Gecombineerd concert mannenkoren Viering zilveren jubileum werd zaterdag met receptie geopend Katholieke bouwvakarbeiders in Heemstede 40 jaar georganiseerd Groot recreatiegebied langs de Mooie Nel en de Liede lyiouue/j Nieuwe brug over Spaarne naar sport velden, speelweiden en jachthaven 5 FEEST OP DE TH. M. KETELAARSCHOOL Amerikaanse interesse voor Handel-herdenking Viering gouden jubileum Mycologische vereniging Variétéprogramma voor „St. Deus Deditn Henk Buis winnaar van laatste najaarsrit Het volleybalprogramma Voorzitter ARKA ridder orde Gregorius de Grote Burgerlijke Stand van Haarlem Sinds 1 januari 815 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED RIJDT LANGZAAM ONBELANGRIJKE STRATEN UIT, OOK AL H EBT IJ VOI .GENS DE WET VOORRANG Veertig jaar werkzaam bij BoormRuigrok Bromfiets tegen auto op Amsterdamsevaart Bromfietsbond is tegen dertig km per uur A. J. van Houten legt voorzitterschap neer UIT STAD EN STREEK UITBREIDINGSPLA N PENNINGSVEER Winkeldievegge werd op heterdaad betrapt Aanbesteding vernieuwing rioleringen in Haarlem Op straat gezet gezin nog steeds zonder onderdak MAANDAG 20 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT de feestelijke viering van het 25-jarig bestaan van de Th. M. Ketelaar- school in Haarlem is zaterdagmiddag be gonnen met een officiële receptie in het gymnastieklokaal van deze openbare mu- lo-school aan de Parklaan. De wethouder van onderwijs, de heer D. j. A. Geluk, complimenteerde als eerste spreker het hoofd der school, de heer A. J. Hekkelman en de andere leerkrachten met het zilveren jubileum van de school. In het kort schetste de wethouder de ge schiedenis van de school, waarbij hij on derstreepte dat de Th. M. Ketelaarschool ondanks veel tegenspoed thans éen bloei als nooit tevoren doormaakt. Daardoor is het nodig gebleken het bestaande aantal klasselokalen met vier uit te breiden. Oorspronkelijk bedoèld als tijdelijke mulo in het centrum van Haarlem heeft de Ke telaarschool zich niettemin een kwart eeuw in de Parklaan kunnen handhaven. Er bestaan nog steeds plannen om de school naar Haarlem-oost te verplaatsen. Hoewel in „Parkwijk" een mulo-school is geprojecteerd staat het nog niet vast dat dit de nieuwe Ketelaarschool zal worden. De wethouder stelde vast dat de school in de afgelopen vijfentwintig jaar uitstekend werk heeft verricht. De samenwerking zo wel met de gemeentelijke instanties als tussen de leerkrachten onderling was over het algemeen bijzonder goed te noemen. Het verheugde de heer Geluk daarom op deze receptie ondermeer het vroegere hoofd der school, de heer F. de Joode, en mevrouw Thierry aanwezig te zien. Hij gaf mevrouw Thierry de verzekering dat men het werk, dat haar overleden man tij dens diens leven voor de Ketelaarschool heeft verricht, nog lang niet vergeten is. Zich tot de heer Hekkelman richtende sprak de heer Geluk de wens uit dat deze nog veel zal mogen bijdragen tot de groei en bloei van de school. De voorzitter van de oudercommissie, de heer C. W. Oxener, uitte zijn waarde ring voor het belangrijke aandeel van de gemeente in de bloei van de Ketelaarschool Hij prees voorts de goede geest van sa menwerking tussen de leerkrachten en de ouders. Als jubileumgeschenk van de ouders bood de heer Oxener een piano aan. Ruud Muis bracht de feilicitaties van de leerlingen over. Als stoffelijk blijk van er kentelijkheid overhandigde hij de heer Hekkelman een tafelaansteker te gebrui ken in de leraarskamer. Pionierswerk De heer Hekkelman dankte voor de ge schenken en gelukwensen, welke hij naar aanleiding van het jubileum van de Th. M. Ketelaarschool mocht ontvangen. Hij was van mening dat de gemeente vijfentwintig jaar geleden bij de benoeming van de eer ste leerkrachten geen betere keus had kun nen doen. De heren Spruyt, De Boer en Pal hebben indertijd waar pionierswerk verricht en hun komt de eer toe de grond slag te hebben gelegd voor de goede geest welke thans nog in de school heerst. Ook sprak de heer Hekkelman met veel waar dering over het werk van zijn voorgangers, de heren De Joode en Thierry. Hij dankte mevrouw Thierry