Wereldnieuws Morgen minder wind, buiig Teleurgesteld Landbouwschap zal zich tot Staten-Generaal wenden 'n TIP VA BOOTZ Atoomenergiecommissie in V.S. eis van Philips ongeldig De landbouwgarantieprijzen NAAIMACHINES 2 De Korenschoof sloot 1957 niet onbevredigend af Delitabak thans bij rechtmatige eigenaar Russische olie naar Denemarken Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Trading Hegt boekte in 1957 goede resultaten Prefect van Frans Guyana ontslagen Nieuwe waarschuwing tegen alcoholisme in Frankrijk Leedvermaak in Parijs over ruzie in Arabische Liga Diplomaten verwachten een isolering van Tunesië Predikanten willen geen A.O.W.-premie betalen Aanspraak op vergoeding van 20 miljoen dollar Emissie Van der Grinten geslaagd ("Panda en de protonplopper Deli Mij. neemt deel in Intern. Products Corp. Trekking Woningbouw lening Amsterdam 1951 Dekkingsmarge effecten - krediet in V.S. verhoogd I! h DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 Diep teleurstellend zijn de meeste leden van het bestuur van het Landbouwschap over de door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ir. A. Von deling bekendgemaakte garantieprijzen voor de landbouw. Ernstig bezwaar gaat uit naar de clausule bij de garantie prijs voor melk. dat de boer bij een zeer ongunstige markt boven een garantiebe taling van vyf cent per kg melk de helft van het tekort zelf zal moeten dragen. Dit is, volgens ^Icr mening, een aantas ting van het wezen van de garantie, die is gegeven omdat de veehouder in het kader van een redelijke beloning op het goed ge leide, sociaal en economisch verantwoorde bedrijf, het marktrisico zelf niet kan dragen. Ook het uitgangspunt van het prijsbeleid, namelijk de kostprijs bepaling op basis van een goed weidebe- drijf van 20 hectare, in plaats van 18 ha en in de zandgebieden een goed bedrijf van 12 in plaats van 10 hectare kon de goedkeuring van de meeste bestuursleden niet wegdragen. Bedrijfsverenigingen en mechanisatie zijn niet van dien aard. dat dit uitgangspunt nu maar ineens kan wor den verhoogd. Ook de vertegenwoordigers uit de ak kerbouwsector waren diep teleurgesteld over de garantieprijzen, met uitzondering van de suikerbietenprijs. Gezien de markt prijzen van het ogenblik en de feitelijke produktiekosten dréigt de teelt der ge garandeerde gewassen in 1959 niet lonend te worden, zo werd opgeworpen. Ondanks de toegezegde 25 miljoen steun aan voe dergewassen van lichte gronden zal naar sommiger mening bij akkerbouwers de tendens ontstaan vee te gaan houden, het geen de melkplas ongewenst zal vergroten en de gemiddelde opbrengst van de melk zal doen dalen. Dit zou een zeer ongewens te ontwikkeling zijn, omdat ons land melk te veel heeft en granen moet importeren. Van de zijde der werknemersvertegen woordigers werden enige lichtpunten naar voren gebracht, zoals de steun aan lichte gronden en de f 5 miljoen voor abortus- bang-bestrijd;ng. De minister heeft geen gevolg gegeven aan het plan voor winter meik een lagere prijs te stellen dan voor zomermelk. Overigens meende de verte genwoordiger van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond dat naar buiten meer be zwaar wordt gemaakt dan werkelijk in boerenkringen leeft. De ministeriële bere keningen van het boereninkomen op basis van het garantiebeleid beziende, meen de deze spreker, dat het beleid niet zo Advertentie DAMES- en HERENPYAMA'S slecht is. Nu thans reeds in de melkprijs de op 1 mei 1959 ingaande volledige belo ning naar werkclassificatie van de land arbeid verwerkt is, hebben de boeren nog een half jaar voordeel, aldus deze spre ker. Dat de teleurstelling niet zo diep is, als werd kenbaar gemaakt, hebben diverse sprekers heftig bestreden. De bereke ning van het (redelijke) inkomen van de boer voor handarbeid en als bedrijfsleider bleek een punt van ernstige ontstemming. Deze kwestie dient opnieuw bestudeerd te worden, zoals