Huisvesting voor afdeling vliegtuigbouw van H.T.S. Slager veroordeeld, die gehakt met zwavelig zuur bijkleurde Bestelauto reed op bus in op Prins Bernhardlaan in Haarlem ECONOMISCHE POLITIERECHTER UIT STAD EN STREEK Opbouwwerk dient verder te worden uitgebouwd ZOEKT U 'M DRUKKER Kegelaars van 0D0 te sterk voor PAX Coaster „Borellv" meerde af aan Spaarndamseweg Haarlemse politie gaat verlichtingen controleren Burgerlijke stand van Haarlem Keller en Macdonald gaan vijftigjarig bestaan vieren Na een avondje uit... 1.2.3.4.5 Zilveren jubileum van A. Konijnenburg Nieuw bestuur studenten vereniging „Sanctus Bavo" Meisje aangereden op Dreef in Haarlem Gemeente verkoopt grond voor kerk in Haarlem-N. W. Roozen administrateur Haarlemse Voetbalbond Nog vier kanshebbers in provinciale damstrijd Artsen in beroep tegen hun schorsing als lid der „Maatschappij" Dieven gepakt die brandkast uit pas geopende zaak meenamen Donderdag en vrijdag schoolhandbaltoernooi oJAG 2 8 OKTOBER 19 58 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT o „We kunnen niet buiten die rommel. ïk gebruik zelf drie gram van dat goedje per kilo vlees, maar de slagers hebben 't voor zich zelf verknoeid door 't met handenvol te gebruiken. En waarom mogen we die rommel nou niet gebruiken? Het is toch bewezen dat het voor de consumptie geen kwaad kan". Het was een verongelijkte slager uit Haarlemmerliede, die zich aldus voo.r de Haarlemse politierechter mr. J. D. Vink stond te verdedigen. Hij was geverbaliseerd omdat hij rauw gehakt, z.g. biefstuk tar taar, met een kunstgreep een mooi rood kleurtje had gegeven hetgeen verboden is. Met „die rommel" bedoelde verdachte na trium sulfiet (zwavelig zuur) dat de eigen schap heeft onooglijk geworden vlees een aantrekkelijker kleurtje te geven. De ver dachte betoogde dat het verbieden van het gebruik van dit zuur bij het kleuren van gehakt een groot probleem in de slagers wereld had veroorzaakt. Hij probeerde de politierechter daarvan te overtuigen met een artikel uit een vakblad. De officier merkte op dat hij de moei lijkheden niet wilde ontkennen maar men zich nu eenmaal aan de voorschriften dien de te houden. Hij vorderde een boete van 35.-. De politierechter kon zich daarmee verenigen. „Het is de eerste keer dat ik voor dit feit terecht sta, edelachtbare", probeerde de slager het nog. Maar toen de officier hem vroeg of het ook de eerste maal was dat hij de biefstukjes had gekleurd, lach te verdachte eens breeduit en verliet haas tig de rechtszaal. Zieke gladiolenknollen Tot een boete van 400.- waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar werd een bloembollcnbedrijf uit Hoogkarspel veroordeeld. De firma had een aantal gladiolenknollen voor de export naar Duitsland aangeboden hoewel een groot deel van de zending niet vrij van ziekten was. Een der firmanten ontkende geweten te hebben dat er zich tussen de voor verzen ding gereed gemaakte knollen zieke exemplaren bevonden. Volgens zijn ver klaring was er met de zending, nadat twee controleurs van de Plantenziektenkundige Dienst de knollen hadden onderzocht, niets gebeurd. Voor het feit. dat een derde con troleur later zieke knollen had aangetrof fen kon hij geen verklaring geven. Een 26-jarige controleur van de P.D. ver klaarde als getuige dat. hij bij de keuring van de knollen daartussen 750 zieke exem plaren van de soort „Johann Strauss" had gevonden. Hij had opdracht gegeven deze zieke knollen te verwijderen. Hij had zich er echter niet van overtuigd dat dit ook inderdaad was gebeurd. Op een desbetref fende vraag van de politierechter mr. J. D. Vink ontkende deze getuige de moge lijkheid dat de ziekte van de knollen zich binnen vijf dagen nadat hij ze had onder- Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 zocht geopenbaard zou hebben. De ver klaring van een andere controleur was on geveer gelijkluidend. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda laakte het feit dat beide controleurs zich na hun keuring van de zending niet over tuigd hadden dat de zieke knollen door gezonde exemplaren waren vervangen. Hij achtte de opzet van de firma om zieke knol len te exporteren echter niet bewezen. De firma blijft niettemin aansprakelijk voor de toestand van de te verzenden knollen. Hij wilde voor deze keer nog volstaan met het eisen van een gecombineerde straf. Bij een volgende overtreding zou hij stren ger optreden tegen praktijken welke de goede naam van de Nederlandse bollen- handel in het buitenland kunnen schaden. De officier eiste 500.- boete waarvan 250.- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Verboden aardappelteelt Met een beteuterd gezicht stond vervol gens een 76-jarige Zandvoorter in het be klaagdenbankje. Hij had zich te verant woorden voor het feit, dat hij op een stukje grond in de Zandvoortse duinen 126 aard appelplantjes had laten groeien, hoewel dit terrein wegens de bestrijding van aard- appelrnoeheid tot „besmet" gebied was verklaard. De plantjes waren opgekomen nadat verdachte vorig jaar op last van de Plantenziektenkundige Dienst het aard appelveldje had moeten rooien. Hij had de plantjes niet verwijderd omdat dan zijn bonenteelt beschadigd zou worden. „Wat zijn uw inkomsten?" vroeg de politierech ter. „Ik trek van de A.O.W. ƒ15,50 per week, meneer de rechter, en daarvan moet ik met mijn zieke dochter zien rond te komen", antwoordde de Zandvoorter. De officier wees erop dat volgend jaar begonnen zal worden met het verbieden van de aardappelteelt voor de gehele duin streek ter bescherming van de bloembol lenteelt. Men moet aan deze maatregel meewerken, ook al betekent dit voor ve len een belangrijke economische ingreep. Hij vorderde ƒ15.- boete of drie dagen hechtenis. De politierechter maakte er 20.- voor waardelijk van met een proeftijd van twee jaar. Nieuws in het kort Inbraak. Maandagmiddag tussen half drie en vier uur is ingebroken in een huisje aan de Burgemeester Den Texlaan in Aerdenhout. Men kwam binnen door het forceren van een deur. De bewoonster, een tweeënzeventigjarige gepensioneerde huishoudster, vermist drie gulden en enige zilveren broches. De dader zag gelukkig het AOW-geld over het hoofd. Arrestatie. De Haarlemse recherche heeft een 43-jarige Haarlemse werkman aangehouden, die ervan verdacht wordt uit een geldkistje van een medekostgan ger een bedrag van vierhonderd gulden gestolen te hebben. De man zou met de helft van dit geld oude schulden afbetaald hebben en de andere helft had hij in be waring gegeven bij een caféhouder. Het geld is in beslaggenomen en de werkman is ingesloten. Jerrycan. Op het bureau gevonden voorwerpen van de Haarlemse politie be vindt zich op het ogenblik een jerrycan met een bestrijdingsmiddel tegen onkruid. Men vermoedt, dat deze jerrycan het eigendom is van een tuinder.' Spreekuur. De wethouder van onder wijs. de heer D. J. A. Geluk, zal deze week geen spreekuur houden. De wet houder van sociale zaken en volksgezond heid. mevrouw mr. E. A. J. Scheltema- Conradi, houdt in plaats van vrijdag deze week donderdag spreekuur van elf tot twaalf uur. Afscheid. De heer H. J. van Tol, Kre- lagestraat 31 zwart in Haarlem, admini stratief ambtenaar a eerste klasse en werkzaam op de afdeling distributie van het gemeentelijk gasbedrijf in Haarlem, zal op 31 oktober 's middags om half vijf na een achtenveertigjarig dienstverband afscheid nemen. De heer Van Tol trad op 14 november 1910 bij het gasbedrijf in dienst als tweede klerk. Onder andere zal hij door de directie worden gehuldigd. „Een politieke rondblik". Vrijdag 31 oktober zal de voorzitter van de a.r.