voor het feit, dat zij aanwezig heeft willen zijn bij de opening van het jubileumfeest van de school wel ke haar man dierbaar is geweest. Verder bracht de heer Hekkelman zijn erkente lijkheid onder woorden over de goede ver standhouding tussen de oudercommissie en de school, welke thans nog eens is onder streept door het beschikbaar stellen van een piano. Tenslotte wilde de heer Hekkelman gaarne de aandacht vestigen op de ten toonstelling welke door de leerlingen in verscheidene lokalen van de school is in gericht. Deze expositie is deze gehele week gedurende de gewone schooltijden te be zichtigen. De uitvoering van het oratorium „Theo dora", die donderdag in het Concertge bouw in Haarlem zal plaats hebben door de Christelijke Oratoriumvereniging on der leiding van George Robert als inzet van de Handelherdenking in ons land. leeft ook in Amerika belangstelling getrok ken. De Amerikaanse Handel-expert Ro bert H. Myers, die twee boeken schreef over deze componist, waarvan er een in New York en een in Londen werd uitge geven heeft namelijk bericht deze uitvoe ring van „Theodora" te willen bijwonen. Het bestuur van de C.O.V. heeft beslo ten het concert donderdag niet om acht uur te laten beginnen, doch om half acht wegens de lengte van het oratorium, dat dan omstreeks elf uur beëindigd zal zijn. Mej. prof. dr. J. Wester dijk benoemd tot erelid Tijdens de maaltijd, die het bestuur van de Nederlandse Mycologische vereniging zaterdagavond in restaurant Brinkmann te Haarlem ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan heeft gehouden, heeft de voorzitter, de heer G. L. van Eyndhoven uit Haarlem, meegedeeld, dat besloten was mejuffrouw prof. dr. Johanna Wester- dijk uit Baarn te benoemen tot erelid der vereniging. In zijn toespraak herinnerde de voorzitter er aan, dat prof. Westerdijk tot de oprichtsters der vereniging behoort, dat zij in de eerste jaren het secretariaat heeft waargenomen en dat zij vijftig jaar lid is. Aan de maaltijd ging een receptie voor af, waarop prof. Th. J. Stomps, oud-hoog leraar in de botanie aan de Gemeentelij ke universiteit te Amsterdam en een der oprichters, prof. dr. E. van Slogteren na mens de Koninklijke Nederlandse Acade mie voor Wetenschappen, de heer J. Goudswaard namens de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging, prof. J. M. van Soest namens de Koninklij ke Nederlandse Botanische Vereniging, ir. A. Stoffels namens het gemeentebestuur van Haarlem, de heer Klijn, namens de Biologische raad te Amsterdam, de heer A. van Regteren Altena namens de Neder landse Malacologische Vereniging en af gevaardigden van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie en het Verbond van Schimmelcultuur gelukwensen aanbo den. Ook was aanwezig het erelid en oud- voorzitter, de heer G. D. Swanenburg de Veye. Zor dag hebben leden van de jubileren de vereniging een excursie gemaakt naar het Vogelenzangse bos en de duinen bij Vogelenzang. Advertentie PHILIPS AUTO RADIO Inbouw en reparaties KONINGINNEWEG 6 - TUINLAANTJE 18 TEL. 14024 De activiteiten voor het komende seizoen van het Heemsteedse „St. Deus Dedit" werden zaterdag met een feestavond voor de leden in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg ingezet. Hiervoor was door het bestuur het ensemble van Maar- tje en Jan Buisman uit Schagen geënga geerd. dat onder de toepasselijke titel ..Feest" een gevarieerd programma ten tonele bracht. Dit bestond uit de gebruike- 'ijke divertissementen. Een al even tradi- onele accordeonist, Cor Hugenbos. gaf m te beginnen een vaardige vertolking 3n een aantal musettemelodieën. Minder gebruikelijk was, dat het ensem ble over een vrouwelijke conférencier '"eek te beschikken in de persoon van Jaartje Buisman, die de diverse onderde- 'en van het programma met een vlot bab beltje aan elkaar verbond. Met Jan Buis man speelde zij verder twee schetsjes, dat met het nagestreefde lachsucces werden beloond. Het variété in dit programma werd vertegenwoordigd door Heny Antrie, die vergeefs trachtte de sfeer van het zonnige Spanje naar Heemstede over te brengen. Haar prestaties werden