Conclave der kardinalen in Rome begonnen Bondspresident Heuss ging te vroeg naar Londen r „Geen ruilobject voor herstel van goede verhouding met Indonesië" Van dag tot dag Zondagmorgen begint de stemming Heeft ambassadeur Von Herwarth de Britten slecht gepeild Jaat-taxla PUZZEL no. 3 ii£<i WITTE KRUIS HELPT ECHT! 3 In één nacht Uw handen gaaf en zacht „Bekeerde" Japanse vissers uit Chinese gevangenschap teruggekeerd Amerikaanse troepen hebben Libanon vandaag verlaten Britten vertrekken per vliegtuig uit Jordanië frisse adem een heerlijke smaak VELE DUITSERS MENEN THANS. PR. BERGHUIS OVER NIEUW GUINEA In blij verwachting Hongaren in Den Haag richten stri jdorganisatie op &p de CPra«t«3toeI r]t. Spreiding van de bouwvakvakanties '"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord MAGNEET ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 Eind september kreeg de wereld de in druk, dat er een belangwekkende wending in de Amerikaanse politiek was gekomen. Dulles wekte toen op een persconferentie de indruk, dat Washington er bij Tsjang Kai Tsjek op aan zou dringen troepen te rug te trekken van Quemoy. Dit leek een concessie aan de communistische Chine zen, die op deze wijze misschien een tijd lang gekalmeerd konden worden. Deze voorzichtige, maar nagenoeg algemeen aanvaarde uitleg van Dulles' woorden, bracht op Formosa de gemoederen heftig in beroering. Bovendien begon Tsjang's aanhang in Washington de zogenaamde „China-lobby" krachtig te protesteren. Half oktober hielden Dulles en Eisenho wer opnieuw persconferenties. Welnu: eind september constateerde men een itzig", half oktober weer een „zag" in de Amerikaanse koersToen verklaarde Dulles namelijk, dat hij ofschoon hij Quemoy te zwaar bezet achtte geen aan drang wilde uitoefenen op Tsjang teneinde Iroepen van het eiland terug te doen trek ken. Eisenhower zei een dag later vrijwel betzelfde. Menig commentator verklaar de, dat hij —ten gevolge van de zig-zag koers weinig vaste lijn kon ontdekken in de Amerikaanse buitenlandse politiek. Wat nu volgt is een poging om dit schijn bare raadsel wat minder geheimzinnig te maken. Een simpele verklaring voor de verwarrende uitspraken is er niet, maar allerlei factoren tezamen kunnen toch meer licht in de zaak brengen. Half oktober lieten zowel Dulles als Eisen hower zich tijdens hun conferenties met de pers een belangrijke zin ontvallen. Toen ?r bij hen op aan gedrongen werd zo dui delijk mogelijk te zijn, ontweken beiden een rechtstreeks antwoord, ongeveer met deze woorden: „Daar laat ik me liever niet over uit, wij worden zo gemakkelijk verkeerd begrepen op Formosa". Kenne lijk doelden zij op de storm van veront waardiging die zij eind september op For mosa hadden ontketend en het was dui delijk, dat zij thans alles deden om aan de wereld de indruk te geven, dat het uit sluitend Tsjang's zaak was of hij troepen van Quemoy wilde terugtrekken of niet. Daarmede is een vermindering van de jarnizoenen op Quemoy niet van de baan. ichter de schermen kan Washington blij- en aandringen. Men wil echter Tsjang 1 het vervolg de pijnlijke situatie bespa ren, zijn troepen te moeten terugtrekken, ja een openlijk tot uiting gebrachte wens der Amerikaanse regering. Goede betrekkingen met Formosa zijn voor de Verenigde Staten belangrijk, want dit eiland wordt te Washington van grote strategische betekenis geacht. Er is nog sen andere factor, die verklaren kan, waarom met name Dulles enigszins raad selachtig was tijdens zijn laatste optreden. Toen een journalist hem vroeg helder uit een te zetten waarnaar hij streeft in het Verre Oosten, kwam er een zeer persoon lijke toon in zijn antwoord: „Wij zijn zo zei Dulles ongeveer op het ogenblik verwikkeld in een taai loven en bieden met de communistische Chinezen. Daarom kan ik niet op een persconferentie onthullen, waartoe wij precies bereid zijn." Dulles is een glad advocaat, die vele handige ant woorden