ZIJ, DIE HEENGINGEN N.A.G.-architecten in verzet tegen B.N.A.-concept Amsterdam koopt uit collectie- Regnault twintig werken Wetsontwerp tot bescherming der architectentitel in het geding Op en om het Binnenhof Elf raadsleden stemden tegen DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Jubileum-aanbieding TRIVIRA PANTALONS „Groenburgwal-conflict" in Amsterdamse raad besproken Koninklijke missie naar. Rome Inbraak in bouwketen: buit 1200 Aan gevolgen van aanrijding overleden Oudervereniging van HBS-B opgericht UIT STAD EN STREEK Congreszaal bij hotel Bouwer in Zandvoort Feest van Heemsteeds* r.-k. bouwvakarbeidersbond DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT.' Secretariaat Katholieke Actie verplaatst In Haarlemse verkeersactie vielen 424 bekeuringen Ongeveer 250 Nederlandse architecten, verenigd in het in 1957 opgerichte Neder lands Architecten Genootschap (N.A.G.) zich gesteund wetend door de sympathie van een aantal ongeorganiseerde architec ten, hebben zich op een persconferentie in Utrecht uitgesproken tegen een door de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de Bouwkunst, ook wel Bond van Ne derlandse Architecten (B.N.A.) genaamd, aan de minister voorgelegd wetsontwerp tot bescherming van de architectentitel. In een besloten vergadering van het N.A.G. werd dezer dagen een motie aangenomen, waarin de 155 deelnemers het volgende als hun oordeel te kennen gaven: 1. ,,De B.N.A. kan niet als representa tief worden beschouwd voor de gezamen lijke Nederlandse architecten, van wie slechts 30 pet. lid is van deze organisatie". 2. „Er moet rekening worden gehouden met het feit, dat er naast de B.N.A. een tweede architectenvereniging bestaat, het N.A.G.". 3. „De meerderheid van de Ne derlandse architecten is niet bij enige or ganisatie aangesloten". „Dit brengt mee" aldus de motie, „dat omtrent elke overheids maatregel, waarbij de belangen van de architect als zodanig zijn betrokken, voor af overleg wordt gepleegd met de beide architecten verenigingen en met de onge organiseerde architecten. Voorts wordt gewezen op de samenstelling van het be stuur en de raad van toezicht van de Stich ting Pensioenfonds voor de Architecten bureaus, welke in dit verband volgens de motie eenzijdig zijn samengesteld. Voor alsnog wordt daarom door het N.A.G. ern stig bezwaar gemaakt tegen de door de B.N.A. ontworpen wet tot bescherming van de titel. Een wettelijke bescherming van de titel van architect kan weliswaar in principe worden aanvaard, aldus de mo tie, doch door een eenzijdige voorberei ding zal de thans geprojekteerde titel be scherming nimmer gedragen kunnen wor den door alle architecten. Het N.A.G. meent, dat om deze en andere redenen nadere bestudering van deze materie door alle architecten noodzakelijk is. Men besloot aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid voor te stellen, een gemengde commissie, voortgekomen uit al le architectengroeperingen, in het leven te roepen, die zich met deze studie zal be lasten. De N.A.G.-bezwaren Het N.A.G. meent dat hoewel de B.N.A. siechts ongeveer 1100 architecten van de 4000 in ons land verenigt, deze bond een te monopolistische positie inneemt. Advertentie 45wol 55% polyestervezel aa plooihoudend en sterk Als bijzondere JUBILEUM-ATTRACTIE GRATIS een paar bijpassende SOKKEN. GEN CRONJéSTR. 1 a - 1 b - TEL. 53334 35 jaar het vertrouwde adres met. de service in ruimste zin. Een verkeersmaatregel van B. en W. van Amsterdam, welke tot het ontslag dreigt te leiden van het voltallige, 57 man tellende, personeel van een oud-papier handel is het onderwerp geweest van een enige uren durend debat in de Amster damse gemeenteraad. B. en W. hadden op de Groenburgwal, waar de oud-papierhandel M. A. Wessels n.v. is gevestigd, een inrijverbod inge steld voor vrachtauto's breder dan 2.30 meter. Door deze maatregel werd de n.v. zeer gedupeerd. Een kort geding voor de president van de rechtbank bracht