Heeft iemand nog iets f Vlaamse schrijver Hubert Lampo vertelt over zijn werk Nog een paar exposities in Haarlem Tegemoetkoming in kosten bij vrijmaken van woonruimte Werkmethoden in bollenbedrijf kunnen worden verbeterd „Naar de toppen van de Andes" 5 Gemeente Haarlem zorgt voor ruimere toepassing van landelijke regeling Slot jubileumviering van de ARKA Burgerlijke stand van Haarlem Inwonertal van Bloemen- daal weer beneden 20.000 Catharijnebrug in Haarlem voor verkeer gesloten Werken van Talensprijs 1958 tentoongesteld Examens ROTTERDAMS TONEEL Faillissementen Postduiven vergiftiging in Hillegom UIT STAD EN STREEK 3-f Uitbreiding St. Henricus ulo-school aanbesteed Maximumsnelheid op Westelijke Randweg 70 km/u. Derde uitkering van melkprijsgarantie Geen verlof voor bijeen komst met FLN-officieren in Delft WOENSDAG 2 2 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlem hebben besloten aan degenen, die er vrijwillig toe mee werken, dat er meer of goedkopere woon ruimte vrijkomt, een financiële bijdrage te verlenen. B. en W. hopen op deze manier een meer gunstige doorstroming te ver krijgen, waardoor de totale woningvoor raad doelmatiger kan worden gebruikt. Deze maatregel is gebaseerd op een rijks regeling, die door de gemeente is uitge breid om het afstaan van woonruimte aan trekkelijker te maken. Het beginsel van deze maatregel is, dat mensen voor wie de woonruimte te groot wordt bijvoor beeld doordat het gezin kleiner wordt ruimte afstaan voor slachtoffers van de woningnood. Het behoeft niet in de eerste plaats ruimte te zijn, die men in een wo ning afstaat, ook is het bijvoorbeeld mo gelijk mensen te bewegen kleinere huizen te betrekken, waardoor grotere woningen in hun geheel vrijkomen. Wie vrijwillig zijn woning geschikt laat maken vóór samenwoning met een gezin van tenminste twee personen, of voor sa menwoning met een alleenstaande, die een woning vrijmaakt, kan de kosten hier voor vergoed krijgen tot een maximum van 800. Wie vrijwillig verhuist van een grote zelfstandige woning naar een kleine wo ning, of van een goedkope zelfstandige wo ning naar een duurdere woning en ook wie vrijwillig een zelfstandige woning vrij maakt door te gaan samenwonen, kan in aanmerking komen voor: een tegemoetko ming in de kosten van verhuizing van ma ximaal f 3,45 per kubieke meter inboe del, een tegemoetkoming in de kosten van wederinrichting (hieronder niet begrepen de kosten van meubilaire aanschaffingen) tot een maximum van twee derde van de huurwaarde van de te betrekken woning op het aanslagbiljet personele belasting, alsmede voor een extra premie van 200. Wie vrijwillig verhuist van een krotwo ning naar een betere woning, en wie vrij willig zijn woning vrijmaakt voor de be woner van een krotwoning door zelf naar een na-oorlogse woning te verhuizen, en ook wie (als alleenstaande) vrijwillig een zelfstandige woning vrijmaakt door naar een kleinere of duurdere woning te ver huizen, kan, behalve voor de genoemde bij verhuizingen geldende faciliteiten, bo vendien in aanmerking komen voor het verschil in huur van de oude en de nieu we woning, gedurende het eerste jaar, vier vijfde van dit verschil gedurende het twee de jaar, drie vijfde gedurende het derde jaar, twee vijfde gedurende het vierde en één vijfde gedurende het vijfde jaar. Wie 55 jaar of ouder is, een klein inkomen heeft en vrijwillig een zelfstandige woning De leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtena- renvereniging, die de viering van het veertigjarig bestaan der afdeling had den voorbereid, hebben een goede keuze gedaan door de Hoofdstad-operette (in voortzetting van de voormalige Frits Hirsch-operette) uit te nodigen de feest avond te verzorgen. Dinsdagavond kwamen genodigden en leden in het Concertgebouw bijeen en zij hebben genoten van een vlot te opvoering van een cavalcade van Ro bert Stolz-melodieën uit „Zwei Herzen im Dreivierteltakt", „Adjé mein kleiner Gardeoffizier" en „Frühling in Wien". In het begin van deze maand is deze operette in de Stadsschouwburg enkele malen vertoond en bij die gelegenheid heeft onze