RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Conferentie te de oude voet Genève op begonnen r DuizendAlgerijnen vrijgelaten Van c/a^ fof dag UNO-resolutie: Geen proeven zolang de conferentie duurt 45 a» H ii i.U.US 8 8 8 8 H 8118 DU H tt i P ti 8 8 8 i Ui t H11 i 8 0 a o 8 81 g a a o o o o i i oo o a o o o a o o q o q o o o o t o o o o o o o a oo oo o o o o tg n trrmri' J Subaindrio's reizen PUZZEL no. 4 neven aan de redactie Meningen over de voorwaarden van het staken der kernproeven verdeeld <~Praatótoel V.A.R. blijft Israël verdenken van aanvalsplannen Relaties tussen Amman en Cairo verbeterd? '"Hoe is het ontstaan?^ J mnroT Russische waarschuwing: Pact met V.S. brengt Perzië in gevaar Communisten tegen; 23 landen onthielden zich Hoge onderscheiding voor mr. J. Algera Cryptogram Adenauer wijst het voorstel van De Gaulle van de hand Spaak wil de NA VO meer omvattend maken Opstand in Algerije ving vier jaar geleden aan Libië stelt twaalfmijls- zone in Bourguiba betreurt afwijzen van De Gaulle's aanbod Volgens geruchten zou er opnieuw contact zijn Rechtzaak leidde tot oproer in Aden Op de Als ik maar éven hoest ABDIJSIROOP Rijksdelen in de West willen een bespreking over het statuut Dit woord: TABAK ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958 Advertentie Rang Fruit 19 ct per rol ■«■«8*$!r75S Rang Mentho1 --Rano Crèma Hp Caear» Ran« Ir* Mint. 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Subandrio, heeft een aantal bezoeken aangekondigd die gedeel telijk samenhangen met zijn reis naar Seattle om de conferentie der Colombo- landen bij te wonen. Hij zal achtereenvol gens Dulles, Macmillan en de Italiaanse premier Fanfani bezoeken en zei boven dien in principe een uitnodiging naar Mos kou te hebben aanvaard. Los hiervan staat zijn aanvaarding van de uitnodiging om het probleem Nieuw Guinea met de Australische regering te komen bespre ken. Van Indonesische zijde is nu wel aan gekondigd, dat de Nederlands-Indonesi sche vraagstukken behalve in Australië bij geen der hier genoemde bezoeken ter spra ke zullen komen, maar het lijdt bijna geen twijfel dat in het gesprek met Dulles ook de kwestie Nieuw Guinea aangesneden zal worden. En het is te verwachten, dat Su bandrio even tevreden bij Dulles vandaan zal komen als onlangs minister Luns, die in een tijd, waarin iedereen de betrekke lijkheid van Dulles' verklaringen ervaart (zie Quemoy en Matsoe) naar Washing ton ging om ook zo'n verklaring te halen en deze zelfs als een kostbaar kleinood aan de Tweede Kamer voorlegde. In die verklaring vindt men de aandrang van mi nister Luns terug om een parallel te trek ken tussen Nieuw Guinea en Formosa. In hoeverre bestaat deze parallel nu voor Dulles? „Dat de V.S. stipt vasthouden aan het beginsel, dat geen geweld mag wor den gebruikt om territoriale wijzigingen tot stand te brengen" geldt dus zowel voor Formosa als voor Nieuw Guinea. Maar wat wordt in het éne en wat in het andere geval onder het „stipt vasthouden" aan dat beginsel verstaan? Dr. Subandrio zal wellicht straks ook weer vergenoegd het State Department uitkomen met een paar hartelijke zinsneden, waarin bijvoorbeeld de antikoloniale instelling der V.S. tot uiting komt.hoe dan ook, minister Dul les vindt er wel wat op. En dat zal dan vermoedelijk weer tot Nederlandse ont stemming leiden. Interessanter is het gevolg geven van Subandrio aan de Australische uitnodiging om eens over Nieuw Guinea te komen pra ten. Dat kan pas na de verkiezingen in Australië, maar daar heeft de Indonesi sche minister uiteraard geen bezwaar te gen. Want zelfs al zou de Australische La bour Party het roer overnemen, dan wor den de gespreksfactoren zeker niet on gunstiger