Kruiswoord-puzzle LEWENSTEIN -naaimachines ven aan de redactie MARINUS ADAM DIRIGEER T EERSTE JEUGDCONCERT 7 De tien geboden Trapeze Het monster van Frankenstein De eenenveertigste Medische verzorging tijdens het weekeinde De zevende sluier Moord op de voorpagina Het lokkend moeras Sluipvaart in de Pacific Journaals Haarlem heeft bloeiend kunstleven D. A. Hijkoop koninklijk onderscheiden Paddestoelen moeten blijven staan Winterflora-expositie in Haarlems Krelagehuis Met politieman gevochten: tien dagen gevangenisstraf Donderdag komt de raad van Bloemendaal bijeen Mooi beeld op „Meer en Bosch** onthuld „Weldadigheid naar Vermogen" bestaat zeventig jaar Carmiggelt en Knap in Vleeshal „Prestatieeoncert" in Haarlems Concertgebouw Open tafelronde op 18 en 19 oktober in Haarlem Zestig jaar herenmode in de Barteljorisstraat Honcl zot opgesloten in onbewoond huis „Het Zonnehuis" vertoont twee films Dr. J. Smalbraak sprak op conferentie te New York Werkloosheid iets gestegen z A TERDAG 11 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Cinema P a 1 a c e) Bij de première van deze film hebben wij reeds een uit breide bespreking aan dit groots opge fette schouwspel gewijd en de Esceneur van massabetogingen, Cecil B- de Mille, ge mzen om zijn eerlijke bedoelingen en Lndioze effecten, hem echter niet bij gevallen in zijn ambitie om een als echt- aandoende historische reconstructie te wil- .en geven van de bijbel, die slechts steunt 'p veronderstellingen en waarin een grote plaats is ingeruimd voor liefdesaangelegen heden, zoals men zich die in Hollywood dankt' De strikt bijbelse taferelen laten n;e( na indruk te maken. Alles wat erom heen is gedrapeerd, verzwakt evenwel die indruk. De film is een vooral imposant schouwspel. Wanneer men haar daarom "at zien, moet men er de bezwaren bij voor lief nemen. (Luxor) Een goede reprise is niet te versmaden. Carol Reeds film ..Trapeze", „•jE alleen tegen heeft dat de sfeer van het. fthte circus verloren gaat in de aandacht voor de hoofdrolspelers, bezit vele goede kwaliteiten en zal als spannende aange legenheid de waardering gaande maken. Kennelijk is het Reed dan ook om de span ning begonnen. Die vangt hij in mooie filmshots knap op. (Frans Hals) Indertijd verwekte deze griezelfilm heel wat sensatie en nog, 31 beseft men dat ze het vooral dankt aan het technisch raffinement, waarmee ze in elkaar is gezet. Ze zal de toeschouwers doen huiveren. Alleen daarvoor komt men dan ook. Het is een genoegelijke bezigheid. Het monster van Frankenstein doet nie mand in zijn verwachtingen op dat punt, tekort. (Studio) Deze Russische film ver telt een niet. van melodramatiek gespeende geschiedenis uit de Russische revolutie. Ze verrast door haar humane trekken, waarin het, starre partijdogma verbleekt. Ze is bijzonder fraai van fotografie. Wij bespraken haar indertijd bij haar ver schijnen uitvoerig. Nog imponeert ze, al •s haar pathos niet altijd gemakkelijk te verwerken. IAARLEM: Arisen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefóon 11990. Tandartsen: W Brandt, Heemsteedse Dreef 58, tel. 39330. Dierenartsen: J. Westerman. Leidsevaart 14, telefoon 12111. Apotheken: Marnix-apotheek, Marnix- straat 65, telefoon 56357. Firma Loo- meijer en Zoon, Barteljorisstraat 11. telefoon 10175. Apotheek Klinkhamer, Koninginneweg 69. telefoon 11596. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemenclaal. tel. 57753. Overveen: Dokter C. R. Post. Gillis Schoolmeesterlaan 2, Haarlem (post Overveen), tel. 10367. Aerdenhout: Dokter W. E. Ulrici, Spiegelenburghlaan 20. Aerdenhout, telefoon 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16. Bloemendaal, tel. 52129 en zuster A. G. Haagsma, Spiege lenburghlaan 31, Aerdenhout. tel. 26994. b.g.g. 27343 (voor de wijken Aerdenhout en Bennebroek). Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot. zaterdagmorgen 18 ok tober voor spoedeisende gevallen ge opend de Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen. tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- sfraatweg 145, Santpoort-Station, telef. 0256O 8249 en de Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, Heemstede, telef. 38197 (ook voor Aerdenhout). HEEMSTEDE: Arisen: A. J. van Ravenswaay, Zand- voortselaan 70, telefoon 27913 en W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, tele foon 34606. Wijkverpleegster: Zuster G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509 /en in de week van zaterdag 11 tot en met vrijdag 17 oktober, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 38197 (en in de week van zaterdag 11 tot en met vrijdag 17 oktober, des avonds na zes uur). D.NDVOORT: Artsen: H. K. van Es, Kostverlorenstr. 4, telefoon 2058. Wijkverpleegsters: Zuster M. E. Niezen, Van Lennepweg 42, telefoon 2382. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol- •veg 6, telefoon 2816. pierenarts: J. Westerman, Leidsevaart '4, Haarlem, telefoon 12111. Apotheken: Van zaterdag 11 tot en met vrijdag 17 oktober na 6.30 uur 's avonds: avond-, nacht- en zondagsdienst de Zee straat-apotheek. M. J. Kerkhoven— Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Echter uitsluitend voor rechten en spoedgevallen. De diensten wisselen '"zaterdagsavonds om 6.30 uur. BENNEBROEK: •Artsen: Dr. G. Mansholt, Rijksstraatweg J4. telefoon 02502 430. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 31, telefoon 02500 ,26994. h.g.g. 27343. HALFWEG: Artsen: D. A. Rijnders, telefoon 593. HlLLEGOM: Artsen: Dokter G. P. D. Le Cocq d'Ar- mandville, Sixlaan 1, telefoon 5613. USSE: •Artsen: N. Bet, Nassaupark 43, tel. 3996. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Van der Zee, tel. 3135 Hadhoevedorp: dokter Faber, tel. 2377. Nieuw-Vcnnep: dokter Van der Weg. telefoon 280. Zwanenburg: D. A. Rijnders, telef. 593. (Minerva) Ook de hervertoning van de film ,.De zevende sluier" zal in de smaak vallen, want de film bezit vele voortref felijke eigenschappen en heeft de reputa tie van de Engelse filmkunst niet weinig gediend. Men kan haar tot maandag in de avondvoorstellingen zien. Dan volgt de aardige en onderhoudende film „Ariane", waarin men Audry Hepburn met Carry Cooper en Maurice Chevalier tezamen treft. Zondagmiddag draait „Bambi". In alle voorstellingen wordt voorts aandacht aan het overlijden van de Paus gewijd. (R o x y) De altijd goed om zich heen slaande Eddie Constantine houdt er de moed wel in. In alle avondvoorstellingen gebruikt hij zijn vuisten om een moord- affaire tot een oplossing te brengen, daar bij ook een oogje wagend aan de knappe vrouwen om hem heen en de whisky. Des middags kan men zijn genoegen beleven aan de fantasie van Disney in „20.000 mij len onder zee". (L i d o) Niemand minder dan René Clement (Gervaise) voert de regie over de film „Het lokkend moeras". Dat betekent vooral een welverzorgde documentaire achtergrond, want de film speelt in Thailand en gaat voor een niet gering deel over de rijstbouw. Het verhaal, dat daaromheen is verzonnen, is klaarblijkelijk zeer ingesteld op het land. waar de film is geproduceerd: Italië. Er gebeurt heel wat in. veie zwaar aangezette dramatische ontwikkelingen, die rampen en onheil brengen over een hard werkende weduwe, haar zoon-op-het-ver- keerde-pad en haar dochter, wier deugd spreekwoordelijk is. Een overstroming ver nielt de rijstvelden, waardeloos wordt het enige bezit van de weduwe. Voor de doch ter schijnt echter nog wel enig geluk weg gelegd. Zoals meer in dit soort films valt de nadruk geheel op de sfeer. Clement weeet die met de beproefde middelen op te roepen. Wie niet opziet tegen een portie hevig noodlot zal aan de film zijn hart wel kunnen ophalen. (Rembrandt). Uit de blijkbaar on uitputtelijke