SWT Vrouwelijke uit Haarlems r politie-agenten niet meer stadsbeeld weg te denken D SCANDALE ipui .EWENSTEII N-naaimachines Dagelijks passeren vijftig schepen op doorvaart de Spaarnestad Radio Moors Breimachines HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .5 Stijgende belangstelling voor het pontveer aan de Waarderhaven CONSULT Madame ARBER LA GAINE SCANDALE Dante Alighieri Charmante meisjes hebben na anderhalf jaar hun waarde voor de politie bewezen Hulpprediker voor Geref. kerk Bloemendaal Burgerlijke stand van Haarlem Lutherse kapel in Sinnevelt Wordt kerk aan de Witte Herenstraat verkocht? JAAR VERSLA G HA VEN- EN MARK TWEZEN Haarlemse bruggen gingen vorig jaar 47470 keer open V er b or genheden van Parijs Liefde wordt duur gekocht No time for sergeants Het kamp op het Bloedeiland De Tien Geboden Mensenjacht in Nairobi Fanfare Lordlady en butler Journaals Scholieren bezorgden de HBS-B dubbel succes ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958 iPHPP1 mmm „Kijk, meneer, als u zo loopt kan het niet missen". Met vriendelijk gebaar maakt agente C. de Wit een vreemde ling in Haarlem wegwijs. Het onlangs door de gemeentelij ke dienst van het Haven- en Marktwezen te Haarlem overgenomen pontveer aan de Waarderjiaven, hetgeen voorheen in han den was van een particuliere ondernemer, mag zich in een stijgende belangstelling der zijde van het publiek verheugen. Een en ander vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in het feit, dat er momenteel aan het over zetten geen kosten meer zijn verbonden. Blijkens ons door de directeur van het Haven-en Marktwezen, de heer J. H. W. Scholte, verstrekte gegevens, is het aan tal over te zetten pei-sonen in drie maan den tijds (het veer werd op 28 juli j.l. door het Havenwezen in gebruik genomen) bij na verdubbeld. Voorheen werden er dage lijks 230 tot 400 personen overgezet. Op het ogenblik bedraagt dit aantal, volgens re cente tellingen van het pontpersoneel, zo om en nabij de 750 personen per dag. En de heer Scholte verwacht dat dit aantal nog wel zal stijgen. Vooral als er zich nog meer fabrieken en bedrijven in de Waai-- derpolder gaan vestigen. Momenteel wordt de veerdienst die op werkdagen van 6.15 uur tot 18.30 uur on derhouden wordt nog uitgevoerd met de kleinste van de twee gemeenteponten, welke ponten vroeger bij de Veerpolder- straat hebben gevaren, of met het van de vorige ondernemer overgenomen motor bootje „Heen en Weer". Het ligt evenwel in de bedoeling om er mettertijd met de grote gemeentepont te gaan varen. Maar daartoe moeten eerst belangrijke voorzie- ningen, welke onder meer omvatten: het aanbrengen van ^genaamde „fuiken" of geleideremmingen in het Spaarne en het plaatsen van een sterkere motor in de grote pont, getroffen worden. Advertentie Maandag en dinsdag de consultante van het wereldmerk Gaines Scandale is dan aanwezig bij SPRUYT VAN RIETSCHOTEN GROTE HOUTSTRAAT 22 Zij toont u de laatste Scandale modellen en wil u graag uitleggen waarom een bepaald model voor uw silhouet het meest geschikt is zonder enige verplichting tot kopen. Een unieke gelegenheid I chez VAN RIETSCHOTEN Voor de eerste maal in dit seizoen heeft het nieuwe bestuur van Dante Alighieri te Haarlem in hotel Lion d'Or, een lezing ge organiseerd. Dr. Jos. van der Velde, die om gezond heidsredenen als voorzitter bedankte, werd opgevolgd door mej. L. L. Bierens de Haan. Mevrouw M. Julius-Tarelli bleef secretaresse, mevrouw A. C. R. van de Mandele-Vermeer penningmeesteresse terwijl als nieuwe leden toetraden dr. K. Huibregtse en mevrouw