ook de minister meent. Het bestuur van het Landbouwschap be sloot na twee uur argumenteren over en weer een nota tot de beide kamers der Staten Generaal te richten in welke de be zwaren tegen beleid en prijzen, door de re gering aangekondigd, zullen worden aan gevoerd. Hoger dividend ..De Korenschoof" n.v. te Utrecht heeft, blijkens het verslag, over het boekjaar 1957-1958 een saldo exploitatierekening be haald van 204.838 (v.j. 95.315. De winst uit deelnemingen beliep 48.784 (nihil). Na afschrijvingen ad 55.414 (onv.), belastin gen ad f 85.000 (nihil) en een dotatie aan de vernieuwingsreserve ad 60.000 30.000), resteert een winstsaldo ad 75.625 9.797). Zoals bekend, wordt een dividend voorgesteld van 5 percent (nihil). In de tweede helft van 1957 brachten de concurrentieverhoudingen prijsdalingen teweeg waardoor de resultaten ongunstig werden beïnvloed. De directie heeft een aantal ingrijpende maatregelen genomen, die tot een niet onaanzienlijke besparing hebben geleid. Deze zullen evenwel voor het eerst in het thans lopende boekjaar re sultaten kunnen afwerpen. De dochteronderneming „De Vecht" n.v., waarin vrijwel alle niet tot het fa briekscomplex behorende vaste activa zijn ondergebracht, leverde in tegen stelling tot vorig jaar een bevredigen de winst op. Sedert geruime tijd werd het restant van de tabakoogst 1957 (ongeveer 4500 pak ken) van de n.v. Verenigde Deli Maat schappijen in verschillende landen van Europa tevergeefs aangeboden door een groep, welke deze partij op onregelma tige wijze in handen had gekregen. Het ANP verneemt nu van de n.v. Deli Maat schappij, dat deze partij thans in handen van de rechtmatige eigenaar is. Een Deens zakenman-heeft in Rusland een contract gesloten voor 200.000 ton olie per jaar gedurende vijf jaren, en daarbij optie gekregen op verhoging van deze afzet met 100 percent. De Deense spoor wegen hebben met hem de levering van 14.000 ton olie gecontracteerd en met an dere grootafnemers wordt op het ogenblik onderhandeld. (UPI). Rijst voor Indonesië Indonesië zal dit jaar nog 75.000 ton rijst uit de Chinese volksrepubliek importeren. In totaal zal Indonesië daji in 1958 170.000 ton ri.ist van com munistisch China hebben afgenomen. De over eenkomst voor deze aanvullende levering, waar voor een prijs is vastgesteld van 43 pond sterling per ton, is woensdag in Djakarta getekend. De jeugdspaarregeling De Rijkspostspaarbank deelt mee dat deze in stelling tot dusverre ongeveer 6000 deelnemers aan de onlangs van kracht geworden jeugdspaar- regeling telt Over het gehele land genomen ko men er bij de Rijkspostspaarbank ongeveer vijf honderd zeshonderd deelnemers per dag bij. Pensioen verhoging Onder voorbehoud van goedkeuring door het parlement zullen de ouderdomspensioenen cn de weduwen- en wezenpensioenen in West-Duits- land op 1 januari 1959 met 6.1 percent worden verhoogd, aldus heeft de Bondsregering bekend gemaakt. Deze verhoging dient lot aanpassing van de pensioenen aan de ontwikkeling van het loonpeil, waarbij rekening is gehouden met het geen de volkshuishouding dragen kan. Door de goede gang van zaken in Pa kistan is de winst over 1957 bij de Trading Company Late Hegt en Co. te Den Haag hoger geweest dan over 1956. Het saldo handelswinst bedroeg 261.269 (v.j. 249.446). Diverse baten beliepen 12.274 66.854). Na aftrek en afschrijvingen res teert een winstsaldo ad f 104.983 92.674). Er wordt een dividend van 10 percent voorgesteld (over 1956: 9 percent begin januari 1958 werd voorts een uitkering ge daan van 10 pet. uit de dividendreserve). De laatste uit Rangoon ontvangen winst- transfer betrof het jaar 1954. In Pakistan bleef de deviezenpositie moeilijk. Dienten gevolge bleven de invoerbeperkingen on verminderd gehandhaafd. De omzetten in technische goederen en pharmaceutische produkten werden aanmerkelijk vergroot bij bevredigende winstmarges. De zaken in „sundries" leverden, niettegenstaande beperkte invoermogelijkheden. goede re sultaten op. De importen van textiel stag neerden vrijwel geheel tengevolge van de restricties. De laatste tot op heden uit Ka rachi ontvangen winsttransfer betrof het jaar 1955. Ook India had te kampen met een tekort aan deviezen. De invoerbeper kingen werden gehandhaafd en zelfs ver scherpt. De gang van zaken op het kan toor te Bombay toonde een gunstiger ont wikkeling. Deze was grotendeels te dan ken aan de uitbreiding van de technische zaken, die gepaard ging met een vermin dering van de onkosten. De omzetten in kramerijen namen toe, die in textiel cn levensmiddelen bleven ongeveer gelijk. Tot het entameren van eigen zaken heeft zich voor het kantoor te Londen tot dus ver geen gunstige mogelijkheid voorge daan. De bemiddelende rol van dit kan toor ten behoeve van de overzeese vesti gingen is van grotere betekenis geworden. Volgens de van de overzeese kantoren ontvangen gegevens verschillen de tot dus ver in 1958 bereikte resultaten niet.veel van die over hetzelfde tijdvak van 1957. Niettemin kan de directie zich niet wagen aan een voorspelling betreffende het uit eindelijke resultaat 1958. PARAMARIBO. (ANP Vogens het Surinaamse dagblad „De West" is de heer Voitellier, prefect van Frans Guyana, ont slagen en teruggekeerd naar Frankrijk na aankomst van een vertegenwoordiger van generaal De Gaulle. Te Cayenne werd een demonstratie tegen de prefect gehouden waarbij geworpen werd met stenen en flessen. De menigte werd door gendarmes uiteengejaagd. Van welingelichte zijde vernam „De West", dat deze demonstratie geschiedde tijdens het bezoek van minister André Mal- raux. Voitellier zou het slachtoffer zijn ge worden van een reeds geruime tijd be staande ontevredenheid over de gang van zaken. PARIJS, (Reuter) Prof. Robert Debré. voorzitter van de academie voor genees kunde te Parijs, heeft verklaard, dat in Frankrijk door alcoholisme tweemaal zo veel mensen overlijden als door tubercu lose. In de afgelopen jaren hadden de af wijkingen dertig tot veertig percent der personen, die tot psychiatrische inrichtin gen werden toegelaten, een alcoholische achtergrond. Het alcoholisme begunstigt ernstige ziekten als kanker en hartstoor- nissen, aldus prof. Debré. De enige manier om deze gesel te be strijden zonder de economie te ontwrich ten is de wijnbouw in te krimpen en bij voorbeeld meer graan te verbouwen en de fruitteelt uit te breiden, zo verklaarde hij. Van onze correspondent in Parijs) Niet zonder leedvermaak volgen Fran se diplomatieke kringen de verdere ont wikkeling in de betrekkingen tussen Tu nesië en de overige Arabische landen. Se dert de Tunesische vertegenwoordiger in de Arabische Liga ongezouten grieven heeft geuit aan het adres van zijn Egyp tische collega, en over diens hoofd heen jegens kolonel Nasser, die openlijk als dic tator gedoodverfd werd. heerst er een ijzige koelte in het Arabische kamp, ter wijl de Egyptische propaganda Tunesië en diens staatshoofd Bourguiba met las ter overlaadt. In Parijs acht men het geenszins uitgesloten dat Tunesië door de overige Arabische landen met inbegrip van Marokko in de ban zou worden ge daan en dat diplomatieke banden verbro ken zullen worden. De warme Franse belangstelling voor die mogelijkheid vloeit vooral voort uit de omstandigheid dat Bourguiba de laatste maanden een niet onduidelijke chantage op Parijs trachtte te plegen met het drei gement zich volledig achter Cairo te stel len, indien met zijn verlangens en eisen niet meer rekening zou worden gehouden. Een eerste stap in die richting vormde Bourguiba's toetreden tot de Arabische Li ga. Nu evenwel de Arabische broeders het Tunesisch staatshoofd de deur zouden kunnen wijzen, vervalt dat chantagemid del, en zou er voor Bourguiba weinig an ders opzitten dan met hangende pootjes bij Parijs terug te keren. Achter het vredesvoorstel aan Frank rijk