voor de n.v. geen oplossing. De vennootschap besloot toen het bedrijf te sluiten en vroeg voor het gehele personeel ontslagvergun ningen aan. Dit personeel heeft zich daar op tot de raad gewend met het verzoek het conflict tussen de gemeente en het be drijf zo op te lossen, dat alle werknemers san de arbeid kunnen blijven. Burgemeester Van Hall gaf een uitvoe rig overzicht van de redenen, die tot het nemen van de verkeersmaatregel hebben geleid. Men beoogde hiex-mee een eind te maken aan de onhoudbare verkeerssitua tie ter plaatse en aan de vele klachten van omwonenden. Deze klachten da teren van jaren her. Men is het er over eens, dat het bedrijf ter plaatse niet langer gevestigd kan blijven. B. en W. hebben alle medewerking verleend bij het zoeken naar een ander bedrijfspand in de stad, tot dusver zonder resultaat. De ver antwoordelijkheid voor het zoeken naar een ander pand berust bij de directie van het bedrijf. Daarom ontraadde de burge meester de raad een motie aan te nemen van de heer Seegers (comm) tot het her openen van het overleg met de n.v. Wes sels. De motie werd daarna met alleen de stemmen van de communisten voor, ver worpen. De Koningin heeft een bijzondere mis sie aangewezen om haar te vertegenwoor digen bij de plechtige requiemmis, die zon dag in de St. Pieterskerk te Rome wordt opgedragen voor de zielerust van wijlen paus Pius XII. Leden van deze missie zijn de Nederlandse ambassadeur bij de Heili ge Stoel, F. R. W. H. M. J. graaf de Mar kant d'Ansembourg, Harer Majesteits kamerheer in buitengewone dienst mr. E- L. M. H. baron Speyart van Woerden ie Breda, en de honorair ambassaderaad voor kerkelijke aangelegenheden aan de ambassade bij de Heilige Stoel, mrg. J. W. L- Damen. De B.N.A. zou volgens de sprekers op de genoemde persconferentie streven naar een te academische scholing van de architect, waarbij het spontane genie en de ambach telijke vorming wordt miskend. „Men lijdt", zo werd gezegd, „aan een te grote verwetenschappelijking bij het kweken van specialisten en vergeet daarbij de mens. Veeleer zal moeten worden vol staan met een goede betaalbare en met de praktijk geconfronteerde opleiding." Het N.A.G. verschilt voorts op diverse punten met de B.N.A. van mening voor wat betreft de door de B.N.A. gehuldigde erecode. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in twee bouwketen op het terrein aan de Korte Verspronckweg waar men momenteel de noodschool voor de Hogere Technische School bouwt. Een grote hoeveelheid timmermansgereed schap en werkkleding, ter waarde van cir ca twaalfhonderd gulden, vormden de buit. In dezelfde nacht verschafte men zich door verbreking van een glasruit toegang tot de kantoren van een handelsvennoot schap in de Maerten van Heemskerkstraat. Vermist worden een schrijfmachine en 435.—. De zestigjarige slager W, Geurts uit Haarlem, die maandagavond op de onbe schermde oversteekplaats op het kruis punt van de Rijksstraatweg en de Zaa- nenlaan in Haarlem-noord werd aangere den door een scootmobiel, bestuurd door een tweeëntwintigjarige Heemsteedse ver koper, is vanmorgen vroeg in het St. Joannes de Deo-ziekenhuis overleden. De man, liep bij de aanrijding een zware her senschudding en beenbreuken op. Naar wij vernemen is dezer dagen in Haarlem een vereniging van ouders van leerlingen van de H.B.S.-B opgericht, die ten doel heeft de belangen van de school in de breedst mogelijke zin te behartigen. Het bestuur van de nieuwe vereniging is als volgt samengesteld: G. Deetman, Haarlem, voorzitter, mevrouw A. E. Neur- denburg-Burgersdijk, Heemstede, secre taresse, H. Leenders, Zandvoort,, penning meester, P. Sandijck, Haarlem, vice-voor- zitter, mevrouw S. van Zijverden-van Reeuwijk, Vijfhuizen, tweede secretaresse en D. Beek, Zandvoort, tweede penning meester. In het Amstelhotel te Amsterdam- heeft de jury van de koninklijke sub sidie voor vrije schilderkunst woens dagochtend de ingezonden werken