Bak zinkt na aanvaring in vaargeul van Noordzeekanaal Ruim 7000 ton metende „Entre Rios" op strekdam gelopen Regering wil artsen in grote bedrijven verplicht stellen Uniforme registratie van alle ziekenhuis-gegevens bepleit Scheepvaartverkeer naar en van Amsterdam ontwricht Advies van Studiecommissie der TNO-gezondheidsorganisatie Bijna voltallige geruime tijd Wijsmuller vloot in de weer Tweede Kamer heeft nogal bezwaar 11 Met reddingboei Wortmanregelt Hulp uit A msterdam Eindelijk los Drie doden in het verkeer Nederlandse sleepboten naar schip in nood De Noor Gudronzinken de bij de Engelse kust BERGINGSACTIE TUSSEN IJMUIDENS PIEREN „Wanbegrip" over zuivel Ooièvuar in huiskamer op bezoek Een maand celstraf voor fatale verkeersfout Vrouw uit Anjum vrijge sproken van uitlokking tot doodslag Schilder-schrijver Jan Poortenaar overleden Schilder Gerard Hordijk overleden Pardon voor twee auteurs in Hongarije DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 ALS DE GLANZENDE RUG can een zware walvis stak vannacht het voorschip can de vierhonderd ton nietende hak 403 van de Amsterdamse Ballast Maat schappij boven het door rauw weer wild opgezweepte water van het. Noordzee kanaal in de flessenhals ter hoogte van cle pijlers van de voormalige V elserbrug. En daarboven verhief zich torenhoog de imponerende bok „Jumbo" van de rederij Goedkoop. Schijnwerpers priemden in cle duisternis, terwijl de bergers aan boord, van het bergingsvaartuig Hulp in nood." en van twee driftige sleepboten, probeerden om een dikke strop van staaldraad, rond. het boven water uitstekende deel van de gekantelde bak te bevestigen. Dat was het naspel van een aanvaring, die gistermiddag tegen vijf uur het drukke scheepvaartverkeer op het Noordzeekanaal ernstig ontwrichtte. Toen botste de Noorse tanker „Lancing" met weinig geweld tegen de in de vaargeul geraakte bak, waarop zich twee schippers bevonden. De bak, gevuld met zand dat door de molen „Rhea" uit het kanaal was gebaggerd, kantelde onmiddellijk. De schippers de 33-jarige W. Ambachtsheer uit Nederhorst den Berg en de 32-jarige G. J: van der Broek uit Vinkenveen ontsnapten door een snelle redding op het nippertje aan de verdrinkingsdood. Het scheepvaart verkeer werd ruim een uur volledig gestremd. Toen de havenautoriteiten de situatie konden overzien, bleek, dat er door het gevaarlijke en vijftig meter lange obstakel in de vaargeul slechts eenrichtingsverkeer op het kanaal mogelijk was DE MENSEN aan boord van een veer boot van Donkersloot zagen de aanvaring aankomen. Het was een moment van druk verkeer in de nauwe flessenhals. Een wir war van bakken en slepers en een nade rende tanker. Het sleepbootje „Sint Antoni" maakte zich juist los met de tot aan de rand met bagger gevulde bak 403 van de baggermolen „Rhea". De bak zwaaide om en kwam schuin in de vaargeul. Twee schippers stonden voor op. En vlak voor hen doemde de hoge ste ven van de Lancing" op, die op weg was naar Amsterdam. De tanker gaf nog drie stoten op de fluit: achteruit Maar de aanvaring was toen al een feit Er klonk geen geluid van scheurend staal. Want de tanker raakte de bak nauwelijks, hij schampte het schip. Het was echter voldoende om de bak tot zinken te brengen. Het was in een fractie van een seconde gebeurd. Eén van de schippers kon nog juist op de sleepboot „Sint Antoni" sprin gen. De andere dook met zijn zware laarzen nog aan in het kanaal en dreigde te ver drinken. Aan de noordoever van het kanaal keek een vrouw uit Velsen-Noord, die de schipper met zijn zware werkkleding en zjjn loodzware laarzen aan in het kanaal zag worstelen, met ontzetting toe. want de schipper werd naar