„Fanfare"eindelijk echte Nederlandse speelfilm KAAN President Heuss' bezoek aan Engeland ten einde Hoge Duitse diplomaten in de beklaagdenbank Humor van de beste soort in eersteling van Bert Haanstra Feestelijke première van „Fanfare" NAAIMACHINES Proces wegens laster tegen professor Hallstein en twee ambassadeurs Wollen vesten Wollen pullovers Wollen rokken Weer PTT-gratificaties voor bijzondere verdiensten Djakarta oefent critiek op de UNO wegens N.-Guinea Vier doden in het verkeer rjnramp in Canada; 150 man ingesloten Schuman dringt aan op het kiezen van een hoofdstad De Europese instellingen zwerven maar wat rond Kustvaarder „Truus" in veilige haven beverwijk Examens GEVAL STRACK NIET IN DE IJSKAST Tweeling te vroeg geboren op „Van Oldenbarnevelt" VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 De eerste Nederlandse speelfilm, die kan wedijveren met de goede buitenlandse pro- dukties op het terrein van de verstrooiings film is er! Met „Fanfare" heeft Bert Haan stra het bewijs geleverd dat het kan. Nie mand zal kunnen ontkennen, dat deze film die bedoeld is als een blijmoedige en zor geloze tijdpassering, een publiekfilm is. Ze zal iedereen bekoren. Men kijkt er van begin tot eind geamuseerd naar, men laat zich graag verrassen door de speelse ma nier, waarop het verhaal wordt verteld van een ruzie in het landelijke dorpje Lager- wiede, die tot de splitsing in het plaatse lijke fanfarekorps leidt, een splitsing, welke een even gelukkig als harmonieus besluit tot gevolg heeft. Dat besluit is een vondst op zichzelf, maar ook verder komt men in „Fanfare" heel wat momenten tegen, waar op men gul en hartelijk lacht. De film is zo Nederlands als het maar kan zijn. Ze heeft in haar beste ogenblikken de allure van de echte Britse comedie. Men kan er overal in voelen dat ze is gemaakt door een man. die weet wat je met de film kunt doen: Bert Haanstra! ALS „FANFARE" de eerste echt. geslaag de Nederlandse speelfilm mag heten, die na de ooi-log is verschenen, dan is dat toch vooral te danken aan het feit, dat ze ge maakt werd door Haanslira. Het scenario van hem en Jan Blokker heeft de verdienste vele complicaties te verenigen in een mak kelijk te volgen handeling: men weet waar men aan toe is. Dat heeft natuurlijk het nadeel, dat door een te sterke vereenvoudiging situaties en personen niet boven een opper vlakkige typering uit komen. De tekst weerspiegelt dat karakter. Maar al houdt dat een fijnzinniger uitwerking tegen, men blijft nu met beide benen op de grond. De filmer kan met dit materiaal en deze stof voortreffelijk werken. Daarbij voegt Haan stra dan zijn eigen inventiviteit en spiri tualiteit. Hij vlecht menige metafoor tussen de scènes, hij gebruikt voortdurend terug kerende vergelijkingsbeelden, die de film verstaanbaar maken. De humor is begrij pelijk, het is een specifieke filmhumor. Ik kan mij niet heugen een Nederlandse film te hebben gezien, die zo kan bogen op deze kwaliteiten. Dat gebeurt dan vooral als Haanstra bezig is om met koeien en eenden de kleine mensenwereld in het ootje te nemen. Dan spiegelt hij ons de lachwekkendheid voor van ons gebrek aan goede verstandhouding, onze ijdelheid, ons overdreven gevoel voor eigen belangrijk heid. De documentarist Haanstra spreekt uit die beelden, maar ze zijn zo handig in het patroon verweven, dat ons dat niet stoort. Aan zulke fijnzinnigheden herkent men de talentvolle filmman. De humoris tische kant van menige situatie wordt vaak pas echt geestig door de zinvolle behande ling van de ras-cineast Haanstra. Daarnaast kan men stellen dat de regis seur* zijn mensen goed heeft gehanteerd. Het schort wel eens aan