-frac- tie in de Tweede Kamer, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot op een bijeenkomst van de Anti-Revolutionaire Jongeren in bet ge bouw Gedempte Oude Gracht 57-59 in Haarlem spreken over „Een politieke rondblik". Sociaal werk in Noordholland Het jaarverslag van de stichting Noord holland voor maatschappelijk werk over 1957 wijdt Uitvoerige aandacht aan enkele facetten van het maatschappelijk werk. Het bestuur van de stichting spreekt als zijn overtuiging uit, dat een totale bena dering van opbouw en structuur van de samenleving noodzakelijk is. Het maat schappelijk opbouwwerk zal daarom gro tere aandacht dienen te verkrijgen. Het opbouwwerk dient een wetenschappelijk onderzoek als grondslag te hebben. Aan het sociaal-wetenschappelijk onderzoek wordt daarom een belangrijk deel van de werkzaamheden, der stichting gewijd. De stichting hield zich ondermeer bezig met de bestudering van de zorg voor be jaarden. Zij werd nauw betrokken bij de uitwerking van plannen voor de bouw van bejaardentehuizen. Het blijkt dat nog steeds een belangrijke behoefte aan pen- siontehuizen voor ouden van dagen bestaat Uit onderzoekingen is vast komen te staan dat bijna negentig percent van de bejaar den in deze provincie prijs stelt op een zo lang mogelijk behoud van hun zelfstan digheid in de eigen woning. Aan adviezen en bijstand van bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden be staat een toenemende behoefte. De stich ting steunt de verzoeken aan Provinciale Staten om een provinciale subsidieregeling voor deze bureaus. In de provincie is een enquête gehou den naar de behoefte aan dorps- en buurt huizen. Buiten Amsterdam en Haarlem zijn in veertien gemeenten dorpshuizen gevestigd of wordt aan buurtwerk gedaan In negentien gemeenten bestaan plannen voor de oprichting van een dorpshuis. Als gevolg van de bezuinigingen kunnen vele plannen nog niet worden uitgevoerd. Gepleit wordt voor de totstandkoming van een provinciale federatie voor de ge zinsverzorging. Krachtige propaganda zal moeten worden gevoerd voor het aanwer ven van gezinsverzorgsters en gezinshelp - sters. In het verslagjaar wordt voorts med^ aandacht gewijd aan de nazorg b.l.o. hef maatschappelijk werk t.en plattelande en de vorming van bedrijfsjeugd. Over ver scheidene onderwerpen werd in toene mende mate advies uitgebracht aan het provinciaal bestuur en gemeentebesturen, alsmede aan landelijke, provinciale en plaatselijke instellingen. Een zestal onderzoekingen werd in het verslagjaar beëindigd. Gereed kwamen ondermeer studies over het vormingswerk on over het jeugdwerk in een tweetal buurthuizen, alsmede een overzicht van de aantallen bejaarden in niet-winstgevende beiaardentehuizen in deze provincie, socio- 'noise-he onderzoekingen in Landsmeer en Uithoorn en een onderzoek naar de vrije- 'iHcbesteding van de jeugd in Aalsmeer. Gewerkt wordt thans nog onder andere aan het sociologische onderzoek in de Umond en het onderzoek naar de sociale structuur van Haarlem. Voorts wordt de maatschappelijke