Uitvinding van Abe Het verkeersplein BLIJVEND GEVAAR Kraantje Lek Weldadigheid naar Vermogen bestaat zeventig jaar Nieuwe fase in ontwikkeling van Haarlemse industriehaven Hulp blijft nog noodzakelijk Overveen Coaster Herman Buisman meerde af bij de Nijverheidszveg Toerisme en middenstand DANK GEEN FEEST ZATERDAG 2 5 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Cobi Schreyer zong balladen en volksliederen Heemsteedse politie houdt „verlichtingsactie" yerzorgt thans wildsehotels. Jongens musiceren ten bate van een crèche Kerkhervormingsdag 31 oktober in Heemstede C. de Cock kwart eeuw op de rechtbank-griffie „Openbaar Kunstbezit" koopt van „De Groep" ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM „De Nachtegalen" zingen voor tuberculosebestrijding Vier jubilarissen bij Joh. Enschedé en Zonen Rijk koopt werk van twee Haarlemse aquarellisten Opdracht voor suite aan vijf componisten Van Mensen en Dingen De vereniging „Weldadigheid naar Ver inogen" te Haarlem hoopt zaterdag 1 no vember haar zeventigste verjaardag te vieren. Het bestuur heeft velen genodigd om op het feest te komen en verwacht wordt, dat zij gezamenlijk een groot ge schenk in de vorni van geld aanbieden waarmee verder gewerkt kan worden. Dat feest is bepaald op zaterdag avond 1 november in de Stads schouwburg, waar de toneelgroep „Thea ter" tijdens een galavoorstelling een op voering zal geven van de Engelse thriller „Not in the book" (waarvan de Neder landse vertaling luidt ,,'n Moordverhaal") blijspel in drie bedrijven door Arthur Wat- kyn met Peronne Hosang, Cruys Voor- bergh, Johan Walhain en anderen onder regie van Cruys Voorbergh. Eigenlijk is de viering van de verjaar dag niets bijzonders, want al tien jaar achtereen geeft, de vereniging in de Stads schouwburg een galavoorstelling en steeds is de medewerking en de belangstelling bijzonder groot, waardoor het mogelijk wordt een flink batig saldo af te staan. Ook dit jaar hoopt het bestuur op grote steun, want de werkzaamheden op het bu reau aan de Jansweg vergen veel geld. Mogelijk vraagt men zich af of de reeds zeventigjarige vereniging nog reden van bestaan heeft. In de loop der jaren is er immers op maatschappelijk gebied zo veel veranderd. Spreekt men hierover met de maat schappelijke werkster dan blijkt dat er nog veel gedaan wordt voor bewoners uit Haarlem en omgeving. Bittere armoede heerst er gelukkig niet meer, maar er zijn nog vele medemensen die met een mate riële of morele steun bijzonder geholpen worden. De vereniging werkt niet naar buiten, waardoor haar werk niet zo bekend is. maar velen zouden kunnen getuigen, dat zij door „Weldadigheid naar Vermo gen" goed geholpen zijn, omdat er verbe tering is gekomen in hun huishouden, dat een financiële regeling getroffen is, nadat er vele schulden waren, dat mensen aan woningen geholpen zijn en invaliden een goed onderdak hebben gekregen. Er wordt ten nauwste samengewerkt met Sociale Zaken, met sociale werksters van alle richtingen en de vereniging ontvangt van diverse instanties verzoek in bepaalde ge vallen te helpen. Vijfentwintig vrijwillig sters trekken er regelmatig op uit om gezinnen te bezoeken. De heren jhr. F. Teding van Berkhout en A. de Clercq hebben in het najaar van 1888 het initiatief genomen tot oprichting van de vereniging „Weldadigheid naar Vermogen" en de oprichtingsdatum is 5 november 1888. Bij deze heren sloten zich aan jhr. mr. Rethaan Macaré en mr. A. A. van der Mersch en tot erevoorzitter werd benoemd de toenmalige burgemees ter van Haarlem mr. E. A. Iordens. In de loop der jaren hebben burgemeesters het werk der vereniging gesteund en ere voorzitters waren