Pauselijke lijfarts met vervolging bedreigd Qln/Aa Frans offensief in Algerije de filtersigaret die u verfrist! Lekkermaandag Vandaag spoelt iedereen de melkfles om! <~Pra.a.tótczl Euratoom geeft richtlijnen voor de bescherming tegen straling J)r. Galeazzi-Lisi heeft verslag van de doodsstrijd aan dagbladen verkocht 3 Dulles had onverwacht een gesprek met Selwyn Lloyd Via Engeland langs noord- poolroute naar Formosa Heuss' staatsbezoek wekt in Londen geen geestdrift Wel waardering voor een goede verstandhouding Wissel eens af met de nieuwe Cilü/Aa King Size filter Miljoenen Amerikanen vonden reeds de weg naar dit verfrissend rookgenot met filter elk moment aantrekkelijk per pakje 1.- Eerste comité du salut publicontbonden Vijf verdachten van aanslag te Atlanta gearresteerd Bindende basisnormen voor de aangesloten landen I Op de Nieuwe arrestaties onder Hongaarse intellectuelen In Boedapest zijn 550 advocaten geschorst Bisschop van Haarlem zegent technische school in Scheepsbotsing bij de Zuidportugese kust MAANDAG 20 OKTOBER 1958 (Van onze correspondent in Rome) Paus Pius XII lijdt zelfs na zijn dood schade ten gevolge van de geldzucht en de harteloosheid van zijn naaste omgeving. Het is bekend, dat deze, in vele opzichten zo uitzonderlijke mens, verre van geluk kig was met de keuze van zijn vrienden. Zijn beste vriend was de architect Ga leazzi, die hij, eenmaal Paus geworden, tot architect der apostolische paleizen be noemde en de graventitel verleende. De broer van die Galeazzi is de oogarts, Ga leazzi-Lisi, die tot pauselijk lijfarts werd bevorderd, wat hem geen windeieren heeft gelegd, daar heel wat rijke, rooms-katho- lieke families hem eveneens tot hun dok ter maakten. Onder zijn collega's kon men critisch horen spreken over de bekwaam heid van dr. Galeazzi, wanneer het din gen betroffen, die buiten zijn vak van oogarts vielen. In ieder geval heeft hij, bij gestaan door specialisten, gedurende twin tig jaar voor de gezondheid van de Paus gezorgd, in het bijzonder bij diens laatste ziekte. Hij heeft tevens, in afwijking van hetgeen tot nu toe gebruikelijk was, het stoffelijk overschot met aromatische krui den behandeld, bewerende dat het dan ze ker honderd jaren in tact zou blijven. Onmiddellijk na de dood gingen er veront waardigde stemmen op over foto's, die wer den gepubliceerd, waarbij men de Paus in zijn doodstrijd zag en andere foto's van het lijk, gehuld in cellofaan. Daarna noor- de men, dat de behandeling van het stof felijk overschot verre van een succes was geweest. Dr. Galeazzi heeft toen op een persconferentie zo pijnlijke bijzonderhe den verteld, dat het grootste deel van de journalisten de zaal verliet en niet één verantwoordelijk journalist zijn woorden heeft gepubliceerd. Onkies Het blijkt, dat hij, gedurende de vier laatste levensdagen van de Paus, een dag boek uur voor uur heeft bijgehouden, waarin hij alle bijzonderheden over de ziekte, ook de meest intieme, heeft aan getekend. Dat dagboek heeft hij voor een ongehoord groot bedrag verkocht aan en kele Amerikaanse en Franse weekbladen, vergezeld van enkele bijzonder pijnlijke fo to's. Tegelijk bood hij het ook aan een paar vooraanstaande Italiaanse dagbla den aan. Het beste blad van Italië, de „Stampa" uit Turijn, kocht de tekst on gezien en kondigde de publikatie aan, maar meldde de volgende dag dat, gezien de inhoud, dit onkiese document niet voor publikatie in aanmerking kwam. De „Stampa" is een radicaal links-liberaal, en vaak anti-clericaal, blad. De clericale en min of meer tot het fascisme overhel lende „Tempo" te Rome heeft daarente gen de tekst wel gepubliceerd, maar de redactie schaamde er zich toch blijkbaar een beetje voor want ze deelde mee, dat bepaalde gedeelten