tempo: men zou zich sommige scènes korter wensen, maar er is een- góeö'e afwisseling en de opnamen van de fanfares' voöral zijn mooi gemon teerd. Tegenover de klaarblijkelijke zwak heden, samenhangend met een tekort aan actie in een enkele scène, staat een veel groter aantal geslaagde passages. Ik zou van het geestig begin af aan het opsommen kunnen gaan. „Fanfare" mikt niet hoog, maar ze is ver uitgekomen boven de mid delmaat. Ze maakt een voortreffelijk ge bruik van de attributen, die de omgeving, Advertentie s?erza GROTE KEUZE MATIGE PRIJZEN Gen. Cronjéstr. 129 waarin ze zich afspeelt Giethoorn aanbracht. Ze weet haar maat, ze verdeelt haar aandacht met zorg, ze loopt „gemak kelijk". Dat zijn allemaal woorden van lof, die niet uit de lucht komen vallen „Fan fare" is een plezierige film. Mij dunkt, dat zulks, gezien de constellatie van de Neder landse speelfilm, wel wat wil zeggen NAAST HAANSTRA dient ook Rudi Meyer genoemd. Hoe heeft hij zich al niet beijverd voor de Nederlandse film. Zijn routine en niet alleen op het stuk van produktie zal Bert Haanstra goed van pas zijn gekomen. Een compliment verdient- ook Jan Mul voor zijn muziek. De muziek vervult een belangrijke functie in „Fan fare". Ze speelt mee. Ze is niet aileen be doeld voor de achtergrond. Welnu als er ooit een componist is geweest, die bij heeft gedragen tot het welsprekend zijn van het beeld, dan is het Jan Mul. Ook ae types in de film zijn goed gekozen en met name Bernhard Droog, Henk van Buren. Ineke Brinkman. Herbert Joeks en Andrea Dom burg spelen hun ervaring, vooral oij de t.v. opgedaan, uit. Maar ook Hans Kaart, Ton Lutz, Albert Mol en Dio Huysmans brengen het er uitstekend af. Kaart's keuze is bijzon der verantwoord. Eindelijk kunnen we dus een Nederlandse speelfilm begroeten zon der het voorbehoud, dat het een. Neder- In theater Tuschinsky te Amsterdam is gisteravond de wereldpremière gegeven van „Fanfare". Deze feestelijke première werd ondermeer bijgewoond door de staatssecretaris van O. K. en W.. mr. R. G. A. Höppener, de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff. de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de raad voor de kunst, mr. dr. P. J. Witteman en de loco-burgemeester van de hoofdstad, wethouder mr. A. de Roos. Ook de burge meester van Giethoorn, H. van der Goot, waar de film met medewerking van de bevolking en de fanfare van dit Overijsel- se dorp. is gemaakt, behoorde tot de tal rijke genodigden. Toen het doek na het slot der film werd opgehaald stond de fanfare van Giethoorn op hei foneel met drie dirigenten, de echte en de twee filmdirigenten. Luid en lang durig applaus klaterde uit de zaal op ter wijl de medewerkenden een voor een de planken opkwamen en bedolven werden onder talrijke ruikers en bloemstukken. Hans Kaart sprak namens alle mede werkenden een spontaan kort dankwoord tot Haanstra en de produktieleider Rudolf Meyer. landse speelfilm is. Haanstra. Meyer, Blok ker, cameraman Van den Enden, Mul en alle sterren van de film de Giethoornse fanfare niet uitgesloten mogen met fan fares worden begroet! Dat kan vanaf heden in het Rembrandt- theater te Haarlem. P. W. Franse Advertentie Twee beelden uit „Fanfare"- Links: een deel van het fanfarekorps op weg naar het concours; rechts: Albert Mol als onvrijwillige waterlelie. De minister van Binnenlandse Zaken beeft evenals vorig jaar zijn goedkeuring gehecht aan de votering van een bedrag van een half miljoen gulden voor gratifi caties aan P.T.T.-personeel. Dit houdt in dat aan het eind van het jaar ongeveer tien percent van het P.T.T.