Eendenkooi aan de Spieringweg is bijna vijf eeuwen oud I^rouueI) ROL ROOK GENIET Limburgse mijnexploitatie wordt steeds zwaarder en kostbaarder Neon Momento Rijst halfzware I lp Él ,1 IgfejÏf Vy'Z De voetbalpool Nieuwe schachten en wasserijen bijna voltooid DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 SPEURTOCHT BIJ VIJFHUIZEN Rustieke brug oorzaak van veel onrust Prof. Van den Berg over het menselijk gezicht HOE MINDER KOLEN HOE MOEILIJKER DE DELVING Kinderfeest luidt viering jubileum van A.R.K.A. in Amateurtoneel door H.A.T Overste van ziekenhuis overgeplaatst Burgerlijke stand van Haarlem Mechanisatie ondergronds opmerkelijk goed geslaagd De volleybaluitslagen Examens Het klinkt op het eerste gehoor tamelijk ongeloofwaardig, wanneer wordt verteld, dat de eendenkooi bij Vijfhuizen in de Haarlemmermeerpolder op zijn minst bijna vijfhonderd jaar oud is. Immers, bij velen ligt het nog vers in het geheugen, hoe vijf jaar geleden het honderdjarig bestaan van de polder werd gevierd. Wie zich echter verdiept in de geschiedenis van deze streek, komt tot tie ontdekking, dat de eendenkooi en de omgeving hiervan nu wèl tot de polder behoren, maar eigenlijk geannexeerd gebied zijn. Het gebied ten noorden noordoost envan Vijfhuizen vormt éen van de interessantste Haarlemmermeerpolder. Advertentie Koninginneweg: 8 Tel. 14824 ten noorden en delen van de Het is bekend, dat tijdens de tachtigja rige oorlog een dorp met de naam Vijf huizen lag op de plaats, waar nu de Schip- holweg en de IJweg in de Haarlemmer meer elkaar kruisen. Tegen het einde van de zestiende eeuw werd dit dorp echter door het water van het Haarlemmer Meer verzwolgen. In de jaren daarna hapten de golven van het. meer bij elke storm weer kleine re of grotere stukken weg van het ge bied, dat behoorde tot het verdronken Vijfhuizen. Tenslotte was er nog slechts een schiereiland over, dat aan de land- kant aan Zuid Schalkwijk grensde en ver der aan drie zijden door het water werd omspoeld. Op dit schiereilandje, dat steeds kleiner werd, stonden uiteindelijk nog een viertal huizen en... ook lag daarop de eenden kooi, die reeds op kaarten van ver vóór 1600 staat aangegeven. In de Franse tijd werd het gebied van Vijfhuizen, samen met Haarlemmerliede, Noord- en Zuid Schalkwijk, Hofwijk, Spaarnwoude, Houtrijk, Polanen en Nieu- werkerk tot één gemeente samengevoegd. Maar zodra ons land was bevrijd, haastte men zich hierin verandering te brengen. De streek werd gesplitst in vier afzonder lijke gemeenten, namelijk: Haarlemmer liede, Noordschalkwijk en Hofambacht; Spaarnwoude; Zuidschalkwijk, Nieuwer- kerk en Vijfhuizen en tenslotte Houtrijk en Polanen. Dit duurde zo tot de droog making van het Haarlemmer Meer werd voorbereid. Geannexeerd Toen het meer werd drooggemaakt, werd de ringdijk niet overal strikt langs de meeroever opgeworpen. Dit geschiedde bij voorbeeld niet bij Vijfhuizen. Het in het water uitstekende schiereiland liet men voor wat het was. Ringvaart en dijk werden er achterom gelegd, zodat dit ge bied met de eeuwenoude eendenkooi auto matisch bij het nieuwe land werd getrok ken. Dit had tot gevolg, dat van de oude gemeenteverdeling niets meer klopte. De zaak werd daarom opnieuw bezien. Alles wat binnen de ringvaart lag werd gemeen te Haarlemmermeer. Daarbuiten werd het hele gebied samengevoegd om voort te bestaan als gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Behalve door dit geschiedkundige uit stapje is echter ook nog op andere ma nieren te