Duitsland moet binnenlandse vraag, invoer en kapitaaluitvoer stimuleren GIYZE RONA Panda en de olie^boertjes Wereldnieuws Regen en koude nacht Pracht handen WITTE KRUIS HELPT 2 O.E.E.S.-RAPPOR T A E R Tube 95 cf. Werkloosheidsdaling in V.S. Verkoop rentespaarbrieven geëindigd Indonesië sluit Haags kantoor voor verkoop mijnbouwprodukten Lagere omzetten Bervoets Resultaat bij de P.G.E.M. niet onbevredigend Twijfel of Frankrijk Europlichten kan nakomen De ontwikkeling van het afbetalingskrediet Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 27 tot en met 31 oktober HJJIDCREME voor het gehele gezin geneest, verzorgt en geeft natuurlijke bescherming Engelse belangstelling voor DAF-personenauto enorm Nieuwe soepfabriek in Oss Politie houdt zich bezig met ontvoering van student Ziekenfondspremie zal iets worden verhoogd Najaarsconcert van maatschappij Caecilia Buddyseat op bromfiets is weer toegestaan Vlissingse notaris ondanks petitie van burgerij veroordeeld Staatssecretaris voert het dagelijks beleid l4' ^<ECHT! .2 li el 7 uur. Neerslag: laatste ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958 Volgens een overzicht van de O.E.E.S. over de economische toestand in West- Duitsland zal het wellicht noodzakelijk blijken het particuliere verbruik in de bonds republiek te stimuleren, indien het groeitempo van de investeringsactiviteit weer mocht gaan afnemen. Van begin 1957 tot het begin van de afgelopen zomer is de industriële produktie in West-Duitsland weinig gestegen, hetgeen volgens de O.E.E.S. voornamelijk het gevolg schijnt te zijn van een vermindering van het groeitempo der investeringen in vaste activa. Sedert het begin van de afgelopen zomer is de in dustriële produktie weer enigszins gestegen, nadat de binnenlandse vraag was toe genomen. Ook schijnt de investeringsactiviteit weer aan het stijgen te zijn, maar hoewel de kapitaalmarkt aanzienlijk ruimer is geworden, hetgeen de financiering der investeringen zal vergemakkelijken, is het nog te vroeg om te beoordelen of er een krachtige stijging van de produktie is ingetreden. Het. moet enigszins onzeker worden geacht, of de nieuwe groei der investeringen, die in juni schijnt te zijn be gonnen, lang zal aanhouden tenzij er nieuwe elementen van de vraag komen, die de groei bevorderen. Sedert mei 1957 is het volume van de nieuwe orders uit het buitenland kleiner geworden. Het is daarom van belang, dat de vraag der verbruikers verder toeneemt, wil de prikkel voor investeringen op een hoog niveau niet verdwijnen, zo meent de O.E.E.S. Het reële bruto nationaal produkt is in 1957 met vijf percent gestegen, ver geleken met een stijging van 6,4 percent in 1956 en een stijging van bijna twaalf per cent in 1955. In de eerste helft van 1958 is het tempo van de stijging van het bruto nationaal produkt opnieuw kleiner ge worden. De stijging van de vraag naar in vesteringsgoederen, die in het tweede kwartaal van het lopende jaar is inge treden, is tezamen met een grotere vraag naar duurzame verbruiksgoederen thans de enige factor, die de expansie stimuleert. Volgens de officiële ramingen zal de stij ging van het reële bruto nationaal produkt in f958 3 tot 3Vz percent bedragen. Wat het grote betalingsbalansovers.chot. van West- Duitsland en de hieruit voortgevloeide sterke stijging" van het Duitse goud- en deviezenbezit betreft herinnert de O.E.E.S. eraan, dat de Duitse autoriteiten reeds een aantal maatregelen hebben genomen om de kapitaaluitvoer te bevorderen, zoals een verlaging van de rentevoet en een bespoe diging van de officiële kapitaaloverma kingen. Tenzij de kapitaaltransacties der Duitse autoriteiten verder worden uitge breid, zal het voortbestaan van het grote betalingsbalansoverschot echter bijna on vermijdelijk leiden tot een verdere sterke toeneming der Duitse goud- en deviezen reserves. De