K.V.P. wenst spijtoptanten Kühling toelating van in Nederland BREIMACHINES WYBERT „Nieuwe c.a.o. werd buiten onze federatie om vastgesteld" VöëltuzfcK Wollen Bouclé Tapijt Kamer komt op voor gemeenten in de probleemgebieden 1000 METER URBACH Horlogerie „SUISSE" Motie in Tweede Kamer overwogen ISo5c^3 7.90 p.mtr Duitse persfotograaf voor het hekje Duizend gulden boete geëist wegens oude smokkelzaak Huisvrouwen lichtten post orderbedrijven op Regering is voor het plan-Wilsveen ECOSSAIS DE LUXE Zuivelconferentie van Europese deskundigen Protestants paviljoen bestemd tot apenhuis? Dierenpark Wassen aar zoekt gebouwen op Expo ARKA-congres ontstemd over uitblijven van salarisverbetering STAKENDE AMSTERDAMSE HEIERS: lïï 1 Nieuwe roman van Paster nak in Engelse handen Meer zelfstandigheid voor woningbouwcorporaties Sopraan Maria Gallas ook in New York „uitgezongen" Brei mooier NEVEDA wol Fikse boete geëist tegen Loosduinse koster Minister Samkalden over het spreekverbod voor de twee Algerijnen Dr. P. H. Schroder in adviescommissie VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 15 (Van onze Kam.erversla.ggever) De Nederlanders in Indonesië hebben na de souvereiniteitsoverdracht kunnen kie zen of zij de nationaliteit van Nederland of van Indonesië wilden aannemen. Dui zenden Indische Nederlanders kozefi, na een zekere drang, de Indonesische natio naliteit. Daarvan hebben zij thans spijt. Zij verkeren in trieste omstandigheden. Als ex-Nederlanders worden zij toch niet op gelijke voet behandeld als de andere In donesiërs. Zij worden nu echter niet in Nederland toegelaten. Zij krijgen geen visum. Met klem drong gisteravond de heer Van Doorn (K.V.P.) bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Ka mer aan op een anders gericht beleid. Na mens zijn gehele fractie pleitte hij ervoor alle spijtoptanten desgevraagd een visum voor toelating in Nederland te geven. Hij overwoog de indiening van een motie als het antwoord van minister Samkalden niet bevredigend zou zijn. De gewijzigde houding van de regering tegenover de 37 verstekelingen die thans in Nieuw-Guinea aan land mogen gaan. had de heer Berkhouwer (V.V.D.) be vreemd. hoewel hij op zichzelf over de op lossing. die de president van de Haagse rechtbank heeft gesuggereerd, verheugd was. Maar is uitsluitend de suggestie van de rechter de reden geweest voor de re- Advertentie Alléén by Haarlem's Grootste Speciaalzaak In Woningtextiel ANEGANG 27 (hoek Warmoesstraat) Telefoon 12610 De Duitse foto-journalist Karl B„ die op 26 juli bij zijn terugkomst uit Irak op Schiphol door de Nederlandse marechaus see werd gearresteerd omdat hij nog een vonnis van vier weken gevangenisstraf had te ondergaan, hem door de econo mische politierechter van Maastricht op gelegd wegens het smokkelen van koffie, heeft voor het gerechtshof in 's-Hertogen- bosch in beroep terechtgestaan. De dagvaarding vermeldde dat hij in 1953 in totaal zestig kilogram koffie via Kerkrade naar Duitsland gesmokkeld had. Hij erkende dit volkomen en ook het feit, dat hij aan die smokkelarij ongeveer 400 mark verdiend had. De procureur-ge neraal wilde op grond van de lange tijd, die sinds het delict verlopen is, van een vrijheidstraf afzien. Hij eiste 1000 boete subsidiair vijftig dagen hechtenis. De ver dediger vond deze boete onbillijk hoog. Hij wees op de grote ellende die zijn cliënt door deze affaire heeft moeten doorma ken, toen hij van de revolutie uit Irak te rugkwam en zo snel mogelijk naar Parijs wilde om daar zijn foto's aan een geïl lustreerd blad af te leveren. Men was zelfs begonnen, terstond de opgelegde straf ten uitvoer te leggen. Ook betoogde de verdediger, dat B., die 24 jaar in Ne derland gewoond, heeft en wiens ouders nog in Kerkrade wonen, door machinaties van machtige lieden als ongewenste vreemdeling het land is uitgezet, daardoor jn betrekking verloor en toen om in zijn cvensonderhoud te voorzien, is gaan mokkelen. Tenslotte memoreerde hij, dat B. voor dit delict ook in Duitsland al "loordeeld is, zij het dan tot een boete van dm. 10. En dat hij ook voor weerspan nigheid bij zijn