Geen stopzetting zonder een waterdicht controlesysteem Oost-Duitsland biedt Bonn een voordelige goederenruil aan Hoog tijd voor nieuw beraad Andere aspecten van ontwapening mogen niet verwaarloosd worden raatótcel C N Van dag tot dag Speculaties 3 Ulbricht poogt verwarring te stichten in Bonn Officiële koerier uit wantrouwen teruggezonden Tito naar Djakarta NEDERLAND EN DE KERNPROEVEN Dertig rebellen gedood bij gevechten op Sumatra /"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: BANG J Massamoordenaar Koch staat in Warschau terecht Hij beklaagt zich over de slechte behandeling Op de y WOENSDAG 2 2 OKTOBER 1958 Ik moet zeggen, lekkerman jullie dragen met Ibis shag je steentje bij! Dank je! Wij doen ook echt ons best om die Ibis shag zo lekker mogelijk te maken. Virginia - Half Zware of American het blijft: Dobbelmann... I lekker man. j In cellofaan verpakt (Van onze correspondent in Bonn) De secretaris van de Oostduitse commu nistische parti.i Ulbricht, de eigenlijke machthebber van Oost-Duitsland heeft in een gesprek met de Wcstduitse hoogle raar Hagemann verklaard dat een West- duitse minister met een vertegenwoordi ger van de Oostduitse regering gesproken heeft over de Duitse eenheid. Deze mede deling is te Bonn ontkend en een poging genoemd om de Westduitse minister van Duitse Zaken, Lemmer, in een kwaad daglicht te stellen. Volgens Ulbricht had de bedoelde, maar ongenoemde Westduitse minister gespro ken over een confederatie van Oost- en West-Duitsland. Voorts over een commis sie, bestaande uit persoonlijkheden uit beide landen, die het vredesverdrag voor geheel Duitsland zou kunnen onderteke nen. Bonn moet niets van dit plan hebben. Ulbricht greep waarschijnlijk terug op een gesprek, dat minister Lemmer vroe ger eens gehad heeft met de voorzitter van de Oostduitse christendemocratische par tij, de overleden politicus Nuschke. Ul bricht poogt, zo zegt men te Bonn. Lem mer hoewel hij deze niet noemde in feite te belasteren. Daarnaast is Oost-Duitsland er volgens Bonn op uit de eenheidskwestie aan de verantwoordelijkheid van de grote vier voor dit probleem te onttrekken en er naar Russische wens een Duitse zaak van te maken. De Westduitsers wensen een commissie van ambassadeurs der grote vier, wil men over de eenheidskwestie onderhan delen. Men is daarbij bereid via Westduit se deskundigen hulp te verlenen. Kenne lijk wil Bonn bij een dergelijk gesprek ook wel Oostduitse, maar geen officiële rege ringsvertegenwoordigers aanvaarden. Overigens wil men geen stap op de weg naar erkenning ook van de Oostduitse re gering zetten. De hervatting van het bombardement op Quemoy komt de Amerikaanse regering zeer ongelegen in de binnenlandse verkie zingsstrijd. Gedurende de laatste weken hebben de republikeinen soms bescheiden soms met fanfare erop gewezen, dat zij door krachtig standhouden de communis ten tot vrede hebben gedwongen. Nu de communisten het vuren echter hebben her vat, kan de regering moeilijk meer prat gaan op dit succes. Naar verluidt heeft president Eisenho wer de rede, die hij maandag te Los An geles wilde houden, aanzienlijk moeten wijzigen tengevolge van de onaangename verrassing in het Verre Oosten. Het lijkt weinig waarschijnlijk dat de communis ten het vuren in de eerste plaats hebben hervat teneinde de republikeinen een ex tra zware nederlaag te bezorgen bij de verkiezingen van 4 november. Vrijwel al le waarnemers te Washington brachten de hervatting van het bombardement in ver band met het bezoek van Dulles aan For mosa. Velen gisten dat