maatregelen tot bevordering van de particuliere kapitaaluitvoer worden belemmerd door het feit, dat de rentevoet in West-Duitsland nog steeds hoog is. Indien het betalingsbalansoverschot groot blijft, is het volgens de O.E.E.S. te hopen, dat het de Duitse autoriteiten mo gelijk zal zijn de kredietverlening van Advertentie Uen nimmer ruw of schraal Het is de Hamamelis die het 'm doet De Amerikaanse werkloosheid is in ok tober met 300.000 afgenomen tot 3.800.000. Gedurende de laatste drie maanden is het werklozenaantal in totaal met 1.500.000 ge daald. Deze cijfers werden bekendgemaakt door president Eisenhower in de redevoe ring te Baltimore, waarmee hij zijn ver kiezingscampagne afsloot. Hij citeerde ze als een bewijs van de juistheid der repu blikeinse politiek tegen de economische recessie. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten deelt mede, dat de verkoop van rente spaarbrieven 1958 een bedrag van 50 mil joen gulden heeft bereikt. Op grond van het prospectus van 23 oktober is mitsdien de verkoop der rentespaarbrieven per he den geëindigd. De Indonesische regering heeft besloten het in Den Haag gevestigde „Verkoopkan toor voor 's Lands Mijnbouwprodukten" in december op te heffen. De jongste ont wikkeling van de handel in mijnbouwpro dukten in Europa maakt het niet langer noodzakelijk een dergelijke handelsverte genwoordiging in Nederland te handha ven, aldus gezaghebbende kringen. Het kantoor in Den Haag was in hoofd zaak belast met de verkoop van Indone sisch tin. Volgens genoemde kringen, zal het naar Londen worden overgeplaatst. Een deel van de staf van het Haagse kan toor zal voorlopig nog aanblijven, voor af wikkeling van administratieve kwesties in verband met de liquidatie. In de verstreken maanden van 1958 zijn de omzetten van n.v. Gebr. Bervoets' Klee- dingbedrijven enigszins ten achter geble ven bij die van het vorige boekjaar, zo werd aandeelhouders in de te Rotterdam gehouden algemene vergadering medege deeld. De exploitatiekosten vertonen een wat dalende lijn, waardoor de omzetda ling enigszins wordt opgevangen. Wat het gehele jaar 1958 betreft, waagde de di rectie zich liever niet aan voorspellingen. De directie deelde desgevraagd nog me de, dat de export op het ogenblik nihil is. Uitvoer is voor Bervoets nog niet aan de orde zolang de fabriek niet meer kan produceren dan de filialen zelf nodig hebben. Vooral in Rotterdam kampt men met personeelsgebrek op de ateliers. Het bestuur zegde toe een door een der aandeelhouders gedane suggestie om de cu mulatief 6 percent preferente aandelen in te trekken en deze te vervangen door 6 percent obligaties, in overweging te zullen nemen, al achtte het dit voorstel in de prak tijk moeilijk uitvoerbaar. Het zou de ven nootschap grote fiscale voordelen opleve ren, die van gunstige invloed zouden zijn op de exploitatiekosten. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 6 percent. staatswege aan het buitenland verder uit te breiden. Het is verder belangrijk, dat alles in het werk wordt gesteld om een verdere daling van de rentevoet in Duits land te bereiken. Wil Duitsland echter voorkomen, dat zijn handelspartners ern stige liquiditeitsmoeilijkheden gaan onder vinden, dan komt het de O.E.E.S. echter ten zeerste gewenst voor, dat de autori teiten alles doen wat in hun vermogen ligt om het Duitse uitvoersaldo kleiner te maken. De verlagingen van de douane rechten, die in 1957 plaats vonden, waren een welkome stap in deze richting. Zij hebben de invoer van afgewerkte produk- ten aanzienlijk gestimuleerd, maar over het geheel genomen hebben deze tariefs verlagingen niet geleid tot een daling van het uitvoersaldo. In dit verband geeft de O.E.E.S. als haar mening te kennen, dat het ten zeerste te hopen is, dat de Duitse autoriteiten mogelijkheden zullen vinden voor een uitbreiding van de invoer van landbouwprodukten door grotere liberali satie van de invoer of andere hiertoe strekkende maatregelen. Volgens het verslag over het twee- enveertigste bedrijfsjaar van de Provin ciale Geldersche Electriciteits-Maat- schappij n.v. zijn in de centrale in 1957 op gewekt 1.104.271.000 kwh., tegen 1.096.659.000 kwh. in 1956. Het bruto-over- schot in het verslagjaar bedroeg 8.746.293.