bewijzen, dat de streek om de eendenkooi ten noorden en noordoosten van Vijfhuizen nooit tot de drooggemaakte ge bieden kan hebben behoord, maar ver bonden is geweest met de weilanden aan de Haarlemse kant van de ringvaart. Wie iets van in het wild groeiende plan ten weet, zal bij voorbeeld in de polders tussen Haarlem en de ringvaart tal van plantensoorten aantreffen, die ook in de omgeving van de eendenkooi groeien, maar nergens elders in de Haarlemmer meerpolder worden aangetroffen. Ander zijds is het zo, dat planten die verder in „de Meer" heel normaal zijn, bij de een denkooi niet zijn te vinden. Frappante ontdekkingen Ook degene die op het landschap let, zal treffende ontdekkingen doen. In de hele Haarlemmermeer bestaat alles uit rechthoekige stukken. De wegen in de lengterichting lopen op twee kilometer af stand van elkaar: op elke drie kilometer worden zij gesneden door een dwarsweg. Sloten, tochten en vaarten gaan alle rccht- uit-rechtaan. Struikgewas langs de wegen ziet men vrijwel nergens. (Er bestaan nu plannen om dit gebied in de toekomst aan trekkelijke, landelijke groenpartijen te geven). Let nu echter eens op het gebied rond de eendenkooi. Daar treft men gezellige kron- kelsloten aan. De weg en de weilanden zijn er glooiend en bochtig. Kortom, het landschap is er... precies zoals aan de overkant van de ringvaart. Op sommige plaatsen is dit zelfs zó treffend, dat het de oppervlakkige toeschouwer opvalt. Nog een andere bijzonderheid is de oude meerkade, het pad dat eens langs de meeroever liep. Hiervan bestaat bij Vijf huizen nog een gedeelte (op ruim een kilo meter afstand van de huidige poldergrens) dat in de volksmond „de kaai" heet. Het is een zandpad achter de eendenkooi en deze streek ligt zó ver boven de opper vlakte van de (drooggemaakte) Haarlem mermeerpolder, dat van de huizen aan de Spieringweg maar juist de daken boven de weiden uitsteken. Toen de maatregelen tot droogmaking van het Haarlemmer Meer werden getrof fen, ging dit bij het geannexeerde schier eiland met de eendenkooi natuurlijk maar niet vanzelf. De familie Stokman-(waarvan de naza ten nog in Vijfhuizen en omgeving hun veebedrijven hebben) had een groot ge deelte van het land in deze streek in bezit. Dit land zou door de aan te leggen ring vaart in tweeën worden gesneden. Ook bij enkele andere landeigenaren was dit het geval. Brug kwam er De boeren stonden er uiteraard op, dat zij via een brug over de vaart verbinding met hun landerijen aan de overkant kon den krijgen. Gelet op de aanzienlijke oppervlakte, die van het hoofdbedrijf werd gescheiden, was deze wens alleszins redelijk. Zo oordeelde ook de rechtbank van Haarlem. Op de zit ting van 19 december 1843 sprak deze een vonnis uit. over „het daarstellen van een brug, het dichten der sloten en het afpa len van de eendenkooi, omtrent welke werkzaamheden door de eischer aangebo den en door de gedaagden aangenomen tusschen partijen geen geschil bestaat, verleent de gedaagden acte van het aan bod des eischers om te hunnen behoeve daartestellen eene brug". De brug kwam er dus. Trouwens, men was ook op andere wijze redelijk, want toen in 1845 de werkzaamheden tot het gebied van Vijfhuizen waren genaderd en de verbindingsweg werd afgegraven, werd aan de boeren per maand vijf en zestig gulden schadeloosstelling uitbetaald we gens de hinderlijke passage. In 1880 moest de brug worden vernieuwd Schipper Huig was er met een stoomboot van Pannevis tegenaan gevaren en dit had zware schade veroorzaakt. De