Acht miljoen voor werk van Franse impressionisten Haarlems busnet bestaat op 1 november tien jaar Amsterdammer wegens roekeloos rijden veroordeeld tot drie maanden Kort en bondig Wegbeheerders bespraken problemen van het moderne verkeer Uitspraken in verkeerszaken Jan van der Pigge OPERACONCERT FLECHET paris Op veiling in Londen: ANWB-leergang in Haarlem Uitvoerige discussies over wegmarkeringen DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 EEN EXCLUSIEVE SORTERING Koot' en solisten Mgr. Huibers ontvangt een van laatste brieven van Paus Pius XII Trottoir van Grote Markt wordt breder Spaans koor komt naar Haarlem Zie nu de nieuwe dameshoeden van 29.50 Tllllgfleleli/ic-- Rechtbank behandelde dodelijk verkeersongeluk op V ogelenzangseweg Tegen jeugdige bestuurder drie maanden hechtenis geëist Dronken op de fiets: drie maanden AUTO'S zonder chauffeur De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een dertigjarige textielfabrikant uit Amsterdam, die zich veertien dagen geleden te verantwoorden had wegens het dusdanig roekeloos rijden over de Zandvoorterweg te Aerdenhout, waardoor de vierenveertigjarige mevrouw C. M. Steen om het leven kwam. De Am sterdammer bestuurde op 27 mei des avonds om elf uur van dit jaar een auto en bij de Viersprong schepte hij mevrouw gteen, die per fiets in dezelfde richting reed. Zij werd zwaar gewond en overleed ter plaatse. Verdachte deelde veertien ^gen geleden aan de rechtbank mee met een gang van zeventig kilometer te hebben gereden en het 50-km-bord bij de Koe- duinweg niet te hebben gezien. Hij zou kort voor de aanrijding geschrokken zijn voor een fietser. Het vonnis luidde een ge vangenisstraf van drie maanden en ont zegging gedurende vijf jaar motorrijtuigen te besturen en de officier van Justitie had een gevangenisstraf van een jaar en in trekking van het rijbewijs gedurende vijf jaar geëist. Een eenenvijftigjarige kweker uit Aals meer, die zich te verantwoorden heeft ge had wegens het veroorzaken van een ver keersongeval op de Aalsmeerderweg bij de Machineweg op 11 december van het vorig jaar, waardoor een tweeën twintig jarige kweker om het leven kwam, werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van een maand en intrekking van het rijbewijs ge durende een jaar. De verdachte kwam per auto van de Ma chineweg en stopte bij het naderen van de Aalsmeerderweg. die een voorrrangsweg i$. Hij meende dat er geen verkeer naderde en langzaam trok hij zijn auto op. Op de Aalsmeerderweg gekomen zag hij pas dat in snelle vaart een motor naderde, be stuurd door de tweeëntwintigjarige kwe ker. Een botsing ontstond, waardoor de motorrijder gedood werd. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van twee weken en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende acht maanden geëist. Advertentie HOUTEN TABAKSPIJPEN in zeer fraaie modellen brengt H. C o m o y Co. Ltd. te Londen IMPORTEUR Grote Houtstraat 81 - Haarlem Specialist in Rookartikelen In Haarlem zijn in de loop der jaren al vele operakofen opgericht, die na een be trekkelijk korte tijd van activiteit ontbon den moesten worden. Het Haarlems Opera koor blijkt echter grotere levenskansen te hebben dan zijn voorgangers. Die levens kansen worden mogelijk gemaakt door de energie van de dirigente Bep Ogterop, een leidster, die de zangeressen en de zangers van haar koor weet te bezielen en die in staat is hen tot uitvoeringen te brengen, die voor wat het muzikale element en de dramatische expressiviteit betreft, verant woord zijn. Het Haarlemse Operakoor beoefent een zeer apart genre van de vocale kunst en het legt zich hiermede een beperking op inzake muzikale uitingsvormen. Maar