De belangstelling voor het amateurvoetbal is dalende, voor de semi-profs stijgende HFC overblufte TOG en won verdiend met 4-0 Tottenham nam met hoge winstscore afscheid van zijn trouwe manager Ook in zesde partij gaven de beide kandidaten elkaar weinig toe Eerste punten voor Ripperda door 2-0 zege op Alphen Animo won zeer verrassend met 9-4 van Fortuna lü Zandvoortmeeuwen weer kostbaar punt kwijt Weer een andere leider: Bolton Wanderers Vier remisepartijen by Amerika-Rusland Sport Vereent behaalde gelukkige zege SECTIES BETAALD VOETBAL EN AMATEURS BIJEEN Betaald voetbal Minder actief Plan D© amateur-tweedeklasser! Zandvoortmeeuwen Voetbal in Engeland Schoten Zaterdagvoefba! Zandvoortmeeuwen is op de goede weg 40e derde- :%ili^lerd©Öassei|fc DIO veroorzaakte drie strafschoppen tegen ETO FIDE-landentoernooi 'Schaken Om het landskampioen schap voor schakers De koHbafcompetlfie OM DE WERELDTITEL DAMMEN Dammen Vereniging van Schaak vrienden in Utrecht opgericht MAANDAG 13 OKTOBER 1958 De voorzitter van de sectie amateurvoetbal van de KNVB, de heer J. J. Egberts, heeft zaterdag in Amsterdam in zijn openingswoord tot de algemene vergadering van deze sectie onder meer gesproken over het teruglopen van de publieke belangstelling bij het amateurvoetbal. „Het aantal toeschouwers bij amateurwedstrijden is in het vorige seizoen ge daald met 7 percent. Bij het betaalde voetbal was een stijging met 13 percent. De heer Egberts meende dat deze teruggang bij het amateurvoetbal niet in eerste instantie door het betaalde voetbal was veroorzaakt, doch door de matige prestaties van de amateurs. Inzake de voetbaltoto sprak de heer Egberts zyn voorkeur uit voor het toekennen van een licentie aan de KNVB, die een goede organisatie heeft opgebouwd. By de behandeling van de agenda voor de bondsvergadering ontstond het traditionele financiële steekspel tussen de heer Van Houten (HFC) en de bondsvoorzitter, de heer A. L. M. Schroder. Desgevraagd deelde de heer Schroder mede, dat de kaartverkoop voor de interlandwedstrijden NederlandDenemarken en NederlandZwitserland, die in de komende weken gespeeld worden, thans 16 percent beneden de raming ligt. Na een uitgebreide discussie besloot de sectie akkoord te gaan met het voorstel ook de afdelingen te laten delen in de 188.500, die als reserve voor scheids rechterdeclaraties 1957-1958 op de balans voorkomen. Lang werd door de vergadering ook ge sproken over de voorgestelde pensioen regeling voor oefenmeesters. Uiteindelijk werd men het eens over de noodzaak hier van, maar dan alleen verplicht voor oefen- meesters, die in het voetbal hun hoofdbe roep vinden doch men wil de verzeke ring pas laten ingaan voor oefenmees ters, die bij één vereniging een inkomen van 4.000 per jaar hebben. In het voor stel van het bondsbestuur wordt een mi nimuminkomen van 3.000 genoemd. De algemene vergadering van het be taalde voetbal van de KNVB heeft zich by de behandeling van de agenda voor de bondsvergadering van 25 oktober in prin cipe bereid verklaard de afdelingen mee te laten profiteren van de 188.500 uit dj winst, die uitgetrokken is als reserve voor de scheidsrechterdeclaraties 1957-1958. Inzake de voorgestelde pensioenregeling voor oefenmeesters besloot de vergadering te bevorderen, dat deze pensioenregeling alleen verplicht zal zijn voor Nederlandse oefenmeesters, die in het trainen van clubs hun hoofdberoep hebben. De andere oefenmeesters ook de buitenlanders moeten vrijwillig kunnen toetreden. In zijn openingswoord had de