i Gr0nland enthousiast in vele Deense havens ontvangen Schipper Christiaan Veno in de wolken over Nederlandse kotter Woningbouw in Lisse was in 1958 zeer teleurstellend Doorbraak Vierkant-Grachtweg en demping van de Gracht in 1959? WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Moordende strijd Met stijve bries Rijke zuivelfabrikant Ontslag van burgerpersoneel bij de infanterie Artsen procederen tegen ziekenfonds Ook Senembahtabak in onrechtmatige handen Ruzie in Simpelveldse gemeenteraad DAF-auto attractie op Londense tentoonstelling Bestuur van DSO is uitgebreid KROUWELS Bijzondere zangavond Aanbesteding van kleuter scholen in Bennebroek Raadsvergadering Leo Horn leidt quiz-avond Winterprogramma christe lijke Besturenbond SCHIPPER CHRISTIAAN VEN0, visserijpionier van naam in de Scandinavische landen, was één van de velen, die de IJmuidense kotter „Grdnland" in de haven van Esbjerg in Denemarken met bewondering voor het vakmanschap van de Nederlandse scheepsbouwers hebben gemonsterd. De man, die één van de vermaardste visserij- expedities naar Groenland uit de Deense geschiedenis heeft gemaakt, stak aan dek van de varende „goodwiil-ambassadeur" van de Nederlandse scheepsbouwers zyn mening over het koene schip niet onder stoelen of banken. „Dit schip ziet er geweldig goed uit. Een mooie romp, een modern ingericht vaartuig, dat zeewaardig móet zijn. Een best schip voor de trawlvisserij, dat voor 600 tot 700.000 Kronen zeker niet te duur kan worden genoemd", zei hij enthousiast zonder daarbij zijn critische zin te verliezen. „Voor de typische Deense snurrevaad-visserq op platvis zou ik dit schip echter anders willen inrichten". DE WOORDEN VAN deze vermaarde Deense visser rechtvaardigden reeds de tiendaagse goodwill-reis die de „Grdnland" IJM. 50 naar de Deense visserijhavens heeft gemaakt. Want Christiaan Ven0 weet waarover hij spreekt. Hij verwierf voor zjjn vele expedities naar verre en nieuwe visgronden de medaille voor „Deens Ar beiders Initiatief". Hij was de man. die te zamen met zijn collega's Knud Schroder en Casper Myrup na de tweede wereldoorlog een vloot van vijf kotters en een vrachtschip met over- winterings- en vismateriaal aanvoerden naar de westkust van Groenland. Het doel van deze expeditie was de vestiging van een Deense visserij kolonie aan deze barre kust voor het verkrijgen van meer arm slag voor de nakomende generaties van Deense vissers. Het verhaal van deze expeditie zal in Esbjerg steeds opnieuw worden verteld. Ook de mannen van de Grvinlandheb ben het gehoord. Een geschiedenis over de moo'dende strijd van een handvol vissers tegen de barre en genadeloze natuur pan de westkust van Groenland in de omge ving van Sdr. Strömfjord. Een gevecht met de tijd, omdat de zomer in Groenland kort is. Een gevecht met alles, omdat het maar niet wilde lukken. Pas aan het einde van die zomer boekte de expeditie nog een succes. Toen ving men in een maand 90.-000 kilo grote kabeljauw. De vissers trokken er op uit met open jol len. Deze expeditie mislukte. De volgende zomer trokken Christiaan Vend en Casper Myrup er met zijn tweeën op uit. Zij ploeterden met succes. In wei nige dagen vingen zij getweeën 50.000 kilo kabeljauw. Dol van vreugde zonden zij een telegram naar Esbjerg: „Stuur vissers met boten". Toen de vissers kwamen, was de kabeljauw verdwenen Schipper Vend heeft echter ook veel ge slaagde expedities op zijn naam staan. Hij leerde de vissers in het Indische Calcutta moderne visserijmethoden. Hii viste bij Mombassa in Afrika en stak met zijn sche pen „Dora Venpv en „Peter Vend" de At lantische Oceaan over om de visserij in Zuid-Amerika nauwkeurig onder de loup te nemen. Een man. die van zeeën en van schepen weet en aan wiens oordeel waar de gehecht kan worden- ZIJN COLLEGA Theodnr Thomsen be hoorde eveneens tot de Deense vissers, die de „Grdnland" tijdens het bezoek aan Esbjerg op vrijdag 10 oktober bezichtig den. Zijn oordeel? „Een goed schip, onge twijfeld. Maar zal het wel geschikt zijn voor de Denen? Het voordeel van de veel langere reizen, die men met deze stalen kotter kan maken, weegt echter heel ïwaar." Vend en Thomsen waren bezoekers van ..zwaar kaliber", maar er zijn er tijdens de reis van de „Grdnland" langs de Deense westkust, door de Lymp fjord en en over de Grote Belt nog zoveel meer aan boord ge weest. De minister voor visserij van Dene marken kwam in Esbjerg aan boord. En natuurlijk de televisie. De bemanning van de „Grdnland" en de directie van de machinefabriek in IJmui- den werden vorstelijk ontvangen in deze havenplaats. Uiteraard maakte het schip een proefvaart voor genodigden. Een proefvaart die het karakter kreeg van een race. Het toeval wilde, dat juist een nieuwe Deense kotter met een 320 p.k. motor aan boord de haven uitliep. Op volle kracht. De „Grdnland" liet zich met zijn 250 p.k. Bolnes-motor niet onbetuigd en won de race glans rijk. Het schip liep maar liefst tien driekwart mijl. Het schip kreeg in Es bjerg al gauw de bijnaam „Straal jager" Met een stijve bries op de kop is de ..Grdnland" na het opvallende bezoek aan Esbjerg de kade stond vol mensen toen het schip binnenliep in het kielzog van de loodsboot naar de Limpfjorden vertrok ken. Reisdoel: Thyborön. De Esbjergse ge schiedenis herhaalde zijjh hier weer. Oók hier heel veel bezoekers, veel mensen aan de kade en schippers van naam. die het vaartuig critisch bezichtigden. In Skagen was het precies hetzelfde ge steld. Een haven, waarin vijfhonderd Deense kotters een plaats hadden gevon den op de dag, dat de „Grdnland" daar binnenliep. Het was slecht weer; Voor de „Grdnland" toch niet slecht genoeg om geen proefvaarten met de Denen te kun nen maken. In Frederikshavn was de be langstelling eveneens zeer groot. Maar die in Nykobing, het voornaamste doel van de reis, spande toch de kroon. De burgemeester van deze stad. die de ver vanging van de Deense houten kotters door stalen schepen ijverig propageert en de gemeente daarvoor zelfs aandeelhouder heeft laten worden van de werf Soren Lar- Christiaan Vend, Deens visserijpionier, had veel lof voor de fraaie en stevige bouw van de kotter „GrfHiland" IJM. 50. sen, omdat uiteraard de werkgelegenheid van de bevolking van Nykobing een be langrijke zaak is, stapte enthousiast aan boord en nodigde de bemanning uit voor een echt overvloedig Deens diner De bevolking stroomde uit om de ,,Grdn_ #land" te zien en de kranten publiceerden -tukken met driekoloms koppen over deze Nederlandse kotter. De vakmensen, onder meer van de Alpha-motorenfabriek. toon den vooral veel belangstelling voor de nieuwe gelaste Bolnes-motor, die reeds lang furore heeft gemaakt in de motor kamers van Nederlandse vissersvaartuigen en sleepboten. Het verhaal over de tocht zou te een tonig worden, wanneer men alle gebeurte nissen in de bezochte plaatsen nauwkeurig zou vermelden. Want overal was de be langstelling voor dit stalen vaartuig zeer groot. Overal werd de bemanning door de bevolking enthousiast begroet. De Denen hebben een voorliefde voor zij zon.zeerover aan boord .De Denen de haaienvangst op de Noordzee. Zij oefenen deze vtssery mei/«ne»1 u,t-d«c