waren weggelaten en dat ze eigenlijk alleen maar tot publikatie was overgegaan omdat de tekst in het bui tenland toch zou verschijnen. Dit alles gebeurde op zaterdag. Er ontstond onmid dellijk een schandaal wat groot opzien baarde. De orde der Italiaanse medici heeft Galeazzi gedagvaard om zich te verantwoorden wegens schending van het beroepsgeheim en noemt zijn handelswij ze beledigend voor de stand der medici, en schending van de juridische en zedelij ke verplichtingen van de geneesheer. Het zal ons niet verwonderen wanneer Ga leazzi uit de orde zou worden gezet. In het parlement is de zaak reeds zaterdag ter sprake gekomen en 's avonds heeft de (Van onze correspondent in Londen) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft gisteravond op de Amerikaanse luchtbasis Brize Norton bij Oxford, waar hij na zijn bezoek aan Rome landde, een onverwachte ontmoeting gehad met zijn Britse collega Selwyn Lloyd. Dulles was via de noordpoolroute met een militair straalvliegtuig op weg naar Formosa voor zijn bespreking met Tsjang Kai Tsjek. Men verwacht in Lon den dat Dulles zal proberen Tsjang te be wegen een begin te maken met de terug trekking van strijdkrachten van Quemoy en Matsoe. Londen heeft dit van het begin af gewenst, maar laat het kennelijk aan de Verenigde Staten over hoever deze willen gaan met hun beïnvloeding van Tsjang. in Amerikaanse kringen is deze veronder stelling volgens AFP tegengesproken. Over Cyprus? Het gesprek van beide ministers heeft in diplomatieke kringen aanleiding gegeven tot allerlei veronderstellingen. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken wilde niet meer zeggen dan dat er een algemene gedachtenwisseling heeft plaats gehad. Het lijkt echter, dat deze conferentie, welke letterlijk en figuurlijk uit de lucht was komen vallen, op initiatief van Selwyn Loyd is gehouden met het oog op Cyprus. In Londen verluidde gedurende het week einde, dat Groot-Brittannië gezwicht zou zijn voor Amerikaanse druk en, hoewel met tegenzin, heeft ingestemd met de door Spaak voorgestelde ronde-tafelconferentie, waarbij aartsbisschop Makarios aanwezig zou zijn. De beide ministers zouden ook de conferentie tussen Oost en West over het staken van de kernproeven, die op 31 ok tober te Genève begint, hebben besproken. Slinkse streek HONGKONG (Reuter) Het communis- tisch-Chinese persbureau „Nieuw China" heeft, naar aanleiding van het bezoek van Dulles aan nationalistisch China, verklaard dat dit een „nieuwe Amerikaanse politieke en militaire slinkse streek in het gebied van Formosa" moet inleiden. eerste minister via een persbureau bekend laten maken, dat „afgezien van alle maat regelen die de wet mochten toestaan te nemen, de ongehoorde smakeloosheid van dit geval door de regering ten zeerste wordt betreurd". De ministers van Justi tie en van Volksgezondheid houden zich nu met de zaak bezig. Het is mogelijk dat Galeazzi, zich vooi de rechter zal moeten verantwoorden wegens belediging van de Paus, een in Italië strafbaar feit. Het gebeurde zal waarschijnlijk enige invloed hebben op het komende conclave. Het is namelijk een harde slag voor het „pentagool", een groep van vijf conser vatieve kardinalen, die sedert de laatste vijf, zes jaren, alle zaken in het Vaticaan steeds regelde. Hun uitzonderlijke invloed wordt door een andere groep kardinalen reeds sedert jaren betreurd en bestreden. Het „pentagool" werkte samen met de beide broeders Galeazzi en met drie neven van de gestorven Paus. Vandaar dat de misdragingen van de ex-lijfarts invloed kunnen oefenen op de positie van deze groep. In de Curie is men tevens al sedert lang verre van goed te spreken over de neven van de Paus, wier namen herhaal delijk genoemd zijn in verband