voor hem. De Nieuw Guinea- kwestie is namelijk bezig een punt in de Australische verkiezingscampagne te wor den.' De socialistische oppositieleider, dr Herbert Evatt, heeft onlangs zelf al iets van het onbehagen in zijn kring doen blij ken over de in Azië betwiste Nederland se presentie aan Australië's noordelijke grenzen, toen hij voorstelde, dat Australië namens de UNO ook West Nieuw Guinea zou moeten gaan beheren. Ook hij heeft zich overigens van het begin af ondanks al zijn steun aan de Indonesische zelfstan- digheidsstrijd verzet tegen een Indone sisch bestuur over Westelijk Nieuw Gui nea. Maar wanneer Subandrio tegenover Evatt zou komen te zitten bij zijn bezoek aan Australië, dan zou de vraag opnieuw ac tueel kunnen worden, hoeveel belang Australië hecht aan een goede buur en hoeveel aan een verre vriend. MOSKOU (UPI) De Russische rege ring heeft de Perzische ambassadeur een verklaring overhandigd, waarin betoogd wordt, dat het sluiten van een Ameri kaans-Perzisch militair verdrag de be trekkingen tussen Perzië en de Sovjet- Unie >n gevaar kan brengen, aldus het Russische persbureau Tass. Door een dergelijk verdrag, aldus de verklaring, krijgen de Amerikaanse strijdkrachten een grote mogelijkheid, Perzië te verwikkelen in de Amerikaanse oorlogsplannen. Tass voegt eraan toe, dat de Ame rikaans-Perzische besprekingen de re den waren, waarom president Vorosjilov zijn bezoek aan Perzië heeft afgezegd. (Reuter) In Washington heeft een functionaris van het departement van Buitenlandse Zaken verklaard, dat Ame rika met Perzië niet onderhandelt over een nieuw militair verdrag en ook zo'n verdrag niet gesloten heeft. NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de UNO-Assemblee heeft een beroep op' de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië gedaan om geen nieuwe kernproeven te doen zolang de be sprekingen in Genève, die vrijdag zijn be gonnen, voortduren. In de desbetreffende resolutie wordt ook de aandacht gevestigd op het belang en de noodzaak om bij de komende bestudering van de technische aspecten van de maatregelen ter voor koming van een onverwachte aanval, tot een zo groot mogelijke mate van overeen stemming te komen. De resolutie, die voor rang kreeg boven alle andere ontwerpreso luties, werd met 49 tegen 9 stemmen bij 23 onthoudingen aangenomen. De landen van het communistische blok stemden tegen. Frankrijk, Japan, Joegoslavië, Oos tenrijk, Finland en Israel voegden zich bij de Afro-Aziatische groep, die zich van stemming onthield. Nadat een ontwerp-resolutie, ingediend door India, over het onmiddellijk staken van de kernproeven, hangende de besluiten over een controle-systeem, was ingetrok ken, trokken ook de Russen hun resolutie in, waarin alle landen werd verzocht de kernproeven onmiddellijk te staken. In deze Russische resolutie werd niet speciaal verwezen naar een controlesysteem. De commissie verwierp de Russische resolutie, waarin de Grote Vier wordt verzocht zich te verbinden tot besnoeiing van hun mili taire uitgaven met tien tot vijftien percent. Het bespaarde bedrag zou gebruikt moeten worden voor de uitvoering van economische projecten in de minder ontwikkelde landen. Ook een Ierse resolutie werd ingetrokken. De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann stelde voor het debat te sluiten. Hiertegen verzette zich de Indiër Lall, die aanvoerde dat indieners van reso luties het recht van antwoord hebben. Mr. Schürmann antwoordde, dat hij dan zijn voorstel zou doen nadat Lall gesproken had (gelach). Er ontstond enige verwarring, want het reglement eist dat er eerst over eeen motie als die van de Nederlandse afgevaardigde wordt gestemd. Na enig heen en weer gepraat werd er gestemd. De uitslag was: 27 voor, 27 tegen, bij" 27 ont- Mr. J. Algera, oud-minister van Ver keer en Waterstaat, is benoemd tot groot officier in de orde van Oranje Nassau. Minister-president dr. Drees heeft he denmorgen aan mr. Algera in diens wo ning in Den Haag de bij deze onderschei ding behorende versierselen uitgereikt. HORIZONTAAL: 1. elke keer zag ik in Tibet een dier, 4. er lag een behoeftige persoon in het water, 7. van het koren naar het strijdperk. 