aanhouding in 1953 reeds 75 boete heeft betaald. Die weerspannig heid vond echter haar oorzaak in het feit, dat B. door de Nederlandse douane op Duits grondgebied werd aangehouden en zich verzet heeft, toen men hem over de grens sleurde, aldus de raadsman die ten slotte een matiger boete bepleitte. Het hof zal op 19 november arrest wijzen. Twee Arnhemse huisvrouwen, de een ne genentwintig, de andere negentien jaar oud, hebben voor de politierechter in hun stad terecht gestaan wegens flessentrek kerij en oplichting van „postorderbedrij ven". Samen met. een negentienjarige ma gazijnbediende plachten zij, aldus de ten lastelegging, bij postorderbedrijven regel matig goederen te bestellen doch deze niet t.e betalen. De magazijnbediende ver kocht de buit vervolgens tegen „spotprij zen" door aan derden. In een aantal geval len hadden de verdachten bij hun bestel lingen valse namen opgegeven. Met. hel drietal stond ook nog een 41-ja rige man terecht wegens heling der ver duisterde goederen. De politierechter ver oordeelde de jongste der twee vrouwen tot een maand voorwaardelijk en 30 boete. De oudste kreeg, op grond van een onguns tig reclasseringsrapport drie maanden voorwaardelijk en 75 boete. De maga zijnbediende werd gestraft, met twee maanden voorwaardelijk en 50 boete; de heler kwam er met een boete van veer tig gulden van af. De officier had dezelfde straffen geëist, behalve voor de oudste vrouw tegen wie hij een maand voorwaar delijk gevorderd had. Officier en politie rechter zeiden, in vonnis en eis de om standigheid verdisconteerd te hebben, dat goederen van postorderbedrijven veelal te gemakkelijk kunnen worden betrokken. gering haar houding te wijzigen, of zijn er andere redenen in het spel? Het Is eigenaardig dat de rechter het beleid van de regering wijzigt, zei hij. Voetbaltoto Aangekondigd is een wijziging van de Loterijwet om een wettelijke ï'egeling van de voetbaltoto van de KNVB mogelijk te maken. Dat is een besluit van de minister raad. ..Heeft dat dus ook de instemming van de anti-revolutionaire ministers, die zich steeds tegen de voetbalpool hebben verzet?" vroeg de heer Berkhouwer. Hij was van mening dat door een behoorlijk opgezette voetbaltoto op sportgebied vele voorzieningen kunnen worden getroffen, die thans achterwege blijven. Vele ama teurclubs bestaan thans reeds bij de gratie van de voetbalpool. Nadat jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) vooral had gepleit voor verbete ring van de toestanden in het gevangenis wezen. werd de verdere behandeling van de begroting van Justitie geschorst tot dinsdag. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de Tweede Kamer een nota toegezonden over de uitbreiding der Haagse agglomeratie.- Daarin zegt hij, dat de regering, na overweging van alle omstandigheden tot de slotsom is geko men, dat een uitbreiding van ae Haagse agglomeratie naar het oosten op korte ter mijn noodzakelijk is en dat het plan „Wils- veen" daarvoor de beste oplossing vormt. Voor dit plan dienen de nodige bestuurlij ke voorzieningen te worden bevorderd. Wegens de beperkte ruimtelijke moge lijkheden in het gebied van de Haagse agglomeratie heeft, de Commissie Westen des Lands mede het oog gericht op de bei de andere onderdelen van de stedengroep, de stad Delft en de Leidse agglomeratie. De commissie stelt zich voor, dat Delft in de periode tot 1980 zou kunnen uitgroeien tot, rond 120.000 inwoners (thans 66.000) en Leiden tot rond 230.000 inwoners of later eventueel meer (thans 146.000). Hiertoe zou echter een belangrijk groter deel van de economische activiteiten en van de be volkingsaanwas zich naar de steden moe ten verplaatsen. Indien een dergelijke ont wikkeling zou slagen, zou dit uit een ruim telijk oogpunt welkom zijn. De regering kan zich niet verenigen met de gedachte om de bevolkingsgroei, die eigenlijk in de Haagse stedengroep zou moeten worden opgenomen, maar die daar geen plaats kan vinden, verspreid op te vangen in een aantal kleinere plaatsen, zoals Gouda, Bodegraven, en Woerden. Uiteraard zal de ontwikkeling niet buiten zulke plaatsen omgaan. Zij kunnen