het ensemble heeft hiermede tal van minnaars yan operamuziek aan zich verplicht en het kan op hun belangstelling rekenen, wan neer het een concert geeft. Het concert, dat Haarlems Operakoor woensdagavond in de gemeentelijke Concertzaal gegeven heeft, liet daarover geen twijfel bestaan. Vele toehoorders hebben genoten van de geladen vertolkingen van operafragmenten, geliefde stukken als de wals uit Faust, van Gounod, het imposante brahmakoor uit De Parelvissers van Bizet, het Triomfkoor uit Aïda van Verdi en het sonore Kerkkoor Regina coeli uit Mascagni's Cavelleria rus- ticana. Voor de laatste drie koren werd voor de begeleiding, behalve twee vleugels, ook het orgel van de concertzaal ingescha keld en zo kon de uitvoering een machtige indruk maken door het samengaan van een fraaie, expansieve koorklank met de stra lende, volumineuze instrumentale klanken. Het succes van deze uitvoeringen was mede te danken aan de kernachtige en lenige ritmiek, die zowel bevorderlijk was voor de muzikale spanning als voor de zuiver heid der intonaties. De sopraan Maria van Dongen, die als soliste medewerkte, zong aria's van Mozart. Gounod, Verdi en had verder nog een aan deel in uitvoeringen tezamen met het koor en in êen duet. Het dramatische accent, dat zij aan haar voordrachten gaf, kan nog winnen aan intensiteit, maar toch was het verheugend te constateren, dat Maria van Dongen steeds meer los lijkt te komen van de rem der gereserveerdheid, die zo dik wijls haar zangvoordrachten in de sfeer der onbewogen objectiviteit bracht. Een hoogtepunt in haar vertolkingen kon nu zelfs de aangrijpende aria „Ritorna vinator" worden, mede door vocale schoonheid. Evelyn Leythe, de coloratuursopraan had slechts een bescheiden aandeel in het pro gramma. Haar stem is wat scherp getim- hreerd, maar de plaatsing van de toon. ook vm de allerhoogste, beheerste zij uitste kend. De tenor Chris Scheffer kon zich bij zonder onderscheiden, wanneer hij de voor treffelijke lyrische hoedanigheden van zijn stem op de voorgrond plaatste, zoals in de aria „Salut! demeure chaste et pure". Na drukkelijke dramatische expressie deed de stemklank dikwijls te larmoyant worden. De vierde solist was de bas-bariton Gerard Droog, een zanger, die zich de gelukkige bezitter van een fraai getimbreerde stem kan noemen. De expansieve kracht van deze stem had in de grote ruimte groter kunnen zijn Maar over bet geheel geno men heeft Gerard Droog zijn auditorium veel voldoening kunnen schenken, vooral met de uitnemend gezongen aria „Infelice! a tuo credevi" van Verdi. Een woord van grote lof voor de perfecte Pianisten Jaap Brill en Johan Kat. die vrij wel de gehele avond koor en solisten be geleidden, mag niet achterwege blijven. En evenmin mag Jan Nibbering vergeten wor- den als de toegewijde verzorger van de orgelbegeleidingen. P. Zwaanswijk Een drieëveertigjarige aannemer uit Haarlem, die. na gebruik van alcohol, in de nacht van 26 op 27 juli per auto op de Leidsevaart te Haarlem reed en een ver- keerszuil omver had gereden, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en intrekking van het rijbewijs gedurende zes maanden. Een tweeëndertigjarige kelner uit Haar lem, die reeds een aantal veroordelingen achter de rug heeft en in de nacht van 20 op 21 juni onder invloed van drank in enkele straten van Haarlem onverantwoor delijk in een auto had gereden, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één maand en intrekking van het rijbewijs ge durende twee jaar. De rechtbank hield de zaak aan tegen een tweeëndertigjarige Hillegommer, die in zijn woonplaats onder invloed van dank een auto had bestuurd, voor het instellen van een nader onderzoek. De