daar zeer „gehaaid" in. Hier halen I in de vorm van een zeer lange beug zee liggen. De kotter „Grdnland." IJM 50 van de machinefabriek „H. Zruart." is na een succesvolle goodwill-reis naar de Deen se havens in IJ muiden teruggekeerd. Het doel. van deze reis was: steun ver lenen aan de propaganda, die in Dene marken wordt gemaakt voor de ver vanging van de traditionele houten kot ters door stalen kotiers, waarmee lan gere reizen naar verre visgronden kun nen worden gemaakt. De Nederlandse scheepswerven zijn daarbij geïnteres seerd. De Denen zijn zelf nog niet in staat om stalen kotters te bouwen. Daarom zullen er stalen casco's aan de werf van Soren Larsen in Nykdbing door de Ne derlandse scheepswerven worden ge-" leverd, zodra deze werf orders van Deense reders heeft gekregen. Soren Larsen bouwt deze casco's af tot kot ters van het „Grdnlandtype". De bemanning van de „Grdnland", bestaande uit schipper L. v. d. Plas, stuurman P. v. d. Bent, Bolnes-monteur H. Bode, tweede motordrijver en kok P. Hamers en de matrozen H. Rade makers en E. v. d. Nieuwendijk, is enthousiast over de reis naar Dene marken. Zij heeft volop kennis leren maken met de Deense gastvrijheid en gesproken met Deense vissers van for maat. De directeur van de fabriek, de heer H. Zwart, die met zijn rechterhand, de heer A. Kramer, drieduizend kilometer per auto aflegde om zijn schip in de Deense havens op te wachten, is te vreden over de reis. De kans op orders voor de levering van casco's is groot. De belangstel ling voor de „Grdnland" was zéér groot. Men overweegt de mogelijkheid om het „Gronlandtype" in licentie te gaan bou wen in Denemarken. In nevenstaand verhaal wordt méér verteld over de goodwill-reis én de Deense vissers, die de „Grdnland" vak kundig monsterden Over de Grote Belt stoomde de in frisse Deense kleuren geschilderde IJmuidense kotter over stormachtig water naar Kor- sör voor een bezoek aan eenschat rijke zuivelfabrikant met belangstelling voor visserij- Deze man beeft reeds eerder twee stalen schepen besteld om de omwenteling in de Deense visserij van hout op staal te hebben bevorderen. Het resultaat van het bezoek was, dat de zuivelfabrikant een bespreking met scheepsbouwer Soren Lar sen in Nykobing arrangeerde. Door het Kielerkanaal ging de „Grdn land", na oponthoud wegens slecht weer in Cuxhaven, naar IJmuiden terug. Een goodwill-reis van een vissersvaartuig, zeer waarschijnlijk de eerste in de geschiedenis van IJmuiden, was teneinde. Het Tweede Kamelid de heer E. A. Ver meer (P.v.d.A.) zal de volgende vragen stellen aan de minister van Oorlog: „Is het juist, dat bij brief van de inspec teur der infanterie van 30 september 1953 is aangekondigd, dat burgerpersoneel, als corveeërs, portiers, facteurs, boden en op passers per 1 april 1959 zullen worden ontslagen? Op welke wijze zal in de ont stane vacatures worden voorzien? Als aanwijzing van dienstplichtig per soneel in deze vacatures in het voornemen ligt. kan de minister dan mededelen, of op deze wijze het toch reeds grote teko-t aan personeel bij de onderdelen van de krijgsmacht niet zal worden vergroot en op welke wijze een regelmatige opleiding en oefening voor dit personeel zal worden verzekerd?" Twee Vlissirigse zenuwartsen, die enige tijd geleden door het bestuur van het ziekenfonds Walcheren ontslagen zijn. om dat onregelmatigheden zouden zijn ge bleken bij de indiening van hun declaraties hebben een kort geding aanhangig ge maakt, omdat zij het medisch onverant woord vinden, dat het ziekenfondsbestuur de gestelde ontslagdatum van 16 oktober