polder op perde het voornemen in plaats van de brug een pont te laten varen, maar de belang hebbenden konden het hierover niet eens worden. De uitspraak was dan ook, dat een nieuwe draaibrug moest komen. Nu is 't. stukje ringvaart bij de brug van Vijfhuizen, met op de achtergrond de mo len tussen het riet en in de verte de hui zen van Haarlem, één van de schilderach tigste en meest rustieke plekjes in de om geving van de Spaarnestad. Het is echter ook een feit, dat in deze buurt weinig stre ken zijn, die zoveel stof hebben doen op waaien. In 1926 was het met de brug weer mis. Rechts de eendenkooi, oprijzend boven het vlakke polderland. De u>eg links is de „kaai", vroeger het pad langs de meeroever. De toestand van de draaibrug bij Vijf huizen was zodanig, dat deze geheel moest worden vernieuwd. Opnieuw uitte het be stuur van de Haarlemmermeerpolder het voornemen om een pontveer in te leggen. De kosten hiervan zijn uiteraard veel la ger dan van het bouwen van een brug. Aan beide zijden van de ringvaart zowel in Vijfhuizen als in Zuidschalkwijk stak echter een storm van verontwaardiging op. Geen brug meer? Dat nooit! Er wer den handtekeningen verzameld. Er werden rekesten opgesteld. Vol spanning wachtte men op het besluit van Gedeputeerde Sta ten. Deze beschikten afwijzend op het voorstel van het polderbestuur. Men overwoog hierbij dat de brug een alge meen verkeersbelang diende en dat nu er eenmaal op deze plaats een brugver- binding was deze moest worden ge handhaafd. Vier jaar la,ter in 1930 werd de ophaalbrug aanbesteed, welke thans nog de verbinding vormt, tussen de Haarlem- mermeerpolder en de polders ten zuid oosten van Haarlem_ Het is de enige brug over de ringvaart, die geen schakel vormt in een verkeersweg, maar toegang geeft van de melkers op weg naar hun vee, bol derende hooiwagens en auto's met melk bussenDit overblijfsel uil vroeger jaren jaren is een markant, punt, in een rustiek landschap. In de Jacobskerk in Haarlem heeft prof. dr. J. H. van den Berg, psychiater en hoogleraar in de pastorale psychologie, woensdagavond voor de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden een belangwek kende lezing gehouden over het onder werp „Het menselijk gezicht sinds 1840". Prof. Van den Berg is vooral bekend ge worden als de schrijver van het boek „Metabletica", de leer van de verande ringen. Aan de hand van fotografieën wilde de in leider aantonen dat in het gezicht van de mens van onze tijd een kenmerkend ver schil valt waar te nemen ten opzichte van de gelaatstrekken van de mens, die om streeks het midden der vorige eeuw leefde. Dit kan mede worden geconcludeerd aan de hand van foto's, van vroeger en nu. Volgens de spreker is het meest opval lende verschil tussen de gezichten van vroeger en thans wel, dat die van ruim een eeuw geleden „gezichten uit één stuk" wa ren. Het „moderne" gezicht wil door mid del van de foto als het ware „dubbel aan wezig zijn". De gefotografeerde van deze tijd wil zichzelf bezien door de ogen van degene, die de foto bekijkt. Derhalve een verdubbeling van de persoon. Merkwaar dig noemde professor Van den Berg het dat de fotografie was uitgevonden betrek kelijk kort na het verschijnen van de dub belganger in de litteratuur. Dickens, Hei ne, Stephenson, Dostojewski en Oscar Wilde o.a. hebben de dubbelganger in hun werken beschreven. Het besprokene gaf aanleiding tot een ge animeerde gedachtenwisseling. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: W. RoosEsser, dr. M. van WalracenCoenraad, dr. G. G. J. Boswin kelHuizinga, zn. G. A. TholenaarKivit, dr. C. P. M. Lij tenVan der Eist, zn. ONDERTROUWD: A. H. P. Bauduin en C. H. M. Mannaart; A. Jager en D. M. Parlevliet; M. Terwisscha v. Scheltinga en M. C. Stijnman; P. J. J. Vermunt en J. E. M. Groen; M. J. L. Q. Allaeys en E. M. P. van Schaeck Mathon. GETROUWD: jhr. G. F. Boreel en jvr. H. N. L. van Riemsdijk. C. P. de Groot en G. M. Rolvers. HEEMSTEDE GEBOREN: Ruurdina Gesina, d. v. H. Hettelingh en H. K. Dijkstra; Marcellus Leonardus Maria, z. v. D. J. Janssen en L. C. M. van der Meer. ONDERTROUWD: N. M. de Groot en H. Meijer; J. Weesie en A. C. Seubring; H. D. M. van Arkel en B. van der Pol; C. Molen kamp en E. C. van der Velden; J. H. Bruin en L. A. Jansen. GETROUWD: G. A. Vogel en E. B. Meel- huijsen; H. B. Schreuder en A. M. Volkers; F. M. Gozeling en J. Th. C. Woerden. OVERLEDEN: P. J. J. R. T. Pilon, 74 jr.; C. Smit, 81 jr.; Wed. M. Stuut-Hansma, 75 jr.: Mevr. I. A. M. van Toor-Spel. 69 jr. C. De ophaalbrug over de ringvaart oorspronkelijk gebouwd als verbinding tussen de akkers, die door de droog making in tweeën werden gesneden. Met een feest voor de kinderen van de leden heeft de afdeling Haarlem van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtena- renvereniging woensdagmiddag de jubi leumviering ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan ingeluid. De voorzitter, de heer J. J. Loerakker, heette de ongeveer vijfhonderd kinderen in de grote zawl van gebouw Sint Bavo in de Smedestraat in Haarlem welkom. Het Leidse Kindertoneel vermaakte het jeugdige publiek met de opvoering van het kindercircus Tijl Uilenspiegel. Het was een gezellig en luidruchtig festijn. Het pro gramma voormde een aaneenschakeling van sensaties, die de kinderen tot grote geestdrift vermochten te brengen. Daar waren de capirolen van de clowns Krok Wisky, August, de goochelende clown en Uilenspiegel, de muzikale clown, Tarzan- rina, het siangenmeisje, Maika, de beer en Chita de aap, Miss Helena met haar ge dresseerde paard Trixy en Cinderella, het meisje op de vliegende plank, de Maris- ka's met haar acrobatische toeren en de Carlita's met haar verrichtingen op twee kogels. Na. de pauze hielden vijf kinderen van de St. Luciaschool onder leiding van mejuf frouw B. G. Schatorjé de voordracht „De open deur". Twee meisjes hebben verzuimd de voor deur te sluiten en plotseling komen twee jongens haar bij het huiswerk storen. En hoe! Ze zetten de hele boel op stelten, snoepen uit allerlei potten in de keuken en het is te begrijpen, dat. van het huiswerk niet veel terecht komt. Maar dan ver schijnt de vader van de meisjes op het to neel en jaagt de drukteschoppers het huis uit. Ook dit programmaonderdeel viel bui tengewoon in de smaak. Aan het eind van de feestmiddag ont vingen alle kinderen de traditionele trac- tatie. 99 99 Ook in Nederland mag de voetbalpool zich in een nog steeds stijgende belang stelling verheugen, zodat een blijspel daar over zeker actueel mag worden genoemd. Arnold Ridley schrijver van de bekend geworden thrillers „De Spooktrein" en „Taloelah" behandelde in dit stuk de verwarringen, die voor goklustige deelne mers het gevolg kunnen zijn. Van dit reeds herhaaldelijk besproken blijspel heeft de katholieke toneelvereniging „Heemsteeds Amateur-Toneel" woensdagavond in het Minerva Theater onder regie van de heer J. J. Schelvis een opvoering gegeven, die bij het publiek een groot succes wist te behalen. En dat was niet geheel zonder