Opwindend nakaarten over de geallieerde opmars in 1944 HENSEN Sahara-aardgas zou Europees energie tekort geheel kunnen opheffen Definitie 39.50 'n GOEIE REGENJAS Van dag tot dag J Eisenhowers tactiek aangevallen Von Manteuffel - zeer vereerd - stemt in met Montgomery's critiek OVERALLS altijd even lekker RAAD VAN EUROPA Samenwerking bepleit tussen Euratoom en OEES &p de raatótcel 't Silver Stoepke Eenzaam Afkeurïix: 11.75 PAARLAARSTEEG 1 Verkoudheid 1 1 jjj 1 zJK-S Kans op uitbreiding van staking bij BOAC Piloot van straaljager op zijn verjaardag verongelukt Van doodgewoon tot exceptioneel Verzet in Oostenrijk tegen congres van neo-nazisten Taalstrijd in Karinthië 86 percent tegen Sloveens UONDERDAG 16 OKTOBER 1958 O Cairo leverde het vorige weekend een op windend schouwspel op, ook al is het laat ste wellicht wat uit de belangstellingssfeer verdrongen door het eerste. Nog maar nau welijks als nieuw lid van de Arabische Liga verwelkomd, heeft Tusenië tijdens de zitting van de raad dezer Liga in Cairo bij monde van haar gedelegeerde Habib el Shatti een felle aanval gelanceerd op Nas sers Verenigde Arabische Republiek door te verklaren, dat deze de hele Arabische Liga naar zijn hand heeft gezet. Het gevolg was niet alleen, dat de delegatie van de V.A.R. onmiddellijk kwaad wegliep en de overige leden onthutst achterbleven, maar ook, dat Tunesië zich hiermee in een on aangenaam isolement bracht. Alle andere leden van de Liga gaven namelijk uiting aan hun verontwaardiging over het Tune sische optreden, ook Marokko, dat zojuist met Tunesië samen de Westelijke vleugel van de Liga was gaan vormen. En even eens Libië en Irak, landen, waarvan men toch bepaald niet kan zeggen, dat zij zich hun beleid zouden laten voorschrijven door Nasser. De vx-aag drong zich op, of de Tu- nesiërs deze unanieme afkeuring van hun optreden in de Liga hebben voorzien. Het was bekend, dat Tunesië al ver scheidene malen vergeefse stappen in Caïro had ondernomen om een einde te maken aan de activiteit van Bourguiba's gevaar lijke rivaal Salah ben Joessef, de uitge weken secretaris-generaal van de Neo- Destourpartij, die van Caïro uit tegen het huidige Tunesische bewind complotteert. Daardoor waren de relaties tussen Tunis en Caïro al zeer gespannen. Heeft Tunesië thans in dit gezelschap van Arabische sta ten steun trachten te vinden voor zijn ver wijten jegens de V.A.R.? Het kon zich' daarbij beroepen op artikel 8 van het handvest der Liga, waarin staat dat de leden eikaars regeringen en staatsinstel lingen zullen eerbiedigen. De Tunesische minister van Buitenland se Zaken, dr. Sadok Mokkadem, heeft thans uiteengezet, waarom Tunesië tot de Arabische Liga was toegetreden. Men had in Tunis gedacht, dat er in de Liga wel het een en ander veranderd zou zijn na de Iraakse opstand van juli. Uit die verklaring valt af te leiden, dat Tunesië inderdaad ge hoopt heeft andere Arabische landen aan zijn zijde te vinden, met name Irak, dat zich nog kortelings van Nassers fervente aanhanger Aref ontdeed. Het hoopte op steun van opponenten tegen Nasser, die in Arabische ogen onverdacht waren, dat wil zeggen: géén door het Westen op de been gehouden feodale heersers. Maar het is een eenzaam avontuur geworden, want ook die Ligaleden, die in hun eigen land ge heel andere wegen gaan dan die der Ver enigde Arabische Republiek, bleken toch het panarabisme boven alles te stellen en daarbij de leiding (en vooi-hoede) van de V.A.R. te accepteren. Hier en daar in het Westen is dit inci dent in de Arabische Liga aanleiding ge weest tot nieuwe