KROUWELS Inleiding van dr. P. H. Esser voor AA-groep te Haarlem LUYCKS Achtduizend graspiepers overtreffen tellingen van voorgaande jaren Binnenkort verbetering van Schoter singel, Ostadestraat en Kleverparkweg Afdeling Haarlem van A.R.K.A. bestaat veertig jaar SLOT DEFECT? De vogeltrek Plantsoen wijkt voor asfalt Derde Noord-Zuid-verbinding in het voorjaar al gereed EL NA naaimachine „VROUW VAN DE ALCOHOLIST" PICCALILLI UIT STAD EN STREEK Expeditieknecht kreeg voor verduistering 5 maanden Op afbetaling gekochte radio verduisterd Vijftien mensen richtten organisatie op die uitgroeide tot vijfhonderd leden Dr. P. J. J. R. T. Pilon overleden Markt blijft in centrum van Haarlem Morgen eerste wedstrijden voor de competitie PHILIPS AUTO RADI O Dinsdag begint de kinder postzegelactie 1958 Bestel dit keer wat méér! Politie zoekt getuigen van twee aanrijdingen Programma voor maandag Examens ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse werkgroep van Anonieme Alcoholisten heeft vrijdagavond in het gebouw van de vrijzinnig hervormden aan de Vestestraat in Haarlem een propagan- da-bijeenkomst gehouden. De voorzitter van de Federatie van instellingen voor de zorg aan alcoholisten, dr. P. H. Esser te Haarlem, hield een inleiding over „De vrouw van de alcoholist". De Haarlemse afdeling van de A.A., die een jaar bestaat en thans veertig leden telt werkt nauw samen met het Medisch maat schappelijk consultatiebureau voor Alco holisme. Men moet echter ook de rol, die de vrouw in het leven van haar drinkende man kan spelen, niet onderschatten, al dus spreker. Vele vrouwen willen iets meer begrijpen van de macht, die de alcohol over haar man heeft. Zij maken zichzelf verwijten, dat zij nog te weinig begrip en geduld heb ben getoond, terwijl zij misschien al het bovenmenselijke aan uithoudingsvermo gen aan de dag hebben gelegd. Dr. Esser achtte het gewenst vrouwen van alcoholici in kleine groepen voorlich ting te geven en haar van tijd tot tijd sa men met haar man aan groepsdiscussies te doen deelnemen. Spreker werkte de aanwezige dames op haar vertrouwen in de A.A. te stellen, omdat deze macht ster her is dan zijzelf. Naar schatting hebben 150.000 alcoholisten met de medewerking van de A.A. het drinken verleerd. Er zijn totaal meer dan vijfduizend werkgroepen in meer dan vijftig landen. De vrouwen moeten zich afvragen in hoe verre de alcohol niet alleen het leven van hun man beïnvloed heeft, maar ook haar eigen persoonlijkheid heeft aangetast en vervormd na vele jaren samenleving met een alcoholist. Ook als de man van de drank af is, blijft het leven voor vele vrouwen nog moeilijk, als hij geheel opgaat in zijn werk voor andere alcoholisten. Het is begrijpelijk, dat de vrouw van een alcoholist zich wel eens het eigenlijke slachtoffer voelt van het alcoholisme, waaraan haar man lijdt. Misschien ziet ze zichzelf zelfs wel eens als de oorzaak van zijn alcoholisme, of meent ze dat hij slechts drinkt om haar te plagen en van zijn afkeer van haar blijk te geven. En het is niet te ontkennen, dat de vrouw het drinken van haar man kan onderhouden en versterken. Maar de oorzaken voor het drinken liggen in de regel dieper, aldus spreker. Alcoholisten zijn in de regel aar dige intelligente mensen met een regula tiestoornis. Ze kunnen geen maat houden. Zij willen te snel succes zien. Zodra iets tegenloopt, zijn zij uit het veld geslagen. Ze worden ook gemakkelijk agressief. Kortom, zij missen de emotionele stabili teit, die nodig is om de dagelijkse moei lijkheden van het bestaan het hoofd te bie den. Zodra de alcoholist gaat drinken ver dwijnen zijn goede eigenschappen. Hij verandert, gedraagt zich