amda en de protonplopper J Socialistische partijen in EEG-landen achten Vrijhandelszone zeer gewenst ..Photoflux Wereldnieuws Weer regen en meer wind MAANDAG 20 OKTOBER 1958 2 CONFERENTIE TE STRAATSBURG Directie Du Croo en Brauns niet optimistisch over lopend boekjaar Westduitse textielindustrie wil tijdelijke grenssluiting Bonn afwijzend Twentsche Overzee gebruikt winst voor afschrijvingen Sleepschip gezonken Gemeentebank introduceert 5^4 percent obligaties Vijftien miljoen gulden Ministersbiieenkomst van de GATT geëindigd Herkapitalisatie bonus van Hagemeyer Ook u maakt zulke leuke foto's met PHILIPS De feilloze flitslampjes Europees comité van actie openbaart zijn wensen Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 13 tot en met 17 oktober Europees parlement mor gen in Straatsburg bijeen Zes vergaderingen per jaar voorgesteld In Straatsburg is zaterdag en zondag een conferentie gehouden door de socialistische partijen van Duitsland, Frankrijk. Italië en de Beneluxlanden. Aan het eind van de conferentie werd een resolutie aangenomen waarin wordt verklaard dat het na de in stelling van de Europese Economische Ge meenschap noodzakelijk is op energieke wijze de politieke en economische samen werking tussen deze gemeenschap en de andere lidstaten van de O.E.E.S. voort te zetten. Daarom is het dringend gewenst een verdrag te sluiten waarbij een Euro pese Economische Associatie (Vrijhandels zone) wordt opgericht, aldus de resolutie. De conferentie is van oordeel dat het sluiten van een dergelijk verdrag de toe neming van de produktiviteit zal verge makkelijken en het levenspeil der volken kan opvoeren. De conferentie gelooft even wel niet dat het opheffen van de belem meringen op het handelsverkeer alleen maar voordelen met zich mee zal brengen. Dit kan integendeel ongunstige wijzigingen in de sociale structuur en economische schommelingen teweeg brengen, die kun- len leiden tot een stijging van de werkloos heid en andere aanpassingsmoeilijkheden. De conferentie is daarom van oordeel dat in het verdrag aanvullende clausules en garanties moeten worden opgenomen, die op economisch, financieel en monetair ge bied een gemeenschappelijke actie mo gelijk kunnen maken, aldus de resolutie. Met betrekking tot de instelling van de Europese Economische Associatie gelooft de conferentie dat op de lange duur het unanimiteitsprincipe als algemene regel voor deze instellingen kan worden aange nomen. De conferentie onderstreept dat de De n.v. Machinefabriek Du Croo en Brauns te Amsterdam heeft in het boek jaar 1 juli 1957 tot en met 30 juni 1958 de invloed ondervonden van de bestedings beperking en de recessie. Hoewel in het boekjaar een groot aantal orders is gereed gekomen dat in het vorige boekjaar werd ontvangen is het voordelig saldo slechts f 142.726 (vorig jaar 214.517). De direc tie vreest dat het resultaat van het lopen de boekjaar niet gunstiger zal zfjn. Er wordt een dividend voorgesteld van 7 per cent (vorig jaar 10 percent). Het saldo exploitatierekening was 730.010 (vorig jaar f 1.058.543). De rente was nihil (vorig jaar 30.318). De vennootschapsbelasting over 1957'58 bedraagt vóór vermindering wegens in vesteringsaftrek f 165.000. waarvan 91.000 te dekken uit de voorziening voor latente belasting verplichting. Het wegens investeringsaftrek bespaarde bedrag van toevalligerwijze eveneens 165.000 is aan de creditzijde van de verlies- en winst rekening opgenomen. Aan de reserve voor afschrijving op vaste activa zal een be drag van 114.168 kunnen worden toe gevoegd, waardoor deze gebracht wordt op 3.600.000. De bestaande bezettingsgraad kon wor den gehandhaafd door verschillende op drachten te aanvaarden beneden kost