vertogen over de ver deeldheid, die de Arabische eenheid tot een illusie maakt. Dit is echter een tirade, die geenszins meer opgaat voor de huidige situatie. Want juist de afwijzing van Tu nesië bewijst de gegroeide eenheid der Arabische landen. Gisteren heeft men kunnen lezen, dat er van Nederlandse kant in Washington op nieuw is verklaard dat de Verenigde Staten „onmiskenbaar afkeurend" staan tegen over de in beslagneming van Nederlandse eigendommen in Indonesië. Deze keer was het niet, zoals enige weken geleden, mi nister Luns, maar onze ambassadeur, dr. Van Royen, die de verklaring aflegde. Voordien had hij een onderhoud gehad met de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Burke Elbrick, zoals minis ter Luns vóór het afleggen van zijn ver klaring een onderhoud met minister Dulles had gehad. Het valt hierbij op en het valt zeer onaangenaam op dat de verklaring ook deze keer weer uitsluitend van Nederland se zijde is gekomen. Onderminister Elbrick zélf heeft al even weinig in 't openbaar doen blijken van de „onmiskenbare afkeu ring" van zijn regering als minister Dulles dat heeft gedaan. De Amerikaanse regering is blijkbaar wel buitengewoon bang, haar vingers te branden, als het om Indonesië gaat. Ze laat haar afkeuring alleen openlijk uitspreken door derden (en nog wel door derden, die zelf partij zijn) en ontneemt daardoor aan die afkeuring veel van de betekenis, die deze anders zou hebben. We moeten daar om helaas wel aannemen, dat dat danook precies de bedoeling van de Amerikaanse regering is. Advertentie Reeds voor bij Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 5467? NEW YORK (UPI) Montgomery, die er door een Engels blad al eens van beticht is, veel te pedant te worden in zijn vele redevoeringen, heeft door zijn memoires, waarvan de tweede aflevering thans in het Amerikaanse weekblad „Life" verschenen is een interessant nakaarten van generaals ontketend over de tactiek van de ge allieerde opmars door Europa in 1944. Aan dit nakaarten, dat bepaald niet prettig voor de bevelhebber der invasiestrijdkrachten, generaal Eisenhower uitviel, wordt nu ook al deelgenomen doorDuitse officieren, die notabene Montgomery grif toe geven dat zij veel eerder verslagen zouden zijn geweest indien een andere tactiek zou zijn gevolgd als die, welke Eisenhower voorschreef. Het is te begrijpen dat Eisenhower zelf op dit nakaarten nogal stekelig heeft gereageerd. Montgomery vertelde, dat hij en Eisen hower, die hij overigens beschouwt als een „groot en goed mens en nu een van mijn beste vrienden", op het gebied van oorlog voering totaal verschillende theorieën aan hingen. „Mijn wijze van oorlogvoering was erop gericht de vijand uit zijn balans te brengen en ondertussen zelf goed in balans te komen. Ik was er steeds op uit de vijand ertoe te brengen zijn reserves te versprei den over een breed front om zo gaten te kunnen slaan in zijn defensie. Als ik hem daartoe gedwongen had, zette ik mijn eigen reserves in voor een harde slag op een smal front. Eisenhower scheen de theorie aan te hangen, dat iedereen steeds in de aanval moet zijn. Ik herinner me, dat generaal Bedell Smith Eisenhower eens vergeleek met een voetbalcoach. Hij rende ou en neer langs de frontlijn, iedereen aan vurend toch aan te vallen. Deze strategie kostte veel levens". Smal of breed? Na de val van Parijs wilde Montgomery een concentratie langs de kust, maar Eisenhower wenste een breed front met gevechten langs de gehele lijn. Mont gomery was tegen zulk een breed front in verband met de daaruit resulterende moeilijkheden