CHINEZENWIJK r MADOEF EN MIRZA mn Fa. B. ENGELENBERG Agenda voor Haarlem Pindakaas Brusselse confrontatie met „beste films aller tijden" 5 Thriller met vertraging Nieuwe t.v.-quiz van de NCRV De radio geeft vrijdag FILMS ZIEN OP DE EXPO (I) Uitslag hoorspelprijsvraag Rouwdienst in Rome op televisiescherm Vrouw vermoord in Ossendrecht Dader levenloos in een waterput gevonden Leuke bal bij §a-Va-Seu! Amsterdamse politie haalt 5000 achtergelaten fietsen weg Dortmund is Rotterdam een jaar voor Kerkelijk Nieuws Chauffeur veroordeeld na ongeluk waarbij zes doden vielen OFflCIëLL VERKOOP SIKKENS LAKKEN Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" pONDERDAG 16 OKTOBER 1958 Voor de eerste keer had regisseur Walter n der Kamp de beschikking over de vol tallige, nieuwe toneelgroep „Ensemble" v00r de rolbezetting van „Ik heb de graaf vermoord" van Alec Coppel, een bekend ctuk, dat twintig jaar geleden voor het jjrst werd opgevoerd. Uiteraard was er wel het een en ander in gewijzigd. De iandelingen waren in korte, voor de tele- ,jSie geschikte scènes en plaatsen gerang- cchikt en de bedoeling was, dat de „thril- er" daardoor de vaart zou krijgen, die odig was om anderhalf uur spanning in ,e huiskamer te brengen. Het duurde een jur en drie kwartier en juist dat kwar- iertje „vertraging" was nu niet bepaald bevorderlijk voor het slagen van deze AVRO-avond. Vooral in het begin liep jlles ietwat stroef. Lo van Hensbergen noest kennelijk wat op gang komen. Pas ia de eerste verhoren met betrekking tot je jn een pension gepleegde moord kwam yj los. Hij slaagde er steeds meer in de tot wanhoop gedreven inspecteur uit te teelden en alleen een hardnekkige vergis sing bracht hem korte tijd van zijn apro pos. Jan Retèl had het in vergelijking met je andere leden van „Ensemble" vrij gemakkelijk, omdat hij alleen in korte in laste filmflitsen als de (nog niet ver moorde) graaf ten tonele verscheen. De [overige medespelenden deden hun werk ader de barre, warme studiolampen. An drea Domburg (als verontwaardigde onder vraagde) en Ferd. Sterneberg (als een van je vier verdachten) brachten het er het af. Ad Noyons (als bezig zakenmanne- tie) het slechtst. Het was overigens duide lijk, dat regisseur Van der Kamp, die tevens de televisiebewerking op zich had genomen, ruimschoots de tijd had gekre gen om dit stuk met „Ensemble" voor te tereiden en we zijn dan ook benieuwd hoe jeze nieuwe groep het er gaat afbrengen wanneer men wat beter op elkaar is in- eeld en wanneer men zich geheel heeft jangepast aan het medium televisie. Alle lof tenslotte voor de decorontwerper Fokke Duetz, die zich ook nu weer ontpopte als «n groot vakman door we nemen zo maar een voorbeeld in zijn beperkte niimte een volkomen „echte" lift te bou wen. „Ik heb de graaf vermoord" werd voor afgegaan door de zoveelste uitzending van .Luipaard op schoot" en door de wekelijkse samenvatting van het NTS-journaal. Beeldschermer In de Singerconcertzaal in Laren start tohan Bodegraven zaterdag 18 oktober set zijn nieuwe t.v.-quiz „Plus of min", •et zal een wedstrijd zijn, waaraan steeds ine candidaten deelnemen. De vragen, lie deels visueel worden uitgebeeld, zullen aan de drie deelnemers tegelijk gesteld worden. Het is natuurlijk niet de bedoeling de drie dames of heren ook tegelijk het antwoord geven. Dit wordt voorkomen doordat er een systeem is bedacht, waar- iij de deelnemers door het drukken op een mop als het ware hun beurt „blokke ren". Evenals bij de verschillende veilin gen het geval is, komt er een soort relais in werking, die óf een lampje zal doen branden óf een bepaald sein in beweging zal brengen, waaraan Johan Bodegraven onmiddellijk kan zien, wie het eerst op de heeft gedrukt. Wie het eerst op „zijn" drukt mag het eerst het antwoord geven. De N.T.S.