reden, want over het algemeen werd er zeer verdienstelijk gespeeld. Zo was Jan van der Veldt een droogkomische en ge moedelijke vader, geassisteerd door Ton van Wees-Weijers als zijn toneelechtgeno te, die hem bij hun niet geringe menings verschillen naar behoren partij gaf. Bij zonder pittig zelfs was het levendig ge speelde enfant-terrible van Hans Assen delft, wier guitige typering veel reacties in de zaal verwekte. Nico Martin wist de houterige Martin Latham geestig te ka rakteriseren. Corry Meyboom was de vi tale en energieke oma, die deze hoedanig heden echter te kwiek demonstreerde om haar verondersteld hoge leeftijd geheel aannemelijk te kunnen maken. Ben van der Ham en Truus Schelvis maakten de familie geheel in stijl compleet, waar naast Bep Grotengans de gebruikelijke dienstbode voor haar rekening had geno men. Uit het reeds gesignaleerde lachsuc ces mag overtuigend bewezen worden ge acht, dat het publiek deze inzet van H.A.T.'s jubileumsjaar de vereniging viert dit seizoen haar zestigjarig bestaan op bijzonder hoge prijs heeft gesteld. GEMIDDELD WORDT THANS per mijnwerker iff Lim burg bijna 35 percent per werkdag netto minder geprodu ceerd dan in 1938. De reden hiervan is dat telkenjare uit de Limburgse mijnen ongeveer 11 miljoen ton kolen omhoog worden gebracht en dat met elke ton kolen de uitputting van de mijn naderbij komt. Nederland heeft niet zulke immense voorraden als de omringende landen en men moet in Limburg dan ook uiterst spaarzaam met de kolenlagen omgaan om ze zo effectief mogelijk te gebruiken. De gewel dige investeringen in het mijnbedrijf nopen hier trouwens ook toe en voor Limburg is de mijnindustrie een levens belang. Tijdens de oorlog werden door de bezetter de minder gemakkelijk te ontginnen kolenlagen eenvoudig prijsgegeven om uit de goede lagen - de lagen met vee! zuivere kool en van behoorlijke dikte, waarin het altijd makkelijker werken is een recordproduktie te trekken. Als echter minder goede Het grootste probleem waarvoor onze Limburgse mijnindustrie nu is komen te staan, is het feit, dat de dikste en meest rendabele kolenlagen grotendeels zijn ont gonnen, terwijl de exploitatie der dunne lagen steeds duurdere exploitatie met zich brengt. Niet alleen moeten de kolen op steeds grotere diepte (op staatsmijn Hendrik is al een schacht in aanleg, welke meer dan duizend meter onder de grond is) en steeds verder van de schachten af ontgonnen worden, wat hogere transportkosten betekent en meer kosten voor de kostbare ventilatie ondergronds, maar doordat er ook meer steen omhoog gebracht wordt, konden de bestaande schachtcapaciteit.en de produktie niet meer aan. Daarom zagen de staatsmijnen zich genoodzaakt in de oude mijnstreek een nieuw schachtbouwprogramma te ontwerpen waarmee tientallen miljoenen guldens gemoeid blijken en dat voorziet in de bouw van nieuwe schachten voor de staatsmijnen Emma. Hendrik en Maurits. Bovendien moesten de kolenwasse- rijen, juist omdat er steeds onzuiverder kool naar boven kwam, gemoderniseerd en uitgebreid worden, wat ook weer miljoenen guldens vergde. Belde miljoenen projecten naderen thans hun voltooiing. lagen worden prijsgegeven, kunnen deze in het algemeen achteraf niet meer in exploitatie worden genomen; dat hangt samen met de eigen technische geaardheid van het mijn bedrijf. In de eerste naoorlogse jaren, toen de kolennood zwaar op ons land drukte, werd het Duitse systeem aan vankelijk, maar nu in 's lands belang, voortgezet, totdat de mijndirecties