op het gebied van bevoor rading. Hij is van oordeel, dat de feiten hem in het gelijk hebben gesteld. Nadat Eisenhower het opperbevel op zich had ge nomen, was er gebrek aan operationele leiding, schrijft hij, en gebrek aan con trole. „Onze operaties waren slordig ge worden en zonder samenhang. We waren in een grote wanorde beland. Wij waren er niet in geslaagd de verwarring der Duit sers na hun volslagen nederlaag in Nor- mandië ten volle uit te buiten. Hadden we half augustus een degelijk operatieplan opgemaakt en gezorgd voor een goede ad ministratieve en logistieke achtergrond, zouden we vóór de winter nog brugge- hoofden gevestigd hebben over de Rijn en het Roergebied veroverd hebben", aldus Montgomery. „Hierdoor zou de oorlog be kort zijn en zou er bovendien de mogelijk heid geschapen zijn voor een oorlogseinde in Europa onder gunstiger politieke machtsverhoudingen, als die bestonden toen het einde werkelijk kwam". „Het kon" Generaal Hasso von Manteuffel, in 1944 commandant van het vijfde tankleger in de Ardennen-sector, heeft woensdag ver klaard, dat hij het eens is met de opvatting van Montgomery. De geallieerden hadden de Rijn kunnen bereiken en het Ruhrge- bied kunnen veroveren aan het begin van de winter van 1944, als zij de Duitse ne derlaag in de slag van Normandië in augustus 1944 ten volle uitgebuit hadden. Von Manteuffel, die thans reiziger bij een staalfirma is, zei voorts „de duidelijk Advertentie Prima pasvorm Sterke afwerking Laag in prijs vanaf In elke gewenste kleur en maat Uit eigen atelier superieure geallieerde luchtmacht had ons volledig kunnen beletten overdag terug te trekken op de wegen, toen men had nagelaten de overwinning van augustus ten volle te gebruiken, had men in septem ber geen andere keus dan de strategie van Eisenhower te volgen, daar de geallieerde logistiek in moeilijkheden was geraakt en gereorganiseerd moest worden". Generaal Günter Blumentritt, destijds stafchef van veldmaarschalk Von Rund- stedt, verklaarde, dat het feit, dat de ge allieerden niet doorzetten na hun aan vankelijke successen bij de landing, bij het Duitse opperbevel verwondering had ge wekt. De geallieerden gaven de Duitsers de tijd om zich te herstellen, aldus Blu mentritt. „De Ruhr", aldus Blumentritt, „was slechts weinig versterkt en er waren niet veel reserves. De geallieerden hadden een ideale kans om door te stoten. De Duitse linies in het Westen waren in die dagen „ongelooflijk dun" en hadden vrij wel geen reserves. „Snel genoeg" Eisenhower heeft op zijn persconferentie de critiek van veldmaarschalk Montgome ry afgewezen wat betreft zijn strategie in de Tweede Wereldoorlog. De president merkte op, dat de geallieerden de oorlog in Europa dertien maanden sneller hebben gewonnen dan door vooraanstaande auto riteiten voorspeld was. In dit verband wees hij er op, dat Churchill gezegd heeft, dat als de geallieerde troepen tegen Kerst mis 1944 in Parijs zouden zijn, dit een van de grootste militaire operaties van alle tijden zou zijn. Advertentie van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met LONDEN (UPI) De staking van 4000 man onderhoudspersoneel van de British Overseas Airways Corp. (B.O.A.C.) is heden de derde dag ingegaan zonder dat een oplossing in zicht lijkt. Integendeel, de stakers hebben een beroep gedaan op 4000 man personeel van een andere luchtvaart maatschappij, de British European Airways (B.E.A.) uit solidariteit het werk eveneens neer te leggen. Zij zullen vanmiddag bij eenkomen om te beslissen wat hun te doen staat. De staking brak uit naar aanleiding van het dreigende ontslag van vijf arbeiders, die weigerden overwerk te verrichten. Reeds geruime tijd geleden werd aange kondigd dat men niet zou overwerken al vorens bepaalde looneisen waren ingewil ligd. (Het onderschrift bij de foto van ver laten B.O.A.C.