Oostenrijk met halve punt voorsprong op Nederland in de finalegroep De opstellingen Emotionele vijfde partij eindigde na vijftig zetten ook al in remise Voor tafeltennissers begint vandaag competitiestrijd HOC versloeg SSD-ers met groot verschil (61-30) 9 DE TWEEKAMP OM DE WERELDTITEL Stand nog steeds gelijk Dammen Koersen in Hilversum Veel werk voor dravers tijdens weekeinde Irene Jansen op vierde laats in Palermo pis Koersen op Duim Bóksan Theo Baars verloor door technisch knock out HET FIDE-LANDENTOERNOOI Geluk was Oostenrijkers gunstig gestemd Geen dames- en jeugd- handbal SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Schaken Wielrennen Schulte-Bugdahl wonnen zesdaagse in Berlijn De basketbalcompetitie ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 pc vijfde party van de tweekamp om de wereldtitel dammen vertoonde van de opening af een ander spelbeeld dan tot dusver het geval was. In plaats van de ontwikkclingsruil volgde na 1. 33-28, 18-23, 2. 38-33, direct een gesloten spelgenre, waarbij Koeperman door vroegtydig op 22 te ruilen, trachtte de aanval te krijgen, tegen de witte lange vleugel. De Rus was blijkbaar zijn bevangenheid, ontstaan na lijn nederlaag In de tweede party, te boven. De titelhouder wist met enkele zetten de zwarte aanvalspogingen te weerleggen. Daarna zocht hy weer incomplicaties door zich bij de negentiende zet vrijwillig op te sluiten aan zijn lange vleugel. pcslauriers, hoewel weer sneller spelend dan zijn tegenstander, besteedde nu toch heel wat meer tijd aan de opening dan gewoonlijk het geval is. Wel een bewijs dat hij de waarschuwing in de vierde ontmoeting ontvangen, toen hi.j maar op het nippertje aan een nederlaag wist te ontkomen, niet in de wind heeft geslagen. Het talrijke publiek in Almelo kreeg een emotionele partij aangeboden, waarin Des- lauriers hij kan het nu eenmaal niet |ajen weer voor de muziek zorgde, ter wijl Koeperman als een bekwaam dirigent de stok voerde. Wat een vindingrijkheid moest er door de Canadees worden gede monstreerd om niet in de Russische om klemming te worden verstikt. Vooral in deze partij waren er wel twee geheel ver schillende scholen aan het werk. Koeper man de nuchtere en Deslauriers de roman tische. Juist op het moment dat de Rus meende het net te kunnen dichthalen, bleek Des lauriers toch weer een maas te hebben gevonden, waardoor hij kon ontsnappen. Zijn remise was prachtig, maar het zet geen zoden aan de dijk. De Canadees zal [och meer winst dienen te behalen, tenzij de man uit Kiev zich weer eens in een matnet laat; jagen. Het verloop van de vijfde partij was als volgt. Deslauriers (wit). Koeperman (zwart): I 33-21) 18—23 2. 38-33 13—18; 3. 31—27 9—13; j 3731 17 22: 5. 28x17 11\22. Een spelbeeld dat wij in deze match nog niet eerder hebben gezien. Koeperman zet de partij scherp op en neemt onmiddellijk de lange vleu- Èel van wit onder handen. Er dreigt 622 23; 7. 33x22 2329; 8. 34x23 19x28 met winst van een stuk. zodat wit bijvoorbeeld niet 6. 42 of 43— 53 mag spelen. 6.31-26 22x31; 7. 26x37 6—11; 8. 36—31 16-21; 0. 4136 Natuurlijk niet 31—27 wegens 20 -24. 27-16, 23-29 enz. en weer zou zwart een stuk winnen 9 21—26; 10. 43—48 4-9; 11. 4943 20—24; 12 34—29 23x34:13. 40x20 15x24; 14. 32—28 18 -23; lo! 38-32 10—15: 16. 42—38 5—10: 17. 47—42 De eerste Russische poging is op niets uilgelo pen. Wit heeft zelfs een kleine voorsprong in ontwikkeling. 1715-20: 18. 31—27 1015: 19. 36-31 Dit is weer zo'n zet waar veel Nederlandse meesters niet toe over zouden gaan. Inderdaad ;ijn cr ook gevaren aan verbonden. 1912 18: 20. 46—41 7—12; 21. 41—36 1-6. Direct 1217 lijkt ons ondernemender. Nu kan wit 27-22 laten volgen. 22. 44 - 40 In aanmerking kwam zeker 2722, daar zwart nu toch weer 12—17 kan spelen. 2 224—29; 23. 33x24 20x29; 24 40 - 34 29x 25. 45x34 Door deze laatste ruil wordt nu 12—17 weerlegd met 28—22 2721, 34—29 en wit wint een stuk. 2 315—20; 26. 