-technici denken een sys teem uit, waarbij het absoluut onmogelijk is, dat er verwarring kan ontstaan over de vraag wie het eerst op de knop gedrukt beeft. Er zijn drie knoppen, maar één kan slechts de eerste zijn. De puntentelling is verbonden met dit drukknopsysteem. De deelnemers zullen niet met grote geldprij zen of dure cadeaus naar huis gaan, dat staat wel vast. Wat er dan wel te winnen wit bij de quiz „Plus of min" kan men zaterdagavond op het t.v.-scherm zien. Advertentie HILVERSUM t: 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd ';W Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.35 Chansons. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- jfl tuinb.meded. 12.33 Nederl. liedjes. 12.50 Act. w.OO Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. '345 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 15.00 Schoolra dio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Pianorecital. 16.50 wam. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 «ursber. 17.45 Pianorecital. 18.05 Dansmzu. 18.30 Wam. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratiepraatje van A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 WD., caus. 19.25 Act. 19.35 Gram. 20.30 Ja. met 2)0- 20.35 Theater Andersom. 21.00 Amus.muziek. <*.30 Uitz. in dialect. 22.00 Harpkwintet. 22.40 Het religieus mysterie van Amsterdam, klankb, 23.00 Weuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 nieuws. 8.18 De Ont.bijtclub. 9.00 Gymn. voor de houw. 9.10 Gram. 9.4Ó Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgen wij- "ng. VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Cello en Plano. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Gram. AVRO I2-0O Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek Het landbouwhuishoudonderwijs (2). 12.30 Land- eu tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 nanospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. -25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Klein koor. *,'•25 Litteraire rubriek. 14.45 Viool en piano. 15.15 Cabaret. VARA: 16.00 Muziekcaus. 16.30 Voor de oeken. 17.00 Voor de jeug. 17.30 Orgel en zang. ''■55 Act. 18,00 Nieuws. 18.15 Gesproken Vlaamse "hef. 18.20 Jazzmuziek. 18.50 De puntjes op de i, »r>S' 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. vod 1930 Het !even hl Nederland, caus. 19.45 'PRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Onderling ver der, caus. 20.20 Harp en fluit. 20.25 Filmpraatje. 20.35 Nederland voor de wereld, caus. 20.45 Voor wacht en muz VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoor- ;P«1. 21.20 Lichte muz. 21.55 Politiek cabaret. 22.05 J-ichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. VPRO: 22 40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Weuws. 23.15 - 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 JJUuws. 13.15 OrgelspeL 14.00 Schoolradio. 15.45 Wam. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.ork. 17°0 Nieuws. 17.10 Solistenconc. 17.30 Zigeuner- W'iziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Pianorecital. 18.15 aamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.30 wereldtentoonstelling. 20.00 Symf.ork. en solist. TEGEN HET SCHEIDEN van de markt, in de laatste week van de Expo, wordt in het Auditorium van de wereldtentoonstel ling te Brussel een confrontatie gehouden van de „beste films aller tijden". Verras sender dan deze confrontatie, die een serie films in vertoning brengt, waarover men nog niet is uitgepraat al was het al leen maar omdat men zich kan verbazen over hun uitverkiezing is de opkomst van het publiek. Gedurende vier dagen heb ik de voorstellingen in het Auditorium bijgewoond. De grote zaal die tweedui zend mensen kan bevatten, was na zondag steeds uitverkocht. Dat wil wat zeggen, wanneer men bedenkt, dat er toch werké- lijk geen publiekfims draaiden. Zo kon men bij de vertoning van „Greed", door Erich von Stroheim in 1924 gemaakt, een stomme film dus, niet eens alle belang stellenden herbergen. De mensen zaten zelfs op de trappen! Niemand