heer A. H. Martens, voorzitter van deze sectie, zijn vreugde er over uit gesproken, dat het aantal strafzaken niet vergroot is. Minder prettig vond hij, dat door enkele zaken de onderlinge ver standhouding tussen bepaalde vereni gingen geleden heeft. „Nu de geselectio- neerde jeugdcömpe- titie een feit is, heb ben wij een stap ge daan naar de ver hoging van het spel peil. Wij zijn echter nog in een over gangsperiode. Het zal 3 a 4 jaar duren eer de sterkste clubs bij elkaar zijn. Ons ideaal is een districtsge- wijze competitie". De heer Martens deelde mede, dat het bondsbestuur besloten heeft de meerdere reiskosten, die dit seizoen voor deze jeugd- competitie door de clubs opgebracht zullen moeten worden, door de KNVB gedragen zullen worden. Hij zei voorts, dat de technische com missie plannen overweegt om ook op an dere wijze tot spelpeilverbetering te ko men. Onder meer zal binnenkort een be spreking met de technici van de vereni gingen worden gehouden om een plan op te stellen. De heer Martens had geconstateerd, dat ten gevolge van de inkomsten uit de toto bij de amateurverenigingen de zelfwerk zaamheid achteruit is gegaan. Hij zei dit naar aanleiding van een opmerking in een der districtsvergaderingen, waarin de ama teurs hun bezorgdheid hadden uitgespro ken over de financiële toekomst als de toto eventueel verboden wordt. „Er zijn amateurverenigingen, die vijf tig jaar lang in nood hebben verkeerd, maar altijd hebben zij weliswaar met moeite het hoofd boven water kunnen houden. Mochten de toto-inkomsten weg- A. H. Martens vallen, dan zal de zelfwerkzaamheid onge twijfeld weer toenemen. Maar overigens hopen wij de revenuen, die thans uit de toto binnenvloeien, te kunnen consoli deren. Men dient de KNVB, die uiteinde lijk het attractieve wedstrijdprogramma levert, daarvoor redelijkerwijs tegemoet te komen". Tenslotte zei de heer Martens, dat hij op de districtsvergadering van West II had bemerkt, dat er in de kringen van de ama teurs bepaald niet prettig wordt gesproken over het betaalde voetbal. De heer Martens zei hierover: „Als ik alles wat op die ver gadering gezegd werd moet geloven, be staat het betaalde voetbal geheel uit schooiers". De voorzitter sprak verzoenen de woorden. „Wij moeten elkander de hel pende hand bieden", maar liet ook een waarschuwing horen: „Als men ons aan valt kan men verwachten, dat wij terug slaan". De diverse voorstellen op de agenda van de bondsvergadering inzake het huishoude lijk reglement en het reglement betaald voetbal werden door de vergadering goed gekeurd. Men besloot de kandidatuur van ir. P. Neurenberg in de vacature in de commissie van beroep, ontstaan door het overlijden van dr. C. Spoelder, te steunen. Als kandidaat voor een plaats in de finan ciële commissie werd aangewezen de heer De Vries, voorzitter van Leeuwarden. Tfjdens de rondvraag bereed de heer Van Dalen (VVV) evenals het vorige jaar, zyn stokpaardje van „recetteverdeling" ten gunste van de „kleinen, die goed voetbal spelen, maar die door andere omstandig heden bijvoorbeeld een ongunstige lig ging minder publiek trekken". De heer Van Dalen bracht een ingewikkeld plan ter tafel, dat hij in de nabije toekomst aan de clubs zal voorleggen. Ook in de strijd tegen TOG heeft HFC het goede pad gehouden. Na een wedstrijd waarin de withemden hun gastheren met technisch veel sterker spel overbluften, be haalde HFC een regelmatige overwinning van 4-0. Voor de pauze kon TOG zich vrij goed staande houden. Wel was HFC vrijwel steeds in de