beoordeeld. V.l.n.r.: Henk Broer, Cees Keus, H. M- van der Spoel, D. Wild schut, H. H. Kamerlingh Onnes, Jan van Heel, Fred Sieger, Mark Kolthoff en Gerard van Vliet. Nienwa in het kort Geslaagd. In het Haarlemse Diaco- nessenhuis slaagden voor het examen Aantekenirig-kraamverpleging de zusters N. C. de Bruijne, A. van der Honing, E. Ch. Horeman, C. van de Meent, K. van Ojen, M. Oosterbeek, G. Priester en A. W. Slootweg. Kienavond. De jaarlijkse kienavond van de afdeling Haarlem van de VARA heeft vrijdag 7 november in het gebouw van de H.J.M.V. in de Lange Margaretha- straat te Haarlem plaats. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond hoopt op dinsdag 21 ok tober haar maandelijkse ledenvergadering te houden in het Hervormde Jeugdhuis aan de Schoterweg t.e Haarlem. De heer B. van Reehorst spreekt over moderne textiel fabricage. De afdeling Haarlem-centrum houdt haar maandelijkse ledenvergadering op maandagavond 20 oktober in het wijkge- bouw Gedempte Oude Gracht 104 te Haar lem. De arts R. Verboom zal daarbij spre ken over „Debielen en mongolen". Hotel Bouwes in Zandvoort ondergaat momenteel een belangrijke uitbreiding Men is begonnen met de bouw van een congres- en vergaderzaal, die plaats biedt aan 250 personen. De zaal wordt gebouwd naast de miniatuur golfbaan en zal aan sluiten aan het bestaande restaurant. Het plan is van architect Jan Wils in Den Haag, die ook het bouwplan voor het ho tel heeft gemaakt. Men hoopt de zaal in begin van het voorjaar gereed te hebben Reeds is een aantal boekingen voor vol gend jaar gedaan. Zondag 19 oktober zal in Heemstede op feestelijke wijze het veertigjarig bestaan worden herdacht van de plaatselijke afde ling van de katholieke bouwvakarbei dersbond „St. Joseph". Begonnen wordt met een plechtige Mis in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart aan het Valkenburgerplein, gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt in het verver singshuis van het wandelbos „Groenen- daal" voor leden en genodigden. Direct daarop heeft een herdenkingsbijeen komst plaats, waarop onder meer het woord zal worden gevoerd door de afde lingsvoorzitter, de heer N. J. van der Lin den. Tevens worden hierbij de heren J. Koblenz en E. Winkler met het oog op hun zilveren jubileum als lid onderscheiden met het bondsinsigne. In dezelfde zaal wordt dan des middags van half drie tot half vier de receptie ge houden, waarna des avonds om half acht de feestelijke herdenking met een bont ca baretprogramma wordt besloten. Advertentie Kort achter elkaar zijn er twee figuren heengegaan, die ieder een bijzondere plaats in onze politieke samenleving heb ben ingenomen. Het overlijden, de vorige week, van oud-minister P. A. K e r s t e n s, tevens oud-lid van de Eerste Kamer, geeft aan leiding met een enkel woord stil te staan bij wat deze man van in menig opzicht uitzonderlijke, gaven, eerst nog in Nedei-- lands-Indië als lid van de Volksraad, daar na tijdens zijn ministerschap in de Lon- dense tijd en vervolgens, na de bevrijding hier te lande, betekend heeft. Reeds in de Volksraad toonde hij een onafhankelijke strijder te zijn voor hetgeen hij juist en billijk achtte. Meermalen gaf hij toen al blijk van een brede visie, van een oprech te democratische gezindheid. Met. warmte stond hij pal voor de door hem gekoester de denkbeelden. Een grote rondbox-stigheid kenmerkte hem en ook de durf om er een eigen mening op na te houden, alsmede de bereidheid, daarvoor offers te bi-engen. Ex- zat vaart in hem. Soms kon die vaart hem wel parten spelen, doch dan bleef er niet temin x-eden tot bewondering voor veel wat hem op staatkundig gebied dreef. Voor het nieuwe stond hij ten volle open. Dat bleek ook tijdens zijn ministex-schap te Londen en daarna in zijn Nederlandse pe riode, toen hij o.m. zijn schouders zette onder de beweging voor Europese samen werking. Gi-oot en innemend was zijn op rechtheid, die hem, begrijpelijkerwijze, meer dan