DAGRAVIT TOTAAL Joegoslaven liepen eruit in Oost-Berlijn en Sofia Verkiezingscampagne in Frankrijk begonnen Mr. Schürmann: "Waar blijven beloofde vrije verkiezingen?" ïïtii1 öf bprÏFbpn Hjh Politieke verdeeldheid blijkt groter te zijn dan ooit tevoren De Gaulle decoreerde Sir Winston Churchill t l f Vitaminen èn mineralen hebt u nodig! in één dragee! <~Praatótoel UaKdió Van dag tot dag Politiek getij GARAGE DEN HOUT NA CRITIEK OP TITO Nederlander vermoord in Frankrijk Weerzien na veertien jaar waarin de wonden heelden ...en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak KOREA IN POLITIEKE COMMISSIE Straat kwam omhoog voor station Santpoort-Noord p de 100 jaar geleden VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 J jy.y.ül V. - De overwinning van de democratische partij bij de verkiezingen in Amerika wordt, in Engelse Conservatieve kringen opgevat als een ernstige waarschuwing. De Engelse Conservatieven zien het ge vaar van een nederlaag tegen hun Labour- legenstanders bij de volgende verkiezin gen, die waarschijnlijk in de loop van 1959 zullen worden gehouden, als een reële mogelijkheid opdoemen, nu de omstandig heden in Engeland sterk zijn gaan lijken op die, welke in Amerika de stoot tot het Democratische echec gegeven hebben: werkloosheid en economische crisis. Wel iswaar is de Engelse werkloosheid tot dus ver niet zo opvallend groot als die in Ame rika, doch zelfs in regeringskringen is men eiwan overtuigd dat zij nog zal stijgen en al rekent men erop dat het dieptepunt on geveer in het begin van volgend jaar zal zijn bereikt, toch zal een eventuele omme keer zich dan zo traag voltrekken dat deze weinig of geen invloed zal kunnen hebben op de keuze van de kiezer. De regering Macmillan spant zich tot het uiterste in, nieuwe werkgelegenheid te scheppen en de kooplust te stimuleren, doch Labour heeft daartegenover een ge makkelijk argument tot demagogische cri- tiek, door de vrije economie de schuld te geven van de crisis en het strenge dirigis me als redding aan te prijzen. Toch lijkt het erop, dat ook Labour op deze wijze niet de volledige sympathie dei- kiezers zal kunnen winnen. Een herstel van de na-oorlogse geleide economie met al zijn ongemakken en strafmaatregelen lokt de Brit immers niet sterk aan. De conclusie zal moeten zijn, dat de derde Britse partij, die der Liberalen, op nieuw een grote kans op de zege krijgt door dit politieke vacuum, een vacuum dat ook in Amerika bestond doch daar niet werd opgevuld door een populaire derde partij. Het is echter de vraag of de Britse Libe ralen in staat zullen zijn de teleurgestelden op te vangen. Het ontbreken van de even redige vertegenwoordiging in het Britse kiesstelsel is in deze omstandigheden een zware handicap voor de kleine Liberale partij, die de laatste jaren bij elke verkie zing met slechts een handvol zetels is af gescheept. Advertentie tlw veiligheid eist: volle aandacht voor het besturen van uw wagen. De RENAULT TRANSFLUIDE vraagt alleen maar sturen en gasgeven en is daardoor voor u de meest veilige wagen. Probeert u deze wagen eens. Het kost u niets en verplicht u tot niets. Tel. 12138 en 15056 BERLIJN, (UPI) De Joegoslavische ambassadeur in Oost-Duitsland, Dimi- trije Vosnjak, heeft woensdagavond op de monstratieve wijze een grote communisti sche bijeenkomst verlaten, toen premier Grotewohl"daar verklaarde, dat de Joego slavische communisten „de rechte weg van het socialisme" hadden verlaten. Het incident deed zich voor in het Friedrich- Stadpalast. Zodra Grotewohl zijn critiek had geuit, stonden Vosnjak en een ambas saderaad op, gingen voorbij aan de Rus sische ambassadeur N. Pervukhin