meerderheid, maar de Am sterdamse verdediging met keeper Fa- renhorst aan het hoofd bracht redding bij menige moeilijke situatie. Na ruim twintig minuten moest Farenhorst zich ge wonnen geven toen het leer van de schoen van Jansen via een Amsterdams been tus sen de palen belandde (0-1). Bij de weinig talrijke aanvallen van de thuisclub schoten De Vos en Molenaar goed in, doch Van der Lee was op zijn post. Na de thee viel HFC direct met grote kracht aan. Na drie minuten dook de Amster damse 'doelman over een schot van Bouw man, waardoor de score op 0-2 kwam. HFC was toen niet meer te houden. Even later nam Bouwman uit een voorzet van Jansen zijn kans waar om er 0-3 van te maken en toen Hans Winter in de dertien de minuut een fraaie voorzet gaf was Jan sen er als de kippen bij om het vonnis te voltrekken (0-4). De wedstrijd kreeg een eenzijdig aan zien. HFC was onafgebroken in de meer derheid en scoorde nog drie doelpunten, die echter door de scheidsrechter werden afgekeurd. Zondag aanstaande bindt HFC aan de Spanjaardslaan in Haarlem de strijd aan met HRC, dat evenals HFC al zijn wed strijden gewonnen heeft. Zandvoortmeeuwen is in de wedstrijd tegen Zeeburgia beneden de verwachtin gen gebleven. De kustbewoners verspeel den een kostbaar punt door niet verder te komen dan een gelijkspel (2-2). In de eerste helft kreeg de thuisclub de beste kansen voor een doelpunt. De geel- hemden waren regelmatig in de aanval, maar de afwerking liet veel te wensen over. Na 24 minuten voerde Visser zijn club naar de leiding (1-0). Na dit doelpunt had Zandvoortmeeuwen met iets meer overleg zijn voorsprong kunnen opvoeren, doch enkele uitstekende kansen werden gemist en zo kwam de rust met onveran derde stand. Een kwartier na de hervatting bracht Visser uit een hoekschop van Halderman de stand op 2-0. De Zeeburgianen gaven zich echter nog lang niet gewonnen. Het Jimmy Anderson, de manager van Tot tenham Hotspur, kon tevreden zijn. Op de dag waarop de man die Tottenham 50 ja ren trouw heeft gediend met pensioen ging, heeft zijn ploeg voor een sensatie gezorgd. De „Spurs", die in elf voorgaande wedstrij den slechts 17 maal hadden kunnen scoren, verpletterden in de Engelse competitie op eigen terrein Everton met maar liefst 10—4. Hoewel hy slechts één maal scoorde, was Tommy Harmer, de kleine rechtsbinnen die pas onlangs in het eerste team is terug gekeerd, de grote man. Zyn briljante pas ses leverden een lange reeks treffers op. Topscorer werd middenvoor Bobby Smith met 4 doelpunten, linksbinnen Alf Stokes passeerde de Everton-doelman twee maal. De „traditie", die wil dat de leidende ploeg in de eerste divisie zich niet langer dan een week op de topplaats handhaaft, bleef behouden. Preston Nort End, dat woensdag door een 20 zege op Manches ter United de eerste plaats had veroverd, moest zijn leidende positie afstaan. Preston leed een verrassende 14 nederlaag tegen het pas gepromoveerde Blackburn Rovers. Zodoende werd Cup-winnaar Bolton Wan derers de nieuwe aanvoerder van de rang lijst. Bolton won van Chelsea (10) en heeft thans 16 punten uit 12 wedstrijden. De tweede plaats is voor Preston North End, dat weliswaar ook 16 punten vergaar de, doch daar 13 ontmoetingen voor nodig heeft gehad. De resultaten Eerste divisie: Aston ViliaWest Brom- wich Albion 14; Blackburn Rovers Preston North End 41; BlackpoolBurn ley 11; ChelseaBolton Wanderers 01; Manchester UnitedArsenal 11; New castle United Leicester City 31; Notting ham ForestLuton Town 31Ports mouthLeeds United 