onverantwoorde lijk. Af en toe probeert hij zijn onbegre pen gedrag goed te maken door thuis te komen met bloemen voor zijn vrouw, ter wijl er geen geld is voor de huishouding 'en er nog tal van rekeningen onbetaald zijn. Wat het de vrouw zo moeilijk maakt om met een alcoholist te leven is ook dit, dat menig drinker eigenlijk niet van zijn drin ken afgeholpen wil zijn, aldus dr. Esser. Dit komt omdat hij de ernst van zijn aan doening niet inziet De alcoholist moet er toe gebracht worden helemaal niet meer te drinken. Het feit, dat vrouwen van alcoholisten, zelfs na een scheiding, niet zelden opnieuw trouwen met een alcoholist, heeft de psy chologen en psychiaters doen zoeken naar een karakteristiek van de vrouw van een alcoholist. Spreker noemde vier typen: dat van de martelares, dat van de vrouw die haar man onder de duim moet houden, dat van de vrouw die een man zoekt die haar nodig heeft en niet buiten haar kan, omdat hij zelf te slap en te onzelfstandig is, en ten slotte dat van de oudere vrouw die haar jongere man terechtwijst als een moeder. Natuurlijk vallen de meeste vrouwen niet onder deze extreme typen; er zijn mengvormen en anders gestructureerde vrouwelijke karakters. Bij alle verschei denheid hebben alle vrouwen echter ge meen, dat zij de hulp en steun van des kundigen nodig hebben. Misschien zal in de naaste toekomst een gemeentelijke subsidie ook in Haarlem groepstherapie voor deze vrouwen, uit gaande van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme, mogelijk kunnen ma ken, aldus dr. Esser. Spreker achtte het tenslotte van groot belang reeds af en toe groepsdiscussies voor alcoholisten en hun vrouwen te or ganiseren. Hij hoopte, dat ook in Haar lem in de naaste toekomst de vrouw meer en meer zal worden betrokken in het werk van de A.A. De voorzitter van de Haarlemse A.A.- groep had in zijn inleiding welkom ge heten de inspecteur van de reclassering van het ministerie van Justitie, mr. M. E. Tjaden te Aerdenhout en afgevaardigden uit reclasseringskringen te Haarlem en dank en hulde gebracht voor hun mee leven en meewerken in de groep aan dr. P. H. Esser en de directeur van het Me disch maatschappelijk consultatiebureau voor Alcoholisme, de heer P. Blankevoort. Deze avond werden enkele films over de Amerikaanse A.A. vertoond. Advertentie SINDS{60,']AAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP Nietttvs in het kort Maarten van Heemskerk. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Genealogi sche Vereniging houdt op vrijdag 17 ok tober in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem een bijeen komst. Mejuffrouw C. Haak, verbonden aan het Frans Halsmuseum, vertelt aan de hand van lichtbeelden over het leven van de Haarlemse schilder Maarten van Heemskerk (14981582). Mr. J. W. F. X. de Rijk deelt genealogische bijzonderheden mee. Klokkenspel. Het mechanische klok kenspel van de Grote Kerk in Haarlem brengt weer liederen ten gehore en wel op het heel uur „Lof van Liefde" en op het half uur „Rondedans". „Margriet". Het kleuterhuis „Mar griet" houdt heden, zaterdag, in het ge bouw van de HJMV in de Lange Marga- rethastraat in Haarlem een contact-bijeen komst. Het orkest „The Ballroom Players" zorgt voor dansmuziek. Verder werkt mee het Haarlems Kleinkunst Theater Orkest onder leiding van Hennie van Dijk rnet zang van Nellie Balk. De heer A. Hoogers wordt gehuldigd omdat hij twaalfepeen- half jaar zijn krachten voor het kleuter huis gegeven heeft. Advertentie Roos verdwijnt met TRAITAL 3 anti-roos. Alleen Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen - Na 6 wekelijkse haarwassingen Is de' roos verdwenen. vraag TRAITAL 3. Vooi de