situatie in een Haarlemse woonwijk bestudeerd. Onderzoekingen zijn gaande naar de levensomstandigheden van bejaarden in Bloemendaal en Velsen. Op het kruispunt Prins Bernhardlaan en Dr. Schaepmanstraat in Haarlem-Oost heeft zich vanmorgen om kwart voor ne gen een vrij ernstig verkeersongeluk voor gedaan. Een bestelauto, bestuurd door een 37-jarige Haarlemmer, reed op de Prins Bernhardlaan in de richting van de Am sterdamsevaart en heeft vermoedelijk een verticaal staande trottoirband ge raakt, die daar was geplaatst om de weg af te bakenen. De bestelauto schoot naar links en reed vervolgens in volle vaart op een uit de tegenovergestelde richting ko mende bus van de NZHVM op. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART. KOUDENHORN 44 De met spanning tegemoet geziene strijd in de A-klasse van de Haarlemse Kegel bond tussen de koplopers van de laatste jaren. ODO en PAX. is in een dubbele overwinning voor ODO geëindigd. Na de eerste banen (382 voor ODO en 351 voor PAX) leek het een gemakkelijke zege te worden, doch PAX verzette zich tot de laatste man, terwijl op de andere baan de voorlaatste gooier van ODO deze baan pas in veiligheid kon brengen. ODOPAX 382—366. 365—351. De voetballende kegelaars HFC Haarlem behaalden eveneens een dubbele overwin ning en wel op De Prins 352327, 359— 326 en bezetten daarmede de tweede plaats op de ranglijst met een gelijk aantal pun ten als ODO. HBS volgt op de derde plaats door beide banen van Zet 'm Op te win nen 344—309, 352—294. De Volharding deelde de punten met Naast de Plank 340— 319 en 332—340. In de B-klasse bleven Aan de Rol en de dames van EVA met een gelijk aantal pun ten aan de kop. Aan de Rol won twee ba nen van Haarlem met 345315 en 358— 325. EVA won twee banen van HVK 349— 332 en 321—315, mede door een prachtig beheerste baan van 87 hout van mevrouw A. de Jong (8 negens, 1 acht en 1 zeven!). De NRV behaalde 3 punten in de strijd tegen Commando Post 14, 303301 en 306 274, terwijl LUMG en Blijf Sportief de punten samen deelden, 317315 en 302 345. Bij de C-klassers had HHC geen moeite met de dames van Enthousiast 313282, 315282. De dames van PAX deelden de punten met Richten en Rollen 354194 en 301—314. De voorkant van de bestelauto werd ge heel ingedrukt en de bestuurder moest, na uit de cabine te zijn bevrijd, met een shock en beenbreuken naar de Deo ver voerd worden. De verkeerspolitie verzoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Na de „Herman Buisman", die vorige week donderdagavond met een lading ce ment in Haarlem arriveerde, is maandag morgen een tweede coaster in de Spaarne- stad aangekomen. Het is de 575 ton me tende en in Delfzijl thuisbehorende „Bo- relly", die met een lading carbololie en naftaline uit Malmö (Zweden) is gekomen. De „Borelly" heeft ligplaats gekozen aan de Spaarndamseweg, waar de lading over geslagen wordt op vrachtwagens en in lichters, die het naar Uithoorn transpor teren. Het is niet uitgesloten dat ook de kust vaarders met teerprodukten een vaste ver schijning gaan vormen in het Spaarne. De politie in Haarlem begint op donder dag 30 oktober aan een controle-actie op de verlichtingen van alle voertuigen. Deze actie, die zeer intensief gevoerd zal wor den, zal ruim veertien dagen duren. BEVALLEN van een zoon 25 oktober: J. E. van Dam-Tammes; C. Alsema-van Driest; T. E. ter Wee-van Prattenburg; C. G. Elshout-Philippo; 26 oktober: J. Koop man-van der Eist; G. A. Reinalda-Fruite- ma; E. J. Hovenier-de Vries; G. M. Gon- de Groot; A. de Jong-van Deelen; L. W- Rovers-van