Ea^WIARK Jongens-shawls anda en de protonplopper NAAIMACHINES Vandaag begint beslissende fase in conferentie over Vrijhandelszone r J %t A Wereldnieuws Het blijft nog mistig Elke woensdag Peek&Cloppenburg Belastingconsulent werd ter zitting vrijgesproken "AKKERTJES" ié het zo NAAIMACHINES DINSDAG 28 OKTOBER 1958 2 Borsumij. meent bedrijf in Indonesië in stand te kunnen houden Berghuizer Papier niet ontevreden Rusland helpt Argentinië Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Ruim f 85 min. schatkist promessen toegewezen Emissie Ver. Glas geslaagd Gunstige resultaten bij Kon. Ned, Zoutindustrie DE HOUTWERFN. V. •>.n HÉ DE ZEIL DRAGER a voor koude dagen HAARLEMSE RECHTBANK Drie maanden en f 20000 geëist tegen Beverwijker Afschaffing restricties op Engelse afbetalingen IS S-Ë In de bijeenkomst van het comité Maudling, die vandaag wordt hervat en die waarschijnlijk van beslissende betekenis zal zijn voor het lot van het plan voor een Europese Vrijhandelszone, zullen de afgevaardigden der zeventien O.E.E.S.-landen, naar van ingelichte zijde wordt vernomen, de volgende vraagstukken op te lossen hebben: 1) Het Engelse voorstel, dat het voorgestelde Vrijhandelsgebied een parie mens zal hebben naar het voorbeeld van het Europese parlement van de E.E.G.- landen. 2) Het voorstel, dat door Maudling in zijn hoedanigheid van leider van de onderhandelingen is gedaan om een permanente commissie van ministers te vormen met als einddoel de instelling van een Vrijhandelsgebied vóór het einde van het lopende jaar. De zes landen van de E.E.G. zullen het voorstel inzake een parlement voor het Vrijhandelsgebied waarschijnlijk verwerpen en de voorgestelde bespoediging van de procedure waarschijnlijk voorwaardelijk aanvaarden. Het comité Maudling, dat naar verwachting drie a vier dagen zal vergaderen, heeft voorts een Scandinavisch memorandum over de positie, die de landbouw in een Vrijhandelsgebied zal in nemen, te behandelen. (Reuter). PARIJS (AFP) Naar uit goedinge- lichte bron wordt vernomen heeft een aantal landen, die geen lid zijn van de Europese Economische Gemeenschap, te weten Oostenrijk, de Scandinavische lan den, Zwitserland en Engeland besloten, een groep op te richten binnen het raam van het comité Maudling, in verband met de onderhandelingen over de Vrijhandels zone. BONN (Reuter) De-secretaris-generaal van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken, Louis Joxe, heeft bespre- Advertentie Verlos Uw spieren van PUNI Bij dc eerste pijnscheut direct aan "Akkertjes'' denken, direct een "Akkertje" nemenNiet wachten, neem een "Akkertje" zodra de pijn opkomt. Spitpijn, spierpijn, schitterend helptzo'n" Akkertje", handige, kleine pijnverdrijver, snellere hulp op lastige pijnmo- fnenten. Altijd zorgen bijtijds er bij te zijn, altijd "Akkertjes" bij de hand. flitsen uw klachten weg Tijdens de jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders der n.v. Bor neo Sumatra Handel Maatschappij, wer den de jaarstukken goedgekeurd. Beslo ten werd het dividend over 1957 te passe ren. Mr. dr. L. N. Deckers werd herkozen als lid van de raad van advies der maat schappij. De heer E. E. de Haan werd be noemd tot directeur der vennootschap. Over de situatie in Indonesië deelde het bestuur mede dat de bedrijfsresultaten aldaar, uitgedrukt in rupiah, ongeveer even goed zijn geweest als in 1956. Het be stuur meent dat het zeer belangrijke bedrijf in Indonesië, ook in de commer ciële sector, in stand kan worden gehou den. De gewijzigde omstandigheden ma ken echter een grotere zelfstandigheid noodzakelijk. Het bestuur verklaart dat het bewust enig financieel