De „Boschkerk" werd vol water gepompt om brand te blussen Transportbrug van Centrale van PEN over de sluisweg Straks vierhonderd ton kolen per uur automatisch naar de vuren Seheltema aan de Kieuwe Zijds. Kerkelijk Nieuws Conferentie met Australië over Nieuw Guinea Mgr. J. M. Holterman bisschop van Willemstad Confectiefabriek in Groningen uitgebrand CNV beziet probleem van de ambtenarenstatus Kleur naar wens HARDNEKKIGE SCHEEPSBRAND Vrachtschip gezonken nabij Urk Landmijnen opgebaggerd bij vroegere Velserbrug MAANDAG 20 OKTOBER 1958 NA VEEL PASSEN en meten is zaterdagmiddag de Sluisweg in Velsen ter hoogte van de centrale van het PEN overspannen door een deel van de zes honderdvijftig meter lange transportbrug, waarover straks vierhonderd ton kolen per uur voor de elektriciteitsvoorziening van Noordholland kan worden aan gevoerd. Het spannen van het brugdeel tussen de verdeelstations aan weerszijden van de Sluisweg, was een spectaculair karwei. De Sluisweg moest geruime tijd voor het verkeer worden gestremd. De uit voerder van de firma Verhagen, de heer J. Wijker, die het karwei met fluit signalen regelde, sprak van millimeterswerk. De brug, die een nieuwe fase in de geschiedenis van het PEN inluidt, zal half 1959 zijn voltooid, Hij kan uniek voor Noordholland worden genoemd. transportband zijn gelost, komt er geen hand meer aan te pas. De ingebruikneming van de band komt tevens neer op een be langrijke lostijdbesparing. De brug biedt een merkwaardige en boeiende aanblik. Hij zweeft op één plaats zevenentwintig meter hoog boven de be gane grond. Hij loopt hoog over alle ob stakels op de loskade, Sluisweg en de terreinen van de Hoogovens en het PEN, Men hoeft niets voor de bouw van deze brug af te breken. De transportbrug bestaat uit zes secties, die tussen verdeelstations zijn gespannen. De ene kant van zo een sectie zit vast aan het station, de andere kant rust op een z.g. roloplegging. Dat is noodzakelijk in ver band met het krimpen van het staal „Over een lengte van 250 meter stalen brug moet men met zeven cegtimeter krimpen reke ning houden", vertelde de hoofduitvoerder van dit spectaculaire werk, ir. J. Q. G. Slenter van de N.V. Eland Brandt in Amsterdam. Deze firma voert het werk uit als onder aannemer van de n.v. Industrie Wolf, die met de gehele uitbreiding van de centrale in Velsen is belast. Men zal zevenhonderd ton staal in de zeer lange brug moeten verwerken. Lostijdbesparing De voltooiing van de transportbrug zal een totale omwenteling van de tor nu toe gevolgde methode bij het lossen van de kolen uit de schepen teweeg brengen. Nu worden de kolen nog altijd van de loskade aan de binnenhaven per spoorwagon naar de bunkers van het PEN vervoerd. Straks zal een kraan de kolen uit het schip op de transportband, die over de brug loopt, storten. Via de verdeelstations zullen de kolen dan snel en zeker naar de verschillende opslagplaatsen bij het oude en het nieuwe ketelhuis en in het kolen- park worden gedirigeerd. In de bunker bij het oude ketelhuis kan men een reserve-voorraad van vijfenzeven tig ton storten. Wanneer de band onver hoopt eens zou haperen, kunnen deze kolen op de „ouderwetse" manier per spoor naar de centrale worden vervoerd. Met de ingebruikneming van de trans portbrug zal dus het gehele kolentransport van de kade naar de vuren van het PEN automatisch gaan. Zodra de kolen op de Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Lekkerland (wijk Dorp) P. de Jong te Kootwijk, die bedank te voor Nieuwe Tonge (toez.) en voor Veo- nendaal (toez.). Bedankt voor Boven-Hardinxveld J van Sliedregt te Putten. Toegelaten tot de Evangeliebediening dp heren P. J. Mulders te Amsterdam-Zuid en J. J. van Thiel te Leerdam (Vliets- kant 29). Geref. Kerken Bedankt voor Oude Pekela G. de Zeeuw te Schoonoord. Geref. Gemeenten Tweetal te Middelharnis Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en A. F. Honkoop te Goes, van wie eerstgenoemde is beroepen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Almelo J. A. Brandsma te Heerenveen. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal te Rijssen W. van Dijk te Graf horst en B. Toes te Kinderdijk. Van 20 tot 24 oktober zal te Canberra de eerste conferentie worden gehouden tus sen hoofdambtenaren van Australisch en Nederlands Nieuw Guinea en vertegen woordigers van de Australische departe menten en van de Nederlandse ministe ries van Zaken Overzee en Buitenlandse Zaken. Deze conferentie is een uitvloeisel van de gemeenschappelijke Australisch-Neder- landse verklaring van 6 november 1957. Daarbij zijn de Australische en Neder landse regeringen overeengekomen een beleid te voeren, dat gericht is op de poli tieke, economische, sociale en opvoedkun dige vooruitgang van de bevolkingen van beide delen van Nieuw-Guinea op een wij ze, die rekening houdt met de ethnologi- sche en geografische verwantschap van deze gebieden. Daartoe zullen zij de be staande samenwerking tussen de be stuursorganen in die gebieden voortzetten en versterken. Op de conferentie zal worden nagegaan welke maatregelen kunnen worden geno men om te komen tot betere kennis van de wederzijdse gebieden en hun problemen tot verbetering van de contacten en tot versterking en uitbreiding van de samen werking tussen de bevolking van beide gebiedsdelen. Mgr. J. M. Holterman is zaterdag geïn stalleerd als eerste bisschop van Willem stad op Curasao, in aanwezigheid van tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, onder wie mgr. dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop van Utrecht, en gouverneur drs. A. B. Speekenbrink. In de Schoolstraat te Groningen is zon dagavond een gebouw, waarin een con fectiefabriek en een kerk waren gevestigd, nagenoeg geheel door brand vernield. De brand is uitgebroken op de bovenverdie ping, waar de confectiefabriek „Alvo" is gevestigd- In de benedengedeelte van het gebouw was juist een jeugddienst van de Vrije Evangelische Gemeente aan de gang. De jongelui snelden naar boven om te zien of zij hulp konden bieden. Toen de deur boven werd geopend wakkerde het vuur door de trek nog aan. De brandweer kon niet veel meer redden. De bovenverdieping brandde geheel uit en de benedenverdie ping, die pas kortgeleden als kerk was in gericht, liep zeer grote schade op. Een deel van de inventaris van de kerk kon worden gered. Dezer dagen heeft het Christelijk Natio naal vakverbond op een studieconferentie in Utrecht de „bijzondere status" van de ambtenaar aan de orde gesteld. Binnen kort zal er een rapport verschijnen van een staatscommissie over de vraag, of de ambtenaar ondergebracht dient te worden in de sociale verzekeringswetgeving. Te vens bezag de commissie de vraag of een bijzondere reglementering van de rechts positie der ambtenaren noodzakelijk is. Het C.N.V. zal dit rapport afwachten al vorens een definitief standpunt te bepa len. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Rupert, wees erop, dat de status van de ambtenaar gevolgen heeft voor zijn rechtspositieregeling, het stakingsrecht en de medezeggenschap. Momenteel worden de ambtenarensalarissen eenzijdig door de overheid vastgesteld. De ambtenaren vallen niet onder de sociale verzekerings wetten en van medezeggenschap is geen sprake. De heer Ruppert vroeg zich af, of deze consequenties van de bijzondere dienstverhouding waarin de ambtenaar tot de overheid staat, inderdaad in alle opzichten juist zijn. „Op grond van de re denering, dat de overheid ook als werk geefster overheid blijft, kan men toch niet zeggen, dat zij als werkgeefster boven de wet en boven zedelijke wetten verheven is", aldus de voorzitter. Twee inleiders bleken van mening te verschillen over de vraag, of de sociale verzekeringswetten ook op de ambtenaren zouden moeten worden toegepast. De heer C. J. van Mastrigt, tweede voorzitter van het C.N.V. verklaarde niet in te zien, waar om werknemers in dienst van de overheid niet, en werknemers in particuliere dienst wel onder de sociale verzekeringswetge ving vallen, terwijl beide groepen toch aan dezelfde risico's onderhevig zijn. De heer W. Wieringa, secretaris van de Nederlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, stelde hier tegenover, dat de bijzondere dienstverhouding tussen ambtenaren en overheid wel de bestaan de verschillen rechtvaardigt en zelfs nood zakelijk maakt. ST. LOUIS (UPI) Het zal misschien mogelijk worden de huidskleur van de mens te wijzigen. Dit zei Morris Fisch- bein, oud-redacteur van het blad van de Amerikaanse medische vereniging, in een redevoering te St. Louis. Hij baseerde zijn veronderstelling op de vooruitgang van de wetenschap ten aanzien van klieren. On langs zijn onder meer de hormonen ont dekt, die de groei en de pigmentering re gelen. Bij nadere studie hiervan zou het mogelijk kunnen worden het ontstaan van de huidskleur te regelen. Zondag heeft in de haven van Rotterdam een hardnekkige brand gewoed op het m.s. „Boschkerk" van de Verenigde Nederland- sche Scheepvaart Maatschappij. De schade is zo groot, dat het nog niet zeker is of het dertig jaar oude schip zal worden hersteld. De grootste schade is aangericht in de machinekamer, waar de brand is ontstaan. Later is het vuur doorgebroken naar de ruimen in het achterschip, zodat ook daar grote vernielingen zijn aangericht. Enkele keren is de „Boschkerk", die aan het terrein van de Holland Amerika-Lijn in de Rijnhaven te Rotterdam lag, ont ruimd, omdat men vreesde dat de ketels zouden ontploffen. De gehele dag heeft de brandweer geprobeerd het vuur te ver drijven. Tenslotte echter moest men het schip vol water laten lopen, hetgeen met twintig stralen is gebeurd. Verzwaard door deze watermassa zakte het schip naar de bodem. Omstreeks half vijf zondagmorgen had een donkeyman een brander van de olie ketel door een nieuwe vervangen. Toen hij de brander wilde aansteken sloeg een grote steekvlam uit de ketel en tegelijkertijd stroomde er olie uit het reservoir. Hij en een assistent-werktuigkundige wisten op het nippertje uit de machinekamer te komen. Gealarmeerd door de dikke rookwolken, die uit het schip opstegen, verscheen spoe dig de brandweer bij het schip. Het was echter onmogelijk om tot de machinekamer door te dringen, zodat via de luchtkokers schuim op de vuurzee werd gespoten. De bunkers waren gevuld met honderden tonnen stookolie, hetgeen de bluswerk zaamheden bijzonder gevaarlijk maakte. Brandweerlieden probeerden via de schroefastunnel van het achterschip in de richting van de machinekamer te kruipen. Van de stalen wanden van de machine kamer sprongen gloeiende draadnagels weg, hetgeen deze pogingen verijdelde. Zakken post werden uit het schip gehaald, alsook de scheepspapieren en de persoonlijke be zittingen van de bemanning. Het grootste deel van de opvarenden was niet aanwezig. Tenslotte besloot de brandweer de machinekamer vol te pompen. Met twintig stralen werd dit plan uitgevoerd. Daarmee was de brand midscheeps weliswaar ge blust, maar inmiddels was het vuur over geslagen naar ruimen in het voorschip. Daarvan werden de luiken geopend om nog zoveel mogelijk te kunnen lossen. De „Boschkerk" was intussen met de railing onder de kade komen te liggen. In de loop van de avond kreeg de brandweer de bra vrijwel geheel onder de knie. Pompb^i begonnen toen het bluswater uit hel te pompen. De „Boschkerk" zou dinsd naar Bombay vertrekken, maar deze r* kan thans niet doorgaan. Het motorvrachtschip „Risico" js za|5r dagavond op ongeveer 800 m. afstand van de Urker haven gezonken. Aan boord be. vonden zich schipper J. Stam, diens vrouw en een kind. Het schip, 180 ton, geladen met betonijzer, was op weg van Amster'. dam naar Lemmer. Tengevolge van zeer slecht zicht doe- hevige regenvlagen raakte het schip nabij Urk aan de grond. Schipper Stam wist het op eigen kracht weer vlot te brengen, doei toen bleek dat vaartuig lek gestoten was, Hij zette het weer aan de grond en gaj noodsignalen. Eige sleepboten voeren uit en nadat de opvarenden van boord gehaald waren maakten twee boten vast om te trachteu het schip naar de haven te slepen. De* poging mislukte, daar de „Risico" zo sne' water maakte, dat het vaartuig op ;v meter van de Urker haven zonk. Kanaalverbreding De baggermolen „Rhea" van de Amster damse Ballast Maatschapp, die bezig jj met het weggraven van de grond in c; flessenhal van het Noordzeekanaal in Vel sen ter hoogte van de voormalige Velser brug, heeft landmijnen opgebaggerd, He! zijn mijnen, die waarschijnlijk in de oor logsjaren aan de voet van de spoorbnu op de dijk aan de noordoever van hei kanaal zijn gelegd. Deze gevaarlijke vondst heeft de tasi van de kanaalverbreders aanzienlijk moei lijker gemaakt. Zij zullen nu zeer nauw keurig toezicht moeten houden op het mt het kanaal gebaggerde zand, dat met bak ken naar de Zaan wordt gebracht, way het op voor woningbouw bestemde terrei nen in Krommenie moet worden opgespo ten. Ook het toezicht in Krommenie s uiteraard zeer verscherpt. Rook met verstand rook met smaak rook sigaren Deze mouflon-mantel bewijst dat lekker-warm èn chic samen kunnen gaan. Het blijkt uit de prachtig-vloeiende schouderlijn... uit de hoge Empiiestiksds die (leukl) op de -mouw herhaald wordea... uit het koket» bobby kraagje met dönszacht Perusianer bont... uit de royale rug met een splitje dat eindigt in een speek strikje... In de prachtige tinten royal, rood, groen, marengoi, lever en beige. Voor de hoe-kan-het prijs 'van f 110.- Uw oude Stofzuiger is geld waard! U kunt deze inruilen bij aankoop van een nieuwe. Keuze uit alleen Ie klas fabrikaten o.a. Hoover, Erres, Ruton, Holland-Electro Excelsior KOK, Kruisstraat 5 Haarlem. Telefoon 18901» Verslaggevers, redacteuren en persfotografen lopen bij Seheltema in cn uit, drinken hier een kop koffie of een biertje en komen er even op adem onder het genot van een goede sigaar. De Nieuwe Zijds te Amsterdam is een brandpunt van pers-activiteit. Hier zijn de grote nationale dagbladen gevestigd en draaien de reusachtige rotatie-persen het wereldnieuws de deur uit. Een jachtig bedrijf, waarin café Seheltema een rustpunt betekent. Men ziet er veel sigaren roken. Juist die mannen, die een druk leven hebben, roken graag sigaren. Het roken van sigaren werkt ontspannend en inspirerend - èn voor de mensen van de krant èn voor iedere man die midden in het moderne, gejaagde leven staat. Daarom roken tegenwoordig steeds méér mannen sigaren! En U Oók al aan de sigaar? Streeizacht ledervelours in een coupe die wel Haute Couture lijkt; zó ingenieus: Op de rug lopen slanke stiksels toe m een .pand", waar heel koket een loopplooitje uit tevoor schijn danst. Het persianer kraagje is een heel modieuze bekroning. In reseda, lever, groen, marine en beige- Alleen... wèl gauw weg, met zo'n prijs: f 128.-

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8