in petto heeft, maar dit weer woord klonk bijzonder oprecht. Indien er inderdaad taai en ernstig met de commu nistische Chinezen onderhandeld wordt te Warschau dan komt het niet gelegen op «en persconferentie al te duidelijk te zijn. De zig-zag lijn, die men dan meent te ont waren, behoeft niet het werkelijke stand punt weer te geven van de Amerikaanse regering, op zijn hoogst haar onderhande lingspositie van het ogenblik. Advertentie (*4) ROWN1REI N v AMSTERDAM TOKIO (AFP) Russische patrouille vaartuigen hebben in mei jl. een aantal Japanse vissersvaartuigen, die ervan be schuldigd werden in door de Sovjet-auto riteiten tot territoriale wateren verklaard zeegebied te hebben gevist, opgebracht. De 122 vissers, die de boten bemanden, werden gevangen gezet in China. Dezer dagen werden zij vrijgelaten en in de haven van Moji op het eiland Kioe- sjieo, ontscheept. De terugkeer in hun va derland had echter een verrassend kantje: de vissers verlieten met rode vlaggen zwaaiend, en anti-regeringsleuzen roepend dun schip. Tegenover Japanse verslaggevers, die 'neer wilde weten over deze merkwaar dige verandering in geestesgesteldheid, verklaarden zij dat het zittende kabinet- Kisji, een „reactionaire en Amerikaans- ?ezinde regering", niet deugde. De toedracht werd pas duidelijk, toen de vissers vertelden dat zij elke dag van nun verblijf in China vijf uur lang onder richt in de communistische leerstellingen hadden ontvangen. (Van onze correspondent in Rome) Vanmiddag om vier uur is het Heilig College van kardinalen in het conclave bijeengekomen ter uitoefening van hun al lerhoogste functie: het kiezen van de Paus. Deze kunnen zij kiezen uit hun mid den, maar dit is niet noodzakelijk en er is zelfs een zekere mogelijkheid dat dit maal een niet kardinaal Paus zal worden. Dit zou dan zijn de aartsbisschop van Mi laan Montini. Op het ogenblik ziet het er echter naar uit dat de patriarch van Ve netië, Roncalli, zal worden gekozen, die de steun van de Franse kardinalen, de Ca nadese en de Indische kardinalen heeft, en ook van de groep Italianen, die het niet eens zijn met het „pentagool", de vijf heren, die de laatste tijd in het Vaticaan min of meer de zaken in hinden hebben. Wordt men 't niet eens over de keuze van een Italiaanse kardinaal tot Paus, dan is waarschijnlijk de verkiezing van de Ar meniër Agagianian. Een andere moge lijkheid is die van de deken der kardina len, de Fransman Tisserant. Deze staat bekend als een bijzonder autoritair man en heeft indertijd een opleiding gehad als officier in het Franse leger. (Reuter) De secretaris van het con clave neemt van alle „conclavisti", pries ters of leden die de 52 kardinalen in het conclave vergezellen, de eed van geheim houding en eerbiediging van de conclave- regels af. In hun appartementen mogen de kardinalen nog bezoek ontvangen tot dat om zes uur de bel wordt geluid en de roep weerklinkt: extra omnes (allen naar buiten). De honderden sleutels, waarvan vele antiek en zwaar, waarmee, het concla ve aan de binnenkant wordt afgesloten, worden de secretaris van het conclaaf in bewaring gegeven. De sleutels van de bui tenkant worden gegeven aan de maarschalk (een erfelijke positie in de familie Chigi) Advertentie J ANSSEN HAZEPATERSLAAN 16 - HAARLEM TELEFOON 12747 BEIROET (UPI) Vandaag wordt de terugtocht van de Amerikaanse troepen uit Libanon voltooid. Er zullen dan nog een tiental officieren achterblijven voor het afwikkelen van zaken. De laatste dui zend tot vijftienhonderd manschappen zijn vanochtend vroeg per schip vertrokken. De staf, enkele bewakingseenheden en inten dance verlieten het land met vliegtuigen. Het vertrek geschiedde vrijwel onopge merkt. Voor- noch tegenstanders van de komst der Amerikanen gaven op eniger lei wijze blijk van hun gevoelens. Slechts de strenge veiligheidsmaatregelen die bij de inscheping in acht werden genomen ga ven het geheel iets van het heimelijke