van Ferhat Ahbas, de chef van de Al gerijnse rebellenregering, meent men in Parijs de hand van Bourguiba te herken nen. Alleen het herstel van de vrede in Al gerije zou de positie van Bourguiba nog kunnen redden. De Tunesische leider heeft zich in het verleden inderdaad te intiem aan de Algerijnse rebellen gebonden, dan dat hij nog langer beide partijen, de „Fel- lagha" en de Fransen, te vriend zou kun nen houden. Dat zijn persoonlijke positie in zijn eigen land bij de dag neteliger wordt, meent men ook nog te mogen op maken uit Bourguiba's verklaringen aan een Amerikaanse journalist, tegenover wie hij de eventuele noodzaak van een dicta toriaal regiem in Tunesië openhartig heeft uitgesproken. Advertentie fsü Ds. B. Hennephof, predikant bij de Oud- Gereformeerde Gemeente te Dordrecht, is bij de belastingkamer van het gerechts hof te 's-Gravenhage in beroep gegaan van een beslissing van de inspecteur van de belastingen, die deze predikant een aanslag in de inkomstenbelasting heeft opgelegd in plaats van de premieheffing A.O.W., waartegen ds; Hennephof be zwaar maakte. De invordering van de in komstenbelasting is inmiddels door de minister opgeschort. Ds. Henncphof heeft bezwaar gemaakt tegen de premieheffing A.O.W., omdat de? ze strijdig zou zijn met de in de Grondwet, het Tractaat van Rome en de Wet op de Kerkgenootschappen gegarandeerde gods dienstvrijheid. Voorts heeft ds. Hennephof gemoedsbezwaren tegen alle vormen van verzekering. Ook ds. D. van Houdt, predikant bij de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerk te Uit- huizermeeden, heeft bij de belastingin spectie bezwaar gemaakt tegen de hem opgelegde aanslag inkomstenbelasting, om dat hij geen A.Ö.W.-premie wil betalen. Als dit bezwaarschrift wordt afgewezen, zal ds. Van Houdt in beroep gaan bij de belastingkamer van het gerechtshof te Leeuwarden. Hij staat op het standpunt, dat de bijbel'zegt, dat het de taak van de gemeente is te voorzien in het levenson derhoud van een predikant. De bezwaarden achten het in het alge meen niet juist, dat hun een belastingaan slag wordt opgelegd bij vrijstelling van premieheffing A.O.W., omdat daarmee als het ware een premie wordt geheven op het eerbiedigen van gemoedsbezwaren. Advertentie Elk feest heeft z'n normen en wetten; Men dient op het volgende te letten: Zet koffie en thee En begin dèn er mee, 'n Fles TIP van BOOTZ op tafel te zetten! Nwe limericks inz. aan H. Bootz - A'dam Inz. Hr. E. v. E., Den Haag ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever Tijdens een zitting van de Raad voor Patentcompensaties betreffende een door Philips ingediende eis voor een bedrag van 20 miljoen dollar wegens het aandeel, dat dit concern heeft gehad in de ontwik keling van de kernenergie, heeft de Ame rikaanse Atoom-energiecommissie ver klaard, dat deze eis op verscheidene gron den als ongeldig moet worden beschouwd. Een van deze gronden is, dat Philips de eis niet heeft ingediend binnen de verja ringstermijn van zes jaar. De Atoom energiecommissie is opgericht onder een wet die op 1 augustus 1946 in werking is getreden en de cis van Philips is niet eer der dan omstreeks 16 februari 1954 inge diend, zo werd van de zijde der Atoom energiecommissie verklaard. Verder werd aangevoerd, dat de Atoom- energiewet van 1946 en de geamendeerde wet van 1954 geen schadeloosstelling, ge baseerd op buitenlandse patenten, toe staan. Ook geeft de wet de Raad voor Pa tentcompensaties geen jurisdictie ten aan zien van het algemene terrein der kern fysica. De advocaat van Philips verklaar de, dat de verjaringswet niet voor dit ge val geldt. Deze wet ontzegt Philips thans niet het recht van handelen/ daar de eis niet is gericht tegen de overneming van de patenten van Philips in 1946, maar te gen een mogelijke nadelige beslissing van de Raad voor Patentcompensaties. Phi lips' advocaat maakte verschil tussen de „reden tot