M. Rijdes-Kruyt. Onderwerp van de avond was het leven van Eleonora Duse, de honderd jaar gele den geboren Italiaanse tragédienne Prof. E. Cozzani uit Milaan gaf in een bezield betoog haar carrière weer tot aan haar dood, 1926, tijdens een Amerikaanse tour nee. In een bewogen vers'ag van zijn eigen ontmoetingen met de zo vereerde toneel speelster wist hij haar beeld levendig op te roepen voor zijn in groot aantal opge komen toehoorders. Op de Grote Markt in Haarlem regent het pijpestelen. De toren van de Grote Kerk schemert door de nevelsluiers. „Lontje" staat onder de douche. Huiverig, met het hoofd, diep tussen de opgetrokken schouders geborgen, haasten de voor bijgangers zich over het glimmende asfalt. Tegenover het stadhuis staat een vrouwelijke politie-agent het verkeer gade te slaan. Een jongeman, het water loopt met straaltjes langs zijn gezicht en kleren, kijkt haar aan, aarzelt even en vraagt dan: „Juffr.ehagent, kunt u me ook zeggen waar ik een kop koffie en een broodje kan gebruiken?" De jonge vrouw in de donkere uniformjas glimlacht onder haar capuchon, doet enkele passen naar het midden van het plein, en wijst de hongerige het dichtstbijzijnde restaurant. Dan richt haar blik zich weer op de voorbijschuivende auto's, de spetterende fietsers en overstekende voetgangers. Wegwerkers zijn bezig met de vluchtheuvel. De druppels kaatsen op hun gebogen ruggen. .Even kijken ze op wanneer een auto scherp claxoneert. Dan graven ze verder in het kleffe zand. Uit de hoogte tingelt het kwart voor twaalf. De politie-agent e verlaat kort. daarop haar post en loopt langzaam in de richting van de Smedestraat, waar het bureau voor korte tijd een droog onder komen biedt. Zij is een van de zes vrouwelijke leden van het Haarlemse politiekorps, die in april van het vorig jaar hun opleiding tot aspirant-agent begonnen. Haar verschij ning in Haarlems straten baart nauwe lijks enig opzien meer. Mensen gapen haar niet meer aan als gold het een we reldwonder. Van de zes vrouwelijke agen ten, die nu anderhalf jaar geleden uit tal rijke sollicitanten overbleven, zijn er thans nog vijf in dienst. Eigenlijk nog maar vier, want een van hen nam dezer dagen ontslag met het oog op haar aan staande huwelijk. De commissaris vertelt Commissaris A. L. de Boer vertelt ons iets over de taak van en zijn ervaringen met de v.p.a.'s, zoals de vrouwelijke agen ten in dienstgesprekken kortweg worden genoemd. Het is de bedoeling, dat de vrou welijke agenten met enige restrictie, welke uit hun sekse voortvloeit, dezelfde dienst als hun mannelijke collega's ver richten. Het is duidelijk dat het optreden van de politie bij vechtpartijen, relletjes of het opbrengen van lastige klanten voor de mannelijke dienaren van Hermandad voorbehouden blijft. Overigens is het ar beidsveld van de vrouwelijke agent groot genoeg om haar dagelijkse taak te vullen. Zij doen dienst van acht uur 's morgens tot vier uur 's middags of van drie uur 's mid dags tot elf uur 's avonds. De dienst om vat de surveillance, het letten op overtre dingen, het opmaken van processen-ver baal, het regelen van het verkeer met ver keerslichten, klapborden of met de hand. Verder zijn zij belast met het fouilleren van vrouwelijke arrestanten. Ook kunnen zij indien noodzakelijk aan de recherche worden toegevoegd, maar dit is tot nog toe slechts zeer sporadisch voorgekomen. De vrouwelijke politieagent is ongewapend, zelfs niet met een gummistok. Dat wil echter allerminst zeggen dat zij in noodge vallen haar „mannetje" niet zou staan. Bij haar politie-opleiding wordt namelijk