vertrek van een onwelkome gast. Het front van de nationale unie, dat de opstand tegen president Sjamoen begon, publiceerde een verklaring waarin wordt' gezegd dat de Amerikaanse troepen in Li banon landden om een aanval op Irak voor te bereiden. „Het was een poging een cor rupt bewind r ilitaire steun te verlenen, een bewind dat elke liberale gedachte on derdrukte"- De Libanese pers richt al haar aandacht op de Russische lening aan Egypte. AMMAN (UPI) De eerste Britse troe pen die Jordanië per vliegtuig verlaten, zijn gisteren over het Syrische deel van de Verenigde Arabische Republiek en Li banon naar Cyprus vertrokken. De gehele operatie zal vijf dager duren. die als vertegenwoordiger van het volk wordt beschouwd. Bij elke der zes „ruote" (kleine openingen voor noodzakelijk con tact met buiten) worden leden van de Zwitserse en de Palatijnse garde op post gezet. Het eigenlijke werk van het conclave be gint zondagochtend wanneer te negen uur de ceremoniemeesters langs gangen en trappen gaan, de bel luidend en roepend „In capellam, domini" (Naar de kapel, heren). In de Sixtijnse kapel wordt dan gestemd. Wanneer geen kandidaat de vereiste meerderheid van tweederde plus een heeft behaald bij de eerste stemming, wordt terstond opnieuw gestemd. Na de tweede stemming worden de stembriefjes en alle andere op de stemming betrekking heb bende papieren in de kachel verbrand. Met vochtig stro, en een chemische stof, als er geen beslissing is om buiten zwarte rook te laten zien. Er worden zonodig vier stemmingen gehouden, 's morgens twee en 's middags twee. Als er wel een Paus gekozen is worden de stempapieren ver brand zonder toevoeging van stro, even tueel met wat wierook, zodat een witte rookpluim boven het dak van de Sixtijnse kapel de verkiezing van een nieuwe Paus meldt. Het conclave waarop Pius XII gekozen werd, heeft maar een dag geduurd. Er werd toen drie keer gestemd. In 1922 wa ren er veertien stemmingen nodig voor de verkiezing van kardinaal Ratti, die Pius XI werd. Radio-Vaticaanstad heeft bekendge maakt dat er dertien rechtstreekse ra dioverbindingen tussen Vaticaanstad en de Europese landen, de Verenigde Staten en Canada zullen worden onderhouden, en wel twee maal per dag, als men de re sultaten van de stemmingen verwacht. De uitzendingen zullen vermoedelijk beginnen om 11 uur en 17 uur Nederlandse tijd. WASHINGTON (UPI) Het Amerikaan se departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de drie Amerikaanse kardinalen hun staatsburgerschap niet zul len verliezen door deelneming aan de verkiezing van een nieuwe Paus. De ver eniging van protestanten en andere Ame rikanen, die scheiding van kerk en staat wensen, hadden gevraagd of de drie pre laten hun burgerschap zouden verliezen door deel te nemen aan een buitenlandse politieke verkiezing. Volgens het State Department is „de ware zin van een ver kiezing van een Paus religieus". Advertentie E3 (Van onze correspondent in Bonn) Na Bondspresident Heuss' terugkeer uit Londen, zijn in Bonn stemmen opge gaan die zeggen dat het bezoek van het staatshoofd aan Engeland te vroeg heeft plaats gehad. Men meent dat de Duitse ambassadeur te Londen, Von Herwarth, een verkeerd advies heeft gegeven en de Brits-Duitse verhouding veel te rooskleu rig heeft afgeschilderd. De reis van Heuss, zo zegt men te Bonn, is niet nauwkeurig genoeg voorbereid. Von Herwart had moeten weten wat er zou gebeuren en hij had moeten voorzien dat de Britse openbare mening bepaald lauw, en een aantal dagbladen zeer kritisch zou reageren op dit eerste Duitse staatsbe zoek aan Groot-Brittannië sedert 1907. In het regeringsgezinde blad „General Anzeiger" verwijt men de Duitse ambas sadeur dat hij te Londen wel een indruk wekkend society-leven heeft opgebouwd, zoals men dat van deze voormalige proto col-chef van het ministerie van Buiten landse Zaken kon verwachten, maar dat hij verzuimd heeft, contact te leggen