de communisten beducht waren, dat Dulles Tsjang zou overreden zich vooral op Formosa te con centreren en Quemoy en Matsoe minder sterk te bezetten. Dit zou het begin kun nen zijn van een politiek, die op den duur zou moeten leiden tot de creatie van twee China's. Tsjang zou daarbij de ambitie moeten opgeven, eenmaal terug te keren naar het vasteland. Zulk een politiek, waar een groot deel van de wereldopinie mee zou kunnen in stemmen, moet Peking veel onaangena mer zijn dan een voortduring van de be zetting der kusteilanden, die bij veel van Amerika's bondgenoten onpopulair is. Van daar dat Mao thans zou trachten, hoe vreemd dit ook moge klinken, Tsjangs troepen op de kusteilanden te houden. Een hervatting van het bombardement zou het Dulles moeilijk maken Tsjang te bewegen tot enige reductie van zijn troepenmacht op Quemoy. Dit is echter niet de enige gissing, die in Washington wordt gemaakt. Men acht het in bepaalde kringen eveneens moge lijk dat Peking zich gekrenkt voelde, om dat de Amerikanen de veronderstelling hadden geuit, dat de communisten het bombardement niet konden volhouden en niet tot een effectieve actie in staat zijn. De hervatting van het vuren zou dan moe ten onderstrepen dat de kracht van Pe king nog steeds geducht is. Deze laatste speculatie echter lijkt ons ver-gezocht en voortspruitend uit een ty pisch Amerikaanse gedachtengang, die sterk geneigd is politieke doeleinden in overgesimplificeerde vorm over te bren gen op het niveau van het sentiment. Pe king en de macht achter dit nieuwe Chi na houdt er immers geslepener en ver derstrekkende ambities op na dan een der gelijke kinderlijke prestige-bravour. (Vervolg van pag. 1) grootst mogelijke staatkundige stabiliteit redelijkerwijs gewaarborgd is." Men ziet: al deze stemmen uit al die ver schillende milieus van Katholiek tot Nederlands Hervormd, van socialistische parlementariërs en juridische deskundigen tot zakenlieden met grote kennis van Indo nesië verkondigen in verschillende be woordingen dezelfde gedachte. Niet de gedachte: laten we maar zo gauw mogelijk en zonder enig voorbehoud de handen van Westelijk Nieuw Guinea af trekken. Maar wèl de gedachte: laten we ons toch niet blijven vastklampen aan een politiek, waar-van de onjuistheid hoe langer hoe duidelijker wordt, en liever gaan zoeken naar andere en betere oplossingen, waarbij overdracht van Nederlandse of erkenning van Indonesische soevereiniteit niet vooraf een uitgemaakte zaak behoeft te zijn, maar ook (om met prof. Röling te spreken) „niet is uitgesloten". Dit zou dus neerkomen op de bereidheid van onze regering en ons parlement om de kwestie Nieuw Guinea opnieuw onder de loep te nemen, onbevangen en dus ook zonder terug te grijpen naar en rechtvaar diging te zoeken van de standpunten, die m de afgelopen tien jaar zijn ingenomen. Maar en nu citeren wij Hanekroot ..dit veronderstelt een radicale ommekeer in de gezindheid der politieke partijen in ons land. Althans van de meeste. Is dit denkbaar, nadat zij zulke vierkante stand- Punten hebben ingenomen als zij metter daad gedaan hebben?" Het zou er treurig met ons democratische bestel voor staan, als dit niet denkbaar zou zijn. Want het is langzamerhand wel heel duidelijk geworden al ware het alleen uit de vier publikaties, waarop wij in dit artikel hebben gewezen dat men zich in brede kringen van ons volk niet 'anger kan verenigen met de tot dusver gevoerde Nederlandse politiek inzake Nieuw Guinea. En het behoort tenslotte tot de taak der politieke partijen, in het par lement een