rechtbank sprak een tweeëndertig jarige landarbeider uit Nieuw-Vennep vrij, die op 9 augustus betrokken was geweest bij een aanrijding op de Heemsteedse Dreef te Heemstede. Wegens het niet verlenen van voorrang, waardoor een fietser in gevaar geweest zou zijn. werd een vijfenveertigjarige Haarlemse accuhandelaar in hoger beroep veroordeeld tot een boete van 100, sub sidiair twintig dagen en wegens het „snij den" van dezelfde wielrijder tot een boete van 200. subsidiair veertig dagen. In appèl bevestigde de rechtbank de straffen van de kantonrechter tegen een vijfentwintigjarige lasser, die op de avond van 7 juni 1956 op de Grote Markt op een motor had gereden, die niet aan de eisen voldeed. De geldboeten waren drie, tien en vijftien gulden. Stellig een van de laatste brieven die paus Pius XII heeft doen uitgaan is die, gedateerd 4 oktober 1958, welke mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, dezer dagen heeft ontvangen. Gisteravond heeft hij deze voorgelezen op de bezinnings- avond, die in Amsterdam is gehouden ter voorbereiding van de missie, welke zater dag onder het motto „Amsterdam denk aan God" in alle veertig kerken van de hoofdstad begint- Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling het trottoir op de Grote Markt te Haarlem, vóór het restaurant Brinkmann, te verbreden. Het zal net zo breed worden als het houten plankier, dat men daar ge durende de zomermaanden legt, ter ver ruiming van het terras. Teneinde dan ge noeg ruimte voor het verkeer over te hou- dan, zal de rotonde in het midden van de Grote Markt iets worden afgeplat. Met de werkzaamheden daarvoor is men vanmor gen begonnen. In de tweede helft van november komt het Spaanse, uit zestien jonge mannen en vrouwen bestaande koor „Agrupacion co- ral de camara de Pamplona" onder lei ding van maestro Luis Morondo een tour nee door ons land maken. Op 16 novem ber treedt het koor op in Haarlem, voorts in Rotterdam. Eindhoven, Den Haag, Gro ningen, Deventer, Enschede, Maastricht Arnhem, Amsterdam en Utrecht op. Advertentie reeds vanaf Deze rijke franse collectie ment uit door sportieve distinctie in nieuwe kwali teiten en verrassende kleuren EXCLUSIEVE DAMESHOEDEN HILVERSUMKerk s Xr a a 7 8 UTRECHT.- Potter Ar a at 10 HAARLEM: Gr. Hout*traat 79 (Van onze correspondent in Londen) De belangrijkste kunstveiling van deze eeuw, die van de beroemde collectie Franse impressionisten uit de nalaten schap van de Amerikaanse bankier Ja kob Goldschmidt, welke woensdag in de kleine stampvolle zaaltjes van de kunst handel Sotheby in Bondstreet in Londen werd gehouden, bracht een recordbedrag van ruim zeven miljoen gulden op. Er wa ren ongeveer vijftienhonderd prominente figuren aanwezig. De veiling werd onder anderen bijgewoond door Lady Churchill en de schrijver Somerset Maugham. De veiling duurde maar eenentwintig minu ten. Een intens drama als gevolg van jeug dige onbezonnenheid en roekeloosheid noemde de officier van Justitie by de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen het ernstige verkeersongeluk, dat op de avond van 30 juli van dit jaar op de Vogelenzangseweg in Vogelenzang gebeurde en waarbij een jongeman uit Noordwyk om het leven kwam. Een gehuurde personenauto reed daar met grote snelheid tegen een boom. De vier inzittenden, allen jongelui tussen zeventien en twintig jaar, werden uit de wagen geslingerd. Een van hen werd op slag gedood, de anderen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Tegen de bestuurder van de auto, een twintigjarige kantoorbediende uit Noordwijk, eiste de officier drie maanden hechtenis en vijf jaar ontzegging van het recht een motor rijtuig te besturen. De