ging weg. Vanwaar die belangstelling? Bij het Brus selse filmfestival en de vertoning der ex perimentele films was er ruimschoots plaats voor iedereen. Wil men de „beste films aller tijden" ook gezien hebben? Wil men erbij zijn geweest? Snobisme of werkelijke interesse in de film zoals zij met haar beste werken wordt gepresen teerd? Ik weet het niet, maar opvallend is de grote toeloop zeker. In ieder geval een succes voor de Belgische Filmotheek, die deze Confrontatie heeft georganiseerd en naast de uitverkoren twaalf beste films ook nog een aantal „miskende meester- Advertentie Het Nationaal Instituut voor de Radio Omroep in België en de Nederlandse Radio Unie hebben een wedstrijd uitgeschreven voor het schrijven van luisterspelen voor kinderen in de leeftijd van zeven tot twaalf jaar. Voor deze wedstrijd werden in totaal tweehonderdvijfenvijftig manuscripten in gezonden, waarvan honderdenvier door Belgische en honderdeenenvijftig door Ne derlandse schrijvers. De jury, bestaande uit: mejuffrouw Leni Verstegen en de heren Marcel Coole, Frits van Tichelen, Frans Roggen, Wim Paauw en Ary van Nier op, vergaderde op 13 oktober onder voorzitterschap van mevrouw Annie M. G. Schmidt. De eerste prijs ten bedrage van duizend gulden, werd toegekend aan René Struelens te Wesenbeek-Oppem voor het luisterspel „De zon gaat onder in het westen". De tweede prijs, groot vijfhonderd gulden ging naar Jan Naavkens in Hilva- renbeek voor „De orgelpopjes" en de derde prijs van tweehonderdvijftig gulden naar Cees Pijpers in 's Gravenhage voor „Paard in de klas". Een eervolle vermelding ver wierf voorts Fernand Demets in Gent voor zijn luisterspel: „De laatste brief aan Sinterklaas". De Nederlandse Televisie Stichting zal de Eurovisie-uitzending van de plechtige rouwdienst, die voor Paus Pius XII in Rome op zondag wordt gehouden, in Neder land uitzenden. De celebrant is kardinaal Tisserand, deken van het college van kar dinalen. Kardinaal Tisserand zal worden bijgestaan door de kardinalen Spellman uit New York, Frings uit Keulen, Lercaro uit Bologna en Feltin uit Parijs. werken" in vertoning brengt, waarvan er soms drie op een dag draaien. Dat bete kent dat de filmliefhebber van des mor gens half elf tot des avonds elf uur films kan zien. En werkelijk niet de slechtste, want onder de miskende meesterwerken schuilen er vele, die daarom zo aantrekke lijk zijn, omdat zij de vorderingen van het filmkunstig ondernemen in de ontwikke ling der cinematografie zo duidelijk mar keren. DE BLIJVENDE INDRUK van de con frontatie met de beste films aller tijden is wel deze, dat de keuze van de beste films een aanvechtbare aangelegenheid is. Dat neemt niet weg dat het organiseren van zo'n confrontatie op zichzelf valt toe te juichen. Men kan in ieder geval kennisma ken met een aantal werken van de film kunst, die ons een duidelijk inzicht ver schaffen in de vergankelijkheid der waar dering. Men maakt ook kennis of her nieuwt de kennismaking met onbetwist baar mooie films, niet miskende meester werken, die naar aller gevoelen op deze confrontatie thuishoren. Ik denk aan Eisensteins „Potemkin" en Dreyers „Jeanne d'Arc". In zoverre heeft men dus wel vrede met de confrontatie. Wat men er ziet, is in ieder geval verantwoord. Relatief wordt pas de belangwekkendheid, wanneer men erover gaat praten of nu wel Chaplins „Gold rush" bij de beste films thuishoort en niet „The kid"; of Dovjen- ko's „Aarde" nog wel gerekend moet wor den tot de filmklassieken en „Het kabinet van dr. Caligari". Waarom ontbreekt Re né Clair bij de twaalf besten? Waarom zijn het er juist twaalf? Verraadt de keuze van de „beste films" niet te veel eenzijdige be langstelling van de honderdzestien histori ci, die ervoor verantwoordelijk zijn? Ko zen zij niet te veel „volgens het boekje?" Dat zijn allemaal bezwaren, die men te berde kan brengen, zoals men ook kan vaststellen, dat de rangschikking der waarden van de dertig films, die de histo rici ieder uit mochten kiezen, een wille keurige aangelegenheid is geworden. Men heeft eenvoudig de films zonder punten waardering genomen en kwam zo tot een stemmentotaal, dat er als volgt uitziet: 1 Potemkin van Eisenstein (100 st.) 2 en 3 Gold Rush van Chaplin en Fietsendieven van De Sica (beiden 85 stemmen). 