en ver lieten de zaal. Aldus meldt het Westber- lijnse „Informatiebureau West". Grotewohl zei verder, dat het onmoge lijk is, dat een communistisch land neu traal blijft in het „politieke niemandsland tussen Oost en West". De Joegoslaven heb ben geprobeerd een splitsing te veroorza ken in de familie van socialistische landen aldus de Oostduitse premier. BELGRADO, (Reuter) De Joegosla vische ambassadeur te Sofia, Jovanovic, heeft donderdagavond een bijeenkomst van de Bulgaarse communistische partij verlaten uit protest tegen anti-Joegoslavi- sche uitlatingen van mevrouw Tsola Dra- gojtsjewa, lid van het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij en voorzitster van de commissie voor vriend schap tussen de Sovjet-Unie en Bulgarije. Dit werd gemeld door het officiële Joego slavische persbureau, Tanjug. De bijeenkomst te Sofia werd gehouden ter gelegenheid van de 41ste verjaardag van de Russische oktoberrevolutie. Oprecht MOSKOU, (AFP) De nieuwe Joego slavische ambassadeur in Moskou, Lazar Moisov, heeft zijn geloofsbrieven overhan digd aan president Vorosjilov van de Sov jet-Unie. De president verklaarde bij deze gelegenheid, dat het Russische volk „op rechte vriendschap" voor Joegoslavië koestert. Moisov verklaarde volgens „Tass", dat zijn land oprecht een aanhou dende verbetering van de wederzijdse be trekkingen wenst. In Frankrijk is nabij Montbard in het Bourgondisch Kanaal het stoffelijk over schot gevonden van de 59-jarige handels reiziger J. P. uit Den Haag. De medicus, die de lijkschouwing heeft verricht, con stateerde sporen van geweld, onder ande re messteken in de hartstreek. Het par ket van Dijon stelt een onderzoek in. Woensdagmiddag had men de heer P. het laatste gezien in een café te Montbard. (Van onze correspondent in Parijs) De verkiezingsbordenclie na liet refe rendum van eind september nog maar nauwelijks waren schoongekrabt, zijn opnieuw geïnstalleerd op hun oude plaatsen bij de stembureaus. Men heeft er inderhaast nog een aantal bij moeten timmeren, want nog nooit zijn de par tijen zo talrijk op het appèl verschenen als thans bij deze eerste Kamerverkiezin gen voor de nieuwe vijfde republiek, waarvan men juist gehoopt had. dat haar grondwet een iets overzichtelijker poli tiek beeld en een iets doeltreffender poli tieke organisatie mogelijk zou maken. Het geval heeft zich zelfs voorgedaan dat twee minuten voor het sluitingsuur der aanmeldingen van kandidaten, in de nacht voor 1 november, met snelle tred een onbekend heer op het ministerie van Binnenlandse Zaken verscheen, die zich bekend maakte als de nationale leider van nóg weer een nieuwe politieke partij. Men is de tel al lang kwijtgeraakt en de verschillen tussen al dié* partijen en be wegingen zijn, over het algemeen, al even moeilijk aan te geven. Wanneer er in Frankrijk een communistische, een socialistische, eventueel een rooms- katholieke, een liberale of radicale, èn een conservatieve of onafhankelijke partij zou zijn, dan ware de kans misschien niet geheel uitgesloten geweest, dat het parlementaire spel na de verkiezingen met een minimum aan loyaliteit tussen regeringsmeerderheid en oppositie ge speeld kon worden. Men is van dat (redelijke) ideaal verder dan ooit ver wijderd. Er zijn bijna drieduizend kan didaten voor vierhonderden vijf zetels ingeschreven. En, wat erger is. in die wedloop zullen de kiezers meestal pas veel later te weten komen, tot welke politieke stal het paard waarop zij heb ben gewed, precies behoort Bij de start is de eerlijkheid al zoek, en die omstandigheid belooft weinig goeds voor de verdere gang van zaken en de verbetering der politieke zeden onder