met andere kringen dan die welke op cocktail- parties en dergelijke plegen te verschij nen. De conclusie is dat Von Herwarth veel „Onbehagen ten aanzien van de econo mische toestand van het land en de stand van zaken in de staatshuishouding is wel licht de beste typering van de huidige binnenlandse politieke situatie. Ondanks de verschuivingen, die zich bij de verkie zingen hebben geopenbaard, is het inzicht in de verhoudingen in het afgelopen jaar er niet duidelijker en sterker op gewor den. Hoewel de economische recessie ten dele is opgevangen, baart de toestand van 's lands financiën in toenemende mate zorgen en dat houdt op essentiële punten (huren en melkprijs) toch ook weer ver band met structurele economische om standigheden". Met deze woorden opende de voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, het partijconvent van de A.R., dat vandaag in Musis Sacrum te Arnhem wordt gehouden Hij noemde de basis, waarop het huidige kabinet rust, on- Advertentie Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set. waarin alles voor een vorstelijke idi Lyk van een Duitse vrouw gevonden. In de bossen van Berg en Dal bij Nijmegen is 't lijk van 'n Duitse vrouw gevonden, die waarschijnlijk clandestien over de grens was gekomen. Naar haar identiteit wordt door de Duitse politie een onderzoek inge steld. VERTALEN Het Vaderland vertelt dat op een schilderijenveiling te Londen „hoge Londense socialisten" aanwezig waren. Ik heb zo'n idee dat dit de Vader- landse vertaling van „Socialites" is. 1 LAVEREN Over laveren gesprokende IJ muider Courant, vertelt in haar gemeenteraadsverslag: de heer Hoorn (Comm.) geloofde, dal bij een aantal kerkelijke instellingen het. Gods- dienstonderwijs prelaveert boven het bijbelonderricht" 1 VERKOPEN In Groningen woont een meneer die een meisje wil verkopen. Onder „Gevraagd" in het Nieuwsblad van het Noorden stond: Net eerlijk meisje voor 's middags om in een wagen te verkopen. Brieven no. 1889 bur. dezes. 1 RUILEN Gooit uw B.H. niet weg, mevrouw. U kunt er, als u er vlug bij bent, een hond voor krijgen, blijkens deze in Almelo's Dagblad van het Oosten: Te koop aangeboden: D.H. hond, goed waaks, o. wel ruilen voor B.H. Rietstraat 288, Almelo. SCHRIJVEN Geen klassiek proza zo prachtig als i sportproza, dacht ik, toen ik in de j Maas- en Roerbode las: Aan de Sportclub-sprookjesreis kwam een abrupt einde. De lieflijke toejuichingen van charmante elfjes gezeten op geurende rozeblaadjes, kregen plots een grommend vervolg. De boze wolf zag in Sportclub En- schede een niet. te versmaden prooi en speelde het listig klaar een fikse hindernis uit te diepen. Verleden week, op het DWS/A.-domein, uier- den de fiere leiders al van het on- j geschonden blazoen ontdaan, tot groot genoegen van de concurrentie, die zodoende ietwat kon naderen. De littekens van deze hevige slagen, werden nu opnieuw opengescheurd j en wel door de stoere Rotterdamse Spartanen, die in Enschede een l wapenfeit van belang voor elkaar brachten middels een welluidende l 20 overwinning. Het bleef niet bij deze ene tik. Verschillende ruiten werden ingegooidj En zo gaat dat dan nog een kolom voort. Schitterend I TALARIUS gezond. Dit houdt evenwel geen diskwali ficatie in, zo zei' hij. Verder wilde hij niet op het onderwerp van de regeringsbasis ingaan „Geen regeerkracht" Over de Troonrede en de rijksbegroting merkte de A.R.