medewerker de heer Jos de Klerk uitvoerig over de geslaagde voor stelling geschreven. Gisteren was het suc ces voor het gezelschap weer groot, in het bijzonder voor Otto Aurich en Fritz Stei- ner. Deze feestavond was het besluit van de viering van het veertigjarig bestaan der afdeling. Tot de gasten behoorden de wet houder voor personeelszaken, de heer W. C. Bakker, de hoofdcommissaris van poli tie, de heer J. Fontijne, de deken van Haarlem der r.k. kerk, de heer W. N. Zijl stra, de voorzitter van het hoofdbestuur der A.R.K.A., mr. G. A. A. M. Boot en afgevaardigden van Ambtenarenorgani- saties. Na afloop der voorstelling bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij gelegen heid was onder leiding van de heer W. S. Schroder te dansen; voor muziek zorgde „The Rhythm Collegians". Advertentie °^0 Voor Uw verre" bloemengroet... FLEUROP BEVALLEN van een zoon 20 oktober: A. M. A. Blok-Vollaerts; H. B. G. Nunnik- hoven-van de Pol; 21 oktober; J. Hummen. Hoefsmit; M- B. Wyckelsma-Kensen. BEVALLEN van een dochter: 20 ok tober: J. Grullemans-Muller; G. Hage-van der Heide; J. C. van der Veldt-Arends; A. A. Rijnders-Oskamp. ONDERTROUWD: 21 oktober: J. A. van der Horst en C. Hoonhout; J. Branger en A. M. Dames; H. J. H. Moors en A. M. M. Hofland; J- D. B. Kortrijk en A. A. M. Gloudemans. GEHUWD: 21 oktober: J. W. Ottolander en N. J. J. Leeuwe; M. M. van Leeuwe en A. J. M. Toenbreker; C. M. Menken en M- E. van den Born; H. Oerlemans en L. J. Koops. OVERLEDEN: 18 oktober: H- Ouwehand, 53 j., Sperwerstraat; 19 oktober: J Neger man-van der Hulst, 86 j., Reguliersstraat; M. J. Reichert-Numan. 85 j., Colensostraat. vrijmaakt door te verhuizen naar een woningwetwoning, kan in plaats van het hierboven genoemde verschil in huur, in aanmerking komen voor een blijvende bij drage in de huur van de nieuwe woning van 100 per jaar 8,34 per maand), naast de andere genoemde faciliteiten. Aanvragen vqor dergelijke tegemoetko mingen kunnen worden gericht aan B. en W. van Haarlem. Nadere inlichtingen over de hier genoemde regeling kan men krij gen bij de Zevende afdeling op het Haar lemse stadhuis. De gemeente Bloemendaal telde op 1 ok tober 19995 inwoners (11298 vrouwen en 8697 mannen). Op 1 juli bedroeg dit aan tal nog 20035 (11299 vrouwen en 8736 man nen). in juli werden achttien, in augustus tweeëntwintig en in september zevenen twintig kinderen geboren. Er overleden in juli twintig personen, in augustus negen tien en in september eveneens negentien. In dezelfde maanden vestigden zich res pectievelijk 198, 188 en 315 personen in de gemeente; er vertrokken respectievelijk 249, 204 en 297 personen. De politie deelt mee, dat de Catharijne brug in Haarlem gedurende veertien da gen afgesloten zal zijn omdat Openbare Werken het wegdek moet vernieuwen Voetgangers en wielrijders kunnen de brug normaal passeren maar het overige verkeer zal zijn route moeten kiezen over de Prinsenburg. Bijna zeshonderd schilderijen heeft de jury voor de Talensprijs 1958, onder voor zitterschap van prof. dr. N. R. A. Vroom, moeten beoordelen om daaruit de be kroonde werken vast te stellen. Verleden jaar waren er driehonderddrieënnegentig inzendingen, die op negen exposities in ons land werden vertoond, dit jaar vijf honderdzesentachtig op dertien exposities, te weten, van heden af in Amsterdam in de Rijksacademie van Beeldende Kunsten en daarna in: Delft, Roermond, Maas tricht, Leeuwarden, Den Haag, Nijmegen, Zwolle, Hengelo, Hulst, Alkmaar, Assen en Vlissingen. De eerste prijs viel dit jaar ten deel aan het olieverfschilderstuk „Rugbyspe- lers" van Jan Stekelenburg, de tweede prijs aan J. A. van Gemero met „Schouw burg". Vijftig van de inzendingen werd de eer van het exposeren waardig bevonden. Onder de deelnemers bevond zich een groot aantal amateurs. Volgend jaar wordt de prijsvraag georganiseerd voor twee groepen: Beroeps- en amateurschilders. Dan zal voor elke partij afzonderlijk een hoofdprijs beschikbaar zijn. Voorts be ogen de organisatoren de prijs uit te brei den tot de Benelux. Er komt dan in 1959 een afzonderlijke Talensprijs