jhr. mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden, jhr. H. Sandberg, Maarschalk en dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Sedert enkele jaren is bur- emeester mr. O. P. F. M. Cremers ere- orzitter. In de statuten wordt als doel der ver eniging omschreven het voorkomen, be strijden en lenigen van de armoede en de vereniging gaat daarbij te werk met vol komen eerbiediging van de godsdienstige gevoelens der ondersteunden en zij ver leent haar hulp zonder enig onderscheid van gezindte. Ingevoerd werd het zoge naamde Elberfelderstelsel, dat. inhield het bezoeken van hulpzoekende gezinnen door vrijwillige huisbezoekers (sters), de bespreking van de belangen van deze ge zinnen in de afdelingsvergaderingen en het toekennen van ondersteuning aan de ge zinnen. Bij de eerste oproep meldden zich niet minder dan zeventig dames en heren voor vrijwillig huisbezoek aan en van le- Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSQCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu* ZULWEG 63 - TELEFOON 15141 2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1959 met direct ingaande rechten Mevrouw Cobi Schreyer heeft vrijdag avond in de kleine zaal van gebouw „Do- mi" aan het Zandvoorterpad in Overveen voor de leden van Buurtvereniging „Over veen" een zeer gevarieerd programma van internationale volksliederen gezon gen, zichzelf daarbij begeleidend op een Spaanse gitaar. Mevrouw Schreyer heeft op dfze avond bewezen, dat Nederland en het buitenland nog een grote schat aan volksliederen en oude balladen bezitten, die waard zijn „opgegraven" te worden en waarvan Cobi Schreyer dan ook een ernstige studie in de archieven maakt en al heeft gemaakt. Ook is er in vele lan den weer een streven merkbaar dit een voudig volkslied zonder pretenties in ere te herstellen. Zo heeft mevrouw Schreyer haar ge hoor op deze avond meegenomen op een zwerftocht door Europa en Amerika voor de pauze, waarvan vooral ook enige Jid dische liederen haar gehoor ter zeerste hebben ontroerd en na de pauze kwamen alle provincies van Nederland met hun ty pische volksliedjes vol ernst en leut aan de beurt. Zij was daarbij gekleed in West- fries costuum. Zij kreeg haar auditorium zelfs zover, dat het de refreinen spontaan meezong, waaruit wel bewezen wordt, dat het volkslied zijn kracht put uit het feit, dat het juist in zijn ongekunsteldheid en eenvoud van melodie en ritme iedereen aanspoort tot meezingen. Mevrouw Schreyer werd tot enkele toe giften gedwongen, waarvoor zij op verzoek een Hooglied uit Israel en een lofzang op David koos, waarmee zij veel indruk maakte. Tenslotte eindigde zij haar pro gramma met „Die Naghtegaal die sangh een liiedteen van de mooiste balla den uit de middeleeuwen, waarmede zij haar programma ook geopend had. De heer J. H. Senff, voorzitter van de Buurtvereniging Overveen, heeft me vrouw Schreyer na afloop bedankt. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een boeket bloemen. den en donateurs werd dadelijk aan gif ten ruim 5500 ontvangen. Het begin was dus bemoedigend. Ook op andere wijze trachtte de vereniging haar doel te berei ken en zo heeft zij zich vroeger ook wel met succes op het terrein van de werk verschaffing begeven door het opsporen van werkobjecten om daar werkloze le den uit gezinnen, waarmee de vereniging in aanraking kwamen, aan werk te helpen. Sedert 1920 vragen de belangen van de zogenaamde stille armen, aanvankelijk „nieuwe armen" genoemd, de voortduren de zorg. De huidige voorzitter, mr. A. Beets deelde ons mee, dat in de loop der jaren de wijze, waarop steun wordt verleend, zeer veranderd is en dat wel voornamelijk door de vele sociale maatregelen. Niettegen staande dit blijft