niet heeft1 verschoven, hetgeen moeilijk heden oplevert voor de behandeling van de opgenomen patiënten. De officier van Justitie had naar aan leiding van de door het bestuur gedane mededelingen een onderzoek ingesteld naar eventuele malversaties en onregelmatig heden. doch hij heeft besloten de zaak in te trekken, omdat geen aanwijzingen zijn gevonden die een vervolging rechtvaardi gen. De n.v. Senembah-Maatschappü te Am sterdam heeft gegronde redenen om aan te nemen, dat 3.476 pakken Sumatratabak van de door haar geplante oogst 1957 op onregelmatige wijze in handen van onbe voegde derden zjjn geraakt. Dit deelt de maatschappij mede in een circulaire ge richt aan zowel binnen- als huitenlandse makelaars, fabrikanten en handelaren. De circulaire gaat vergezeld van een specificatie van de hoofdmerken volgens welke de tabak werd afgepakt, alsmede van de pakkenaantallcn en de nummers der balen. Het totale gewicht van de 3.476 pakken is 276.410 kg. Over de waarde kon de maatschappij niets naders mededelen, wel echter dat de tabak 'van uiteenlo pende kwaliteit is. Desgevraagd deelde zij verder mede, dat er wel een vermoeden bestaai wie de onbevoegde derden zijn, maar dat hier nog geen 100 percent zeker heid over is. In de circulaire waarschuwt de Senembah belanghebbenden, dat zij zich in haar kwaliteit van rechtmatige eigenaresse alle rechten voorbehoudt en dat dit inhoudt, dat eventuele kopers bloot staan aan een gerechtelijke procedure tot inbeslagneming. De Delimij. deed inder tijd een gelijke waarschuwing. De Deense vissersvloot bestaat uit houten kotters, z.g. snikken. Zó ziet men deze schepen op de Noordzee vissen. De situatie van de woningbouw in 1958 in de gemeente is bijzonder teleur stellend. De leniging van de grote woning nood zal in hoger tempo moeten geschie den dan thans het geval is. Dit klemt te meer wanneer in aanmerking wordt geno men het hoge aantal bewoonde „onbe woonbaar verklaarde woningen" en de woningen, welke in de naaste toekomst onbewoonbaar verklaard moeten worden. Het totale aantal thans ingeschrewen wo ningzoekenden bedraagt ruim zevenhon derd. Aldus lezen wij ondermeer in het verslag van het onderzoek van de begro tingen voor 1959 in de diverse secties van de gemeenteraad van Lisse. Verscheidene raadsleden brachten de .woningbouw in verband met de te voeren werkgelegenheidspolitiek in de gemeen te. Zij wezen erop, dat 't rapport van Eco- nomisch-Technologisch Instituut voor Noordholland spreekt van een behoefte aan 1450 woningen voor de natuurlijke be volkingsaanwas van ongeveer 6000 perso nen. Met de behoeften wegens krotoprui ming (100), cityvorming en sanering (50), en gezinsverkleining <630) betekent diï dus een woningbehoefte van circa 2230 woningen tot 1980. De vraag rijst of er voor dit aantal woningen in Lisse voldoen- In de gemeenteraad van de Zuid-Lim burgse grensgemeente Simpelveld zijn de zer dagen vele harde en bittere woorden gevallen. Het ging om de benoeming van een assistent-gemeente-opzichter, waar voor de gemeenteraad als eerste op de voordracht een lid van de raad zelf kreeg voorgesteld. Op zichzelf was dit uiteraard niet vreemd, ware het niet. dat deze eerst- voorgedragene een rol had gespeeld bij de wethoudersverkiezingen van de vorige maand op een manier die een deel van de raad niet kon waarderen. Daar kwam nog bij, dat de gegadigde, de heer J. L., voor gedragen was hoewel hij niet voldeed aan de voorwaarden, die voor de benoeming in kwestie waren gesteld en o.a. niet het ver eiste U.T.S.