handelen" in 1946 en het „recht van handelen" op een later tijdstip. De Raad voor Patentcompensaties zal in december uitspraak doen. Wordt het verzoek van de tegenpartij om verwer ping van de eis toegewezen, dan kan Phi lips in beroep gaan. Wordt dit verzoek echter niet toegewezen, dan zal de raad het bewijs horen. Volgens de eis van Philips heeft het con cern krachtens bepaalde conti-actuele overeenkomsten rechten in en op uitvin dingen, betrekking hebbende op metho den, procédé's, apparaten en werkwijzen voor de vervaardiging van isotopenen in het bijzonder voor de vervaardiging van kunstmatige radio-actieve substan ties, geleverd aan Enrico Fermi en an deren. Philips maakt voorts aanspraak op rechten in en patenten op deze uitvindin gen in vele landen van de wereld. Philips beweert, dat de Amerikaanse regering de rechten van het coneern heeft geschonden door gebruik te maken van deze uitvin dingen en er gebruik van te blijven maken en door goederen te vervaardigen en te verkopen, waarin deze uitvindingen zijn toegepast. Alle aandeelhouders van de chemische fabriek L. van der Grinten n.v. te Venlo hebben van hun recht tot inschrijving op de uitgifte van 560.000 gulden nominaal gewone aandelen gebruik gemaakt. 67. Panda moest heel lang en ver lopen om het laboratorium van Professor Knut- selma weer te bereiken, maar ondanks die vermoeiende wandeling bleef hij vastbe sloten om een stokje te steken voor Joris' gemene toeleg. Hij repte zich dus wat hij kon en kwam tenslotte buiten adem bij de professor binnenhollen. „O gelukkig dat ik u tref!" riep hij uit. „Maar waar is Joris Goedbloed?" „Aha! Lel op!" sprak de ver stoorde geleerde afgemeten. „Ik heb vroe ger al gemerkt dat jij een onordelijk ventje bent! Het gaat niet aan om mij met druk gebabbel bij mijn werk te storen! En wat mijn belangrijke medewerker Goed bloed betreft, waar je zo brutaal naar vraagt, ik geloof, dat die naar de Kaal- berg is gegaan voor het in ontvangst ne men van de boete van txvintig miljoen du katen, die mij tol een beroemd genie maakt!" „U wat een onzin!" riep Panda geërgerd uit. „En wal erg, dat ze die boete gaan betalen! Het spot met alle recht vaardigheid!" Wel, Joris Goedbloed in zijn verborgen uitkijkpost bij de Kaalberg dacht daar anders over! Een gevoel van diepe voldoening bekroop hem, toen hij de verhuiswagen met. het geld zag na deren. „Ha!" Welk een mooi tafreeltje!" mompelde hij. „Daar komt mijn recht vaardig loon!" Belang in Paraguay De directie van de Deli Maatschappij te Amsterdam heeft berichten uit New York bevestigd, volgens welke de vennootschap via haar Amerikaanse dochteronderne ming, de Imperial Agricultural Corpora tion, een belang van 2/i miljoen (dat verhoogd kan worden tot 3,3 miljoen) heeft genomen in de International Pro ducts Corporation te New York, welke haar werkterrein heeft in Paraguay. Binnenkort worden de h£ren J. T. Cre- mer en C. Goldschmidt, leden der directie van de Deli Maatschappij, die opgenomen zijn in de raad van bestuur van de Inter national Products Corporation, uit Ameri ka in Amstei-dam terugverwacht. De Inter national Product Corporation houdt zich in Paraguay bezig met veeteelt en vlees verwerking; voorts met looistoffen en smeermiddelen. In een bericht aan aandeelhouders zegt de International Products Corporation, dat de regering van Paraguay haar een olie- en aardgasconcessie in dat land heeft ver leend. Onderhandelingen zijn nu gaande met oliemaatschappijen inzake de ontwik keling van de concessie. In de eerste zes maanden van 1958 zijn de resultaten van de International Products aanzienlijk verbe terd vergeleken met dezelfde periode van 1957. Op 8 september 1950 heeft de raad van bestuur de verkoop goedgekeurd van 25000 gewone aandelen tegen 9'/2 dollar per aandeel van de Imperial Agricultural Cor poration, Amerikaanse dochteronderne ming van de Deli Maatschappij te Amster dam. De