de hulp op vele plaatsen wenselijk en noodzakelijk en geldelijke steun of wel hulp maken een belangrijk deel van de hulpverlening uit. Het gouden jubileum werd luisterrijk herdacht in een feestelijke vergadering, waarvoor het gemeentebestuur de hal van het stadhuis had afgestaan en bij het zestigjarig bestaan werd een bazar gehou den. Mr. Beets merkte op dat de vereniging vijftienhonderd leden telt; uitbreiding van het aantal is zeer gewenst opdat het mo gelijk blijft het werk op een goede wijze voort te zetten. Mogelijk klinkt de naam „Weldadigheid naar Vermogen" ouder wets, maar zij is in Haarlem en omgeving zo goed ingeburgerd dat er bij het bestuur geen aanleiding bestaat hierin wijziging te brengen. Het dagelijks bestuur bestaat op het ogenblik uit de heren mr. A. Beets, voorzitter, mr. M. Enschedé, secretaris en jhr. B. G. van Styrum, penningmees ter. De Heemsteedse politie is dézer dagen 'n verkeersactie begonnen, die enkele we ken zal duren en waarbij het accent valt op de verlichting van alle soorten voer tuigen. Deze actie wordt gehouden als onder deel van een internationale campagne, waartoe het Verbond voor Veilig Verkeer het initiatief heeft genomen. Niet alleen let de politie op 't ontbreken of niet functioneren van de verlichting, doch ook op onjuiste afstelling van de lampen met het oog op het veel voorko mende euvel van verblinding. Tot woensdag 29 oktober heeft de actie nog een min of meer waarschuwend ka rakter maar van deze datum af zal de politie twee weken lang een zeer streng toezicht uitoefenen en nagenoeg uitsluitend verbaliserend optreden. Advertentie Tel. 13685 Bereikbaar met buslijn 9 Vrijdagavond traden voor ruim hon derd ouders en leerlingen van de Bornwa- terschool in Bloemendaal „The Jokers" op, vijf jeugdige muzikanten, allen leer lingen van deze school. Het zijn Dick Kui per, ukulele, Rob van der Enden, drums, Hans Alta, bas en accordeon, Rob Alta, rumbaballen en Huib van Kampen, zang. Koen Piller trad als gast op met enige aar dige goocheltoeren In zijn openingswoord zei het hoofd van de Bornwatersehool, de heer J. B. Klein Poelhuis, dat The Jokers zouden optre den ten bate van een Sinterklaasactie voor een crèche in Haarlem-Noord, die zij hadden „geadopteerd". The Jokers tra den reeds eerder op voor de juniorclubs van een groot bedrijf in Groningen, Rotter dam en Haarlem en zij zullen op 5 novem ber tijdens het kinderuurtje op het televi siescherm verschijnen. De netto-opbrengst, van de avond in de Bornwatersehool bedroeg 121,55. Ter gelegenheid van de herdeking der kerkhervorming wordt vrijag 31 okto ber in de Pinksterkerk aan de Camplaan te Heemstede een speciale bijeenkomst gehouden, waaraan vocale medewerking wordt verleend door de Heemsteedse christelijke oratorium vereniging, onder leiding van Jaap Hillen. Sprekers zijn ds. L. D. van Dijl; Nederlands hervormd pre dikant te Heemstede, over „De verant woordelijkheid van het pi-otestantisme en dr. P. J. Richel; gereformeerd predi kant te Heemstede, over „De bijbel als boek der kerk". De heer C. de Cock, administratief amb tenaar ter griffie van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem zal op zater dag 1 november de dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden aangesteld werd ter griffie. Met het oog hierop zal er op 1 no vember des middags van 2-5 uur in het gebouw „Zang en Vriednschap", Jans straat 47 te Haarlem, gelegenheid bestaan om de heer De Cock geluk te wensen met diens jubileum. Des morgens zal de huldi ging ter griffie plaats hebben. Kapitein A. Witteveen uit Grotegast komt de eer toe, dat hij de eerste gezag voerder is, die een bijna 500 ton metende coaster de Industriehaven