echter de groei van de agglomeratie niet over nemen. Dit zou ook uit een oogpunt van ruimtelijke ordening weinig wenselijk zijn. De algemene conclusie van de regering is dat er belangrijke overwegingen van ruimtelijke ontwikkeling ten gunste van het plan-Wilsveen pleiten. De minister van Binnenlandse Zaken heeft daarom de voorbereiding ter hand genomen van een wetsontwerp waarin de stichting en het bestuur van het nieuwe complex dat op den duur een afzonderlij ke gemeente zal moeten worden, voor de eerste periode in hoofdzaak zullen worden toevertrouwd aan een vertegenwoord;ging van de Haagse agglomeratie. Advertentie Toonaaangcvcnd in damesstoffen ruitjes voor kinderjurken in 30 modieuze kleuren 80 cm breed, per meter Gen. Cron.iëstraat 39 - Telefoon 56880 ƒ5.95 Advertentie KNITTAX KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 Tel. 11142 - Haarlem De Europese boerenorganisatie (de C.E.A.) houdt in samenwerking met de wereldlandbouworganisatie (de I.F.A.P.), een conferentie van zuiveldeskundigen uit Europa, welke woensdag is geopend en tot en met zaterdag in Cremona, in Italië wordt gehouden. Op deze vergadering worden de huidige moeilijkheden op de zuivelmarkt uitvoe rig besproken. Eveneens gaat men na, welke invloed de op 1 januari in werking tredende Europese Economische Gemeen schap op de precaire situatie op de boter markt zal kunnen uitoefenen. De dele gatie van de Nederlandse landbouworgani saties naar deze conferentie bestaat uit ir. J. B. Ritzema van Ikema (voorzitter), di recteur van de condensfabriek „Fries land" te Leeuwarden, drs. F. W. J. Kriel- laars van de Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond. dr. E. van der Wiel, directeur van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond en drs. J. Heerkens, directeur van de Zuid-Nederlandse Zuivelbond. Voor het secretariaat zijn hieraan toegevoegd ir. D. C. de Ridder en drs. N. Slot van het Landbouwschap. Advertentie Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van De Bruss-'se predikant P. Fagel heeft er blijkens een bericht van de Oecume nische Pressedienst zijn bezorgdheid over uitgesproken, dat wanneer de protestant se kerken niet gezamelijk een oplossing vinden voor de bestemming van het pro testants paviljoen op de Expodit door „een dierentuin in Amsterdam" zal wor den aangekocht die het tot. apenhuis wil inrichten. Het bleek bij navraag, dat het niet het Genootschap Artis is, dat interesse heeft in het paviljoen, maar het Dierenpark Wassenaar, welks directeur inderdaad verscheidene paviljoens op de Expo heeft onderzocht op hun bruikbaarheid voor dit park. Het bestaande apenhuis in deze diergaarde komt wel in aanmerking voor een nevenafdeling, maar dit is naar wij van de zijde der directie vernamen niet. de eerste wens. Men kon ons ook niet met zekerheid zeggen of het Protestantse Pa viljoen bij de gebouwen is, waar nog over onderhandeld wordt. Het zou beschamend voor de protestan ten over de hele wereld zijn, zo zei ds. Fa- gel, „wanneer zij het geld niet zouden kun nen opbrengen om het paviljoen ervoor te bewaren, dat het een apenhuis wordt". Het paviljoen heeft op 19 oktober even als de andere zijn deuren gesloten. Maar daarmee zijn de zorgen ervoor niet opge heven: de Latste bouwrekeningen zijn nog niet betaald. Er bestaan wel allerlei plannen voor de verdere bestemming van het paviljoen maar het neerhalen en op bouwen ervan op een andere plaats kost ongeveer 35.000 en de tijd is kort. Vóór 30 november moet het weg zijn. Het congres van de Algemene R.