—, tegen 11.086.860.— over 1956. Dit eindresultaat wordt niet onbevre digend genoemd en is gunstiger dan op grond van de algemeen werkende tendens tot kostenverhoging mocht worden ver wacht. Voor de toekomst is de P.G.E.M. bezig met de bouw van de geprojecteerde atoom centrale in Gelderland. Verwacht wordt, dat omstreeks 1962 het resultaat van de studie, die reeds op gang is, over dit ob ject zichtbaar zal worden. Dit heeft de president-directeur, de heer H. A. van der Maas, meegedeeld. De aanleg van een atoomcentrale is weliswaar duurder, maar de exploitatie is goedkoper, zo zei hij. Dit laatste is een groot voordeel ten op zich te van de „klassieke" centrales, waar mét name de kolerf'één"zeer aanzienlijke kostenfaktor (in 1957 36 miljoen) vor men. De laatste onrendabele netaansluiting in Geldei-land zal volgens verwachtingen in 1960 zijn uitgevoerd. Op 't ogenblik ko men nog ongeveer 3000 percelen voor deze aansluiting in aanmerking. Met deze on rendabele netaansluitingcn is ook een groot bedrag gemoeid. Van 1954 tot en met 1957 werd in deze sector alleen namelijk al een bedrag van 19,4 miljoen gulden geïnves teerd. Rechtstreeks subsidieerde de P.G.E.M. hierin met een bedrag van 9 mil joen gulden. De verbruikers hebben onge veer 3,7 miljoen gulden bijgedragen in de kosten. Velen in Frankrijk, die verantwoordelij ke posities bekleden, betwijfelen, of Frank rijk werkelijk over twee maanden tot de Gemeenschappelijke Markt kan toetre den, ondanks de onlangs door de regering gegeven verzekering, dat dit zal gebeuren. Op 1 januari moet Frankrijk volgens het verdrag der gemeenschappelijke markt zijn bestaande invoercontingenten voor de vijf andere landen der E.E.G. vergroten. Juridisch bestaat er geen twijfel aan, of Frankrijk is verplicht als lid van de O.E.E.S. dezelfde faciliteiten aan alle ove rige 16 leden van de O.E.E.S. te verlenen. Wanneer Frankrijk deze verplichting na komt, zullen zijn producenten tegenover concurrentie komen te staan van een om vang die zij gevaarlijk achten, en waar tegen zij de regering verzoeken hen te be schermen. Als Frankrijk niét aan alle landen der O.E.E.S. dezelfde behandeling toestaat, zal de Franse handel op een an dere wijze te lijden krijgen, daar de door discriminatie getroffen landen ongetwij feld tegenmaatregelen zullen nemen en hun markten geheel of gedeeltelijk voor Franse goederen zullen sluiten. Deze tegengestelde stromingen van eco nomische belangen hebben bij vele verant woordelijke Franse economische en offi ciële leiders de vraag doen rijzen, of on danks de officiële aankondigingen, dat het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt op de voorziene wijze in werking zal treden, dit wel het geval zal zijn. Op de in Arnhem gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Neder landse Vereniging van Kredietgevende Detailhandelaren, heeft de voorzitter van van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de heer P. G. van der Weele, gesproken over taak en functie van het midden- en kleinbedrijf. Hij heeft ook en kele woorden gewijd aan de nieuwe kre dietvorm, namelijk die der persoonlijke le ning. De heer Van der Weele was van me ning dat er een bepaalde verschuiving zal plaatsvinden van het afbetalingskrediet naar het persoonlijke krediet. Verder meende hij dat deze nieuwe vorm van krediet meer kredietmogelijkheden schept zonder dat er inflatoir gefinancierd wordt. Handelsbesprekingen Op maandag 3 november