La til it Vernieuwing van het gehele voortgezet onderwijs P.v.d.A. maakt zich los van het regeringsprogram OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Reddingsactie duurt voort j&e MORRIS 'Uforei/Off êuy/ Amerikaanse „Keukenhof" Kamer ging met slechts twee stemmen meerderheid tegen de bedoeling van minister Vondeling in Atheneum komt naast gymnasium, hbs wordt havo en ulo wordt mavo 73e JAARGANG No 97 303e JAARGANG No 25U Mijnramp in Canada schuimrubber- matras Opklaringen MR, BURGER IN TWEEDE KAMER: Omstreden amendement Koerswijziging via een brug jaar Vragen over benoeming van mr. Algera in Raad van State Voor de Koopvaardij Meer deviezen voor reizen naar het buitenland Twee doden in het verkeer Het woord is aan MfCI E SCHOENEN VïfLfi.r SPECIAALZAAK Benzine goedkoper REPARATIëN S, STUURMALS, COHEN VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel, 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk» Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SPRINGHILL (Reuter) Een van de twaalf geredde mijnwerkers, die zes dagen in een Canadese mijn opgesloten zaten en door de buitenwereld al waren opgegeven toen reddingsploegen hen woensdag on verwacht nog in leven vonden, heeft aan verslaggevers verteld hoe zij er bij elkaar moed m hebben gehouden met bidden, zin gen, het vertellen van grappen, dicht op een in de volslagen duisternis van wat hun grafkelder had kunnen worden. Een van de overlevenden, Gorley Kempt, had met zijn mond tegen een luchtbuis ge legen toen hij het geluid van metaal tegen metaal had gehoord. „Ik kon het eerst niet geloven. Ik heb geloof ik wel een uur lig gen luisteren. Toen hoorde ik het geluid van een houweel of zoiets tegen de buis en gaf ik een schreeuw. God, wat heb ik geschreeuwd". Een ander, Caleb Rushton, die lid van een mijnwerkerskoor was, leidde de mannen bij het zingen. Vlak bij op een hoop stenen lag een mijnwerker, Joe McDonald, die bij de instorting een gebroken bovenbeen had opgelopen. De mannen waren aanvankelijk nog twee liter water rijk, maar die waren na drie dagen spaarzame rantsoenering op. Een dag eer der had men de laatste broodkorsten uit twee gevonden lunchpakketjes al rondge deeld. Rushton vertelde, dat men de eerste nacht na de instorting nog gekreun had ge hoord, maar daarna niet meer. Zij, die niet dii-ect om het leven waren gekomen, moe ten de dood hebben gevonden toen het mijngas binnendrong. „Maar het gas was niet al te dicht en later maakte een lucht stroming de atmosfeer wat zuiverder. De arme kerels, die al bij het begin zwaar ge wond waren beschikten niet meer over de energie om tegen de walmen te vechten". Er zyn berichten, dat de twaalf geredden tjjdens hun lange wacht in het donker stemmen in de verte hebben gehoord, waarmee aan de hoop dat er nog meer overlevenden in de mijn gevonden zullen worden, nieuw voedsel is gegeven. Echter is het ook mogelijk dat het slechts de stemmen van de redders waren. Bij het reddingswerk, dat onvermindei-d voort gaat, kan men geen machinaal ge reedschap gebruiken wegens het ontplof fingsgevaar door vonken. Bovendien zijn 6ommige schachten slechts een meter in doorsnede. Verhoord gebed Wilfred Huntei', een man van 48, vertelde dat hij, 'op die zwarte donder dag, een explosie had gehooi'd. „Op eens lagen er overal in het rond doden. Ook mijn tweelingbroer Frank was erbij. Ik herinner me de dei'tiende ver dieping. Alles was zwart geworden. Ik werd op mijn rug liggend wakker. Ik hoor nóg die kreten en dat kreunen. We hebben gebeden, afzondei'lijk en soms ook gezamenlijk. We weten dat God ons gered heeft. Maar ik heb er genoeg van, schoon genoeg. Ik ga niet terug naar de mijn". De mijnwerkei-s waren elkaar gaan aan roepen en konden daardoor vaststellen dat er twaalf overlevenden waren. Vrijdag, een dag na de explosie, hadden zij onder zich een schrapend