het schroefwater van de doormalende tanker gezogen. Van de sleepboot „Sint Antoni" werd op dat ogenblik een reddingboei met lijn naar de in doodsangst in het water spartelende schipper geworpen. De mannen van de sleepboot gooiden mis. De schipper kon de boei niet grijpen en kon pas een kwartier later door de sleepboot uit het water wor den opgepikt. Hij was toen nauwelijks in staat om een woord uit te brengen. Beide geredden moesten later door de ongevallendienst naar een ziekenhuis worden gebracht. De mannen bleken een shock van de aanvaring te hebben gekregen. De tanker „Lancing" bleek geen schade te hebben opgelopen en zette zijn reis naar Amsterdam onverwijld voort. Later op de avond, stond de vrouw uit Velsen-Noord, die de schipper in het water had zien vechten voor zijn leven, weer op de wal. In een lederen jas en met een hond aan haar zijde. „Hoe is het afgelopen met die man?" riep zij naar de schipper van de veerboot. „Ik was naar huis gegaan. Maar toen ik thuis kwam kon ik niet etenEerst moest ik weten, dat die man veilig was. Toen begon voor de kanaalautoriteiten pas de narigheid. Het scheepvaartverkeer was gestremd. De bak zat met het achter schip vast op de ruim dertien meter diepe bodem van het kanaal. Het voorschip kwam dank zij de luchttanks van de bak nog boven water uit. De havenpolitie werd met de boten „Wortman" en „IJ muiden" naar het wrak gedirigeerd. Grote schepen hoopten zich aan weers kanten van het wrak op. Er moést weer ruim baan voor de scheepvaart worden gemaakt. En inmiddels nam de wind aan kracht toe. Hij wakkerde aan tot een Noord- westerstorm van windkracht acht. Er bleek tenslotte een smalle vaargeul voor de scheepvaart over te zijn gebleven. De havenpolitie maakte een einde aan de ver warring op het kanaal en beval éénrich tingsverkeer. Voorzichtig manoeuvreerden daarna de schepen, geleid door de van de „Wortman" af per megafoon gegeven bevelen langs het. gevaarlijke obstakel. Afwisselend van west naar oost en van oost naar west. Gelukkig waren er geen grote passagiersschepen bij. Zij zouden het obstakel vast niet hebben kunnen passeren. Bijna ging het later op de avond tóch nog mis. Een groot schip voer haast op het wrak. Er kwam echter hulp uit Amsterdam. Een kleine armada van schepen stoomde op. De zware bok „Jumbo" met een hijs vermogen van honderdenveertig ton. twee sleepboten en het „manusje van alles", het bergingsvaartuig „Hulp in nood". Tegen elven bereikte deze bergingsvloot het wrak. Toen begon het urenlang vergende werk: het manoeuvreren van de bok naar hel wrak en het bevestigen van een stalen strop rond het gekantelde vaartuig Duiker Krijn Sperling van de Rijkswater staat hield een oogje in het zeil, klaar om desnoods te duiken om de strop rond het wrak stevig vast te maken. De bok zwenkte voor- en achteruit. En het slechte weer deed er geen goed aan. Langzaam bereikten de bergers echter toch hun doel Tegen drieën zat de strop om het wrak. Het karwei voor de bok kon beginnen. Een karwei, dat overigens veel langer au gaan duren, dan men aanvankelijk 'Ptimistisch veronderstelde. Vooral het •tormachtige weer, dat het kanaalwater wild tegen wrak en bergingsvaartuigen liet stuiven, werkte niet mee. De gehele nacht hebben de bergers gezwoegd om het wrak 'os van de dertien meter diepe kanaal- Op de weg achter de Dumoulinkazerne in Soesterberg is door nog onbekende oor zaak een militaire jeep over de kop gesla gen. Een inzittende, de 25-jarige ongehuw de kornet A. C. Boelmans uit Kampen, kwam om het leven. De bestuurder, de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige sol daat A. G. Droogh uit Zoeterwoude, kreeg een schedelbasisfractuur. In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is overleden de 79-jarige man H. C. van der Roer van de Molenwaterweg in die stad. Hij was bij het oversteken van de Sophiakade door een personenauto aange reden en gewond. De 63-jarige landbouwer J. H. Grashof uit Beuningen (gem. Losser) is, toen hij de straatweg Oldenzaal-Denekamp overstak, op het moment dat uit de richting Olden- zaal een personenauto naderde, door de auto aangereden en zwaar gewond. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis te Oldenzaal. Het 1174 ton metende Noorse schip „Gudrun" verkeert bij het Engelse licht schip Smiths Knoll ter hoogte van Suffolk sinds donderdagochtend kwart voor acht bij stormweer in ernstige moeilijkheden. Het maakt zware slagzij en heeft om hulp van een reddingboot en sleepboten ver zocht. De Franse trawler „Cap Sainte Ma rie", die zich bij de „Gudrun" bevindt, heeft de bemanning van boord gehaald. Het Noorse schip maakt water en kan geen gebruik maken van zijn pompen, om dat de vuren onder de ketels zijn gedoofd. De reddingboot van Gorleston en vier Nederlandse zeeslepers de „Holland" van Doeksen, de „Simson" van Wijsmul ler en de „Blankenburg" en de „Schelde" van L. Smit zijn onderweg naar het zwaar slagzij makende en zinkende schip. De positie van de „Gudrun" is 80 mijl ten westen van IJmuiden. De sleepboten, in onderlinge wedijver, kunnen omstreeks vier uur van middag ter plaatse zijn. De „Holland" van Terschelling moet 110 mijl afleggen, de „Simson" van IJmuiden even als de „Schelde" van Hoek van Holland 80 mijl, en de „Blankenburg" van Dover af 120 mijl. Het Britse schip „Frisky" heeft later vijftien bemanningsleden overgenomen van de Franse trawler. De Santpoortse tekenaar Jan Makkes zag gistermiddag toevallig de aanva ring tussen de Noorse tanker „Lancing" en de bak 304. Hij bracht het. zinken van de bak, dat zo veel ongemak be zorgde aan de scheepvaart van en naar Amsterdam, in'beeld. Op de voorgrond het boven water stekende voorschip van de bak 304. een obstakel, dat in IJmuiden al gauw „walvis" werd. ge noemd. Op de achtergrond de nieuwe PEN-centrale in aanbouiv met de toren, die straks de hoogste van Nederland zal zijn, voorts de contouren van de cementfabriek en hoogovens en de wachtende schepen en de baggermolen „Rhea". bodem te trekken. Het achterschip van de bak 304 had zich diep in de bodem ge boord. Tegen acht uur vanmorgen had men het schip, dat toen in twee stalen-stroppen was geboeid, een kwartslag gedraaid, waar door de vaargeul wat meer vrij kwam. Om kwart voor negen konden bergers, havenautoriteiten en de mensen van de Amsterdamse Ballast Maatschappij ein delijk een Zucht van verlichting slaken: de bak was los van de bodem. Het gekan telde vaartuig is daarna naar de noord oever van het kanaal gebracht, waar hel ter hoogte van goudvisser Vissers stalen monument tenslotte weer werd gekanteld, maar toen met het dek en de ruimgaten naar boven. Klokslag tien uur hadden de bergers de bak 304 boven water gebracht. Toen bleek dat de bak het avontuur niet. had overleefd. Op initiatief van de gezondheidsorgani satie TNO is enige jaren geleden een ad viescommissie gevormd, die een plan heeft opgesteld voor het registreren van me dische gegevens van patiënten die in Ne derlandse ziekenhuizen zijn verpleegd. Aan de ene kant is er het belang voor de oatiënten. Zulke gegevens vormen een be langrijke bron van informatie voor het wetenschappelijk onderzoek maar kunnen bovendien worden gebruikt voor speciale doeleinden zoals planologie van zieken huizen. De dagelijkse leiding van het on derzoek berustte bij de heer E. H. Scheijde, arts. In