38-33 Een voortzetting die zeker niet voor de hand ?t. doch die getuigt van een weldadige origina- '.teit. 2620-24; 27. 43—38 11—16; 28. 50-44 ;-7: 29. 27—22 18x27; 30. 31x22 De opstoot, die vanaf de 19de zet was te ver achten en dan eindelijk is gekomen. 2912—18: 31. 37—31 26x37: 32. 42x31 18x 27: 53. 31x22 7—12: 34. 48-43 tn niet het verleidelijke 4842, daar daarop zou volgen 1218. 2217 (gedwongen). 15—21. 17x26, 18—22, 28x17, 23—29 enz. en zwart wint. 3414-20. Nu wordt 12—18 weerlegd door 3429 enz. mei toed spel voor wit. Wat. weet Deslauriers toch prachtig op tijd voor resources te zorgen en wat Opnieuw wordt dit weekeinde aan de dravers veel werk geboden en dankbaar maken de trainers hiervan gebruik, want zowel vanavond in Hilversum en zondagmiddag op Duindigt zijn zonder uitzondering de velden uitstekend bezet. In het internationale nummer kan Query Hanover zaterdagavond de eerste viool spelen, daar hij een gunstig slartnummer heeft en bovendien de afstand gemakke lijk uitloopt. Ralph Erebus, Tarantella en Quatrième Poulain vormen het trio, dat uit het grote gezelschap het meeste gevaar op levert. De enorm verbeterde Sjakie Scott kan zijn successonreeks voortzetten in het vier de nummer, doch hij zal zich van de start af moeten reppen om Ugoldman K en de snelle kortebaners Sunn.v Williams en Rita Bond achter zich te kunnen houden. In de serie-draverij heeft het in vorm zijnde entrainement Bloemsaat vermoede lijk twee sterkere troeven in handen, dan het entrainement Geersen. Bloemsaat (Uranus Koff, Truely Hnllandia en Geer sen (Sir Spencer, Vanity Hanover) zullen de buit: wel onder elkaar delen, tenzij de snelle Taky Erebus nog roet in het eten komt gooien. Koeperman berekent hij hei spel diep, ondanks het hoge tempo waarin hij speelt Maar alle moeilijkheden zijn nog niet overwonnen. 35. 34-29 23x34: 36. 39x30 6—11. Een heel fijne tussenzet die de moeilijkheden voor wit tot een maximum opvoeren. De span ning stijgt. Zal wit het redden? 37. 44—39 20—25: 38. 36—31 25x34; 39. 39x30 12— 17; 40. 32—27 19-23: 41. 28. 28x19 De laatste resource waar wit voor gezorgd heeft. Juist op een moment dat iedereen dacht dat het voor hem het einde betekende. 4117x48; 42. 31 - 26 48x25; 43. 19x30 25x21: 44. 26x6 Geweldig hoe deze moderne wijze weer voor een achterdeurtje heeft gezorgd. Welk een door zicht. 448—12: 45. 6—1 13-18; 46. 35—30 16— 21: 47. 30—24 9—14: 48. 1-6 21—26; 49. 6-11 26— 31: 50. 1116 Remise gegeven. Naar uit de officiële uitslag blijkt, is de Nederlandse amazone Irene Jansen met het paard Adelboom op de vierde plaats ge ëindigd in het Europees springkampioen- schap voor dames, dat in Palermo op Sicilië gehouden werd. 1. Giuliana Serventi (Italië) met Doly 50.50 pnt. 2. Anna Clement (West-Duitsl.) met Nico 50.50 pnt. '3. Helga Kohier (W.- Dld.) met Armalva 49.50 pnt. 4. Irene Jan sen (Ned.) met Adelboom 48.50 pnt. Het C.H.I.O. van Palermo zal Irene Jan sen met haar leermeester de heer Gruppe- laar laten doorreizen naar Catania om deel te nemen aan het internationale concours hippique van 16 tot en met 22 oktober. ïWÊ. Op Duindigt vragen twee klassieke ren nen de aandacht, waarvan het Kampioen schap der tweejarigen wel de belangrijkste is. Het is een volkomen open ren, temeer daar de belangrijkste kandidaten nog kort geleden hebben gefaald. Om deze redenen wordt Frimousse II als eerste aan de fi nish verwacht In de Cambridgeshire kan Paljas op grond van zijn grote klasse winnen, vóór de keuze Delbrassinne (Comet, Mangala). Outsider is Ungersma. De verkoopsren brengt Sans Aïde als de favoriet aan de start, vóór Alcyone en Quadroon. De prij- zij, waarvoor de volbloeds in deze ren worden aangeboden, variëren van 800 tot 2400. Ook bij de dravers vervullen de twee jarigen de hoofdrollen en wel in het Cri terium, waarvoor de vrij laat opgekomen Xitty Erebus kennelijk is bewaard en thans ten opzichte van zijn gelijkwaardige tegen standers Xema S en Xufhus T 20 m gun stiger staat. Een overwinning ligt in de lijn der verwachting, tenzij de snelle Xylo- phoon