weerspiegeling te geven van betgeen in het volk leeft. Een eerste poging in die richting, onlangs door de heer Vermeer van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer gedaan, is gestrand op bet verzet, niet alleen van de andere WARSCHAU (UPI) Erich Koch, de vroegere Duitse „Gauleiter" in Polen, wordt in Warschau berecht, zittend in een leunstoel en klagend over zijn slechte ge zondheidstoestand en de „hel" van zijn ge vangenschap. Koch vertelde dat hij op 22 augustus was aangevallen door een „mis dadiger", die hem met een stok geslagen had en hem enige ribben had gebroken. Verder, dat hij voortdurend in zijn cel werd beledigd en bedreigd door „gespuis en woestelingen". Dat hij nog leeft dankt hij alleen aan de vrouwelijke dokter Ka- minska, „die van zorgzaamheid voor mij vervuld is hoewel zij joods is, een ideale dokter". (Reuter) Rechter Binkiewicz heeft geweigerd de aanklacht van zeven punten tegen Koch, die onder andere wordt be schuldigd van moord op talloze Joden, te wijzigen. De verdediger van Koch had be toogd dat vijf van de punten door amnes tie zijn ontkracht. De rechter stemde erin toe slechts de beide niet door de verdedi ging betwiste punten te beschouwen. Hij stond de verdediger voorts toe de beklaag de aan een grondig medisch onderzoek te laten onderwerpen. Dit onderzoek dat an derhalf uur duurde, werd verricht door twee professoren. Zij verklaarden na het onderzoek dat Koch lijdt, aan een chroni sche ziekte, doch dat hij het proces kan bijwonen. Na de hervatting van de zitting werd een begin gemaakt met het voorlezen van de acte van beschuldiging, die zestig pagina's beslaat. Daarin wordt Koch onder meer beschuldigd van misdaden tegen de bijwonen. Na de hervatting van de zitting mensheid door massamoorden, uitroeiing en deportaties. Hij wordt verantwoorde lijk geacht voor de dood van 72.000 Polen en vier miljoen Oekrainers in de oorlog en de moord op dertigduizend mensen bij een opstand in het ghetto van de Oost- poolse stad Bialystok. Koch, die een van Hitlers vertrouwde helpers was, werd in 1950 door de Britten voor berechting aan Polen uitgeleverd. Door zijn slechte ge zondheidstoestand is het proces herhaal delijk uitgesteld. Hij vroeg de rechters hem van de gevangenis naar een ziekenhuis te laten brengen „opdat ik mij kan recht vaardigen voor het Poolse volk, dat ik ge leerd heb te respecteren". (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Economi sche Zaken te Bonn heeft een speciale koe rier van de Oostduitse regering de deur gewezen, die met een auto uit Berlijn naar Bonn was gekomen om een plan van de Oostduitse minister van Handel, Rau, te overhandigen, waarin buiten de beperkte Oost-Westduitse handel om een ruilaan- bod wordt gedaan: steen, kolen en staal, tegen bruinkolen, suiker en tarwe. Bonn weigerde het plan-Rau van een Oostduitse koerier te ontvangen, omdat al le Oost-Westduitse handelszaken volgens afspraak via 't bureau te West-Berlijn lo pen en omdat Bonn niet de schijn wil wek ken de Oostduitse regering te erkennen door een officieel stuk te accepteren, waai-na Oost-Berlijn had kunnen zeggen dat er Oost-Westduitse onderhandelingen op hoog niveau aan de gang waren... Het feit dat West-Duitsland grote hoe veelheden onverkochte steenkolen heeft, wordt in Oost-Duitsland uitgelegd als een crisis-verschijnsel. Hetzelfde doet men daar met de Westduitse moeilijkheden in de staalindustrie. Grootmoedig doen de Oostduitsers alsof zij bereid zijn West- Duitsland uit de moeilijkheden te helpen, hoewel zij zelf niet in