in de Waarder- polder een bezoek heeft laten brengen. Met veel moeite manoeuvreerde hij na melijk dezer dagen de vijftig meter lan ge en bijna acht meter brede „Herman Buisman" door het Spaarne en hij slaag de erin deze voor Haarlemse begrippen grote kustvaarder behouden langs de ka de nabij de Nijverheidsweg te meren. En daarmee was niet-officicel een nieuwe fa se in de ontwikkeling van de Industrie haven ingeluid, want tot voor enkele da gen kreeg Haarlem uitsluitend bezoek van de kleinere binnenschepen en zeker niet van „volwassen" coasters. De „Herman Buisman", afkomstig uit Zwartesluis, werd afgemeerd aan een van de voor dit doel bijzonder geschikte kade en daarblij bleek, dat de ontwerpers van deze haven vele jaren geleden een zeer vooruitziende blik hebben gehad, want men ondervond bij dit afmeren geen enkele moeilijkheid en zelfs de grote diep gang 2,85 meter was zeker geen be zwaar. Toen wij vrijdag een kijkje namen bij de „Herman Buisman" was men al druk bezig met het lossen van de bijna 400 ton cement, afkomstig uit Polen. In de hut van de kapitein vertelde de heer Wit teveen ons het een en ander over zijn tochtje van Spaarndam naar de huidige ligplaats, hetgeen overigens geen sinecu re moet zijn geweest. Het is zo hoorden wij verder zeer waarschijnlijk, dat de coasters binnenkort in Haarlem een ver trouwd beeld gaan vormen op het Spaar ne want de gezamenlijke handelaren in bouwmaterialen hebben een overeen komst lopen, waarbij is bepaald, dat er ongeveer 30.000 ton cement naar Neder land wordt verscheept en wanneer men dan weet, dat er per week één coaster met ten hoogste vijfhonderd ton binnenkoopt, dan maakt een eenvoudige berekening dui delijk. dat er zeker zestig reizen ge maakt dienen te worden voordat men de „cement-kustvaarders" weer gaat mis sen. In die tussentijd hoopt men bij de Dienst voor Haven- en Marktwegen ech ter al lang weer nieuwe „klanten" te heb ben aangetrokken en reeds enige tijd ge leden werd uit het bezoek van een klein coastertje, geladen met teerprodukten be stemd voor Uithoorn, duidelijk, dat men de Spaarnestad steeds meer als overslag haven wil gaan gebruiken, hetgeen uiter aard door alle Haarlemse betrokkenen van harte wordt toegejuicht omdat elk schip immers geld inbrengt. Zo zijn beide partijen dus tevreden. De Haarlemse gemeentelijke autoriteiten en de schippers, die in Haarlem bijzonder veel medewerking ondervinden en die hier niet beschouwd worden als een nummer zo als dat elders wel eens gebeurd maar die zich hier direct tehuis voelen, als ka pitein op hun eigen schip. En dat is ook wat waard. Uit werken vap de tentoonstelling van „De Groep", die thans in de Vishal in Haarlem gehouden wordt, heeft de direc teur van het Frans Halsmuseum te Haar lem, de heer H. P. Baard, ten behoeve van de stichting „Openbaar Kunstbezit" werken aangekocht van J. H. van Bors- sum Buisman, J. Clay, P. Damave, Fr. Funke, W. Steyn en Fr. Verpoorten. In januari 1959 zullen deze aangekochte werken onder de leden van de stichting „Openbaar Kunstbezit" worden verloot. De expositie der leden van „De Groep" duurt tot 10 november en is dagelijks ge opend van 10-17 uur, bovendien, gezien de grote belangstelling voor deze expositie, ge durende veertien dagen op donderdag- en vrijdagavond van 20-22 uur. „Aangezien er helaas nog veel te veel gevallen van gasvergiftiging voorkomen, waarvan vele met dodelijke afloop dacht ik daar moet toch iets tegen te doen zijn. Ik ging eens mijn licht op steken bij de Octrooiraad in Den Plaag en toen bleek mij dat daar al niet minder dan 28 patenten op allerlei ap paraten en systemen bekend waren, welke bedoeld zijn ongevallen als gevolg van