veel aandacht besteed aan verschillende vormen van zelfverdediging. Gunstig rapport „De ervaringen met onze v.p.a.'s? Die kunnen wij niet anders dan gunstig noe men", zegt de heer De Boer zonder aar zelen. „Wij stonden uiteraard bij de in diensttreding van de meisjes voor ver scheidene moeilijkheden. Zo hadden we wel een dienstkledingreglement, maar dit voorzag niet in de eisen die aan het uni form van de vrouwelijke agent gesteld moeten worden. De oplossing van dit ne telige vraagstuk hebben wij zoveel moge lijk aan vrouwen overgelaten. Op het punt van dienstkleding zijn vrouwen nu eenmaal kritischer dan mannen. De prak tijk heeft uitgemaakt dat de kleding van onze v.p.a.'s hier en daar nog wel verbe tering behoeft. Nylonkousen en lage schoe nen bij voorbeeld zijn in de Nederlandse winters en natte zomers een allesbehalve ideale dracht. De lange pantalon met kor te laarsjes betekent grote verbetering". De opleiding van de aspirant-agente duurt evenals die voor haar mannelijke studiegenoten een jaar, aan het eind daar van doet men examen voor het politiedi- ploma. Aanvankelijk geschiedde de oplei ding in het C.I.O.S. in Overveen, waar de cursisten ook intern waren. Wegens ruim tegebrek op dit instituut voor sportleiders werd de politieschool verplaatst naar het voormalige Coornhertlyceum aan de Oos- terhoutlaan in Haarlem. Doordat, de in gebruik zijnde lokalen toegevoegd wer den aan het nieuwe Karei van Manderly- ceum moesten de politiemannen en -vrou wen in de dop elders worden onderge bracht. Thans heeft de opleiding plaats in enige lokalen aan de achterzijde van de Rudolf Steinerschool aan de Sophiastraat in Haarlem. Pas nadat het examen met gunstig gevolg is afgelegd kunnen de as pirant-agenten een dienstverband met de gemeente aangaan. Over het vrouwelijke element in het Haarlemse politiekorps is de heer De Boer best te spreken. „Ze heb ben hun waarde voor het korps reeds lang bewezen". Ook de verstandhouding tussen de mannelijke en vrouwelijke leden van het korps laat niets te wensen. Van Swalmen tiaar Haarlem Van agente C. de Wit horen wij dat zij niet alleen plezier in haar beroep heeft maar ook dat ze uit Swalmen in Limburg komt. Ze zat op een kantoor, maar toen ze de advertentie in een landelijke krant las, waarin de Haarlemse politie mede deelde flinke jongevrouwen als agente te kunnen gebruiken, stond haar besluit met een vast. „In het begin moest ik natuurlijk wel wennen maar dat ging gauw genoeg. Het is een baan vol afwisseling en je komt met heel wat mensen in aanraking. Je krijgt op die manier een aardige kijk op je mede-burgers. De een reageert bijvoor beeld soms totaal anders wanneer je tot een bekeuring moet overgaan. Eerst vond ik die belangstelling wanneer ik op straat verscheen wel een beetje hinderlijk. Thans maken alleen oudere dames nog wel eens een babbeltje om te zeggen hoe leuk ze 't vinden dat er nu ook vrouwelijke agen ten zijn: „Als dat in mijn jeugd mogelijk was geweest, juffrouw, was ik er vast en zeker ook bijgegaan hoor!" Een van de prettigste kanten van haar dienst vindt agente De Wit het regelen van het ver keer. Maar er is dagelijks op straat zoveel te beleven dat haar achturige dagtaak om is voordat ze het weet. Neen, ze heeft nog niet tegenover een situatie gestaan waar ze geen raad mee wist. „Je handelt zoals je denkt dat het goed is en dan komt het vanzelf in orde." Als wij agente De Wit zo eens aankijken geloven we dat ook wel. Ook haar collega agente W. Poldervaart behoorde tot het groepje van zes dat an derhalf jaar geleden de strenge