een boekje „Waardering van me dische gegevens uit ziekenhuizen", voor de TNO uitgegeven door van Gorcum- Assen, wordt thans verslag van dit onder zoek gedaan. Bepleit wordt een in de tails omschreven systeem voor uniforme registratie van het patiëntenmateriaal in alle Nederlandse ziekenhuizen, waarbij zoveel mogelijk uitgegaan kan worden van de bestaande administratieve nogelijk- heden. Wanneer dit systeem algemeen in gang vindt, zal het totaal der Nederlandse ziekenhuizen, ten aanzien van de toegan kelijkheid der patiëntengegevens te be- N.V. Bureau Wijsmuller in IJmuiden is gedurende de afgelopen nacht met zo goed als de gehele vloot in de weer ge weest om het 7604 ton nietende Argen tijnse vrachtschip „Entre Rios" uit Buenos Aires vlot te slepen. Het schip, dat eigendom is van de re derij F.A.N.V. naderde woensdagavond de lichten van IJmuiden, echter zonder hulp van een loods aan boord. Er waaide een rauwe bries uit het noordwesten, die al lengs aanwakkerde tot een flinke storm (windkracht acht tot negen). Het Argen tijnse Victory-schip raakte eenmaal tus sen de pieren gekomen uit de koers. Dooi de hevige wind liep het schip uit zijn roei en dreef langzaam maar zeker naar de strekdam bij de Zuiderpier om vervolgens ter hoogte van de semafoór aan de grond te lopen. Door deze manoeuvre was het schip een slag gedraaid en stak dus weer met de kop naar zee. Het zat zo dicht bij de wal, dat het van de kop van de Vissers haven af gezien er op leek of de Argentijn zich in het IJmondpaviljoen had geboord. De vloot van Wijsmuller leverde een he vige strijd om de „Entre Rios" uit zijn benarde positie te bevrijden. De bergings- deskundige, de heer Jonkman, leidde de berging nuchter en degelijk. Achter maak ten de Simson, de Stentor en de Junior vast. En terwijl de schroef van het ge strande schip wanhopig in het water sloeg spoedden zich de Cycloop, de Nestor en de Hector naar voren. De Cycloop, waarop wij de gehele actie volgden, maakte voor het eerst vast, de Hector volgde weldra. De Nestor maakte op zijn beurt weer vast aan de Cycloop, waarmee de bergingsac tie pas volledig op toeren kwam. Lang zaam maar zeker sleepten de schepen van Wijsmuller de Argentijn weg van de gevaarlijke wallekant. Omgehaald Midden in het kanaal werd het schip om gehaald, hetgeen gezien de lengte van" de „Entre Rios" nog niet eens zo'n gemak kelijke opgave bleek. Toen dit eenmaal was gebeurd, was het schip in veiligheid. Om ongeveer twee uur arriveerden de sle pers van Wijsmuller met hun buit via het doorverbindingskanaal in de Noordersluis waar de Argentijn werd afgemeerd en aan de slepers van Goedkoop werd toever trouwd. Heel wat mensen, die van de stranding hadden gehoord, waren naar de' pieren toegekomen om de bergingsactie op de voet te kunnen volgen. schouwen zijn als één grote kliniek. De bruikbaarheid van het voorgestelde systeem en de problemen, verbonden aan de invoering ervan, zijn door degezond- heidsorganisatie TNO gedurende een twee jarige proefperiode onderzocht. De in deze periode in vier ziekenhuizen opgedane er varingen en inzichten kunnen als volgt worden geformuleerd: a) De invoering heeft geen moeilijkhe den opgeleverd. Ingrijpende wijzigingen in de beslaande gang van zaken zijn niet nodig geweest: b) De bruikbaarheid voldeed geheel aan de verwachtingen; c) De vorm en mate waarin hef systeem daadwerkelijk zal kunnen worden toege past, is afhankelijk van de grootte en hel aantal der deelnemende ziekenhuizen: d) Het is Ie wensen dat in de toekomst alle ziekenhuizen hun medewerking zul len verlenen, aangezien de gebruikswaarde van de registratie naarmate het aantal verzamelde gegevens