staat zijn aan hun normale leveringsverplichtingen te vol doen. Zij bieden aan om vier miljoen ton steenkool, tweehonderdduizend ton wals- materiaal alsmede chemische produkten, schoenen en textiel uit West-Duitsland af te nemen in ruil voor vier miljoen ton bruinkoolbriketten, 650.000 ton tarwe, 40.000 ton suiker en 20.000 ton varkens vlees. Over dit plan-Rau is tussen Oost- en Westduitse instanties op de gebruikelijke wijze te West-Berlijn onderhandeld. Het aanbod wordt voorts onderzocht te Bonn. Er gaan geruchten, dat Bonn het Oost duitse aanbod wel wil accepteren, hoewel men beseft dat Oost-Duitsland er propa gandistische munt uit kan slaan en aan de ongunstige Oostduitse positie in het ge heel van het handelsverkeer tussen beide landen niets veranderd zal worden door een tussentijdse handelstransactie, waar bij beide partijen voor dezelfde waarde leveren. Daarnaast wil men le Bonn wel eens zien hoe Oost-Duitsland dergelijke grote hoe veelheden suiker, tarwe en bruinkool op Kamerfracties, maar ook zelfs van zijn eigen partijgenoten in de regering. Daar door is een vrijmoedig en eerlijk debat over Nieuw Guinea teen verhinderd. Het is moeilijk, dergelijke manoeuvres achter de parlementaire schermen in overeenstem ming te brengen met zuivere democratische principes, want noch de regering, noch de politieke partijen zijn gerechtigd over wegingen van partij-politieke aard (of zelfs de overweging dat de wankele „brede basis" door een onzachte aanraking uit zijn evenwicht zou kunnen worden ge bracht) te laten prevaleren boven de wen sen en overtuigingen van de natie Het is dan ook dringend geboden, dat men eindelijk ook in Den Haag de nood zakelijkheid erkent van nieuw beraad over een kwestie, die ons land al zulke grote moeilijkheden heeft berokkend en al zoveel niet alleen in termen van materiële belangen, maar ook in die van menselijk geluk heeft gekost. Simon Koster korte termijn kan leveren. Deze hoeveel heden komen overeen met de helft van het gehele Oost-Westduitse handelsvolume per jaar. De vraag is gesteld of de Oost duitsers via het zenden van een koerier, van wie verwacht kon worden dat Bonn hem niet wilde ontvangen, dit plan-Rau zelf willen torpederen, omdat zij niet in staat kunnen zijn dergelijke grote hoeveel heden te leveren. Op deze wijze zou men de schuld op Westduitsland kunnen schui ven. BELGRADO, (Rtr.) —President Tito van Joegoslavië heeft dinsdag op een pers conferentie op Brioni verklaard dat uit zijn besprekingen met premier Djuanda van Indonesië, gebleken is dat er tussen beide landen een grote mate van overeen stemming bestaat over alle belangrijke in ternationale vraagstukken. Tito zei voorts dat Joegoslavië rubber, tin. olie en andere grondstoffen uit Indonesië kan im porteren in ruil voor technisch mate rieel en schepen. Djuanda verklaarde dat de besprekingen met Tito „open en op recht" zijn geweest. Hij zei voorts aat zo wel Joegoslavië als Indonesië bereid is hulp en leningen van elk land te ontvangen, mits hieraan geen beperkende voorwaar den zijn verbonden. Tito verklaarde nog dat hij van de winter een bezoek aan Indo nesië zal brengen. NEW YORK (Reuter en UPI) De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de UNO, mr. C. W. A. Schiirmann, heeft dinsdag bij de behandeling van het onl- wapeningsvraagstuk in de politieke commissie van de Assemblee verklaard, dat Nederland oprecht naar een spoedige en permanente stopzetting van de kernproeven verlangt, maar dat er geen sprake kan zijn van een dergelijke stopzetting zonder een