-voorzitter op dat, in te genstelling met het jaar tevoren, thans op nationaal-economisch en rijks-budgetair terrein geen sprake is van een doelbewus te en overtuigde politiek en dat uit beide stukken geen regeerkracht spreekt. „Tot het maken van smalende opmerkingen hebben wij zeker niet het recht en wij moeten de regering het regeren niet moei lijker maken dan het al is", aldus dr. Berghuis. Dat een overheid adviezen moet inwinnen achtte hij overigens vanzelf sprekend, waarbij hij meende te kunnen vaststellen, dat de huidige structuur van ons staatsbestuur in zijn samenspel met de georganiseerde maatschappij het wer kelijk regeren moeilijker heeft gemaakt. Dit vraagt vooral een regering met re geerkracht, die de daaraan verbonden po litieke risico's moet aanvaarden. Als een verschijnsel, dat met de be- leidscrisis verband houdt, zag dr. Berg huis een „tot bezorgdheid wekkende ver zwakking van het democratisch besef van het volk", een gebrek aan „zich mede ver antwoordelijk weten en interesseren voor de publieke zaak in de grondrichting van haar ontwikkeling". De beide grondpei- lers van een democratisch staatsbestuur een zich van haar bijzondere regeer- positie bewuste overheid en een zich van zijn verantwoordelijkheid bewust volk worden, zo zei hij, momenteel op een zwa re proef gesteld. De A.R.-voorzitter betoogde voorts, dat de huidige subsidielast op het gebied van de landbouw en de huren uit een oogpunt van staatshuishouding onaanvaardbare vormen heeft aangenomen. Hieraan moet iets gebeuren. Daarover schijnt in het ka binet geen twijfel te bestaan. Er is thans sprake van een verdeling van tekorten, die „op basis van rechtvaardigheid en billijke spreiding der lasten gerekend naar maatstaven van draagkracht en eco nomische en nationale functie voor de toe komst" zal moeten plaats vinden. Vol gens de A.R.-voorzitter zal hierbij reke ning gehouden moeten worden zowel met het incasseringsvermogen van de onder scheidene groepen als met de factoren, welke voor het bevorderen van het her stel van een toekomstig budgetair even wicht en van nationale volkskracht nood zakelijk zijn. Na zijn verheugenis te hebben uitgespro ken over de houding van Amerika in het conflict in Libanon en bij Formosa, waar bij hij de noodzaak voor Nederland onder streepte zich niet tegen de Verenigde Sta ten af te zetten (b.v. in verband met het Amerikaanse beleid inzake Nieuw Guinea) gaf de heer Berghuis een uiteenzetting van het A.R.-standpunt betreffende de atoom bewapening. Hij wilde dit moeilijke pro bleem waarvoor binnen onze mense lijke ethiek geen oplossing bestaat zien in het licht van het ambt der overheid, „als goddelijke opdracht om met het zwaard de ongerechtigheid in de inter menselijke verhoudingen tegen te gaan en de vrijheid en gerechtigheid te bescher men". Ten aanzien van de vraagstukken met betrekking tot Nieuw Guinea ver klaarde dr. Berghuis, dat deze inderdaad van invloed zijn op de Indonesisch-Neder- landse politieke verhoudingen. „Maar laat men de zaak van het weer op gang bren gen van een gesprek tussen beide landen toch niet ophangen aan de overdracht van dit eiland", zo zei hij. Het mag niet wor den tot een ruilobject voor een goede ver standhouding met Indonesië. te veel vertrouwd heeft op de stemmen die hij hoorde op zijn „parties" en geen gevoel heeft gehad voor de werkelijke openbare mening. In regeringskringen te Bonn neemt men dit alles niet zo tragisch op. Men had ver wacht dat Heuss het moeilijk zou krijgen en men meent, dat de president erin ge slaagd is om de Brits-Duitse verhouding een bredere basis te geven. Tenslotte, zegt men, is het nu eenmaal altijd zo dat de openbare mening achter de mening van de politici aanloopt. Men hoopt dat het Engelse volk spoedig het vormbeeld van het hof, de regering en het parlement zal volgen en de herinnering aan de Hitler-pe- riode en de oorlog stap voor stap naar de achtergrond zal dringen.. Wel realiseert men zich thans duidelijker dan ooit, dat 't noodzakelijk is, de verhouding van West- Duitsland, tot de buitenwereld nauwkeu riger te analyseren nu gebleken is dat het Duitse verleden nog lang geen vergeten zaak is. En wat de Britten betreft zeggen de realisten: de Duitsers hebben zich nu al vijftig jaar lang in de Engelsen vergist Keizer Wilhelm II dacht nog in de zomer van 1914 dat zijn familiebanden met het Britse koninklijke huis wel zouden ver hinderen dat Engeland mee ging vechten en Hitler