20; Tottenham HotspurEverton 104; West Ham United Birmingham City 12; Wilverhampton WanderersManchester City 20. Tweede divisie: BarnsleyDerby Coun ty 00; Brighton and Hove AlbionShef field Wednesday 1^-3; Bristola City Swansea Town 40; Cardiff CityIpswich Town 12; Charlton Athletic—Stoke City 12; Grimsby Town—Fulham 22; Hud- dersfield TownBristol Rovers 12; Li verpool—Lincoln City 32; Middles broughSunderland 00; Rotherham Uni tedLeyton Orient 11; Sheffield Uni tedScunthorpe United 41. spel van de Amsterdammers werd steeds beter en nadat Boutier dank zij een blun der van doelman Ter Wolbeek had tegen- gescoord, keerde de spanning volledig te rug. Wel kreeg Visser nog een schitteren de kans er 3-1 van te maken toen Zand voortmeeuwen een strafschop werd toege wezen. De Zandvoorter joeg het leer even wel tegen de paal. Zeven minuten voor tijd kostte een nieu we fout van Ter Wolbeek Zandvoortmeeu wen de zege toen Zoutberg een houdbaar schot loste dat tot ontsteltenis van de Zandvoortse supporters in de touwen ver dween (2-2). Schoten heeft na drie gelijke spelen dit maal voor de eerste maal een nederlaag moeten lijden. En wel tegen Aalsmeer, dat een goed partijtje voetbal speelde, werd het twee-één in het nadeel van de Schoten-ploeg. Vroeg in het begin van deze niet onaar dige partij mocht doelman Maarsenvan Aalsmeer van geluk spreken dat een schot'van Brussee door de paal werd ge keerd, toen hij volledig geslagen was. Maar ook aan de andere kant kwam een schot van Biljouw tegen de lat, zodat de partijen op dit punt weer gelijk stonden. Schoten nam echter toch de leiding door Brussee, want het lage schot was de uit stekende doelman van de gasten te mach tig. Aalsmeer werd echter gaandeweg beter en nog voor rust scoorde Slemmer met een kopbal de gelijkmaker. Na de rust was Aalsmeer aanvankelijk de beter spelende ploeg. Toch werden bei de doelverdedigers om beurten aan de tand gevoeld. Zij kweten zich keurig van hun taak. Totdat eindelijk Van Mourik er in slaagde Aalsmeer de leiding te bezor gen (1-2). Nog even behield Aalsmeer het beste van het spel, maar de laatste tien minuten ontketende Schoten een fel slot- off ensief, dat bijna nog de gelijkmaker bracht Maar het keiharde schot van Brus see, vier minuten voor het eindsignaal, werd door de paal gekeerd en daarmee was Schotens laatste kans verkeken. 2 A: 2 B: Baarn 4—6 HFC 4—8 Zandvoortm. 4—6 HRC 4—8 West Frisia 4—5 OWO 4—7 Holland 4—4 Aalsmeer 4—6 Hollandia 4—4 DEM 3—3 JSV 4—4 WFC 3—3 WA 44 Schoten 4—3 Watergr.meer 4—4 Hercules 4—2 Kennemers 3—3 HMS 4—2 VVB 4—3 Purmersteyn 4—2 Zeeburgia 4—2 TOG 4—2 HBC 3—1 AFC 4—0 In de zaterdagmiddagcompetitie van de KNVB was ditmaal een klein programma vastgesteld. Ook enkele wedstrjjden voor de beker werden reeds gespeeld. De Haar lemse clubs deden het over alle linies zeer goed, met uitzondering van SVJ dat z'n vierde nederlaag kreeg te incasseren. Bij de derdeklassers werden slechts twee wedstrijden gespeeld. Kennemerland boek te een verdiende tweenul zege over NDSM. Vrij spoedig gaf Van Nes de Haar lemmers de leiding en een kwartier na de pauze werd het door C. Hoek tweenul en ondanks hardnekkige pogingen van NDSM om een gunstiger resultaat te ver krijgen kon Kennemerland deze kostbare voorsprong met succes verdedigen. CSCA verloor onverwacht van De Geuzen het geen de eerste nederlaag voor CSCA be tekent. Bij de vierdeklassers is Zandvoortmeeu wen bepaald op de goede weg. Tegen AMVJ, dat in de eerste helft een lichte meerderheid had, werd een vijfnul over winning behaald. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan, kregen de Zandvoorters de smaak te pakken. Ach tereenvolgens scoorden Prinsen, v. d. Heu vel, Prinsen, Kolk en Paap, zodat met vijfnul de reis terug werd aanvaard. SVJ was minder gelukkig en kreeg de vierde nederlaag te incasseren. Met rust was de stand drietwee voor Robaver en uiteindelijk wonnen de Amsterdammers met vijfvier. Voor de beker behaalde IJmuiden een eclatante zesnul zege op PVWA. De KNZB heeft cle zwemploeg van de Europese kampioenschappen gehuldigd. Men ziet het moment waarop voor zitter Jan de Vries een herdenkings tegel overhandigt aan Jans Koster. Van l.n.rMary Kok, Theo Hoogveld, Astrid Sanderson, Jans Koster, Ria van Vel- sen, Corrie Schimmel en Jan de Vries. Ook dit weekeinde speelden de Haar lemse derde- en vierdeklassers met wis selend succes. Ripperda schijnt de weg van het herstel gevonden te hebben; de Haarlemmers haalden de eerste punten binnen door met tweenul van Alphen te winnen. EHS daarentegen kon in Amster dam tegen WMS slechts één doelpunt scoren, waartegenover de WMS-ers er drie stelden. Hillegom won in een goede wed stryd met vieréén van ASC. DIO presteerde het in de wedstryd tegen ETO drie penalties te veroorzaken. Desal niettemin verloren de Haarlemmers slechts met tweeéén. Bloemendaal werd giste ren twee punten ryker door in een erg onplezierige wedstryd met drieéén van TABA te winnen. Eindelijk dan heeft Ripperda de eerste punten binnen. Met tweenul bleven de Haarlemmers de baas over Alphen. Mo gelijk zal deze eerste overwinning de jonge Ripperda-ploeg het zo nodige zelfvertrou wen geven. Ofschoon Ripperda veel sterker was duurde het toch nog een half uur voordat T. Dreyer uit een voorzet van Burghout zijn ploeg de leiding kon geven. Deze Dreyer wandelde kort voor rust alleen de hele Alphen-defensie door om vervolgens met een beheerst schot de stand op twee nul te brengen. Ook na rust was Ripperda de beste ploeg. Gescoord werd er echter niet meer. Vierdeklassers Hillegom heeft in een vooral voor rust zeer goede wedstrijd met vieréén van ASC gewonnen. Reeds spoedig was het duidelijk dat Hillegom de sterkste was. Het eerste kwartier konden de bezoekers de score nog blank houden. Toen was het verzet gebroken. Door Jansen, Been en Braam liepen de Hillegommers uit tot drienul. Vijf minuten voor het rust- signaal scoorde ASC tegen. Ook na de hervatting bleef Hillegom domineren. Peetoom, bracht de einduitslag op vier— één. DIO heeft het gisteren gepresteerd om niet minder dan drie penalties te veroor zaken in de wedstrijd tegen ETO. Slechts een hiervan werd in een doelpunt omge zet. De tweede werd door de DIO-keeper gestopt en de derde kwam tegen de paal. Kort na het begin namen de Haarlem mers de leiding door P. van de Pas. Spoe dig hierna was de balans echter weer in evenwicht. Kort voor de rust namen de gasten uit een van de hierboven beschre ven strafschoppen de leiding. Na de rust zagen we een veel sterker ETO. DIO hield echter stand, zodat het einde kwam met een verdiende tweeéén zege voor de ploeg uit Hoofddorp. Bloemendaal is gisteren twee punten rijker geworden door met drieéén van het Amsterdamse TABA te winnen. Kort na de aanvang konden de gasten door een blunder in de Bloemendaal-achterhoede de leiding nemen. Een kwartier voor rust, bracht Meenhorst met een afstandsschot, dat overigens makkelijk gestopt had kun nen worden, de partijen weer op gelijke voet. De Groot vond dit kennelijk een aardige manier om