voorraad Amerikaanse oor logsfilms is er weer eens eentje te voor schijn gehaald om ons eraan te herinneren hoe dapper de Amerikanen na Pearl Har bour de Japanners te lijf gingen. In dit geval gebeurt dat ter zee. beter gezegd onder zee, want deze film vertelt hoofd zakelijk het verhaal van een Amerikaanse duikbootcommandant, die er in slaagt de zege te behalen op een paar zeer gevaar lijke Japanse tegenstanders. Dat gebeurt in een reeks zeer spannende scènes, die het infernale van de oorlog allerminst verbloemen. Om deze spanning af en toe te breken geeft de film tevens een indruk van het leven in een duikboot met zijn heterogene bemanning. Clark Gable is de robuste commandant en Burt Lancaster de eerste officier, die het aanvankelijk niet met zijn chef eens is. maar later zijn on gelijk moet erkennen. De journaals staan deze week wel in het teken van de wedstrijden. Polygoon zag wel wat in de bromfietskampioenschappen te Apeldoorn en gaf er gekruid commen taar bij. Ook de strijd om de wereldtitel dammen en atletiekwedstrijden in Apel doorn ontgingen de Haarlemse filmfabriek niet. Uit de West is er dan nog een repor tage die Suriname in beeld brengt. De Spiegel herdenkt Dierendag, neemt de kampioenschappen machineschrijven onder de loupe en een zeehengelwedstrijd. Variaties genoeg dus op het thema. Wethouder Geluk De radio's, televisietoestellen en gehoor apparaten hebben in de Haarlemse Vishal weer het veld geruimd voor de beeldende kunst. Tot 10 november wordt in het ten toonstellingszaaltje werk geëxposeerd van ,De Groep". Vrijdagavond heeft de wet houder van Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, de tentoonstelling geopend met een toespraak over het „eigen kunstleven" van Haarlem. Hij nam hiervoor als uitgangspunt en kele opmerkingen van de criticus J. M. Prange in een beschouwing over het werk van Kees Verwey en Mari Andriessen. De criticus was erover verbaasd, dat in Haar lem vlak onder de rook van Amsterdam een eigen kunstleven kan bloeien. Over dit kunstleven toonde de wethouder zich ver heugd. De vrees dat met het vertrek van de heer P. Leffelaar ook de laatste Haar lemse kunstzaal zou verdwijnen, is onge grond gebleken. „Als paddestoelen komen de kunstzaaltjes uit de grond", zei de wethouder. Ook dit achtte de heer Geluk een bewijs van een bloeiend kunstleven met een eigen gezicht. De wethouder kon de exposanten niet de verzekering geven, dat de Vishal als ten toonstellingsruimte zal blijven bestaan. De vooruitzichten in deze zijn niet guns tig. Tenslotte wenste de wethouder de ex posanten veel succes. De voorzitter van „De Groep", de heer Poppe Damave. had een welkomstwoord gesproken. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer D. A. Hijkoop, filiaalhouder van de n.v. Ne derlands Wapenmagazijn, v/h S. de Jager de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eremedaille in zilver verleend. De heer Hijkoop, die veertig jaar aan de fir ma is verbonden zal zijn loopbaan van daag eindigen. Ter gelegenheid daarvan zou er vanmiddag een receptie worden ge houden in het filiaal aan de Gedempte Oude Gracht. De directeur van de stichting „De Ken- nemerduinen" verzocht ons het publiek te vragen bij de wandeling door de duinen geen paddestoelen en bessen mee te nemen. Voor het eerst sinds tien jaar Voor het eerst sinds tien jaar zal deze winter in het Haarlemse Krelagehuis weer een tentoonstelling van najaars- en winter bloemen worden gehouden onder de naam „Winterflora". De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, die ook in het verleden dergelijke tentoonstel lingen tot een succes wist te maken, zal ook dit jaar de Winterflora, die van 16 tot en met 25 januari zal worden gehouden, organiseren. Over een oppervlakte van veertienhon derd vierkante meter zal het bloembollen vak laten zien wat te bereiken is met