met aller lei speculaties en financiële schandalen. De strijd tussen de groep van het „penta gool" en de andere kardinalen zal het ko mend conclave min of meer beheersen. (Van onze correspondent in Londen) Politiek heeft het bezoek van president Heuss aan Londen, dat vandaag begint, minder betekenis dan de bezoeken die Adenauer en Macmillan elkaar over en weer brengen, want een staatshoofd komt niet om onderhandelingen te voeren of verdragen te sluiten. Niettemin is het be zoek van het Westduitse staatshoofd van belang omdat het de nieuwe verstandhou ding tussen beide landen tot uitdrukking brengt. In tegenstelling tot de situatie na de eerste wereldoorlog, toen de anti-Duit se stemming tot in de dertiger jaren aanhield, kon men daarvan kort na deze oorlog weinig' meer bespeuren. Zelfs tij dens de oorlog was er weinig stemming te gen de Duitsers. Daarvoor waren twee oor zaken. Men besefte dat de strijd niet te gen Duitsland werd gevoei-d. maar tegen de Hitler-dictatuur. Verder hadden vele Duitse vluchtelingen, die in Groot-Brittan nië asiel hadden gevonden, zich als goede en waardevolle Britse burgers ontpopt, die vaak nuttig werk deden op het gebied van de oorlogvoering. Wat de verstandhouding tussen beide landen ook vergemakkelijkt, is dat Groot-Brittannië, al had het ernstig te lijden onder de Duitse bommenregen, tenslotte geen bezetting heeft gekend. Er zijn wel moeilijkheden en ze zullen zeker blijven. Men denke aan het touw trekken over de legeringskosten van de Britse troepen in de bondsrepubliek. Lon den vindt dat Bonn daarvan een billijk aandeel moet betalen, omdat de Britten de grootste NAVO-last op zich hebben geno men. Kort na de oorlog koesterden de Duitsers, ten onrechte, argwaan tegen Groot-Brittannië wegens de industriële ontmanteling. Dit waren echter slechts kleine meningsverschillen. Groot-Brittan nië heeft veel gedaan om West-Duitsland in staat te stellen zich opnieuw democra tisch te oriënteren. Politieke en andere leiders kwamen reeds dadelijk na de oorlog bijeen om sa men het probleem van de democratie in het nieuwe Duitsland te bestuderen. Er zijn ook de Westduits-Britse genootschap pen in beide landen, die het wederzijdse begrip bevorderen. Op politiek terrein waardeert Groot- Brittannië in hoge mate de Westduitse be middelingspogingen in zake de verschillen van inzicht over de Euromarkt tussen Groot-Brittannië en Frankrijk. Zoals bij de gemenebestconferentie van Montreal vori ge maand is gebleken, is er geen sprake van dat Groot-Brittannië Europa, dat het zo hard nodig heeft, de rug toekeert. Juist wegens het gevaar van Westduitse econo mische overheersing van het vasteland kan het zich een dergelijke houding niet veroorloven. Samenvattend kan men zeg gen. dat Groo'-Brittnnnië al al 't bezoek blijkens de perscommentaren van van daag geen geestdrift wekken, de komst van de president alleszins toejuicht, om dat deze een versteviging betekent van banden, die thans onmisbaar zijn. Advertentie Clio/Aa PARIJS (Reuter) De Franse troepen in Algerye zyn bezig de laatste verzetshaar- den van de rebellentroepen op te ruimen zo is zondag in kringen, die nauwe betrek kingen met de Franse regering onderhou den, meegedeeld. Het doel van De Gaulle is de rebellen in de komende maand de genadeslag te geven en hen zodoende te beletten zich te mengen in de verkiezingen die op 30 no vember in Algerye zullen worden gehou den, zo verklaarde men. ALGIERS (Reuter) Het'Comité van Openbaar Welzijn voor geheel Algerije zal morgen een buitengewone vergadering houden. Naar verluidt zal dan vermoede lijk besloten worden dat het Comité alle politieke activiteit zal staken en dat het zich slechts „in het algemeen" met de ko mende verkiezingen zal