-personeel (on geveer 6.000 werknemers) gratificaties op grond van bijzondere verdiensten zullen krijgen. De extra uitkeringen zullen variëren van 75 tot rond 200 gulden. Per afdeling zal, evenals dit vorig jaar het geval was, be oordeeld worden welke personen voor een gratificatie in aanmerking komen. NEW YORK, (Reuter) De voorzitter van de UNO-Assemblee, Charles Malik, heeft in een boodschap ter gelegenheid van de dag van de UNO, die vandaag wordt gevierd, gezegd, dat als de UNÖ morgen ineen zou storten, de dag daar op een nieuwe UNO zou oprijzen. Als de UNO in het verleden nodig geweest was, zou zij dat in de toekomst nog meer zijn. DJAKARTA, (Reuter) De Indonesi sche regering heeft via de radio critiek ge leverd op de UNO, zo meldt Antara. In de uitzending werd gezegd dat de we reldorganisatie, hoewel ze dit jaar wel iets heeft bereikt, ook enkele vraagstukken op onbevredigende wijze heeft aangepakt. Men kan niet aan de indruk ontkomen, dat de UNO steeds meer een afspiegeling word van het machtsevenwicht tussen de heide wereldblokken, aldus de regering. Dit sluit soms de mogelijkheid uit om tot oen juiste oplossing van fundamentele kwesties te komen. Zo zijn de UNO-beslui- ten over het geschil tussen Nederland en Indonesië inzake West-Nieuw-Guinea een teleurstelling ^geweest voor Indonesië, al dus de regering. (Van onze correspondent in Londen) V-V -Op de laatste-dag van zijn verblijf in Engeland heeft Bondspresident Heuss een bezoek gebracht aan de bibliotheek van dr. Wiener, het belangrijkste documenta- tie-centrum ter wereld over de misdaden van het nationaal-socialisme. De 73-jarige dr. Alfred Wiener is zijn bibliotheek oor spronkelijk in Amsterdam begonnen. Hij bracht zijn unieke collectie, die thans meer dan vijftigduizend boeken en documenten omvat, nog juist op tijd voor de bezetting in 1940 naar Londen over. Prof. Heuss en dr. Wiener waren voor de oorlog bevriend en hun ontmoeting had dan ook het ka rakter van een persoonlijke reünie. De Westduitse president zag hier voor de eer ste keer het Gestapo-dossier over zichzelf, waarin hij als een vijand van het Duitse volk wordt beschreven. Professor Heuss was diep ontroerd toen hij het dagboek las van een Joodse Duitser, die in het concen tratiekamp om het leven kwam. Hij toonde ook grote belangstelling voor een docu ment met instructies aan het Duitse opper bevel, die moesten worden uitgevoerd na de bezetting van Groot-Brittannië. Wiener's bibliotheek bevat een exemplaar., van het anti-nazi-boek, geschreven door ïleuss en getiteld „Hitler's pad". Sterke wrok Hoewel de Duitse pers in overdreven termen klaagt over 't gebrek aan warmte, dat 't bezoek van Heuss zou hebben geken merkt, heeft de Westduitse president zelf deze officiële gelegenheid kennelijk te baat genomen als een middel tot verdere op voeding van het Duitse volk. Dit blijkt zinneklaar uit zijn redevoeringen, uit latingen en uit een door hem geschreven artikel. De meeste Engelse bladen hebben de gelegenheid van het bezoek aangegre pen, evenals Heuss dat zelf heeft gedaan, om nog eens te herinneren aan de gru welen van de nazi-periode zonder Heuss daarmee in ook maar enig opzicht te ver eenzelvigen. Heuss heeft getracht een ver zoenende taal te spreken. Zijn vaak diep menselijke woorden waren indrukwekkend genoeg, maar het publiek heeft begrijpe lijkerwijze moeite gehad om dit op zijn juiste waarde te schatten. De wonden waren ook in Groot-Brittannië, dat in beide oorlogen meer dan twee miljoen doden heeft te betreuren, dieper dan alge meen werd aangenomen. Ondanks Heuss en andere goedwillende Duitsers blijkt in Groot-Brittannië tegen Duitsland nog een sterke verdenking en wrok bestaan, juist ook omdat men voelt dat