verdachte en het slachtoffer hadden op de dag van het ongeluk op de boule vard in Noordwijk kennisgemaakt met twee meisjes, die in een tentenkamp in Zandvoort kampeerden. Het waren een 17-jarige telefoniste uit Eindhoven en een 19-jarige Bredase, zonder beroep. Afgesproken werd dat de jongens beide meisjes naar Zandvoort terug zouden brengen. Verdachte had daartoe een auto gehuurd. Volgens verklaringen van de meisjes reed verdachte de gehele weg tussen Noordwijk en Zandvoort zeer hard. De te lefoniste, die naast de bestuurder zat, had op de snelheidsmeter gezien dat deze door lopend 110 km aanwees. Zij had verdachte nog gevraagd niet zo hard te rijden maar deze zou gereageerd hebben met de op merking: „Overdrijf niet zo. we rijden helemaal niet zo hard." Daar waar de Vo gelenzangseweg een scherpe bocht, naar links maakt was verdachte plotseling van de weg in de berm terecht gekomen. De wagen slingerde naar de overkant en bot ste daar met een hevige klap tegen een boom. De verdachte ontkende roekeloos te hebben gereden. In het donker had hij ge dacht dat de weg ter plaatse rechtdoo- liep. Pas op het laatste moment had hij df bocht opgemerkt en had toen het stuur naar links gegooid. Over de toedracht kon hij zich overigens niet veel herinneren. De raadsman van verdachte, mr A. D. P van Löben Seis. achtte het uitgesloten da! zijn cliënt bedoelde bocht met een snel heid van over de honderd kilometer per uur had kunnen nemen. Hij bestreed daar om de verklaring van de getuige, die deze snelheid op de snelheidsmeter afgelezen zou hebben. De raadsman verweet de be heerder van de weg grote zorgeloosheid ten aanzien van het aangeven van d0 bocht. Het ontbreken van een bord wek* volgens de raadsman, mede de indruk da' de weg rechtdoor loont. Hu achtte het bewijs voor het hoogst roekeloze rijden door ziin cliënt niet bewezen. Een voor waardelijke straf gecombineerd met he' ontnemen van het rijbewijs oordeelde mr Van Löbel Seis meer dan voldoende. De uitspraak werd bepaald op donder dag 30 oktober. Op 1 november zullen de Haarlemse stadsbussen met een rood-wit-blauw vlag getje rijden. Met dit feestelijke tintje wil de directie van de N.Z.H. herinneren aan de vervanging van de tramlijn Haarlem- Heemstede door de bus, welke tien jaar geleden een feit werd. Niet omdat deze vervanging op zichzelf zo belangrijk was, maar wel omdat zij een mijlpaal beteken de in de ontwikkeling van het lokale ver voer in Haarlem en omstreken zoals wij dat nu kennen. Het Haarlemse stadsvervoer heeft na melijk een langdurig en voor de betrok ken ondernemingen zelfs pijnlijk groei proces moeten doormaken voor het zijn tegenwoordige gestalte kreeg. Daarbij is niet zozeer de vraag „tram of bus" maar- veeleer de expolitatievorm als belangrijk ste discussiepunt in het geding geweest Voor de bus koos de Haarlemse gemeen teraad immers reeds omstreeks 1928, maar hij gaf toen ook de voorkeur aan een stelsel waarbij twee bedrijven eikander de (weinige) vliegen gingen afvangen door naast de reeds lang bestaande N.Z.H de Haarlemse Brockway busmaatschappij als exploitante van buslijnen toe te laten. Deze beleidsfout, waardoor voor de oor log in Haarlem geen sluitend vervoersnet tot stand kon komen, werd in 1946 door de Commissie Vergunningen Personenver voer gecorrigeerd. Ook in Haarlemse gemeentelijke krin gen was men inmiddels van de nadelen van het in 1928 gekozen systeem over tuigd geraakt. Ir. F. Ottevangers, toen nog hoofd van de afdeling Stadsontwikkeling van Openbare Werken, ontwierp een plan voor een trolleybusnet voor Haarlem en omstreken, dat door één maatschappij in samenwerking met de gemeenten geëx ploiteerd zou moeten worden. Voor