-toestellen, die wij woensdag publiceerden, hoorde bij een andere, niet geplaatste, foto, waarop men inderdaad een stakersvergadering zag tegen de achter grond van „Globemasters". De vliegtuigen op de foto van gisteren waren echter „Bri tannia's" Red.) WASHINGTON (UPI) Bijna 2600 boordwerktuigkundigen, die bij de diverse luchtvaartmaatschappijen in het noorden van de Verenigde Staten werkzaam zijn, hebben om middernacht het werk neer gelegd toen geen overeenstemming kon worden bereikt over een nieuw arbeids contract. De mogelijkheid bestaat, dat het lucht verkeer tussen negentig steden moeilijk heden zal óndervinden. De luchtvaartmaat schappijen zullen zo veel mogelijk onder- houds- en toezichthoudend personeel in schakelen voor de werkzaamheden der mecaniciens. Advertentie De rapporteur van de Economische Commissie van de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa, de Fransman Maurice Lemaire, heeft woens dagmorgen zijn rapport toegelicht met betrekking tot de exploitatie van het aard gas dat in de Sahara wordt gevonden. Hij zette uiteen dat op niet meer dan 2000 km. van de grote Europese industriecen tra een grote hoeveelheid gemakkelijk te exploiteren aardgas in de Sahara aanwe zig is, die op verscheidene miljarden ku bieke meters wordt geschat. De prijs van dit methaangas zou in Europa niet meer dan vijfenhalve frank per kubieke meter bedragen met een caloriewaarde van 9000 (het gewone stads- gas heeft slechts 4500 calorieën) bedra gen. Het gas zou worden aangevoerd door pijpleidingen via Gibraltar of Italië, waar van een gedeelte over de zeebodem zou lopen. Het zou echter ook met methaan- tankers kunnen worden aangevoerd. Bo vendien zou door middel van dit gas in Algerije opgewekte elektriciteit per kabel naar Europa kunnen worden overge bracht. De eerste oplossing, het vervoer per pijp leiding, leek Lemaire verkieslijker, om dat daardoor de prijs lager zou zijn. In het rapport wordt erop gewezen dat de Euro pese Gemeenschap de eerstvolgende 20 jaar rekening zal moeten houden met een De negerzanger Paul Robeson die zon dag een recital gaf in de St. Paul's Kathedraal van Londen. jaarlijks energietekort dat overeenkomt met 200 miljoen ton steenkool. Daar de atoomenergie voorlopig nog niet in vol doende mate voorhanden is, zou het aard gas dat in de Franse Sahara wordt ge vonden, de leemten in de Europese ener gievoorziening volledig kunnen vul len. Frankrijk beschikt evenwel niet over de middelen om de installatie van de pijpleidingen geheel alleen te kunnen ver zorgen, noodzakelijk om het gas naar Europa en de landen in Noord-Afrika te leiden. In dit verband wordt het comité van ministers aanbevolen de geïnteres seerde regeringen uit te nodigen deel te nemen' aan de financiering van dit pro ject. Het rapport van de Economische Commissie met betrekking tot de exploi tatie van het Saharagas werd hierop met algemene stemmen aangenomen. (ANP). De Raadgevende Vergadering heeft woensdagmorgen een tweetal rapporten van de economische en politieke commis sies besproken met betrekking tot de kern energie. In het eerste rapport wordt het comité van ministers onder andere aan bevolen zo spoedig mogelijk over te gaan tot bekrachtiging van de conventie van de O.E.E.S. betreffende de controle op de veiligheidsmaatregelen. Er