tot de conclusie kwamen, dat het zó niet kon doorgaan. Men was met vereende krachten bezig roofbouw te plegen, welke noodlottig zou kunnen worden, niet alleen voor het kolenarme vaderland, maar ook voor het mijnbedrijf en de mijnstreek zelf. Men keerde terug tot een zo econo misch mogelijke exploitatie, welke ook voorzag in de „uit bating" van de minder rendabele lagen, dat wil zeggen de slechte en dunne kolenlagen met hun uitzonderlijk vele geologische storingen. huidige loonuitgaven betreft, gebonden zijn. Ook valt voor de toekomst geen da ling te voorzien van de kostprijzen der mijnindustrie, juist omdat de wijze waar op onze kolen gedolven worden steeds moeilijker en dus duurder wordt en de evolutie in de sociale positie van de Lim burgse mijnwerkers zeker nog niet haar einde heeft bereikt. Advertentie t Zonder koken t de héérlijkste droge rijst! j Altijd droog - nooit vuile pannen j j Vraag uw winkelier De overste van het ziekenhuis St. Joan nes de Deo in Haarlem, broeder Philippus is met ingang van woensdag overgeplaatst naar Utrecht, waar hij eveneens als over ste van het ziekenhuis St. Joannes de Deo aldaar zal optreden. Broeder Philippus is zeventien jaar in Haarlem werkzaam ge weest. Zijn overplaatsing werd reeds ver wacht, want de oversten blijven niet lan ger dan zes jaar op één standplaats. De laatste jaren zijn mede door het werk van broeder Philippus enkele belangrijke uit breidingen van het Haarlemse ziekenhuis tot stand gekomen. Broeder Philippus kwam in 1942 in Haar lem. Na eerst op de operatiezaal werk zaam te zijn geweest, werd hij hoofdver pleger. In 1952 werd hij tot overste aange steld. Behalve broeder Philippus is broeder Caecilius, het hoofd van de klassenafde- ling, overgeplaatst. Hij is benoemd tot overste van het ziekenhuis der congregatie in Den Bosch. Tot overste van de Deo in Haarlem is broeder Lucius benoemd. Deze had de laatste negen jaar zitting in de provinciale raad van de broedercongregatie. Geruime tijd is hij hoofd geweest van de techni sche dienst van alle instellingen der con gregatie. BEVALLEN van een zoon. 13 oktober: E. M. TesselaarVan Veen: H. N. Ides Van Dijk; 14 oktober: R. de BieGroenen- daal; D. A. HollinkSchouten; M. P. Lam- mersVan Etten; O. E. H. van Zeeland De Laater; H. G. BerendregtSchutte. BEVALLEN van een dochter, 14 okto ber: A. BokmaPollé; H. J. M. Hageman Turkenburg; D. A. HollinkSchouten; C. C. LentermanHijnen; L. BoonVan der Veer; 15 oktober: A. M. van Noort Pleij; J. WoutersDe Munk. ONDERTROUWD, 15 oktober: C. A. Mathot en L. de Wit; G. H. Wassink en Y. I. Bijster; R. A. Poorter en A. M. E. Eich- holtz; M. P. Ochse Freiwald en H. Starre; H. Veltkamp en A. A. van de Vlag; M. Luttik en N. van der Knaap; T. Dekens en D. Adamse; P. J. Kuijken en G. M. M. van Dijk; C. J. van Doorne en A. M. E. Jonker; Jan Teske en M. M. Corver; P. Weij en J. M. Maas. ONDERTROUWD: 15 oktober: J. G. L. Zonneveld en J. Brink; J. W. Minderhout en M. Krook: C. J. Keijzer en C. T. Hee- rens; H. Ringersma en J. de Jong; A. P. Hoogendam en C. H. van der Lee. GEHUWD, 15 oktober: A. Spanjaard en M. Bemer; F. G. H. Simonetti en L Tiche laar; W. Hoenderdos en P. J. T. Bekker; R. Amama en E. J. Geijssen; D. H. J. H. Driessen en A. I. C. Eliens; J. G. de Looze en A. M. Koeleveld: B. J. Huibers en M. J. J. Veen; T. A. Hoogkamer en H. E. A. Duijn; S. P. Koopman en D. van Dalen; H. J. Rozenhart en A. Poelman. OVERLEDEN, 13 oktober: J. N. Hees terbeek, 69 j., Pres. Steinstraat; 14 okto ber: W. van der Horst. 