ontsnappend gas te voorko men. Maar de meeste van deze vindingen zijn öf veel te omslachtig öf veel te duur voor de kleine man. Ik ging aan het piekeren en experi menteren totdat ik nu kan zeggen dat ik het gevonden heb". Dit vertelde ons de heer Abe Hijma, Nauwe Gel- deloze Pad 17 in Haarlem toen wij hem dezer dagen een bezoek brachten. Wij hadden namelijk gehoord dat hij een uitvinding had ge daan waardoor het euvel van ontsnappend gas met alle ge volgen van dien uit de we reld wordt geholpen. De heer Hijma is op het gebied van uitvindingen geen beginne ling. Jaren geleden het was in 1932 was hij de geestelijke „vader" van onze trouwe snelbinder, die na- dien met miljoenen zijn weg door fietsend Nederland maar ook buiten de grenzen heeft gevonden. Rijk is hij er niet door geworden. „Ik was in die crisisjaren werkloos en wat je noemt een gesjochten jongen. Geld voor een oc trooi had ik dus niet. Een Amsterdamse fabriek in rij wielonderdelen. waar ik mijn uitvinding demonstreerde, zag er wel wat in. Toen ik er later niets meer van hoorde ging ik eens bij de Oc trooiraad informeren. Laat die fabriek nu op haar eigen naam een patent op mijn uitvinding hebben gekregen! Dat is toen een heel publiek schandaal geworden maar echt veel wijzer ben ik er toch niet van geworden." Men kan wel zeggen dat het uitvinden er bij de heer Hijma al vroeg in zat. Als knaap van zestien zat hij soms dagenlang op een idee te „broeden" totdat hij de practische oplossing van het probleem had gevonden. Zo vond hij onder meer het ra- deerwater uit en ook papier dat men bij gebrek aan inkt of potlood met elk metalen voorwerp kan beschrijven. Verder een instrument, dat gemonteeerd op een lokomo- tief, treinen automatisch laat stoppen bij het naderen van niet neergelaten spoorbomen. Gebrek aan geldmiddelen stond echter steeds de pro- duktie van de vindingen op grote schaal in de weg. Het apparaatje dat de heer Hij- me thans heeft uitgedacht om het ongewenste uitstro men van het gas uit de gas kraan te voorkomen is eigen lijk heel simpel. Het is bo vendien zo gering van afme ting dat het gemakkelijk in een lucifersdoosje kan. Ook het aanbrengen van het ap paraatje levert voor de leek geen moeilijkheden op. De gaszekering, zoals de heer Hijma zijn „geesteskind" noemt, bestaat uit een kope ren buisje van ongeveer drie centimeter lang en een cen timeter doorsnee. In het buisje zit een kogeltje, dat bij het in ongerede geraken van de gummigasslang prompt de gastoevoer af sluit. De gasslang sluit ge heel om het apparaat heen en is dus onzichtbaar. Het „geheim van de smid" zit eigenlijk in een nylondraad, die aan het kogeltje is ver bonden en tussen gummi slang en het metalen mond stuk van de gasleiding of het komfoor naar buiten steekt. Zodra de knelling van de gummislang aan de uit einden minder wordt of hele maal wordt opgeheven, het zij doordat de slang op die plaatsen is vergaan hetzij doordat hij van de mond stukken is losgeraakt, doet de nylondraad een in het ap paraat aangebrachte veer ontspannen, waardoor het kogeltje de gastoevoer blok keert. Het apparaatje zou men dus met een ventiel kunnen vergelijken. Wij hebben ons persoonlijk kunnen overtuigen dat de uitvinding van de heer Hij ma het prima doet. Geen spoortje gas ontsnapt er wanneer de - -gasslang met - wijdopen gedraaide gaskraan wordtlosgetrokken. Ook - wanneer de uiteinden van de gummislang met een scheer mesje worden bewerkt doet het apparaatje stipt zijn plicht. Denk niet dat de heer Hijma bij het uitwerken van zijn idee gauw tevreden was. Maandenlang heeft hij eraan „gedokterd" voordat het ap paraat geheel naar zijn zin werkte. Hij is er al mee naar de Gasstichting