de vijfde republiek. De grote troef heet na tuurlijk: Charles de Gaulle. Iedereen is tegenwoordig gaullist. Het is daarom de kunst zich zo gunstig mogelijk in de poli tieke stroom te plaatsen, teneinde ook persoonlijk profijt te kunnen trekken uit de uitzonderlijke populariteit van De Gaulle, die niettemin beloofde de partijen naar een ongevaarlijke plaats te zullen terugdringen. De generaal had die exploi tatie van zijn prestige voorzien, en daar om verbood hij iedere kandidaat en elke partij zich op hem persoonlijk te beroe pen. Zelfs het adjectief „gaullistisch" duldt hij in geen enkel verkiezingspro gram. De Gaulle wenst zich officieel bo ven, of tenminste buiten, de politieke par tijtwisten te houden, om zijn positie als hoogste arbiter te kunnen beveiligen. Om diezelfde reden laat hij ook nog altijd zo weinig mogelijk over zijn politieke bedoe lingen en plannen los. De Gaulle voor en na Een staatshoofd dat, een actieve rol als scheidsrechter zou kunnen spelen. is geen overbodige luxe in Frankrijk's poli tieke pierenbak. Anderzijds heeft De Gaulle door dit streven de mogelijkheid bevorderd dat de kandidaten zich van bij na uiterst links tot uiterst rechts, ondanks zijn verbod, tóch als de ware vertolkers van zijn occulte politieke bedoelingen po gen uit te geven. Er is een partij van link se gaullisten die veel progressiever is dan de officiële S.F.I.O., de socialistische par tij van Mollet. Mollet zelf hoopt zeker óók. en vermoedelijk met recht, de vruchten aan stemmen te kunnen plukken van zijn bekering in de mei-dagen tot de beginse len van De Gaulle. Er is een gaullistische eenheidspartij waarin, met pijn en veel rumoer, een drie of vier verschillende „vernieuwingsbewegingen" werden op gelost. De rooms katholieke M.R.P. geeft niet minder hoog op van haar onwankel bare trouw aan de generaal. En de rechtse onafhankelijken of conservatie ven trachten tenslotte, ofschoon met steeds duidelijker moeite, de generaal eveneens als hun ware geestelijke voor man voor te stellen en uit te buiten. Zelfs de communisten zijn er niet helemaal vies van te pogen nog een korreltje van het gaullistische graan mee te pikken, door erop te wijzen dat de generaal met zijn nieuwe politiek in Algerije de weg is inge slagen, die zij altijd hadden aanbevolen. Uitslag ongewis Onder deze ietwat verwarrende om standigheden is het nóg gevaaarlijker dan ooit tevoren al een worp naar de uiteinde lijke uitslag te doen. In elk geval zal De Gaulle zich onder alle omstandigheden als de werkelijke overwinnar mogen beschou wen. En een voorspelling moet wel te wis selvalliger zijn, waar het nieuwe arrondis sementsstelsel hoogst waarschijnlijk tot een volslagen doorbraak der politieke krachtsverhoudingen zal leiden. Zeker is slechts dat de communisten ge vierendeeld, zo niet gedecimeerd, zullen worden. Van hun kleine tweehonderd ze tels zullen ze er in de nieuwe kamer niet meer dan een veertig tot. vijftig terugvin den. En tenslotte is het ook bekend dat De Gaulle zelf hoopt dat. er in hel. parlemen taire centrum een blok gevormd zal kun nen worden van persoonlijke en betrouw bare aanhangers, die ook in de regering een sleutelpositie zullen bezetten. Op die wijze zou hij middels zijn aan hangers, of stromannen, in de boezem der kabinetten der vijfde republiek toch nog zo veel invloed kunnen behouden dat hij in het Elysée, als politiek arbiter, ten minste niet bij dag en nacht en ontij van wege latente crisisspanningen zal behoe ven te worden gederangeerd. Helaas, voor hem en voor Frankrijk leveren de eerste politieke ervaringen en experimenten met de grondwet der vijfde republiek weinig hoopvolle