zullen in Bonn weer de halfjaarlijkse besprekingen beginnen door de Nederlands-Duits gemengde commissie over de uitvoering van de tussen deze landen geldende handelsovereenkomst van 1951. Tijdens deze be sprekingen zal overleg worden gepleegd over een aantal hangende kwesties in het onderlinge han delsverkeer, alsmede over enkele wensen inzake contingentsverhogingen. Zakenstudiereis naar Afrika In januari zal een der medewerkers van het Afrika Instituut, de heer R. R. Blomsma, weer voor een reis van enige maanden naar Liberia. Ghana en Nigeria vertrekken, om in het kader van de bevordering der economische betrekkin gen met Afrika nieuwe mogelijkheden voor het Nederlandse' bedrijfsleven te'-zoekefn." Advertentie Vrijdag 31 oktober 1958 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 24 okt. Alg. Kunstzijde Unie 244 V2 260 251'/2 13% 194 194 Van Gelder Zonen 185% 192 192 8% Kon. Ned. Hoogovens 332 338 332 2 Ned. Kabelfabriek 294 V2 298 298 3% Philips 383 398 V2 390% 13% 441 459 458 Va -f 20% Wilton-Fijenoord 200 213 213 15% Kon. Petroleum 184, 188,80 f 188,15 0.40 Holland-Amerika Lijn 149 153 153 3% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 159 164 160% 2% Ned. Scheepvaart Unie 130 134 133% 3 247 Vz 250 250 y2 Amsterdam Rubber 70% 72 '/2 71% i% 116'/2 124 - 123% 6% Deli Mij 124,— 131.— 130.85 5,90 312% Staffellening 1947 90 91% 907/i« "/si 3% Invest, cert. Nederland 95% 95,3/i* 95ïi/m »/sj 3% Nederland 1962 64 93'/i# 94 9325/s2 Vie 6% Nat. Woningbouwlening '57 108 108ts/i# 108% Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Aandelen f 14 811.685,- Obligaties 14.907.604,— Deze week (voorl.) Aandelen 18.322.865,- Obligaties f 16.061.773,— Advertentie (Van onze correspondent in Londen) De Britse autotentoonstelling sluit van daag. De eerste Nederlandse personen auto van de D.A.F., welke reeds dadelijk de aandacht van pers, publiek en hande laren trok, behield tot het einde van de tentoonstelling toe sterke belangstelling. Naar een schatting van de exportleider der fabriek, de heer J. H. Derksen, zullen de Britten als gevolg van de gunstige reac ties waarschijnlijk jaarlijks enkele duizen den D.A.F.-wagens afnemen. Men heeft reeds honderden aanvragen van kooplus tigen, die helaas nog een klein jaar ge duld zullen moeten oefenen want de D.A.F. auto komt pas in maart aanstaande in produktie en dan zal het nog wel zes maanden duren voor met de export zal kunnen worden begonnen.- Later zou even tueel overwogen kunnen worden de D.A.F. wagen in Engeland te laten assembleren. De Standaard-uitvoering kost in Enge land 695 pond en het luxe model 735 pond. Dit is geen bezwaar omdat de Britten aan dergelijke prijzen voor deze klasse ge wend zijn. In de Verenigde Staten, waar op het ogenblik de vraag naar kleine wagens nog steeds stijgt speciaal voor de huisvrouw zal de D.A.F. zeker ook goede kansen maken. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, heeft in Oss een nieuwe soepfabriek (Royco van Unilever n.v.) geopend. De heer F. J. Tempel, voorzitter van de raad van beheer van Unilever n.v., noemde de snelle uitbreiding van de soepen in droge vorm een van de opvallendste wijzi gingen in de voedingsgewoonte na de jongste wereldoorlog. De Nederlandse volksconsumptie van soep bedraagt thans 330 miljoen liter per jaar, waarvan het derde deel bestaat u't „droge" soep, zo zei hij. De Delftse politie is bezig met een on derzoek en met verhoren met betrekking tot de ontvoering van de Amsterdamse student H. Leuben, redacteur van het Am sterdamse studentenblad ..Propria Cures", door leden van de R.