toeneemt: e). Het is niet voldoende de gegevens uit sluitend centraal te verzamelen: alle op een bepaald ziekenhuis betrekking heb bende gegevens zullen voor direct gebruik ook daar ter plaatse beschikbaar moeten zijn; f) De registratie en verwerking der ge gevens dienen aan hoge eisen van nauw keurigheid te voldoen. Er moet daarom op worden toegezien dat alle hiertoe dienen de werkzaamheden met toewijding en accuratesse worden uitgevoerd. Gezien dergelijke ervaringen in het bui tenland. mag de verwachting worden ge koesterd dat ook hier te lande oo den duur tot het invoeren van een uniforme me dische registratie zal worden besloten- Tijdens het vijfde landhuiskundig con gres, dat vandaag in Gouda is begonnen heeft de heer G. J. Blink, voorzitter van de Vereniging voor zuivelindustrie en melkhygiëne, gesproken over „Wanbe grip over melk en zuivel". Hij wees hier bij op de zeer bijzondere plaats, die de landbouw in het bedrijfsleven inneemt. De erkenning hiervan verdwijnt door gaans. zodra het gaat om landbouwpolitie ke maatregelen die belangrijke offers van de schatkist vergen. Sprekende over de zuivelindustrie zei de heer Blink dat het haar taak is de melk zo economisch mogelijk tot produkten te ver werken. Is dat resultaat goed dan is men trots op deze industrie. Zijn de uitkom sten echter zoals thans slecht, dan vindt „men" onze zuivelindustrie plot seling conservatief, verouderd en ach terlijk. De spreker achtte het overdreven pes simisme van thans gebaseerd op bekrom pen inzicht. Boeren, zuivelindustrie en handel dienen de afzet van zuivelproduk- ten te stimuleren. De economische lands- politiek moet in de moeilijke jaren hierbij steun verlenen. Professor dr. J. Hórring, buitengewoon hoogleraar aan de landbouwhogeschool in Wageningen, heeft gesproken over de eco nomische positie van de melkveehouderij. (Van onze Kamerverslaggever) De regering wil de bedrijven met meer dan 250 arbeiders verplichten een bedrijfs geneeskundige dienst in te stellen of zich bij zulk een dienst aan te sluiten. Uit de Tweede Kamer rezen daartegen gisteren bedenkingen, maar staatssecretaris Van Rhijn deelde in de avondvergadering mee, dat het de bedoeling is de verplichting geleidelijk in te voeren. Er zullen eerst voldoende bedrijfsartsen moeten worden opgeleid. Met alle voorbereidende maatregelen zullen jaren gemoeid zijn en in de datüm van inwerkingtreding zal de Kamer worden gekend, evenals in de omvang van een bedrijf waarvoor de verplichting zal gelden. Na deze verklaring leek de aan neming van 't wetsontwerp wel verzekerd. Vandaag wordt de behandeling voortgezet. De heer Lamberts (P.v.d.A.) juichte het wetsontwerp toe. Daarentegen had de heer De Vreeze (K.V.P.) tegen de ver plichte instelling van bedrijfsgeneeskun dige diensten overwegend bezwaar. Ook hij juichte weliswaar de ontwikkeling van bedrijfsgeneeskundige diensten toe, maar dat moet zijns inziens gebeuren op vrij willige basis. Hij diende een motie in. waarin de regering wordt uitgenodigd te streven naar een wettelijke regeling op vrijwillige basis in samenwerking met het bedrijfsleven. Directe steun kreeg de motie echter niet, al gaf ook mej. Ten Broecke Hoek stra (V.V.D.) de voorkeur aan vrijwillig heid, temeer omdat de regering zelfs heeft meegedeeld dat de bedrijfsgeneeskundige diensten zich reeds belangrijk hebben ont wikkeld op basis van vrijwilligheid. Een verplichting zou men bovendien pas kun nen opleggen als er voldoende bedrijfs artsen zijn. Afgezien van enkele punten had zij tegen de voorgestelde wettelijke regeling echter geen bezwaar, als de ver plichting er maar wordt uitgehaald. De lieren Van Eibergen (A.R.) en