinese re gering van Tsjang Kai Tsjek heeft in ons land geen vertegenwoordiging. De vereniging „Nederland-Vrij China is opgericht om de in ons land woonachti ge nationalistisch-gezinde Chinezen morele steun te verlenen, hen voor te lichten over de toestanden in communistisch China en tevens: om hun de ideologie der demo cratie te doen leren kennen. Tevens wil de vereniging de Nederlandse bevolking dui delijk maken, dat de vrijheid van het Chinese volk noodzakelijk is voor de vrij heid van Azië en voor de vrijheid van de gehele Westerse wereld. Tenslotte huldigt de vereniging het standpunt dat commu nistisch-China niet tot de UNO toegelaten mag worden. Tijdens de bijeenkomst in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen werd het volkslied van nationalistisch China ten gehore gebracht. Hierna volgde 'n redevoering in het Chinees van de heer T. S. Cheng, die werd vertaald door ma joor Van Buren. Zij omvatte ondermeer het voorlezen van het testament van dr. Soen Yat Sen, de stichter van de Chinese republiek. De bijeenkomst werd opgeluisterd door een Ambonese dansgroep en door de ver toning van films over nationalistisch-Chi na. De avond werd besloten met een ge animeerd bal. BRUSSEL, (Reuter) De politieke commissie van het parlement der drie Europese gemeenschappen heeft op een bijeenkomst in Brussel besloten een spe ciale sub-commissie in het leven te roepen die de mogelijkheid van directe verkie zing van de afgevaardigden naar het Euro pese parlement moet bestuderen. Tot op heden worder de Europeso afgevaardig den door de nationale parlementen aange wezen. De Franse onafhankelijke senator Boutemy, vice-voorzitter van de commis sie, verklaarde te hebben tegen gestemd omdat volgens hem het Europese parle ment zelf. en niet de politieke commissie deze kwestie moet aansnijden. HONGKONG, (Reuter) De „Helena" het vlaggeschip van de Amerikaanse Ze vende Vloot, is-zaterdag, met 105 opvar-en den van het Noorse schip „Hoi Wong" de haven van Hongkong binnengelopen. De commandant van de Zevende Vloot, vice admiraal Kivette, verklaarde, dat de 3.405 ton metende „Hoi Wong" ongeveer 640 km. ten zuiden van Hongkong op een verradelijk rif was gelopen. Een piloot, die met een helikopter op verkenning was, ontdekte vrijdag het ge vaar, waarin het schip verkeerde. Met het hefschroefvliegtuig, dat 27 vluchten maakte, slaagde men er toen in 105 opva renden te redden, aldus Kivette. WASHINGTON (Reuter) Tegeljjk met een nogal onvruchtbaar debat in de poli tieke commissie over de afschaffing van kernwapens en de algemene ontwapening, waarbij de beide partijen geen duimbreed weken, wordt er weer een nieuwe ont moeting van deskundigen uit Oost en West voorbereid. De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie vrijdag in een nota mee gedeeld, dat zij er mee akkoord gaan op 10 november te Genève technische be sprekingen te beginnen over de wijze, waarop men een verrassingsaanval kan voorkomen. Zij stellen voor, dat het Wes ten vertegenwoordigd wordt door deskun digen uit de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk, Canada en Italië. Bij de besprekingen moet volgens de Verenigde Staten geen rekening gehouden worden met de standpunten van beide regeringen ten aanzien van de afbakening van de gebieden, waarvoor de te nemen maatregelen moeten gelden, en evenmin met de standpunten ten aanzien van de tijdsbepaling of onderlinge afhankelijk heid van de verschillende aspecten van de ontwapening. Als de Sovjet-Unie hier mee instemt gaat de Amerikaanse re gering er mee akkoord de conferentie te Genève op 10 november te beginnen, aldus de nota. De Russische beschuldiging, dat vlieg tuigen van de Amerikaanse strategische luchtmacht met atoombommen aan boord provocerende vluchten maken in de om geving van de Russische noordpoolgrenzen wordt in de nota verworpen. (AFP) Vrijdag is te Washington van over het algemeen welingelichte zijde ver nomen, dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië in binnenkort te Moskou te overhandigen nota's, afwijzend zullen ant woorden op het Sovjet-voorstel, om de be sprekingen, die 31 dezer te Genève zullen beginnen over een eventueel staken der proefnemingen met kernwapens, door de betrokken minister van Buitenlandse Zaken te doen leiden. Op deze conferentie zullen de politieke zijden van een eventueel desbetreffend akkoord worden onderzocht. Openhartiger NEW YORK (UPI) Aan het begin van het jaarlijkse ontwapeningsdebat in de 81 leden tellende politieke commissie der UNO, heeft de Amerikaanse delegatie leider Cabot Lodge vandaag verklaard dat de Verenigde Staten bereid zijn om, in loekomstige ontwapeningsbesprekingen met de Sovjet-Unie, meer geheimen te openbaren dan tot dusver. Hij onderschreef het door Dag Hammarskjoeld gepropa geerde beginsel van openhartigheid. De verklaring van Lodge heeft bet. ekking op de beide reeds gemelde besprekingen, na melijk over de stopzetting van kernproe ven op 31 oktober in Genève en de onder handelingen overwegen tei voorkoming van '-rassingsaanvallen op 10 november te Genève. In het debat in de politieke commissie, heeft de Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken Zorin 'n verklaring afge legd, die neerkomt op