voor Bel gië, waarover een Belgische jury zal oor delen. Bij de instelling van de Talensprijs heeft het ontwikkelen en stimuleren van de schilderkunst vooropgestaan. Van ve le museums zijn aanvragen voor de expo sitie binnengekomen. De opening van de tentoonstelling „Nederland schildert" in de Rijksacademie in Amsterdam op 22 ok tober wordt bijgewoond door een verte genwoordiger van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde II: H. P. Baaij. Den Haag; H. Broekhuijsen, Den Haag: W. A. J. Maaskant. Zwijndrecht; L. S. Tulman, U.S.A.; I' C. J. Versteeg. Dordrecht: A. F. C. Vervloet. Wassenaar; H. Vis. Leeuwarden; A. Zecha, Leiden. Artsexamen: mevrouw T. J. Schreurder-Van der Meulen, Oegstgeest; J. C. Huijsmans. Stampers gat; W. H. Leers. Heerlerheide: J. E. Meilink, Wassenaar; N. H. Schreuder, Oegstgeest; J. P. M. Wagenaar. Maasniel. 99 Soms komt men als bezoldigd theater bezoeker nog wel eens te staan voor merk waardige verrassingen, anders dan van artistieke aard. Neem nu zo'n geval als dinsdagmiddag, toen het Rotterdams To neel in de Stadsschouwburg voor de afde ling Haarlem en omstreken van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen een drukke voorstelling gaf van „Heeft iemand nog iets?" van George Ross en Campbell Singer, die dit „spel uil de za kenwereld" onder de titel „Any other bu siness" hebben geschreven. Nu bedoel ik niet, dat er gedurende het eerste bedrijf telkens gelachen werd, als een van de ac teurs zorgvuldig op een van dé los in de ruimte staande deuren afstevende, waar hij aan alle kanten omheen had kunnen lopen. Aan die eigenaardigheid van een naar ontwerp van Joost van den Grinten volgens de gemakkelijkste wijze opge bouwd simultaandecor raakten de gezel lig verzamelde dames spoedig gewend Nee, het is iets heel anders. Want wie zou nu ooit hebben gedacht, dat een dergelijk publiek, met toch geheel andere zorgen, nadat er twee uur lang was gesproken over transacties met aandelen, het opko pen van lege naamloze vennootschappen, het annuleren van gefingeerde orders en mysterieuze koersfluctuaties, naar het klonk „als één man" in dankbaar applaus zou uitbarsten bij de ontmaskering van de bedrieger in een vergadering van de raad van beheer van een wolfabriek in een Engels textielcentrum? Het zou wel pikant zijn een dergelijke reactie te analyseren, doch dat behoort niet tot mijn taak. De moeilijkheid is evenwel, dat ik over het stuk niet veel zeggen mag In het programma staat te lezen: „Wij hopen zoals dat ook bij de opvoering in Londen werd verzocht da1 de toeschou wers de ontknoping niet aan volgende eventuele bezoekers zullen verklappen". Daaruit zal men begrijpen, dat het een soort thriller is, waartegen als bezwaar moet worden ingebracht dat men er pas halverwege achter komt, dat er een ver dachte in het geding moet zijn. Een der gelijke fout zou een schrijver van detecti veromans niet maken. Voor de rest wordt men beziggehouden met het tamelijk hef tig tegen elkaar afwegen van de belangen van kapitaal en menselijkheid, zonder dat daarbij een opzienbarend geluid te beluis teren valt. En natuurlijk zijn er ook, want temidden van een stuk of tien mannen loopt een aantrekkelijke secretaresse rond, de gebruikelijke verklaringen van echte en clandestiene liefde. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: C. M. C. Steeman, handelende onder de naam Steeman's vrachtdienst, te Amster dam, Zeeburgerdijk 36, wonende Wester houtstraat 48 te Haarlem. Rechter-commis- saris mr. J. D. Vink en curator mr. F. M. Oberman, advocaat en procureur te Haar lem, Kruisweg 63. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van J. Th. v. d. Nouwland, onderaannemer, Wegenbouw, Woonschepenhaven 16 te Haarlem, Woon schip „Twinta". Rechter-commissaris mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haar lem. Ged. Oude Gracht 65. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 18 oktober ge ëindigd het faillissement van J. Blokker, destijds wonende te Overveen, gem. Bloe mendaal, thans t 's-Gravenhage. Rechter commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Bij beschikking van de rechtbank is met ingang van 19 augustus 1958 voor de tijd van één jaar definitief surséance van be taling verleend aan J. M. Koksma, aan nemer en architect, Landzichtlaan 13 te Heemstede. Bewindvoerder is mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, advocaat en procu reur, Zijlstraat 47 rd. te Haarlem. De op 16 april 1957 aan J. Sijtsma, Kan toorboekhandel en Leesbibliotheek, Grote Krocht 17 te Zandvoort, verleende defini tieve surséance van betaling is verlengd voor de tijd van een jaar en zes maanden, ingaande 28 juli 1958. De bewindvoerster is mej. mr. S. Boekman, advocaat en procu reur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Die laatste elementen kwamen niet he lemaal tot hun recht, omdat de vertolk ster van de enige vrouwelijke rol, Lia Do- rana, wegens ziekte door de wel rustige maar te onervaren Petra Verbeek ver vangen moest worden. Niettemin wist Pe ter Aryans de figuur van de charmante en intelligente procuratiehouder aan de summiere bedoelingen van de auteurs te laten beantwoorden. Er werd met Pim Dikkers, Adolf Rijkens. Leo de Hartogh, Wim Grelinger. Peter Holland als de voor naamste figuren en Pierre Balledux als de onwaarschijnlijk onsympathieke tegen stander —over het algemeen zo levendig gespeeld als de nogal slappe spanningen toelieten. Ook met een sterkere bezetting zou dit praatstuk niet helemaal geloof waardig zijn geworden Regisseur Bob de Lange heeft zich kennelijk veel moeite ge troost de voortdurende gesprekken boeiend in scène te zetten. Ten slotte heb ik nog iets voor de rondvraag: kan men van het grote oedrag aan subsidies niet een kleinigheid gebruiken voor het honore ren van adviezen betreffende de uitspraak van vreemde namen? Het is toch te dwaas dat alle leden van een elftal toneelspelers om het hardst te kennen gaven niet te we ten hoe men Geoffrey correct moet aan spreken? Des avonds werd de vertoning in het openbaar herhaald. David Koning In Hillegom zijn vyf dode postduiven gevonden, waarvan men vermoedt dat zij door vergiftiging om hel leven zijn ge komen. Om dit bevestigd te krijgen heeft de vereniging „Dierenzorg" een onderzoek doen instellen. De dierenarts Jacoba YV. Hagedoorn in Heemstede verleent hieraan haar medewerking. De vergiftiging zou zijn veroorzaakt door vergif, dat voor het open raam van een kantoor zou zijn neergelegd. De die renarts Hagedoorn heeft geconstateerd dat een duif van dit vergif had gegeten. Ove rigens was deze duif reeds ziek. Mejuffrouw Hagedoorn gaf als haar mening te kennen dat in Hillegom veel vuldige gevallen van dierenmishandeling voorkomen. Op haar wekelijkse spreekuur krijgt zij van deze gevallen kennis. Nieuws in het kort (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) In vele bloembollenbedrijven wordt tij dens het exportseizoen tot 's avonds laat of tot diep in de nacht overgewerkt, soms dagen achtereen. Grote prestaties worden geleverd om in een snel tempo de bloembollen te verzenden. Men is zich ech ter gaan afvragen, of die vele ovcrwérk- uren wel nodig zijn en of niet met veel minder moeite hetzelfde werk in dezelf de of zelfs een kortere tijd kan worden ge daan. De commissie „Project werkmetho- denverbctering in het bloembollcnbedrijf" ontstaan dank zij het initiatief van de Kring voor Sassenheimse bedrijven, heeft zich in de afgelopen maanden met een on derzoek naar de arbeidsmethoden in het bollenbedrijf beziggehouden. De commis sie heeft hierbij interessante ervaringen opgedaan. De commissie kon het arbeidsonderzoek instellen dankzij de steun van het Centraal Bloembollencomité, dat vijftigduizend gul den beschikbaar stelde. Voorts werd een belangrijke subsidie van het ministerie van Economische Zaken ontvangen. De commissie is tot de conclusie geko men dat in de bollenbedrijven nog veel te verbeteren valt. Geconstateerd wordt dat de ondernemers zich meestal te weinig tijd gunnen om hun bedrijven met elkaar te vergelijken en daardoor goede metho den over te nemen. Men heeft een chaoti sche hoeveelheid werkmethoden geconsta teerd bij 76 bedrijven, groot