prijs. Hiervoor is ten laste van de exploi tatierekening een voorziening getroffen. In het nieuwe bedrijf van Du Croo en Brauns is plaats voor aanzienlijk meer arbeiders, zodat er sprake is van onder bezetting van het produktieapparaat, het geen de rentabiliteit van het bedrijf on gunstig beïnvloedt. In januari van dit jaar kwam met Werkspoor n.v. te Amsterdam een over eenkomst tot stand, krachtens welke Du roo en Brauns de outillage en gereed schappen van de afdeling voor de ver vaardiging van matrijssmeedwerk over namen. Voor het einde 1958 zal de inmid dels gereedgekomen additionele fabrieks- ruimte in gebruik worden genomen. In totaal is met deze investering een bedrag gemoeid van ongeveer 700.000, waarvan ongeveer 300.000 per balansdatum is be taald. Voor de n.v: Smalspoorwerkplaatsen Du Croo-Brauns-Lindeteves (Ducroolinde) waarin de maatschappij voor 50 percent participeert was het jaar 1956 minder gunstig dan vorige jaren, maar het jaar 1957 leverde in Indonesië een behoorlijk resultaat op. Winsttransfer over beide ge- - noemde jaren is tot heden niet ontvangen. In verband met de activa in Nederland is de deelneming volwaardig te achten. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse textielindustrie voelt zich door de buitenlandse concurrentie zo be dreigd, dat zij officieel aan de regering te Bonn heeft voorgesteld om de textielim- porten tijdelijk te deliberaliseren, dat wil zeggen de grenzen voor een bepaalde tijd voor de invoer van textielgoederen te slui ten. Het Westduitse ministerie van Econo mische Zaken voelt hier niets voor. In de Westduitse textielsector schijnt men zich thans te willen optrekken aan het landbouwvoorbeeld. Algemeen doet men het voorkomen, alsof er sprake is van een algemene malaise in deze sector, met grote werkloosheid en dergelijke ver schijnselen, maar het ministerie van Eco nomische Zaken, zo blijkt uit-de persbe richten, zegt dat de textielindustrie in feite een regelrecht boycot wil van buitenland se textielprodukten. Het ministerie erkent dat een bepaalde Franse textielinvoer door dumping aan de markt is gekomen, maar inzake het bekende Italiaanse aan bod van goedkoop laken, kan men met geen mogelijkheid op dumpingsverschijnselen wijzen. Wel zit men met de geliberaliseer de textielimport uit Hongkong, waarvan men de oorsprong niet altijd weet. Men zegt te Bonn, dat een tegemoetkoming aan de eisen van de textielindustrie de Europe se Gemeenschappelijke Markt zou doen mislukken voor deze begonnen zou zijn. De gezaghebbende „Frankfurter Allge- meine" wijst er op, dat West-Duitsland met zijn enorme uitvoer-overschot voor welke restrictieve maatregel dan ook geen enkel begrip bij een van zijn Europe se partners zou kunnen vinden. werkzaamheden van deze instellingen moeten worden onderworpen aan een par lementaire controle. Dit dient de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa te zijn, aldus de resolutie. De conferentie legt de nadruk op het grote psychologische en politieke belang van een gelijktijdige tariefsverlaging in de E.E.G. van de zes en in de Vrijhandelszone. De ontwikkeling van de economische re laties van de landen der Associatie moet worden voortgezet in verband met de uit breiding van de handel met landen die geen lid zijn en in het bijzonder met de onderontwikkelde gebieden. Aan het einde van de resolutie legt de conferentie de nadruk op de beslissende bijdrage, die de oprichting van de E.E.G. heeft gehad en zal hebben bij de econo mische eenwording van Europa en op de noodzaak om in het geheel van de Euro pese Economische Associatie de eenheid van actie van de E.E.G. te handhaven, daar deze de onmisbare motor daarvan is. Wat de landbouw betreft acht