-K. Studentenvereni ging Sanctus Virgilius te Delft. De politie wenst zich daarbij, afgaande op de kran tenberichten over deze zaak, niet te sto ren aan de erecode tussen studenten, wel ke inhoudt dat men voor strafbare feiten in studentenkringen geen aanklacht in dient. Er is trouwens een aantal motieven op grond waarvan de politie dit onder zoek toch ter hand kan nemen, namelijk de wederrechtelijke vrijheidsberoving en de mishandeling, waarvan sprake zou zijn geweest. Het knippen van de tonsuur, waaraan Leuben zich moest onderwerpen, geldt als een belediging, aldus de politie, maar wat dat betreft schijnt de betrokke ne geen aanklacht te hebben ingediend, althans niet in Delft. Op dezelfde gronden als waarop de politie het onderzoek in stelt, kan straks de officier van Justitie ambtshalve een vervolging instellen. De ziekenfondspremie voor de verplicht verzekerden zal met ingang van 1 januari met 0.1 of met 0.2 percent worden ver hoogd. De premie zal dus niet worden op getrokken tot 4.7 percent zoals oorspron kelijk door de ziekenfondsraad aan de mi nister van Sociale Zaken was voorgesteld. Een definitieve beslissing in deze moet de bewindsman echter nog nemen. Tot de geringere premieverhoging is de Ziekenfondsraad mede gekomen doordat met ingang van 1 januari bij de premie betaling door de werkgevers een nieuw systeem zal moeten worden gevolgd. De schutbladen zullen dan worden afgeschaft. Hiervoor in de plaats komt een voorschot nota, zals de werkgevers reeds ontvangen voor de ziektewetpremies. Op donderdag 6 november zal het na jaarsconcert van de maatschappij Caecilia worden gegeven door het Concertgebouw- Orkest onder leiding van Bernard Haitink. De onlangs benoemde eerste concertmees ter Jacob Krachmalnick treedt hierbij op met het Vioolconcert van Beethoven. 2. Panda was hevig verschrikt, toen die nare jongetjes zomaar op hem gingen schieten. Gelukkig voor hem konden de schietgrage knapen niet zo goed met hun kromme geweren mikken en kregen zij bovendien nog ruzie, wie Panda het eerst zou raken. Zij sloegen elkaar met stukken hout op het hoofd, waardoor de trefkans nog eens extra werd verminderd. Toch vond Panda het zo nog griezelig genoeg en toen hij dan ook nabij het huis hun moeder ontwaarde, rende hij op haar af, om zich over het gedrag van haar zoontjes te beklagen. Moeke was ijverig bezig hout te hakken, zonder dat haar echtgenoot en haar schoonpapa, die in d.e nabijheid lagen te dutten, een hand uitstaken om haar deze arbeid te helpen verlichten. Zij keek fronsend op en wendde zich bestraffend tot haar spruiten. „Billy en Willy", riep zij, „hoe vaak heb ik jullie nu al niet ge zegd dat jullie geen kogels op vreemde lingen mogen verknoeien?! Kogels zijn daar tegenwoordig veel te duur voor!" „Hè toe, Moeke" zeurde het tweetal, „nog één keertje. We zullen hem dan heus niet missen!" Naar „Bromfietswereld", het maandblad van de Nederlandse Bromfietsbond mede deelt, is het sinds 1 oktober weer toege staan bromfietsen uit te rusten met de zo genaamde buddyseats. Bromfietsers, die hun buddyseat hadden opgeborgen, zullen over dit bericht verheugd zijn. Anders is het met de handelaren, die hun hele voorraad buddyseats voor een zacht prijsje hadden opgeruimd. Dat de buddyseat weer is toegestaan, volgt uit de omstandigheid dat de brom fietsen sinds 1 oktober duidelijk kenbaar zijn aan het gele schild op het voorspat bord. In 1956 werd de buddyseat verbo den, omdat de aanwezigheid er van een bromfiets te veel op een motorfiets deed lijken. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de 54-jarige Vlissingse notaris J. L. V. we gens valsheid in geschrifte veroordeeld tot 5000 boete. Het hof sprak hem vrij van verduistering. De notaris had de valsheid in geschrifte toegegeven, maar de ver duistering ontkend. Hij had enige keren geldbeleggingen van door hem te verde len erfenissen boekhoudkundig aan zijn eigen vermogen toegevoegd. Hij wilde daarmee tegenover de Raad van Toezicht op het notariaat zijn liquiditeit aantonen. Volgens zijn boeken had hij de gelden reeds aan de erfgenamen uitbetaald, hoe wel