en klein, in het gehele bollengebied. De bedrijven in West-Friesland zijn over het algemeen het slechtst geoutilleerd. Niet geremd dooi de tradities van de oude bollenstreek, werkt men daar het meest aan de verbe tering van de werkwijzen. In de bloembollenstreek wordt te wei nig aandacht besteed aan de voorberei ding van het werk en aan het bekorten van het interne transport. De bollen worden te veel keren verplaatst in de schuren, te veel keren overgestort van manden op ma chines, van machines in bakken en op stellingen; de manden worden niet vol gens plan geplaatst, kortom, men impro viseert er in het seizoen maar lustig op los. Soms zeer vindingrijk, maar dikwijls werkvertragend. De arbeidsomstandigheden zijn in vele gevallen slecht. Foto's van bloembollen- pel sters in enge stoffige, slecht verlichte ruimten geven geen indruk van arbeids vreugde. Men zit elkaar bij dit werk dik wijls in de weg. De onderzoekers zijn van mening, dat de ondernemers te veel zelf werken om het gehele bedrijf voldoende onder controle te kunnen houden. Men is ook nog niet zo ver dat het personeel de uiterste presta ties levert zonder dat het zich merkbaar vermoeit. De bereidheid tot. werken en het leve ren van zeer grote inspanningen is bij het personeel bijzonder groot. De verhouding tussen werkgever en werknemer is zoda nig, dat men alle hoop heeft dat men met de arbeidsmethodeverbetering goede re sultaten zal bereiken. Ondernemers zowel als personeel heb ben bij het onderzoek enthousiaste mede werking verleend, waarbij zij ook tot de conclusie gekomen ziin. dat veel te ver beteren valt. Over de wijze waaroo de ver beteringen kunnen worden toegepast zul len zij worden voorgelicht tijdens cursus sen. die de commissie gaat geven. De commissie legt er de nadruk op, dat de gemiddelde bedrijven beslist niet ach terlijk ziin ingelicht Er zijn zeer handige vindingen in toegepast, maar men heeft alleen vergeten de totale bedrijfsvoering te beschouwen Combinaties van al die vin dingen, aangevuld met een aantal wenken van de arbeidstechnici kunnen zonder al te -.-or.! bisten de arbeidsomstandigheden verbeteren. Dal men zonder veel overwerk toe kan is op een bedrijf gebleken. Ziin vfees voor de voorraadadministratie een strui kelblok op vele bedrijven heeft men hier Ad nprtpntie UWG Hechtste huwelijk tussei. hout en kleur wordt gesloten door PTexa de verf die zo trouw blijft -zitten. Jaren de verl voor het schilderleest Vraag hei grails boekje 'Knap het op mei kleur' aan FLEXA. postbus 2. Leiden Leden van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken, waarin opgeno men de Haarlemse Kunstgemeenschap, hebben dinsdagavond in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum in Haar lem nader kunnen kennismaken met de jonge Vlaamse schrijver Hubert Lampo. En hieraan moet direct worden toege voegd dat deze confrontatie van bijzon der aangename en belangwekkende aard is geweest. Met ontwapenende openhar tigheid vertelde de heer Lampo, die re dactiesecretaris van het Nieuw Vlaams Tijdschrift is, iets over zijn persoon en werk. Hij deed dit aan de hand van een gedachtenwisseling met de Haarlemse auteur B. Rijdes, die daarbij een vijftal werken van de gastspreker in de discus sie betrok. De vraag of de problematiek van de jeugd in feite de grondslag vormde van de roman „Hélène Defraye" voor welk werk Hubert Lampo de prijs van de pro vincie Antwerpen ontving kon de schrij ver niet tenvolle beamen. Hij geloofde niet dat de door hem beschreven situaties be- invloed zouden zijn door herinneringen uit zijn jeugd. Belangwekkend genoeg was zijn antwoord op de vraag betreffende een mo gelijke parallel tussen Lampo's boek „De terugkeer naar Atlantis" en „Le Grand Meaulnes" van Alain Fournier. Lampo was van mening dat een mogelijke gelij kenis van de thema's teruggebracht zou kunnen worden tot zijn neiging naar het magische, zijn belangstelling voor het bo vennatuurlijke, zijn geloof in de liefde bui ten de normale kleinburgerlijke verhoudin gen. Hubert Lampo ontkende echter zich bij het schrijven van „Terug naar Atlan