doelpunten te maken, want nauwelijks vijf minuten later scoor de hij op dezelfde wijze het tweede doel punt voor de Bloemendalers. Na rust ontaardde de wedstrijd in grof spel. Van TABA werd er zelfs een speler uitgestuurd. EHS heeft in Amsterdam tegen WMS de eerste winst af moeten staan. Het werd een verdiende drieéén zege voor de hardwerkende Amsterdammers. De wed strijd was nauwelijks vijf minuten oud toen WMS door een fout in de EHS- achterhoede een éénnul voorsprong nam. Enkele tellen later had De Vries de eer de gelijkmaker te scoren. Tot aan de rust ging de partij verder gelijk op. Na half-time was de EHS-ploeg nergens meer. Toch duurde het nog een half uur, voordat WMS zijn tweede goal kon scoren. Kort voor tijd konden de Amsterdam mers door een fout van de Haarlemse doelman de einduitslag op drieéén brengen. Onze Gezellen is twee punten rijker ge worden in de wedstrijd tegen De Meer door met viertwee te zegevieren. Na twee minuten spelen kon De Meer door een strafschop aan de leiding komen. Voor de rust was aangebroken hadden de Haarlemmers deze achterstand omgezet in een vieréén voorsprong. Na de hervatting bleven de Gezellen de strijd beheersen. Desondanks konden de Amsterdammers de achterstand tot vier twee terugbrengen. De klassificaticgroep waarin Nederland in het FIDE-schaakloernooi is geplaatst, bevat maar zeer weinig teams waarvan men kan zeggen dat ze tot de zwakke schaaklanden behoren. De sterkste is on getwijfeld Hongarije, maar ook Canada Polen, Finland, Zweden, Columbia en De nemarken hebben uitstekende ploegen. In de eerste ronde trof men het niet, dat al direct tegen Denemarken moest worden gespeeld. Dr. Euwe, die weer met zwart tegen Larsen zou moeten spelen, had zich laten vervangen. In de finalegroep was de ontmoeting RuslandAmerika het belangrijkste eve nement. Veel van het interessante in deze wedstrijd ging verloren door het niet mee spelen van Reshevsky. Zijn godsdienst plichten stonden hem toe, pas op zaterdag avond na het verschijnen van de eerste ster aan de hemel, te spelen. Maar Bot- winnik wenste daar niet op te wachten en hield zich aan de vastgestelde begintijd. Datzelfde doet zich overigens volgende week ook voor, aangezien de sterke Joe- goslaven er niet aan denken om van de vastgestelde speeltijd af te wijken. Alle vier partijen trouwens eindigden in remise, namelijk die tussen Lombardi en Botwinnik, Syslov en Bisquir, Keres en Ivens en Rossolimo tegen Bronstein. Eerste ronde Finalegroep: RuslandVer. Staten 22; West- Duitsland—Zwitserland 3—1; Bulgarije—Oosten rijk V/z—2'/2; Joegoslavië—Oost-Duitsland 3'/2- \'-y. Tsjechoslawaklje—Engeland 31; Spanje— Argentinië 13. Classificatiegroep A: IJslandZweden 2—2; Is rael—Finland 2'lVz', Frankrijk Hongarije 0-4; DenemarkenNederland 1 V:j2li; Canada—België 2'/o—lti; Polen—Columbia 2—2. Classificatiegroep Br Zuid-AfrikaItalië 2-2; Schotland—Libanon 3VëPortugalNoorwe gen lVi2li: Porto RicoIran 13; Philippijnen —Tunesië 3—1; Griekenland—Ierland 2—2. Tweede ronde Finalegroep: Ver. StatenArgentinië lli—lij en 1 afgebr. partij; Engeland—Spanje 1-1 en 2 afgebr. partijen; Oost-Duitsland—Tsjechoslowa- kije 1—1 en 2 afgebr. partijen: Oostenrijk—Joe goslavië Hi—'i en 2 afgebr. partijen; Zwitser land—Bulgarije 1—1 en 2 afgebr. partijen: Rus land—'West-Duitsland 2—1 en 1 afgebr. partij. Classificatiegroep A: ZwedenColumbia 2-1 en 1 afgebr. partij: België—Polen 1—2 en 1 afgebr. partij; NederlandCanada 2'21 i en 1 afgebr. partij; Hongarije—Denemarken 2%—V2 en 1 af