risico wenst te nemen in de verwachting dat de lopende onderhandelingen met de Indonesische autoriteiten tot een positief resultaat zul len leiden. In antwoord op andere vragen werd uit eengezet dat de ongunstige positie van de betalingsbalans van de Kongo, enige tijd geleden tot beperkingen op het verlenen van documentaire kredieten heeft geleid. Deze en andere omstandigheden hebben de afzet der maatschappij in dat gebied onverwacht ongunstig beïnvloed. De di rectie meent echter dat onder normale omstandigheden bevredigende resultaten van de activiteiten in de Kongo ver wacht kunnen worden. De situatie is ï-eeds verbeterd, mede dank zij het herstel van de prijzen op de kopermarkt en de in gestelde invoercontingenten voor textiel, waardoor een verdere prijsdaling van dit laatste produkt werd vermeden. De vestiging in Amerika heeft zich voor 90 percent gericht op de distributie van goederen, die in Japan of West-Europa zijn aangekocht. Voor het overige deel heeft zij een taak bij de aanschaffing van produkten bestemd voor Indonesië. De verkoop van Indonesische produkten ge schiet via het Nederlandse bedrijf. Mee gedeeld werd nog dat het jaarverslag over 1958 waarschijnlijk voor het verstrijken van het eerste halfjaar in 1959 zal wor den gepubliceerd. De directie van de n.v. Berghuizer Pa pierfabriek voorheen B. Cramer te Wapen veld deelt mede dat het resultaat over het eerste halfjaar 1958 niet in belangrijke mate afwijkt van dat over het eerste half jaar 1957. In de eerste helft van dit jaar bedroeg de produktie 16.800 ton tegen 17.700 ton in de overeenkomstige periode van het vorige jaar en 30.900 ton in het gehele vorige jaar. De orderpositie heeft aan het einde van het eerste halfjaar enige verbetering on dergaan. Het verloop van de produktie is van dien aard geweest, dat zij minder ef ficiënt was door een te kleine orderporte feuille, maar de verwachting is, dat het tweede halfjaar een gunstiger beeld zal vertonen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, verwacht de directie een bevredigend dividend in contanten over dit jaar te kunnen uitkeren. De liquiditeits positie is thans aanmerkelijk verbeterd. Rusland verstrekt Argentinië een lening van 400 miljoen roebel voor de ontwikke ling van de Argentijnse olie-industrie. kingen gevoerd met de staatssecretaris van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken. dr. Van Scherpenberg, over de Europese Economische Gemeenschap en het Europese Vrijhandelsgebied, zo werd in Duitse regeringskringen meegedeeld. Het bleek, dat zowel Frankrijk als West- Duitsland wenste dat over de Europese Economische Gemeenschap geen conflict met Engeland zou ontstaan. Ook waren beiden het er over eens, dat het Europese Vrijhandelsgebied zonder Europese Econo mische Gemeenschap onmogelijk zou zijn. Uit Parijs wordt gemeld, dat het ver bond van Franse werkgevers een verkla ring heeft gepubliceerd, waarin het zich verzet tegen wat het „de mythe van het Vrijhandelsgebied" noemt. Volgens het ver bond zou het Vrijhandelsgebied een „enorm voordeel"bieden aan de Engelse indus trieën met massaproduktie met name aan de auto-industrie die toegang zou den krijgen tot voorkeursmarkten in Europa en in het Gemenebest. Ook zou het Vrijhandelsgebied het Engeland mogelijk maken, door verlaging of afschaffing van zijn externe rechten op bepaalde goederen, moeilijkheden te scheppen voor de indus trie, welke die goederen in andere landen van het Vrijhandelsgebied produceert. De Franse industrie wenst, dat, wanneer de mythe van het "Vrijhandelsgebied terzijde gesteld zal zijn, de werkelijke problemen op een concrete manier aangepakt zullen worden door de E.E.G. en haar handels partners. Dit zou moeten geschieden met de vaste wil, om in het belang van ieder een, die maatregelen te nemen, die de groei van de handel kunnen garanderen. Vermindering K.L.M.