handel: N.V. Handelmij R F. M. Wernekinck, Amsterdam Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJIWEG 63- TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft een zesenveertigjarige ex peditieknecht uit Amstelveen wegens ver duistering in dienstbetrekking van diverse goederen bij de K.L.M. conform de eis veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaar delijk met aftrek met een proeftijd van twee jaar. Verdachte zou gedurende 1956, 1957 en 1958 koffie, thee, fruit, sterke drank, par fum en verbandmiddelen uit pantry's van vliegtuigen op Schiphol verduisterd heb ben. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, vond, dat verdachte het ver trouwen ernstig had beschaamd. Dp de van de goederen liep in de hondeiwu guldens. De raadsman, mr. B. W. Stomps, ver klaarde zich eens met het opleggen van een gecombineerde straf met als dere voorwaarde onder toezichtstellin een genootschap tot bestrijding van het drankmisbruik. De rechter behaalde, dat dit toezicht zou geschieden door het me disch maatschappelijk consultatiebureau. De Haarlemse politierechter, mr-. J. P. Petersen, heeft bij verstek een achtentwin tigjarige Beverwijker conform de eis van de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, veroordeeld tot drie weken gevange nisstraf, omdat hij een radiotoestel, ge kocht op afbetaling, had verduisterd. Het toestel kostte ongeveer driehonderd- giftig gulden. Nadat de man er pas vijf enveertig gulden op betaald had, verkocht bij het voor tachtig gulden. Hij was reeds brie maal eerder veroordeeld. DE VIJFTIEN AMBTENAREN, die op 14 oktober 1918 op initiatief van de heer A. B. Michielsen, toentertijd burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, in Haarlem bijeenkwamen om een olaatselijke afdeling van de Algemene Rooms- Katholieke Ambtenarenvereniging op te richten, zullen wel nauwelijks hebben kunnen vermoeden, dat dit prille begin in veertig jaar zou uitgroeien tot een plaatselijke organisatie van meer dan vijfhonderd leden. Deze groei is dan ook niet vanzelf gekomen: vooral in het begin hadden de in de r.-k. bond georganiseerde ambtenaren met veel onbegrip te kampen. Tevoren waren namelijk ambtenaren van alle scha kering lid van een algemene bond en er waren velen, die de vijftien initiatiefnemers de „scheuring", die zij teweeg brachten, kwalijk namen. De beginperiode was dan ook een moeilijke, maar thans kan het bestuur van de jubilerende A.R.K.A. getuigen, dat de samenwerking in Haarlem met de algemene en de protestants-christelijke ambtenarenbonden uitstekend is. De Haarlemse afdeling is nog in het zelfde jaar opgericht als de eerste A.R.K.A.-afdeling in ons land, die van Amsterdam. Zo kan het gebeuren, dat één lid van de jubilerende afdeling, de heer H. J. van Tol, nog géén veertig jaar lid van de afdeling is, maar al wel meer dan veertig jaar lid van de A.R.K.A. is. Van de vijftien oprichters is thans al leen nog de heer Th. Hoogestei.in als ge pensioneerde lid van de afdeling. Van de andere oprichters zijn de mees- .ten nog in leven, maar zij zijn geen lid meer van de door hen opgerichte organi satie. Het begin van de afdeling Haarlem werd gekenmerkt door een voortdurend pogen om meer leden te krijgen, hetgeen bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog resulteerde in een ledenaantal van driehonderd. De periode gedurende de oorlog was weer een uiterst moeilijke voor de plaatselijke afdeling. Of eigenlijk is dit misschien niet helemaal juist: want er bestond toen geen Haarlemse afdeling van de A.R.K.A. Toen namelijk or> ïst v; de bezetter alle vakbonden oi. het Nationale Ar beidsfront werden gebracht, besloot het bestuur „en bloc" de afdeling op te hef fen. Alle leden bedankten en toen de na- tionaal-socialisten Haag de leden wilden boeken vooi v.F.waren er «een leden meer. Darm zij deze verstan dige maatregel konden het kapitaal van de afdeling en de inventaris bewaard blij ven, waardoor men na de oorlog onmiddel lijk weer met 250 leden kon beginnen. Sindsdien is het ledenaantal verdubbeld. De A.R.K.A. heeft ook in Haarlem veel kunnen doen voor de positie van de amb tenaren. Vooral in de crisisjaren hebben tal van ambtenaren het moeilijk gehad. In 1932 werd 7 percent op de salarissen gekort, twee jaar later werd de vakantie toeslag ingetrokken en werd een bijdrage gevraagd voor de pensioenen, die voordien premievrij waren. Gélukkig is er sinds dien veel verbeterd. De plaatselijke afdeling omvat de ge meenten Haarlem, Bloemendaal, Heem stede, Zandvoort, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De grootste groep leden bestaat uit gemeen teambtenaren, ofschoon er daarnaast vele rijks- en provihciale ambtenaren lid zijn. Sinds kort heeft de afdeling ook leden on der het P.T.T.-personeel. De A.R.K.A. is nooit aangesloten ge weest bij de Katholieke Arbeidersbewe ging, hoewel in 1948 besloten is met de K.A.B. een zekere binding aan te gaan. De ze binding is in 1957 echter weer verbro ken. De afdeling Haarlem heeft zeven voor zitters gehad: de eerste was de reeds ge noemde A. B. Michielsen, die tot de op richters behoorde. Thans wordt de voor zittershamer gehanteerd door de heer J. J. Loerakker, die tevens landelijk secre taris van de A.R.K.A. is. Het dagelijks bestuur bestaat verder uit de heren J. N. van Donselaar, vice-voorzit- ter, P. A. F. J. Emans, secretaris, J. P. van den Bosch, penningmeester. Geeste lijk adviseur is pater dr. O. Albers, die de ze functie echter binnenkort zal moeten opgeven wegens zijn benoeming tot rector in Venlo. De feestviering zal tevens een afscheid van pater Albers betekenen. Er is ter gelegenheid van het veertigja rig bestaan een ambitieus feestprogram ma samengesteld, dat woensdagmiddag begint met r kindermiddag in gebouw St. Bavo, waar ruim vierhonderd kinderen zullen kunnen genieten van het Leids kindertoneel en van het kindercircus Tijl Uilenspiegel. Zaterdag 18 oktober is er van drie tot half vijf 'n receptie in restau rant Brinkmann en de volgende dag (zon dag) zal pater dr. Albers in het Triniteits- lyceum een plechtige H. Mis opdragen. Dinsdagavond 21 oktober zal in het con certgebouw een feestavond worden ge geven, waar de Hoofdstadoperette „Zwei Herzen im Drievierteltakt" zal opvoeren, waarna er een bal zal worden gegeven on der leiding van de heer W. S .Schroder. Op vierenzeventigjarige leeftijd is te Heemstede overleden dr. P. J. J. R. T. Pi lon, oogarts te Heemstede. Na de bevrij ding heeft de thans overledene zich aldaar gevestigd. Vroeger is hij vele jaren als oogarts verbonden geweest aan het zie kenhuis van het Leger des Heils te Sema- rang. De begrafenis is bepaald op maandag morgen om elf uur op de Algemene Be graafplaats te Heemstede. In ons nummer „Wonen en winkelen" vermeldden wij in de samenvatting bij het artikel, dat gewijd was aan de „rond gang met wethouder Happé door het nieu we Haarlem", dat de weekmarkt naar het terrein van de Holland-Nautic verplaatst zou worden. Ten onrechte, want zoals uit het artikel zelf reeds blijkt heeft men het plan de werkplaatsen van Openbare Wer ken naar het terrein van de voormalige Holland-Nautic aan de Spaartldamseweg over te brengen. Daardoor komt er aan de Raaks plaats vrij voor parkeerruimte en voor de markt, die begrijpelijk niet uit het centrum is weg te denken. Zoals wij bij dit artikel ook reeds schre ven gaf de heer Happé ons zijn persoonlij ke inzichten met betrekking tot het nieuwe Haarlem. Gedachten, die maar dat is zeker niet gezegd in de toekomst even tueel zouden kunnen afwijken van die van het college van B. en W. Op het ogenblik deelt de heer Happé de visie van het col lege op de ontwikkeling van Haarlem nog steeds voor honderd percent. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De eerste schaakwedstrijden voor het seizoen 1958/'59 van de KNSB zullen zon dag 12 oktober worden gespeeld. Bij deze wedstrijden is al direct het tweede tiental van het VHS betrokken. In Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem ontvangt het zondag de schakers van Watergraafs meer. Waarlijk geen zwakke tegenstander. Toch mag het treffen met vertrouwen tegemoet worden gezien. Het tiental van VHS 2 is namelijk van een dusdanige kracht dat zeer goede prestaties te ver wachten zijn- Het bestaat uit de volgende spelers: R. Mol, L. G. Mostertman, D. van Vuuren, W. Mazee, P. H. Kastelein, mr. G Snoeck Henkemans; J. Nijman. G. H. Tie- mens, C. Koster en H. A. v. d. Bogaard. Hoewel het eerste tiental van VHS eerst op 25 oktober hoeft aan te treden, staat de samenstelling van dit team reeds vast. Na de selectiewedstrijden is namelijk de vol gende formatie uit de bus gekomen: F- A. Spinhoven, G B. v. d. Velde, ir. A. M. Schneiders. J. H. Marwitz, P. Brommer, drs. J. P. Verhoeff, H. Duisenherg, P. A. van Driel. J. Blokker en E. J. de Ree- Plet eerste treffen zal tegen de schaakclub Dordrecht zijn. Ook de competitie van de NoordhoJland. se Schaakbond zal spoedig beginnen. Reeds op 20 oktober komen de eerste teams tegen elkaar uit. In de overgangsklasse (de hoog ste afdeling dér N.'H.S.B.) wordt'begonnen met de ontmoetingen Kijk-Uit (IJm.)— Heemstede; Zaandam 2Plet Oosten (Haarlem) en Pat-Mat (Beverwijk- Rolland (O'veen). Deze zes clubs strijden om het recht promotiewedstrijden te mo gen spelen voor een plaats in de tweede klasse KNSB. Pat-Mat moet sterker geacht worden dan Rolland maar in de beide an dere ontmoetingen zal weinig krachtsver schil aanwezig zijn. In de eerste klasse A zien wij voor hel vierde tiental van VHS een wedstrijd vast gesteld tegen MSC in Den Helder- Bij deze uitwedstrijd lijkt ons weinig succes voor de Haarlemmers weggelegd. In 1 B gaat het gedegradeerde Bloemen daal bij Weenink in Beverwijk op bezoek En dat zou wel eens de eerste winst voor de club van Lankamp kunnen betekenen. Het programma voor de eerste week luidt: KNSB 2de kl. B.: VVV—VVGA 2. VHS 2Watergraafsmeer: De PionZaan_ dam en BaarnAmersfaort. NHSB: Over- gansklasse: Kiik-UitHeemstede: Zaan dam 2Het Oosten: Pat-MatRolland. 1 A: MSC—VHS 4: Schaakmat—Schaak- lust: Oppositie—VVV 2. 1 B: Weenink- Bloemendaal. 3 A: MSC 2—VVV 3: KTV- Aardswoud. 3 B: Zaandam 5Purmerend 2 Advertentie INBOUW en REPARATIE KONINGINNEWEG 6 bij Raambrug Nadat dinsdag 30 september de trek door het slechte, regenachtige weer had stilgestaan, zijn de dag daarop, 1 oktober, weer vogels op weg gegaan, niettegen- stande een lichte motregen. De matige zuidoostenwind was wel gunstig. Er was een zeer matige trek van spreeuwen en vinken, maar de graspiepers trokken in grote aantallen door. De volgende dag, 2 oktober, bij zwakke O.Z.O.