het tijdperk van Heuss en Adenauer thans zijn einde nadert. Maar dit bezoek was door degenen, die de laatste tien jaar achter de schermen hebben gewerkt, voor de verbetering van de betrekkingen met de Duitsers, juist bedoeld om de weg te banen naar gen nieuwe periode van vriendschap, die pas door de jongere generaties kan worden verwezenlijkt. Of dit zal lukken, is een open vraag. Vandaar de instinctieve aar zeling van het toch al zo gereserveerde Britse publiek om enige geestdrift te tonen voor dit staatsbezoek. Daarbij komt nog. dat de volkomen onbekende Heuss nu een maal geen figuur is, die tot de volksver beelding spreekt. De Duitse Bondspresident heeft donder dagavond afscheid genomen van Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië. Kort daarna is hij met een „Viscount" van de „Lufthansa" van het vliegveld Northolt naar Duitsland teruggekeerd. Koningin Elizabeth heeft een telegram aan Heuss gezonden, waarin zij zegt: „Uw bezoek aan Londen is voor mij en het volk van het verenigd koninkrijk zeer aange naam geweest. Ik vertrouw, dat u even eens aangename herinneringen mee naar tiWlaiKt noemt". Ditw a s"h e tra n tw.o or do p een afscheidsboodschap - van president Heuss, waarin deze bedankt voor de vrien delijke ontvangst door het Britse Konings paar en het volk van Engeland. Heemstedenaar verongelukt De veertigjarige Heemstedenaar J. van der Vliet is vanmorgen om negen uur om het leven gekomen, toen hij op de Kruisweg te Haarlemmermeer tussen Cruquius en Hoofddorp met zijn personen auto in botsing kwam met zen vrachtauto van tegenovergestelde zijde, bestuurd door een 32-.jarige man uit Nieuw-Venncp. Bij het passeren van enkele auto's heeft de Heemstedenaar vermoedelijk niet de vrachtauto van tegenovergestelde zijde zien naderen. De man is ter plaatse over leden. De 38-jarige C. de Waal is met zijn bromfiets op de Singel te Woerden tegen een trein gereden, die uit de richting Rot terdam de particuliere spoorwegovergang passeerde. Het slachtoffer werd op slag gedood Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en elf kinderen achter. Op de Rijksweg no. 1 te Naarden zijn de 59-jarige rhej. H. Wetsema uit Naarden en haar 83-jarige moeder mevrouw C. Wetse ma uit Arnhem, toen zij de weg oversta ken, aangereden dooi' een auto. Mejuffrouw Wetsema was op slag dood; haar moeder is in de loop van de avond in het Diacones- senziekenhuis te Naarden aan haar ver wondingen bezweken. De bestuurder van de auto, de heer PI. T. uit Laren, reed met gedimde lichten op de Rijksweg met een snelheid van ongeveer 60 kilometer bij het kruispunt Rembrandtlaan-Jan Tabak. Plotseling zag hij op enige meters afstand de beide dames oversteken, op te korte afstand om ze nog te kunnen ontwijken. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 SPRING HILL (UPI) In een kolen mijn van de Cumberland Rail and Coal Company bij Springhill op Nova Scotia (Canada) worden 150 mijnwerkers vermist nadat vanochtend op een diepte van 4.000 meter een instorting had plaats gehad. „Alles wat ik kan zeggen is, dat slechts enkelen van de werkploeg van ongeveer 166 man naar boven zijn gehaald en dat van de rest nog geen spoor is gevonden" zo deelde de bedrijfsleider van de mijn, George Caldwell, ons mede. Een reddingsploeg is direct in de mijn schacht afgedaald om te pogen contact te krijgen met de vermiste mijnwerkers. Bij gerucht verluidt dat het ventilatie systeem van de mijn door vallend ge steente onklaar geraakt is en dat er reeds op 1 kilometer diepte mijngas geconsta teerd zou zijn. De Royal Canadian Mounted Police heeft een helikopter met bloedplasma voor eventuele gewonde mijnwerkers