4 Jean ne 'd Arc van Dreyer (78 si) 5 La grande illusion van Renoir (72 st.) 6 Greed van Von Stroheim (71 st.) 7 Intolerance van Griffith (61 st.) 8 Moeder van Poudovkine (54 st.) 9 Citizen Cane van Orson Welles (50 st.) 10 De aarde van Dovjenko (47 st.) 11 Der letzte Mann van Murnau (45 st.) 12 Caligari van R. Wiene (43 st.). De keuze van de films liep tot 1955. Er zijn maar twee films bij, die men modern kan noe men en wel „Fietsendieven", die van 1948 dateert en de uit 1941 stammende „Citizen Cane". De overige films vallen in de perio de van de stomme film. Gisteren is in de bossen bij Ossendrecht het stoffelijk overschot gevonden van de 50-jarige weduwe I. D.-Van L. uit die plaats. Zij had een snede in de hals. Haar gezicht was bedekt met een parapluie. De vrouw had dinsdagavond haar zoon be zocht en was pas laat op weg naar huis gegaan. Zij onderhield al enige'tijd relaties met de 46-jarige Ossendrechtse gemeentewerker D., die niet meer met zijn vrouw samen woonde. Toen de politie naar de woning van D. ging, vond zij onder de huisdeur een briefje waarin stond dat hij de vrouw had ver moord en dat men hem nooit zou terugzien. Na de gehele dag gezocht te hebben vond de politie het stoffelijk overschot van D. in een waterput achter het huisje van zijn 82-jarige vader. Deze had des morgens het lichaam van de vrouw in de bossen aan getroffen. Zo was Madoef dus, dank zij de hulp van de muis Mirza, door professor Azamir in dienst genomen. Hij zou dertig zilverstukken per maand verdienen en moest daar voor de bibliotheek van de wijze man afstoffen en in orde houden, en wat andere, lichte werkjes opknappen. „Dat heb ik aan jou te danken, Mirza!" zei hij verheugd en dankbaar. „Ik zal je altijd helpen, Madoef!" antwoordde de muls. „Jij hebt me het leven gered, toen die slang me bijna te pakken had. Dat zal ik niet vergeten!" 4243 Advertentie Een flinke doos wrijfwas met silicone voor een heerlijk glanzende woning plus een aardige bal voor Uw kind! Tijdelijk samen 77 cl De rangschikking van de regisseurs ligt anders. Aan het hoofd gaat Chaplin, ge volgd door Eisenstein, Clair, De Sica, Griffith, John Ford, Renoir, Dreyer, Von Stroheim, Poudovkin, Murnau en Flaher ty. Voor een goed begrip is dan ook nog nodig, dat men weet dat de filmhistorici, die de keuze maakten, uit verschillende landen afkomstig zijn. Dat verklaart veel. Wat immers hebben deze historici aan films buiten de werken uit eigen land om gezien en in hoeverre zijn zij bij het op stellen van hun lijstje te rade gegaan bij de gerenommeerde litteratuur? Daarbij komt dat zij wel eens dezelfde ervaring zouden kunnen opdoen als wij bij het terugzien van een film, die in de her innering staat geboekstaafd als een mees terwerk. Sommige films namelijk, die als een kenmerk van stijl niet te veronacht zamen zijn, maken in vergelijking met an dere films toch niet meer die grote indruk, die in de herinnering staat gegrift. In een volgend artikel komen deze en andere za ken nader aan de orde. De Confrontatie van Brussel waarschuwt er ons in ieder geval wel voor, dat we ons niet te veel moeten vastleggen op superioriteit. Het gaat bij de kwaliteit niet om de overtref- baarheid. Als de kwaliteit maar blijft! V. W. Franse Emil Jannings als de tot toiletbediende gedegradeerde portier in „Der letzte mann' van Murnau. Advertentie Uw levenslust bewaren met jonge klare! In Amsterdam staan op het ogenblik on geveer 5000 fietsen, waarvan de eigenaars onbekend zijn, door de gehele stad ver spreid, sommige als wrakken, andere nog in redelijk bruikbare staat. De politie