eens wei schade heeft berok kend. Piet Kerstens, gelijk deze gezapige Brabander door velen werd genoemd, had zijn menselijke zwakheden. Het wax~e on oprecht, en zou dus in een kort herden kingswoord aan zijn nagedachtenis ge wijd, misplaatst zijn te verzwijgen, dat hij, jammer genoeg, tengevolge van die zwakheden tenslotte niet die plaats in on ze na-oox-iogse staatkundige samenleving heeft kunnen innemen, waarop hij anders ongetwijfeld ten volle aanspraak zou heb ben gehad. Al met al blijft de herinnering levendig aan hem als een man, wiens gro te gaven bewondering afdwongen, wiens wai-m menselijk aanvoelen van veel waar op het aan komt en wiens werken en stre ven hem een creditpost schonken bij de objectieve beschouwers van de waarde, welke hij bezat. Hiervan is trouwens op een wijze, die ook hen eert, getuigd door enige van de voornaamste figuren van de K.V.P., waai-toe hij behoorde. En wel doox-dat figuren als oud-minister prof. Beel, minister dr. Marga Klompé en de leider van de K.V.P., pi-of. Romme, on der hen wax-en die behoefte hadden hem de laatste eer te bewijzen. Na Kerstens is, ongeveer een week la ter, een geheel andere bekende politieke persoonlijkheid aan ons land en aan zijn partij ontvallen. Te weten, de heer Van SI een, van 1937 af tot zijn dood lid van de Tweede Kamer, waar hij het eerste on der-voorzitterschap bekleedde tot hem zijn gezondheidstoestand bij de aanvang van dit zittingsjaar noopte zich voor die func tie niet meer ter beschikking te stellen. Talrijk waren de tegenstellingen tussen Kerstens en Van Sleen, welke laatste eerst een vurig voorvechter in de S.D.A.P., la ter een niet minder vurig strijder in de gelederen van de P.v.d.A. is geweest. Het onderwijs in het bijzonder lag hem na aan het hart en zonder dat hij ooit de klok inzake de onderwijsvrede heeft wil len tex-ugzetten, werd Van Sleen nooit moe op de bi-es te staan, indien naar zijn mening bedenkelijk gevaar voor de open bare schooi dreigde. Daarbij beheerste hij ten volle de kunst om zijn mannetje in het debat te staan. Het kon wel voorkomen, dat hij de indi-uk maakte een venijnige fox-terrier te zijn, maar wie hem kenden, wisten, dat hij ook zijn politieke tegen standers een goed hart toedroeg. En niet zelden slaagde hij er in met behulp van een leutige kwinkslag na een kort te voren aan de dag gelegde heftigheid, een ont wapenende uitwerking te bereiken. Voor de x-echten van het parlement stond hij pal. Dat parlement was hem, de over tuigde demokraat, lief en anderzijds ge noot hij, terecht, in de kring van de volks vertegenwoordiging veel aanzien. Van Sleen was geen mooi-pi-ater, dat wil zeg gen geenszins een Kamerlid, dat er zich op toelegde fraai klinkende redevoeringen ten beste te geven. Doch juist ook de eenvou dige wijze, waai-op hij, in de i-egel ter de- ge thuis in de zaken welke hij aam-oerde, zijn zegje deed. stempelde hem tot een sieraad van ons demokratisch bestel. De verstekelingen Dat bestel is zeker niet feilloos. Onge twijfeld valt er dan ook zo nu en dan daar op en dus bv. op wat de volksvertegen- wooi'diging doet of nalaat! wel ge gronde critiek uit te oefenen. Dit neemt echter niet weg, dat wij ons gelukkig mo gen prijzen in het bezit te zijn van een parlement, waaraan de ministers ver antwoording vei'schuldigd zijn. Zonder nu nader in te gaan op het gebeurde met de zeven en dertig naar Indonesië terugge stuurde vex-stekelingen en op het te dien opzichte gevoerde beleid, acht ik het. de moeite waard er hier nog eens speciaal de aandacht op te vestigen, hoe dank zij het bestaan van onze volksvertegenwoordiging en van de aan haar toekomende bevoegd heden, de minister van Justitie zich ver plicht heeft gezien verantwoording af te leggen ten opzichte van het door velen be- cx-itiseerde beleid in deze aangelegenheid. Bij de openbare mening had dit zo al niet verontwaardiging dan toch tenminste on- gei-ustheid veroorzaakt. In ons vrije en democratische