in be langrijke mate overtroffen door de drie Opmary's, die over voldoende evenwichts- beheersing beschikten om op hun rijwie len waarlijk verbluffende toeren te ver richten. De vijfde en laatste rit van de najaars competitie, die zondag over een afstand ran veertig ronden door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, is ver rassend gewonnen door de Vijfhuizer Henk Buis. Hij zegevierde na een felle eind sprint, die op de finishlijn beslist werd, "ver Aad Straver en Frans Vaars. Voor Vaars bleek deze derde plaats overigens voldoende om zich algeheel winnaar van de najaarscompetitie te kunnen noemen. De uitslag van deze laatste rit der A- <m B-klasse luidde: 1. Buis, 2. Straver, 3. F- Vaars, 4. Van der Geest, 5. Blommaert, Uttiem. V. Van Dijk. De eindstand luidt: 1. F. Vaars met 17 ont.; 2. Piers met 13 pnt.; 3. Buis met 12 mt.; 4. Bogaard met 7 pnt.; 5. Van Eg- lond met 6 pnt:; 6. Van Duin met 6 pnt. De zevende en laatste rit van de C-klas- -rs leverde het navolgende resultaat op: Fennis, 2. Peters, 3. Bouma, 4. Van der :orst, 5. Nijssen, 6. Kaan, 7. Van Steyn. eindstand in deze klasse luidt: 1. Hen riks met 31 pnt.; 2. Bouma met 27 pnt.; Fennis met 25 pnt.; 4. Nijssen met 23 /'it.; 5. Peters met 20 pnt.; 6. Van dei- dorst met 10 pnt. De mannenzangvereniging „Proza en Poezie" een van Haarlems oudste koren blijft niet achter bij het algemene stre ven naar vernieuwing van het repertoire. Deze vernieuwing komt niet in de eerste plaats neer op de keuze van moderne wer ken. Zij omvat meer, omdat zij ook voor komt uit een bezinning op de juwelen van vocale composities, die in vervlogen eeuwen zijn ontstaan en zelfs op die, welke in de periode der romantiek werden ge schreven. Er is sprake van een sanering, die om moedige kunstenaars vraagt met een rotsvast vertrouwen in een zuiver ar tistiek beginsel. „Proza en Poëzie" heeft blijkbaar in de jonge dirigent Ernst van 't Kaar een leider gevonden, die moed en vertrouwen bezit om rïaar muzikale vernieuwing te streven en de zich daarbij aandienende moeilijk heden dapper het hoofd te bieden. Het was althans verheugend te constateren met welk een zorg het programma van „Proza en Poëzie" voor zaterdagavond in de ge meentelijke Concertzaal was samengesteld. Een „O, Domine Jesu Christe" van An- toine Brumel werd door het „Veni Creator" van Alphons Diepenbrock gevolgd. Een tweede optreden gold „O, Isis und Osiris" uit „De Toverfluit" van Mozart en „Dir, Seele des Weltalls" van dezelfde compo nist. Bij de vertolking van al deze muziek viel het op hoe voorzichtig Ernst van 't Kaar met het stemmenmateriaal van het koor omgaat. Hij vermeed grote geluid expansies, hetgeen een waarborg werd voor een zo welluidend mogelijke toon- vorming. Soms ging dit wel eens ten koste In Heemstede werd zondag op feestelij ke wijze het veertigjarig bestaan gevierd van de plaatselijke afdeling der katholie ke bo< - .arbeidersbond ..St. Josef". Dit feest werd ingezet met een plechtige Mis in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart aan het Valkenburger plein. Na afloop hiervan verenigden leden en genodigden zich aan het gemeenschap pelijk ontbijt in het .verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal". Hier heeft ook een herdenkingsbijeenkomst plaats gehad. De heer N. J. van der Linden hield als afdelingsvoorzitter een feestrede, waarin hij op het verleden terugzag als een lange en dikwijls moeizaam afgelegde weg, die echter meermalen ook bijzondei vreugdevol is geweest. Hij wees op de di verse sociale voorzieningen, die voor de arbeiders zijn bereikt. Dit alles was vol gens spreker voldoende aanleiding om de werkers van het eerste uur met postume dankbaarheid te herdenken, waarna hij de leden verzocht het vertrouwen in de lei ding te blijven behouden. Hij richtte zich ten slotte tot de heren A. G. Coblens en E. Winkler, die hij ter gelegenheid van hun vijfentwintigjarige lidmaatschap het- zil veren bondsinsigne en een wandbord overhandigde. De heer J. H. Bosman, lid van het hoofdbestuur bracht zijn niet geringe waardering onder woorden voor de grote activiteit, welke