nog komt verrassen. Het zijn echter de baby's van de koers en daarmee is alles nog mogelijk. Het internationale nummer met negentien deelnemers brengt als ver moedelijke winnaar Rose Marie over de streep, daar zij een grotere aanvangssnel- heid heeft dan Sammy Mars. Het aantal outsiders is enorm groot en wordt ge vonden in Sirona, Ria Kitty, Quick Hol- Iandia G en nog vele anderen. In de 2600 m lange draverij van meet heeft Umberto met zijn groot uithoudings vermogen de eerste kans. Het is bovendien na maanden van afwezigheid het herop treden van de vroegere crack Spencer Hollandia. maar meer dan een bescheiden outsidersrol zal hij over deze afstand niet kunnen vervullen. Query Hanover. Sally Harvester en Rudl Trothan komen voor de plaatsen eerder in aanmerking. Indien Wodan geen fouten maakt zal hij zich kunnen revancheren voor zijn laatste nederlaag en voor de vijfde overwinning zorgen. Vlekloos Hanover, Uriël en Theo Bascom zullen het de drie-jarige echter niet gemakkelijk maken. De Nederlandse weltergewicht kam pioen der professionals Theo Baars (67,8 kg.) heeft vrijdagavond in Kiel voor 6000 toeschouwers tegen de veel zwaardere Duitser Peter Müller (71.4 kg.), een zui vere middengewicht dus, door technisch knock-out verloren in de zevende ronde. De partij was op acht ronden vastgesteld. Theo Baars werd door de scheidsrech ter naar zijn hoek verwezen, nadat Mül ler een serie harde slagen op het gelaat van de Nederlander had doen neerdalen. Onze landgenoot, die in de derde ronde reeds uit de neus bloedde door een rechtse directe, kreeg in de zevende ronde een ern stige blessure onder het rechteroog, het geen voor de referee aanleiding was het gevecht te stoppen. Theo Baars heeft overigens zeer kundig gebokst. Hij belaagde de Duitser door goe de linkse gn rechtse hoeken, terwijl de Ne derlander zijn dekking niet verwaarloos de. De Duitser die na 127 prof-gevechten over meer routine en ook over een harde re punch beschikte, moest alles in het werk stellen om de overwinning veilig te stellen. Nederland is niet in de finale gekomen en dat is naast het falen van de Hongaren, de grote verrassing van het FIDE-landen- toernooi in München. Vooral voor dr. Euwe en Donner met hun prachtige score is dit een teleurstelling. De wijze waarop Nederland de finale heeft gemist is wel haast tragisch te noemen. Zelfs de blunder van Van den Berg in de laatste ronde zou nog niet fataal zijn geweest, indien Oos tenrijk niet door slecht spel van de Denen een paar partijen cadeau had gekregen. Oostenrijk heeft een goede ploeg ,maar beslist van mindere kwaliteit dan het team van Nederland. Het geluk was de Oostenrijkers niet al leen gunstig gezind in de laatste ronde, ook in de wedstrijden tegen Nederland en Frankrijk hebben zij meer gekregen dan zij verdienden. En wat te zeggen van Bulgarije, dat in de laatste ronde een half punt verspeelde tegen Ierland, hetgeen de Bulgaren, als Nederland de in het bereik liggende score tegen Porto Rico had bereikt, zelfs de finaleplaats zou hebben gekost. Onze landgenoten hebben een sterke Nu zaterdag de strijd in de landelijke tafeltenniscompetitie gaat ontbranden is het goed de mogelijkheden van de verschil lende teams uit de afdeling Kennemerland te bezien. De sterkste ploeg is zonder twij fel Togido, dat met Bert van Eijk, Guus Pliester en Cees Schoof een zeer sterk team heeft en ongetwijfeld hoge ogen kan gooien naar de titel. De mogelijkheden voor de overige teams zijn zeker van be scheidener aard en zelfs kon het wel eens zo zijn, dat diverse teams blij zullen zijn met elke punt die zij weten te veroveren Het aloude en roemruchte TOG heeft zich uit de overgangsklasse teruggetrokken en haar plaats werd ingenomen door TYBB. dat debuteert met Jan Witteman Nico Jansen, Cees Rijkelijkhuizen en Hans Nelis, zodat men steeds de keuze uit vier spelers heeft. Witteman zal zich zeker snel in deze nieuwe omgeving thuis voelen maar of dit ook voor zijn teamgenoten zal opgaan