dient een con trolesysteem voor het Europese Agent schap voor de Kernenergie van de O.E.E.S. en dat van de Euratoom te wor den opgesteld in nauwe samenwerking met het Internationale Agentschap voor de Atoomenergie te Wenen om zodoende tot een eenvormig systeem van wereld controle te geraken. Verder wordt aanbevolen gezamenlijk andere projecten voor proefreactors ter hand te nemen en met de commissie van Euratoom de maatregelen te onderzoeken die genomen dienen te worden opdat alle landen van de O.E.E.S. kunnen deelnemen aan de onderzoek-programma's .en de vor ming van personeel voor de reactors die de Euratoom en de Verenigde Staten ge zamenlijk zullen bouwen. In het rapport van de politieke com missie wordt de commissie voor de Eura toom en de directie van het Europese Agentschap voor Kernenergie verzocht de sluiting van het akkoord betreffende de invoering van een controlesysteem voor de kernenergie te bespoedigen. Het comi té van ministers wordt tenslotte aanbe volen tussen de Raad van Europa en de Euratoom de gewenste verbindingen tot stand te brengen. De gisteren in Duitsland verongelukte Nederlandse straaljager werd bestuurd door de ongehuwde sergeant-vlieger J. A. P. F. H. Heesmans uit Rotterdam, die gisteren juist 22 jaar was geworden. „Mijn vader is bedrijfslei der", zei de zoon trots tot zijn schoolkameraden, toen het aanzien en gewicht der diver se vaders onderwerp van ge sprek was. Doch toen hem gevraagd werd wat dat dan wel wezen mocht, bleef nij het antwoord schuldig. Voorlopig waren de toe hoorders dus allerminst onder de indruk, doch de zoon nam zich voor, niet te rusten tot hij met imponerende omschrijvin gen ter tafel zou kunnen komen om de faam van zijn vader voorgoed te vestigen. Want zo is het op school: niet de zonen zelf, doch de vaders zijn beslissend voor de vraag, of men er gezag geniet. Onder het lamplicht, dat neerviel op schoolboeken en schriften, en schaduwen wierp tot in de hoeken van de ka mer, werd de vraag gesteld. In een van die beschaduwde hoeken zat de vader rustend achterover geleund, wachtend op het etenssein. „Vader, wat is eigenlijk een bedrijfsleider?" Het bleef geruime tijd stil. Er klonk een diepe zucht uit de schaduwhoek en de massale figuur richtte zich moeizaam naar voren in de stoel. De zoon wachtte verwonderd. Eindelijk kwam het ant woord. „Wat een bedrijfsleider is, jongen, kan ik je in één zin zeggen". Dat was precies wat de jongen bedoelde. In één zin een zin die morgen vele bra nieschoppers met ontzag zou vervullen. „Nou dan?" „Een bedrijfsleider, jongen, is een man die boven een schare werkers en onder een directie werkzaam is en in die functie zorgt dat de wensen der directie als opdrachten aan de werkers worden ken baar gemaakt, waarbij hij de ervaring opdoet dat wensen altijd heel eenvoudig zijn, doch de praktische verwezen lijking daarentegen op vele moeilijkheden stuit, aangezien hij bij het geven van op drachten merkt dat zij altijd verkeerd of maar half be grepen worden en nooit wor den uitgevoerd op de manier die hij zelf gedacht heeft, waardoor hij de neiging krijgt om alle opdrachten zelf uit te voeren maar die neiging moet onderdrukken om zijn gezag te handhaven en dan met ongeduld moet toezien dat adderen op hun gemak dingen doen die veel haast hebben en andere dingen geheel en al nalaten, waardoor er van de resultaten niets terecht komt zodat men opnieuw moet be ginnen en de opdracht geheel en al moet herhalen, waarbij het gevaar ontstaat dat er meer gepraat dan gewerkt wordt, zodat de uitvoering de toegestane tijdslimiet