9. telwoord plus tel woord is telwoord, 10. dat dier viel uit de boom in de zak, 11. het noodsein komt uit een gemeente, 15. deze uitruster van sche pen had een loper, die in dienst was ge weest bij „de heer van Vianen", 18. de zanger heeft er heel wat op, 19. als er een medeklinker voor stond, zou het van de vis zijn, nu is het iets van de bijen, 20. zo'n droogoven vindt men niet in elke hoeve. VERTICAAL: 1. snel, andex-s is het doorzichtig, 2. zou deze Bijb. figuur een tweeling zijn?, 3. de landbouwer z'n maat, 4. „ik ben het werpen kwijt", zei het meisje, 5. mijn vriendin kocht in de stad. gelegen in het graafschap Kent, een steen, 6. die sterke smaak herinnert aan Engels rennen, 8. te krap afgeknipt, 12. een leut- nant is geen kelner, 13. daar gooit men wel eens mee ernaar, 14. zit er een scha penluis in die loods? 16. dat zeggen de dames als ze iets lief of aardig vinden, 17. een lief zoogdier doet schepen aan de haven blijven. Oplossingen uiterlijk woensdagavond onder vermelding „puzzel no. 4" inzenden per briefkaart aan een van onze bureaus. Prijzen: 7,50, 5,en f 2,50. OPLOSSING PUZZEL NO. 3 1. Arnoud van Gelder, 2. Maria van Oranje, 3. Rossini, 4. hoofdtoren van een kasteel, 5. Durven, 6. korte mantel met mouwen in Hongarije, 7. lelieachtigen, 8. Sn, 9. Nederl. historie-schilder, 10. brou wer te Gent. Prijswinnaars: 7.50: M. Kooijmans, Kamerlingh Onnesstr. 49, Haarlem; 5, J. Wijnhoff, Haspelsstraat 6, Haarlem; 2,50: W. v. d. Steeg, Pi.jntorenstraat 8, Haarlem. houdingen.. Luid gelach weerklonk. Lall kon het woord voeren. De commissie nam tenslotte een resolutie aan, ingediend door India en Joegoslavië, waarin de hoop wordt uitgesproken dat men, bij de bestudering van de technische aspecten van de maatregelen ter voor koming van een verrassingsaanval, tot een zo groot mogelijke overeenstemming komt. De betrokken landen wordt in de resolutie verzocht de UNO in te lichten over de vorderingen. De vergadering wordt voortgezet. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer van West- DuiIsland heeft in een gesprek met de Franse ambassadeur te Bonn, Seydoux, het Franse voorstel om aan de politieke top van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie een directorium bestaande uit de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk aan te stellen op voorzichtige wijze van de hand gewezen. Ook al is Adenauer er van overtuigd dat de Fransen gelijk hebben dat het alge mene overleg in de NAVO verbeterd moet worden. Kort en goed kan men uit dit antwoord opmaken, dat de Westduitsers er niets voor voelen naast Frankrijk wanneer dit lid van 'n NAVO-triumvii'aat zou wor den in Europa als een tweede rangs staat te worden. Men voelt er evenmin iets voor Parijs als algemeen vertegen woordiger van alle Europese landen in een NAVO-top te laten optreden. Noch Frankrijks positie op welk terrein ook, noch de Europese samenwerking op ve lerlei gebied rechtvaardigt een Frans overwicht in Europa, laat staan in de NAVO, zo wordt opgemerkt. WASHINGTON, (UPI) - De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben De Gaulle langs diplomatieke weg laten we ten, dat zijn plan voor een NAVO-directo- raat meer studie en overleg met de andere NAVO-landen