-belang De K.L.M. heeft zich akkoord verklaard met een verlaging van haar belang in de Air Ceylon International van 49 tot 26 percent en verhoging van het belang der regering van Ceylon in deze luchtvaartmaatschappij van thans 51 tot 74 pet. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de bedragen waarvoor op 27 oktober 1958 is ingeschreven op schat kistpromessen wordt toegewezen: a) een bedrag van 15 miljoen aan schatkist promessen met een looptijd van drie maanden, vervallende 29 januari 1959, tegen een disconto van 2 5/8 percent per jaar; b) een bedrag van 80,3 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 29 oktober 1959, tegen een disconto van 3 1/8 percent per jaar. Bij de uitgifte van een miljoen gulden gewone aandelen „N.V. Nationaal Bezit van Aandelen Vereenigde Glasfabrieken" hebben nagenoeg alle houders van gewone aandelen in deze vennootschap en van aan delen n.v. Vereenigde Glasfabrieken van hun recht tot inschrijving gebruik ge maakt. Omtrent de gang van zaken in de eer ste negen maanden van het boekjaar 1958 deelt de directie van de n.v. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie te Hengelo mede, dat in deze periode de afzet van zout ongeveer 10 percent hoger was dan in hetzelfde tijdvak van het voorgaande jaar. Voor de afzet van chemische produk ten bedroeg de stijging in dit tijdvak on geveer 20 percent. Ook de financiële resul taten zijn tot nu toe gunstig onvoorziene omstandigheden voorbehouden mag ver wacht worden, dat ze dit ook zullen zijn voor het gehele jaar 1958. Omtrent de voornaamste dochteronderne mingen kan vermeld worden, dat de pro duktie en de afzet van de Koninklijke Ne derlandse Soda Industrie regelmatig en tot tevredenheid vei'lopen en dat in de nu verstreken vijf maanden van het nieuwe boekjaar van „Electx-o" (Electro Zuur- en Waterstoffabriek) de uitkomsten over eenkomen met die van dezelfde periode van het voorgaande jaar. Advertentie De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Advertentie Het EULAN etiket, de garantie voor blijvende motechtheid EIHAN voor mofechte behandeling van wol en andere dierlijke vezels; eenwetenschap pelijke pioniers-prestatie van tientallen 'f* jaren op zijn deugdelijkheid be^i^proefd. luister op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag om 9.52 uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio tUXEMBURG 208 m. K. De Zeildrager is een merkwaardige vis, die zelfs de meest gelaten bioloog tot wan hoop brengt. Om te beginnen bezit hij een rug- en anaalvin (dus aan rug- en buik zijde) die tot geweldige afmetingen zijn uitgegroeidzbdat 'deze vinnen zich boven en onder als grote zeilen voordoen. Nu staat dit geval van abnormale ontwikke ling van rug- en anaalvin in de geschiede nis van het leven geenszins op zichzelf, want uit fossiele overblijfselen van vissen uit het Krijttijdperk is ge bleken, dat er destijds vissen hebben geleefd, die onze zeil drager in dit opzicht zo mo gelijk nog hebben overtroffen. De zogenaamde zeevleermuis, waarvan een prachtige afdruk in fossiele steen bewaard is gebleven, vertelt ons in duide lijke taal, dat een formidabele uitgroei van de rug- en anaalvinnen op zichzelf niets nieuws is. De vraag is echter, wat is het doel-van deze abnormale groei? Daar heeft nog niemand een afdoende verklaring voor kunnen geven. De zeildrager leeft in de oceaan, dicht bij het