waterdicht stelsel van toezicht, bekrachtigd door een formele overeenkomst. Er moet tevens vooruitgang worden gemaakt in andere aspecten van ontwapening, aldus mr. Schiirmann. „Het is derhalve een gebiedende eis, dat de stopzetting van kernproeven gevolgd wordt en snel gevolgd wordt door een stopzetting van de kernwapen- produktic, inkrimping van de voorraden van kernwapens, maar ook van de conven tionele wapens en van de mankracht der legers. De „technische benadering" van de ontwapeningsproblemcn is nuttig om de impasse te doorbreken, maar een bevredigen de oplossing van al deze vraagstukken zal slechts mogelijk worden door politieke onderhandelingen". „Nederland", aldus zei mr. Schiirmann, „moet zich wel voortdurend bewust zijn van de aanwezigheid van de enorme ge wapende macht van de Sovjet-Unie, en kele honderden mijlen ten oosten van zijn grenzen". Volgens hem vormen de grote legers van de Russen een bedreiging, die slechts in toom kan worden gehouden door kernwapens, omdat West-Europa niet vol doende soldaten heeft om op te kunnen tegen „die ontelbare marcherende man nen". Dit is de kern van het probleem, zo zei de heer Schiirmann. „Wij kunnen er niet mee instemmen, dat de kernbewape ning van het toneel verdwijnt, tenzij, de sterkte van het rode leger ook wordt be perkt tot een redelijker omvang. Het een doen zonder het andere, zou ons onver dedigbaar maken tegen een overweldigende numerieke meerderheid een politiek die nooit in het belang van een volk is ge weest". Mr. Schiirmann zei. het wenselijk te vin den. dal het toezicht zal worden uitge oefend door of namens de UNO. maar het is beslist een vereiste, dat dit toezicht doelmatig is en blijft. Hij sprak de hoop uit dat de komende besprekingen in Genève tussen Amerika, Engeland en Sovjet-Rusland „de basis van een formele overeenkomst" zullen ople veren, die leiden tot stopzetting van kern proeven. Hij drong er bij de UNO op aan alle aandacht op dit doel te richten en geen gehoor te geven aan de Indische en Rus sische resoluties om de kernproeven zonder overeenkomst stop te zetten. Mr. Schürmann noemde de Russische resolutie, waarin een vermindering van tien tot vijftien percent van de uitgaven voor bewapening wordt voorgesteld, niet reëel. Hij achtte een doelmatige controie op vermindering van militaire uitgaven onmogelijk. De Cubaanse vertegenwoordiger. Nunez- Portuondo, verklaarde dat afschaffing van kernwapens zonder een algemene ontwa peningsovereenkomst voor Rusland de weg zou banen voor verovering van de gehele wereld. De Indonesische vertegenwoordiger dr. Ali Sastroamidjojo beperkte zich tot de opmerking, dat de mensheid eist, dat er een eind komt aan de proeven met kern wapens en dat het wreed zou zijn haar in deze verwachting teleur te stellen. Deze jongeman maakte een onfor tuinlijk debuut als stierenvechter in de Spaanse stad Badajoz. De roekeloze knaap dacht zich met één slag beroemd te maken door met een doek over de balustrade in de arena te springen en zijn fantasie in werkelijkheid om te zetten voor de ogen van duizenden toeschouwers. De stier maakte echter korte metten met zijn grootheidswaan zin en velde zijn ongeoefende tegen stander, die van geluk mocht spreken dat hij er het leven afbracht. DJAKARTA (UPI) Het opperbevel van Noord-Sumatra heeft dinsdag be richt, dat er verleden week dertig rebellen zijn gedood. Er zijn ook geweren, mitrailleurs en ba- zoeka-munitie buitgemaakt. Achttien rebellen zijn gedood in Zuid-Ta- panoeli op Sumatra. De territoriale bevelhebber van