hij dit in feite pas een jaar later deed. Tegenover de Raad van Toezicht deed hij het voorkomen of het geld van hemzelf was. Hij had, zo verklaarde hij, daarmee niemand iets tekort gedaan. De Vlissingse burgerij had een petitie aan de president van het gerechtshof ge zonden, waarin de Vlissingers hun volle dige en onbeperkte vertrouwen in de no taris uitspraken. Boven aan deze lijst met vele honderden handtekeningen stond de naam van de burgemeester van Vlissin- gen. Tevens was een collecte onder de Vlis singers gehouden, welke 80.000 opbracht voor de notaris. De procureur-generaal bij het gerechts hof had bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg gevorderd: zes maanden gevangenisstraf en ontzetting uit het notarisambt. De minister van Oorlog, ir. Staf, heeft bepaald dat de nieuwe staatssecretaris van zijn departement, de heer M. van Veen, in het bijzonder belast zal zijn met het voeren van het dagelijks beleid vol gens de richtlijnen van de minister. Advertentie Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! Beter. Afgevaardigden uit acht commu nistische landen, waaronder de Sovjet- Unie, hebben verzocht om betere Oost- europese jazz ter bestrijding van de rock 'n' roll. Een desbetreffende reso lutie is op een congres te Praag over lichte en dansmuziek aangenomen. Verboden. In Sofia is het. dragen van broe ken waarvan de pijpen zo nauw zijn, dat men ze niet over de schoenen kan uittrekken verboden, aldus meldt het Hongaarse blad „Esti Hirlap". Deze maatregel is bedoeld tegen de „no zems" van de Bulgaarse hoofdstad. Toch niet. Naar aanleiding van de verkla ring van de 73-jarige Franse natuur kundige professor Mallet, dat hij de ont dekker was van het Tsjerenkov-effect waarvoor de Russische geleerde Tsje- renkov nu de Nobelprijs heeft gekregen, wordt in Franse wetenschappelijke kringen gezegd dat ook al zou profes sor Mallet het verschijnsel hebben ont dekt, hij toch niet de theorie heeft op gesteld waarvoor Tsjerenkov is be kroond. De Russische geleerde zou daarom de wetenschap de belangrijk ste dienst hebben bewezen. Bezoedeld. De Joegoslavische regering zal vrijlating pogen te verkrijgen van twee Joegoslavische zeelui, die in juli van dit jaar in communistisch China ten on rechte werden gearresteerd, en tot ge vangenisstraffen van vijf en acht jaar veroordeeld. Zij hadden „de eer van China bezoedeld" door in Sjanghai be trekkingen aan te knopen met twee Chinese meisjes. Ongeluk. Een 31-jarige Deense bloeddonor is overleden, doordat de afgebroken top van een holle naald via bloedvaten in het hart was gekomen en daar letsel had veroorzaakt. Deskundigen zeiden vrijdag, dat een dergelijk ongeluk „in honderd jaar" niet meer kan gebeuren. Eenheid. Kolonel Sjadmi, hoofd van de Israëlische grenspolitie toen een een heid van deze politie tijdens de actie te gen Egypte 43 Arabische bewoners van het Israëlische dorp Kafr Kassim dood schoot, moet voor een krijgsraad ver schijnen. Twee weken geleden werden zeven ondergeschikten van de kolonel tot langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld. Atoompak. Russische geleerden hebben een plastieken pak ontworpen dat be scherming biedt tegen atoomstraling, zo meldt het luchtvaartblad „Sovjetskaja Aviatzia". Heiligdom. In Israel zijn ten noorden van Tel Aviv, aan de Middellandse Zee, een heiligdom, beelden, juwelen en aarde werk uit 800 voor Christus opgegraven. Oud-nazi's. Volgens de Westberlijnse or ganisatie van „Vrije juristen" bevat de lijst van kandidaten voor de Oostduitse Volkskamer de namen van 45 voorma lige nationaal-socialisten. In de tegen woordige Volkskamer hebben 29 oud nazi's zitting. Functie. Oud-premier Sir Anthony Eden is gekozen tot voorzitter van de Shakespeare-schouwburg te Stratford- upon-Avon. Het is zijn eerste openbare functie sinds hij zich in januari 1957 uit