gebr. partij: Finland—Frankrijk 1 VaVi en 2 af gebr. partijen; IJsland—Israel V2—V/2 en 2 afgebr. partijen. Classificatiegroep B: ItaliëIerland 11 en 2 afgebr. partijen; Tunesië—Griekenland 03 en 1 afgebr. partij; IranPhilippijnen 00 en 4 af gebr. partijen; Noorwegen—Porto Rico 20 en 2 afgebr. partijen: Libanon—Portugal Mj—ZV2: Zuid- Afrika—Schotland V/2—IVs en 1 afgebr. partij. Van 10 tot 23 december zal in Amster dam worden gespeeld om het kampioen schap van Nederland. Met de kampioen Donner zijn gerechtigd tot deelnemen: Van den Berg, Bouwmeester, Roessel, Cortlever, Spanjaard, Van Scheltinga, Barendregt, Orbaan, Jonkman en Van Donk. De twaalfde plaats is toegewezen aan dr. Euwe. Animo Ready heeft voor de verrassing van de dag gezorgd in de korfbalcompe titie door met 94 van Fortuna te winnen. Watervliet behaalde een verdiende 97 zege op Haarlem, dat in de tweede helft enkele malen blunderde. Oosterkwartier en Aurora verloren beide, resp, met 112 van K.Z. en 125 van Olympia. De derdeklasser Sport Vereent behaalde een zeer gelukkige 43 zege op Nieuw Flo ra, doch Oosthoek verloor met 40 van BEP. Haarlem 2 versloeg DED 2 met 53, Aurora 2 won met 32 van Huizen, doch Oosterkwartier 2 verloor met 65 van Rohda 4. Olympia was sterker dan Aurora, dat reeds bij rust met 53 achterstond, en tenslotte met 125 verloor. Fr. Slot scoor de 2 doelpunten. In het veld waren Ooster kwartier en Koog Zaandijk nagenoeg ge lijkwaardig, doch de Zaanse ploeg schoot veel beter. Via 40 bij de rust, won Koog Zaandijk met 112. Voor de thuisclub scoorden mevr. Starink en J. Hooft. Bij De zesde partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de Canadees Deslauriers en de Rus Koeper- man, zaterdag in Enschede gespeeld, is na 52 zetten in remise geëindigd. Koeperman speelde met wit. Beide spelers hebben thans 6 punten. De damtheoretici in ons land zullen het nog lang hebben over de opening van deze zesde partij, zoals die door zwart werd behandeld. Indien zij er niet in slagen een versterking voor wit te vinden dan zal men gevoegelijk van een Enschedese variant kunnen spreken. Immers, de door zwart toegepaste zet- tenreeks gold tot dusverre als weinig aan bevelenswaardig. Koeperman kon er ech ter niets uithalen. Eerder was het tegen deel het geval. De consequentie hiervan is dus: óf Koeperman heeft de opening niet goed behandeld, öf dat men zich in ons land te dogmatisch aan sommige begrippen vasthoudt. Hieromtrent nu zal theoreti sche „huisvlijt" een beslissing moeten brengen. Toen wij Deslauriers naar zijn mening vroegen omtrent zijn „nieuwe variant" keek hij wat verwonderd. „Iniden deze variant als slecht te boek staat is mij dat onbekend. Wij in Canada spelen nog maar zo kort het internationale 100-ruitenbord, dat wij nog geen tijd hebben gehad, uw theorieën omtrent de openingen te bestu deren. Ik speel dus met als leidraad de Canadese spelopvatting op het 144-ruiten- bord. Doe ik dus naar uw mening gewaag de dingen, dan komt dat alleen omdat ik het niet weet en de rest mij nog gewaag der lijkt". Het verloop van de zesde partij was als volgt: Koeperman (wit), Deslauriers (zwart): 1. 32-28 18—23; 2. 33—29 23x32; 3 37 x28 20— 24. 4. 29x20 15x24; 5. 39—33 12—18; 6. 44—39 17—22. Een gelijktijdige bezetting van de velden 22 en 24 zonder bezetting van 23. Zo een vroege ope ning wordt in alle theorieën afgeraden. 7. 28x17 11x22; 8. 31-26 7—12; 9. 50—14 1—7; 10. 41—37 10-15; 11. 46—41 5—10: 12. 34—30 18-23. Profiteert van de gelegenheid. 13. 