verwerping van een Amerikaans-Brits voorstel de proeven met kernwapens te staken gedurende een pe riode van een paar, waarvan het begin samenvalt met de start van de bespre kingen over dit onderwerp op 31 oktober in Genève. Zorin zeide dat zijr land be reid is er mee in te stemmen dat de proe ven „voor alle tijden" gestaakt worden Maar het Anglo-Amerikaanse voorstel de proeven gedurende een jaar onvoorwaar delijk op te schorten, wees hij af. De Rus sprak echter de verwachting uit dat de Geneefse conferentie een feit zal worden. Zorin legde zijn verklaring af nadat de Amerikaan Henry Cabot Lodge, als eerste spreker in het debat, het Anglo-Ameri kaanse aanbod herhaald had. Ook de Amerikaan sprak de verwachting uit dat de conferentie van Genève gehouden zal worden, ook al is men het nog niet eens over de leiding der delegaties. Proeven gaan voort Inmiddels gaan de kernproeven aan bei de zijden voort Volgens de Amerikaanse Advertentie Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijI Waarheid in reclame Nu zul je wel zeggen: daar heb je hem wéér. En dan heb je gelijk, want ik heb het hier al es meer over gehad- Heb je de krant gespeld, alle heerlijk heden over min of meer fortuinlijke ruim tevaart, bommenregens op schone tropische eiland, hoge oude heren die mekaar boze brieven schrijven, ik zeg, als je dat alles gulzig hebt gespeld en doorgepruimd, leg je avondblad dan nog niet weg met een zucht van: d'r staat weer niks in vanavond; néé, sla die rubriek op met de „Kleintjes", de „Radertjes", de „Speurneusjes", de „Zoekertjes", en als je dan met een beetje fantasie bent begaafd, méns, dan geniet je daarvan. Kijk nou hier weer es: „Welke gepensioneerde knapt op zijn gemak mijn ameublement op?" Nou? Die vraag alleen al ademt een middeleeuwse rust. Ik zie de man komen aankuieren op z'n dooie gemak. Twee uur later dan hij had afgesproken. Heerlijk nietwaar? „Kom binnen kerel. Ga zitten Je zult wel moe zijn. Koppie koffie? Een sigaartje? En waddenweertjeweer. Néé, we gaan éérst een boterhammetje eten en dan even een tukkie". Enfin na, laten we zeggen, drie dagen is de scheve poot onder de divan weer recht. Nóg twee dagen later doet de la in het bureau het weer best. Na een week is dat losse tirelantijntje aan opa's portretlijst gelijmd. En zo heb je er, vóór je 't weet, een trouwe vriend bij gekregen, die niet meer van je deur is weg te slaan! En hier dan nog één: „Ik zoek voor mijn vader een lieve vrouw, m.l. Liefst niet onbemiddeld. Papa heeft een mooie bitngalow en is zeer vitaal, doch alleen. Brieven met foto oer, onder nr. enz. Is dat lief of niet? Een aardige jongen, die voor zijn pa een leuk vrouwtje zoekt. Pa heeft een mooie bungalow en is zeer vitaal, dochalleen. Wat. dóén we daar- an, heeft Piet gedacht toen-ie pa in zijn levensdrift over het dak zag klauteren om via de schoorsteen naar beneden te zakken, waar hij zijn leunstoel zou bezetten tegen over die andere zetel, die alsmaar leeg blijft. Een „Speurneusje" heeft Piet gedacht, een bede om een „dame-voor-pa". Liefst niet onbemiddeld, voor je-kan-niet-weten. Allicht had Piet er dan ook nog wat an. Maar nou dat laatste. Dat „oer" bij die foto, die bijgevoegd moest worden. En daar kon ik nou maar niet uitkomen. Van Dale zegt: „Een benaming voor wat oud en primitief is". Dat k.on Piet niet bedoeld hebben. Ik heb er hele wandelingen lang over gepiekerd wat die bezorgde-voor-zijn-pa's- vitaliteit-Piet daarmee bedoeld kon heb ben Toch niet dat ie zijn moe in spé in oer-dracht op een foto wenste te zien. Er zijn grenzen nietwaar, zelfs aan de goeie bedoelingen van bezorgde zoons. Ik heb de redactie van het blad opge beld. Nu ben ik er achter. Ik ga Van Dale aanvullen- De interpunctie was vergeten. De punt jes tussen de letters: o.e.r. Foto „op erewoord retour Een mens is nooit te oud.... Om té leren, bedoel ik dan. Jan van Ees Advertentie Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. •tabletten, poeders of cachets! Commissie voor Kernenergie hebben de Russen weer een kernexplosie ontketend, de zesde in een serie ten noorden van de poolcirkel. Op een dertig meter hoge toren in de woestijn van Nevada werd een Ameri kaans kernwapen, met een explosieve kracht van minder dan 1000 ton tnt, tot ontploffing gebracht. De stalen toren ver dween tijdens de explosie in het niet. Deze proef was de eerste van een serie. DEN HAAG (ANP) Het 1.044 ton me tende Duitse schip „Elisabeth" heeft ge seind, dat het in de vroege ochtenduren van zaterdag nabij Trondheim (Noorwe gen) op een rots is gelopen en onmiddellijk hulp nodig heeft. Het eerste deel van de samenstelling is het woord lijk, dat: (dood) lichaam betekent en dat wij ook terugvinden in likdoorn: doorn in het lichaam en in litteken: teken op het lichaam. Het' tweede deel is haam, een woord dat nog gebruikt wordt in de betekenis: gareel waarin een paard loopt, maar dat oorspronkelijk werd gebruikt voor ieder bekleedsel, dus voor omhulsel, kleed, zak, huid. Het hangt samen met hemel. Lichaam is dus eigenlijk: het be kleedsel van het lijf, het omhulsel er van. Daarna gaat het betekenen: het geheel van organismen die het lijf van ^mens of dier vormen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3