Van M a s t ri g t (C.H.U.) stelden hun oordeel over de verplichting afhankelijk van het antwoord van de staatssecretaris omtrent zijn plannen bij de uitvoering van de wet Omdat dit antwoord niet ongunstig uit viel, zullen zij hun medewerking aan de totstandkoming van de wet wel verlenen Tegen artikel 8 c van het wetsontwerp werd bijna algemeen als bezwaar aange voerd, dat bedrijfsarts boven de onder nemer zou komen te staan door de be paling „dat de bedrijfsarts maatregelen treft in het belang van de gezondheid". Daarmee wordt ingegrepen in de gezags verhoudingen binnen een onderneming. Daarom had mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) een amendement ingediend om te bepalen dat de bedrijfsarts maatregelen „bevordert". Er zijn nog enkele andere amendemen ten ingediend, die bij de behandeling van de afzonderlijke artikelen van het wets ontwerp aan de orde komen. Pacht Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp inzake vervreemding van landbouwgronden heeft de Kamer om trent het voorkeursrecht van de pachter bij verkoop van landbouwgrond met 60 tegen 52 stemmen het amendement aan genomen van de heer Engelbertink (K.V.P.), volgens hetwelk een derde ge gadigde de gelegenheid krijgt voor de Grondkamer te verklaren dat hij een ho gere prijs biedt dan de pachter. Voor stem den K.V.P., A.R., V.V.D. en S.G.P. Tegen stemmen ^p.v.d.A., C.H.U. en de commu nisten. De verdere behandeling van het wets- Veel bekijks heeft de ooievaar getrok ken, die op het belastingkantoor in Hillegom was neergestreken. De ooie vaar had echter spoedig zijn residentie aldaar verlaten om naar het dak van een huis aan de Haven te vliegen. De. heer Hartman uit de Molenstraat heeft zich over de vogel ontfermd en het dier van het dak gehaald. Nu is de ooievaar voorlopig huisgenoot van de fa milie Hartman geworden. De vogel voelt zich er best, thuis. Hij tippelt wat door de kamer en gaat soms naast de tafel staan peinzen over zijn verre reizen. Ook piekert hij wat over de stranding op zijn reis naar warmer streken. Voorlopig hoeft hij zich echter geen zorgen te maken, nu vrienden zich zijn lot hebben aangetrokken. De ooievaar had geen geschenk bij zich. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 21-jarige M.T.S.'er uit Loenen wegens roekeloos rijden en dood door schuld een maand gevangenisstraf opgelegd. De recht bank te Utrecht had hem veroordeeld tot twee weken hechtenis. De rijbevoegdheid werd hem voor drie jaar ontnomen. Op 18 februari had de jongeman ge probeerd in een linkse bocht in de rijks straatweg te Loenen een voor hem rijden de wagen te passeren. Hij was daartoe op het linker gedeelte van de weg gaan rij den en kwam daar in botsing met een tegenligger. Een der inzittenden van deze auto kwam om het leven. ontwerp werd daarna om technische redenen aangehouden. Jachtakte duurder Voor de ongeveer 20.000 jagers in ons land wordt het jagen duurder. De kosten van een gewone jachtakte bedragen thans 25 gulden, waarbij komt een vast zegel recht van 15 gulden. Voorts heffen de gemeenten leges ten bedrage van tien gulden. De totale kosten zijn dus 50 gul den. De Tweede Kamer is er gisteren mee akkoord gegaan dat de prijs van de ge wone jachtakte wordt verhoogd tot 40 gulden, zodat de totale kosten van een jachtakte op 65 gulden komen. De bij zondere (kleine) jachtakte komt op 22 gul den (vijf gulden meer). Verwacht wordt dat de inkomsten van het rijk hierdoor met 300.000 gulden per jaar zullen stijgen. Een amendement van de heer Van Meel (K.V.P.) met het doel de prijs van de jachtakten niet te verhogen, werd ver worpen. Alleen de leden van de K.V.P. en enkele leden van C.H.U. en A.R. steunden het amendement. De bijdrage van iedere jager in het Jachtfonds wordt verhoogd van vijf tot tien gulden. Het, gerechtshof te Leeuwarden heeft de 38-jarige huisvrouw F. D.