land kon deze o.m. in de pers tot uiting komen. Maar juist vanwe ge die ongerustheid was de wenselijkheid toegenomen, dat er van regeringszijde een nadere uiteenzetting zou komen, opdat de burgerij en haar vertegenwoox-digers, de Kamerleden, beter dan aanvankelijk het geval was in staat zouden zijn zich over de al of niet. juistheid van de getroffen maatregelen een denkbeeld te vormen. Zeker, het. parlement moet niet meerege- ren en dient er zich van te onthouden a) te grote bemoeizucht aan de dag te leg gen. Doch het heeft wel degelijk tot taak, ja het is verplicht om in een geval als het onderhavige de verantwooi-delijke be windsman tot het geven van opheldering te brengen. Terecht is dan ook ingezien, dat hier hantei-ing van het recht van inter pellatie op zijn plaats was. Nu zij hiervan gebruik heeft gemaakt kan aan de Kamer waarlijk niet verweten worden, dat zij al dus blijk gaf de minister van Justitie te veel te willen „bevoogden". Een internationale rechtszaak Het bezigen van dit woord, roept op een maal weer bij mij op, wat er van 25 sep tember tot 5 oktober te beluisteren is ge weest in het Vredespaleis. De goede toe hoorders daar zeker niet allen, die de jongste pleidooien voor het Internationaal Gerechtshof min of meer gevolgd hebben, blijken inderdaad goede toehoorders ge weest te zijn! zullen ongetwijfeld be merkt hebben, dat het Nedei-lands-Zweeds geschil inzake het van 1902 daterende, in Den Haag tot stand gekomen, Voogdij verdrag een allesbehalve eenvoudige zaak is. Zonder de lezers te vermoeien met een breed opgezette uiteenzetting omtrent al wat er aan dit proces vast zit. wil ik trach- ten, in het kort iets weer te geven van de hoofdzaak, waarom het gaat. Het Haagse Voogdijverdrag, aangegaan door een aantal Europese staten waaron der Nederland en Zweden, heeft tot doel vast te leggen, welke rechtsregels zullen gelden indien er met betrekking tot voog dij-aangelegenheden moeilijkheden van internationaalx-echtelijke aard kunnen ontstaan. Het kan b.v. voorkomen, dat een onder voogdij staand minderjarig kind niet in het land van de eigen nationaliteit vertoeft. Is dan op zulk een zich in het bui tenland verblijvend kind, wat de voogdij aangelegenheden betreft, het recht van dat vreemde land van toepassing en zo niet, welk recht is dan wèl van toepas sing? In grote trekken nu komt het hier op neer, dat gelijk art. 1 van het ver- di-ag bepaalt de voogdij van een min derjarige beheerst wordt door de wet van het. land. welks nationaliteit de minderja rige bezit. Welnu, een Nedei'lands meisje. Eliza beth Boll, dat in Zweden geboren was, woonde daar ook het woont er nog steeds toen haar moeder, van geboorte Zweedse, doch door baar huwelijk met de Nederlander Boll Nederlandse geworden, in Zweden stierf. De heer Boll, destijds zelf in Zweden woonachtig, liet zich daar te lande tot voogd benoemen. Dit alles ge heel en al volgens het Zweedse recht. Vrij spoedig daarop ontstonden er echter ver wikkelingen. De heer Boll werd van be paalde handelingen beticht, die, hadden zij werkelijk plaats gevonden, tot een straf rechterlijke vei'oordeling zouden hebben moeten leiden. Naar aanleiding van die aantijgingen, ging de hiertoe bevoegde kinderbeschermingsinstantie te Norrkö- ping de plaats, waar het meisje in kwestie woonde tot de maatregel over het kind „onder beschermende opvoeding" te plaatsen. Daarmee raakte de vader de zeggenschap over het dochtertje ten dele kwijt. Hierop liet hij zich door de kanton rechter te Amsterdam, nu op grond van de Nedex-landse wettelijke regeling, tot voogd benoemen en enige maanden later dit alles speelde zich in 1954 af is met zijn toestemming door de voogdijraad in Dordrecht ontheffing van zijn voogdij gevraagd. Dit geschiedde en tevens werd de Nederlandse mevrouw Postema in zijn plaats tot voogdes benoemd. Elizabeth Boll stond derhalve van dat ogenblik af geheel en al onder Nederlandse voogdij en dit volgens de