medische keuring en psychologische test met succes doorstond. Zij is Rotterdamse van geboor te en was vijf jaar stenotypiste voordat ze de politieuniformjas aantrok. Ze heeft daar geen moment spijt van gehad. Het werk bevredigt haar. De houding van het publiek is haar erg meegevallen. „Maar sommige autobestuurders schijnen nog niet dikwijls een vrouwelijke agent gezien te hebben. Het is me namelijk meer dan eens overkomen dat de heren, wanneer ik de verkeerslichten bedien, meer naar mij dan naar de lichten keken en gewoon door bleven rijden als het op rood stond. Ze schrikken zich dan wild wanneer ze mijn fluitje horen.." Rustig en zelfverzekerd regelen onze vrouvielijke politieagenten het Haarlemse verkeer in goede banen, lopen zij straat dienst of schrijven als het moet een „bon netje". Maar ook brengen zij kinderen, bejaarden en gehandicapten veilig de straat over. Met vrouwelijke charme staan zij ieder, die een inlichting ivenst, te woord. In het stadsbeeld zijn zij vertrouwde ver schijningen geworden. Bovendien hebben zij getoond dat een vrouw ook in politie- uniform in de eerste plaats vrouw kan zijn. Advertentie Deze wereldvermaarde Franse Schoonheidspreparaten in het volledige assortiment bij PARFUMERIE Gr. Houtstraat 128 - Tel. 20536 De laatste tijd zijn voor de kerkbouw van de Gereformeerde kerk in Bloemen daal veie giften binnengekomen: eerst een van 2000,-, daarna een van 11000,- tij dens de collecte in de kerk van iemand die onbekend wnest te blijven; vervolgens een bijzondere gift uit Venezuela, groot 1215,08, van een kleine kring Nederlan ders aldaar en een weduwe, die het eigen lijk niet missen kon gaf 11 x 2.50, gevolgd door een gift van 11 x 1,- en vele andere. Het kerkbestuur is hierdoor nu in staat naast ds. G. Toornvliet een hulppre diker aan te trekken, die hem in zijn pas torale arbeid terzijde zal staan.De hulp prediker is voorlopig voor een jaar aan getrokken. Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u., ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers BEVALLEN van een zoon: 28 oktober: B. T. Bruins-Bosveld; 30 oktober: Z. M. Bakema- Rijpma; C. de la Mar-Lodder; T. J. C. van Wierst-Kneijnsberg. B VALLEN van een dochter: 29 ok tober: K. B. Nunnink-Langley; E. W. Roos- Mulder; J. C- A. Willemse-Duk; C. M. van Wechem-van Beek; 31 oktober: C. M. Spier- Weijers. ONDERTROUWD: 31 oktober: J. J. Augsburger en E. M. Brinckman; J. H. Wijers en K. G. van Dijk; C. A. Koek en M. J. Koopman; J. G. C- Mekenkamp en T. van Baaren. OVERLEDEN: 29 oktober: J. van der Sluijs, 80 j., Parklaan; 30 oktober: M. M. C. van Ditzhuijzen-Jansen, 86 j., Koninginne weg; M. J. van der Wateren- van Ingen. 88 j., Wilhelminastraat. Advertentie TELEVISIE - RADIO riTpTol erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 De leden van de Evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem zijn uitgenodigd voor een gemeenteavond op dinsdag 11 no vember ter bespreking van de voorgeno men kerkbouw in Haarlem-Noord, van de plannen voor andere delen van Haarlem en omgeving, van de moeilijkheden die zich daarbij voordoen, zowel wat de finan ciering als wat de exploitatie betreft en van de vraag of mogelijk een bepaald be zit der gemeente zal moeten worden afge stoten om de voorgenomen plannen te ver wezenlijken. In een circulaire aan de leden deelt de kerkeraad mee, dat principieel besloten is tot de bouw van een kerk in Haarlem- Noord en dat voorgesteld is het gehele complex Witte Herenstraat in het centrum te verkopen. Van de opbrengst kunnen drie objecten betaald worden in