Zanten; 27 oktober J. M. Klootwijk-Rombaut. BEVALLEN van een dochter: 25 ok tober: M. H. A. Stoelinga-Le Hane; J. J. van der Putten-Kettenis; 26 oktober: D. Vink-Beck; A. J. M. van Geldorp-Bank; H. H. Elkerhout-Kloek. ONDERTROUWD: 27 oktober: J. N. An- genent en L. B. Olsen; K- H. de Leeuw en M. van der Meer. GEHUWD: 27 oktober: H. A. van Waard en E. J. Smit. OVERLEDEN: 24 oktober J. E. Brink huis-van Dijk, 78 j., Sumatrastraat; H. H. Felder, 76 j., Jacobijnestraat; 25 oktober: J. H. Hart, 49 j., Timorstraat; C. P- F. Schouten-van Zijl, 63 j., Voorhelmstraat; G. Floor-Bijpost, 81 j., Gasthuisvest; 26 oktober: E. J. Flipse. 51 jaar. Hazepaters- laan. m «HHR Op een terrein gelegen aan de Korte Verspronckweg te Haarlem worden thans ten behoeve van de afdeling Vliegtuig- bouwkunde van de Haarlemse Hogere Technische School enige „prefabricated" noodgebouwen geplaatst, welk werk wordt uitgevoerd door de firma P. Rijnierse Zoon uit Overveen. De heer Huib Tuninga, architect B.N.A., maakte het ontwerp voor deze gebouwen, die een grote werk plaats van 25 bij 12'/2 meter, twee theorie lokalen, een leraarskamer, een kamer voor de amanuensis, toiletten, benevens aan de voorkant een grote overdekte rij wielstalling zullen omvatten. De streefdatum waarop men hoopt de gebouwen klaar te zullen hebben is 1 de cember. De regering heeft als studiema teriaal enige afgedankte straaljagers be schikbaar gesteld. Op hetzelfde terrein, in totaal een opper vlakte van ongeveer twee ha., zal in de toekomst ook de nieuwe H.T.S. gebouwd worden. Als deze nieuwe school klaar zal zijn, moeten de noodgebouwen verdwij nen, die dan mèt de fundering in hun ge heel elders geplaatst kunnen worden. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft voor deze noodgebouwen een vergunning van vijf jaar verleend. Op het ogenblik is het bestuur van de Vereeniging voor Nijver- De n.v. Keiler en Macdonald te Haar lem, die zoals wij reeds eerder meldden op 1 november het vijftigjarig bestaan gaat herdenken, heeft een ook typogra fisch uitstekend verzorgd gedenkschrift uitgegeven, waarin uitvoerig de gehele ge schiedenis van het bedrijf, van 1908 tot en met 1958, staat beschreven, geïllustreerd met talrijke foto's. In het hoofdstuk „De samenstelling van het bedrijf" worden overzichten gegeven van achtereenvolgens de afdeling elektri citeit, de afdeling centrale verwarming, air-conditioning en oliestook, de afdeling loodgieterij, sanitair, gas en water, de re paratie-afdeling en de verkoop. In het hoofdstuk „Personeelsverzorging" worden de belangrijkste verbeteringen voor de werknemers beschreven terwijl in dit hoofdstuk ook een opsomming voorkomt van die employé's, die lange tijd bij de n.v. in dienst zijn. Uiteraard ontbreekt in dit gedenkboek niet het grote aantal zeer belangrijke projecten, dat de n.v. Keiler en Macdonald reeds heeft uitgevoerd. Het vijftigjarig bestaan wordt op 31 ok tober voor het personeel feestelijk gevierd in „De Leeuwerik" en voorts houdt de di rectie op 1 november in Brinkmann van drie tot vijf uur een receptie. Advertentie Bel een „ATAX". dag en nacht. Betrouwbaar personeel. De heer A. Konijnenburg, Kerkerinklaan 68 in Santpoort, was maandag vijfentwin tig jaar in dienst van de elektriciteitsvoor ziening van Noordholland. De heer Konijnenburg, die thans chef monteur is bij de afdeling hoogspannings- kabelnetten bij het PEN in Bloemendaal, werd 's mox-gens bij de directie ontvangen en gefeliciteerd door de directeur, ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het provin ciaal bestuur kreeg de jubilaris een bloe menhulde. Op de afdeling werd hij vervolgens door zijn naaste collega's geluk gewenst, waar bij zijn chef, de heer De Wit, een toespraak hield. 