vereisen, zo verluidt in Washington. Minister Dulles maakt studie van het Franse plan, en heeft, gezien het netelige karakter van het voorstel, alle publiciteit over het Amerikaanse standpunt in deze ten strengste verboden. LISSABON, (Reuter) „DE NAVO moet zowel een politieke, als een militaire organisatie worden en in haar moeten de wetenschappelijke en bepaalde economi sche verrichtingen der Westerse mogend heden worden samengebundeld", aldus heeft de secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, op een .persconferentie te Lissabon gezegd. De „huidige crisis" in de NAVO wijt hij aan „groeistuipen". Hij voegde hieraan toe: „De communistische bedrei ging van de wereld draagt niet zozeer een Europees, dan wel een Aziatisch en Afri kaans karakter. Zij is waarschijnlijk ook meer van economische en maatschappe lijke, dan van militaire aard". ALGIERS (Reuter) Te Algiers is van officiële zijde medegedeeld, dat premier De Gaulle opdracht heeft gegeven duizend in Algerijnse kampen geïnterneerde per sonen op vrije voeten te stellen. De op stand in Algerije begon vandaag vier jaar geleden. Generaal Salan heeft in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het linkse Franse blad „Paris Journal" verklaard dat Frankrijk zijn militaire actie tegen de Algerijnse verzetsstrijders zal intensiveren. Volgens „Paris Journal" is Salan van mening, dat de Fransen in Algerije over voldoende militaire machtsmiddelen be schikken om een grootscheeps plan ter ver nietiging van de resterende verzetsstrijders uit te voeren. Volgens „Paris Journal" heeft Salan ver klaard dat de Fransen tussen 25 september en 25 oktober tienduizend gevangenen (burgers en militairen die in dienst van de Algerijnse verzetsbeweging waren) op vrije voeten hebben gesteld en dat nog meer verzetsstrijders vrijgelaten zullen worden. PARIJS (Reuter) De vijf in Parijs ge vangen gehouden Algerijnse opstande lingenleiders, die twee dagen geleden een hongerstaking zijn begonnen, zijn hun privileges ontnomen. Zij waren de honger staking begonnen uit solidariteit met een andere Algerijnse gevangene, Bitat, die be paalde voorrechten onder andere een dag blad ter lezing eiste. De opstandelingen leiders krijgen nu geen krant meer, geen voedselpakketten van buiten, noch be zoeken van hun advocaten op hun eigen wens. TRIPOLIS (AFP) Libië heeft besloten de grens van zqn territoriale wateren op twaalf myl van de kust te brengen. TUNIS (Reuter) President Bourguiba van Tunesië heeft gezegd, dat de ver werping van het geheel van de voorstel len van de Franse minister-president, De Gaulle, door de Algerijnse opstandelingen regering „betreurenswaardig" is. „De Gaulle is de enige, die een eind kan ma ken aan de huidige toestand in Algerije", aldus Bourguiba, die er verder bij de Franse regering op aandrong Ben Bella en andere Algerijnse opstandelingenleiders in vrijheid te stellen en naar Marokko te zenden. Een dergelijke daad zou de sfeer verbeteren. „De Franse premier weet, dat hun gevangenhouding geen eer voor Frankrijk is", aldus Bourguiba. PARIJS (UPI) Linkse Franse dag bladen berichten, dat De Gaulle en de Algerijnse rebellen de geheime contacten met het doel besprekingen te beginnen; weer hebben opgenomen. Volgens geruch ten hadden De Gaulle en de „rebellen- regering in ballingschap" in het begin van deze maand feitelijk al overeenstemming bereikt over het openen van onderhande lingen. De geheime contacten liepen ech ter op niets uit, toen De Gaulle de rebel len verzocht naar Parijs te komen. De ver werping van dit aanbod veroorzaakte in Parijs een verrassing, omdat men in poli tieke kringen had aangenomen, dat De Gaulle van de rebellen de belofte had