valt te bezien. GTTC komt dit jaar uit met Theo Blom Ben Moors en Bert v. d. Veldt, zodat men het dus zonder Piet Sleper zal moeten stellen, hetgeen zeker een verlies is. Naast Theo Blom zien we dus twee nieuwe krachten in dit team. Rapidity, dat dit jaar promoveerde, heeft in Henk Eijking, Theo Keet en Fons Winder een vrij homogeen team,vd-at'van behoorlijke sterkte is en zich dus wel zal handhaven. HBC heeft een vrijwel geheel nieuw team; Paul Montanus, Jacob Mense en Cees Hageman. Ook dit trio zal het zeker niet gemakkelijk vallen om zich te hand haven. Alle tot dusverre genoemde team« zijn ingedeeld in overgangsklasse groep A De eerste- en tweede-divisieclubs uit het betaalde voetbal uit Haarlem en omgeving en de amateurclubs uit de tweede klasse zijn voor hun wedstrijden van morgen als volgt samengesteld (v.l.n.r.) Haarlem: Snijders; Oepkes en Maas; Goedhart, Sybrandi en Dinkelberg; Groeneveld, Dcgenaar, Vreeken. De Graaf en Berendregt. RCH: Van der Voort; Schoonenberg en Romviel; Krist, v. d. Brink en Hoo- gendoorn; Kruyer, v. d. Lippe, Nanaï, Honout en Henke. Stormvogels: De Graaf; v. d. Oever en Freriks; Luppens, Snoeks en Brom; De Boer, Van der Lugt, Janssen, H. Groot en Van Doorneveld. VSV: Geerlofs; Schoon en Pieterse; Mertens, Spaans en Uniken; Vendel, Dolder, Bredeveld, Van der Heyden en Pelser. EDO: v. d. Berg; Petterson en Berends; v. d. Sluis, Van Dijk, Leonhard, Bel- froid. Spiers, Klein, Koek en Van Vark. Amateurs DEM: Aardenburg; Spanjaard en A. Bakker; Willems. Pirovano en Nies ten; Noordermeer, Zonjee, Starmans, J. Bakker en De Vries. HFC: Van der Lee; Dekker en Hein Winter; Molenaar, Molijn en Wijk huizen; Hans Winter, Bouwman, Jan sen, De Nijs en Moolenaar. Kennemers: Groot; Beentjes en Six; Zwanenburg, Horeman en Mosk; De Vos, Sluiter, Van den Outenaar, Aar denburg en Koppen. Schoten: Kossems; Van Veen en Hogen- dijk; Dinkelberg, Geurts en Koppen; ,0tte. Brussee, Warmerdam, Van Oos ten en Wijkhuizen. Zandvoortmeeuwen: Ter Wolbeek; A. Stokman en Zwemmer; Koning, Kerkman en Water; Castien, C. Stokman, Visser, Oosterbaan en Hal- derman. De afdeling Haarlem van het Neder- ,'ds Handbal verbond heeft alle dames-se- 01'en. junioren en aspirantwedstrijden '?r zor>dag uitgesteld. Alleen de wed- "iden voor herensenioren bij de he- en zijn geen katholieke teams ingedeeld juilen doorgang vinden. Deze regeling eeft geen betrekking op de districtswed- •kijden. Het bestuur van de afdeling jnarleiTi heeft deze regeling genomen om 0e'lijkheden te voorkomen. Na de teleurstellende resultaten van de semi-profclubs uit Kennemerland van verleden week - alleen VSV slaagde er tegen de verwachtingen in de volle winst te behalen - kan het morgen wellicht be ter. De wedstrijden zijn dan: VSV-Graaf- schap, Alkmaar-IIaarlem, RCH-Hermcs DVS, Vitesse-Stormvogels en EDO-Dosko VSV krijgt dus een club van gelijke kracht tegenover zich. Graafschap heeft het seizoen namelijk niet al te best inge zet en boekte alleen een overwinning te gen Alkmaar. Op eigen veld, want in uit wedstrijden werd twee keer verloren: te gen Haarlem en SVV. Na de zege van verleden week kunnen de Vclsenaren de stand wel in evenwicht houden. Haarlem kan dat in de uitwedstrijd te gen Alkmaar ook, als de aanval aanzien lijk beter speelt dan verleden week. Vree ken is als aanvalsleider teruggekeerd en dat kan een geduchte versterking beteke nen. Gaat het evenwel niet beter dan te gen SVV. dan ligt weer een nederlaag in het verschiet. RCH staat in het Heemsteedse Sport park tegenover een hoger geplaatste ver eniging: het nog ongeslagen HDVS. Zon der Biesbrouck wordt het een zware op gave met niet zo heel veel kans op een overwinning. Stormvogels moet het wat dat betreft iets gemakkelijker hebben te gen Vitesse in Arnhem. Maar de Vitesse- naren hebben op eigen veld nog niet ver loren (2-2 tegen HDVS en 3-0 tegen RCH) en dat moeten de IJmuidenaren wel voor ogen houden. De standen zijn op het ogenblik: Eerste divisie A Eerste divisie