-diploma bezat. De oppositieleider, het raadslid J. heeft de heer J. L. thans in de raad beschul digd van „woordbreuk en knoeierijen bij de wethouderskeuze", waaraan hij de za kelijke bezwaren toevoegde, dat de heer L. zijns inziens niet mocht worden be noemd. omdat hij niet aan de gestelde eisen voldeed. Wethouder S., die dit niet ontkende, voer de aan dat men aan iemand uit eigen gemeente voorrang diende te geven, en dat de heer L. hoopt, binnenkort het P.B.N.A.-diploma te verwerven. Dat er geen eenstemmigheid in het college van B. en W. heerste, bleek wel uit de verkla ring van de pas sedert enkele maanden be noemde burgemeester W. A. Scheelen, die nadrukkelijk betoogde, dat een benoeming van de heer L. zijns inziens niet juist zou zijn, omdat de kandidaat niet aan de uit drukkelijke voorwaarden van theoretische bekwaamheid voldeed. Hij wees op de censequenties voor de heer L., als deze eventueel niet zou voldoen, omdat dan ont slag uit gemeentedienst het gevolg kon zijn. De burgemeester betreurde het, dat een benoeming onder deze omstandighe den niet voor vernietiging kon worden voor gedragen. Met zes tegen vijf stemmen is de heer L. daarna toch door de raad be noemd. Daar hij als raadslid daar bij wel niet tegen zichzelf gestemd zal heb ben, rijst de vraag, of onder deze omstan digheden zijn benoeming toch niet ongel dig zal moeten zijn. De heer L. zal nu zijn raadslidmaatschap moeten opzeggen. De nieuwe Nederlandse DAF-personen- auto is de grote blikvanger op de auto tentoonstelling in Earls Court te Londen, die vandaag is geopend en waar 33 Britse en 8 buitenlandse autofabrieken hun pro- dukten exposeren. Vooral de automatische transmissie van de DAF trekt de aandacht. Bij Britse wagens is dit nog altijd een uit zonderlijke luxe. welke vrijwel alleen in de zeer kostbare wagens en dan nog slechts als duur extraatje kan worden ge leverd. De hoge aankoopbelasting en de invoer rechten maken dat de DAF-auto in Enge land 48 percent duurder is dan in Neder land. de bouwgrond is. Vele raadsleden wijzen verder nog op het vreemde verschijnsel, dat, ondanks de grote woningnood, er nog een groot aantal nieuwgebouwde wonin gen leeg staan vanwege de hoge huur van deze huiien. Men zag hierin een vingerwij zing voor het gemeentebestuur en de raad om alles in het werk te stellen opdat deze ongewenste toestand zich niet meer zal herhalen. In hun antwoord zeggen B. en W. de teleurstelling van de raadsleden over de woningbouw in Lisse te delen. De woning bouw in het algemeen en de woningwet- bouw in het bijzonder werden echter door maatregelen van hogerhand sterk afge remd. B. en W. hebben daarom niet geaar zeld met alle kracht de particuliere bouw te stimuleren. Dit streven is niet zonder succes geftleven. Vooropgesteld dient ech ter te worden, dat desondanks de resulta ten geenszins tot een stemming van tevre denheid aanleiding geven. In 1958 zijn tot dusverre 63 woningwetwoningen en één particuliere wqning gereed gekomen. Se dert 't begin van hel iaar zijn in aanbouw genomen 38 woningwet- en 43 premjebouw- woningen. Voor 7. z.g. bouwkasw'oningen is de premiebeschikking reeds verleend. Hopelijk zal binnenkort met de bouw kun nen worden begonnen. Voorts is dezer da gen de premiebeschikking verleend voor 13 andere premiewoningen en kan een dergelijke beslissing op korte termijn voor nog 7 premiewoningen worden ver wacht. Totaal zullen dus in 1959 lf)8 woningen opgeleverd kunnen worden. Verder mag worden verwacht, dat het reeds in het derde kwartaal van 1957 ingediende en in technisch zowel financieel opzicht aan vaardbaar gebleken bouwplan voor 35 wo