-wind en be dekte lucht trokken er behalve veel gras piepers nu ook grotere aantallen vinken en ook veel sysjes. Uit andere delen van het land werd ook sterke vinkentrek ge meld, o.a. uit Wageningcn en Hengelo. Waarnemers, die dagelijks in Velsen-N. posten, constateerden eveneens een sterke doortrek. Zij zagen die dag ook de eerste koperwieken en de volgende dag namen zij de andere noordelijke lijster, de krams vogel, waar. Over de polders trokken veel kieviten. Vrijdag en zaterdag, 3 en 4 oktober, waren goede trekdagen. Zondag was het ongunstig weer. Er was een harde zuid westelijke wind, onder invloed waarvan de trek merkbaar minder was. Het was opmerkelijk, dat een waarnemings post aan de kust te IJmuiden be langrijk hogere aantallen telde dan de post bij het Bloemendaal- ppgipB^jf||g|8jf se strand, terwijl de waarnemers te Castricum beslist een zeer slechte dag hadden en in totaal niet meer dan een honderdtal vogels zagen passeren. Voor die verschillen is niet zo gemakkelijk een verklaring te vinden. Dat er te Velsen Noord aan de binnenduinrand een vrij goede trek te zien was. laat zicli wel ver klaren: Het trotseren van de harde wind en bovendien nog het onbehagen van het vliegen boven het tamelijk kale, voor de vinken vrij onherbergzame duinterrein schijnt te veel gevergd te zijn; dat kan de trekdrang als het ware niet opbrengen Een deel der vogels komt dan nog wel tot trekken, maar houdt de meer beboste binnenduinrand, die tevens meer beschut ting tegen de wind biedt. Nadat er maandag met een vrij harde noordwestenwind in hel geheel geen vo gels op pad waren gegaan, gaf dinsdag 7 oktober, toen de wind naar Z.Z.W. ge krompen was, een grote trek van vinken en graspiepers te zien, terwijl ook de spreeuwen in grote aantallen langs vlogen Wat de vinken betreft, is deze dag tot dus ver de topdag dit najaar. Er werden er die ochtend 6600 geteld. De volgende dag was de trek slechts matig en donderdag, 9 ok tober, bij windstil, dampig en later regen achtig weer was er in het geheel geen trek. Opmerkelijk voor deze herfst is het tal rijk voorkomen van de graspieper. Totaal zijn er vanaf 28 september ruim 8000 ge noteerd met topdagen van 1800 legen 400 a 500 als hoogste dagtelling in de voor -gaande -waarnemingsjaren; Ongetwijfeld heeft deze bewoner van de weilanden dit jaar een gunstig broedresultaat gehad. De "grootte vanhet geboorteoverschot" weer spiegelt zich prompt in het aantal door trekkende vogels. Hoewel het aantal spreeuwen (tot dus ver totaal 7300) thans wel iets hoger is dan normaal voor deze tijd van het jaar. is dit nog niet te vergelijken met de massa's spreeuwen, die in de tweede helft van oktober en begin november plegen door te trekken. In 1956. toen de spreeuw in de eerste helft van oktober ook tal rijker was dan normaal, zakte de trek reeds na 16 oktober snel af en bleef sterke doortrek verder uit. Wij zijn benieuwd, of dat nu ook weer het geval zal zijn of dat we het normale verloop van de spreeuwen- trek te zien zullen krijgen. Er is geregelde doortrek geweest van troepjes kieviten, witte kwikstaarten, die alleen of bij enkele stuks vliegen, kneut jes, vrij veel sijsjes en ringmussen. Veld leeuweriken zijn nog gering in aantal en er zijn slechts enkele boomleeuweriken gezien. Mezen trekken er weinig dit jaar. in tegenstelling met vorige herfst. Er werd ook een barmsijsje waargenomen een prachtig vogeltje met een rood voor hoofd en een zwart keeltje. Nog steeds vliegen er zwaluwen naar het zuiden meest boerenzwaluwen, maar ook huis zwaluwen. Op gunstige voedselplaatsen zijn ze nog aan te treffen, zoals boven de filterbakken van het. Amsterdamse Water leidingbedrijf aan de Leidse Vaart. Het weer is nog zo zacht, dat zij nog volop mugjes kunnen vinden. Lijsters van verschillende soorten pas seren elke dag, vooral de grote lijster wordt veel gemeld, ook uit andere plaat sen. In Tilburg nam men er zondag zelfs tegen de honderd waar. De roofvogels, die Reeds geruime tyd beslaat bij de bewo ners en gebruikers van de Ostadestraat. Kleverparkweg en een gedeelte