bepalingen van de Ne derlandse wetgeving op dit stuk. In Zwe den is daarna aan de daar vroeger geda ne benoeming van de heer Boll een eind gemaakt. Er was dus nu alleen nog maar sprake van een Nederlandse voogdijrege ling. Onderwijl was in Zweden uitgemaakt, dat de beschuldigingen van weleer aan het Whatever psychologists think, A girl who remembers her Mink Is most like to succeed And she'll never have need To resort to the refuge of drink. Mink De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdag besloten tot het aankopen van twintig schilderijen uit de collectie Reg- nault. die in totaal tweehonderdzesender tig werken van moderne hedendaagse kunstenaars omvat en die in opdracht van de erfgenamen in het openbaar zal wor den geveild. Alvorens de geirxeenteraad het besluit tot het voteren van twee miljoen gulden voor de aankoop van deze werken nam, is adres van de heer Boll, geen gronden op leverden om een vervolging tegen hem in te stellen: hij'werd dan ook van rechtsver volging ontslagen. Ofschoon daarmee de redenen, waarom het meisje onder be schermende opvoeding was geplaatst, wa ren komen te vervallen, hebben een aan tal pogingen, die er ondernomen zijn om die maatregel opgeheven te krijgen, uit eindelijk geen succes opgeleverd. Het kwam, nadat er één keer te dien opzichte wel een gunstige beslissing was gevallen, tenslotte in 1955 neer op een uitspx-aak van het Hoog Administratief Gerechtshof in Zweden, ter handhaving van de aange vochten maatregel, zij het op andei-e dan de oorspronkelijke gronden. Deze maatre gel nu, aldus het te onzent ingenomen standpunt, zou in strijd zijn met wat Zwe den, gegeven het Voogdij verdrag, mocht doen. Want de voogdij, gelijk mevrouw Postema die op grond van de Nederland se wettelijke regeling bezat, kwam door vermelde xnaatregel in het gedrang. Nu het onbex-eikbaar bleek de Zweedse instanties te doen besluiten tot opheffing van de beschermende opvoeding over het dochtertje van de heer Boll, zag de Ne dex-landse regering in dit alles aanleiding Zweden voor het Intex-nationaal Gerechts hof te dagen, zulks wegens schending van het Haagse Voogdijverdrag. Naleving daarvan, zo kan men het Nederlandse standpunt samenvatten, zou met zich moe ten meebrengen, dat ten volle de rechten van de Nedex-landse voogdes tot gelding worden gebracht en dat was door de hand having van de Zweedse beschermende op voeding niet het geval. Zonder thans in te gaan op allerlei belangwekkende juridi sche arguxnenten, die van Zweedse kant. zijn aangevoerd, bv. om aan te tonen, dat een beroep op het Voogdijverdrag in dit geval geheel „buiten spel" was, aangezien beschermende opvoeding niets met voog dij te maken zou hebben, stip ik alleen aan, dat Zweden bovendien betoogt, dat het, ook ai bestaat er dan het verdrag van 1902, ten volle gerechtigd zou zijn, de nu al meermalen genoemde maatregel te handhaven, namelijk omdat zulks nu eenmaal in het belang van de openbare orde in Zweden op zijn plaats zou zijn. Tot zover over slechts een paar van de hoofdpunten, welke in dit proces pleiters, i-echtex-s en, tot op zekere hoogte, ook toe hoorders hebben bezig gehouden. Tot die toehoox-dex-s behoorden onder meer ver schillende joux-nalisten. Dat meer dan een hunner, blijkens het hier en daar gepu bliceerde, in moeilijkheden verkeerde ten gevolge van de ingewikkelde rechtsvra gen, welke in het geding wax-en, is alles zins begrijpelijk. Het ware onbillijk hen daarover erg hard te vallen. Iets anders is echter, dat het. jammer genoeg, niet geheel ontbroken heeft aan „persversla gen", die werkelijk op niets leken, alleen maar getuigden van zekere sensatielust en. van volslagen gebrek aan begrip om trent de op journalisten rustende plicht de nodige objectiviteit bij hun wex-k als ver slaggever in acht te nemen. In één van de Nederlandse dagbladen heb ik zelfs een „zogenaamde" verslaggever op een volkomen verdraaiing van het gebeurde en gesprokene in