door dit afdelingsbestuur steeds aan de dag is gelegd. Spreker her innerde aan het rumoer rond de „beruch te" C.A.O. Hij moest toegeven dat deze voor sommige arbeiders inderdaad een offer betekent. Toch was hij ervan over tuigd dat men op de lange duur zou inzien dat een dergelijke regeling eveneens in het belang der bouwvakarbeiders is ont worpen. Wethouder E. J. van Lent kwam de ge lukwensen uitspreken namens het ge meentebestuur en de katholieke schilders patroonsorganisatie. De heer G. J Wil- Iemse noemde, als afgevaardigde van de Katholieke Arbeiders Beweging, de jubi lerende afdeling een der belangrijkste pij lers, waar de katholieke organisatie op steunt. De laatste spreker van deze morgen was de geestelijke adviseur van „St. Jo sef"; kapelaan J. Kerstholt. Hij spoorde de leden ondermeer aan niet alleen de maatschappelijke, maar ook de kerkelijke beginselen positief uit te dragen. Tijdens de des middags gehouden recep tie werd het uitspreken van gelukwensen voortgezet. De heer H. Wortel sprak als lid van het districtsbestuur. De heer J. Kui pers. voorzitter van „St. Deus Dedit" trok een vergelijking tussen het werk van mis sionarissen en de taak van het bestuur van een katholieke arbeidersorganisatie Deze organisatie was geroepen de arbei der aan zijn armoedige levensomstandig heden te onttrekken. De heer G. Verstra- Maandagavond zullen in het Krelage- huis inHaarlem in het duel tussen Eclecta en De Blinkert de krachtsverschillen wei nig uiteen lopen. OVRA zal geen moeite hebben met Santpoort 2. Bij de dames verwachten we een gemakkelijke zege van Die Raeckse 2 op Velox en een punten verdeling als resultaat van het treffen tussen OVRA en GIOS. Het programma luidt: Heren, eerste klasse: EclectaDe Blinkert (7 uur), OVRASantpoort 2 (8 uur). Tweede en derde klasse: RapiditasEclecta 2, PWN 2 Gios 3, Hepol—OSS 2, DSS 2—WIK 2, WIK 3—Spaarnestad. CIOS 2—AW, HVS 4 De Blinkert 3. Dames, eerste klasse: Die Raeckse 2Velox (7 uur). OVRAGios (8 uur). Tweede en derde klasse: Gios 2 HBC 2, Die Raeckse 4De Blinkert 2, OSS 2—DSS 2, PWN—Santpoort, OVRA 2 Eclecta 2, Velox 2—AVC 2, MHBS 2— SSO, JBSDie Raeckse 3 en Vesmia 2 OG. Dinsdag In de sportzaal van HBC aan de Cru- quiusweg in Heemstede vindt dinsdag avond de belangrijke strijd plaats tussen leidster HBC en de kampioene van vorig seizoen en de grootste concurrent van de Heemsteedse dames, De Blinkert. Als De Blinkert zich snel aan de speelgelegenheid kan aanpassen dan zijn wij nog niet zeker van een Heemsteedse zege. Het programma luidt: HBCDe Blin kert (8.15 uur), HBC 3—Set Up. Heren: HBC 2—WIK. Vandaag spelen de heren van Die Raeck se en de dames van MT' 4 in Castricum tegen The Smash met redelijke kans op winst. ten voerde namens de Haarlemse afdeling van „St. Josei" woord. Hij bood een ge schenk onder couvert aan. Nadat de heer P Zegwaart namens de bond van katholiek overheidspersoneel zijn felicitaties had verbonden aan de bes te wensen voor de toekomst, verklaarde pastoor H. A. J. Drost dat zijn waardering voor de verrichtingen van de jubilerende afdeling niet onder woorden viel te bren gen. In het bijzonder noemde hij het werk van voorzitter Van der Linden. De heer Van der Linden sprak tenslotte een dankwoord. Des avonds werd het feest besloten met een amusementsprogramam, dat verd verzorgd door Joop Boeree, Herman Teu- nissen en Geraldy. Bij gelegenheid van het veertigjarig be staan van de afdeling Haarlem van de ARKA, de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging, is de yoorzitter. de heer J. J. Loerakker, benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. De geestelijke adviseur van de afdeling, pater dr. C. Albers O.E.S.A., heeft de on derscheiding opgespeld tijdens een drukke receptie, die zaterdagmiddag in café-res taurant Brinkmann is gehouden. Vele sprekers hebben deze middag het bestuur van de ARKA-afdeling hun gelukwensen aangeboden. Ondermeer gaven van hun belangstelling blijk: de bisschop-coadjutor van Haarlem. Z.H. Exc. mgr. J. A. E. van Dodewaard; de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers; wethouder J. A. Schippers, de gemeente-secretaris, mr. H. E. Phaff; de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. G. L. van der Wil ligen; vertegenwoordigers van de ABVA. de Christelijke Bond van Overheidsperso neel, de r.