bezighouden, dus zonder eigen kandidaten te stellen. Het weekblad van het Comité zegt in een hoofdartikel: „De Gaulle, wij begrij pen u niet meer". Het leger is het zwijgen opgelegd en de enige mensen die de stilte nog mogen verbreken zijn „beroepspolitici en de defaitistische pers". Het Comité voor Sidi Bel Abbes, de garnizoensstad van hét Franse vreemde lingenlegioen in Algerije, heeft zich ont bonden omdat het zijn taak als voltooid beschouwt. TUNIS (Reuter) Een woordvoerder van de Algerijnse opstandelingen heeft verklaard, dat de eerste groep van negen tien Franse krijgsgevangenen vandaag aan Israel voert een proces tegen acht van zijn zonen, die zich als militairen aan moord op 43' inwoners van het grens- plaatsje Kafi Kasim hebben schuldig gemaakt. Zij kregen alle zware ge vangenisstraffen, tot zeventien jaar toe. de Algerijns-Tunesische grens zal worden overgedragen aan het Algerijnse rode kruis Twee afgevaardigden van het Internatio nale comité van het Rode Kruis zullen helpen bij het organiseren van de vrij lating en repatriëring van de Franse ge vangenen op verzoek van de „vrije Alge rijnse regering". CAIRO (Reuter) De raad van de Ara - bische Liga zal de vrije Algerijnse rege ring jaarlijks 125 miljoen gulden ver strekken. De vrije Algerijnse regering heeft een geldelijke bijdrage gevraagd om de strijd tegen Frankrijk te kunnen voortzet ten. De Liga heeft tweemaal een besluit in deze kwestie uitgesteld. ALGIERS (Reuter) De Franse politie heeft meegedeeld dat er bij een granaat aanslag in een café in Algiers een persoon om het leven is gekomen. Vijf mensen wer den gewond. Bij aanslagen in Oran zijn zeventien mensen gewond. ATLANTA (Reuter) Te Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia, is de 26-ja- rige Richard Bowling gearresteerd, die dooi de politie als de hoofdschuldige aan de bomaanslag op de plaatselijke synago ge wordt beschouwd. Nog vier andere mannen, onder wie een 25-jarige broer van Bowling, zijn wegens de aanslag in staat van beschuldiging gesteld Onder de in Georgia geldende wetten staat, tenzij de jury clementie vraagt of de gouverneur gratie verleent, op bom aanslagen de doodstraf. (UPI) Het Democratische Congres lid Anfuso wil bij de hervatting van de Congreszitting in januari een motie indie nen. waarin wordt voorgesteld bomaansla gen op kerken, synagogen, openbare scho len en gebouwen te straffen met de dood. Verder wordt in de motie voorgesteld ge vangenisstraffen en zware boeten vast te stellen voor het aanwakkeren van rassen en godsdiensthaat BRUSSEL (ANP) Hoewel alle biolo gische gevolgen van radio-actieve straling nog niet tot in bijzonderheden bekend en bestudeerd zijn, is het aan de hand van onze huidige kennis toch reeds mogelijk maatregelen te nemen om bevolking en werknemers te beschermen tegen de ge varen die de vreedzame toepassing van de kernenergie meebrengen, aldus luidt een der belangrijkste conclusies van het „ont- werp-richtlynen tot vaststelling van basis normen voor de bescherming van de ge zondheid der bevolking en der werknemers tegen de gevaren van ioniserende straling" die de commissie van Euratoom aan het Europese parlement heeft voorgelegd. Deze richtlijnen zullen binnenkort door de ministerraad definitief worden vastgesteld. Tot dusverre had geen enkele der aan bevelingen van de op dit gebied werkzame internationale commissies het officiële ka rakter, noch de vorm en de draagwijdte, die het Euratoom-verdrag aan de basis normen heeft willen geven. Wanneer de basisnormen van Euratoom eenmaal vast gesteld zijn, zullen zij bindend zijn voor elk der zes staten. Aan de nationale in stanties wordt evenwel de bevoegdheid ge laten de voor de toepassing vereiste vorm en middelen te kiezen. Onder