zover er bij de N.Z.H. enige be reidheid was om tot trolleybusexploitatie over te gaan stuitte de verwezenlijking van dit plan toch af op het gebrek aan medewerking in Heemstede en Bloemen- daal, waar men de bovenleidingen een sto rend element in het straatbeeld vond. Bo vendien had de Haarlemse Verkeerscom- missie zoveel tijd nodig voor de bestude ring van het vraagstuk dat de directie van de N.Z.H. niet langer op de resultaten daarvan kon wachten omdat de toestand van de tramlijn dringend voorziening eis te. De N.Z.H. koos voor busexploitatie zo wel om vervoerseconomische als om ver keerstechnische redenen. Ten aanzien van de laatste handelde zij in overeenstem ming met de wensen van B. en W. van Haarlem, die de tram uit de Haarlemse binnenstad wilde weren. Voorkeur voor tram Het valt niet te loochenen dat bij het pu bliek een .onmiskenbare voorkeur voor de tram viel waar te nemen. Gedeeltelijk viel dat toe te schrijven aan gevoelsargumen ten welke in de langdurige en beproefde diensten van het ten dode opgeschreven vervoermiddel wortelden, voor een niet on belangrijk deel moet men de verklaring zoeken in de omstandigheid dat de Haar lemmers weinig gelegenheid hadden ge kregen zich met de mogelijkheden van een modern busnet vertrouwd te maken. Na de bevrijding heeft het immers tot okto ber 1947 geduurd voor het basispatroon van het tegenwoordige stadsnet gerealiseerd werd, een vorm welke ook reeds te vinden was in het trolleybusplan van ir. Ottevan gers. Toen pas kregen de Amsterdamse buurt, Heemstede-west en andere stads delen hun busverbinding terug. Velserend en Spaarndam zouden zelfs nog langer moeten wachten. In 1945 en 1946 was het eigenlijk alleen de tramdienst geweest waarmee een vol ledige service kon worden gegeven, want Oud-Schoten kreeg toen nog door mid del van de Brockwaymaatschappij pas op 31 december 1945 een verbinding met het Station, waarop een twaalfminu- tendienst onderhouden werd met bussen met een capaciteit van slechts vierentwin tig zit- en tien staanplaatsen. Ter vergelij king vermelden wij dat thans langs de Rijksstraatweg gemiddeld elke drie mi nuten een stadsbus met een capaciteit van zeventig passagiers rijdt! Bloemendaal en Overveen werden bediend met lijnen tot het Station te Haarlem waarop om het kwartier werd gereden. Toch heeft de Haarlemse gemeente raad met een royale meerderheid er waren slechts vijf tegenstemmers de bus aanvaard op de lijn welke meer dan der tig jaar door de tram met de middelen van die tijd voortreffelijk was bediend. In de Heemsteedse raad werden echter slechts twee voorstanders van de tram gevonden. En tot de eerste november 1948 vertolk ten heel wat artikelen en ingezonden stuk ken in de pers, debatvergaderingen en zelfs een tentoonstelling de tram-buscon troverse omdat iedereen die wel eens van een openbaar vervoermiddel gebruik maakte zich uit dien hoofde een deskun dige achtte. Het zwaartepunt van deze dis cussie lag echter in de bollenstreek, waar de tramdienst tussen Haarlem en Leiden twee maanden na de stadslijn in Haar lem werd opgeheven. Alle zwaarwichtigheden over vervoers capaciteit, gemiddeld straatoppervlak per passagier en verkeersveiligheid ten spijt werd de laatste Haarlemse stadstram op 31 oktober 1948 feestelijk uitgeluid. Niet alleen het gemeentebestuur en andere autoriteiten, maar ook de Haarlemse Ste demaagd, Kenau Simonsz Hasselaar en Ripperda waren van dit evenement getui ge, dat duizenden Haarlemmers op de been bracht, die voor het laatst de merk waardige roffel van de tram in de Grote Houtstraat wilden horen. Punctueel De volgende dag overtuigden de groene Crossley's beter dan welk argument ook door de