had eveneens in 1939 geen oor logsverklaring van Engeland verwacht. Onder leiding van de Hongaarse oud- verzetsstri.jders Istvan de Kunèry, Bèla Adam en Gyula Gèmessy hebben een aantal Hongaarse vluchtelingen in Den Haag een vereniging opgericht, die de naam „Vrij Hongarije" draagt. Het is een doel: bevrijding en onafhankelijkheid van het vaderland. De vereniging ontplooit geen partijpolitieke activiteit. Volgens de voorzitter, de heer De Kunèry wil „Vrij Hongarije" zich vooral toeleg gen op de voorlichting van het publiek. „Het westen is Hongarije al bijna ver geten", zei hij. „Wij willen het Nederland se volk wijzen op feiten als de executie van 3180 Hongaren in de twee jaar na de op stand. de deportatie van 80.000 Hongaar se mannen naar Rusland, waarvan een groot gedeelte als dwangarbeiders zijn verhuurd aan communistisch China en op de concentratiekampen waarin nog duizen den Hongaren verblijven". De vereniging wil ook een betere samen werking tussen de Hongaren hier te lan de scheppen. Belangrijk acht men het con tact met de achtergeblevenen in Honga rije. Samen met zusterverenigingen in andere landen wil men de zaak van het onderdrukte Hongarije dienen. Volgens „Vrij Hong rije" zitten nog 235.000 per sonen gevangen in kampen Wat weet u ervan? Wij vragen het ^oede antwoord op de tien vragen, die hieronder zijn afgedrukt en waarvan de oplossing moet worden gekozen uit de vijf mogelijk heden, die erachter gegeven zijn: 1. Welke hertog hield men te Buren zes jaren gevangen? Arnoud van Egmond, Reinoud II, Adolf van Gelder, Reinout IV, Arnoud van Gelder. 2. Welke dochter van Willem van Oranje stichtte het weeshuis te Buren? Emilia, Elisabeth, Maria, Anna, Louise. 3. Wie componeerde de opera „Guil- laume Teil"? Wagner, Mozart, Bach, Rossini, Han del. 4. Wat is een donjon? landengte, hoofdtoren van een kasteel, verscheurend dier, vogel, delfstof? 5. Wie was van 17291732 gouverneur- generaal van N.O.I.? Mossel, Brouwer, Specx, Durven, Pa tras? 6. Wat is een dolman? harembroek, korte mantel zonder mouwen, muts in Friesland, korte man tel met. mouwen in Hongarije, geweer? 7. De asperge behoort tot de planten- familie der: lisachtigen, lelieachtigen. lipbloemigen, lisdodden, narcisachligen? 8. Het scheikundig teken voor tin is: Si, Pt, Al, Sn. Bi. 9. Pieneman is een: Nederl. componist, historie-schilder, zeevaarder, beeldhouwer, dichter. 10. De beroemde Vlaming Jacob van Ar- tevelde was van beroep: schoenmaker, landbouwer, wever, brouwer, metselaar. Horizontaal: 1. traan, 3. prent, 5. trant, 7. gat, 8. gil, 9. leven, 11. repel, 13. roest, 15. salon, 17. keten, 19. panne, 21. gom, 22. bel, 23. meter, 25. appel, 27. naast, 29. bende, 31. linie, 33. ketel, 35, aan, 36. kom, 37. arend, 38. engel, 39. ruïne. Verticaal: 1. takel, 2. negen, 3. pater, 4. tegel, 5. teler, 6. taart, 10. vel, 12. pet, 14. een, 15. storm, 16. neger, 17. komma, 18. nobel, 19. Polen, 20. eerst, 24. ten, 26. pen, 28. alt, 29. Breda, 30. eland, 31. linde, 32. enkel, 33. kamer, 34. lende. Prijswinnaars: W. Knook, Diaconessen- huis, Haarlem, 7.50; J. de Jong, Lin- schotenstraat 62, Haarlem, 5,mevr. Zemel, Dr. P. Cuyperslaan 18, Heemstede, 2,50. Sfeer We nam,en ditmaal onze kleine dochter nog geen vier jaar mee op een tocht vanuit het dal, daar in Zuidfrankrijk, naar een bergdorpje. Al die Zuidfranse bergdorpjes lijken op elkaar. Ze liggen genesteld op een berg plateau, tegen een bergrug; ze hebben meestal een groot, fraai kerkplein, een grote fraaie kerktoren, een grote fraaie pomp en altijd 'n onvergelijkelijk mooi uit zicht. Ik wil ze altijd allemaal zien en ik kan ze wel honderdmaal zien. En ik ben bereid naar weer één op zoek te gaan. Wij vertroken uit 'n dal, dat als gewoon lijk in de helle zon lag. We stegenEn plot seling om een kromming van de weg kwam ons een nevelsliert tegemoet. Een ogenblik voelden we de nevel als koude druppels op ons gezicht, daarop