tis" bewust door het werk van Fournier te hebben laten leiden. „Ik geloof dat ik, als ik het boek van Fournier niet gekend zou hebben, toch Terug naar Atlantis ge schreven zou hebben". Op een desbetref fende vraag bevestigde de Vlaamse schrij ver zich ervan bewust te zijn dat het zelf willen weten, de drang naar wetenschap, zich herhaaldelijk in zijn werken mani festeert. „Ik vraag mij inderdaad voortdurend af: wie ben ik en waarom gebeurt dit met mij?" De vraag of het boek „Belofte aan Rachel" bedoeld is als een satire op be paalde toestanden in de wereld en tege lijk als een felle aanval op elke vorm van absolutisme, beantwoordde de schrijver bevestigend. Tegenover de naar macht en alleenheerschappij strevende Jozef staat Benjamin, de verpersoonlijking van de humanistische mens, die gelooft in sociale rechtvaardigheid. Na de pauze beantwoordde Hubert Lam po nog een aantal vragen uit de zaal be trekking hebbend op het schrijven van boeken in het algemeen. Tot slot las hij een typerend fragment voor uit zijn nog niet voltooide werk, dat de titel „De te rugkomst van Joachim Stiller" zal dra gen. Dr. L. M. van Dis bracht zowel de heer Lampo als de heer Rijdes dank voor de voortreffelijke wijze, waarop deze de aanwezigen „in de artistieke keuken" heb ben laten kijken. overwonnen. Men heeft het gehele produk- tieproces in grote lijnen op papier gezet. Men werkte tot zeven uur, leverde geen kist minder af dan vroeger in de „drukke" tijd en kon het personeel een prestatie toeslag geven in plaats van het overwe'rk- geld. Als straks de bevindingen in een rapport zijn verwerkt, diverse aanbevelingen wor den gedaan en deze langzaam gaan door werken in de praktijk kan er een tijd ko men, dat de bloembollenstreek zelfs mid den in het drukke seizoen niet behoeft over te werken omdat de bollen sneller en effi ciënter worden verstuurd. En door al die verbeteringen bij het transport zal het pro- dukt minder worden beschadigd. W ereldreizigersserie Door het overlijden van Joh. Eech- houd, die in de door de directie van het Minerva-theater in Heemstede georgani seerde „Wereldreizigersserie" de tweede spreekbeurt zou vervullen, heeft de geo loog dr. T. de Booy dinsdagavond in dit theater een boeiende causerie gehouden over de Andesexpeditie, die hij in 1952 met enige Nederlandse en Franse geolo gen ondernam. De hierbij beleefde avon turen waren voor zijn Heemsteedse toe hoorders geheel nieuw, omdat zijn verle den jaar in deze serie gehouden lezing de expeditie van 1956 betrof. En nog zijn de ontdekkers hier niet uitgekeken, want dr. De Booy maakte op deze avond bekend, dat men reeds voorbereidingen treft voor een derde expeditie naar Peru in 1959. In 1952 was het reisdoel de Cordillera Blanca (Witte Keten): een uit een dertig toppen van meer dan zesduizend meter hoogte bestaand gebergte. De geologische samenstelling hiervan moest de oplossing geven voor een der grootste problemen van de aardkundige, namelijk het ontstaan van graniet. De expeditie is in dit opzicht vol ledig geslaagd, want na onderzoek van de gevonden gesteenten werd later in Am sterdam vastgesteld, dat graniet ontstaat door uitkristallisatie van vloeibaar smelt. Fraaie kleurendia's gaven een interes sant; beeld van het imposante natuur schoon. afgewisseld met enige geologische bijzonderheden Zo heeft de expeditie on der meer een aantal fossielen gevonden van naar schatting zestig miljoen jaren oud en verder kunnen vaststellen dat een der gletschers zich in dertien jaar duizend meter had teruggetrokken. Hierdoor blijft een dal achter dat in zijn verschil lende aardlagen geheimen onthult, die men anders slechts kan ontdekken door lang durige en kostbare opgravingen. Een dergelijke tocht is allerminst van gevaren ontbloot. Door de diepe ravijnen zijn de smalle en ruwe wegen uiterst moei lijk per auto te berijden. Spreker gaf verder een spannend relaas van zijn val tijdens een gevaarlijke da ling. die hem bijna het leven heeft gekost. Zo précair was ziin positie dat hij zelfs geen enkele angst meer kende. Ten slotte was hij na een val- en glijpartij van hon derd meter in de rulle sneeuw terecht ge komen, precies naast zijn nickel, die hij even daarvoor had verloren. Behalve de dia's vulde een uitstekende kleurenfilm het gesproken woord aan. Toogdag. De Christelijk Historische Jongeren-Groep houdt zaterdag 25 oktober de jaarlijkse provinciale toogdag in de zaal van de Haarlemse Jongemannenvereniging in de Lange Margarethastraat in Haar lem. 