vroeg in bloei getrokken hyacinten, tulpen, nar cissen, crocussen en amaryllis. Juist in het donkere jaargetijde, als de natuur voor een groot deel verstek laat gaan, is er vaak een verlangen naar wat fleur en kleur. Het is in de winter echter zeer moeilijk om bloeiende bolgewassen (e brengen. Daarom is het inrichten van de Winterflora een grote prestatie, waarvan het resultaat niet alleen voor de vakmensen van belang is, maar ook zeker de bewondering zal oogsten van de bezoekende leek. De stad Haarlem zal zich opmaken om de bezoekers prettig te ontvangen. De Ne derlandse Spoorwegen zullen gecombineer de biljetten tegen gereduceerde prijs voor reis, bezoek aan de tentoonstelling en aan liet Frans Halsmuseum beschikbaar stel len. De N.Z.H.V.M. zal zich daar gedeelte lijk bij aansluiten. Winterflora 1959 zal eenzelfde karakter krijgen als de tentoonstellingen, die onder de naam Winterflora onder meer in 1938 en 1949 in de bloemenstad werden gehou den. Haarlemse politierechter Op 1 augustus van dit jaar was een café in Halfweg het toneel van een fikse vecht partij. Een drieëntwintigjarige Amster damse grondwerker en een éénentwintig jarige militair uit Halfweg waren tijdens een feest, dat die avond in een zaal van het café gehouden werd. zo vervelend ge worden, dat dc caféhouder hun verzocht de zaal te verlaten. Toen zij weigerden, riep de caféhouder de opperwachtmeester van de rijkspolitie te hulp. Deze loodste de jongelieden de feestzaal uit, maar de militair bleef in het café hangen, waar hij de caféhouder zijn geld terug vroeg. De politeman pakte hem toen bij de schouder en trachtte hem met de woorden „Kom, ga nu maar" uit het café te verwijderen. Plotseling draaide de militair zich los en sloeg de politieman tegen het hoofd. Toen deze de jongen daarop naar een andere plaats wilde overbrengen voor het ver hoor, kwam de grondwerker zijn vriend te hulp. Gedrieën lagen zij op de grond te vechten en slechts met de grootste moeite had de politieman zich uit de vaste greep van zijn belagers kunnen losmaken. Deze zaak diende vrijdagmorgen voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Pe tersen. De jongelieden waren niet versche nen. De behandeling van de zaak tegen de militair werd wegens diens ziekte aan gehouden. De officier eiste in de zaak tegen de grondwerker, die ook reeds twee keer voor de krijgsraad terecht had gestaan, wegens lokaalvredebreuk en wederspan- nigheid drie weken gevangenisstraf. „Verdachte mag dan nog blij zijn", aldus de officier, „dat hij niet is gedagvaard we gens geweldpleging met vereende krach ten". De rechter veroordeelde de grondwer ker bij verstek tot tien dagen gevangenis straf. Donderdag 16 oktober vergadert de ge meenteraad van Bloemendaal in het. raad huis te Overveen ter behandeling van twaalf punten. De heer W. Dyserinck heeft bij uiterste wilsbeschikking aan de gemeente Bloemen daal vermaakt een album met foto's als mede een portefeuille met krantenknipsels van het op 4 juni 1927 in de duinen achter Kraantjelek gehouden ruiterfeest. Een fragment van deze hippische demonstratie stelde voor het verdrijven van de Vlamin gen door Witte van Haemstede in 1304 (slag op de Blinkert). B. en W. stellen de gemeenteraad voor de bescheiden, die een aanwinst betekenen ver het gemeente archief, in dank te aanvaarden. Verder komt een voorstel van B. en W. aan de orde in principe te besluiten tot het doen instellen van een bevolkingsonder zoek op tuberculose in 1959. In 1953 be droeg het nadelig saldo van het onderzoek f 1.533. Nadat de heer P. Vincent de dertien honderdtachtig jongens en meisjes, die het eerste concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder auspiciën van de commissie voor de esthetische vor ming van de schoolgaande jeugd in dit seizoen bijwoonden, welkom had geheten, nodigde dirigent Marinus Adam de eerste