B Volendam 4 8 Limburgia 4 7 H V C 5 7 SVV 47 Sittardia 4 6 Helmond 4 6 Excelsior 3 5 Z F C 4 6 Volewijckers 5 5 Leeuwarden 4 4 Stormvogels 3 4 AGOVV 44 HDVS 34 Fortuna (VI.) 4 4 Rigtersbleek 4 4 Alkmaar 44 GVAV 44 D F C 4 3 Vitesse 4 4 Graafschap 4 3 Heracles 3 3 VSV 4 3 RCH 43 Haarlem 4 2 R B C 4 3 B V V 4 2 Helmondia 4 3 Wageningen 4 1 Roda Sport 4 2 Eindhoven 4 0 K F C 4 1 In de tweede divisie kan EDO haar puntenaantal met twee vermeerderen In de thuiswedstrijd tegen DOSKO, dat in uitwedstrijden nog geen punt vergaarde (2—1 tegen EBOH en 1—0 tegen UVS). De jeugdige ploeg zou wel zeer teleurstellen, indien er ook maar iets van de winst ver loren ging. De stand is hier: DHC 4 7 O N A 43 Velox 4 7 U V S 3 2 Hilversum 4 6 Wilhelmina 4 2 LONGA 5 6 DOSKO 4 2 De Valk 3 5 De Baronie 4 2 EDO 4 5 EBOH 42 't Gooi 4 5 Zeist 4 1 Xerxes 3 3 In de tweede klasse A van de amateur competitie speelt Kennemers thuis tegen HBC en Zandvoortmeeuwen tegen Zee- burgia. De Zandvoorters zullen wel aan 't langste eind trekken. VVB ontmoet op eigen veld Watergraafsmeer. In de tweede klasse B gaat HFC haar zegetocht voortzetten met een overwin ning tegen TOG in Amsterdam. Schoten zou wel eens voor het vierde gelijke spel (tot drie keer toe behaalden de Schotena ren een 11 score) daar tegen Aalsmeer gespeeld wordt op eigen terrein. Voorts speelt DEM tegen WFC. als er tenminste geen uitstel werd gevraagd. KORFBAL Zondag is voor de tweedeklasser Animo Ready de eerste thuiswedstrijd vastgesteld en wel tegen Fortuna uit Amsterdam. De gasten hebben in de oud-Swift-speler Th. van Dam een aanzienlijke versterking ge kregen. Wanneer de thuisclub zo goed speelt als afgelopen zondag tegen Aurora, dan is wellicht een gelijk spel mogelijk. Voorts is voor Oosterkwartier de thuis wedstrijd tegen Koog Zaandijk vastgesteld. Beide ploegen zijn nog ongeslagen, zodat een spannende ontmoeting verwacht kan worden. Aurora gaat de lastige uitwedstrijd tegen Olympia in Bussum tegemoet. Een gelijk spel zou reeds een goed resultaat wezen. Haarlem brengt een bezoek aan Watervliet; beide ploegen zijn ongeveer van gelijke kracht. Van de derde klassers moet Oosthoek op bezoek bij topploeg BEP, zodat een Haarlemse nederlaag in de lijn der ver wachtingen ligt. Veel spanning zal zijn rondom de plaatselijke ontmoeting Nieuw FloraSport Vereent. Beide ploegen ne men een vrij slechte positie op de ranglijst in, zodat ieder punt voor elk'der ploegen zeer kostbaar is; voorlopig houden wij het op een gelijk spel. WA TERPOLO De wekelijkse waterpolo-avond in het Sportfondsenbad in Haarlem wordt van avond acht uur geopend met een ontmoe ting van de reserves van DWR en Haarlem. Daarna gaan de dames-reserves van HPC en VZV hun krachten meten. Als deze ploegen het water verlaten hebben, komen de dames van De Meeuwen de strijd aan binden tegen de Haarlem-dames, waarna de heren van HVGB het Amsterdamse AZ '70 tegenover zich krijgt. Het slot van de avond wordt gevormd door een treffen HVGB 3—HPC 2. HANDBAL Op het terrein aan de Van Oosten de Brui.instraat in Haarlem speelt Rapiditas zondag om twee uur tegen IJmond. Wij mogen een Haarlemse zege verwachten, hoewel de IJmonders in deze semi-plaat- selijke ontmoeting alles in het werk zul len stellen om de laatste plaats aan BHC over te doen. In het Van der Aartsportpark treedt Concordia in het strijdperk met AHC (aan vang tien voor drie) om twee uur vooraf gegaan door de damesontmoeting Concor diaDWS. In het herenduel houden we het op een Haarlemse zege, bij de dames zullen de gasten nog zonder enig ver lies de hoogste ogen gooien. Zandvoort meeuwen bezoekt Tonido en na het succes van zondag mogen we verwachten dat de Meeuwen met een overwinning huiswaarts zullen keren. HOC ontvangt aan de Van Oosten de Brui.instraat Niloc 2 en heeft op papier geen kans tegen de ongeslagen reserves. De herenreserves van Concordia zullen Aalsmeer 2 ontmoeten. In de afdeling zullen slechts enkele wed strijden doorgang vinden. Bij de