opbrengst van deze transactie zal gebruikt worden als bedrijfskapitaal voor de verschillende exploitaties van de Inter national Products. Voorts heeft het Deve lopment Loan Fund van de Verenigde Sta ten aangeboden de International Products 2,6 miljoen dollar te lenen. Te Amsterdam is de trekking gehouden van de 2l/2 percent Woningbouw-premie- lening 1951 ten laste van de gemeente Am sterdam. Deze lening is in totaal groot 10 miljoen. Uitgeloot werden 500 obligaties van 1.000, waarbij de premie van 50.000 viel op obligatienummer 7 van serie 4668. De prernie van f 10.000 viel op nummer 6 van serie 5841 en die van 5.000 op num mer 7 van serie 3249. Vijf obligaties wer den uitgeloot met een "premie van 1.000: nummer 4 van serie 3851, nummer 1 serie 8803, nummer 4 serie 8803, nummer 4 serie 7691 en nummer 9 serie 8622. De Federale Reserveraad heeft met in gang van 16 oktober de dekkingsmarge voor de aankoop van effecten op krediet verhoogd van 70 tot 90 percent. Het koersniveau van industrie-aandelen de Verenigde Staten is thans hoger dan se dert de oorlog het geval is geweest. Se dert het herstel van de economische be drijvigheid inzette, heeft de Federale Re serveraad nu reeds tweemaal het aan schaffen van effecten op krediet bemoei lijkt. Op 5 augustus werd de marge ver hoogd van 50 tot. 70 percent. De jongste verhoging betekent, dat aankopen van ef fecten thans nog slechts voor 10 percent met krediet kunnen worden gefinancierd. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Hefkruppvlicgtuigen. De maatschappij van Krupp zal in een fabriek te Ham burg in samenwerking met de verenig de vliegtuigfabriek in Connecticut Si- Korsky-hefschroefvliegtuigen bouwen, aldus heeft een woordvoerder van Krupp woensdag te Bonn meegedeeld. De woordvoerder zei te hopen, dat de helikopters zowel aan de strijdkrachten als aan particuliere bedrijven zullen kunnen worden verkocht. Artsenverzct. De commissie, die door het politbureau van de Oostduitse commu nistische partij was ingesteld om het vertrek van doktoren uit Oost-Duits- land tegen te gaan, heeft een commu niqué uitgegeven volgens het welk art sen die terugkeren hun oude praktijk weer kunnen opnemen en politiek met rust zullen worden gelaten. Dit jaar zijn er 850 dokters uit Oost-Duitsland ver trokken. Ban. Communistisch China heeft een ban afgekondigd op de zendingsactiviteiten van de sekte der Getuigen van Jehovah op het Chinese vasteland en de aanhou ding van twee buitenlandse en verschei dene Chinese zendelingen bevestigd. De actie tegen de sekte werd bekend gemaakt in een radiobericht over een bijeenkomst van „het nationale comi té van de protestantse kerken in China voor zelfbestuur" in Shanghai. Bezoek. De president van de Duitse bonds republiek. prof. Theodor Heuss, zal, als hij de volgende week een officieel be zoek van drie dagen aan Engeland brengt, koningin Elizabeth uitnodigen voor een officieel bezoek aan Duitsland zo is in Bonn bekendgemaakt. Pakketje. De Westduitse openbare aankla ger Halder is maandag te Ravensburg aan arm en gezicht gewond door het ontploffen van een pakketje, dat op zijn bureau was geplaatst, aldus heeft de politie woensdag te Karlsruhe bekend gemaakt. De politie neemt aan, dat de bom verzonden is door een geestes zieke. Raadsverkiezingen. Er zullen zondag 9 no vember in 198 Italiaanse gemeenten raadsverkiezingen gehouden worden. In deze gemeenten wonen 633.309 kies gerechtigden. De groeten. Een Italiaanse rechter heeft bepaald dat het brengen van de fascis tische groet geen wetsovertreding is, Hij sprak een paar Italianen vrij, die ervan beschuldigd werden dat zij de wet tegen het fascisme hadden over treden, door op een neo-fascistische bijeenkomst de fascistische groet te brengen. De wet dateert van 1952. Bescheiden. Het onderzoekcentrum van de Noorse strijdkrachten heeft bekend gemaakt, dat Noorse geleerden een nieuw wapen tegen duikboten