-k. politiebond „St. Michaël" en de KABO. Vertegenwoordigers van de af delingen Den Haag, Alkmaar en Zaandam waren mede aanwezig, alsmede hoofden van gemeentelijke diensten en enige raads leden. De burgemeester van Haarlem zei onder meer: „Treurt er niet om als tot in den treure moppen over ambtenaren worden verteld. Uw leden staan uitstekend aan geschreven." De burgemeester noemde de onder scheiding van de heer Loerakker wel ver diend. Met succes is gestreefd om de positie van de ambtenaren op een hoger peil te brengen. Pater Albers had erop gewezen dat de heer Loerakker, die tevens secreta ris van de landelijke bond is, vele uren voor de bond heeft opgeofferd. „Hij staal altijd klaar als een uitstekend pleitbezor ger en is niet gemakkelijk uit het veld te slaan". De heer Loerakker toonde -.ich dankbaar voor de onderscheiding. Hij zag hierin een waardering voor het werk van de gehele afdeling. Nadat de heer J. van der Berg namens de Katholieke Bond van Overheidspersoneel zijn felicitaties had aangeboden, zei de heer Loerakker: „Wij werken prettig samen. Het belang van alle ambtenaren staat ons voor ogen". De heer A. Onkenhout voerde namens de Algemene Ambtenarenbond en de heer R. N. Busser als afgevaardigde van de Christelijke Bond van Overheidspersoneel het. woord. Waar dering bleek ook uit de woorden van de heer F. van Egmond, hoofd van de afdeling personeelszaken ter gemeentesecretarie. De officiële sprekers werden afgewisseld door een rij van meisjes en jongetjes die in een versje kwamen zeggen, dat zij net een mooi feest vonden. De toespraken gin gen in enkele gevallen vergezeld van ge schenken. Pater Albers heeft zondagmorgen in de kapel van het Triniteitslyceum een plech tige H. Mis voor de leden opgedragen. Als uitgangspunt voor zijn preek had pater Albers genomen: „Alle gezag komt van God". Uitvoerig sprak hij over de christe lijke geest, waarmee de ambtenaar het ge zag moet dienen en handhaven. BEVALLEN van een zoon 16 oktober: E. C- de Wit-van Warmerdam: 17 oktober: T. van Hengel-van der Reijden; C. J. Ley- feldt-van Dijk; M. M. de Vendt-Hameet- man; W. C. His-van der Werff; C. J. Teijs- se-van Odijk. ONDERTROUWD: 18 oktober: P. A. Groen en E. M. Habraken; B. D. Vermaas en E. Teunissen; H de Vries en E- Heeres. GEHUWD: 18 oktober: J. Cha. Vosshard en C. E. Butterbrodt. OVERLEDEN: geen. In de afgelopen week zijn in Haarlem ongelukken gebeurd, waarbij lichame lijk letsel werd veroorzaakt en twee doden vielen te betreuren. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied gebeurde gestegen tot achthon derdvijftien. Bovendien waren er veer tien dodelijke ongevaVen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door "•ote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik Zaterdag was de heei P. J. Veen uit de Olmenstraat in Haarlem veertig jaar in dienst bij Boom-Ruigrok n.v Dat hij daai als een bekwaam vakman de heer Veen is werkzaam op de monntypeafdeling en een sympathiek collega staat aange schreven. werd hem verteld tijdens een huldiging in de kantine. Verscheidene sprekers hebben het woord tot de jubila ris gericht en hem van hun waardering doen blijken. De directeur de heer J. H. Boom liet uit komen dat de heer Veen veertig jaar lang de machines goed heeft laten draaien. Te vens heeft deze meegeholpen aan de op bouw van de bedrijfs-e.h.b o. De direc teur bood een gi schenk onder couvert aan Voorts overhandigde hij het getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met de draagmedaille. De voorzitter van de afdeling Haarlem van de Katholieke Grafische Bond, de heer H. G. C. Essénberg, noemde de heer Veen een vertrouwensman van de organi satie. Vele leden komen bij de heer Veen om raad. Hij bood de jubilaris een ge schenk onder couvert aan en diens echt genote een boeket bloemen. Herinneringen aan vroeger jaren werden opgehaald door de chef van de zetterij, de