-K. Ambtenarenvereniging, dat in Amsterdam is gehouden, heeft critiek geoefend op de salarismaatregelen van de regering en ten dele ook op het beleid in deze van het hoofdbestuur. De voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot, heeft in een uitvoerige rede dit beleid verdedigd en verklaard, dat de ARKA niet. debet, was aan de heersende ontevredenheid. „Wij hebben alles uit het vuur gesleept, dat er uit te halen viel, maar we stonden in het georganiseerd overleg met. de rug tegen de muur en moesten er voor zwichten, dat er voor de lagere en middelbare ambtenaren niet een grotere verbetering te verkrijgen was". Uit de overlegsinstantie weglopen zou volgens hem een heel verkeerd effect ge had hebben. Bovendien wilde de ARKA niet „buiten spel" gezet worden. Een motie van de afdeling Amsterdam, waarin het. gezamenlijk optrekken van de diverse ambtenarenorganisaties was ge vraagd, werd ingetrokken. Twee andere moties werden met algemene stemmen aangenomen. In de eerste motie werd ern stige ontevredenheid betuigd over het uit blijven van salarismaatregelen ten behoeve van de lagere en middelbare ambtenaren; in de tweede werd diepgaande ongerust heid uitgesproken over het feit. dat het overleg nog niet. gereorganiseerd is. Advertentie De staking van ongeveer 70 Amsterdam se heiers is voor het bestuur der Landelij ke Federatie van Heiwerkers (waarin 75 pet. der heiers in ons land is georgani seerd) aanleiding geweest zijn standpunt ten opzichte van de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf nog eens uiteen te zetten. De voorzitter zei op een persconferentie, dat de bepalingen voor het heibedrijf in deze c.a.o. samengesteld zijn door ondeskundi- gen. De federatie is genegeerd bij het vast stellen van de c.a.o. Zij heeft daartegen geprotesteerd en ook tegen de algemeen verbindende verklaring haar bezwaren kenbaaar gemaakt bij de betrokken in stanties en al het mogelijke gedaan om tot overleg te komen. Op advies van de voor zitter van het College van Rijksbemidde laars had de federatie zich in september in verbinding gesteld met de onderteke naars van de c.a.o. (de uniebonden en de patroonsorganisatie) en er zou een confe rentie worden gehouden, die echter op het laatste moment, omdat de uniebonden zich terugtrokken, niet dooi ging. Voorheen waren er in het heibedrijf vrije tarieven, In Amsterdam was een on derlinge overeenkomst met de patroons en de tarieven werden op het werk bepaald. Gemeten tarieven zijn voor het heibedrijf volgens de voorzitter ondoenlijk. De fede ratie wil voor het noorden, waaronder Am sterdam valt, vrije tarieven zoals voor heen, en voor het zuiden, waartoe Rotter dam behoort, een premieregeling en vrije tarieven. ;v| cfi ge knjghaar ccn JunJjgi vers verT rwi I n r\. in i_i t. iji l£>CP. etuis met 6 poeders maar ook in jtlfjtic gUjSflPP SlEEK imet 6 rijs- MEENK'S POEDERS Poeders tegen hoofdt® diarrhee. influenza, rhc gevatte kou. periodiek jclpen! Er zijn Mcenk's fckiespijn. hoest, griep, Fiatiek. koortsigheid bij pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis mc™6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist Advertentie MET E5SO BENT U BETER UITI De Londense Daily Express meldt, dat een Britse uitgever, Peter Owen, een week voor Boris Pasternaks uitverkiezing voor de Nobelprijs voor litteratuur, in New York voor een prikje een nieuwe, nog niet gepubliceerde roman van deze Russische schrijver heeft verworven. „Het manus cript was al vertaald", zo deelde Owen aan de Express mee, „en het slingerde blijkbaar al lange tijd rond op het bureau van de Newyorkse uitgeversmaatschap pij, waar het mij toevallig in handen- kwam. Ik las een paar bladzijden en be sloot het aan te kopen, als het niet te duur zou zijn. Voor ongeveer zeshonderd gulden verwierf ik alle rechten. Een paar dagen later kwam het bericht, dat Pasternak be kroond was met de Nobelprijs. Ik heb dus een zeldzaam buitenkansje gehad, want het staat wel vast, dat iedereen nu ook de ze nieuwe roman van Pasternak zal willen lezen". (Van onze Ka.m.erverslaggever) Bij de replieken in de Tweede Kamer op de beschouwingen over de begroting van Binnenlandse Zaken zijn gisteren twee nieuwe moties ingediend. De heer Fran sen (P.v.d.A.) kwam met een motie, waarin de regering wordt uitgenodigd de huidige regeling van de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten met een jaar te verlengen, opdat er geen periode van rechteloosheid voor de gemeenten ont staat. De meerderheid van de Kamer is het met deze motie eens. De tweede motie kwam van de heer Blom (P.v.d.A.), waarin van minister Struijcken wordt gevraagd zijn medewer king te verlenen aan voortzetting