heren wordt in het Noordersportpark om kwart voor elf de belangrijke strijd tussen De Blinkert en het Alkmaarse AVA gespeeld. Belangrijk, omdat beide ploe gen tot de pretendenten voor de titel gerekend moeten worden. De Rapiditas- reserves komen binnen de lijnen tegen AHV (twintig voor tien) en IJmond 2 be zoekt Tonegido in Wieringen. HOCKEY Nu de KNHB er mee heeft ingestemd, dat de katholieke verenigingen zondag vrijstelling voor het spelen van voor deze clubs vastgestelde wedstrijden kunnen krijgen, zullen in nagenoeg alle afdelingen verschillende wedstrijden niet doorgaan. Vermoedelijk zullen deze wedstrijden wor den vastgesteld op 2 november, welke zon dag is bestemd voor beker- en inhaaldag. BMHC speelt om kwart voor drie aan de Brederodelaan in Bloemendaal tegen de topclub uit de eerste klasse, Laz-en. Overi gens hebben beide teams een gelijk aantal punten, zodat met het voordeel van eigen terrein een puntenverdeling tot de meest waarschijnlijke resultaten behoort. In de eerste klasse dames, waar twee wedstrijden van katholieke clubs verval len, speelt BDHC om half twaalf op eigen veld tegen RBC uit Rotterdam. Als de thuisclub weer volledig zonder invalsters in het veld kan komen moet het beide pun ten kunnen behalen. In Kennemerland vallen de wedstrijden van de katholieke verenigingen Alliance, Ever Swift en van Scheybeek in Beverwijk onder de uitgestelde ontmoetingen. In de overgangsklasse treedt dus alleen BMHC II aan en wel om een uur op eigen terrein tegen Kieviten. Wij schreven het al eerder; BMHC zal met beide handen de aanwezige kans moeten grijpen het eerste punt uit deze vierde wedstrijd te behalen. In de promotieklasse is er bij de dames de plaatselijke ontmoeting tussen Straw- berreis en BDHC II in Driehuis. Rood Wit gaat bij HGC op bezoek. Bij de heren spe len om een uur in Bloemendaal BMHC IV en Strawberries eveneens tegen elkaar. HBS, Eechtrop en Zanrivoort gaan op be zoek bij respectievelijk het Rotterdamse Victoria, bij Hurley en bij Alkmaar. met voorts Treffers (Bovenkarspel), Disnie (Hoorn), Nedlloyd 3 (Amsterdam), KLM (Amstelveen), Maccabi en KKK, beide Amsterdam. DHC is als enig Haarlems team inge deeld in groep C en heeft zeker meer dan een reden tot zorg. Ten eerste is het team vrij zwak. Van Henk Bruna, Boudewijk Chabot en Jan Langenberg mag men zeker geen grootse daden verwachten en ook dit team zal dus alle zeilen moeten bijzetten om zich te kunnen handhaven. Voorts zal het de penningmeester zeker onaangenaam zijn. dat de reizen die DHC moet onder nemen talrijk en vrij duur zijn. Men is ingedeeld met: EN (Den Haag), Vrienden schaar 2 (Gouda), DOS 2 (Den Haag), ATTC (Alphen aan de Rijn), Rono (Rotter dam), Noad (Schiedam), Wifra 3 (Rotter dam), Maasstad 2 (Rotterdam), Treffers 2 (Roelofarendsveen), DOS 3 (Den Haag) en Scylla (Leiden). Afdeling Kennemerland De competitie in de afdeling Kennemer land zal nog niet direct beginnen. Men start dit jaar met de bekercompetitie, die maandag begint. Het aantal deelnemende teams is niet onbelangrijk groter dan vorig jaar: ditmaal zullen maar liefst 150 elkaar het bezit van de bekers bestrijden. In de overgangsklasse zien wij zeven teams, van welke Togido zonder twijfel de beste papieren heeft. De samenstelling Schoof-v. Eijk sluit een verrassing echter zeer beslist niet uit. Als serieuze mede- gegScfigde zien .wij .bijv. HBC. dat in v. d, Dries-Hageman een zeer behoorlijk team:-heeft, terwijl vooral ook TYBB met Witteman-Rijkelijkhuizen niet tot de kans loze teams behoort. GTTC stelde twee teams op. die voor el kaar wel weinig onder zullen doen. Het A-team bestaat uit Blom met de ex-junior crack Max van Raay en hei B-team werd geformeerd uit Sleper-Hamers. Rapidity neemt deel met Eijking-Winder en DHC maakt met Bruna-Langenberg het septet vol. In de eerste klasse zijn er slechts zes teams, wat vrij bescheiden afsteekt tegen de overgangs.klassers. Hier op papier al thans geen grote verschillen. TOG brengt twee zeer oude