naar de mijn gezonden. Honderden inwoners van Springhill staan met sombere gezichten bij de mijn schacht op nieuws te wachten van hun vrienden en verwanten onder de inge- slotenen. Een van de geredden had tien tallen meters op handen en voeten ge kropen door een aardedonkere gang, met een gebroken schouderbeen. Zijn mijn werkerslamp was uitgegaan. Hij kwam bijna twee uur na de instorting op de be gane grond. Tegen twaalf uur vanmiddag is meege deeld dat reddingsploegen 69 man naar de oppervlakte hebben gebracht. Er worden nu nog 96 mijnwerkers vermist. Negen lijken van omgekomen arbeiders zijn ge borgen. Onder de totnogtoe geredden zijn zestien gewonden. Advertentie STRAATSBURG „Wij voelen ons op het. ogenblik nomaden. Ons administra tief personeel, onze vertaalinstallatie en al onze documenten slepen wij heen en weer tussen Straatsbui g, Luxemburg en Brussel. Er heerst onbehagen onder ons. De raad van ministers zal werkelijk op korte termijn een definitieve beslissing moeten nemen over de zetel der Europe se instellingen". Dit verklaarde de voorzitter van het Europese parlement, Robert Schuman, op een persconferentie te Straatsburg, nadat hij ook reeds in de vergadering van het parlement had aangedrongen op een spoe dig besluit ten aanzien van de keuze der Europese hoofdstad. Schuman wees er op, dat de diensten en commissies (waarvan er thans reeds der tien zijn) een onderdak hebben gevonden in de Belgische senaat, in de lokaliteiten van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal in Luxemburg en in het Euro pa-huis te Straatsburg, doch dat dit grote moeilijkheden oplevert, omdat de organen die daar werkzaam zijn, steeds gedwongen worden het veld te ruimen. Wij worden wel vriendelijk geduld, doch deze toestand kan niet voortduren. Het is onze bedoeling een nieuw gebouw voor het Europese parle ment te laten oprichten, zo verklaarde Schuman, en wij kunnen hiermee pas be ginnen, wanneer wij weten, waar de zetel zal komen. Hij wees op de noodzakelijk heid dat het Europese parlement zich be vindt" iix 'de "Stad. Waai: ook :de Europese instel!rrfffeh-, zoals~dë Europese Economi sche Gemeenschap rn de Euratoom, ge vestigd zijn. Schuman zei het te betreuren dat in de raad van ministers de eenparigheidsregel geldt, daar zijns inziens anders reeds een besluit gevallen zou zijn over de hoofdstad. Er zullen thans echter concessies moeten worden gedaan en offers worden gebracht om uit deze impasse te geraken, zo be toogde hij. Schuman deelde verder nog mede, dat er tijdens deze zitting van het parlement een commissie is opgericht, die een stu die zal maken van de rechtstreekse ver kiezingen voor het Europese parlement, zoals dit in de verdragen van Rome is voorzien. Het Europese parlement zal waarschijnlijk de week voor Kerstmis op nieuw in zitting bijeenkomen. De kustvaarder „Truus" van de rederij Gruno te Groningen, die gisterenmorgen in de Botnische Golf op weg naar Southend bij Londen, zware slagzij maakte, is van nacht om twaalf uur op eigen kracht de haven van de Finse plaats Mantyluoto bin nengelopen. Van de diensten van een ber gingsvaartuig, dat de kustvaarder naar Rauma zou slepen, is verder geen gebruik gemaakt, daar de bêmanning van de „Truus" het water uit de machinekamer kon pompen. Van de Zweedse schepen, die op het noodsein van de kustvaarder te hulp kwamen, heeft de „Ragneborg" de Groninger kustvaarder naar de Finse haven begeleid. Advertentie WONINGINRICHTING Breestr. 