strijkers van iedere groep uit hun instru menten afzonderlijk te laten 'horen. Hij verklaarde verder, dat juist het strijkor kest het meest naar voren zou treden in de werken van dit programma, dat een Weens karakter droeg. De drie componis ten, die er op vertegenwoordigd waren: Mozart, Schubert en Johan Strauss, ver bleven het grootste deel van hun leven in die roemruchte muziekstad en schreven er het merendeel van hun werken. De bal letmuziek „Les petits riens" opende het concert, na een uiteenzetting door de diri gent hoe de jonge Mozart dit stuk geschre ven had in opdracht van de balletmeester Noverre tijdens zijn verblijf in Parijs, ho pende aldus de gunst van het publiek te zullen verwerven. De gemakkelijk aanspre kende muziek deed het jeugdige publiek geboeid luisteren. Vervolgens was de beurt aan een andere balletmuziek, namelijk die uit „Rosamunde" van Franz Schubert. Teneinde het belang rijke aandeel van de houtblazers in dit stuk wat te verduidelijken, mochten nu Strikt genomen werden de feestelijkhe den, ter gelegenheid van het vijfenzeven tigjarig bestaan van de Christelijke ver eniging tot verpleging van lijders aan val lende ziekten pas vrijdagmiddag besloten. Want toen heeft voor het hoofdgebouw van de stichting „Meer en Bosch" in Heemstede mevrouw E. E. Jonkheid-Pee reboom het fraaie beeld onthuld, dat het bestuur door personeel en oud-personeels- leden als jubileumgeschenk is aangebo den. Het beeld is uit Franse kalksteen ver vaardigd door de Utrechtse beeldhouwer Pieter d'Hont en symboliseert het werk van de vereniging door 'n jong meisje, dal in haar armen een lammetje koestert. Het lam symboliseert het beginnend leven en liet tedere gebaar van het kind op de lief de voor het. levende. Het beeld is geplaatst in het centrum van een klein plantsoen. Tegen drie uur hadden zich vele genodig den. personeelsleden en leden van het bestuur om dit plantsoen verzameld, waar bij zich ondermeer de beeldhouwer be vond. De geneesheer-directeur van „Meer en Bosch", dr. A. M. Lorentz de Haas, sprak het gebruikelijke welkomstwoord, waarna hij in het kort een overzicht gaf van de wijze, waarop dit geschenk tot stand was gekomen. Het personeel had na melijk gelden verzameld ten einde het be stuur een blijvende herinnering aan dit jubileum te kunnen aanbieden. Mede door dat men hierbij ook de oud-personeelsle den had ingeschakeld, kon een behoorlijk bedrag worden verkregen. Nadat spreker vervolgens de bedoeling van het kunstwerk had verklaard, droeg hij het beeld namens de schenkers aan het bestuur over. Dr. Lorentz voegde hieraan toe, dat gezamenlijk het personeel op de ze wijze tevens zijn dank en sympathie tot uitdrukking heeft willen brengen voor het vele werk, dat het bestuur dikwijls geheel belangeloos en uil idealisme voor het goede doel verricht. Op zijn verzoek werd het beeld daarop door mevrouw E. E. Jonkheid-Peereboom onthuld. Namens het bestuur sprak de waarne mend voorzitter, de heer G. Rahusen, een kort dankwoord voor het mooie geschenk, geluk het moet zijn in een dergelijk grote inrichting te werken. Want het is een ge meenschap waar veel tot stand kan ko men, hetgeen hij deze middag opnieuw be wezen achtte door het fraaie plantsoen, dat in een korte tijd door eigen krachten kon worden aangelegd en verzorgd. Voor dit alles betuigde de heer Rahusen namens het bestuur der stichting zijn zeer harte lijke dank. Deze korte plechtigheid werd besloten met een rondwandeling voor het gezel schap om het plantsoen, waarmee ieder in de gelegenheid werd gesteld de aan winst te bewonderen. Ter gelegenheid van het zeventigjarige bestaan van dt Haarlemse vereniging „Weldadigheid naar vermogen" zal de to neelgroep „Theater" een galavoorstelling geven van „Een moordverhaal" van Ar thur Watkyn, onder regie van Cruijs Voor- bergh. De voornaamste rollen worden ge