bekenden achter de tafel: v. Abbeve-De Jong, Winfried komt mei v. I-Ionschoten, ditmaal samen met Heinz. die men dus kennelijk eens in de eerste klasse wil laten optreden. GTTC-C zette naast de meer ervaren v. d. Veldt de ex- iunior Bert Moors. Togido-B heeft in Hart- Boers een ervaren en sterk team. TYBB-B paart in Veenendaal-Van Galen jeugd aan ervaring en HBC-B tenslotte verwacht zeker behoorlijke resultaten van de er varen spelers Smit-Mense. De inschrijving in de dames tweede klasse viel erg tegen: slechts drie teams Deze zijn alle in één poule ingedeeld. To gido leverde twee teams: v. d. Put.ten- Wolters en Vermeulen-v. Eynatten. TOG zorgde voor het derde team. dat bestaat uit Vasen-Van Kraalingen. groep getroffen, zoals achteraf is gebleken. Twee landen uit de groepen drie en vier bereikten de finale met minder punten dan de Nederlanders, terwijl ons land bovendien nog Rusland in de groep had, dat het hoogste puntentotaal bereikte. Dr. Euwe en Donner hebben uitstekend gespeeld. Van den Berg en Roessel daar entegen stelden teleur, vooral Van den Berg die in twee van de vier partijen blunderde. Kramer behaalde 70 percent, Prins met net 50 percent bleef beneden de verwachtingen. Zeer verrassend is ook, dat de Hongaarse ploeg met de groot meesters Szabo en Borcza niet in de fi nalegroep is gekomen. De eerste fase van het FIDE-landen- toernooi is dus voor Nederland niet zo gunstig verlopen. Onze landgenoten zijn nu ingedeeld in groep A, een klassificatie- groep overigens die zeer sterk is en waar in zij vandaag de eerste ronde beginnen tegen Denemarken. De toernooileiding zit momenteel met de handen in het haar. In de eerste ronde van de finalegroep moet vandaag Rusland tegen Amerika uitkomen. De Amerikaan Reshevsky nu dreigt alle plannen voor een vlot verloop van het toernooi in de war te late' lopen. Reshevsky namelijk is Israëliet en weigert om principiële rede nen op zaterdag te spelen. Wel heeft hij voorgesteld 's morgens om zeven uur aan te vangen, maar de Russen schijnen niet zo vroeg uit de veren te zijn. Om hiervoor een compromis te vinden is niet zo een voudig. De eindstanden Vrijdagmiddag zijn nog enkele afgebroken par tijen uit de negende ronde uitgespeeld. Hierdoor werden de definitieve resultaten van de diverse landenwedstrijden Groep 1: Italië Frankrijk 2—2; Oostenrijk Denemarken 2>-j1'v, NederlandPorto Rico 3—1. Groep 3: Philippijnen—Engeland 1—3. Groep 4: ZwitserlandCanada l'i2Lj: Zweden Joegoslavië l'.—2'.j; Griekenland—Portugal 1—3. De eindstanden van de groepen zijn: Groep 1: 1. Rusland 27 pnt.; 2. Bulgarije 2114 pnt.: 3. Oostenrijk 21 pnt.; 4. Nederland 20V3 pnt.; 5. Denemarken 161 pnt.: 6. Frankrijk 14'.; pnt.: 7. Italië 11 pnt.: 8. Porto Rico 8 pnt.; 9. Ierland 4 pnt. Groep 2: 1. Spanje 23L pnt.: 2. Amerika 23 pnt 3. West-Duitsland 22 pnt.; 4/5. Finland en IJsland 15V- pnt.; 6. Israel 15 pnt.; 7. Noorwegen 12 pnt.; 8. Zuid-Afrika 10 pnt.; 9. Iran 7',j pnt". Groep 3: 1. Argentinië 23 pnt.; 2. Oost-Duits- land 21 pnt.: 3. Engeland 20 pnt.; 4. Hongarije 19'- pnt.: 5. Polen 19 pnt.; 6. Columbia 16' pnt.; 7. Philippijnen 121 pnt.; 8. Schotland 10 pnt.; 9. Libanon 2tj pnt. Groep 4: 1. Tsjechoslowakije 25 pnt.; 2. Joego slavië 24 pnt.: 3. Zwitserland 20 pnt.; 4. Canada 1? pnt.: 5. Zweden 18l-j pnt.: 6. België lOts pnt.; 7. Portugal 10 pnt.; 8. Tunesië 91-, pnt.; 9. Grie kenland 7Vï pnt. De loting De loting voor de finalegroep en de beide clas- sificatiegroepen had het volgende resultaat: Finalegroep: 1. Rusland: 2. West-Duitsland: 3. Bulgarije: 4. Joegoslavië; 5. Tsjechoslowakije: 6. Spanje: 7. Argentinië: 8. Engeland: 9. Oost-Duits- land: 10. Oostenrijk; 11. Zwitserland: 12. Amerika. C'Iassiflcatlëgroep a: 1. IJsland: 2. Israel: 3. Frankrijk; 4. Denemarken; 5. Canada: 6. Polen; 7. Columbia; 8. België; 9. Nederland 10. Honga rije: 11. Finland: 12. Zweden. Classificatiegroep l>: 1. Zuid-Afrika: 2. Schot land: 3. Portugal; 4. Porto Rico: 5. Philippijnen; 6. Griekenland: 7. Ierland: 8. Tunesië: 9. Iran; 10. Noorwegen: 11. Libanon; 12. Italië. De wedstrijden voor de eerste ronde worden vandaag gespeeld. De nummers 1, komen danuit, tegen dé niimmers 12. 