gaat nu opruiming houden. Met vrachtauto's worden eerst die fietsen weggehaald, die door de verwaarloosde toestand waarin zij verkeren niet meer berijdbaar zijn en ken- nenlijk geen eigenaar meer hebben. Daarna worden de fietsen verzameld die ongeslo ten of onbeheerd op de openbare weg zijn achtergelaten en tenslotte die rijwielen, die volgens de wettelijke voorschriften op ver boden plaatsen staan. In de opslagplaats aan de Overamstelstraat zullen de fietsen dagelijks te bezichtigen zijn, zodat de eige naars mogelijk hun karretje terug kunnen vinden. De resterende fietsen zullen wor den verkocht. Met de opbrengst wil men de kosten van de ophaaldienst bestrijden. Eén jaar voor de grote internationale tuinbouwtentoonstelling in Rotterdam zal in Dortmund van 30 april tot eind oktober 1959 een imposante „Bundesgartenshow" worden gehouden. Evenals in Rotterdam zal ook daar veel werk gemaakt worden van het attractieve element rond de ten toonstelling. Zo bestaat het plan in Dort mund een enorme uitkijktoren te bouwen, welke 215 meter hoog wordt en op 130 me ter hoogte een roterend café krijgt. Het zal in één uur tijds zes keer om zijn as draaien. Een foto-elektrische cel zal het apparaat stil zetten om bezoekers in of uit te laten. Bij de tuinbouwtentoonstelling zal par keergelegenheid komen voor 10.000 auto's. Op het tentoonstellingsterrein zal een gro te hal met een vrijdragend platform ver rijzen van 100 meter lengte. De bezoeker zal om alles te bekijken een wandeling van ruim twaalf kilometer moeten maken, ten zij hij gebruik maakt van een zweefbaan of een treintje op gummibanden. Geref. kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Musselkanaal K. D. v. Dijk te Zwagerveen-Zwaagwesteinde. Chr. Geref. kerken Beroepen te Midwolda (Old.) J. P. v. d. Boomgaard te Thesinge te Werkendam D. Slagboom te 's-Gravenzande. Chr. geref. gem. in Nederland Aangenomen naar Vlaardingen K. v Twillert, kand. te Eemdijk, die bedankte voor Drachten. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de 34-jarige chauffeur G. W. uit Dordrecht conform de vordering van de procureur- generaal veroordeeld tot een hechtenis- straf van een half jaar en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. In de vroege ochtend van 5 mei botste op de hoofdverkeersweg tussen Rotter dam en Dordrecht de door hem bestuurde bestelauto met arbeiders in een bocht te gen de betonnen rand van een viaduct. Zes inzittenden kwamen daarbij om het leven en zeven werden zwaar gewond. De chauffeur, die door het maken van overuren extra wilde verdienen, had op het moment van de aanrijding drie en twintig uur onafgebroken gewerkt. Hij moet tengevolge van oververmoeidheid achter het stuur in slaap zijn gevallen. Hij vervoerde arbeiders naar Dordrecht, die de nacht tevoren bezig waren geweest met het schoonmaken van tanks te Pernis. Om deze overuren te maken had de chauffeur zijn rijboekje vervalst. Hiervoor kreeg hij 25 boete. De toenmalige werkgever van de chauf feur, een klassificeerdersbaas uit Dor drecht, werd door het hof vrijgesproken van schuld aan het ongeluk. Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 FLEXA BEHANGVERF 65. Elsie, gekleed in een pracht blauw zijden gewaad, dat zij uit Shanghai had meegebracht, ging met Toms familie mee. Het zou een drukke en vermoeiende dag worden en daar de lantaarnoptocht pas 's avonds zou plaats hebben had het gezelschap een mandje met. eetwaren en Marco's melkflessen klaargemaakt. Moeder Fong stelde er een eer in mee te gaan. Elsie droeg een aktentas en Eva een pak. Zij moesten om tien uur bij de ingang van- de ten toonstelling zijn, waar iedereen, die aan de optocht meedeed, een knoopje kreeg met de Chinese en de Amerikaanse vlag erop. Chinese mannen en vrouwen, jongens en meisjes, verdrongen zich bij het hek. Toen zij hun knopen hadden trok de familie het uitgestrekte terrein op, bezichtigde de verschillende paviljoens, ging