basisnormen worden verstaan: a) de met voldoende veiligheid maximaal toelaatbare doses, b) de maximaal toelaat bare bestraling alsmede besmetting, en c) de grondbeginselen van het medisch toe zicht op de werknemers. De normen zullen Advertentie Maar gekheid nu terzij....: een tchon# melkfles hóórt erbijl in het algemeen van toepassing zijn op elke activiteit die stralingsgevaar met zich meebrengt, met name op i_roduktie, be werking, gebruik, bezit, opslaan, vervoer en lozing van radio-actieve stoffen. Zij zullen bijvoorbeeld ook van toepassing zijn bii het gebruik van radio-actieve stoffen voor medische doeleinden en bij de fabri- kage va.) levensmiddelen, geneesmiddelen, kosmetische en huishoudelijke produkten Na de maximaal toelaatbare doses nauwkeurig te hebben aangeduid, geven de normen de grondbeginselen aan van het medisch toezicht op werknemers en van de bescherming van de gezondheid van de bevolking. Zij houden onder meer in: de verplichting de gecontroleerde zones te omschrijven en af te bakenen, de vooraf noodzakelijke goedkeuring van ontworpen installaties, een geneeskundige controle van werknemers, een voortdurend toezicht van de bescherming van de gezondheid der bevolking, en het vrij circuleren van alle inlichtingen over de bestraling waaraan de werknemers blootstaan. Alvorens haar ontwerp-richtlijnen vast te stellen, heeft de commissie van Eura toom het advies gevraagd van een groep van twaalf personen die door het weten schappelijk en technisch comité zijn aan gewezen en die een onbetwiste reputatie bezitten op het gebied van de bescherming van de gezondheid tegen straling in al haar aspecten. Deze deskundigen hebben voor het merendeel de laatste aanbevelingen van de „internationale commissie voor de bescherming tegen straling" gevolgd, en die aangepast aan de behoeften van de gemeenschap. Deze aanbevelingen gelden in internationale wetenschappelijke krin gen als de meest gezaghebbende op dit gebied. Het wetenschappelijk en technisch co mité heeft bij zijn laatste zitting het ont werp-richtlijnen met algemene stemmen goedgekeurd. "V Ik nooit Ik kan het zo gek niet bedenken of er is voor mij geen congres weggelegd. Ik heb talloze kennissen, die allemaal wel eens worden aangewezen als'afgevaar digde naar iets, maar ik sta er altijd voor Piet de Smeerpoets bij, omdat nooit iemand er aan gedacht heeft een congres bijeen te roepen van mensen die nergens in ge specialiseerd zijn; omdat er nog nooit een congres is gehouden en er ook nooit een congres zal worden gehouden van mensen, die voor geen enkel congres in aanmerking komen. Iedere wetenschap, elk ambacht alle liefhebberijen, en alle kunstbeoefeningen hebben hun congressen. Als de kenners van het Romeinse Recht in Parijs congresseren, congresseren de binnenhuisarchitecten in New York, wanneer de Pen-clubleden in Madrid samenkomen, vergaderen de Grote Groenteboeren in Miami, de zout-industri- elen in Cannes, de paraplu-fabrikanten in Wenen, de Kolossale IJsbereiders in Brus sel en de eigenaren van honden-kennels op de Azoren. Terwijl de ruimtevaartmannen in Luga no, de thermostatici in Lissabon en de exploitanten van huwelijksbureaus, stoom- carrousels en cinema's respectievelijk hun jaarlijkse congressen op de Canarische eilanden, de Veluwe of Sicilië houden, komen de beoefenaren van Agrarisch Recht, Judo en Goochelkunst te Venetië, Bangkok of Koeala Loempoer tezamen- Maar ik nooit. Dat stukjes schrijven, waar ik mijzelf mee op de been houd, is geen vak. Er is ook geen vereniging van, geen opleiding voor, geen code van. Er is nooit een vereniging van stukjesschrijvers geweest en er zal er ook wel nooit een komen, want het enige belang, dat stukjes schrijvers gemeen hebben is: in het leven