geluid gehoord, vermoede lijk van een ingesloten mijnwerker, die trachtte zich te bevrijden. „Het krabben en schrapen duux-de niet lang. We hebben het daarna nooit meer gehoord". Toen het contact met de reddingsploeg er eenmaal was en de spanning zich ont laadde, werden er over en weer gi'appen gemaakt. Een lid van de i-eddingsploeg, sprekend met een dik Schots accent, vroeg hoe het stond bij de ingeslotenen. „Voox-uit George, spuug die kiezels uit en probeer eens Engels te praten", kreeg hij terug. Advertentie Verwachting tot moi-genavond: In het oosten van het land aan vankelijk nog wat regen. Overi gens opklaringen, met slechts een enkele verspreid voorko mende bui. Koude nacht en met hier en'daar mist. Morgen over dag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S Van onze Kamerverslaggever) De Partij van de Arbeid heeft zich gisteren in de Tweede Kamer los gemaakt van het regeringsprogram en zich dus ook alle vrijheid voorbehouden omtrent haar houding inzake Nieuw-Guinea en defensiezaken. Na de kabinetslormatie in 1956 had de socialistische fractieleider, mr. Burger, verklaard zich gebonden te achten aan het regeringsprogram, indien ook de andere partijen, die geestverwanten hebben in het kabinet, zich daaraan zouden houden. KA .P. en A.R. stemden gisteren echter voor een amendement, dat mr. Burger in strijd achtte met het regeringsprogram, nadat hij daarop tevoren met nadruk de aandacht had gevestigd. Minister Cals heeft bij de Tweede Kamer een nieuwe, alomvattende wettelijke regeling ingediend voor het voortgezet onderwijs in al zijn vormen tussen lagere school en universiteit. Het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (v.w.o.) zal worden gegeven in gymnasium, atheneum (nieuw) en lyceum, die elk een cursus duur van zes jaren hebben. De naam hbs is niet gehandhaafd. Een deel van de huidige hbs-opleiding, de voorbereiding op het hoger onderwijs, neemt het atheneum over. De rest geeft de nieuwe vijfjarige school voor algemeen voort gezet onderwijs (havo-scnool). Middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (een drie- of vierjarige mavo-school) komt in de plaats van het huidige u.l.o. Lavo- scholen (lager algemeen voortgezet onderwijs) treden in de plaats van de Huidige scholen voor v.g.l.o. Het gymnasium "behoudt de klassieke richting van het wetenschappelijk voor bereidend ondei-wijs; het atheneum wordt de moderne richting. Het lyceum verenigt beide richtingen na een gemeenschappe lijke onderbouw van een jaar of twee jaar. Bij het gymnasium is een plaats ingeruimd voor het vak maatschappijleer. Op het atheneum wordt ook eenvoudig latijn ge leerd. De huidige a- en b-richting in het gymnasium blijft gehandhaafd. Ook het atheneum krijgt een a- en b-afdeling over eenkomstig de huidige hbs. De havo-school moet een veelzijdige ont wikkeling geven en voorbedden voor de vervulling van taken en functies, waarvoor meer ontwikkelden worden gesteld, doch waarvoor geen opleiding aan universiteit of hogeschool is vereist. Het havo kan als basis dienen voor hogere beroepsoplei dingen. Wat de mavo-school betreft, zal met het oog op bepaalde beroepsopleidingen een vierde leerjaar nodig zijn, bijvoorbeeld voor het zeevaartonderwijs, voor de op leiding tot. onderwijzer en tot docent bij het nijvei-heidsondei-wijs.Bij een combinatie van mavo en middelbaar economisch en ad ministratief onderwijs, bestaat de mogelijk heid in vijf jaren een afgeronde beroeps opleiding te krijgen. De lavo-scholeh bieden de mogelijkheid van een geleidelijke overgang van de fase van algemeen voortgezet onderwijs naar het eigenlijke beroepsonderwijs. Plet eerste leerjaar is dan op te vatten als een brug- jaar. Het tweede leerjaar geeft in het alge meen een zekere verkenning op het even tueel verder te volgen beroepsonderwijs. De scholen voor nijvex-heidsondei'wijs zijn