raakten we weer in de zonneschijn. Maar we bereikten het dorp met de mist op onze hielen. Juist stonden we op 't plein met 'n grote, fraaie pomp toen de nevel zich erover legde. We gingen een café binnen, dat achter zijn onherbergzaam lokaal een onmetelijk ter ras bleek te hebben, met wingerd begroeid, boven een bergspleet gemetseld. Daar kon den we wijn gebruiken. De stenen vloer van het terras was vol scheuren, in de wingerd zag ik slakken, er liepen twee grote schildpadden over de gebarsten plavuizen, bij een hoop bloem potten in een hoek neergesmeten ontwaar de ik nog enkele, kleine weke schildpadjes. En een echte pad met kol-ogen en hijgen de wangzakken loerde van onder een va renplant, die op een kluit losse aarde tus sen de bloempotten groeide. Aan de balu strade van het terras aan de buitenkant, boven de afgrond was een vogelkooi be vestigd. De twee vogeltjes daarin pikten onophoudelijk naar de wingerd en naar je vingers als je die per ongeluk dichtbij hield, en ze krasten. De waard van dit terrasnee, hij had geen bokspoten. Maar hij had op zijn terras buiten dit alles nog een vermolmd, ouderwets, automatisch orgel, een bruine kast met een venster van verroest gaas. Mijn dochtertje wilde de muziek horen. Wij deden een muntstuk in het toestel. De kast rochelde enige minuten erbarmelijk, toen ontstak ze in 'n lied, dat huilde als de onderwereld. Het geluid sloeg écho's tus sen de bergwanden, donderde op de ste nen vloer, stortte in het ravijn. De olijf bomen op de hellingen rondom sidderden, de wingerdranken sloegen lange, dunne armen in de lucht, de vogels krasten on hoorbaar door, je zag hun keelveertjes bewegen. De kast trilde en kraakte terwijl ze haar onheilsgezang uitstootte en de nevel klom langzaam over de balustrade heen en greep rechts en links, verzwolg de starende pad en een schildpadBeneden ons was nog even het dal in de zon zichtbaar dan legde een andere nevel, onmerkbaar van een andere berg gekomen zich over de afgrond heen en sloot ons op. Het jammerend gezang der verdoemden duurde voort, het nam geen eind, het was eeuwig. Wij waren gevangen genomen op dit gebarsten terras met, de schildpadden en de kapotte bloempotten en de rond warende nevel en dat ontzaglijke geluid. Abrupt nam de muziek nog een einde. Mijn dochtertje liep naar het instrument toe en keek een tijdlang door het gazen venstertje naar binnen. „Weet je", zei ze toen, „hier zit een kindje in en dat komt 's nachts door dit raam.pje kijken. Maar", ze schudde haar hoofdje „het kan er nooit uitkomen; daar om huilt het zo". Maps Valk Adtiertentte Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. tabletten, poeders, cachets. De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft besloten de vakantie voor de bouw vakarbeiders voor 1959 te spreiden over twee periodes: van 18 juli tot en met 27 juli voor bouwarbeiders werkzaam in plaatsen en op bouwwerken gelegen ten noorden van de de Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas, de Botlek en de Brielse Maas, als mede in Rotterdam en Arnhem, en van 8 augustus tot en met '7 augustus voor de bouwvakarbeiders werkzaam ten zuiden van deze lijnen. De bedrijfsraad heeft voorts zaterdag 27 december als een verplichte verlof- Een magneet is een stuk ijzererts dat de eigenschap heeft kleine stukjes ijzer aan te trekken en vast te houden. Men gebruikt het woord ook voor een stuk staal waaraan deze eigenschap op kunstmatige wijze is gegeven. Het woord magneet is overgenomen uit het Grieks. Magnetis lithos bete kent: steen uit Magnes of Magnesia, hetzij daarmee oorspronkelijk werd be doeld de landstreek in oostelijk Thes- salië dan wel de stad in Klein-Azië ten zuidoosten van Ephese. Het oude woord voor magneet was: zeilsteen, dat het beste door: treksteen kan worden weer gegeven. Wolff en Deken spreken van de zeilstenige kracht der vriendschap^

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3