de confe rentie het noodzakelijk een commissie op te richten die een programma voor socia listische landbouwpolitiek in Europa op stelt. Deze commissie zal onmiddellijk be ginnen met haar werkzaamheden. Naar de Nederlandse voorzitter van de conferentie, E. Vermeer, mededeelde zullen de resolu ties onder de aandacht worden gebracht van de Socialistische Internationale met verzoek hiermee rekening te willen houden. Niettegenstaande een recordomzet en zonder dat uitzonderlijke verliezen op de biteuren of voorraden werden geleden, is de Twentsche Overzee Maatschappij er slechts in geslaagd het boekjaar 1957 met een klein winstsaldo af te sluiten, aldus de directie in het verslag over dat boekjaar. De winst op nederzettingen in Afrika heeft 342.644 bedragen. Deze winst is voor een belangrijk deel het gevolg van vrijgeko men bedragen van voorzieningen voor kosten die in de voorafgaande jaren waren getroffen. Het winstsaldo a. p. beliep f 148.598: diversen 47.573. Na onkosten en salarissen resteert een winstsaldo van 118.244 (v.j. f 263.513). Voorgesteld wordt een bedrag van 111.878 voor extra af schrijvingen op in 1957 in Afrika aange schafte transportmiddelen aan te wenden en de resterende 6.386 naar nieuwe re kening over te brengen. Er wordt wederom geen dividend uitgekeerd. Het grootste probleem voor de n.v. was wederom, hoe de sterk gestegen kosten ir Oost-Afrika konden worden opgevangen. De prijzen voor de bevredigende koffie- en katoenoogstcn brachten een behoorlijk- winst. Het zelfde geldt voor sisal. terwijl de zich sterk uitbreidende theecultuur nog zeer winstgevend is. Moeilijker ligt de si tuatie voor de graan- en melknroduceren - de bedrijven van de hooglanden, waar de kosten nauwelijks kunnen worden gedekt. De huidenzaken werden in aoril 1957 in een aparte n.v. ingebracht, die de vennoot schap sarpen met peert ..van. haar .jgroo.l str Engelse"concurrenten' 'heeft opëe'ncht on der de naam Tomhooth Ltd. Hierin par ticipeert de Twentsche Overzee Handel Maatschappij voor 50 percent. Het eerst- kwartaal van 1958 werd nog met verlie-- gewerkt, maar dit werd tegen het einde van juli vrijwel geheel ingehaald. Het dieptepunt van de recessie in Oost-Afrika is bereikt en een groter vertrouwen bij de kopers kan worden waargenomen Een prognose voor d^ resultaten van d- vennootschan over 1958 is moeiliik. aldus de directie. Het kanitaal. de zichtbare er- onzichtbare reserves, zijn volkomen intact F.yr»nfto.entrum PVpGr»c foij Rindhoven kennend Met het luiden van een grote scheepsbel heeft ir. H. J. B. Witte in zijn kwaliteit van minister van Verkeer en Waterstaat ad interim, het Philips „exportgroupage- centrum" langs de spoorlijn Eindhoven- Best onder Acht te Eindhoven officieel in gebruik gesteld. Van dit centrum uit worden alle „grou- page"-goederen, die tezamen tweederde ge deelte vormen van de totale fabricage van Philips in Nederland, naar alle delen van de wereld gezonden. In zijn soort is d't expeditiecentrum het grootste van de wereld. Tengevolge van een lek in het voorschip is het bijna 400 ton metende sleepschip „Marina", dat met een lading grint op weg was naar Den Haag in de Coolha- ven te Rotterdam gezonken. Schipper J. Hoevenaar en zijn gezin konden nog tijdig de wal bereiken. Het lek is ontstaan, toen de „Marina" op de Nieuwe Maas tegen een pijler van de Willemsbrug botste. De schipper meende dat de schade nogal mee viel en was doorgevaren. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten bericht, dat in verband met de aanvrage tot opneming in de prijscourant van de Vcreeniging voor den Effecten handel te Amsterdam, op maandag 27 ok tober ter beurze zullen worden geïntrodu ceerd en verhandeld 15 miljoen 5?4 per cent 25-jarige obligaties. lening 1958, in stukken van nominaal 1.000 ten laste van de n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten. Deze introductie vloeit voort uit een geplaatste onderhandse lening. Aflos sing geschied a pari voor het eerst op 1 augustus 1959. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing Is uitsluitend toege staan op 1 augustus van elk jaar, te begin nen op 1 augustus 1968. Extra aflossing van 1968 tot en met 1972 zal slechts kun nen geschieden tot de koers van 10214 en gedurende de jaren 1973 tot 1977 tot de koers van lOl'/i, terwijl bjj versterkte af lossing in 1978 en volgende jaren de koers 101 percent zal bedragen. Sedert haar oprichting volgt de bank de vaste gedragslijn, dat de opbrengst van door haar aangegane vaste geldleningen geheel aan gemeenten, provinciën, water schappen en andere publiekrechtelijke lichamen en en vennootschappen, waarvan de aandelen uitsluitend of althans voor het merendeel het eigendom zijn van pu bliekrechtelijke lichamenwordt uitge leend. De door de bank verstrekte vaste geldleningen beliepen op 1 januari 1958 pro resto in totaal f 1.921.271.523, zijnde 10.036 leningen, verdeeld over 1380 geld- nemers. Vrijwel 99 percent van alle Ne derlandse gemeenten heeft een deel van haar behoeften aan langlopende middelen bij de bank gedekt. Zaterdag is te Genève een driedaagse bijeenkomst geëindigd van de ministers der zevenendertig landen, die zijn aange sloten bij de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.). In een communiqué wordt gezegd, dat het tot oplossing brengen van de land bouwvraagstukken van fundamenteel be lang is voor de uitbreiding van de wereld handel. De ministers „waren het eens over de noodzakelijkheid van een gedetailleerd G.A.T.T.-onderzoek naar de landbouwpoli tiek der verschillende landen en de in vloed daarvan op de internationale han del. aan welk onderzoek alle landen zou den deelnemen." Het bestuur van Hagemeyer en Co's Handelmaatschappij n. v. te Amsterdam heeft besloten om na ontvangen goedkeu ring van de vergadering van aandeelhou ders uit te keren: le. een herkapitalisatie- bonus van 25 percent in aandelen ten vol le delend in de winst over het jaar 1958; 2e. een belastingdividend van 614 percent in contanten. De vergadering van aandeel houders zal zo spoedig mogelijk worden uitgeschreven (vorig jaar werd 15 percent dividend uitgekeerd). .1. Advertentie PARIJS (AFP) Het comité van actie voor de verenigde staten van Europa, dat twee dagen onder leiding van Jean Monnet bijeen is geweest, heeft eenstemmig de vol gende resolutie aanvaard: „Teneinde te bevorderen dat alle noodzakelijke maat regelen spoedig zullen worden genomen, zijn we overeengekomen alle in aanmer king komende acties te ondernemen in het bijzonder in de parlementen en tegen over de regeringen tot de verwezenlij king van het volgende programma te ge raken: Het is met spoed noodzakelijk dat pro gramma's worden opgesteld voor de bouw ven kerenergiecentrales door Euratoom: op 1 januari 1959 de eerste stap wordt ge zet op de weg naar de Europese gemeen schappelijke markt, de financiële politiek van de zes landen onderling wordt afge stemd en dat nader zal worden geregeld hoe gezamenlijk zal worden gehandeld in geval van een crisis in de betalingsbalans; onderhandelingen door de Europese Com missie der Europese Economische Gemeen schap worden gevoerd over de associatie van Groot-Brittannië en andere Europese landen met de gemeenschappelijke markt; de werkzaamheden van de bestuursorga nen der drie Europese gemeenschappen zodanig worden georganiseerd dat één Europese politiek wordt nagestreefd en het instellen van een enkele zetel mogelijk