ningwetwoningen begin 1959 in uitvoering zal worden genomen. Ook B. en W. zijn niet zonder zorg met betrekking tot de aanwezigheid van vol doende grond in Lisse voor woningbouw. Zij zijn van mening dat het gehele Poel- polderplan moeilijk gerealiseerd kan wor den zonder demping van de Gracht. Het gemeentebestuur hoopt nog altijd op een aankoop van de gronden bij minnelijke schikking. De bedoeling is dat het terrein binnen twee jaar in bezit van de gemeen te komt, aangezien de Meer- en Duinwijk momenteel vrijwel de enige reserve vormt. Riny Met betrekking tot het investeringspro gramma menen B en W. op, dat de door braak Vierkant-Grachtweg en de dem ping van een deel der Gracht dringend noodzakelijk zijn. Realisering van deze plannen in 1959 wordt niet onmogelijk ge acht De uitvoering van het rioolwater zuiveringsplan is eveneens zeer urgent, hoewel de verwezenlijking van dit plan in 1959 zeer zeker niet mogelijk zal blijken. Vijfhuizen Dinsdagavond hield de r.k. sportvereni ging ..DSO" in Vijfhuizen haar jaarver gadering. Nadat de voorzitter, de heer Th. van der Putten, de vele belangstellenden had welkom geheten, gaf hij een over zicht over het afgelopen jaar. Hij roem de de gezonde, sportieve geest, die in de vereniging in al haar geledingen heerst. Hiervan was ook de promotie van het eer ste elftal de welverdiende vrucht. Ook de afdeling handbal, die in het afgelopen sei zoen opnieuw werd opgericht, mag zich in grote bloei verheugen. Verder kwam er weer een adspirantenelftal in het veld, waarmee werd voldaan aan de noodzaak om ook in de toekomst over goede spelers te kunnen beschikken. Speciale woorden van dank werden gericht tot de heer K. Mesman en mejuffrouw R. Willemse voor de wijze, waarop zij zich in het af gelopen jaar voor de vereniging verdien stelijk hebben gemaakt. De bestuursverkiezing bracht dezelfde „oude gezichten" achter de groene tafel, want de heren D. Meijer en C. van der Putten werden herkozen. Teneinde het ve le werk van het bestuur echter enigszins te verlichten, werd besloten het aantal bestuursleden uit te breiden met de heren J. Gieske en P. Gieske. Bij de rondvraag werd nog gesproken over het nieuwe sportterrein. De voorzit ter deelde mede, dat hieraan hard wordt gewerkt. Hij sprak de hoop uit dat ook het bestuur der gemeente Haarlemmermeer hiermede spoed zal betrachten. Advertentie 50 jaar ervaring TEIEFUNKEN RADIO VERKOOP F,N PFPARATIE Koninginneweg 6 Hillogom De Bijbel-kioskvereniging organiseert voor vrijdagavond een bijzondere zang avond in de Hervormde kerk in Hillegom. Medewerking verlenen het Hervormd Kerkkoor en het Gereformeerd Evange lisch Koor, respectievelijk onder leiding van de heren S. P. Visser en P. de Vries. Verdere medewerking verleent de zanger Kees Deenink. De predikanten ds. F. Brouwer, ds. A. K. Krabbe en ds. A. H. Schippers zullen het woord voeren. Bennebroek Dinsdagmorgen is in Bennebroek de bouw van twee kleuterscholen aanbe steed. Voor de bouw van een school op een terrein gelegen bij de Rijksstraatweg te Bennebroek voor de vereniging voor christelijk kleuteronderwijs „Rehoboth" waren er 21 inschrijvingen binnengeko men. De hoogste was van de aannemers Hellingman en Baks te Haarlem met 121.800 en de laagste van de firma J. Slootweg te Valkenburg (Z.H.) met 73.900. Voor de kleuterschool aan de Kleine Sparrenlaan in Bennebroek waren er bij B en W. van Bennebroek eveneens 21 .inschrijvingen binnengekomen. De hoog ste was van de aannemers Hellingman en Baks te Haarlem met 118.400 en de laag ste van de aannemer H. F. Betke te Haar lem