70 j., Aagje Deken straat; H. van der Weerd. 88 j., WeSter- houtpark. Advertentie De mechanisatie ondergronds, die uit rendementsoverwegingen noodzakelijk is, blijkt volgens de jongste jaarverslagen goed te zijn verlopen. Bij de staatsmijnen is in 1957 al dertig percent van de pro duktie volledig mechanisch gewonnen. De staatsmijnen hebben eigen systemen ont wikkeld, die ook in het buitenland grote bewondering hebben afgedwongen. Bij de particuliere huisbrand-mijn Laura werd iri datzelfde jaar al 66,1 percent der pro duktie mechanisch gewonnen, maar daar zijn de geologische omstandigheden niet zo bar ongunstig als in de vetkoolmijnen van de staatsmijnen. Door de mechanisatie is het mogelijk de kostprijzen te drukken, maar een volledige „kolenfabriek", zoals men die in verschillende Amerikaanse mijnbekkens ként, zal ons mijnbedrijf nooit kunnen worden door de ongunstige geologische verhoudingen. De mechanisatie heeft grotere vergruize ling van de kolen tot gevolg en in toe nemende mate komt naast de steenkool onbruikbare steen naar boven. Voor het behalen van haar netto-kolenproduktie van ongeveer 7,2 miljoen ton moesten de staatsmijnen in 1957 bijna 12 miljoen ton bruto-produkt delven, door de schachten vervoeren en in haar wasserijen ver werken. Zo wordt het duidelijk, waarom het netto-ondergrondse rendement per mijnwerker sinds 1938 zo verslechterd is. De ondergrondse mechanisatie is wel kostprijsverlagend, maar in de kolenprijs zelf komt dit niet tot uitdrukking, want het bleek noodzakelijk in toenemende mate dé mijnwerker lonen en sociale voorzie ningen te geven, waarop hij uit hoofde van zijn zware en ongezonde werk aanspraak mag maken. In 1957 werd bij een omzet van ongeveer 625 miljoen gulden alleen al ongeveer 325 miljoen gulden aan lonen uitgekeerd; dit is meer dan de helft. Dat geldt ook voor de andere Limburgse mijn ondernemingen. De loonsverbeteringen, welke in 1957 werden doorgevoerd, gaven bij de staatsmijnen dat jaar een stijging der loonkosten van 53 miljoen gulden, on geveer evenveel geld als nodip was voor hel grote schach (bouwprogramma. Dit verklaart wel voor een deel het „waar om" van de huidige kolenprijzen. De mij nen kunnen terwijl de concurrentie der stookolie steeds zwaarder gaat drukken hun pri.jzen niet verlagen omdat zij, zowel wat hun nieuwe investeringen als hun De uitslagen van de gisteravond voor de vol- levbalcompetitie gespeelde wedstrijden luidden: Heren: PSCBEclecta 1—3; Die Raeckse 2HVS 2 1—3; Set UpVelox 13; Eclecta 2 Gios 03: SpaarnestadHepol 2 03; WIK 4WIK 2 03; De Blinkert 3—HBC 3 0—3. Dames: De BlinkertVelox 4—0: OSSEclecta 1_3; Gios—Vesmia 30; Die Raeckse 4—Eclecta 2 0—3; OG 2—Die Raeckse 3 2—2; HVS 2—Sant poort 1—3: De Blinkert 2-SSO 3—1; OG3-DSS2 1—3; DSS 4—HBC 4 0—3; Vesmia 3—OVRA 3 3—0; De Blinkert. 3—Gios 3 22. Ons gebruikelijk volleybaloverzicht hebben wij tot morgenavond moeten uitstellen. Amsterdam (Gem. Univ.). Geslaafd voor het artsexamen 1ste gedeelte: mevrouw L. C. Markus- Meyer te Badhoevedorp. Leiden. Geslaagd voor het semi-artsexamen: J. M. Werre te Santpoort; voor het artsexamen; H. R. Verwers te Haarlem. Flessetrekkerq. Als verdacht van fles- setrekkerij is door de Venlose politie aan gehouden de 39-jarige Venlose koopman L. K. Deze zou op tal van plaatsen in ons land grossiers in textielwaren hebben be nadeeld voor totaal 11.000,—. De aange houdene is reeds vaker met de politie in aanraking geweest.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7