gekregen, dat zij zouden komen. „L'Express" beweert, dat de rebellen- „regering" ontstemd was over de oproep van De Gaulle aan de rebellen, de witte vlag te hijsen en naar huis terug te keren. De opstandelingen beschouwden dat als een uitnodiging zich over te geven, zei „L'Express". Het blad beweert, dat De Gaulle alleen beoogde, het Franse leger gerust te stellen. Volgens „L'Express" werden de contacten onmiddellijk in Tu nis en in Rabat hervat. Intussen hebben officiële personen laten weten, dat De Gaulle zijn plan om aan het einde van deze week een bezoek aan Algerije te brengen, heeft opgegeven. ADEN (UPI) Een protestbetoging, tegen de arrestatie van een journalist, die de gerechtshoven corruptie had verweten, is vrijdag in de Engelse kolonie Aden uit gelopen op een oproer. Verscheidene hui zen en winkels en een Britse auto werden door de betogers in brand gestoken. De politie heeft op enkele plaatsen van de vuurwapens gebruik gemaakt en de auto riteiten hebben de hulp ingeroepen van het Engelse garnizoen. Vier personen zijn gedood, achttien ernstig gewond en er werden zeventien arrestaties verricht. De hoofdredacteur van het Arabische vakbondsblad „Alamel" was tot drie maanden veroordeeld, wegens een op 17 september gepubliceerd artikel, waarin gesteld werd dat de gerechtshoven van Aden corrupt zijn. Donderdag werd een proteststaking van een uur uitgeroepen, maar de actie liep de organisatoren uit de hand en ontaardde vrijdagochtend in een oproer. Politie en gevangenisbewakers werden met stenen bekogeld door grote groepen leuzen schreeuwende demonstranten. Op verscheidene plaatsen werd brand ge sticht. De politie gebruikte eerst traangas en toen dat niet hielp, vuurwapens om de betogers uiteen te drijven. Verscheidene politie-officieren zijn door de menigte mis handeld. (Verkort weergegeven) Nobelprijs. Het wil er bij niet in dat de leden van de Zweedse Academie niet aan de mogelijkheid hebben gedacht dat hot verlenen van de Nobelprijs aan de schrij ver Pasternak moeilijkheden voor deze kon opleveren. Het boek mocht immers niet in Rusland verschijnen! Het gevolg is nu: veel onaangenaamheden voor de schrijver en verscherping van de koude oorlog. v. M. GENèVE (Reuter) In Genève. is giste ren de conferentie van Amerikaanse, Rus sische en Britse afgevaardigden over hef staken der kernproeven begonnen. De In diër Narajanan heette de afgevaardigden welkom in het Paleis der Volken namens secretaris-generaal Hammarskjoeld van de UNO. De openbare bijeenkomst duurde on geveer drie kwartier en de daaropvolgende besloten vergadering, die onder voorzitter schap stond van de Rus Tsarapkin, onge veer twee uur. De conferentie wordt maan dag voortgezet. Na de vergadering van vrijdag werd in een officiële mededeling gezegd, dat de Russische afvaardiging een ontwerp heeft ingediend voor een overeen komst om de kernproeven te staken. Waarnemers zijn van mening, dat tot nu toe slechts de bekende meningsverschillen tussen Oost en West over het staken der proefnemingen met kernwapens opnieuw aan de dag zijn getreden. Zij zien echter enige grond voor een gematigd optimisme in de verzoeningsgezinde toon van de ver klaringen der vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië, die allen beloofden alles in het werk te zullen stellen om de besprekingen te doen slagen. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben op de eerste bijeenkomst zeer uit eenlopende voorstellen ingediend voor de grondslag van een internationale overeen komst over een dergelijk verbod. Tsarapkin zei, dat zijn land bereid is onmiddellijk een akkoord te sluiten over permanente be ëindiging van de proeven onder een con trolestelsel, zoals is voorgesteld op de des kundigenconferentie, die in juli en augus tus te Genève werd gehouden. De Russische regering blijft bij haar voorstel, dat de landen die kernwapens bezitten, onmiddel lijk en voor altijd de proeven met derge lijke wapens staken, zo zei hij. Het hoofd van de Amerikaanse afvaar diging. Wadsworth. zei, dat als deel van het akkoord waarover wordt onderhandeld, de Verenigde Staten op basis van wederkerig heid bereid zijn de proeven met kernwapens te staken en wel op grond van een rege ling, waarbij na verloop van elk jaar tel kens weer zal worden vastgesteld of in het komende jaar geen proeven zullen worden genomen. Voorwaarden voor een verlen ging van regeling zijn, dat een overeen gekomen stelsel van toezicht doelmatig werkt en bevredigende vooruitgang wordt gemaakt met een eigenlijke ontwapenings overeenkomst, Een akkoord moet ook voor proeven voor vreedzame doelen geiden. Op schorting van de proeven zelf is geen ont wapeningsmaatregel, aldus Wadsworth. De Britse afgevaardigde, Ormsby-Gore, zei, dat de conferentie niet alleen de drie deelnemende landen aangaat. Er zal wor den onderhandeld over een stelsel van toe zicht, waarbij vele landen betrokken zullen worden, die niet op de conferentie ver tegenwoordigd zijn. „Bah", zei de zeekapitein Zeer onlangs werd op de redaktieburelen van een grote Nederlandse krant een ro buust schrijven gedeponeerd, afkomstig van een verbolgen zeekapitein, die voor zijn eerlijke verontwaardiging plotsklaps geen plaats meer vond onder stoelen of banken en deze derhalve bij een krant te vondeling legde. Het Nederlandse zeemans lied was directe aanleiding en oorzaak van zijn misnoegen. „Bah", schreef de zeeka pitein. In het kort kwam zijn protest hierop neer: alle zeemansliedjes dragen nauwge zet zorg voor een valse en hevig verwron gen voorlichting over het bruine- en rosse- leven van de doorsnee-zeeman, die in feite een nijver, hardwerkend baasje is, geen tijd heeft om ketelbinkies te jennen en uit sluitend de wal op gaat om moeder-de- vrouw een prentbriefkaart te sturen. „Wat moeten", aldus de kapitein, „de bij de schoorsteenmantel kniezende huisvrou wen wel denken van hun mannen, die in elke willekeurige haven zouden worden opgewacht door een liefje?" Volgens die zalvende, baritonale zoutwaterzangers tenminste, die op de maat van reutelende buikorgelmuziek („Wij houden in het ge heel niet van harmonica's", zo wijst de kapitein terecht) een laaghartig boekje plegen open te doen over de wijze, waarop zeelui hun vrije tijd doodslaan. „Dat kweekt stemming", zegt de kapi tein en daarom néémt hij het niet! Een request, ondertekend door zeelieden die hun „ouwe" niet in de steek laten, zal dezer dagen bij de Nederlandse muziek uitgevers, het ministerie van O., K. en W. en het departement van Marine (respec tievelijk in twee-, drie- en zevenvoud) be zorgd worden. De maar slobberig geklede en slecht in het vleeszittende Nederlandse lichte muze wordt, ook van andere zijden belaagd. Een bekende jamfabriek gaat resolute stappen nemen tegen de maker van het lied „Wat doet een kersenpit in de frambozenjam?" Een aantal juristen hebben deze zaak in onderzoek en overwegen een aanklacht wegens smaad. Jazeker, thans worden er spijkers met koppen geslagen. Het Nederlandse Genootschap van Ge vestigde Literatoren heeft één zijner boei ende studie-weekends (deze keer te Bres- kens gehmtden) gewijd aan het Nederland se lied, hetgeen bijna de ontbinding van het eerbiedwaardig Genootschap tot gevolg had. Drie uur lang brachten de leden door met het aandachtig beluisteren van de tek sten van eer groot aantal lichte werkjes. Het rapport, dat thans drie maanden later is uitgebracht, wijst de bevolkings groepen „zeelieden" en „cowboys" als de meest gedupeerde aan. Vertegenwoordigers van beide groepen hebben zich na deze conclusie gewend tot het ministerie van Buitenlandse Zaken van Paraguay met een dringend verzoek om asiel. Hans Keiler Advertentie is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! 