wateroppervlak. Op zichzelf is daar niets tegen, maar de ge dragingen van dit zonderlinge dier zijn ook nu weer zó vreemdsoortig, dat velen zich er het hoofd over hebben gebroken. Deze vis zioemt namelijk niet verticaal, doch schuin, dat wil zeggen het dier helt met zijn lichaam naar één kant over en mankt dus als het ware slagzij. Of deze houding de vis enig voordeel biedt, dan wel het gevolg is van de abnormale ontwikkeling der vinnen, is onbekend. Wat in dit ver band eveneens de aandacht heeft getrok- ken, is het verschijnsel, dat.de helling die de vis maakt steeds naar dezelfde kant gericht is en dat de hoek van de helling altijd even groot is. Een verklaarbare re den is hiervoor tot op dit moment nog niet gevonden. Men kan nu wel zeggen, dat de vinnen die veel groter zijn dan de vis zelf, de grens van de ontwikkeling hebben overschreden, maar in de eerste plaats ge schiedt in de nafiiur niets zonder zin (ook al kunnen wij die zin niet altijd vatten) en voorts geeft deze mededeling geen enkele oplossing voor de vraag, waarom de slagzij niet nu eens links en dan weer rechts zou zijn. In beide ge vallen kan evenwicht wor den bereikt. En waarom zou de vis levend in onafge broken perioden van oneven wichtigheid tenslotte niet het mid del van de schol te baat hebben genomen en zijdelings zijn gaan zwemmen? Neen, achter de vreemde ontwikkeling van de zeildrager en het even merkwaardige navi- gatorische gedrag van dit dier moet een doel zitten. En het is de taak van de on derzoekers dat doel eens terdege na te speuren, alvorens zij de vis verwijten dat hij met zijn hoogte van 2Y voet tegen een lengte van 2l/z voet alle proporties te bui ten is gegaan. Aan de westkust van Afrika leeft een vis, die tweemaal zo hoog als lang is, niet ten gevolge van zijn vinnen, maar van zijn „hoge" lichaamsbouw. Ook deze vorm zal blijken zin te hebben. Mits de mens die maar tracht uit te vinden. H. VétillSi (Nadruk verboden Advertentie Heerlijk warm - zuiver wol Prochlige kleurige streepdessins Exclusief grote collectie Zeldzame jongensmarkt - aanbieding voor de ongekend lage prijs van Een verrassende wending nam maan dagmiddag de zaak, die voor de Haarlem se rechtbank diende tegen een zevenender- tigjarige belastingconsulent uit IJmuiden, toen de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, onmiddellijke uit spraak aankondigde en de verdachte vrij sprak van het hem ten laste gelegde: on juiste aangifte voor de inkomstenbelasting. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had twee maanden ge vangenisstraf geëist. Verdachte had geti-acht de boekhouding van een IJmuidcnse groothandelaar in or de te maken en had daarbij, naar hij op merkte, een bepaald systeem gevolgd. Hij had echter enkele ontvangsten niet uit de kladboekhouding in het netkasboek over gebracht. Verdachte: „Gelooft u mij, edelachtba re, ik heb niet opzettelijk een valse aan gifte gedaan. Ik had de kladboekhoudïng in het kanaal kunnen gooien, dan had ik hier niet gestaan. Maar ik heb de zaak thuis gehouden om het eventueel de belas ting te kunnen tonen. Ik dacht het aardig voor elkaar te hebben. Veel verschil kon er niet meer in zitten. Ik heb er zó mijn best op gedaan." De officier van Justitie gaf toe, dat de boekhouding van de groothandelaar chao tisch was. Maar verdachte had naar zijn mening naar de belastinginspectie moeten gaan en de kaarten op tafel leggen. „Hier is sprake van knoeiwerk en dat kan zeker van een belastingconsulent niet getole reerd worden," aldus mr. Van der Valk Bouman, die verder de opzet tot verval sing bewezen achtte. Nog vóór het pleidooi van mr. J. W Crefeld