te blijven en daar kun je nu écht. geen con gres voor beleggen. Als iels zo weinig om het lijf heeft als stukjesschrijven, kom je natuurlijk ook. niet in aanmerking voor enige regerings delegatie. Wat zou meneer Luns nu met mij bij de Verenigde Naties moeten aanvan gen? Ik weet (van derden) dat hij het prettig zou vinden als hij mij eens plezier kon doen met mij mee te nemen naar New York, maar er is helemaal geen vlag te bedenken onder welke ik de Hudson zou kunnen opvaren. Als ik nu maar iels wist van geologie, achtergebleven gebieden, rijst-aanplant of vliegwezen maar ik weet niets wat een ander niet veel beter weet. Ik geloof dat ik tot in lengte van dagen altijd mijn vakanties zelf zal moeten be talen. Een bespottelijke en beschamende toestand. Maar het i s niet anders. Elias BOEDAPEST (AFP) Het officiële Hongaarse persbureau „M.T.I." meldt, dat de journalist Sandor Fekete en de kin derpsycholoog Ference Merey zijn gearres teerd wegens het „in gevaar brengen van de staatsveiligheid". Fekete heeft voor ok tober 1956 meegewerkt aan het commu nistische dagblad „Zsabad Nep". Hij be hoorde tot de intellectuele volgelingen van de terechtgestelde voormalige eerste mi nister Imre Nagy. Hij was ook een voor stander van Hongaars-Joegoslavische toe nadering. Professor Merey is een der bes te Hongaarse kinderpsychologen. Hij heeft een leerstoel bekleed aan de univer siteit van Boedapest. Er wa. van commu nistische zijde scherpe critiek op hem ge oefend wegens zijn vooruitstrevende denk beelden op opvoedkundig gebied. (Reuter) De Hongaarse regering heeft in Boedapest, naar verluidt, 550 ad vocaten geschorst. Ook in de provincie zijn zuiveringsmaatregelen genomen tegen ad vocaten. De minister van Justitie, dr. Ferenc Nezval, staat op het standpunt, dat er veel te veel advocaten zijn. Volgens te Wenen aangekomen reizigers uit Hongarije zijn er de afgelopen week veel arrestaties in Hongarije verricht. Mogelijk vrezen de autoriteiten ongere geldheden op 23 oktober, de herdenkings dag van de opstand van 1956. Volgens het partijblad Nepszabadsag hebben de Hon gaarse arbeiders onlangs veel gerecht vaardigde critiek op de partij te berde ge bracht. Het blad drukte een resolutie af, gebaseerd op een omstandig onderzoek van tweeduizend ambtenaren naar de po litieke, economische en culturele omstan digheden van de arbeider in dit jaar, waar in aangedrongen werd op oplossing van de problemen van de arbeider. Waarnemers zien in de publikatie een poging om de arbeiders ervan te overtui gen, dat de partij met hun lot is begaan, met het oog op de verkiezingen op 16 no vember. De r.-k. bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, heeft hedenmorgen de nieuwe r.-k. technische school „St. Eloy" aan de Brink in Beverwijk plechtig ingewijd. Eerst zegende de bisschop het interieur van de school, vervolgens wijdde hij het exte rieur in. Nadat hij de kruisbeelden in de hal had gezegend en het hoofdkruisbeeld had op gehangen, sprak hij de leerlingen toe. De bisschop wees er in zijn toespraak op, dat men zowel in de natuur als in de leerstof, die op de school wordt behandeld, steeds God terugvindt. De bisschop werd geassisteerd door pas toor P. C. Vollebregt, kapelaan A. Hogema en zijn secretaris K. Solleveld. Vóór de plechtigheid werd een mis In de St. Agathakerk aan de Breestraat in Beverwijk opgedragen voor het welzijn van de stichting, bestuur, directeur, lera ren en leerlingen der school. DEN HAAG (ANP) Het 12.150 ton me tende Italiaanse schip „Castel Felice" meldde zaterdagavond ter hoogte van de Zuidportugese kust in botsing te zijn ge weest met een onbekend schip. De „Castel Felice" heeft zelf geen hulp nodig.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3