van het overleg over de salariëring van de ambte naren. De minister had dit reeds toegezegd en daarom werd de motie overbodig ge noemd. Maar definitief heeft de Kamer er zich niet over uitgesproken. Dinsdag wordt over de moties gestemd. Woensdag had de heer Smallenbroek A.R.), mede namens de heren Beernink (C.H.U.) en Ritmeester (V.V.D.) een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de stichting van een ontwikkelingsfonds ten gunste van arme gemeenten in gebie den met veel werklozen, welke gemeenten voorzieningen moeten treffen voor in dustrialisatie. Dat ontwikkelingsfonds vond gisteren ook de heer Fransen (P.v.d.A.) een goed idee en hij was bereid de motie, die hij dinsdagavond reeds had ingediend, daarbij aan te passen. Volgens zijn ge wijzigde motie wenst hij royalere uit keringen uit het Gemeentefonds aan ge meenten in probleemgebieden, zolang daar voor geen andere regeling is getroffen. Met de aldus gewijzigde motie was op zijn beurt de heer Smallenbroek (A.R.) bereid in te stemmen. Het ziet er naar uit dat beide moties worden aangenomen als er dinsdag over wordt gestemd- De heiers hebben altijd 50 tot 100 pet. meer verdiend dan de andeie bouwvakar beiders omdat ook hun „slijtage" groter is, het werk een groter risico met zich mee brengt, en er meer werkloosheid is. De nieuwe regeling betekent volgens de voorzitter een loonsverlaging van 25 tot 50 gulden per week. Voor de bouwvakvakan tie werd bij de drie in het conflict betrok ken patroons te Amsterdam 120 gulden netto en daarna 78,24 gulden bruto ver diend. Daarbij kon soms 15 pet. bijver diend worden. De Nederlandse Vereniging van Werkgevers in het Heibedrijf wil ech ter, aldus de voorzitter, geen oplossing van het conflict. De laatste weken voor de staking in Am sterdam begon kreeg een ploeg een ongel dig ontslagbewijs, waardoor de heiers ver stoken bleven van de werkloosheidsuitke ring en andere sociale voorzieningen. R.A.I. nog „onbesmet" Toen gisteren in Amsterdam de eerste paal voor het nieuwe R.A.I.-gebouw werd geslagen vroeg men zich af hoe het nu verder zal gaan met het heien van de 1200 palen, die de fundering voor het gebouw zullen vormen. In een vergadering van de heiers in Amsterdam is besloten het heiwerk voor het nieuwe R.A.I.-gebouw voorlopig „on besmet" te verklaren. Voorts werd in de ze vergadering besloten, dat een of twee der twintig stakende Amsterdamse heiers, die krachtens een vonnis van de president van de rechtbank maandag morgen het. werk hadden moeten hervat ten, doch dit weigerden, van het vonnis in beroep zullen gaan bij het gerechtshof. Op het niet nakomen van het bevel tot werk hervatting had de president een dwang som van 25 gulden per dag gesteld. Minister ir. H. B. J. Witte heeft een com missie ingesteld die hem voorstellen moet doen omtrent maatregelen die zouden kun nen bijdragen tot versterking van de zelf standigheid van de woningbouwcorpora ties ten opzichte van de overheid en tot bevordering van de eigen verantwoorde lijkheid van deze corporaties. Tot voorzitter van de commissie is be noemd prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam NEW YORK (Reuter) De Metropoll- tan Opera te New York heeft meegedeeld, dat zij haar contract met de beroemde Italiaanse sopraan Maria Ca lias heeft ge annuleerd. omdat de zangeres geweigerd had, zich aan de overeenkomst te houden. Op verzoek van de zangeres was vorig jaar bij het opmaken van het contract voor dit seizoen een lijsi opgesteld van de opera's waarin zij zou zingen. Vorige week had zij plotseling laten weten dat zij niet in „La Traviata" wilde optreden, één van de opera's die in de overeenkomst was genoemd. De opera verzocht haar toen, in „Lucia di Lammermoor" te zingen, het geen zij eveneens weigerde. Daarop werd haar contract geannuleerd. Haar plaats zal nu worden ingenomen door de uit We nen afkomstige sopraan Leonie R.vsanek. De directeur van de Metropolitan Opera Rudolf Bing. zei dat hij niet tegenstaande het feit dat Maria Callas een prachtige stem heeft, verheugd was dat de overeen komst was opgezegd. Toen Maria Callas in februari van dit jaar