2 tègën 11, 3 tegen 10, 4 tegen 9. 5 tegen 8 en 6 tegen 7. De eerste ronde van classificatiegroep a is dus: IJsland-Zweden, Israel—Finland. Frankrijk— Hongarije. DenemarkenNederland, Canada België, PolenColumbia. De Nederlands-Duitse combinatie Schul te-Bugdahl heeft de 45ste zesdaagse van Berlijn gewonnen. Het Belgische koppel Van Steenbergen-Severeyns werd tweede en de Denen Nielsen en Lykke derde. Toen nog 17 minuten te rijden waren hadden Van Sleenbergen-Severeyns één ronde voorsprong op Schulte-Bugdahl en Nielsen-Lykke. De twee laatstgenoemde koppels begonnen toen echter een aanval waarvoor de Belgen na ruim 50 ronden het hoofd moesten buigen. De eindstand was: 1. Schulte-Bugdahl fNederland-Duitsland) 470 punten: 2. Van Steenbergen-Severeyns (België) 392 pun ten: 3. Nielsen-Lykke (Denemarken) 317 punten. Op één ronde: 4. Terruzzi-Faggin (Italië) 461 puntenj 5. Arnold-Batiz (Australië- Argentinië) 301 punten. De overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. Ook de tweede week van de basketbal- competitie leverde successen op voor de Haarlemse districtsklassers. Donderdag avond versloegen The White Stars-heren in een bijzonder goede wedstrijd de reser ves van het Haagse Punch (5449). De damesploeg van HOC won van een zich fel verwerend White Stars (3827). Vrij dagavond wonnen de HOC-hercn met op vallend groot verschil van SSD (6130). S. C. Haarlem kwam wel heel gemakkelijk aan de punten, want tegenstander IHJ I zag geen kans om vijf spelers bij elkaar te krijgen, zodat het tweede team werd opgeofferd. Punch 2 en The White Stars speelden een prima wedstrijd, waarin zeer goed werd gecombineerd. Na een kleine achter stand kwamen de Stars met rust voor, voornamelijk door produktief spel van Booms en Lagendijk. Na rust een gelijkop- gaande wedstrijd met Punch iets in de meerderheid, maar Spoor bracht White Stars in veilige haven. Scoreverloop: 46, 18—12, 24—16 (rust), 46—45, 54—49 (einde). Topscores: Lagendijk 18, Spoor 16. De HOC-dames ondervonden van White Stars meer tegenstand dan verwacht, werd. Slechts door grote schotvaardigheid van Jannie Huigen (14 p.) werd de eerste helft afgesloten met een toch nog ruime HOC- voorsprong (2715). In de tweede helft werd HOC gestuit door een felle White Stars-ploeg, die iets in de meerderheid bleef. Het einde kwam met 3827. Vrijdagavond raakten de spelers van SSD voor het eerst in dit seizoen een bas ketbal aan. De zes spelers, die uit Den Haag waren gekomen om HOC te bestrij den, speelden bovendien voor de eerste maal samen, zodat de HOC-heren niet de minste moeite met hun tegenstanders nad- den. Onder aanvoering van de uiterst pro- duktieve Konings trokken de mannen van Huigen vlot combinerend naar de SSD- basket. Reeds bij rust stond een Haar lemse overwinning vast. Ook na rust. toen Konings op de bank zat. bleef HOC ster ker, maar het schot ontbrak. Een time-out en een wissel bracht Konings weer in het veld en onbedreigd wonnen de Haarlem mers. Scoreverloop: 62, 318. 40—10 (rust), 44—18. 55—27, 61—30 (einde). Top scorer: Konings (27). S. C. Haarlem had niet de minste moeite met IHJ, dat vele invallers telde. Jansma en Souverein zorgden tezamen voor 44 S. C. Haarlem-punten. De vereniging IHJ maakte deze week wel een heel slechte beurt, want tweemaal verscheen een ploeg van deze vereniging onvolledig in het veld. Dames: RapiditasHCK 145, S. C. HaarlemTyphoons 2118. Heren: Aurora 2Rapiditas 2 20 (Rap. n. o.), IHJ 2—Antilopen 2 02 (IHJ n. o.), HOC 3—HCK 17—40, HOC—SSD 61—30, IHJ—S. C. Haarlem 43—68. BILJARTEN. Van 16 tot en met 19 oktober wordt in Eindhoven het jaarlijkse nationale invitatietoernooi ereklasse 47/2 gespeeld. De deelnemers zijn: bekerhouder Van Oosterhout, De Ruyter, Jacobs, Mol, Metz en Scholte.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9