Haarlem-Noord. Haar- lem-centrurn en Heemstede. De kerkeraad schrijft verder: „Natuurlijk kwam er een felle oppositie tegen het plan. De gemeen te zal de kerk niet willen verkopen, om dat zij haar te lief is." Als de plannen verwezenlijkt worden in Haarlem-Noord zullen een kapel met een bejaardencentrum verrijzen op een ter rein, begrensd door de mr. J. Gerritszlaan de Plesmanlaan en de Karei Doormanlaan. Volgens de voorlopige begroting is er een tekort van 81.000. De kerkeraad zal aan de gemeenteleden de vraag voorleg gen mee te werken om de bouw mogelijk te maken. Er is maar één raad: offeren, aldus de kerkeraad, die vertrouwt dat ve le leden aan het overleg zullen deelnemen. Advertentie Reeds voor f 279." ELEKTRISCHIN K0FFER Wij ruilen Uw oude machine in! HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 12472 Het door Haarlem kronkelende Spaarne, dat slechts enkele kilometers lang is en hoofdzakelijk bevaren wordt door schepen tot 500 en in het gunstigste geval tot 600 ton, is nog altijd een belangrijke schakel in de scheepvaartverbinding tussen Noord en Zuid-Holland. Dagelijks maken zo'n vijftig schepen van dit vaarwater gebruik. Een groot deel van deze doorvarende vaartuigen komt van IJmuiden, dat met zijn Hoogovens en nevenbedrjjven veel werk aan de binnenvaart verschaft cement, kunstmest, scheepsplaten, wels- produkten, slakken etc. of heeft deze plaats als bestemming (oud ijzer). Ook is er een levendige vaart uit zuidelijke rich ting naar IJmuiden met lege schepen. Be halve IJmuiden spelen ook Katwijk (L u x o r) In „Verborgenheden van Pa rijs" kan men de avonturen meebeleven van een Franse prins, die in de onderwe reld van Parijs op zoek gaat naar de zoon van een vriendin en naar zijn eigen doch ter. Daarbij komt hij in contact met een bijzonder ongure bende, die geleid wordt door een louche notaris en met een op zichzelf werkende schurk, die om zich on herkenbaar te maken zijn gezicht met vi triool heeft besprenkeld en v/iens grootste genoegen het wurgen met een ketting is. Het goede zegeviert natuurlijk, maar voor dat het zover is heeft men heel wat span ning te verduren gehad. In de hoofdrollen ziet men Yvette Lebon, Frank Villard en Jacques Castelot. (Frans Hals). Er zijn nogal wat Fran se films, die breken met het burgerlijk fatsoen en de opvattingen over wat nor maal is in de betrekkingen van de mensen tot elkaar. Deze film volgt een meisje op haar weg, die voert naar haar ondergang. Zij bewandelt op de gangbaar vrije wijze het pad der liefde. Haar minnaar is echter bezeten van gelddorst. Ze heeft hem lief. Ze steelt het geld bij elkaar voor een luxe leventje. Natuurlijk loopt het mis dat is dan toch nog een moraal de vriend schiet er het leven bij in en het aandoen lijke kind wacht de gevangenis. Dat het allemaal zo zou eindigen, voelt men van meet af aan. Dat jonge mensen zo bezeten kunnen zijn van geld, wordt allerminst aanvaardbaar gemaakt. Het meisje en haar vriend zijn ledepoppen in de handen van hun maker. Hen op hun dwaalwegen te volgen is dan ook een oninteressante bezig heid. (Studio) Als een jongen het leger in moet die zijn leven tot dan toe heelt doorgebracht in een ongecompliceerde boerenomgeving waar de zuiverheid der natuur de karakters der eenvoudigste lie den doordrenkt, dan ontstaan er kleine rampen. In „No time for sergeants" is geen kans ongebruikt gelaten om die te doen geschieden. Tot het eind der film blijft men dan ook in de ban van de on mogelijke situaties waarin de verrukke lijke recruut zichzelf en.... het leger brengt. Van maandag af zijn er