fcte4 4 *-> ï-r Advertentie n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct alléén bij Apothekers en Orogisten Laagste Hoogste koers koers Alg Kunstzijde Unie 220 226 Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen 133 186 Kon Ned Hoogovens 328335 Ned. Kahelfabriek 289 294% Philips 350 359:X Unilever 414 425 Wilton-Fijenoord 19614 198 Kon. Petroleum f 183,40 189,40 Holland-Amerika Lijn 148 151 Kon. Ned. Stoomboot Mij152 156 Ned. Scheepvaart Unie 126% 12914 Van Ommeren 245 249 Amsterdam Rubber 6914 71 H.V.A113 118% Deli Mij124,— ƒ127,20 314% Staffellening 1947 9113/i« 92s/i« 3% Invest cert. Nederland 95 95% 3% Nederland 1962—64 9334 945/i# 6% Nat. Woninghouwlening '57 109% 10954 Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Aandelen 12.187.682, Deze week (voorl.) Aandelen 13.875,595, Vrijdag 17 oktober 1958 Laatste Koersverschil tijdvak t.o.v. 10 okt. 22554 185 332 289 359% 423 196% 188,40 149% 1557/8 129 249 69% 118 127,10 91"/a« 957/is 94% 109% 7 54 8 4 10% 14% 4- 4- f 8,45 4- 2 4- 4% 1% 4- 6% 5% 4-/3,70 - Vsi Obligaties 10.824.224,— Obligaties 13.601.669,— 70. De chauffeur van de geld-auto had een heel werkwant twintig miljoen du katen is een massa geld; en toen hij klaar was met z\jn karwei, puilde de holle boom aan alle kanten van de bankbiljetten. „Toch is het nog tamelijk netjes afge werkt", zei de hijgende chauffeur tevreden maar Minister Hendrik Troost, die toe zicht had gehouden op het karwei, vond er niets aan. „Dit is een toneel van de meest schandelijke verkwisting", sprak hij, vol afkeer, „maar we hadden geen keus! Ik geef er echter de voorkeur aan, om het niet langer van zo dichtbij gade te slaan, dus laten we ons verwijderen!" Zij hadden nog maar nauwelijks de daad bij het woord gevoegd, of Joris Goedbloed kwam uit zijn schuilplaats te voorschijn. „Dit wordt een heerlijk momentje", dacht hij, innerlijk jubelend. „De weg is vrij, en ik kan me eindelijk mijn rechtmatig aan deel in 's lands rijkdommen toe gaan eige nen!" Hij was begrijpelijkerwijze niet ge heel onbespied, want toen de Minister van Financiën op enige afstand was geraakt, kreeg de nieuwsgierigheid de overhand bij hem en hij gelastte de chauffeur om op een ietwat verborgen plek te stoppen. „Ik wil wel eens zien, wie dat schandelijk gro te aandeel, in 's lands papiergeld in de wacht gaal slepen!" zei hij op scherpe toon. STRAATSBURG (ANP) De najaars vergadering van het Europese parlement, die morgen in Straatsburg begint, zal wor den geopend met redevoeringen van de voorzitters van de Commissies van E.E.G. en van Euratoom. Ook de voorzitter van de raad van ministers wil, naar verluidt, in de openingszitting het woord voeren. De voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zal donderdag een verklaring afleg gen. waarmee het debat van vrijdag over de moeilijke situatie op de Europese kolen- markt zal worden ingeleid. Het ligt in de bedoeling, dat het parle ment dinsdag en woensdag de eerste jaar verslagen van de Commissies van E.E.G. en Euratoom zal bespreken. LUXEMBURG (AFP) Hetr secretari aat van het Europese parlement heeft aan de voorzitters van de drie Europeke uit voerende organen de Europese Com missie van de Europese Economische Ge meenschap. de Commissie van de Euratoom en de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal voor gesteld het parlement zes maal per.jaar te laten vergaderen drie maal enkele dagen en drie maal een tot twe.e weken wil. het -zijn -werk, *d-at bestaat uit parlementaire controle op de drie gemeenschappen, goed kunnen doen. In januari zou het Europese parlement, dat in Straatsburg vergadert zolang nog geen Europese hoofdstad is aangewezen, in constitutieve vergadering bijeen