74-84 250 modelkamers Geopend: 8-12.30en I4-I8u. Dinsdag 8-13 u. Rotterdam. Nederlandse Economische Hoge school. Kandidaatsexamen: C. W. L. de Bouter, H. E. Pesch. D. S. Röder, A. I. M. Racz en S. Schaap, allen te Rotterdam. Doctoraalexamen: A Rnsschen, Den Haag. (Van onze correspondent in Bonn) De president van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap prof. Hallstein, de huidige Duitse ambas sadeur te Parijs, Blankenhorn, en diens voorganger, baron Von Maltzan, komen voor het gerecht, zo is officieel in Bonn bekendgemaakt. Zij zullen in maart van het volgende jaar terecht moeten staan, omdat zij de hoge Duitse ambtenaar dr. Strack vals beschuldigd en belasterd zou den hebben. Voor het proces zijn acht da gen uitgetrokken. Tot op het laatste ogenblik werd in re geringskringen in Bonn gehoopt, dat in verband met een uit 1953 stammende am nestie-wet het proces niet behoefde door te gaan. Maar de rechtbank acht het geval zo ernstig dat zij het verantwoord acht, d? drie hoge diplomaten op te roepen. De kwestie dateert al van 1952 en berust op een strijd in het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken over het West- duits-Israelische schadevergoedingsver drag. Dr. Strack, destijds een hoge amb tenaar van dit ministerie, kantte zich te gen het verdrag, niet omdat hij anti-Israe- lisch was, maar omdat hij vreesde, dat het een slechte invloed zou hebben op de Westduits-Arabische verhoudingen. Hij stelde voor, de schadevergoeding aan Is rael via de UNO te regelen en niet in een bilateraal verdrag. Strack stond bekend als een Nabije Oosten-expert. Prof. Hall stein, Blankenhorn en Von Maltzan, die alle drie destijds werkzaam waren op het genoemde ministerie, gelden als de va ders van het verdrag met Israel en zou den niet gedoogd hebben, dat hierop enige critiek werd geuit. Zoals een der bepaald niet anti-regeringsbladen zegt: Het drie tal vatte Strack's critiek op als een aan val op de onfeilbaarheid van hun buiten landse politieke concepties. Hallstein en Blankenhorn hebben in 1952 geëist, dat Strack zou worden teruggeroepen van zijn post als onderhandelaar over een Duits-Egyptisch verdrag, nadat hij van Cairo uit gewaarschuwd had tegen het verdrag van Isx-ael. Daarbij kwam, dat Strack, naar later bleek, valselijk door een Egyptische diplomaat van omkope rij was beschuldigd een beschuldiging die eerst door Bonn werd overgenomen. Voorts meldde het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken in die tijd, dat de Turkse regering Strack niet wenste te zien als chef van een Duitse handelsdele gatie. Deze mededeling bleek later ook onwaar te zijn. Het geval-Strack zit Bonn hoog. Parle ment en regering hebben er zich al diver se malen mee bezig gehouden. Van rege ringszijde zelf zou gepoogd zijn, de zaak „in der minne" te regelen door Strack eni ge malen voor te stellen, zijn aanklacht in te trekken in ruil voor een ambassa deursfunctie, hetgeen deze echter weiger de daar hij voor alles eerherstel wenst. Het aanstaande proces 'e Bonn tegen Hall stein c.s. betekent, dat de Westduitse di plomatie in een moeilijke positie is ge raakt. Aan de andere kant acht men het een gunstig teken, dat ook de hoogste di plomaten van de Bondsrepubliek voor een vrije en onafhankelijke rechtbank kunnen worden geroepen. Men acht het mogelijk dat de beklaagden tot gevangenisstraffen veroordeeld zullen worden. Aan boord van de „Johan van Olden barnevelt" is een tweeling voortijdig ge boren. De naam van de ouders van de twee, zopas geboren, meisjes is nog niet bekendgemaakt. Het schip spoedt zich naar Fremantle om daar de kraamvrouw met haar gezin aan land te zetten. De agenten van de maatschappij in Fre mantle delen mee dat de babies elk twee pond wegen. De scheepstimmerman heeft een couveuse gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9