hebben ontwikkeld, dat veel minder plaats no dig heeft dan andere wapens ter be strijding van duikboten. Het nieuwe wa pen, „Terne" geheten, kan zelfs door schepen van slechts 500 ton worden meegenomen. Verkeersongeval. Een C-123 troepentrans portvliegtuig van de Amerikaanse lucht macht heeft woensdagavond een nood landing gemaakt op een verkeersweg bij Babylon, in de staat New York. Een automobilist kwam om het leven en vier andere personen de twee in zittenden van het toestel en twee auto mobilisten kregen verwondingen. Voorbereiding. Ter voorbereiding van een conferentie van de Europese protestant se kerken, die op 6 januari 1959 in Ny- borg (Denemarken) ,zal worden ge opend, zijn in het afgelopen weekein de te Hannoyer besprekingen gevoerd tussen de landsbisschop van Hannover, dr. Lilje, aartsbisschop Kiivit uit Est land. dr. H. Emmen, algemeen verte genwoordiger van de generale synode der Nederlands Hervormde Kerk uit Nederland en dr. Harms uit Genève, Wrak. Een vliegtuig van de „Linea Aero- postal Venezolana", dat sinds dinsdag avond werd vermist, blijkt niet ver van Maracaibo verongelukt te zijn. Er waren 17 passagiers en 7 bemanningsleden aan boord. Het wrak is op een bergtop ge signaleerd. Er waren geen tekenen, dat iemand de ramp had overleefd. Onder de passagiers waren negen leden van een Cubaanse balletgroep. Driedimensionaal. Het Amerikaanse le ger deelt mee, dat drie modellen in werking zijn van een radarapparaat „Fescanar" genaamd, driedimensiona le radar, welke tegelijk de hoogte en af stand van het waargenomen voorwerp berekent. „Fescanar" werkt over een grotere afstand en met grotere precisie dan alle andere instrumenten. Een lagedrukgebied dat gisteren bij IJs land lag, verplaatste zich in oostelijke richting en was vanmorgen voor de kust van Noorwegen aangekomen. Het vulde daarbij geleidelijk op, maar tegelijker tijd ontwikkelde er zich boven het zuiden van Zweden een nieuwe actieve depressie. Daardoor draaide de wind in onze omge ving naar het noordwesten en werd langs de kust tijdelijk stormachtig. Tevens nam de onstabiliteit van de lucht snel toe, waardoor er talrijke buien voorkwamen die soms met hagel of onweer gepaard gin gen. Op het westelijke deel van de oceaan be vindt zich eveneens een actieve depressie, die in de richting van IJsland koerst. Vóór de storing uit is echter een flinke rug van hogeluchtdruk aanwezig, die morgen on ze omgeving zal naderen. Daardoor zal zo wel de wind als de buiigheid gaan afne men. Vrijdag 17 oktober Zon op 7.07 uur, onder 17.44 uur. Maan op 12.30 uur, onder 21.25 uur. WEERRAPl'ORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland heden 7 uur. Neerslag, laatste 24 uur. tl Maanstanden 19 oktober 15.07 uur 27 oktober 16.41 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 17 oktober Hoog water 6.31 en 18.51 uur. Laag water 2.14 en 14.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder half bew. wnw 11 0,1 Ypenburg zwaar bew. nw 10 0,5 Vlissingen zwaar bew. wnw 10 6 Eelde zwaar bew. w 9 2 Twente zwaar bew. w 8 5 De Bilt zwaar bew. wnw 7 8 Eindhoven regenbui wnw 9 4 Vlv. Z.-Limb. half bew. wzw 9 2 Stockholm regen ono 11 4 Oslo sneeuwbui nno 9 53 Kopenhagen licht bew. w 12 8 0,2 Aberdeen regenbui wnw Londen zwaar bew. wnw 14 0 Amsterdam onweer w 14 6 Brussel regenbui w 16 0,6 Luxemburg regen w 14 1 Parijs zwaar bew. w 17 0 Bordeaux motregen nw 20 1 Grenoble zwaar bew. ozo 19 0 Nice licht bew. n 21 1 Berlijn regenbui wzw 13 6 Frankfort geheel bew. wzw 16 0 München geheel bew. wnw 15 1 Zürich geheel bew. wzw 17 0 Genève zwaar bew. zzw 18 0 Locarno licht bew. windst. 28 0 Wenen zwaar bew. w 16 0,6 Innsbruck zwaar bew. verand. 20 2 Rome zwaar bew. z 25 0 Ajaccio half bew. nno 23 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0 Mallorca onbewolkt windst. 26 0 Algiers onbewolkt zzw 26 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2