gesplitst in scholen voor technisch onder wijs en scholen voor huishoud- en land- bouwhuishoudonderwijs. Tot het beroeps onderwijs worden voorts gerekend de scho len voor middenstandsonderwijs, de scho len voor economisch en administratief onderwijs, de scholen voor opleiding van ondei-wijzend personeel, de scholen voor sociaal-pedagogisch onderwijs, de scholen voor kunstonderwijs en de avondscholen. Het Tweede-Kamerlid mr- Burger (P.v. d.A.) heeft aan de minister-president en aan de minister van Binnenlandse Zaken, vragen gesteld over de benoeming van oud-minister Algera tot lid van de Raad van State. Hij vraagt of hierbij overwogen is dat 't tussentijdse aftreden van mr. Alge ra algemeen de indruk heeft gevestigd, dat diens gezondheidstoestand veel te wensen laat. Door deze onmiddellijke benoeming zou echter ten om-echte de indruk kunnen ontstaan dat het lidmaatschap van de Raad van State een slechts geringe inspanning vergende functie zou zijn, zulks ten nadele van het prestige van dit hoge college van staat. Voorts kan de vraag rijzen of er verband bestaat tussen het aftreden van dx\ J. Schouten als lid van de Raad van State en het bedanken van mr. Algera als minister, zelfs nu formeel mr. Algera be noemd is in de vacature Meyer-Ranneft. Mr. Burger vraagt of de regering omtrent een en ander opening van zaken wil geven, mede in het licht van wat onze staat kundige geschiedenis leert omtrent het onmiddellijk benoemen in andere over heidsfuncties van tussentijds aftredende ministers. Teneinde de overgang van het ene school type naar een ander,, mogelijk te maken, wanneer zich aanleg in een bepaalde rich ting openbaart, is voor het eerste leerjaar van alle scholen voor voortgezet onderwijs een zekere gelijkheid ten aanzien van het leei-plan in de wet gelegd. Daarbij is echter een scheiding gemaakt tussen de scholen voor v.w.o.havo en mavo enerzijds en de scholen waaraan lavo wordt gegeven an- derzijds. Die scheiding is gemaaxt omdat kinderen, die eventueel wetenschappelijk onderwijs willen gaan volgen, vlugger leren. De overgang van mavo naar v.w.o. zal echter niet gemakkelijk zijn. Het brug- jaar zou tot gevolg hebben dat het latijn in de eerste klas van het gymnasium vervalt. De mogelijkheid is echter opengelaten voor een kleiner aantal lessen in latijn dan thans op het gymnasium het geval is. Wat het eindexamen betreft is minister Cals van oordeel dat de huidige wijze Advertentie Blauw kamgaren uniform 144. Blauw gabardine uniformjas 105. Blauwe monty-coat van écht zeeduffel, extra gevoerd met winddichte voering 116 Uniform-Specialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM waarop bij het v.h.m.o. de eindexamens worden afgenomen, ook voor het v.w.o. en het havo zal moeten worden gevolgd. Dit betekent dus dat de eindexamens aan de scholen worden afgenomen door de rector of directeur en de leraren van de school onder toezicht van door de minister aan te wijzen gecommitteei-den. Voor het mavo wil de minister de huidige regeling van de mulo-examerfs handhaven, maar hij wil de mogelijkheid van een schooleindexamen niet uitsluiten. Bezitters van een einddiploma gymna sium, atheneum of lyceum hebben recht op het afleggen van de examens in alle af delingen van univei-siteiten of hogescholen. Bezitters van het einddiploma havo of mavo zullen in ieder geval worden toege laten tot scholen voor hoger en middelbaar beroepsonderwijs. Dit wil echter niet zeg gen dat deze scholen uitsluitend voor de bezitters van deze diploma's toegankelijk zouden zijn. Indien de Staten-Generaal met de voor stellen akkoord gaan, zal het zeker nog tien jaren duren voordat zij in het gehele voort gezet onderwijs zijn verwerkt. (Men zie voorts pag 13). Advertentie 9ARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD,'BOLSTR. 48. A' DAM.;TEL.,717162 FALCON CAMEL MANTELS ƒ125.