de regering terugtrok. Ontdekking. Franse archeologen hebben in de Mexicaanse staat Puebla de ruïnes ontdekt yan 'n oude Indiaanse stad, die nog een groot aantal monumenten be zit waaronder acht piramiden, die elk een dertig meter hoog zijn. Hartziekten. Onder de mannelijke inwo ners van de Deense hoofdstad is kanker verdrongen door hartziekten als be langrijkste doodsoorzaak. In 1957 stier ven 1022 van de 330.000 mannelijke in woners van Kopenhagen aan ziekten van het hart, en 1010 aan kanker. Betrekkingen. Marokko en communis tisch China hebben bekendgemaakt, dat zij besloten hebben diplomatieke betrekkingen aan te gaan. De diploma tieke vertegenwoordigers zullen op een nader overeen te komen tijdstip uitge wisseld worden. De Oostduitse commu nisten hebben de nieuwe onafhankelij ke Westafrikaanse republiek Guinea officieel erkend. Volgens Oostberlijn- se kranten zijn tussen beide landen reeds besprekingen begonnen over cul turele en handelsbetrekkingen. Uitwisseling. Wetenschappelijke vertegen woordigers van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben te Moskou een overeenkomst getekend over de uitwis seling van wetenschappelijke gegevens aldus meldt het Russische persbureau Tass. De overeenkomst voorziet in de uitwisseling van lectors en de organi satie van studiegroepen. Te Oslo is een Noors-Russische overeenkomst voor culturele samenwerking getekend, ter uitwisseling van boeken en tijdschriften tentoon- en voorstellingen, films en ra dioprogramma's en wetenschapsmen sen en deskundigen. Het koufront, dat op de meeste plaatsen veel regen veroorzaakte, passeerde van nacht het gehele land. Achter het front nam gedurende korte tijd de buiigheid toe, waarbij hagel en onweer voorkwamen. Na de frontpassage stroomde dr;oge polaire lucht binnen waarin flinke opklaringen voorkomen. Deze hangen samen met een rug van hoge luchtdruk, die in een snel tempo over de Britse eilanden naar het oosten trekt. Daarachter volgt een warmte- front van een depressie, die bij IJsland is aangekomen. In Ierland zijn de barometers op de nadei-ing van dit front gaan dalen en neemt de bewolking in de hogere lucht lagen weer toe. Daarom wordt voor het komende etmaal een weersverslechtering verwacht. De wind draait naar richtingen tussen zuid en zuidwest en in de loop van de dag nemen de regenkansen toe. De ko mende nacht zullen de temperaturen in het binnenland mogelijk tot dicht bij het vries punt kunnen dalen. WEERRAPPORTEN Zondag 2 november Zon op 7.35 uur, onder 17.11 uur. Maan op 21.44 uur, onder 12.29 uur. Maandag 3 november Zon op 7.37 uur, onder 17.10 uur. Maan op 22.48 uur, onder 13.07 uur. Maanstanden 4 nov. 15.19 uur laatste kwartier. 11 nov. 7.34 uur nieuwe maan. 18 nov. 5.59 uur eerste kwartier. 26 nov. 11.16 uur volle maan. Temperaturen: buiten M M land maxima van giste- CD fi ren. Binnenland: heden d |-§ - 4) B 24 uur. S c 2 Den Helder half bew. n 10 18 Ypenburg licht bew nnw 9 18 Vlissingen zwaar bew zzw 9 17 Eelde onbewolkt wnw 6 20 Twente licht bew. w 6 7 De Bilt regenbui nw 6 14 Eindhoven lichte regen w 5 6 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zw 5 6 Helsinki geheel bew. zw 8 0,1 Stockholm mist zw 8 0 Kopenhagen regen ono 9 4 Aberdeen half bew. windst. 9 0 Londen onbewolkt windst. 12 0,2 Amsterdam onbewolkt windst. 9 20 Brussel half bew. wzw 9 12 Luxemburg zwaar bew. w 9 2 Parijs onbewolkt windst. 12 4 Bordeaux mist windst. 15 2 Grenoble zwaar bew. nw 10 9 Nice regen n 16 4 Berlijn geheel bew wzw 7 0,1 Frankfort licht bew. wzw 9 2 München regen nw 12 2 Zürich licht bew. wnw 9 11 Genève mist windst. 8 9 Locarno regen O 12 4 Wenen mist nnw 7 0 Innsbruck regen windst. 14 0,2 Rome regen z 22 7 Ajaccio onweer ZZO 21 15 Madrid onbewolkt O 18 10 Mallorca regen nno 21 1 Algiers zwaar bew. z 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2