ging de rechtbank in raadkamer en reeds na enkele minuten viel de beslis sing: vrijspraak omdat het overtuigend bewijs niet gelevex-d is. Tevoren stond de groothandelaar, een veertigjarige IJmuidenaar. terecht. Vol gens de officier van Justitie ging het bij de onjuiste aangifte om aanzienlijke be dragen. Verdachte voerde aan. dat hij boekhoudkundig niet ondexdegd en ook nog al slordig was. Ook uitgaven zou hij niet geboekt hebben. In oktober 1955 had hij een boekhouder in dienst genomen, omdat hij het niet meer aan kon. De officier was van mening, dat ver dachte bij het onjuist aangeven voor de belasting systematisch te werk was ge gaan en niet kon zeggen: „Ik heb de pos ten vergeten". Hij eiste twee maanden ge vangenisstraf en f 10.000 subsidiair vier maanden hechtenis. De raadsrnan, mr. J. O. Baron, voerde aan, dat zijn cliënt een onontwikkeld man is en financieel te gronde is gegaan. Zijn failissement is reeds aangevraagd. Inder daad waren er ontvangsten niet geboekt, maar dit geldt wellicht ook voor grote uit gaven. De i'aadsman bepleitte vrijspraak Geheime inkomsten Tegen een tweeënveei'tigjarige Haar lemse wei-kmeester eiste de officier van 77. „Ik denk dat ik maar het snelste transportmiddel naar de stad neem!" dacht Joris, toen hij net aan een Proton-Plop ontkomen de deur van het laboratorium uitrende. „Het is hier weinig of niets ge daan! Ik heb genoeg van deze ondankbare geleerde hij is blijkbaar nog niet rijp voor mijn onschatbare vriendschap!" Zo denkend, sprong hij zonder verwijl in het experimentele voertuig, dat hier nog steeds geparkeerd stond; en toen Professor Knut- selma en Panda nu naar de deur kwamen stormen, gaf hij hun het r^gkijken. De pro fessor was intussen wel een beetje in de war van al het gebeurde. „Aha ik be grijp je handelwijze niet", zei hij tegen Panda. „Je beschuldigt deze schurk te recht, je eist bestraffing maar als ik hem dan zijn welverdiende Proton-Plop toe wil dienen, laat je hem ontsnappen! Waarom?" „Omdat ik genoeg heb van al dat geplop en al die vernieling!" antwoord de Panda kortaf. „Aha! Dat is weer een heel ontmoedigende opmerking!" sprak de professor peinzend. „Hoe kan iemand ooit genoeg krijgen van mijn geniale vin dingen? Soms denk ik wel eens, dat ik hier niet begrepen word! Het is beter, wanneer ik nu maar naar de maan vertrek de aarde schijnt nog niet rijp te zün voor mijn onschatbare uilvindingen!" Justitie twee maanden gevangenisstraf en 5000 boete subsidiair twee maanden, om dat hij over 1955 tot en met 1957 onjuiste belastingaangifte had gedaan. Verdachte was lid van een familie-n.v. Uit rancune tegenover zijn broer, die di recteur was met verreweg de meeste aan delen vex-dachte had de leiding in de fabriek had hij afvalmaterialen ver kocht en de opbrengst buiten de boeken gehouden. De raadsman, mr. J. W. Rutgers, stelde, dat het hier eigenlijk niet om normale in komsten ging, maar om vei-duisterd geld, dat verdachte nu eenmaal niet aan de be lasting kon opgeven. De raadsman bepleit te een boete en een voorwaardelijke straf. Een vierenzestigjarige werktuigkundige uit Beverwijk hoorde zes maanden gevan genisstraf en 20.000 boete tegen zich eisen wegens onjuiste belastingaangifte. Vei'dachte had over 1954 en 1955 totaal 10.600 aan inkomsten verzwegen. Het ging hier om geld, dat hij van een firma had ontvangen voor het maken van teke ningen, alsmede voor het verstrekken van tips over onderhandse aanbestedingen. Vooral het laatste nam de officier van Justitie verdachte zeer kwalijk. Door de ze tips konden concurrenten uitgescha keld worden. „Vex-dachte is op een louche manier te werk gegaan," aldus