het Vredespaleis moeten betx-appen. Juist waar het er om gaat, ook door middel van de pers het publiek in te lichten omtrent hetgeen er zich in de in ternationale rechtszaal afspeelt, valt iets dergelijks niet genoeg te laken. Het doet aan de goede naam van ons land in het algemeen en van de pers in het bijzonder, op onverantwoordelijke wijze afbreuk. Dr. E. van Raalte er uitvoerig gediscussieerd met als resul taat dat de voordracht werd aangenomen met achtentwintig tegen elf stemmen. De twintig kunstwerken zijn acht Cha- galls, twee Picasso's, twee Rouaults en voorts een van Soutine, Pascin, Léger, Dufy, Ensor, Kadinsky, Redon en Kruyder. De wethouder voor de kunstzaken mr. A. de Roos zette uiteen, hoe B. en W. erin zijn geslaagd, nadat de erven van de xn 1954 overleden kunstverzamelaar P. A. Regnault hadden besloten de gehele col lectie te veilen, de belangrijkste kunst- wex-ken uit deze verzameling te verwer ven. Bij deze keuze en waardebepaling dezer x-epx-esentatieve wei-ken hebben B. en W. zich laten voorlichten door vijf ex perts, namelijk de hoofddirecteur van het Rijksmuseum, de directeur en adjunct directeur der gemeentemuseums van Am sterdam. de directeur van het Palais des Beaux in Brussel en een conservator van het Museum Boymans in Rotterdam. R en W. hadden een vrije keuze uit de col lectie. Op vragen om steun voor de finan ciering van deze aankoop bij het departe ment hebben B. en W. een gunstige reactie gekregen van de staatssecretaris. De heer G. Brinkgreve (K.V.P.) had be zwaren tegen deze aankoop voor twee mil joen gulden. Volgens kunstexperts wordt voor deze werken, soms niet eens de beste van deze kunstenaars, zeker acht ton te veel betaald, zo zei hij. Hij was van me ning, dat bij de waardebepaling der kunst werken meer kunsthandelaren hadden moeten worden ingeschakeld. De heer R. Le Chevalier (V.V.D.) zei van mening te zijn. dat een stedelijk museum zich beter kan bepalen tot nationale he dendaagse kunst, met name van Amster damse schilders. Hij zei. dat men een zo breed mogelijk samengestelde commissie had moeten instellen voor deze miljoenen aankoop. In dit laatste werd hij bijge vallen door de heer L. Segers (Comm.). Wethouder De Roos zei nog, dat B. en W. een reeks adviezen van kunstexperts had den gevraagd over de waarde dezer olie schilderijen en gouaches. Deze adviezen liepen doorgaans niet ver uiteen. Het secretariaat van het landelijk cen trum voor Katholieke Actie wordt met in gang van 1 november van Heemstede naar het vormingscentrum „De Horstink" in Amersfoort, overgeplaatst. Met ingang van diezelfde datum is de heer H. J. van Santvoorhin Heemstede benoemd tot lan delijk secretaris van de Katholieke Actie. Mgr. mr. A. Diepenbrock treedt als zoda nig af en blijft directeur van het bureau in Heexnstede, waar het secx-etariaat de „Ac tie voor God" is gevestigd en waar een deel van de uitgebx-eide werkzaamheden van het landelijk centrum wordt vei-richt. Tot leden van het landepjk centrum voor Katholieke Actie zijn benoemd: mr. L. C. Baas, voorzitter; mgr. mr. Die- pebrock.vice-voorzitter; H. J. van Sant voort, secretaris en drs. C. F. A. Weter- man, penningmeester; mgr. J. J. M. Plas- schaert, assistent ecclesiasticus; me vrouw J. Janssen-Sprengers en mej. M. H. C. Vendrik. Mgr. W. M. Beckers is contacpersoon tussen het Nederlands episcopaat en het landelijke centrum. Op de tweede dag van de gi-ote verkeers actie van de Haarlemse politie zijn woens dag 184 processen-vex-baal opgemaakt. Vooral lette het politiepersoneel, dat speciaal voor deze actie geïnstrueerd was op gebreken aan fietsen en bromfietsen. Hierbij bleek, dat in veel gevallen de rem men niet deugden of de bel ontbrak. Met de 240 bekeuringen van de eerste dag heeft de Haarlemse politie in twee da gen tijds dus 424 bonnetjes geschreven, terwijl ongeveer honderd in dit tijdsbe stek als normaal wordt beschouwd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17