's Middags recipieerde de heer Konijnen burg in het Verenigingsgebouw aan de Pastorieweg in Santpoort, waar de heer C. C. M. Scholten voor het jubileumfonds van het PEN het woord voerde. Het bestuur van de Haarlemse- katho lieke studentenvereniging „Sanctus Bavo" voor het jaar 1958/1959 is als volgt samen gesteld: J. C. J. Bonarius, praeses; J. C. de Groote, vice-praeses; A. M. Zwaneveld, ab-actis Ia; F. Huijing, questor; S. J. Hoek, ab-act.us II en H. G. Falke, assessor Vanmorgen om half negen is een twaalf jarig meisje, dat zonder uit te kijken bij de iPavilj oenslaan in Haarlem de Dreef wilde oversteken, aangereden door een perso nenauto. Het meisje moest met een her senschudding en een hoofdwond naar de Mariastichting worden overgebracht. heidsonderwijs bezig een architect voor het nieuwe schoolgebouw aan te trekken en laat het zich voorlichten over deze toe komstige nieuwbouw aan de hand van reeds bestaande moderne H.T.S.-gebou wen. B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad om aan de gereformeerde kerk in Haarlem-Noord tegen de prijs van 24,40 per vierkante meter een stuk grond van ongeveer 2800 vierkante meter af te staan, gelegen aan de Generaal Spoorlaan en de Waalstraat. Het is de bedoeling, dat deze grond wordt bestemd voor het daar op bouwen van een kerkgebouw met nevenruimten, alsmede een predikants- en kosterwoning. Naar wij vernemen is het bestuur van de afdeling Haarlem van de KNVB de Haarlemse Voetbalbond zoals men nog al tijd zegt erin geslaagd een opvolger te vinden in de plaats van de heer H. Broeksma. Uit een groot aantal gegadig den is tot administrateur benoemd de heer Wim Roozen, de vroegere goalgetter van Haarlem. De heer Roozen, die uiteraard zijn functies in de vereniging Haarlem ter beschikking moet stellen, treedt per 1 no vember in dienst. De voorlaatste ronde van het toernooi om de persoonlijke damtitel van Noordhol land leverde enkele verrassende uitslagen op. W. de Jong zag zijn twee punten voor sprong op de overige deelnemers in zijn partij tegen M. R. C. Stahlberg verloren gaan. Stahlberg (wit) opende met 33-28 waarop De Jong (zwart) het ongebruike lijke 19-24 antwoordde- Al spoedig bleek de door zwart gekozen spelgang de weg naar een onregelmatige partij te moeten effenen. Wit speelde de opening echter zeer sterk, zodat De Jong vrij snel met ontwikkelingsmoeilijkheden te kampen kreeg. In het verdere verloop van de par tij leverde dit nadeel hem vele zorgen. Tenslotte forceerde Stahlberg doorbraak naar dam, waarna de winst vrij spoedig volgde. W. C. Beekc toonde zich in zijn partij met C. de Bree een uitstekend positiespeler Perfect combinerend ging hij met voor deel het eindspel in. Een zwak moment van De Bree buitte Beeke uit om met enige krachtzetten de partij in zijn voor deel te doen beslissen. Door dit resultaat werkte W C. Beeke zich op tot een met W. de Jong gedeelde eerste plaats op de ranglijst. J. H. Ansems moest zijn partij tegen J. Mekken winnen om nog een kans op een van de bovenste plaatsen te behouden. Met allerlei listen en lagen bezorgde hij zijn tegenstander zoveel moeilijkheden, dat deze in tijdnood een winnende combinatie moest toestaan. Er volgde nog wel een lang eindspel, doch na 5 uren spelen reikte Mekken ten teken van overgave de hand aan Ansems, A- Grooteman kon tegen de subliem spelende jeugdige Haarlemmer H. v. d. Vossen niet verder komen dan een remise. De overige uitslagen waren: Th. Tiel- rooyP. v. Heerde 1-1; J. K de VriesC. Chattilon 0-2 en C. WesterveldJ. H. Beeke 0-2. Bij het ingaan van de laatste ronde luidt de stand: 1 en 2 W- C. Beeke en W. de Jong elk 17 uit 12; 3. en 4. J. H. An sems en A. Grooteman elk 16 uit 12; 5. 