heel andere za ken aan de orde. Dan komt Hitchcocks thriller „U spreekt met uw moordenaar" de gemoederen in beweging brengen. (L i d o) Soms doet „Het kamp op het Bloedeiland" even aan „River Kwai" den ken: dezelfde moedeloze mensen in een uitzichtloos Japans gevangenenkamp, het zelfde tyue Engelse kolonel, die zijn men sen met een hoge opvatting van zijn plicht leidt, maar die door zijn ondergeschikten als „gek" wordt gekwalificeerd- Daarmee houdt echter elke vergelijking op, want de problematiek in „Het kamp op het Bloed eiland" is van een simpeler soort. De Ja panse kampcommandant heeft een dure eed gezworen beide kampen op het Bloed eiland (een mannen- en een vrouwenkamp) te zullen uitroeien, mocht Japan de oor log verliezen. Eén der gevangenen heeft inmiddels met behulp van een klandestien radiootje vernomen, dat de oorlog is af gelopen en men doet alle mogelijke moeite dit voor de Japanners geheim te houden. Inmiddels bereiden de gevangenen een opstand voor en slagen twee van hen erin te ontsnappen om in contact te komen met de Amerikanen. Regisseur Val Guest is er in geslaagd een boeiende film te maken met een juiste karakterisering van de hoofdfiguren en een goede sfeertekening. (Cinema P a 1 a c e). Het epos van De Mille, dat met zijn grootse effecten de menigte verbaast, blijft nog een week op het repertoire. (R o x y) Ditmaal is het Afrikaanse oerwoud het niet zelden prachtige decor voor een ontmaskering van 's mensen wreedheid en ontering van de menselijke waardigheid. Ofschoon de intrige niet vrij is van een bepaalde opgeschroefde tendens, kan men er de waarheid niet in verloo chend achten. De spanning is ook besteed aan de geheimen, die de jungle over het leven der wilde dieren soms net wilde mensen prijs geeft. Van maandag af sensatie of de „De Wre ker". In de middaguren een oude bekende terug op het witte doek. Dan vermaakt Harold Lloyd jong en oud als „De gevel toerist". (Rembrandt) Deze amusante Ne derlandse speelfilm slaat aan! Het was te verwachten: men kan er hartelijk om lachen. Vooraf gaat „Glas", ook een film van Haanstra, een impressie, een spel met beelden, dat zelfs met applaus wordt ge honoreerd! (Minerva). De avondvoorstellingen zijn gewijd aan dit geestig stukje werk uit de Britse filmfantasie ontsproten. De middagvoorstellingen brengen ons Bambi. Maandag- en dinsdagavond kan men Ja mes Dean zien in de laatste film voor zijn dood en wel „Giant". Woensdag en don derdag volgt een reprise van „The blue gardenia". Polygoon-Profilti is deze week een rus tig beschouwer van het bezoek der Ko ningin aan legeropleidingsscholen, van de wegenaanleg in Suriname, turn wedstrijd NederlandDuitsland en de draverijen tegen de Beigen. Uit het journaal van „Spiegel van Nederlan d" blijkt duidelijk, dat de actuele onderwerpen verleden week ken nelijk niet voor het opscheppen lagen. Toch is men er in geslaagd op zes plaat sen in ons land aardige reportages te ma ken. Zo ziet men koningin Juliana op be zoek bij de troepen, minister Van Aartsen, die heel vaderlijk zijn volk toespreekt, een pijprookwedstrijd in Enkhuizen, een ten toonstelling van door kinderen ontworpen affiches voor de boekenweek, de dames- turnwedstrijd NederlandDuitsland in Winterswijk en de opening van de nieuwe dojo voor judo-ers in Bloemendaal. Advertentie TempeHerssïraaf 68 Vraagt vrijblijvend demonstratie. De hbs-b heeft in het schoolhandbaltoer- nooi een dubbel succes behaald door zowel in het zeven- als in het elfhandbal het kampioenschap te veroveren. Nu de hbs- b in het Lourens Costerlyceum op zal gaan