mr. Van der Valk Bouman. „Deze man- is een oude knoeier, die de dupe is geworden van zijn eigen inhaligheid en schraapzucht." De 'raadsman, mr. J. Nolen uit Amster dam, achtte het uitgesloten, dat zijn cliënt tips gaf. daar hij op een andere afdeling wex-kte. „Hij is in details geslepen, maai de grote lijn begrijpt hij niet," aldus de raadsman, die uiterste clementie bepleit te met het oog op de ernstige ziekte van vex-dachte's vrouw. Hij dx-ong aan op een voox-waardelijke straf en een geldboete. Tenslotte stond de accountant van de vorige vex-dachte terecht. Hem werd me deplichtigheid aan de valse aangifte ten laste gelegd en de officier eiste een maand gevangenisstraf. De rechtbank bepaalde in alle zaken de uitspx-aak op 10 november 's mox-gens om half tien. Engelands conservatieve x-egering heeft maandag op de voox-avond van de opening van het pax-lement aangekondigd, dat de nog bestaande beperkende bepalingen op het afbetalingssysteem met ingang van woensdag komen te vervallen. Aanbeta lingssom en periode van afbetaling kunnen dan geregeld wox-den tussen handelaar en koper ondex-ling. De restricties, die betrek king hadden op de aankoop van auto's televisietoestellen, radio's en enkele huis houdelijke goederen werden vorig jaar in gevoerd in het kader van de strijd tegen inflatie. Monarchaal. Blijkens de resultaten van een opinieonderzoek is 26 percent van de Westduitse volwassenen voorstan der van een herstel van de monarchie, die in 1918 werd afgeschaft; 63 percent voelde niets voor een dergelijke maat regel en elf percent had geen oordeel. „Monster". Volgens de dagbladen in Djakarta zou in de Mahakam-rivier, ver in het binnenland van Oost-Borneo, een monster zijn waargenomen met de kop van een koe en een slangachtig li chaam. In een bericht uit Samarinda werd gezegd, dat dit monster, dat een lengte zou hebben van 75 meter, al dik wijls is gezien. Volgens de bevolking uit het gebied, zouden de Japanners er tij dens de bezettingsjaren niet in zijn ge slaagd dit beest met zware wapens te doden. Uitgeweken. Twee Poolse piloten zijn met een sportvliegtuig naar Wienex--Nexxstad uitgeweken waar zij de Oostenrijkse autoriteiten om asiel hebben gevraagd. Vlucht. Sinds 1949 zijn er drie miljoen mensen uit Oost-Duitsland naar de bondsx-epubliek gevlucht, zo heeft de bux-gemeester van West-Beidijn, Willy Brandt, in de „General Anzeiger" mee gedeeld. Kunstvulkaan. Bij een brand in een opslag plaats te Marickville, nabij Sydney in Australië, werd een voorraad van enke le duizenden tonnen in zakken ver pakt natrium-nitraat door het vuur aan getast. Natrium-nitraat, in zijn toepas sing als kunstmest, wordt bij grote hit te vloeibaar en verbrandt op explosie ve wijze, waarbij een sneeuwachtige as vrijkomt. Deze gloeiende as steeg tij dens de brand in grote wolken van de vuurhaard op en verspx-eidde zich over een groot gebied. Tien mensen werden in ziekenhuizen opgenomen met ei-nsti- ge brandwonden. Avontuur. William Stone, oud 102 jaar, miljonair en bijgenaamd „The Squire of Piccadilly", is te Londen overleden. Stone was de beroemdste Britse vrijge zel. Veertig jaar achtereen woonde hij elke première bij die het West-End op leverde. Toen hij zijn honderdste ver- jaardag viex-de gaf hij de jeugd de raad: „Blijf niet thuis zitten om de wereld uit een stoel op het televisiescherm te bekijken. Zoek het avontuur." Zelf heeft hij, rijdend op een ezeltje, eens een reis van Londen naar Khax-toem gemaakt. Vol. De politie van Johannesburg, heeft on geveer vijfhonderd vrouwen, die een protestbetoging wilden formeren, bij een autobusstation gearresteerd. De vo