met 75.400. De scholen zullen worden gebouwd on der leiding van architect Piet Koster te Heemstede. De gemeenteraad van Bennebroek komt donderdagavond in openbare zitting bij een. Op deze vergadering zal het raadslid drs. W. Enthoven (V.V.D.) worden be ëdigd, die weer geheel hersteld is. De con cept-begroting zal worden behandeld. De benoeming van een onderwijzeres aan de Sparrenbosschool, wegens het aan gevraagd ontslag van mej. Bfonkhorst, staat op de agenda. Er is verder een voor stel van de heer Y. Lu'ske (V.V.D.), een lokaal van de Sparrenbosschool geschikt te maken voor openbaar kleuteronderwijs waarmede B. en W. zich niet kunnen ver enigen. Op voorstel van enige leden is op de be groting een post uitgetrokken voor subsi die aan het humanistisch thuisfront. De raad zal tevens een voorstel behandelen tot het aangaan van een leningevoor de bouw van een kleuterschool. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK ONDERTROUWD: J. Heidema en J. Tromp; W. F. H. Bijl en E. Krauweel; A, Adema en M. Schotanus. GEHUWD: H. J. Th. v. Riet en Th. A. M. Limmen. GEBOREN: Wilhelmus Arnoldus Jozef Maria, zoon van A. G. de Boer en J. S. As sendelft; Hendrik Johannes, zoon van J. v. d. Aar en H. A. C. v. Lippen. OVERLEDEN: P. C. Medemblik, m„ 4 maanden. Zandvoort De internationale scheidsrechter Leo Horn heeft dinsdagavond in hotel Keur op humoristische wijze een quiz geleid tus sen vijf scheidsrechters en vijf vertegen woordigers van de voetbalvereniging „Zandvoortmeeuwen". Deze originele avond was aangeboden door de supper- tersvereniging „Gee'.-blauw". De voorzitter der supportersvereni ging, de heer E. Kerkman, opende de avond, waarna de heer Horn de deelne mers aan de quiz voorstelde. Voor de scheidsrechters varen aanwezig de heren Van Dalen, De la Croix, Kappenburg, For- menoy en Schipper van Zandvoortmeeu- wen de aanvoerder van het derde elftal, de heer Jongbloed, van het tweede elftal de heer J. Koper, van het eerste de heer B. Water, de heer D. Petrovitch als voor zitter van Zandvoortmeeuwen en voor de plaatselijke pers de oud-scheidsrechter de heer J. G. Bisenberger. Elke ploeg kreeg drie vragen, waarvoor quiz-master Leo Hom vijftien seconden bedenktijd gaf. De vragen werden in hoofdzaak gesteld uit het C.O.V.S.-boek- je over de spelregels bij het voetbalspel en aangevuld met enkele vragen uit de praktijk van de heer Horn en enkele ande re scheidsrechters. Soms had de quizmas ter moeite om het publiek, dat enthousiast medeleefde er van te weerhouden zijn mening kenbaar te maken. Na bijna an derhalf uur vraag en antwoord had de Zandvoortmeeuwen ploeg gewonnen met 70 punten, terwijl de scheidsrechters 65 punten behaalden. Voorzitter Kerkman bood alle deelne mers een fraai souvenir van Zandvoort aan. De heer D. Petrovitch schonk hun een zuigfles met geestrijk vocht en de scheids rechters kregen bovendien een beschil derd bierglas. Tenslotte ontving scheids rechter Leo Horn voor zijn prettige leiding een kist sigaren. Na de pauze vertoonde men enkele sportfilms. De Zandvoortse Christelijke besturen bond heeft weer een serie propaganda- avonden voorbereid. Op vrijdag 21 november verzorgt het Christelijk Nationaal Vakverbond in res taurant „Zomerlust" een filmavond. Op vrijdag 16 januari spreekt in gebouw „De witte zwaan" de heer H. Plomp over het onderwerp „Weduwen en wezenpen sioen". Vrijdag 13 maart behandelt in hetzelfde gebouw de heer H. Bensen „De P.B.O. in de praktijk". Tenslotte wordt op donder dag 23 april een sluitingsavond gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7