moeten komen en verslagen over verschillende on derwerpen moeten bespreken. Eind april en begin mei zou een verga dering moeten worden gewijd aan de be spreking van het jaarlijkse verslag van d- hoge Autoriteit der E.G.K.S., dat begin februari gepubliceerd zou moeten worden zodat de commissies van het parlement voldoende tijd hebben om de verschillende aspecten ervan te bestuderen. Later in mei. beginnend ip de tweede dinsdag, zou de bespreking over dit. rapport moeten wor den besloten met de stemming over re soluties, waarin de bevindingen van de vergadering op dit E.G.K.S.-verslag zijn neergelegd. In de tweede helft van september zou het parlement de verslagen van de E.E.G en de Euratoom moeten bespreken. In oktober te beginnen op de derde dinsdag, zou deze bespreking moeten worden afge sloten. Voorts zouden op die zitting ver slagen 'over bijzondere kwesties kunnen worden behandeld. Eind november zou de vergadering een bespreking moeten wijden aan de begrotingen van de E.E.G. en de Euratoom en voorts weer verslagen over bijzondere kwesties moeten behandelen. Bij het opstellen van dit schema is re kening gehouden met de bepalingen van de verdragen inzake de drie gemeenschap pen en de zittingsperioden van de nationale parlementen in de zes landen. Consulaten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld. dat met de regering van Polen „in principe" overeenstemming is be reikt over de heropening van Ameri kaanse en Poolse consulaten. Binnen kort zullen het Poolse consulaat in Chi cago en het Amerikaanse consulaat in Poznan worden geopend. Opgeblazen. Ierse nationalisten hebben hedenmorgen vroeg het arbeidsbureau in Strabane, Noord-Ierland opgeblazen. Er was niemand in. De dossiers en pa pieren van ruim' 1300 werkloze personen in Strabane dwarrelden over de gehele stad. Overlevenden. Zeven overlevenden van het ongeluk met de Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht, die zoals bekend dezer dagen bij kaap Hallett in het zuidpoolgebied is neergestort, zijn gered. Bij deze ramp zijn zes inzitten den van de Globemaster om het leven gekomen. De redding geschiedde met. oe- hulp van hefschroefvliegtuigen. De over levenden zaten vanwege de hevige kou dicht op elkaar gekropen in de staart van het vernielde toestel. Nog niet. Groot-Brittannië zal over een jaar of twee een aardsatelliet lance ren, zo heeft Sir John Carroll, hoofd van de Britse delegatie bij de adviesraad van net Gemenebest, die zich bezig houdt met wetenschappelijk onderzoek voor defensiedoeleindcn, vrijdag in Adelaide verklaard. Eerder was offi cieel voor mogelijk gehouden dat Enge land nog dit jaar een kunstsatelliet zou lanceren. Populair. In de Sovjet-Unie is een bijbel voor „Gelovigen en ongelovigen" ver schenen. In deze populaire bijbel wordt gedetailleerde critiek op het Oude en Nieuwe Testament geleverd. De opla ge van de bijbel is 150.000 exemplaren. Ontwapenend. Harold Stassen, die spe ciaal adviseur van president Eisen hower voor ontwapeningskwesties is ge weest, heeft de functie van technisch raadsman voor het onderwijs bij de Turkse regering aanvaard, zo maakte de UNESCO in Parijs bekend. Grapje. Meer dan honderd inwoners van een plaatsje in de Braziliaanse staat Pernambuco klaagden na het eten van hun dagelijks brood over maag- en in- gewandspijnen. Zij werden in een zie- kennuis opgenomen, waar bleek dat zich arsenicum in hun brood had be vonden. De toestand van verscheidene hunner is ernstig. De plaatselijke bak ker bekende eens een grapje gehad te willen hebben.. Geen hoopt meer. Sinds woensdag wordt een Argentijnse marinesleepboot met 37 man vermist. Het laatste bericht van de boot is ontvangen, toen zij zich ter hoogte '-an de zuidpunt van Zuid- Amerika in een storm bevond. Men heeft geen hoop meer het schip te vin den. Schepen en vliegtuigen hebben er geen spoor van kunnen ontdekken. Mijngas. In een steenkolenmijn te Puer- teflan'ó, in de Spaanse provincie Ciudad Real, heeft zich een mijngasontploffing voorgedaan. De lijken van twintig mijn werkers zim geborgen en achttien werden gewond bovengebracht. Dinar. Tegen juli van het volgende jaar zullen het Egyptisch pond en de Syri sche lire in de Verenigde Arabische Re publiek worden vervangen door een nieuwe munteenheid, de Arabische di nar. Eredoctor. Dr. C. W. de Kiewiet, de Neder landse historicus, die president van de Rochester universiteit in de V. S. en president van de Amerikaanse bond van universiteiten is, heeft zaterdag van de universiteit van Huil een ere doctoraat in de rechtswetenschap ge kregen. Hij heeft geholpen bij de sa menstelling van een geschiedkundig overzicht van het Britse imperium. Afdaling. Volgens het communistisch-Chi- nese persbureau „Nieuw China" heb ben onlangs ongeveer 10.000 officieren van het Chinese leger, onder wie meer dan zeventig generaals, als gewoon sol daat dienst gedaan. Dit is in overeen stemming met de richtlijn van de poli tieke afdeling van het leger, dat officie ren per jaar één maand als gewoon sol daat dienst moeten doen om hun leider schap te verbeteren. Amok. In een restaurant op New Yorks Broadway heeft zaterdagnacht een oud-politieagent amok gemaakt en zon der enige aanleiding vier gasten dood geschoten. Gedurende het weekeinde is zachtere lucht ons land binnengestroomd. Deze wordt om een hogedrukgebied ten zuid westen van Engeland over de Britse eilan den en de Noordzee naar de Westeurope- se staten gestuwd. Door drukdalingen bij Denemarken nam de wind uit noordweste lijke richting toe, waarbij langs de wad- denkust gedurende korte tijd de grens van harde wind werd overschreden. Het bin nendringen van de zachtere lucht ging in de nacht van zondag op maandag met eni ge regen gepaard. Het krachtige hogedruk gebied vertoont een luchtdruk in het cen trum van meer dan 1037 mb. en veran dert weinig van plaats. Oceaandepressies koersen aan zijn noordflank over IJsland naar het zeegebied voor de Noorse kust. De komende 24 uur blijft de zachte lucht men in kracht. WEERRAPP^>RTEN Dinsdag 21 oktober Zon op 7.14 uur, onder 17.35 uur. Maan op 15.04 uur, onder 00.40 uur. Maanstanden 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 oktober Hoog water 10.48 en 23.30 uur. Laag water 5.57 en 18.27 uur. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: bulten- ÏJ land maxima van giste- e li ren. Binnenland heden «3 9- 7 uur. Neerslag, laatste -■§ S 4) 4> e 24 uur. u aSi Den Helder licht bew. n 11 1 Ypenburg licht bew. n 12 0,2 Vlissingen half bew. nnw 12 0,2 Eel de zwaar bew. nnw 11 7 Twente lichte regen wnw 10 4 De Bilt zwaar bew. nnw 9 2 Eindhoven licht bew. wnw 9 4 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wnw 10 7 Helsinki geheel bew. nnw 5 0 Stockholm mist windst. 7 0 Oslo geheel bew. n 6 1 Kopenhagen geheel bew. ozo 9 2 Aberdeen zwaar bew. w 13 2 Londen regen nw 16 0,1 Amsterdam regenbui nnw 12 1 Brussel zwaar bew. wnw 12 1 Luxemburg motregen w 9 1 Parijs geheel bew. wnw 11 0 Bordeaux motregen zw 14 0,5 Grenoble zwaar bew. no 12 0,1 Nice half bew. nnw 19 0,1 Berlijn motregen n 10 3 Frankfort regen wnw 11 3 München regen wzw 8 10 Zürich regen wzw 10 1 Genève geheel bew. wzw 10 0 Locarno half bew. windst. 15 0 Wenen regen windst. 9 9 Innsbruck regen ono 8 2 Rome licht bew. ono 19 0 Ajaccio half bew. nnw Madrid onbewolkt no Mallorca zwaar bew. Algiers licht bew. windst. 18 5

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2