speeld door Peronne Hosang, Cruys Voor- bergh en Johan Walhain. Advertentie Reeds voor f279. - ELEKTRISCH IN KOFFER Wij ruilen Uw oude machine in! HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 12472 (\;erkort weergegeven Ouderwets. Ofschoon veel waardering mogelijk is voor alles wat Haarlem op het gebied van reorganisatie van wegen pres teert, hebben vele leken toch de indruk dat de opvattingen nog steeds enigszins verouderd blijken. Zie de nieuwe route Paviljoenslaan-Kl. Houtweg. Eerst was er een veilige weg voor fietsers en brommers, nu is er een brede maar voor fietsers ge vaarlijke weg voor in de plaats gekomen. De moderne opvatting is: scheiding van ongelijke verkeersmiddelen! Maar in Haarlem gaat men maar door met alles één rijbaan bij elkaar te brengen. Dat één van de voornaamste oorzaken van verkeersongelukken. Waarom geen aparte rijbanen voor fietsen, als men er toch de ruimte voor heeft? K. v. d. M. Bakenessergracht. Wethouder Happé heeft door Haarlem gewandeld (zie het nummer „wonen en winkelen" Red.), maar de wethouder is waarschijnlijk niet op de Bakenessergracht geweest. Dit „histo rische" grachtje is weliswaar een trek pleister voor vele buitenlanders, maar die treffen daar dan bomen tussen de wallen aan. ijzeren palen die de wallen voor in storten moeten behoeden en smerig water. Het trapje bij de Zakstraat kan naar mijn mening ook wel weggehaald worden, wani dit vormt een voortdurend gevaar omdat de kinderen daar dagelijks vlak bij het water spelen. Dit zijn maar een paar voorbeelden. Er zijn echter klachten in overvloed. Iedere bewoner zal het met mij eens zijn, dat de Bakenessergracht het eerst aan de beurt is voor reorganisatie. Volgens mij doet men het beste de gracht te dempen. Dan krijgt men weer wat meer ruimte en de mooie geveltjes behouden hun waarde toch wel. Niemand is meer met een stinkende gracht, die toch niet meer wordt gebruikt, gediend. De ruimte die bij demping beschikbaar komt kan gebruikt worden als verkeers weg. plantsoen of kinderspeelplaats. J. M. P. ook de eerste bespelers van deze groep naar voren komen om het publiek met de timbres van fluit, hobo, klarinet en fagot vertrouwd te maken. Na de uitvoering van het werk van Schubert volgden nog twee stukken van Johan Strauss: de wals „Künstlerleben" en de ouverture tot „Die Fledermaus". De dirigent lichtte met en kele voorbeelden de betekenis toe, die de componist Strauss ook voor „ernstiger" meesters gehad heeft. De vlotte, maar geenszins banale klanken van de wals- koning brachten het jeugdige gehoor in de Haarlemse Concertzaal tot groot enthou siasme en aldus was dit een geslaagd be sluit van dit eerste jeugdconcert, dat des avonds herhaald werd. Sas Bunge Nederlands Sanatorium in Davos houdt propagandabij eenkomst Het propagandacomité van het Neder lands Sanatorium te Davos houdt op vrij dagavond 17 oktober in de Haarlemse Vleeshal een gevarieerde avond, waaraan medewerking zal worden verleend door Simon Carmiggelt en Henri Knap, die bei den uit eigen werk zullen voordragen. Voorts zal vertoond worden de documen taire „Voorpost de bergen", die een beeld geeft van het leven en werken in het sanatorium. De opbrengst van deze avond zal ten goede komen aan het Nederlands Sanatorium in Davos, dat in september is uitgebreid met de astmakliniek „Eugenia". Het sanatorium is in september 1897 ge opend. een half jaar nadat de vereniging werd opgericht. Er was destijds accommo datie voor dertig bedden. Deze capaciteit is in de loop der jaren uitgebreid tot 390 bedden in 1947. In 3949 daalde deze door de devaluatie van de Nederlandse gulden tot 200 bedden. Later zijn daar weer nieu we afdelingen bijgekomen: in 1951/52 een medische afdeling en in 1957 de Eugenia- astmakliniek met een capaciteit van 45 bedden. Donderdag 16 oktober wordt in het Con certgebouw in Haarlem een „prestatie concert" gegeven door de Haarlemse har monie- en fanfarekorpsen, waarbij mede werking wordt verleend door het tamboer en hoornblazerkorps „Bato". De korpsen, die voor subsidie van de ge meente in aanmerking wensen te komen zijn verplicht aan het jaarlijks te geven prestatieconcert deel te nemen. Een jury, gevormd door de heren Jos de Klerk, Ge rard Boedijn en majoor R. van Yperen zal het spel beoordelen. De uitspraak van deze jury is mede van invloed op de te verle nen subsidie. Het concert wordt besloten met. een finale, waaraan vier muziekkorp sen en „Bato" deelnemen. Onder meer wordt in deze finale, onder leiding van Jos de Klerk „Haarlems Tempe" uitgevoerd in de door hem geschreven bewerking voor harmonie en fanfare. Horizontaal; 1. inwendig deel van een vis, 4. niet vast, 5. habijt, 6. hijswerktuig, 7. hoge titel op Java, 8. gebrek in gegoten ijzer. 9. stap, 10. muzieknoot, 11. afnemend getij. 13. voorzetsel. 15. gevuld, 16 ontken ning (Eng.), 17. voorzetsel, 18. pers. voor naamwoord. 19. 1ste boek van Mozes (afk.). 21. priem, 23. boom. 24. afsluiting, 25. bij woord. 26. bedekking van een gebouw. 27 optelling. ?9. zangstem. 30. geheel de uwe (afk. Lat.), 31 blauwe boerenkiel, 32. voor werp om te snijden. 33. rivier in Egypte, 34. aardsoort, 35. bijwoord, 36. hangt aan de mast. 38. jongensnaam, 40. traag van begrip. 41. telwoord, 42. meisjesnaam. 43. meisjesnaam, 44. vis. 46. deel van een auto. 48. spitse bek van een vogel, 49. latwerk, 50. voorvoegsel, 51. grasland, 52. hakwerk- tuig. Verticaal: 1. kot, 2. rund, 3. jong, dun takje. 4. pret, 5. feest van de verrijzenis des Heren, 6. foei. 7. familielid, 8. viervoetig dier, 9 stronkje, 10. plaats voor schepen. 12. kwaad. 14. zwarte, 15. zwemwiek, 20. voegwoord, 21. eikenschors. 22. maanstand, 23. scheepsvloer, 24. bout van een varken, 26. opschik, 27. sluiskolk, 28. gravure, 29. schel, 30. aarde, grond, 31. pers. voornaam woord, 32. voornaamwoord, 33. aantekening, 34. familielid, 35. hemellichaam, 37. overal, 39. hoog bouwwerk, 40 korte degen, 45. rivier in Siberië, 46. koor van zangers, 47. maanstand, 48. bijwoord, 49. opstootje. 50. pers. voornaamwoord. Op 18 en 19 oktober houdt de Open Reli- gieuse Gemeenschap in Brinkmann té Haarlem de negentiende Haarlemse open tafelronde, waarvan het algemene onder werp zal zijn; „De mens op de drempel". Zaterdagmiddag om vier uur houdt de heer dr. J. H. Dubbink als eerste inleider een lezing over „De ban van de Romeinse invloed". Des avonds spreekt de heer A. G. Degenaar over „Dodende techniek". Zondagmorgen houdt de heer Arnold Groeneveld een inleiding over „In de cri sis" en des middags spreekt de heer H. D. van Goudoever over „Het lichte tijd perk". Haarlem telt vele zaken waar de heren der schepping zich volgens de regels van de heersende mode tot in de puntjes kun nen kleden. Een van de oudste winkels, waarin men de bewering dat kleren de man maken dagelijks aan de praktijk toetst, is de herenmodezaak van de heer Constant Lamp aan de Barteljorisstraat. Deze maand herdenkt de heer Lamp het feit, dat zijn oom, de heer Jac. Lamp zes tig jaar geleden in hetzelfde pand de grond slag legde voor een handel, welke in de loop der jaren het vertrouwen van ve len verwierf. Uiteraard heeft de winkel, zowel wat het in- als het uitwendige betreft, sedert de officiële opening op 1 oktober 1898 menige verandering ondergaan. De ouderen onder onze lezers zullen zich misschien nog wel de bescheiden winkel van de heer Jac. Lamp herinneren. Deze zakenman was een groot hondenliefhebber. Aangezien hij ook de waarde van een goede blikvanger inzag liet hij zo nu en dan verscheidene van zijn fraaiste viervoeters in zijn uitstal kast tussen de kostuums, hoge hoeden, overhemden en sportcolberts rondwande len. Wie de moderne en vaak van een ver fijnde smaak getuigende étalages