rige week zijn naar schatting negen honderd van deze protesterende vrou wen gearresteerd. De vi-ouwen wilden betogen voor het kantoor dat de reis- pasjes uitgeeft zonder welke men bin nen de Unie niet reizen mag. De gevan genissen in en rondom Johannesburg zitten tot de nok vol. Verboden. De regering van Soedan heeft, nadat de vorige week op verschillende plaatsen in het land gedemonstreerd was door pro-communistische vakver enigingen, een algemeen verbod op po litieke vergaderingen en demonstra ties afgekondigd voor Khax-toem en Omdoerman. In Soedan is opschudding ontstaan over het regeringsbesluit om een Britse wapengift aan te nemen, en de betogingen waren daar een uitvloei sel van. Verbazingwekkend Tsjo Bong, leider der Zuidkox-eaanse vooruitstrevende par- tij. die tweemaal kandidaat is geweest bij presidentsverkiezingen in Zuid- Korea die leidden tot herkiezing van president Syngman Rhee is door het Hof van Beroep te Seoel ter dood ver oordeeld wegens „spionage en samen zwering met het Noordkoreaanse com munistische bewind". Waarnemers te Seoel zijn verbaasd over dit vonnis. Tsjo Bong was in eerste aanleg tot vijf jaar gëvangenisstx-af vex-oox-deeld. Hem was toen geen spionage ten laste ge legd. Noord-zuid. De Amerikaanse luchtmacht zal, in de periode december-januari, de eerste aardsateil iet van de nieuwe lan ceerbasis aan de Amerikaanse west kust lancex-en. Een bijzonderheid is voorts, dat voor het eerst een satelliet gelanceerd zal worden, waarvan de baan om de aarde noord-zuid gekozen is. De satelliet zal dus, als alles goed gaat, over beide polen cirkelen. Advertentie N E C C H I KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM Hoewel het hogedrukgebied, dat het weer in West-Europa nu reeds bijna 14 da gen beheex-st, langzaam in betekenis af neemt en zich geleidelijk in de richting van de Balkan verplaatst, bleef het toch ook afgelopen 24 uur een zodanige uitge strektheid behouden, dat er in de algeme ne weerstoestand vrijwel geen verande ring kwam. Op de oceaan trekt een nieuw depressiegebied, in diepte toenemend, over IJsland in noordoostelijke richting. Het koufront hiervan dringt nog wat ver der in de richting van Ierland en Schot land op, maar de activiteit hiervan neemt momenteel af en het zal nog op zodanige afstand van ons land blijven, dat er ook komende 24 uur vi'ijwel geen verandering komt in het heersende rustige weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. WEEKR APi'ORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. 6# I C Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven geheel bew. w geheel bew. z mist zo geheel bew. windst. geheel bew. wnw geheel bew. zw mist windst. Vlv. Z.-Limb. dichte mist ono Woensdag 29 oktober Zon op 7.28 uur, onder 17.19 uur. Maan op 18.28 uur, onder 9.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 29 oktober Hoog water 4.33 en 16.47 uur. Laag water 0.20 en 12.34 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Boi-deaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers half bew. nno 10 zwaar bew. nno 12 licht bew. windst. 15 zwaar bew. wzw 11 onbewolkt z 14 mist windst. 16 geheel bew. zzw 10 motregen zzo 9 mist no 13 onbewolkt windst. 14 mist windst. 14 geheel bew. zw onbewolkt nnw motregen w mist windst. mist ozo geheel bew. o geheel bew. nnw geheel bew. o geheel bew. wzw mist windst. onbewolkt no onbewolkt half bew. half bew. zwaar bew. 13 22 12 15 8 7 7 17 13 14 24 no 23 windst. 20 no 20 wzw 20 0 0 0,2 0 0,1 0 0 0,4 0 0 0 0 0 0 0 0,5 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 2 0.5

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2