heer J. Teesink. Namens de personeels vereniging sprak de heer D Lefèbre. die dank bracht voor hetgeen de heer Veen als bestuurslid van de personeelsvereni ging heeft gedaan. Tevens memoreerde hij dat de heer Veen de Haarlemse kla- verjasbond voor bedrijven heeft opgericht en zich hiervoor mede als competitielei- der verdienstelijk heeft gemaakt. Voorts spraken de heren Mentjox en Smit, resp. namens het hoofdbestuur van de Klaveriasbond en namens de Haar lemse klaverjasbond voor bedrijven. Ook deze toesoraken gingen met geschenken gepaard. Nadat de heer C. Rip als voor zitter van de jubileumcommissie het woord had gevoerd, sprak de heer Veen een dankwoord. Zondagmiddag omstreeks drie uur heeft zich op de Amsterdamsevaart ter hoogte van de Prins Bernhardlaan in Haarlem een botsing tussen een personenauto en een bromfiets voorgedaan. De uit de rich ting Amsterdam komende automobilist wilde linksaf de Prins Bernhardlaan in slaan. Hij zou daarbij de uit tegenoverge stelde richting naderende bromfietser, die rechtdoor wilde rijden geen voorrang hebben gegeven. Als gevolg van de aan rijding kwamen de bromfietser, een KLM- employé uit Amsterdam en zijn 54-jarige echtgenote, die op de duo zat, te vallen. De laatste werd met een hersenschudding naar de Mariastichting overgebracht. Haar man kreeg een bloeduitstorting aan een van zijn enkels. De bromfiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. De Nederlandse Bromfietsbond heeft de minister van Verkeer en Waterstaat ver zocht af te zien van zijn voornemen, een maximum snelheid voor bromfietsen bin nen de bebouwde kom van 30 km. per uur in te stellen. De bond verklaart niet ervan overtuigd te zijn. dat een dergelijke maat regel het verkeer ten goede zal komen. van de spontaneïteit der expressie (zoals in het „Veni Creator") en leidde dit inter pretatieprincipe tot een te veel aan scan dering. Heel verdienstelijk kon reeds de uitvoering van het werkje van Brumel en van „Dir, Seele des Weltalls" genoemd worden. „Proza en Poëzie" had op deze avond de mannenzangvereniging „Apollo" uit Rotterdam als gast in haar midden. Dit koor, dat tal van goede stemmen telt, heeft onder leiding van zijn dirigent Jan Lucas werken van Stürmer, Saint-Saëns, Monnikendam en Hegar gezongen. De dirigent van het Rotterdamse koor zocht de uitdrukkingskracht vaak in genuan ceerde klank, waardoor het woord zelf in onduidelijkheid en zonder eigen werking op de achtergrond kwam te staan. Het meest viel dit bij het zingen van „Wande rers Nachtlied" op. Er kwamen echter ook ongenblikken van overtuigender zang, zo als in „Sérénade d'hiver" van C. Saint- Saëns en in Monnikendams „Magnificat". Het concert werd besloten met een ge combineerde uitvoering door de twee ko ren van het „Te Deum" van Hubert Cuy- pers, waarbij Ernst van 't Kaar het grote ensemble imponerende zang afdwong. De sopraan May Oranje-den Uyl, die als so liste medewerkte, zong met glanzende stem prachtige werken van Purcell, Men delssohn, Albert de Klerk en Hendrik An- driessen, muziek die de uitnemende kwa liteiten van haar zangkunst deed uit komen. De zangeres werd bij haar op treden voortreffelijk aan de vleugel en aan het orgel begeleid door Simon C. Jan sen, die ook de koren tot een muzikale steun was. Met een knappe voordracht van een nogal oppervlakkig variatie werk over „Merck toch toe sterek" van Cor Kee demonstreerde Simon C. Jansen nog zijn bijzondere vaardigheid als or ganist. P. Zwaanswijk „Zang en Vriendschap Het bestuur van de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem bericht ons de mededeling te hebben ont vangen, dat de voorzitter, de heer A. J. van Houten te Heemstede, zich genood zaakt heeft gezien om gezondheidsredenen zijn functie van voorzitter van Nederlands oudste mannenkoor neer te leggen. Ongetwijfeld betekent dit, aldus het be stuur, voor „Zang en Vriendschap" een groot verlies. Na zijn benoeming op 15 ju li 1949 heeft de heer Van Houten de Lie dertafel grote diensten bewezen en zich een alleszins bekwaam verenigingsleider getoond. Zijn brede kijk op het organisa tieleven, zijn liefde voor