lunchen bij het Chinese paviljoen en ging weer verder kijken. Er was te veel om in een dag af te doen. Moeder Fong werd moe. Zij vond een bankje en paste op de kleine en Elsie bleef bij haar zitten, terwijl Tom, Eva, Flora en Loy naar verchroomde machi nes, miniatuur modellen en reusachtige motoren ke ken en de zoemende, fonkelende, flikkerende tekenen van de vooruitgang van wetenschap en industrie be wonderden. Elsie zat met de baby te spelen toen Tom terugkwam. „Laten wij naar het Amusementspark gaan", zei hij geestdriftig. „Wat is daar te zien?" „Gedrochten!" zei Tom. „En vuureters en degen slikkers. En wij moeten de parachutesprong zien". „Tom, ben je nooit moe?" „Kom, ga mee. Je had geen schoenen met hoge hak ken aan moeten doen." Elsies enkels deden pijn. Zij had wel geweten, dat het tentoonstellingsterrein heel groot was, maar zij had het niet kunnen laten haar mooiste schoenen aan te trekken. „Maar wij zullen de bijeenkomst van drie uur mis lopen". „Kom, denk daar nu maar niet aan", Elsie gaf toe. Nadat zij de parachutesprong gezien hadden, kwa men zij net op tijd voor het nummer van de Chinese goochelaars. De nieuwe gezant, Hu shih, en burge meester La Guardia hadden al gesproken en zaten op het podium met ongeveer tweehonderd mensen naar de voorstelling te kijken. Mevrouw Yang met haar kinderen zat daar ook en toen zij Elsie zag riep zij haar toe: „O, ik heb al naar je uitgekeken. „Waar heb je gezeten? Kom hier bij mij zitten". Van dat ogenblik af wilde mevrouw Yang Elsie niet meer laten gaan en Tom en zijn familie keken toe vanuit de zaal. Tom zag, dat Elsie blij was bij me vrouw Yang te zijn. Zij kenden en herkenden verschillende mensen op het podium. Plotseling zagen zij Sing Toy met een Amerikaan. „Wie is dat?" vroeg Loy. „Dat is Sandy Bull. Yiko's chef". Meer zei Tom niet. Hij had niet tegen de familie durven zeggen wat hij gezien had. Hij was niet hele maal zeker geweest, maar nu was hij het wel. „Yiko's huwelijk gaat vandaag of morgen kapot!" was zijn enige commentaar. Op het podium vroeg Elsie aan mevrouw Yang: ,u blijft toch met de kinderen voor de optocht, niet?" „Natuurlijk". „O, dat is heerlijk", zei Elsie. „Wij gaan onze lan taarns halen tegen etenstijd en om zeven uur komen wij bij elkaar bij het Meer der Volken. Er is vuur werk en een verlichte fontein, die 's avonds erg mooi moet zijn. En er zal een leeuwendans zijn". „Wat doe jij?" „Ik heb niets anders te doen dan in de lantaarnop tocht mee te lopen, en ik speel piano bij het volks lied". „Ik wist niet eens, dat je piano speelde", zei me vrouw Yang. „Het is ook niet veel bijzonders. Ik heb zo lang niet kunnen studeren. Er is geen piano in de school". „Waarom blijf je daar toch wonen?" vroeg me vrouw Yang. „Is het 's avonds niet erg eenzaam in dat gebouw?" „Ik ben daar in het begin komen wonen omdat zij mij die kamer gratis hebben afgestaan. Het is zo moeilijk om een kamer te vinden, en de huurprijzen zijn hoog en ik wil graag sparen". „Elsie, je weet toch, dat je mijn pleegdochter bent?" Elsie glimlachte gelukkig en zei „ja". Er rende een goochelaar rond met een stapel van twintig borden op zijn hoofd. Hij vloog tien passen naar de ene kant., draaide zich onverwacht om en vloog weer terug. Het was tegelijkertijd grappig en buitengewoon knap. en iedereen applaudisseerde en lachte. „Elsie, waarom kom je niet bij mij wonen?" „O, dat zou ik nooit durven". „Ik zou dit niet aan de eerste, de beste aanbieden, maar jij bent mijn pleegkind. Wij hebben een logeer kamer, en wij hebben een piano." „Ik kan geen huur betalen". „Ik verhuur geen kamers, Elsie. Waarom zou ik het je aanbieden als ik het niet werkelijk prettig vond? En ik kook zo lekker!" Elsie keek mevrouw Yang aan, inwendig overgeluk kig, en nam het aanbod aan op voorwaarde, dat zij een handje in de huishouding mee mocht helpen en iets voor de maaltijden betalen. „Wat zal mijn moeder u dankbaar zijn als