hebben de leerlingen de laatste mogelijk heid om de naam van hun school hoog te houden met beide handen gegrepen en hun school „de laatste eer bewezen". In de eindstrijden elfhandbal, vrijdag op het Van der Aartsportpark in Haarlem- Noord gespeeld, versloeg de hbs-b de leer lingen van het. Lourens Costerlyceum (hbs-a) nu nog tegenstanders met 3-2 terwijl ook het Kennemerlyceum voor de hbs'ers moest zwichten, 6-3. Het Ken nemerlyceum behaalde de tweede prijs door een 4-2 zege op het Lourens Coster lyceum. De eindstrijden in het zevenhandbaltoer- nooi hadden tot resultaat: kwart eindstrij den, hbs-bKetelaarschool 5-3, Gerhard- schoolKetelaarschool 2 3-1, KI. de Vries- schoolHildebrandschool 2-7 en Sted. GymnasiumLourens Costerlyceum 2-5. Halve eindstrijden: hbs-bGerhardschool 6-0 en HildebrandschoolLourens Coster lyceum 7-4. Eindstrijd: hbs-bHilde brandschool 9-3. Vrijdagmiddag werden in het Krelage- huis de eindstrijden gespeeld van het blok- jesbaltoernooi waarmee de lagere school jeugd zich in de herfstvacantie bezig hield. In de winnaarsronde werd de Theo Thijs- senschool eerste door een overwinning op de Vondelschool (7-3) en een zwaar be vochte zege op de Corn. Houtmanschool, na verlenging 9-8. Corn. Houtmanschool werd tweede door een 16-2 overwinning op de Vondelschool. In de eindstrijd van de verliezersronde eindigde de Charl. de Bourbonschool als eerste door de Fuhrhopschool met 9-1 en de Tetterodeschool met 8-3 aan de zege kar te binden. De Tetterodeschool werd tweede door een zege op de Fuhrhopschool, 5-2. Na afloop van de veldhandbalwedstrij- den werden de in memoriam dr. Dekker bekers door de heer J. Duijff aan de suc cesvolle hbs-ploegen uitgereikt. De win naars van het blokjesbaltoernooi werden gecomplimenteerd door de secretaris van de schoolhandbalcommissie de heer M. Eerelman. (haring), de suikerfabriek te Halfweg in de campagnetij d (suikerbieten en pulp) en vooral de bollenstreek (stalmest en riet) een belangrijke rol in de scheepvaartbe weging door het Spaarne. Zoals we uit het pas verschenen jaar verslag over 1957 van de gemeentelijke dienst van het Haven- en Marktwezen vernemen, blijkt stalmest zelfs met een totaal van 94.184 ton stevig aan de spits te staan. Aan cement en zand werd respec tievelijk 65.524 en 62.381 ton door het Spaarne gevoerd. Voor 1956 bedroegen deze cijfers: 65.586 en 64.061 ton. Op deze grondstoffen voor de bouwnijverheid heeft de bestedingsbeperking nagenoeg geen invloed gehad. Wel is dat het geval met grind, dat van 64.202 ton in 1956 daal de tot 51.649 ton; stenen van 42.391 on 29.317 ton; grond van 4.555 op 1.809 ton en bouwmaterialen, die van 6.732 naar 5.956 ton kelderden. Ook het vervoer van aard appelen (1.551 om 735 ton) en groenten (718 om 248 ton) per schip onderging een be langrijke daling. In iets mindere mate strekte deze daling zich ook uit over bloembollen, suikerbieten en pulp, vaste brandstoffen, veevoer en stukgoederen. Daarentegen ondergingen oliën, puin en sintéls, metalen (oude en nieuwe), granen, kunstmest, haring en riet in meerdere of mindere mate een stijging. In totaal passeerden in 1957 op door vaart 11295 vrachtvaartuigen met een ge zamenlijke tonnage van 1279.927 ton de stad Haarlem. Voorts werden er 1589 schepen, anders dan voor vrachtvervoer door de statistici van de Havendienst ge noteerd. Daaronder bevonden zich 1122 pleziervaartuigen tegen 897 in 1956. Bo vendien passeerden er vorig jaar vijf hout vlotten door het Spaarne tegen geen in voorgaande jaren. Bestemming Haarlem Met bestemming Haarlem om er lading te