en kennis van de muziek, die hij met zijn echtgenote ge meen heeft alsook de warme belangstel ling voor het persoonlijk leven van de le den der vereniging, hebben hem en me vrouw Van Houten bij de koorzangers in hoog aanzien geb'-acht. Het thans geno men besluit, dat de aftredende voorzitter zelf zeker zwaar gevallen zal zijn, zal in brede kringen van „Zang en Vriendschap" teleurstelling hebben verwekt. Gedurende de negen jaar, waarin de heer Van Houten het voorzitterschap ver vulde, heeft hij voor „Zang en Vriend schap" veel wet err te bereiken en de wijze waarop hij bij tal van belangrijke en of ficiële gelegenheden o.a. de organisatie van het Rampenfondsconcert in 1953 en de viering van het 125-jarig bestaan in 1955— de vereniging mede heeft geleid en verte genwoordigd. was boven alle lof verheven Ter gelegenheid van voornoemd jubileum werd de nu afgetreden voorzitter benoemd tot erelid van „Zang en Vriendschap". Nieuws in het kort Buurtvereniging „Ovcrveen". Vrij dagavond 24 oktober zal mevrouw Cobi Schreyer uit Zwanenburg voor de leden van de Buurtvereniging „Overveen" in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen een programma van bal laden en volksliederen uit Nederland en vele andere landen ten gehore brengen, waarbij zij zich begeleidt op een gitaar. Auto tegen paal. Zaterdagmiddag om kwart over vijf is een vijfentwintigjarige musicus uit Haarlem, rijdende op de Zee weg in Overveen, richting Zandvoort, ver moedelijk door het opwaaiende zand met zijn auto geslipt bij de Kop Zeeweg. Via de afrastering reed hij bij restaurant „Zonnehoek" tegen een paal. De bestuur der is met een hoofdwonde naar het Marinehospitaal in Overveen vervoerd. Nadat de wond was gehecht, kon hij naar zijn woning terugkeren. De auto is voor nader onderzoek naar de gemeentewerf van Publieke Werken te Overveen over gebracht. Textielroof. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een textielzaak aan de Grote Houtstraat in Haarlem. Voor bijgangers bemerkten zondagmorgen om streeks kwart over elf dat de deuren van een der étalages openstonden. Er worden tien coupons stof ter waarde van 257, vermist. Het Amsterdamse Bos. De afdeling Bloemendaal en omstreken van de Konink lijk Nederlandse maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde zal op dinsdagavond 28 oktober in hotel „Rusthoek" een leden vergadering houden, waar door de dienst van Publieke Werken uit Amsterdam de film vertoond zal worden „Het Amster damse Bos na 20 jaar". Bescherming Bevolking. Donderdag avond 23 oktober zal de afdeling Bloemen daal van de Nederlandse Christen Vrou wenbond haar maandelijkse ledenvergade ring houden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. De heer J. Buiter, hoofd van de Bescherming Bevolking te Bloemendaal zal een voorlichting geven met films over „Bescherming bij atoomgevaar". Vrijdagavond 24 oktober vergadert de afdeling Overveen in gebouw „Irene" aan ae Elswoutslaan in Overveen, waarop de burgemeester van Kwadijk, mr. C. Kooiman een lezing met film zal houden over de Stichting B.B. (Bescherming Bevolking). Ouderavond Hartenlustschool. Vrijdag 24 oktober zal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal een ouder avond van de Hartenlustschool gehouden worden, waarop afscheid zal worden geno men van de heer D. Krabbendam, een van de leerkrachten, wegens zijn vertrek naar Wageningen. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding zal de film „Vijf punten voor" vertonen, welke film zal worden ingeleid door mejuffrouw L. van Wezel, werkzaam op dat bureau. Bromfietser maakte val. In de nacht van zaterdag op zondag om kwart over vier, is een 24-jarige autospuiter uit Haar lem. die op de Zeeweg te Overveen een bromfiets bereed, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van de weg, aan het begin van de Zeeweg in Overveen, rijdende op de noordelijke rijbaan, gevallen. Hij liep daarbij een hoofdwonde op en werd naar het Marinehospitaal in Overveen vervoerd. Nadat de wonde was gehecht kon de brom fietser naar huis terugkeren. Botsing. Tijdens de zondagmiddag ge speelde voetbalwedstrijd