over schrijdt en de directie zich afvraagt of zij wel de juiste man op de juiste plaats heeft gezet en zich ernstig gaat be raden op een mutatie, die echter niet doorgaat omdat zij eerst nog eens onder vier ogen met de betrokkene wil praten om hem te wijzen op de nood zakelijkheid zijn werk met grotere aandacht en nauw keurigheid te verrichten, waarna de betrokkene de ho peloosheid inziet om uit te leggen wat er aan de hand is en dan met verdubbelde ijver probeert zijn mensen aan het verstand te brengen, wat er eigenlijk van hen verlangd wordt, waarbij hij zijn zelfbe heersing niet mag verliezen en niet mag laten doorschemeren dat hij aanmerkingen op hun werk heeft, aangezien arbeids krachten zo moeilijk te krijgen en de stemming in het bedrijf een belangrijke factor is, die niet mag worden verwaar loosd en evenzeer tot de pro- duktie bijdraagt als elke an dere factor zodat hij met groot geduld opnieuw gaat uitleggen welke taak iedereen heeft te verrichten om het resultaat bevredigend te doen zijn, waarna iedereen weer aan het werk tijgt en de be drijfsleider een nog grotere neiging moet onderdrukken om alle dingen zelf te doen, zodat hij aan nervositeit gaat lijden en de directie hem de :aad geeft, enkele dagen rust te nemen op eigen kosten om te voorkomen, dat de werkers worden geprikkeld door onbe heerste uitbarstingen, welk advies de bedrijfsleider echter niet opvolgt omdat hij er een bedekte toespeling op zijn mis baarheid in ziet, zodat hij een tabletje slikt en zichzelf voor houdt dat hij zich niet zo druk moet maken en dat alles op zijn pootjes terecht zal komen waarna hij naar huis gaat met de overtuiging dat alles niet op zijn pootjes terecht zal komen en dan wanhopig in zijn leunstoel zakt. En dan zijn vrouw hoort vragen: „Hoe was het van daag met het werk?" „Kijk, jongen, dat is een be drijfsleider". De jongen zei niets. Hij zat versuft naar de kaart van Zwitserland te staren en vroeg zich wazig af, of hij misschien ondoordacht een al te teer punt had aangeroerd. J.L. Schoonmaak Zo mevrouw, het salon is aan kant en ik heb de kelder een goede beurt gegeven mevrouw, met moniak, mevrouw. Och het is zo schoon, je kunt van de vloer drinken, mevrouw, daar stond toch de wijn van meneer, mevrouw. En daar is toch zo'n ongeluk gebeurd, mevrouw, een hele fles rode ivijn van Frankrijk met zo'n kasteel is omgevallen en zou leeggelopen zijn als ik hem nog niet net vastgehouden had, mevrouw, er zit nog een bodempje in- En laat die nou tegen een fles jenever gestoten zijn, die is ook bijna stuk, de kurk sprong er af, maar die is nog goed, de drank mevrouw, ik heb het meteen ge proefd, en daarna nog eens om te zien of het ook goed bleef, en vóór ik de kelder uit ging voor de derde maal, eerst dacht ik, dat het een beetje gronderig smaakte, maar toen ik het nog eens probeerde bleek dat dat toch alleen maar verbeelding was geweest. Had u ook even willen proeven, mevrouwik heb de kruik hier, en twee glazen, voor het geval u ook nog wat lust, Ach uit de kruik drinken kan je in de kelder doen waar niemand toeziet, maar als je het aan het licht in de keuken brengt waar misschien mevrouw van de buren inkijkt, dan wil je toch goed voor de dag komen, niet mevrouw? Ik heb er ook meteen wat dobbelsteen tjes kaas bij gesneden, mevrouw, jammer dat er niet m.