30—25 23-28. Deslauriers wil wel en zoekt de moeilijkheden. 14. 37—25 22—27; 15. 31x22 28x17; 16. 40—34 24- 30; 17. 35x24 19x30; 18. 41—37 12—18; 19. 37—32 7—12; 20. 34—29 30—35; 21. 32—28 14—19; 22. 29— 24 De afwikkeling wordt ingezet. Koeperman, die angstig naar de klok had zitten kijken, wilde blijkbaar tijd winnen. 2219x30; 23. 25x34 10—14; 24 34—29 14— 19; 25. 4440 35x44; 26. 49x40 9—14; 27. 29—24 19x30; 28. 28—23 18x29; 29. 33x35 12—18; 30. 42—37 2—7; 31. 39—33 14—19; 32. 43—39 7—12. Ook 711 kwam nu in aanmerking. 33. 40—34 19—23; 34. 37-32 17—21; 35. 26x17 12x 21; 36. 33—28 4—9; 37. 28x19 13x24; 38. 39—33 9—14; 39. 36—31 14—19. Een blundertje. Nu gaat wit het spel forceren en krijgt een sterke aanval. 40. 3126 2127. Gedwongen. 41. 32x21 16x27; 42. 45-40 6—11; 43. 48—42 8—12; 44. 38—32 27x29; 45. 34x14 11—17; 46. 42—38 17—22; 47. 26—21 22—28; 48. 40—34 Wit laat nu een steek vallen, eerst 2116 was veel kansrijker. Nu was er nog juist redding. 4828—32: 49. 38x27 24—29: 50. 34x23 18x 29: 51. 27-22 29-33; 52. 22—17 15- 20. Remise gegeven. KZ namen Bos, Gruys, Rep en Voorneveld elk twee doelpunten voor hun rekening. Animo Ready heeft tegen Fortuna een stevige wedstrijd gespeeld, waarin de Haarlemmers een grotere schotvaardigheid aan de dag legden dan de gasten. Reeds in de eerste helft hadden Jansma (2x), L. Herkemey, Schoon en C. v. Baaren voor een 53 voorsprong gezorgd. In de tweede helft bleef deze produktiviteit, zo dat doelpunten niet uitbleven. De thuisclub won daardoor met 94, hetgeen voor Ani mo Ready de eerste zege en voor de gas ten de eerste nederlaag betekende. Watervliet en Haarlem hebben een zeer spannende en enerverende wedstrijd ge speeld, waarin de beide ploegen om de beurt de leiding hadden. Doch tenslotte verdiend door de thuisclub is gewonnen. Onmiddellijk na het begin schoot D. v. La- desteyn tweemaal raak, hetgeen hij later nog eens herhaalde. Doch bij de rust waren de bordjes verhangen en leidde Haarlem met 54. Onmiddellijk na de rust 6—4. Toen blunderde Haarlem enige malen, het geen Watervliet goed uitbuitte en tenslotte met 97 won. II A: Koog Zaandijk 5 10 SVK DDV O'kwartier Watervliet Haarlem DED A'dam Zuid ZKC II B: Samos Olympia Aurora Fortuna Hespa Landlust Animo Ready 3 2 Vogel 5 2 DTV 4 0 Derde klasse Sport vereent won met 4—3 van Nieuw Flora, doch het had net zo goed 43 in het voordeel van Nieuw Flora kunnen wezen. Tot de rust speelde men gelijk (22). Na de rust ging het tot 3—3 gelijk op. Toen scoorde W. Bom het winnende punt. Voor Nieuw Flora scoorden D. de Graaf, H. Poen en v. d. Linden. Voor de gasten waren de makers Bom (2x), Jan Ausma en W. Sterk. Oosthoek verloor met 40 van BEP, nadat de ruststand met 30 was ge komen. Zaterdag is in Utrecht de Vereniging van Schaakvrienden opgericht. Deze ver eniging beoogt het Nederlands schaakle ven en in het bijzonder de Koninklijke Ne derlandse Schaakbond financiële steun te verlenen bij het organiseren van belang rijke nationale en internationale schaak wedstrijden en tevens de deelneming van sterke schakers uit Nederland aan buiten landse toernooien mogelijk te maken. Nadat de oprichting een feit was gewor den bleek dat de V.V.S. reeds meer dan 60 leden telde. Voorzitter is de heer A. Hollander uit Amersfoort, secretaris-pen ningmeester de heer C. A. Braun uit Heem stede, vice-voorzitter de heer A. E. J- Modderman in Den Haag. De overige le den van de raad van beheer zijn dr. M. Euwe, H. Bouwmeester en Jur. ten Have uit Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 10