— De Nederlandsche Bank heeft enkele wijzigingen aangebracht in de deviezen- bepalingen betreffende het reisverkeer. De voornaamste veranderingen ten op zichte van de thans nog geldende regeling zijn: ingezetenen mogen reisdeviezen ko pen tot een waarde van ten hoogste f 2.000.- (tot dusver 1000.-); ingezetenen mogen aan i-eisdeviezen in het buitenland 125.- per dag besteden (tot dusver f 75.-) en ingezetenen mogen reisdeviezen kopen voor autokosten tot een waarde van ten hoogste 600- (tot dusver 400.-). De nieuwe regeling gaat maandag in. Na de aanneming van het amendement met 69 tegen 67 stemmen verklaarde mr. Burger nogmaals met de meeste nadruk dat het amendement in strijd was met het regeringsprogram, dat was goed,gekeui-d door alle fractieleiders van de zogenaam de regeringspartijen, ook door prof. Rom- me, de fractievoorzitter van de K.V.P. „Onjuist", riep prof. Romme door de zaal. „Het enige voorbehoud dat prof. Rom me heeft gemaakt, betrof de passage over de bezitsvorming", repliceerde mr. Bur ger, die constateerde dat door de aanne ming van het amendement de betekenis van het regeringsprogram nihil is gewor den. Ook de positie van de Kamer tegen over het kabinet is daardoor anders ge worden. „Er kan nu niets meer aan de regeringsverklaring van 1956 worden ont leend, waaraan wij ons gebonden zouden moeten achten", zei hij. Drie weken geleden, toen mr. Burger een motie indiende over een Nederlands beheei'schap over Nieuw Guinea in op dracht van de Verenigde Naties, had prof. Romme hem nog voorgehouden dat dit een afwijking was van het regei-ingspro- gram van het kabinet, dat mr. Burger (ten behoeve van dr. Drees als minister president) zelf ten doop had gehouden. De verklaring van mr. Burger, waarvan men consequenties verwacht, kwam aan het slot van het voortgezette debat (dat twee weken geleden was geschorst) over het wetsontwerp tot definitieve handha ving van de prijsbeheersing bij de verkoop van landbouwgronden. Daarop had de heer Biewenga (A.R 1 een amendement ingediend met de strek king de wet een tijdelijk karakter te geven tot 1 januari 1963. „Dat is in strijd met de regeringsverklaring van 23 oktober 19-56", zei minister Vondeling gisteren. „Want daarin staat: „Blijvende voorzieningen dienen te worden getroffen tot prijsbe heersing der landbouwgronden". „Geen binding" Daartegenover merkte de heer Bie wenga (A.R.) op dat het kabinet extra parlementair is en dat er dus geen bin ding is van de partijen aan een regerings- program. „Maar al was het kabinet par lementair en al zouden wij medeverant- wooi-delijkheid dragen voor het regerings program, dan is de tijdelijkheid daarmee toch niet in strijd, want men kon in 1956 niet jaren vooruitzien. Sedertdien is de Euromarkt tot stand gekomen en in dat kader kan men nu niet zeggen dat de prijsbeheersing bij verkoop van land bouwgrond definitief moet zijn". „Het heeft er allemaal niets mee te ma ken, of het kabinet parlmentair of extra parlementair is", zei prof. O u d (V.V.D.) De minister moet bepalen of hij het amendement al of niet aannemelijk vindt. De heer A. Warnaar, voorzitter van de Commissie voor onpersoonlijke reclame van het. Centraal Bloembollencomité, heeft donderdag in Amsterdam de plannen bekendgemaakt voor de aan leg van een Amerikaanse Keukenhof" een bloemenpark van zestig ha., drie maal zo groot als de Keukenhof bij Lisse. Het bloemenpark komt tot stand in het prachtige natuurgebied Ster ling Forest Gardens, in de nabijheid van New York. Volgend jaar reeds zullen naar een ontwerp van de tuin architecten Carl van Empelen jr. en Willem van der Lee een miljoen bloem bollen worden geplant. Op een pers conferentie werd de plattegrond van Sterling Forest Gardens ee?i gebied van bossen met herten en bevers, heu vels en visrijke meren - getoond. V.l. n.r.: jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, voorzitter