in Den Haag geweest en daar had men veel interesse voor zijn uit vinding. Ook bij het Haar lemse en het Amsterdamse gasbedrijf bleek de belang stelling voor de gaszeke ring van de Haarlemmer groot te zijn. De banden tussen het toe risme en de middenstand zijn al eeuwen oud. Bij de ver zorging, verblijf, vervoer en amusement van de toerist, speelt de middenstand een zeer belangrijke rol. Het toe risme vormt voor de mid denstand dan ook een grote bron van inkomsten en daar tegenover is het aantrekke lijk maken van het eigen be drijf voor de toerist onge twijfeld de beste propaganda, die de middenstander voor het toerisme kan maken. Er is een nog steeds groeiende samenwerking tussen de middenstand en organisaties als de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, die in het buitenland propaganda voor Nederland maakt en de plaatselijke VVV's, die de propaganda voor de eigen streek verzorgen. Hierbij willen wij onze hartelijke dank overbrengen aan allen die ons gesteund hebben toen wij onze porte- monnaie met inhoud verlo ren. Vooral de oudjes van het Proveniershuis zijn toen zeer behulpzaam geweest. J. HONIG en echtgenote Proveniershuis, Haarlem. De Rijksmiddenstands- voorlichtingsdienst kan om trent de bevordering van het toerisme inlichtingen of ad viezen verstrekken. Deze dienst werkt met in de pro vincies gevestigde consulen ten. Voor Noordholland is deze functionaris de heer P. Dondorp. Dreef 34, Haarlem, telefoon 02500—21663. formeel Peehts rijden e>o «en verkeersplein^ Inholen bij zijwegen toegestoon Hoe dient een verkeers plein bereden te wor den? Dit vraagstuk heeft twee kanten. Formeel- juridisch wordt de ring vormige rijbaan van een verkeersplein volgens een beslissing van de Hoge Raad beschouwd als één weg. Deze ziens wijze zou inhouden, dat men op deze ringbaan „rechtuit" moet rijden en dat men van deze baan af alleen naar rechts zou kunnen af slaan. De aftakkingen zijn dus „zijwegen naar rechts". Volgens deze opvatting dient men dus zoveel mogelijk de rech terzijde van de weg te houden; maar links mag worden uitgeweken om bijvoorbeeld een voor ligger te passeren. Ver keerstechnisch strookt deze opvatting echter niet met het doel van verkeersplein; dat is namelijk een zo vlotte en veilig mogelijke af wikkeling van het ver keer, zo meent de ANWB. Naar deze op vatting is het gewenst, dat men in het snelver keer (afhankelijk van de breedte van de rij baan) met z'n tweeën of drieën naast elkaar rijdt en dat de afbuigende manoeuvres, die op een verkeersplein kunnen voorkomen, zo geleidelijk mogelijk geschieden. De juridische en verkeerstechnische zienswijze zijn hier dus niet met elkaar in overeenstemming. De dagelijkse rijpraktijk laat echter gelukkig zien, dat men de werkelijke functie van het ver keersplein volledig inziet. Wat het aangeven van richting betreft meent de ANWB, dat dit alleen dient te geschieden wanneer men het plein gaat verlaten, dus niet bij het oprijden van het plein. In dit laatste geval kan men immers slechts één richting volgen. informeel Rijwijz* wordt gericht op het punt waar het plein wordt verloten Alleen de Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond N. W. B. heeft direct gerea geerd. Op de artikeltjes, die wij onder de titel „Sta n de weg" in het voorjaar publi ceerden, doelen wij. Des tijds somden wij nameiijk, geïllustreerd met foto's, elf obstakels op, die in Haarlem en omstreken het verkeer in ernstige mate in gevaar brachten. Daarbij bevond zich een groot bord van de A.N.W.B., waarop de diverse richtingen aangegeven staan en dat. geplaatst was op de Verspronckweg bij de Sant poorterstraat. Nauwelijks een week nadat wij deze „Sta in de