zij het hoort. Ik heb haar over u geschreven." Waar hebben die twee het zo druk over? vroeg Tom zich in de zaal af. Toen de voorstelling afgelopen was, kwam Elsie naar beneden en vertelde Tom van mevrouw Yangs aanbod. „Ben ik geen bofferd?" zei zij. Zij gingen naar het podium toe en praatten met mevrouw Yang. „Tom, wees maar niet bang", zei mevrouw Yang. met een glimlach. „Ik heb thuis alleen maar dochters. Ik neem je Elsie niet af". Maar van dat ogenblik af werd Elsie van het gezin weggetrokken. Flora besloot vroeg met Loy naar huis te gaan. Ter wijl Tom naar Billy Rose's waterballet zat te kijken vroeg hij zich voortdurend af wat er zou gebeuren als Eslie in de bovenstad ging wonen. Maar hij bedacht, dat zij haar werk in de Chinezenwijk had en dat hij haar nog bijna iedere dag zou kunnen zien. Om half acht in de avond vergat iedereen zijn zor gen. Het regenboogkleurige fonteinspel in het Meer der Volken was begonnen, waarbij meer dan duizend Chinese mannen en vrouwen zich hadden verzameld, allen met een lantaarn in de hand. Tom vond Elsie weer terug bij de reusachtige nationale vlag. DONDERDAG 16 OKTOBER Frans Halsmuseum: Vertoond wordt de film „Laxdale Hall" van John Eldridge (Volksuniversiteit), 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van teke ningen en schilderijen van Harry Völker en Jan Campfens tot 22 uur. „In 't Goede Uur" Expositie van Peter Giltay, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Het monster van Frankenstein", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het lokkend moeras", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Trapeze", a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Een ter dood veroordeelde ontsnapt", 14 j., 20.15 uur. (Onder auspiciën van Bijzonder Kerke- werk Heemstede). Rembrandt Theater: „Sluipvaart in de Pacific", 14 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Moord op de voor pagina", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „De 41ste", 14 j., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole* „Jacht op een scherpschutter". 14 j„ 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma, 2122 uur. Coornhert Lyceum: De kunstschilder L. H. H. Schutte geeft de tweede les in de serie „Tekenen naar levend model" (Volks universiteit), 20 uur. VRIJDAG 17 OKTOBER Concertgebouw: Concert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Expo sitie van werk van O. C. R. L. van Benne- kom, Berna E. Braakman-Ten Bruggen- Cate en W. A. van der Colk, 11 tot 17 uur. Galerie Espace: Expositie van werk van onder meer: Chapon, Frankot en Yvonne Kracht, 11 tot 17 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay, 10 tot 22 uur. „Het Huis Van Looy": Expositie van werk van Jacobus van Looy en Willem de Zwart, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van teke ningen en schilderijen van Harry Völker en Jan Campfens, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. „De Hoofdwacht": Expositie B.N.A., ge opend dagelijks van 10 tot 12 en van 13.30 tot 16 uur, tot 20 oktober. Vishal: Expositie van leden van „De Groep", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Tamengo", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Overtreding ar tikel 251 bis", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Fortunella", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het Don Kozakkenlied", alle 1., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De onschuldige verrader", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Maigret zet een val", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Moord op de voor pagina", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grarnmo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. Brinkmann: Voor de Ned. Vereniging van Huisvrouwen houdt mejuffrouw D. Kroes een lezing over „Doe meer met (Wordt vervolgd) minder geld", 14.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5