's Middags zal de minister voor Za ken Overzee, mr. G. P. Helders een cau serie houden over Nieuw-Guinea. Bloemen schikken. Op een bijeen komst, die de Nederlandse Coöperatieve Vrouwenbond afdeling Haarlem maandag avond 27 oktober houdt in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haar lem zal de heer S. F. Louwerens, bloe mist, een lezing houden over bloemen schikken. Na de pauze vertelt hij iets over het verzorgen van de tuin in de herfst. Luther-avond. De afdeling Zand voort van het Nederlands Bijbelgenoot schap houdt vrijdag 31 oktober in de Her vormde kerk in Zandvoort een „Luther- avond". Ds. R. H. Oldeman, hervormd predikant in Zandvoort zal de liturgie ver zorgen, ds. C. de Ru, hervormd predi kant in Zandvoort zal spreken over het onderwerp: „Luther en de hervorming" en ds. A. de Ruiter, gereformeerd predikant te Zandvoort over „Luther en heden". Het hervormd kerkkoor onder leiding van de heer H. Dees zal medewerking verlenen. Tenslotte zal de film „Masevola", een kleurenfilm over de Belgische Congo, worden vertoond. Wijziging spreekuur. De burgemees ter van Haarlem zal in plaats van vrij dag, zaterdagmorgen om half elf spreek uur houden. Arrestatie. De Amsterdamse politie is erin geslaagd een 42-jarige kleermaker te arresteren, die ervan verdacht wordt zich in verschillende steden in Nederland schuldig te hebben gemaakt aan oplichtin gen. Ook in Haarlem zou hij, in juni, een pensionhoudster voor 45.opgelicht hebben. Uitgesteld. De opvoering van Ro land en Mikel Pertwee's toneelspel „Zijn afgod" door de toneelvereniging „Heem stede-West", oorspronkelijk vastgesteld op vrijdag 24 oktober in hotel „De Leeuwe rik" in Haarlem, moet door onvoorziene omstandigheden veertien dagen worden uitgesteld tot vrijdag 7 november. Vijftigste voorstelling. Donderdag 23 oktober wordt in het Minerva-theater in Heemstede de vijftigste voorstelling ge geven van de Zweedse film „Als de dauw hangt, komt de regen met in de hoofd rollen Mai Zetterling en Gustaf Edgr. De directie van „Meteor", welk verhuurkan toor deze film in Nederland heeft uitge bracht, zal aan diverse bezoekers de ge lijknamige roman van Margit Soderholm aanbieden. Woningbouw III in Vogelenzang. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan voor 23 woningwetwoningen in Vogelenzang, die gebouwd zullen worden door de Woning bouwvereniging „St. Jozef'. Het werk is gegund aan de aannemersfirma N. Ouwer- kerk uit Hoofddorp voor ruim 300.000. Het bouwplan omvat veertien eengezins woningen en negen kleinere woningen voor ouden van dagen. Bomen Busken Huetlaan gerooid. De fraaie bomen aan de Busken Huetlaan in Bloemendaal zijn thans ten behoeve van het verkeer alle gerooid en zullen dezer dagen worden weggesleept. De verbreding van deze weg kan daarna een aanvang nemen. Het werk is gegund aan de laagste inschrijfster, de firma W. Jansen uit Haarlem-Noord voor een bedrag van f 37.400. Er wordt deze maand in Haarlem wei veel geëxposeerd. Misschien kan men daar een beetje trots op zijn. De zwakke punten in een reeks van zeven exposities binnen een maand heb ik al moeten ver melden. Aan de achtste, zeer kleine, ten toonstelling kom ik nu pas toe. Deze be treft het naaldwerk van Mieke Peltenburg dat in de rooms-katholieke leeszaal te zien is. Haar verbeeldingen met stukjes stof en andere materialen, die helpen een vrouw te sieren, zijn met die van de meer be kende Annie Apol te vergelijken. Deze laatste lijmt haar materiaal op een ach tergrond. Mieke Peltenburg bepaalt zich tot zuiver naaldwerk. Daarmee is haar vormgeving iets meer gebonden. Haar smaakgevoel vindt echter genoeg uitweg hiermee Lang niet altijd hadden we dan even trots kunnen zijn met