'AKKER SIROOP Fremier Jonckheer van de Nederlandse Antillen heeft tijdens zijn verblijf in Su riname besprekingen gevoerd met premier Emanuels en enkele andere ministers, de Surinaamse gevolmachtigde minister in Nederland en de leiders van de regerings fractie in de Surinaamse Staten. Bij deze besprekingen is gebleken, dat het zowel door de Antilliaanse als door de Surinaamse regering nodig wordt geacht op korte termijn overleg tussen de drie partners in het koninkrijk te openen, ten einde tot overeenstemming te komen over de gewenste toepassing van het statuut voor het koninkrijk en de daarmee verband houdende regelingen en een eventuele wi.iziging van die bepalingen, welke geen bevredigende interpretatie mogelijk maken. CAïRO (UPI) De Egyptische pers heeft vrijdag van regeringswoordvoerders afkomstige waarschuwingen aan het adres van Israel gepubliceerd: wanneer Israel Jordanië aanvalt zal het de V.A.R. tegen over zich vinden. En de Russische ambas sadeur heeft erop gewezen, dat eerdere Russische toezeggingen van steun onge wijzigd van kracht blijven. Dit houdt verband met de berichten over Israëlische troepenconcentraties nabij de Jordaanse grens en grote drukte op enke le vliegvelden in Israel. Er zijn berichten, dat op grond van dergelijke rapporten een staat van verhoogde paraatheid is af gekondigd voor de strijdkrachten van de V.A.R.. maar die zijn door regeringswoord voerders in Cairo tegengesproken. In Bagdad heeft de Iraakse premier. Ab- del Kerim Kassem, de afgelopen dagen geconfereerd met zijn militaire attaché in Caïro, hetgeen waarnemers doet vermoe den, dat Irak en de V.A.R. hun militair optreden in geval van een incident zullen coördineren. Het te Caïro verschijnende „Al Ahram" berichtte, dat de V.A.R. „alle maatrege len heeft getroffen om welke situatie ook het hoofd te bieden". De toon van de be richten in deze en andere Egyptische kran ten is dezelfde: „Israël bereidt een aanval op Jordanië voor." Doorrijden en overvliegen AMMAN (Reuter) De Verenigde Ara bische Republiek staat met ingang van vrijdag Jordaanse burgervliegtuigen toe weer over haar grondgebied te vliegen. In een verklaring van de Jordaanse rege ring wordt voorts meegedeeld, dat de we gen in Syrië van zaterdag af weer open gesteld zijn voor alle Jordaanse voertui gen, met inbegrip van olietankwagens die heen en weer rijden tussen Amman en Li banon. Politieke waarnemers in de Jordaanse hoofdstad zien in de opheffing van het verbod de eerste stap in een verbetering van de betrekkingen tussen Caïro en Am man. ROME (UPI) De Israëlische ambas sade heeft vrijdag in een officieel commu niqué ontkend, dat in Israel een algemene mobilisatie is afgekondigd om Jordanië aan te vallen. Het woord tabak, een internationaal woord, is via het Spaanse tabaco over de wereld verspreid. De Spanjaarden namen het over uit de op het eiland Haïti gesproken taal waar het een soort pijp aanduidde of een in een blad ge rold kruid dat men rookte. Het woord begon omstreeks 1550 bekend te wor den. Maar reeds vijf en twintig jaar later verklaarde men het woord als: het kruid dat afkomstig is van Tabago, een der Westindische eilanden. Eerder is aan te nemen dat dit eiland zijn naam ontleende aan de tabak, hetzij door zijn vorm die enigszins op die van een pijp lijkt, hetzij doordat men er weldra tabak ging kweken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3