van de Schotersingel in Haarlem-Noord de wens naar een betere bestrating. Tijdens de zeer langdurige werkzaamheden aan de Ver- spronckweg werd onder meer het verkeer komend van de Delftlaan namelijk langs deze straten naar de binnenstad gevoerd en het wegdek heeft daaronder bijzonder geleden. Ook het gemeentebestuur is zich zeker bewust van het feit, dat hier iets aan gedaan moet worden want de wethou der van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, deelde ons desgevraagd mede, dat men zeer binnenkort tot de uitvoering van vrij ingrijpende plannen zal overgaan. Nog dit jaar hoopt men namelijk te be ginnen aan de asfaltering van het gedeelte van de Schotersingel, dat tussen de Ver- spronckweg en de Jan Steenstraat ligt, van de Ostadestraat en van een deel van de Kleverparkweg. Gedurende de eerste wintermaanden zal men dit project ter hand nemen, waarna men in het voorjaar het werk wil voltooien. Het gedeelte van de Kleverparkweg tus sen de Tetterodestraat en de Vclserstraat zal daarbij een breder rijweg krijgen. ïlet plantsoen, dat zich thans midden in de straat bevindt, verdwijnt, de trottoirs worden verbreed en worden bovendien aan weerszijden voorzien van parkeer havens. Wanneer het gehele plan uitgevoerd is heeft men tevens de beschikking gekregen over een uitstekende derde .directe verbinding noordzuid van het gedeelte van Haarlem-Noord, dat zich ten westen van de Rijksstraatweg bevindt en het cen trum. Immers, na de Kleverparkweg kan men dan de Velserstraat en de Marnix- straat volgen, die reeds in uitstekende con ditie zijn. Ook de winkeliers aan de nu onder han den te nemen straten zullen zonder enige twijfel bijzonder verheugd zijn dat hun langgekoesterde wens in vervulling gaat. De straat, wordt immers breder, terwijl de automobilisten ruimschoots de gelegenheid krijgen hun wagen te parkeren. Deze asfaltering en bijkomende werken zullen gefinancierd worden uit de post onderhoud wegen. met hun prooidieren meetrekken, waren ook vertegenwoordigd. Enkele sperwers vlogen langs en op 4 oktober werden er twee smellekens gezien, juist tegelijk met de trek van de grote aantallen vinken. Dit kleine roofvogeltje werd vroeger ook bij de valkenjacht gebruikt en wel speciaal door de dames van het jachtgezelschap, daar dit kleine, sierlijke valk je beter paste op de elegante dameshand dan de veel grotere slechtvalk. Sinde enige dagen houdt zich in Hille- gom een ooievaar op, die vaak cp het dak van het belastingkantoor zit en daar de nacht doorbrengt. Dit dier is ongetwijfeld van zijn trekroute afgedwaald en gezien het voor deze vogelsoort reeds ver gevor derd seizoen ziet het er naar uit, dat hij de grote reis naar Afrika niet meer zal ondernemen. Het is te hopen, dat er voor dit probleem een oplossing gevonden zal worden. „Bestel dit keer wat meer!" Dit motto van de kinderpostzegelactie 1958 is tevens het dringende verzoek, waarmee ruim 500.000 Hollandse jongens en meisjes zich met ingang van dinsdag 14 oktober overal in den lande aan de huizen vervoegen zullen voor het noteren van bestellingen op kinderpostzegels en -kaarten in de elfde actie Door het kind voor het kind" ten bate van hun minder bedeelde landge- nootjes. Vorig jaar bracht de verkoop van zegels en kaarten bijna twee miljoen op. Tot dit resultaat hebben een half miljoen kinderen uit 18.000 klassen van 7100 scholen voor een zeer groot deel bijgedragen. Talloze instellingen op het gebied van de hygië nische en justitiële kinderbescherming hebben van deze opbrengst geprofiteerd. Ten gevolge van de veranderde sociale structuur en wan de vorderingen der we tenschappen in de laatste jaren is de ver pleging en