wat in „De Ark" aan het Nieuw Heiligland vertoond werd. De tekeningen van Norbert Olthuis, die daar tot 1 november zijn tentoongesteld, mogen gezien worden. Met minder neemt men al genoegen als het begin van een artistieke ontplooiing. Deze jongere kan tekenen als weinig anderen. Hij observeer de onder meer stierengevechten. Nu heb ik begenadigde illustratoren meegemaakt die alleen op hun voorstellingsvermogen en nog iets onverklaarbaars meer ons we ten te boeien. De bekende tekenaar Doe- ve is er zo een. Olthuis' werk is echter echt een resultaat van studeren, van oefe nen en natuurlijk ook van gegrepenheid. Wanneer hij zijn werken weet te zien als stappen naar een bepaald doel, dan voor spel ik hem een goede toekomst. Welk doel dat is. zal hij zelf moeten uitmaken Men kan niet van een ieder van zijn leef tijd verlangen, dat hij zegt wat hij van de dingen vindt. Want dat is dan nog niet duidelijk aan Olthuis' werk. Ik vond dat overigens niet zo'n groot bezwaar. Op zich zelf zijn die stierengevechten ten minste interessant genoeg. De Spaanse types, die hij tekende, zijn dat zeker voor velen on der ons. Anthonia Visser meent dat zij wel al iets De St. Henricus u.l.o.-school aan de He renweg in Heemstede zal een belangrijke uitbreiding ondergaan. Om het grote aan tal leerlingen goed te kunnen huisvesten zullen vijf lokalen worden gebouwd achter het bestaande schoolgebouw. Voorts zal een lokaal worden verbouwd. Een ruime hall zal toegang tot 'het nieuwe gedeelte geven. De uitbreiding van de school is vanmor gen ten kantore van de architecten Hen ri L. Klein Schiphorst en Nico H. Andries- sen in Haarlem aanbesteed. Er waren 31 inschrijvers. Hoogste was het aanne mersbedrijf J. J. Res in Castricum met f 201.000,-. De laagste inschrijver was het aannemingsbedrijf V. de Vries uit Haar lem met 160.150,-. De gunning is aange houden. te vertellen heeft. Blijkens een tekening ook haar werk is in „De Ark" te zien van twee vrouwen beschikt zij zeker over voldoende techniek. Haar opzettelijke ver waarlozing daarvan in enige geschilderde bijbelse taferelen blijkt nergens naar te leiden. Men kan niet eens zeggen, dat zij te hoog grijpt. Het is echt niet duidelijk wat ze nu eigenlijk wilde realiseren. Mis schien is zij bang dat kunde een rem is op haar zeggingskracht. Dan lijkt zij mij mo gelijk verkeerd ingelicht.... Met wat zij kan, is zeker het een en ander te zeggen. Van die twee vrouwen zou zij best een veelzeggend schilderij kunnen maken, als zij begreep wat die twee aan elkaar te ver tellen hadden. Want dat is vermoedelijk toch altijd interessanter, dan Anthonia Vissers oppervlakkig decoratieve bijbel- illustraties. Bob Buys De Haarlemse politie is overgegaan tot het invoeren van een maximumsnelheid van zeventig kilometer per uur op de Wes- terlijke Randweg in Haarlem. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft het mogelijk ge maakt aan de melkveehouders ook over de hoeveelheid melk. geleverd in de na 14 september resterende weken tot hel einde van het melkprijsjaar 1957-'58 (8 november 1958), een uitkering van vier cent per kilo gram melk te doen. Met deze uitkering, die eind oktober of begin november 1958 kan worden tegemoet gezien, zal de veehouderij over de gehele in het lopende melkprijsjaar geleverde hoeveelheid een voorschot van vier cent per kilogram op de nog definitief voor de gegarandeerde hoeveelheid melk te bepalen toeslagen van de melkprijs garantie 1957-'58 hebben ontvangen. De afdeling Delft van de democratisch- socialistische studentenvereniging „Poli- teia" heeft geen toestemming gekregen morgen een bijeenkomst te houden waarop twee officieren van het Algerijnse Natio nale Bevrijdingsfront (FLN), zouden spre ken over de politieke toestand in Noord- Afrika en Frankrijk. Het ANP verneemt dat van hogerhand bezwaar is gemaakt tegen deze politieke activiteit door vreem delingen, als gevolg waarvan de bijeen komst niet zal doorgaan. Het F.L.N- is een militante organisatie, die in opstand is tegen het Franse gezag in Algerije.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5