punctuele dienstuitvoering zelfs de meest verstokte tramminnaar, dat hij de kwaliteiten van het nieuwe vervoermid del had onderschat. En daar de directie van de N.Z.H. voortging de mazen van het busnet dichter te weven en door aanschaf fing van voor de stadsdienst uitermate ge schikt materieel het lokale vervoer gerief lijker en sneller te maken verstomde al Via huistelevisie kon de veiling ook in andere vertrekken worden gevolgd. In deze kamers kon ook per telefoon worden geboden. De bedragen liepen met vijfdui zend pond sterling per seconde op. De ge boden prijzen waren: Cézanne; „jongen met het rode vest", 220.000 pond; Van Gogh: „Jardin publique a Arles", 132.000 pond (dit bedrag werd in drie minuten be reikt); Manet: „La rue Mosnier aux dra- peaux", 113.000 pond; Cézanne: „Les grosses pommes", 90.000 pond; Manet: „La promenade", 89.000 pond: Renoir: „La pensée", 72.000 pond; Manet: „Zelf portret", 65.000 pond. Het was een van de meest opwindende veilingen die ooit in Londen of elders zijn gehouden. Slechts de genoemde zeven Franse werken werden aangeboden. Het bedrag van 220.000 pond, dat betaald werd voor Cézanne's „jongen met het rode vest" is het hoogste dat ooit op een veiling werd behaald. De totaalopbrengst over trof alle voorspellingen. Zoals verwacht, ging bijna alles rechtstreeks naar Ame rika. De enige uitzondering is misschien de Renoir, welke een Londense kunsthan del verwierf voor een buitenlandse op drachtgever. Het gebeurt maar hoogst zelden, dat schilderijen van een dergelijk gehalte geveild worden. De vorig jaar onder de hamer gekomen verzameling van de Ame rikaanse bankier Weinberg, die vroeger in Amsterdam heeft gewoond, had een soortgelijk karakter. Men vraagt zich af, wat de gevolgen zullen zijn van de gewel dige prijzen, welke woensdag gemaakt werden. Sommigen geloven dat de cijfers hun invloed zullen uitoefenen op de minder belangrijke werken uit dezelfde school, zodat ze misschien geen kopers zullen vin den. Dit is vóór 1914 het geval geweest met de school van Barbizon. In elk geval heeft de veiling aangetoond, dat de kunst verzamelaars volledig vertrouwen bezit ten in de waardevastheid van de Franse impressionisten. De heer Keiler, die twee Manets kocht, verklaarde na aflooop dat de prijzen voor dit soort doeken niet hoog zijn, „omdat zij onbetaalbaar zijn". Tot verbazing van iedereen voegde hij er aan toe, „dat hij eventueel bereid was ge weest het dubbele te betalen." De politierechter heeft een inwoner van Finsterwolde. die al 23 keer veroordeeld is, een gevangenisstraf van drie maanden op gelegd omdat hij dronken op een fiets gereden had. Prys van Europa. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, gaat op 29 oktober naar Straats burg om daar op uitnodiging van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa 1958 tezamen met de burge meester van Wenen in ontvangst te nemen. Den Haag en Wenen hebben dit jaar de Prijs van Europa ontvangen als steden, die in bijzondere mate hebben bij gedragen de gedachte van de eenwording van Europa te bevorderen. Betekenis. De overval in de vroege och tend van 26 juli op de bejaarde admini strateur van een zuivelfabriek te Lemmer is tot klaarheid gebracht. Een expediteur uit Idskenhuizen, die reeds op 20 augus tus was aangehouden als verdacht deze overval te hebben gepleegd, heeft thans een bekentenis afgelegd, na tot nu tos steeds hardnekkig te hebben ontkend. De rijkspolitie te Lemmer had zoveel bewijs materiaal weten te verzamelen, dat ont kennen niet langer was vol te houden. Peukje door het raam. In een huis in de Sikkelstraat te Rotterdam is brand uitgebroken doordat een 9-jarige jongen een brandend peukje sigaret door het ge opende venster had geworpen. Het peukje was op een bed gevallen, dat weldra in brand stond. Ook de gordijnen vatten vlam. De brandweer wist het vuur snel te doven, maar er was toch nog een vrij aanzienlijke schade aangericht. De politie heeft de jongen op het bureau ernstig onderhouden over zijn euveldaad. Byslag verhoogd. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de brandstoffen- bijslagen voor bepaalde categorieën per sonen, die sociale bijstand ontvangen, ver hoogd, omdat de kolenprijzen zijn gestegen. Bakken vóór 1 november. De staats secretaris van Sociale Zaken heeft toege staan, dat in de nacht van 30 op 31 okto ber vroeger mag worden begonnen met het werk in broodbakkerijen. Voorts mag op vrijdag 31 oktober van 8 uur 's och tends af brood worden vervoerd en ver kocht. Dit geldt alleen voor die bedrijven, waarin op zaterdag 1 november niet wordt gewerkt. :,Taxi" op het dak. Een aantal Haagse taxi's zal uitgerust worden met een kastje op het dak van wit doorschijnend plastic materiaal met rood doorschijnende letters „Taxi", dat 's avonds verlicht kan worden. De aanduiding is van verre te zien. het geen vooral een gemak zal betekenen voor buitenlanders, die aan deze aanduiding ge wend zijn. KoninkJyk. Minister Staf heeft in zijn departement ontvangen de heren .H Ch. E. van Ede van der Pais, voorzitter, en E. Talstra, secretaris van de vereniging „Onze Luchtmacht" en hun medegedeeld, dat de Koningin aan de vereniging „Onze Lucht macht" het predikaat „koninklijke" heeft verleend. De Koninklijke Nederlandse Toeristenbond heeft vandaag in Brinkmann te Haarlem een ééndaagse verkeerstechnische leergang gehouden als onderdeel van het streven naar meer specialisatie op het gebied van het verkeer. Deze ééndaagse technische cursus is twee weken geleden in Groningen begonnen en zal na Haarlem worden voortgezet in Arnhem, Goes, Roermond en Tilburg. De leergang is in de eerste plaats bedoeld voor de verkeerstechnici van het rijk, provincie, gemeenten, waterschappen en voor de politie, maar zij is toch ook wel degelijk van belang voor de dagelykse weggebruiker. Vijf sprekers hebben vandaag in Haarlem het woord gevoerd, te weten de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en werken van de ANWB, ir F. H. van der Linde van Sprankhuizen, directeur-hoofdingenieur van de Provin ciale Waterstaat in Utrecht, de heer B. W. Quist, chef van de verkeerspolitie in Utrecht, de heer J. A. te Kronnie. waterstaatkundig hoofdambtenaar en ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat. De heer Boost wees er in zijn openings toespraak op, dat telkens wéér blijkt hoe universeel de verkeerstechnische proble men zijn en hoe nuttig het is deze inter nationaal té bezien, zoals onlangs weer in Kopenhagen geschiedde. Uiteraard is ook het nationale contact tussen functionaris sen van wegbeherende instanties van po litie. van gemeentewerken, stadsontwikke ling, cultuurtechnische diensten, kortom van allen, die bij enig facet van het weg verkeer betrokken zijn, van even groot be lang. Na de indruk gelegd te hebben op het belang van leergangen zoals de ANWB ze thans organiseert besloot hij met de verdediging van het standpunt, dat de weg de toetssteen van de goede verhouding en het juiste onderlinge begrip is tussen weg- beheerder en weggebruiker. Ir. Van der Linde van Sprankhuizen was vervolgens de eerste inleider met zijn on derwerp „Weggebruiker en wegbeheerder" Het verkeer eist jaarlijks ongeveer 1500 doden. 