Atjeh, luitenant-kolonel Sjamaoen Gaharoe heeft in Medan verklaard, dat men nog steeds poogt, ongeregeldheden in Atjeh te ver wekken. Twaalf rebellen zouden gedood zijn in een gevecht bij het vliegveld van Tabing op 17 oktober. De berichten maken ook melding van een reeks dagelijks voorkomende kleinere schermutselingen. De troepen van de centrale regering zouden voorts een muni tie-opslagplaats van de rebellen bij Pa- dangaro buit hebben gemaakt. Bang is een wat wonderlijk woord. Het is verwant met angst en met eng. Maar waar komt die b dan vandaan? Wij moeten uitgaan van een woord mg dat in het Middelnederlands voor- cwam, in de 17e eeuw nog zeer gewoon .vas, in de 18e eeuw nog wel gebruike- ijk. maar dat nadien is verouderd. Oor spronkelijk was het een bijwoord en A'erd het in onpersoonlijke zegswijzen 'ebruikt. Men zeide: het werd hem an- ?e, het doet hem ange voor: het kwelt aem, het benauwt hem. Voor dit bij— (voord ang kwam veelvuldig het voor- jitsel be- te staan en beide woorden zijn tot een geheel samengesmolten, ?oals ook gebeurd is met woorden als: oehalve, benevens, benoorden, binnen .'samenhangend met in) en buiten (sa menhangend met uit). Advertentie Leven en doodsbericht Wat zullen de kranten schrijven als ik dood ben? „De ontslapene was van 1622-1743 re dacteur van Die Swolsche Almannacke. In 1844 schreef hij zijn hoofdwerk Miche- angelo van Puccini en in het volgende jaar schilderde hij het altaar in de Kathe draal van Staveren waarvan hij van 1384- 1492 de bouwmeester was geweest. In 1459 ontdekte hij Amerika en in het daarop volgende jaar de elektriciteit en de bloeds omloop. Hij commandeerde de Geallieer de Vloten bij Kamperduin en bracht de Barendszee in kaart voor de Koninklijke Levertraan N.V., waarvan hij van 1916- 1873 directeur en later jongste bediende was. Ook trad hij voor de film op en was de eerste Hamlet in Shakespeare's „Vanity Fair", geschreven in samenwerking met Rembrandt naar wie het Fortuin-Plein genoemd is- Hij was gehuwd met het Kralingse Vrouwenkoor, dirigente de Venus van Mil- baud. Uit dit huwelijk sproten Garibaldi, Mussolini (f), Julius Caesar, Karei de Grote, Pepijn de Korte, een zekere meneer Pot, Maria Theresia en Marilyn Gardot op deze manier was hij zijn eigen groot moeder. Tot zijn liefhebberijen behoorden wilde zwijnen en derzelven jacht, jetvliegen en bruggenbouw (Moerdijk). Op zijn vrije middagen dirigeerde hij het uitgebreide Concertgebouw Ensemble. Verder walvis sen, grote vaart, kleine vaart, het splitsen van atomen met de blote hand en korfbal. H{j was sedert de oprichting ere-voor- zitter van de Ronde Tafel, de Buurtvereni ging Rome-Noord, de vrijwillige Armeense brandweer en secretaris van de Pyramide van Cheops Menigeen kan getuigen van zijn goede hart dat bleef kloppen lang nadat het nodig was. Ook stichtte hij van eigen geld de Universiteit van Iowa waar hij hoogleraar in de kruisjessteek was (1912-mei vorig jaar). Hij was steeds in de puntjes gekleed doch in weinig meer. Een plotselinge ver koudheid. die omsloeg in een verkeers ongeval, rukte hem weg tot grote schrik van zijn talrijke schuldeisers en verdere nabestaanden, waaronder drie presidenten, één gekroond hoofd ener schoonheids koningin, een benadeelde rijwielverhuur der. volk, soldaten, hovelingen. De verslapene was eredoctor in de wijk verpleging en ridder in de orde van Slees- wijk-Halfweg". Ja, zo had ik het graag gehad. Maar wat zal men lezen? „Hij werd geboren, leefde'en ging dood". H. B. Fortuin Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3