in New York in „La Traviata" zong, hadden verscheidene recensenten critiek op haar vertolking. Het is niet de eerste keer dat. de zangeres moeilijkheden maakt. Vorig jaar zegden de opera's van Wenen en San Francisco hun contracten met. haar op. In januari van dit. jaar weigerde zij op een galavoor stelling in Rome die o.a. door president Gronchi van Italië werd bijgewoond, na de eerste acte verder te zingen. Ook heeft zij een conflict met het Scala van Milaan. Advertentie 'n klasse apart! Voor 2 Neveda wikkels 6 leuke borduurkoartjes. Neveda, Rokin 118, Amsterdam Een koster van de Gereformeerde kerk in Loosduinen heeft onlangs aangifte ge daan mishandeld te zijn door de waar nemend wachtcommandant van een po litiebureau in zijn gemeente. De man was meegenomen naar het bureau omdat hij geweigerd had zijn auto te verplaatsen. Volgens de schriftelijke aanklacht van de koster had de waarnemend wachtcom mandant, de hoofdagent V., hem twee stompen in het gelaat gegeven en hem de tanden door zijn onderlip geslagen. Bij onderzoek bleek, dat deze klacht niet houdbaar was. De koster werd ge dagvaard door de Haagse rechtbank we gens het doen van een valse aanklacht. De man was zelf niet ter zitting versche nen, doch twee politie-getuigen die bij het verhoor aanwezig geweest waren ver klaarden, niets van mishandeling te heb ben gezien. Wel gaven zij toe dat de koster, toen hij wilde weglopen, hard handig op een stoel was gezet. De een gaf toe, bloed op het gezicht van de koster te hebben gezien doch hij wist niet hoe het daar gekomen was. Een van de getuigen gaf wel toe dat de hoofdagent V. „bekend staat als iemand die nogal eens heftig is". Verder bleek dat de koster bij het ver laten van het bureau zijn excuses had aangeboden, hoewel hij zich naar hij verklaard had van geen kwaad bewust was geweest. De officier achtte het doen van een valse aanklacht bewezen en eiste een geldboete van f 250,of 50 dagen. Uitspraak 20 november. Advertentie <T||I» ""SSETTES^ R28h Verkrijgbaar bij Barteljoriutraat 1 Haarlem - Telefoon 15131 Zoals gemeld is, heeft het P.v.d.A.- Tweede Kamerlid E. A. Vermeer onlangs aan de minister van Justitie vragen ge steld betreffende het spreekverbod aan twee officieren van het Algerijnse bevrij dingsfront. Minister Samkalden heeft nu het vol gende geantwoord: Twee vertegenwoordigers van het z.g. Algerijnse bevrijdingsfront zijn voor nemens geweest, op door de studenten vereniging „Politeia" in Delft en Amster dam belegde, ook voor buitenstaanders toegankelijke vergaderingen over dat be vrijdingsfront te spreken en dienaangaan de persconferenties te houden. Zoals de minister herhaalde malen laatstelijk in zijn Memorie van Antwoord inzake de rijksbegroting 1958 heeft medegedeeld, gaat de regering het bedrij ven van ongewenste politieke activiteit door vreemdelingen in ons land tegen. Het ontwikkelen van zulke activiteiten op Nederlands gebied door een politieke or ganisatie als het Algerijnse bevrijdings front een organisatie, die op het grond gebied van een bevriende mogendheid op grote schaal geweldplegingen heeft uit gevoerd acht de regering niet toelaat baar. Daarom heeft zij aan de beide vertegen woordigers van het bevrijdingsfront geen verblijf hier te lande voor het door hen beoogde doel toegestaan. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is ingesteld een commissie, die hem op zijn verzoek zal adviseren met betrek king tot de normen welke dienen te gel den voor de subsidiering van rijkswege van het volksontwikkelingswerk, voor zo ver daarvoor niet. reeds subsidieregelin gen gelden. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: E. A. Schüttenhelm, te 's-Gravenhage; tot lid en ondervoorzitter: M. W. Heslinga, te 's-Gravenhage; tot lid: H. J. Jonker te Hilversum; J. Kassies te Amsterdam; Th. J. Loerakker te Utrecht, W. K. G. C. van Meggelen te Barendrecht dr. P. H. Schroder, te Haarlem, B. J. Ver hoeven te Arnhem, J. C. Wilmans te Mep- pel en mr. H. J. Zeevalking te Utrecht Tot secretaris is aangewezen H. A. A, Leijendekker de 's-Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15