lossen of te laden, zijn 3933 schepen met een gezamenlijke tonnage van 552.236 ton in 1957 aangekomen of vertrokken. In 1956 waren dit er 4234 metende 572.583 ton. Van de aangevoerde ladingen was die van vaste brandstoffen het grootst, name lijk 88.040 ton. Daarvan was 85.007 ton kolen bestemd voor het gemeentelijk ener giebedrijf. Dit bedrijf verschafte de bin nenvaart ook nog ander werk. Er kwamen 13 schepen, metende 2192 ton, om er hun ladingen olie, gasaarde en kaJ.k te lossen en sintels te laden tot een totaal van 5036 ton. De aanvoer van vee en groenten en fruit per schip in Haarlem is ook vorig jaar verder teruggelopen en heeft nagenoeg geen betekenis meer. De aanvoercijfers bedroegen in 1956: voor vee 284 ton en voor groenten en fruit 478 ton. Vorig jaar kwam men niet verder dan respectievelijk 85 ton en 55 ton. Ondanks het feit dat de Haarlemse aardappelhandelaren geen vaste relatieschippers meer hebben varen is de aanvoer van aardappelen in :957 merk waardig genoeg gestegen. Het liep op van 389 tot 761 ton. Vroeger werden deze pro- dukten in hoofdzaak met schepen aange voerd. Tegenwoordig geschiedt dit vervoer met vrachtwagens. Het wegvervoer heeft de scheepvaartbedrijvigheid in Haarlem ook in ander opzicht parten gespeeld. Enkele jaren terug waren er in de Spaarnestad nog verscheidene beurtvaart- bedrijven, waarvan er zich slechts enkele hebben weten te handhaven. Industriehavcn In de Haarlemse Industriehaven, die in de crisisjaren voor de tweede wereldoor log gegraven werd en nu eindeiijk het ka rakter van een echte haven gaat dragen met ladende en lossende schepen, kwamen vorig jaar 207 vaartuigen en zij losten er zand, grind, slakken, bims. cement, hout, mest. kolen, riolen, kalk, drijfsteen. gips, aannemersmaterialen, kraanonderdelen en pulD tot een totaal van 78.532 ton. Om te laden kwamen er slechts zes vaartuigen met een totaal van 320 ton. De afgevoerde goederen bestonden uit: koper- afval. puin, zaagsel en oud ijzer. De in dustriehaven werd aanvankelijk ook ge bruikt als ligplaats voor dekschuiten, doch in september van het vorig jaar heeft men deze dekschuiten vanwege een intensiever gebruik van de haven naar een andere ligplaats moeten dirigeren. Bruggen De over het Spaarne liggende beweeg bare bruggen hebben bij deze scheepvaart- activiteit weer menig gehaaste stadgenoot in 1957 een diepe zucht doen slaken. Deze bruggen moesten namelijk 47.470 maal ge opend worden om aan een schip doorvaart te verlenen. In 1956 bedroeg het aantal openingen 46.019. Uit het jaarverslag blijkt de Catharijne- brug de meeste keren geopend te zijn ge weest. Door deze brug passeerden 11041 vaartuigen. Voor de Melkbrug, Langebrug en Buitenrustbrug bedroegen deze cijfers respectievelijk 10.866. 10.392 en 10.295. Be duidend minder was het aantal openingen van de Gravestenenbrug, die door zijn hogere ligging boven het water in 1957 slechts voor 4.876 vaartuigen geopend be hoefde te worden. Zeevaart Ook de kleinere zeeschepen hebben hun weg naar of door Haarlem gevonden. Vo rig jaar kwamen er tien kustvaarders, komende uit Denemarken, Duitsland. En geland, Frankrijk en Zweden, om in de Spaarnestad olie, draad, hout, stenen en andere grondstoffen te lossen, tegen twee coasters in 1956, die hier kwamen laden. Op doorvaart passeerden elf coasters tegen vier in 1956. Bovendien kwamen er 56 zee vissersvaartuigen hoofdzakelijk Kat- wijkers door het Spaarne. Advertentie Uit ziekenhuis hersteld naar huis Bel een „ATAX" 1.2.5.4.S Behulpzame chauffeurs.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5