van te genwoordig beziet zal over deze wijze van reclamemaken wellicht het zijne denken. In het begin van deze eeuw had men nu eenmaal andere ideeën over publiciteit. In 1938 trok de heer Jac. Lamp zich uit het zakenleven terug. Zijn neef Constant, die als achttienjarige „in het vak" was geko men, zorgde ervoor dat de goede naam van de zaak in nog bredere kring bekend heid kreeg. Nadat in 1938 de winkelpui tot zijn huidige gedaante werd verbouwd werden in de eerste jaren na de bevrij ding de étalages en het winkelintérieur aan de eisen des tijds aangepast. De meest in grijpende verbouwing van de winkel vond echter twee iaar geleden plaats toen op de eerste en tweede verdieping van het pand een fraaie en aanzienlijke uitbreiding van de confectieafdeling. het kantoor, het atalier en andere ruimten werd verwezen lijkt. Het zestigjarig bestaan van de zaak zal op woensdag 15 oktober op feestelijke wij ze worden gevierd. Vrijdag werd door de Dierenbescher ming de hulp ingeroepen van de politie omdat er in een onbewoond huis aan de Nieuwe Groenmarkt in Haarlem enkele dagen reeds een hond opgesloten zou zit ten. De politie ging het huis binnen en trof daar een Deense dog aan, die inderdaad geen voedsel en drinken meer had en een zeer verwaarloosde indruk maakte. De hond is overgebracht naar het asiel in de Ridderstraat en de politie heeft een onder zoek ingesteld naar de eigenaar van het dier. De vereniging „Het Zonnehuis" houdt op vrijdagavond 17 oktober om half acht in de Nederlands hervormde Oosterkerk aan de Zomerkade te Haarlem een bijeen komst, waar twee films zullen worden ver toond, die het werk van de christelijke verpleging van langdurige ziekten tot on derwerp hebben, en waar het Oosterkerk koor onder leiding van Henk van der Vel de een uitvoering zal geven van werken van F. Schubert en J. S. Bach. De orgel muziek wordt verzorgd door Teke Bijls- ma. Vertoond zullen worden de films „Ze ven Stuivers" en „Een mens was te veel", de laatste van Rudi Hornecker. Vrijdag en zaterdag heeft de Academie voor Wetenschappen te New York een con ferentie gehouden over medische onder werpen. Behalve Amerikaanse geleerden heeft ook als enige buitenlander dr. J. Smalbraak, vrouwenarts te Bloemen daal, een voordracht gehouden en wel over trophoblastic en zijn tumoren. In het begin van het vorig jaar is dr. Smal braak te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde en zijn proefschrift heeft ook in het buitenland grote belang stelling getrokken; het werd in het En gels vertaald. In bollenstreek Eind september stonden bij het geweste lijk Arbeidsbureau in Lisse 205 mannen en 31 vrouwen als werkzoekenden ingeschre ven. Eind augustus waren deze getallen respectievelijk 156 en 17. De cijfers laten dus een lichte stijging van de werkloos heid zien De toeneming van de arbeids reserve is echter niet verontrustend. Zij is voornamelijk een gevolg van de beëin diging der seizoenwerkzaamheden in Kat wijk. Tevens wordt hei aanbod van min- der-geschikte arbeidskrachten groter. In de land- en tuinbouw nam het aanbod iets af. Overigens vertoont de bollenstreek een gunstig werkloosheidscijfer, namelijk 0.7 percent. Voor het gehele land bedraagt het percentage 2 en voor Zuid-Holland 1.5 van de totale beroepsbevolking. De vraag naar arbeidskrachten is in september aanmerkelijk afgenomen. Dit houdt uiteraard verband met het verloop van de seizoenwerkzaamheden Hierte genover staat een stijgende vraag naar bouwvakarbeiders en ongeschoolden. Moeilijk plaatsbaar zijn gerepatrieerden. Van hen stonden in september 36 inge schreven. In september konden vier ge- repatrieerden in een administratief beroep 'en één op een rijkswerkplaats voor vak ontwikkeling worden geplaatst. Er blijkt een groeiende belangstelling voor de emigratie te bestaan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7