-D. uit het Friese dorpje Anjum vrijgesproken. Haar was ten laste gelegd dat zij de dood slag op de slikwerker P. Steegstra, ge pleegd door haar zoon, had uitgelokt. In eerste instantie had de rechtbank haar zes jaar gevangenisstraf opgelegd. De procureur generaal vorderde verle den week vijf jaar tegen haar. Toen reeds vroeg de raadsman, mr. H. Schootstra, onmiddellijke invrijheidsstelling, omdat zijns inziens het bewijs niet geleverd was. De vrouw had wel op Steegstra geschol den, maar er was niet bewezen, dat zij wilde dat haar zoon Steegstra zou doden. Het bewijs van de uitlokking had de recht bank gebaseerd op de verklaring van de timmerman A. S. dat de verdachte vlak voor de doodslag haar zoon had opgedra gen de slikwerker van het leven te bero ven. In een psychiatrisch rapport werd deze A. S. een debiele fantast genoemd. De psychiater achtte zijn verklaringen waardeloos. De Vrouw, die reeds twee jaar in voor arrest heeft gezeten, werd onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Woensdag is te zijnen huize in Naarden op tweeënzeventigjarige leeftijd de schil der en schrijver Jan Poortenaar overle den. Jan Poortenaar werd op 23 juli 1886 te Amsterdam geboren. Zijn opleiding kreeg hij voor een groot deel van de schilder Piet. van Wijngaard! Voor de. eerste wereldoorlog woonde hij in. Londen,, verbleef daarna enige jaren in Indonesië en vestigde zich later te Amster dam. Na zijn eerste Amsterdamse etsen verschenen er grote van onder meer Lon den, Edinburgh en Newcastle. Hij schil derde veel hofdanseressen en wajangspe lers en etste landschappen van Indonesië. Jan Poortenaar exposeerde in Amster dam, Parijs, Berlijn, Londen, Singapore, Batavia, Wenen, Edinburgh, Glasgow en New York. Hij schilderde bloemen, stads gezichten en voornamelijk portretten, on der anderen van Arthur van Schendel, El- se Mauhs en zijn eerste echtgenote Geer- truida van Vladeracken. Naast graficus en schilder was Poorte naar ook schrijver. Hij publiceerde onder meer „Coster-niet Gutenberg", „Rem brandt, zijn kunst en zijn leven", „Rem- brandt-tekeningen", „Rembrandt als et ser", „De gulden snede", „Kunstreis in de tropen", „De papierwereld", „Prenten en Platen", „Schilders van het Hollandse landschap" en „Oosterse schoonheid". Verscheidene van zijn werken werden ver taald. Woensdagochtend is in Amsterdam ds negenenvijftigjarige kunstschilder Gerard Hordijk overleden. Gerard Hordijk werd in 1899 in Den Haag geboren. Voordat hij zich aan de schilderkunst ging wijden, behaalde hij zijn diploma als bouwkundig ingenieur in Delft. Gerard Hordijk genoot bekendheid door zijn vele wandschilderingen en aqua rellen. Later specialiseerde hij zich ook in het maken van decors. In 1938 maakte hij een wandschilderij in hel Concertgebouw in Amsterdam, in het jaar daarop een muurschilderij in de Stadsschouwburg. De jongste wereldooi'log heeft Gerard Hordijk in de Verenigde Staten doorge bracht. Tot 1946 werkte hij in New York, waar hij onder meer de aankleding van het Circus Kavaljos op zich nam. Zijn laatste grote werk in Holland, een scrafitto voor de Maatschappij De Schelde, heeft hij ondanks zijn slechte gezondheid nog kunnen voltooien. BOEDAPEST (UPI) Zoltan Zeik en Domókos Varga, twee Hongaarse schrij vers, die wegens „contra-revolutionaire" activiteit tot drie en twee jaar gevange nisstraf werden veroordeeld, hebben gratie gekregen en zijn in vrijheid gesteld

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11