6. en 7 J. H. Beeke, J. Mekken en M. R. C. Stahlberg elk 14 uit 12: 8. H. v. d. Vossen 10 uit 11: 9. en 10. Th. Tielrooy en C. Wes terveld elk 10 uit 12. 11 en 12 C- Chattilon en P. van Heerde elk 8 uit 12, 13. C. de Bree 7 uit 12 en 14. J. K. de Vries 5 uit 11. De sluitingsronde met onder andere de belangrijke partijen W. de JongJ. Mek ken en A. GrootemanW. C. Beeke, zal 8 november (aanvang 15 uur) worden ge speeld in het Hof van Holland. Haarlem. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft de zaak gediend tussen een drietal artsen van het vaktijdschrift ..De' Vrije artsentribune" en de „Koninklijke Maat schappij tot Bevordering van de Genees kunst". een proces, dat in eerste instan tie dooi de artsen werd verloren. De drie artsen hadden vorig jaar in een ingezonden stuk in een dagblad hun af keuring uitgesproken over het systeem van de „gesloten" ziekenhuizen, waardoor de patiënten huns inziens niet meer vrij zijn in de keuze van een arts Het bezwaar van de drie artsen was, dat de Maatschappij tot Bevordoring van do Geneeskunst niets deed om aan deze toestand een einde te maken. Naar aanleiding van deze publikatie heeft de afdelingsraad Amsterdam van de Maatschappij de artsen voor de tijd van een jaar als leden geschorst, een uitspraak die door de raad van beroep werd beves tigd. De drie artsen hebben toen een kort ge ding aanhangig gemaakt met het doel de ze schorsing uit te stellen in afwachting van een civiele procedure, die nog aan hangig zou worden gemaakt. Hun verzoek werd door de president van de rechtbank afgewezen. Zij voerden thans aan. dat. zij door de schorsing niet meer in de gele genheid zijn zich in de medische kringen over deze gesloten ziekenhuiskwestie uit te spreken. Bovendien zouden zij schade lijden door het. misverstand, dat zij als artsèn geschorst zouden zijn. terwijl de schorsing alleen het lidmaatschap van de maatschappij betreft. Mr. H. Dolk. die namens de drie artsen optrad, was van mening dat de Maat schappij tot Bevordering van de Ge neeskunst niet tot taak heeft in te grijpen als enkele van haar leden het opnemen voor de vrijheid. Mr. J. Jolles, pleiter van de maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst, voer de aan dat de drie artsen in hun orgaan uitsluitend critiek hadden uitgeoefend ter- wille van het critiseren, hetgeen voor de maatschappij buitengewoon onaangenaam is geweest. „Het systeem van de gesloten ziekenhuizen is mogelijk onbevredigend, maar deze aangelegenheid is niet eenvou dig op te lossen en de critiek van de art sen is op een kwalijke manier gevoerd", zo betoogde hij. Het hof zal op 10 december arrest wijzen De inbraak in een pas geopend mode magazijn aan de Breestraat te Leiden, waarbij een brandkast met 12.000 werd ontvreemd, is opgehelderd. De politie heeft een 34-jarige schilder, een 21-jarige ban ketbakker en twee kooplieden van 24 en 43 jaar uit Leiden aangehouden, die de laatste week nogal royaal geleefd hadden. Bij hun verhoor bekenden zij tenslotte de inbraak. Op hun aanwijzing is de brand kast uit een gracht opgehaald. De mannen hadden de kast aan een zijkant openge scheurd. Van het geld kon nog een ge deelte worden achterhaald. Advertentie PRIJSVERLAGING ZETTOLUX KLEINBEELDPROJECTOR 300 W lamp (met ventilator) van 263.voor 218 BRAUN HOBBY SPECIAL electronenflits met Barix accu - 9 maanden houdbaar van 219.50 voor 149.