verzorging van het misdeelde kind. sterk gewijzigd en uitgebreid, maar daardoor ook duurder geworden. Daarom vragen de schoolkinderen vol gende week als zij met hun bestellingen voor mapjes kaarten en postzegels komen aanbellen, ditmaal met enige vrijmoedig heid bestel dit keer wat meer". Het gaat om de lichamelijke en geestelijke gezond heid van het Nederlandse volk, want „op de voeten van het kind lopen wij de toe komst tegemoet". Op de Raambrug heeft zich vrijdagmid dag een aanrijding voorgedaan tussen twee personenauto's, die ernstig bescha digd werden, doordat de bestuurder van de wagen komend uit de Wilhelminastraat een. andere op de brug stilstaande wagen niet op tijd opmerkte. Vrijdagmorgen is een zeventienjarig meisje bij de Kruisbrug aangereden door de bestuurder van een bestelwagen, die de wielrijdster zou hebben „gesneden". De bestuurder stapte wel uit, maar reed aldus de politie later weer door zonder zijn identiteit kenbaar te maken. De politie verzoekt getuigen van beide ongevallen zich met haar in verbinding te stellen. Advertentie ALLEEN VERKOOP WOLLANA Tempeliersstraat 68 De ClOS-club zal maandag in het Kre- lagehuis in Haarlem weinig moeite heb ben om PSCB te kloppen, in tegenstelling met OVRA en Santpoort, die respectieve lijk tegen OSS en De Blinkert wel winst kansen hebben, doch op sterke tegenstand moeten rekenen. In de damesontmoeting OVRAHVS zullen de krachten weinig uiteen lopen, evenals in de strijd tussen HBC en Die Raeckse 2, die dinsdag in de zaal van HBC aan de Cruquiusweg in Heemstede ge speeld wordt. Het programma voor maandag luidt: Heren, eerste klasse: CIOSPSCB (zeven uur), OSSOVRA (acht uur), De BlinKert Santpoort (negen uur). Tweede en derde klasse: De Blinkert 2 —OVRA 2, DSS 3—CJMV, OVRA 3—Ra- piditas, DSS 2—Hepol, OVRA 4—PWN 2, WIK 3—Gios 3. PSVH—DSS, HVS 3— CIOS 3 en PWN—HBC 3. Dames, eerste klasse: OVRAHVS (kwart over negen). Tweede en derde klasse: AVC 3Spaar- nestad, DSS 3—HBC 5. WIK—De Blinkert 4, JBS—Gios 2, MHBS 2—Set Up, OVRA 2—Vesmia 2 en PWN—AVC 2. Dinsdag In de zaal van HBC op het sportpark aan de Cruquiusweg worden dinsdag ge speeld. Dames, eerste klasse: HBCDie Raeckse 2 (negen uur); Tweede klasse: HBC 3—O.G. en HBC 2—Velox 2. Delft.. Prop.examen elektrotechnisch ingenieur; J. J. Kouwenhoven, J. H. A. Kuijken, H. Oderkerk. allen te Haarlem. Prop.examen werktuigkundig ingenieur: R. A. A. J. de Bont, Haarlem: J. J. Lambers, Heemstede. Prop.examen scheepsbouw kundig ingenieur: J. H. Vugts, Haarlem. Prop.- examen scheikundig ingenieur: J. S. Sussenbach, Haarlem. Prop.examen bouwkundig ingenieur: G. J. Pijpers. Haarlem: K. J. van der Veek, Lis- se. Prop.examen mijningenieur: J. A. Biesheuvel, Santpoort. Prop.examen natuurkundig ingenieur: J. W. T. M. Braam, Heemstede; P. M. Buis en J. H Rietman, Haarlem. Ingenieursexamen scheeps- bouwk. ingenieur: J. J. W. Nibbering, Haarlem. Bloemendaal. Aan de Da Costa Kweekschool te Bloemendaal zijn geslaagd voor het examen der de leerkririg: mej. W. Holleman en de heren J. Peper en P. F. Prinsen uit Haarlem: de dames F. van der Bijl, S. Koning, J. T. Ochse Freiwald, A. J. R. van Overbeeke en D. N. J. Vos uit Bloe mendaal: de dames H. M. P. Borst en B. van Noppen uit Heemstede: mej. C. A. H. Ie Feber uit Halfweg; mej. T. van Nood uit Velsen: de heer G. de Vries uit Hillegom. Herexamen: twee kandidaten. Afgewezen: een kandidaat. Amsterdajn. Gemeente Universiteit. Gepromo veerd tot doctor in de politieke en sociale weten schappen op het proefschrift „Indo-Pakistan re lations (19471955)" de heer Jyoli Bhusan Das Gupta, geboren te Calcutta, India.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5