éér is, maar dat breng ik dan vrijdag wel voor u m.ee, m.et wat mos terd mevrouw, wilt u niet even proberen? Drank zonder eten doet droefheid vergeten, niet me vrouw, en eten zonder drank: hartelijk dank, dat zegt het spreek woord, niet mevrouw? En voor meneer Is het toch niet zo goed, sedert de dokter gezegd heeft, dat hij ma gerder moet worden, meneer dan, en eer gisteren toch al zingend thuis kwam, zei mevrouw van hiernaast. Dat is toch zo'n kwaadspreekster, die zei dat meneer de Rode Vlag zong, maar dat geloof ik nooit, misschien Wien Neerlands Bloed, maar zeker niet erger, vooral nu het het in het Oosten niet zo gevaarlijk meer lijkt, met de rode Chinezers, en meneer zijn olies weer de hoogte in. Och wat is een man toch gauw tevreden, niet mevrouw? Wat olie en wat jenever, en het is hem allang goed. En daar stond ook nog een kist met por selein en glaswerk, mevrouw, daar was nog een heel goede kristallen kaasstolp bij, die gebruikt u toch niet kijkt u maar, er is geen stukje kaas meer in huis. Zou ik die nou niet liever meenemen voordat hij in stukken gesmeten wordt, de volgende maand als de kelder weer een beurt krijgt, mevrouw? En zou ik dat restje jenever dan ook niet beter meenemen, vóórdat meneer het ziet, niet voor mezelf, mevrouw, maar voor me man, en om u last te besparen? Zo, dan ga ik maar, weest u maar niet bezorgd hoe ik het thuis krijg, ik stop het wel in die Spaanse mand die mevrouw uw schoonmoeder vorig jaa.r nog voor u mee gebracht heeft, die hangt hier toch maar nutteloos rond, de mand dan, niet me vrouw? En dan maar tot aanstaande vrijdag, mevrouw, en nog wel bedankt, al wist ik zo gauw niet waarvoor. H. B. Fortuin Advertentie HORLOGES zijn er in tientallen va riaties en soorten. En wij kunnen ons beroemen op de meest gevarieerde collectie op dat gebied. Vanaf het eenvoudige jongenshorloge tot het horloge met ingebouwde ver lichting en daartussen nog verschei dene varianten. MERKEN als: Omega - Eterna - Remova - Pontiac - Indus - Union - Prisma zeggen u wel iets. U SLAAGT tot uw volle genoegen bij GROTE HOUTSTRAAT 49 Het huis met de CARILLON HAARLEM - TELEFOON 20049 (Van onze correspondent in Wenen). De publieke opinie in Oostenrijk toont zich veronrust over de berichten dat er in november te Salzburg een „Europa-con gres" zou worden gehouden van de „So ciaal-organische ordeningsbeweging" (af gekort: SORBE), een organisatie, waar bij vooraanstaande nationaal-socialisten uit West-Duitsland, Oostenrijk, Spanje, België en Nederland zijn aangesloten. Zij beleggen elk jaar een congres over een nieuwe orde in Europa. De ongerustheid in Oostenrijk is nog groter geworden, om dat de persorganen achter het ijzeren gor dijn beweren dat het merendeel van het Oostenrijkse volk nog altijd nationaal-so- cialistisch denkt en voelt. Op grond van het toenemende verzet heeft het ministe rie van Binnenlandse Zaken afdeling politieke veiligheid verklaard dat tot nu toe geen toestemming is gevraagd voor een dergelijk congres, maar dat deze in alle geval niet zal worden gegeven wan neer er gevaar bestaat voor de openbare veiligheid en het algemene welzijn. Het is wel zeker dat de bijeenkomst niet in Salz burg zal plaats hebben. (Van onze correspondent in Wenen) De Sloveense minderheid in Zuidoost- Karinthië heeft een nederlaag geleden doordat 86 percent van de ouders zich te gen het Sloveens als onderwijstaal neeft uit gesproken. Dat ook de Wenden Oostenrijks denken blijkt uit het resultaat van het dis trict Hermagor, waar 500 van de 517 school- kindei-en niet aan het onderwijs in het Sloveens zullen deelnemen. Men verwacht nu een verordening waarin rekening wordt gehouden met deze wilsuiting van de ouders. Tevens rekent men er op dat het Sloveens als vrij vak zal worden toegela ten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3