— Van deze apparaten beperkte voorraad- Fotohandel HEUPERS LOHR Zandvoortselaan 163 - Heemstede - Tel. 26455 Donderdag en vrijdag houdt de school- handbalcommissie wedstrijden voor leer lingen van lagere- en middelbarescholen, die hun krachten zullen meten in elf- en zevenhandbal en in blokjesbalwedstrijden. De jongens van de middelbare scholen (voor de meisjes wordt het schoolhandbal toernooi weer in de paasvakantie gehou den) zijn ingedeeld in twee groepen; de jongste jongens spelen met vierentwintig ploegen zevenhandbal en de oudste jon gens met negen teams elfhandbal. De wed strijden worden gespeeld op drie velden van het Van der Aart-sportpark in Haarlem- Noord en beginnen donderdag om tien uur. De teams zijn ingedeeld in poules en spelen een halve competitie; bij zeven handbal zullen de poule-winnaars volgens afvalsysteem verder strijden terwijl bij elfhandbal de poule-winnaars een halve competitie spelen. De indeling luidt: Zevenhandbal, poule A: W. Gertenbach- school 4, Gerhardschool 2 en HBS-B; poule B: Ketelaarschool, W. Gertenbach- school3, Kennemerlyceum: poule C: Ger hardschool, Ketelaarschool 3, W. Gerten- bachschool 2; poule D: Ketelaarschool 2, W. Gertenbachschool, R.-K. Lagere Techn. school; poule E: Lourens Costerlyceum 3, C.entraleschool I 2, KL de Vriesschool. poule F: Hildebrandschool, Lourens Cos terlyceum 2, Coornhertlyceum; poule G: Centrale school I, Sted. Gymnasium, Hil debrandschool 2, poule H: Bronstee ULO. Hildebrandschool en Louren Costerlyceum. Elfhandbal, poule J: Lourens Coster lyceum, Gerhardschool, Bronstee ULO; poule K: W. Gertenbachschool. IVO-Bloe- mendaal, HBS-B, poule L: W. Gertenbach school 2, Kennemer lyceum, R.-K. Lagere Technische school. Na het succesvolle experiment met. het zogenaamde „blokjesbaltoernooi", in de vorige paasvakantie in het Krelagehuis gehouden, houdt de schoolhandbalcommis- sie donderdag in het Krelagehuis weer een dergelijk toernooi nu voor jongens van de lagere scholen. Blokjesbal is een handbal- spel waarbij de jeugd punten scoort door met de bal een aantal blokjes omver te werpen. De wedstrijden beginnen om ne gen uur, waar en hoe laat de eindstrijden plaats vinden is nog niet bekend. Het programma voor het blokjesbaltoer nooi (inclusief poule-indeling luidt: Poule 1: FuhropschoolVondelschool Pr. HendrikschoolProf. Gunningschool. poule 2: Corn. Houtmanschool 3Pr. Hen drikschool 3. Chr- Huygensschool 3Tet- terodeschool 3, poule 3: Floraschool Beatrixschool, VoorwegschoolChr. Huy- gensschool,poule 4: Prof. Gunningschool 2 Pr. Hendrikschool 2, Beatrixschool 2 Corn. Houtmanschool 2, poule 5: Dreef- school 2Vondelschool 2, Tetterodeschool 2Mr. Bruchschool 2, poule 6: Mr. Thiel- school 2Chr. Huygensschool 2, Craye- nesterschool 2Floraschool 2; poule 7: Theo Thijssenschool 2Voorwegschool 2, Ch. de Bourbonschool 2Fuhropschool 2, poule S: TetterodeschoolDreefschool, Mr. ThielschoolCorn. Houtmanschool; poule 9: Theo Thijssenschool 3Vondelschool 3, Beatrixschool 3Floraschool 3, poule 10: Mr. BruchschoolCh. de Bourbonschool. CrayenesterschoolTheo Thijssenschool. Na deze wedstrijden gaan de winnaars naar de winnaars- de verliezers naar de verliezersronde over. Uiteindelijk blijven er in beide rondes zes ploegen over die in een halve competitie de eindstrijden zul len spelen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5