van het Centraal Bloembollencomité, dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produkt- schap voor Siergewassen, mr. Read, Amerikaanse Landbouwattaché en de heer Warnaar. De negentienjarige J. Flim te Den Ham. die dinsdagavond op de Vechtbrug in Om men met een bromfiets tegen een auto botste, is overleden. De tweejarige Heri Nymeier te Koekange (gem. De Wijk) is door een motor aange reden en op slag gedood. Het jongetje, dat achter een bestelauto stond, stak plotse ling de weg over juist toen de motor kwam aanrijden. De uit Harlingen afkomstige twintig jarige dienstplichtige militair Bóckhondt is donderdag bij oefeningen te Amersfoort door het explodei-en van een granaat ern stig aan het gezicht gewond. Junius: leder despotisme is slecht. Maar de slechtste soort is die, welke zich be dient van de instituten der vrijheid Koning Simeon II van Bulgarije, die in ballingschao in de Verenigde Staten leeft, volgt te Wayne een militaire op leiding en heeft daar geen lid van de hofhouding tot zijn beschikking om zijn schoenen te poetsen. Als zijn trai ning is afgelopen en hij weer bij zijn moeder in Spanje woont, zal hij mis schien met weemoed terugdenken aan het land waar „Doe-het-zelf" hoogtij viert. Daarna kan de Kamer stemmen zoals zij wil. De kabinetsformateur mr. Burger (P.v.d.A.) verklaarde echter dat de pas sage over de pi-ijsbeheersing uitdrukke lijk in het regeringsprogram was opge nomen voor de wet op de verkoop van landbouwgronden. Dat betwijfelde prof. Romme (K.V.P.) sterk. Overigens vond hij dat de minister voor zijn ambtsperiode aan zijn trek komt als de wet geldt tot 1 januari 1963. Men moet ook niet vergeten dat er in het Landbouwschap geen eenstemmigheid heerst over de kwestie. Minister Vondeling verklaarde dat men zich moet houden aan het regeringspro gram, tenzij de omstandigheden sterk zijn gewijzigd. Dat is niet het geval. De rege ring kan het amendement niet onaan vaardbaar verklaren en het wetsontwerp intrekken, want de oorspronkelijke, nog tijdelijke wet vervalt 1 januari 1959 en dan zou er daarna dus geen wettelijke regeling meer zijn. Daai-om kon de rege ring alleen zeggen, dat zij het uitermate zou betreuren indien de Kamer haar niet zou volgen. Het amendement-Biewenga werd hierna met 69 tegen 67 stemmen aangenomen. Voor stemden K.V.P., A.R., S.G.P., een deel van de V.V.D. en de heer De Ruiter (C.H.U.). Tegen stemden P.v.d.A., pen deel van de V.V.D., de C.H.U. (met uitzonde ring van de heer De Ruiter) en de com munisten. De tegenstemmende leden van de V.V.D. vei-klaarden dat dit niet betekende dat zij voorstanders zijn van een blijven de prijsbeheei*sing, maar zij hechten groot belang aan het voorkeursrecht van de pachter, dat eerst nog op de een of andere wijze in een andere wet vastgelegd moet worden. De kabinetsformateur was merkbaar boos. Dat toonde hij ook in het verdere verloop van de beraadslaging over een ander wetsontwerp. „Doe dat maar", adviseerde pi-of. Oud de voorzitter, „dan heeft de heer Burger een dag of drie tijd om te kalmeren". Advertentie JAC. VAN MARIS BARREVOETESTR. 19 - TEL. 15051 Als gevolg van de recente prijsdaling op de wereldmarkt zullen met ingang van za terdag 1 november de benzineprijzen wor den verlaagd. Gewone benzine wordt 0,6 cent per liter en super-benzine 0,1 cent per liter goedkoper. De geringer verlaging van de prijs van super-benzine houdt verband met een ge lijktijdige aanpassing van de kwaliteit van dit produkt aan de steeds hogere eisen, welke hieraan door de ontwikkeling van de motortechniek worden gesteld. Advertentie JUWELIERS - Houtplein t5 - HORLOGERS Advertentie TRESLONG - HILLEGOM Weekend thé - diner - soiree-dansante Menu 6. Champignons sur Toast, Potage Solferino, Cotelette de Porc Flamande, Glacé nogatine

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1