tussen Geel-Wit en Teylingen op het terrein van Ripperda in Haarlem-Oost kwamen de middenvoor van Geel-Wit en de doelverdediger van Teylingen met elkaar in botsing. De laatste, een 24-jarige kantoorbediende uit Sassen- heim. liep daarbij een hersenschudding op en moest naar de Mariastichting worden overgebracht. Later is hij naar zijn woning vervoerd. Binnenkort zal de Haarlemse gemeente raad een voorstel van B. en W. te behan delen krijgen waarin is opgenomen het uitbreidingsplan „Penningsveer", dat gronden bevat, gelegen in het oostelijk deel van de Veerpolder en het oostelijk en noordelijk deel van de Waarderpolder. De binnen bet plan gelegen gronden zijn voor namelijk bestemd voor recreatie en het plan bedoelt een afronding te zijn van het in de Waarderpolder geprojecteerde indu striegebied. Wanneer het project gereali seerd zal zijn dan zal er een uitgestrekte parkstrook zijn ontstaan langs de oevers van het Noorder Buiten Spaarne, de Mooie Een 47-jarige inwoonster van Heemste de is zaterdag op heterdaad betrapt toen zij een zelfbedieningswinkel in Haarlem wilde verlaten zonder de door haar mee genomen boodschappen te betalen. De waarde van de niet betaalde goederen be droeg ongeveer zes gulden. De Heem steedse heeft tegenover de politie bekend zich meermalen aan dit soort diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Zij is in ver zekerde bewaring gesteld. Vanmorgen heeft in het stadhuis te Haarlem de openbare aanbesteding plaats gehad van het vernieuwen van de riole ring in de Willem de Zwijgerlaan, met bij komende werken. Er waren dertien in schrijvingen binnengekomen. De hoogste was afkomstig van het aannemingsbedrijf J. G. Nelis en Zonen te IJmuiden met f 65.965.-. De laagste inschrijver was L. Ch. Iske en Co te Amsterdam met f 36.975.- Daarop volgde G. Hulsebosch te Bloemen daal met 46.800.-. Voorts waren er twaalf inschrijvingen binnengekomen voor het vernieuwen van de riolering in de Kleverparkweg, in de Santpoorterstraat en in het Santpoorter plein. De hoogste was hier afkomstig van het Haarlems grond-, hei- en aanne mingsbedrijf te Haarlem met f 99.200.-. De laatste inschrijver was D. R. de Jong te Haarlem met 70.965.-. Nel en de Liede, waarin vooral ten behoe ve van de bewoners van het oostelijk deel van Haarlem-Noord verschillende recrea tievoorzieningen worden getroffen zoals sportvelden, volkstuinen, speelweiden en een jachthaven. Deze parkstrook zal, zo schrijven B. en W„ van het woongebied uit bereikbaar dienen te zijn via een over het Noorder Buitenspaarne te bouwen brug. Ten zuiden van de Oudeweg zijn er gron den aangewezen voor het agrarisch be drijf. De hier reeds van ouds bestaande toestand wordt zodoende in dit uitbrei dingsplan vastgelegd. Verder zal een deel van de westelijke oever van de Liede, die uit landschappelijk oogpunt van grote be tekenis is in het plan worden bestemd als natuurmonument. Dit deel bevindt zich net ten noorden van de Amsterdamsevaart. De bestaande bebouwing bij Penningsveer is in het plan gehandhaafd. De in het plan ontworpen rioolwaterzui vering is uiteraard bedoeld voor een groot gedeelte van de gemeente Haarlem. B. en W. verzoeken tenslotte de raad om bij aan vaarding van het plan „Penningsveer" de vier eerder aangenomen uitbreidingsplan nen daterend van november 1933, juni en juli 1939 en maart 1943 in te trekken. Nacht doorgebracht in onbeheerd staande auto Het Haarlemse gezin Warmer dat, zo als wij in de krant van zaterdag bericht ten, vrijdagnacht zijn tenten in het poli tiebureau aan de Smedestraat in Haarlem heeft opgeslagen nadat het die dag uit zijn onbewoonbaar verklaarde woning aan de Delftstraat was gezet, heeft zondagavond opnieuw een beroep op de gastvrijheid van de Haarlemse politie moeten doen. De heer Warmer heeft de gehele zater dag en zondag besteed om naar woonruim te voor zich, zijn vrouw en twee kleine kinderen te zoeken, echter zonder resul taat Het gezin heeft de nacht van zaterdag op zondag doorgebracht in een auto, die ergens onbeheerd langs de kant van de weg stond.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5