weg" signaleerden tregen wij een vriendelijke brief van de A.N.W.B., waarin men ons mededeelde, dat net bord in allerijl verplaatst was, waardoor de uitzicht- belemmerende werking "an dit bord voor het verkeer uit de Santpoorterstraat was verdwenen. Het wachthuisje van de N.Z.H.V.M. aan de Mr. Jan Gerritszlaan bij de hoek van de Planetenlaan werd on langs een klein stukje op geschoven, maar dat ge beurde pas nadat er kort achter elkaar een groot aan tal ongelukken was gebeurd en nadat ook de politie door drongen was van het feit, dat op dit kruispunt de toe stand onhoudbaar was. Er blijven echter nog negen in het voorjaar ge noemde obstakels over, die men rustig in de weg Met staan. Het fietspad bij de bushalte op de Dreef loopt nog steeds voor deze halte langs in plaats van er ach terom. Er gaat echter wat gebeuren, zei men ons. Maar dat zegt men al enkele maanden. Verder zijn er nog diverse bomen, hekken, ge parkeerde auto's en leunin gen, die het uitzicht blijven belemmeren en het verkeer in gevaar blijven brengen. Waarschijnlijk moeten er eerst een paar ongelukken gebeuren voordat men de betrokken punten eens na der gaat bekijken. Voor de volledigheid ver melden wij, dat bij de brug aan de Kinderhuissingel, waar een openbare urinoir en het struikgewas het uit zicht reeds grotendeels weg namen tegenwoordig af en toe bovendien nog een bloe men- of fruitstal een stand plaats heeft gekregen Verleden week maakten wij in deze rubriek melding van het vijfenvijftigjarig hu welijksfeest van de heer en mevrouw Liefhebber uit de Kastanjelaan in Heemstede op 29 oktober. Nader deelde men ons echter mede, dat men de feestdag het liefst onopgemerkt voorbij wil laten gaan met het oog op de wat kwakkelende gezondheid van de bruidegom. Woensdagavond 5 november geeft het Haarlemse kinderkoor „De Nachtegalen" in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem zijn jaarlijkse uitvoering voor de tuberculosebestrijding. Veertien solisten zullen optreden in het kinderkoorlied „Trein op hol" op tekst van Han Hoekstra en muziek van Paul van Westering. Mia Kampmeijer begeleidt de kinderen aan de vleugel. Verder voert het gezelschap het zang spel „De avonturen van twee straatzan gers" in vier bedrijven, geschreven door de leidster Cis Kampmeijer op. De talrijke costuumpjes werden ver vaardigd door mensen, die het koor een goed hart toedragen. De volgende employé s van Joh. Ensche dé en Zonen Grafische Inrichting n. v. te Haarlem hopen in de komende week de dag te herdenken, waarop zij 25 jaar bij deze vennootschap in dienst zijn: A. v. d. Vosse, galvaniseur op de afdeling Galva- noplastie en P. Verhagen, verificateur op de afdeling Verificatie, beiden op 30 okto ber en G. B. de Bie, offsetdrukker op de afdeling Offsetdrukkerij B., en R. van Veen, galvaniseur op de afdeling Galvano- plastie, beiden op 31 oktober a.s. Wijziging spreekuur. De Bloemendaal- se wethouder van Sociale Zaken, mr. H. B. Wildt Meyboom, zal zijn spreekuur deze week op dinsdagmorgen van 9 tot 10 uur houden, in plaats van zoals gebruikelijk op maandagmorgen. Het rijk heeft op de in het Stedelijk Mu seum in Alkmaar gehouden tentoonstelling van de Hollandse Aquarellistenkring der tien werken aangekocht, waaronder ook drie van Haarlemse schilders, namelijk twee aquarellen van Poppe Damave en één van Otto B. de Kat. De VARA heeft een aantal Nederlandse componisten opdracht gegeven om een or kestsuite te schrijven. De hiervoor uitge kozen musici zijn Karei Mengelberg, Adriaan Bonsel, Meindert Boekei, Max Vredenburg en Kors Monster. Ieder van hen zal een deel van deze suite voor zijn rekening nemen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5