20.000 zwaargewonden en rond 100 miljoen gulden schade in ons land, ver oorzaakt door verkeersongevallen. Spreker ging in op de eisen van het ver keer, de wijze waarop het zijn mening kenbaar maakt en de reacties daarop van de wegbeheerder. De verkeerstechnicus moet. aldus de heer Van der Linde, een schaap met vijf poten zijn, desondanks is hij voor de weg gebruiker steeds het zwarte schaap. De technicus dient rekening te houden met de menselijke factor, hij moet luisteren naar de critiek van de nadenkende auto mobilist. Spreker ging vervolgens in op de prak tijk van de verkeerstechniek: hij besprak Advertentie Betrouwbare auto's vanaf ƒ22.50 p. dag. 200 km vrij rijden. Speciale week- en maandtarieven. N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Houtplein 21 - Telefoon 10338 spoedig de vaak onredelijke critiek. Een zelfde ontwikkeling viel in de bollenstreek waar te nemen, waar de tegenstand feller was geweest, maar waar de bevolking de veel grotere frequentie en de kortere rij tijd zonder slag of stoot voor de bus werd gewonnen. Tien jaar later valt het inderdaad moei lijk zich nog in de hitte van die strijd in te leven omdat de praktijk alle theorieën zo onbetwistbaar heeft weerlegd. het nut dat bermplankjes hebben bij mist, het belang van het detail, de waarde van uniformiteit en van eenvoud in verkeers- oplossingen en het gevaar dat schuilt in het kopiëren van elders toegepaste me thoden. Het maatschappelijk verkeer in het al gemeen en het wegverkeer in het byzon- der, zou heel wat prettiger zijn als ieder leefde naar de regel: gedraag je zó, dat je althans iemand, die je niet kent, niet méér hindert dan onder de gegeven omstandig heden onvermijdelijk is. De heer Van der Linde zou vooral die genen die zich overal voor- en doorheen proberen te werken, willentoeroepen: probeer hM eens fatsoenlijk, het is pret tiger dan u denkt! Over de „Markering van wegen en straten binnen de bebouwde kom", sprak de heer B. W. Quist, die o.a. over de ze bra-markeringen opmerkte: Men dient er voor te waken dat de zebra markeringen van de oversteekplaatsen voor voetgangers al te veelvuldig worden gebruikt, daar het effect dan verloren dreigt te gaan. Minder belangrijke over steekplaatsen kunnen daarom vaak beter door middel van spijkerpaden of blokstre- pen worden aangeduid. Slecht zichtbare verhoogde voetpaden of verkeersheuvels dienen te worden gemarkeerd door zowel de horizontale als cle verticale zijden van de band te voorzien van afwisselend zwart en wit geverfde blokken van ongeveer een halve neter lengte. Markeringen hebben weinig zin, indien zij slechts begrepen kunnen worden door het plaatselijk verkeer. Er is daarom een heid nodig in de toepassing van wegmar keringen. In dit geval zullen zij een waar devol hulpmiddel zijn bij de bevordering van een veiliger en vlotter afwikkeling van het verkeer. In de middagbijeenkomst sprak de heer J. A. te Kronnie over markering van weg- opbrekingen en wegomleggingen en ir. A E. J. Nap over leiding en misleiding. De weg moet de weggebruiker vertellen hoe hij moet rijden om niet van de weg af te raken, aldus ir. Nap, d.w.z. hoe hij de weg moet gebruiken. De weg moet dit doen zowel bij dag als bij nacht en onder alle denkbare weersomstandigheden Een van de middelen om de wegen te laten spreken is het aanbrengen van verkeers- strepen. Groot is de invloed van de weers omstandigheden op de zichtbaarheid. Ook reflecterende strepen, die des avonds bij mooi weer prachtig in het licht der kop lampen oplichten, kunnen zodra het weg dek nat is van de regen bijna onzichtbaar worden. De uitvoerige discussies, die na afloop van de diverse inleidingen werden gehou den werd duidelijk dat deze leergang zich' in een grote belangstelling van de zeer vele aanwezigen mocht verheugen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15