symptomen op, zodat gevreesd moet worden dat de generaal later, als president der republiek, geen zorge- en wolkeloos bestaan zal kunnen leiden. (UPI) De Gaulle heeft aan de minis ters uit zijn regering verboden een cam pagne te voeren in andere kiesdistricten dan hun eigen. Het verbod van De Gaulle heeft consternatie teweeggebracht onder de, naar schatting drieduizend kandida ten, die zich voor de parlements-verkie- zingen van 23 en 30 november hebben la ten inschrijven. De minister van Voorlichting, Jacques Soustelle, die van plan was een rondreis door Algerije te maken om de kandidaten van zijn unie voor een nieuwe republiek (U.N.R.) te steunen, heeft zijn voorberei dingen voor die reis gestaakt. Hij staat kandidaat in Lyon. Pogingen om tot overeenstemming te ko men over gezamenlijke kandidaten in de 465 kiesdistrikten van Frankrijk zijn mis lukt op een bijeenkomst tussen leiders van de rechtse onafhankelijken, de U.N.R., het republikeinse centrum (van de oud-minis ters Lafay en Morice) en de M.R.P. van oud-premier Bidault. Desondanks gelooft men, dat de conservatieve partijen bij de verkiezingen zullen winnen. In de verwachting van een linkse neder laag zijn 35 banken van links en van het linkse centrum in de half-cirkelvormige zittingszaal van de Nationale Vergadering weggehaald. De nieuwe kamer zal een be hoorlijk aantal leden minder tellen. (Van onze correspondent in Parijs) Van Winston Churchill stamt het woord dat het Lotharingse kruis, waaronder generaal Charles de Gaulle tijdens de laatste oorlog zijn actie ter bevrijding van Frankrijk voerde, de zwaarste last was, die hij ooit te torsen had gehad. Het is dan ook geen geheim meer, dat het tus sen de voormalige Britse premier en de eenzame Franse generaal in Londen lang niet altijd heeft, geboterd, al was Chur chill dan ook de man, die De Gaulle als leider der Vrije Fransen in het zadel hielp. Het heeft veertien jaar geduurd aleer de wonden, die in het heetst van de strijd in beider gevoelens van eigenwaarde ge slagen wai'en, voldoende bleken te zijn geheeld om De Gaulle in staat te stellen de Franse erkentelijkheid voor Chur chill's steun in het openbaar en officieel tot uitdrukking te brengen. Op het terras van het Palais Matignon, de Franse re geringszetel, heeft De Gaulle zijn oude strijdmakker gisteren het vrijheidskruis op de borst gespeld, het kruis waaronder de 83-jarige staatsman nu wel niet meer bezwijken zal. In de afgelopen veertien jaren hadden de generaal en Sir Winston elkander niet ontmoet en de emotie van dit weerzien was op beider gezichten te lezen. De gene raal in uniform en Churchill in jacquet en gestreepte pantalon drukten, na eerst de erewacht geïnspecteerd te hebben, el kander langdurig de hand. Daarna ont ving „de oude leeuw" de eretekenen, die slechts president Eisenhower en de Ma rokkaanse koning als buitenlanders en staatshoofden werden uitgereikt. Chur chill bedankte in het. Engels voor de hoge onderscheiding, waardoor hij nu met ruim zeshonderd Fransen tot „compagnon der bevrijding" is benoemd, terwijl zijn nog krachtige stem van ontroering enige ma len oversloeg. Sir Winston sprak over de heroïeke dagen van de gemeenschappe lijke strijd tegen de onderdrukker en hij maakte ook nog een toespeling op de moeilijkheden, die nu weer tussen Frank rijk en Groot-Brittannië gerezen zijn en waarvoor de ministers van Buitenlandse Zaken der beide landen in Londen nog maals en weer tevergeefs hebben gepoogd een oplossing te vinden. Toen lichtte de generaal zijn kepi en boog zich over Chur chill, die ruim een hoofd kleiner is, heen om hem de traditionele accolade op beide wangen te geven. Vervolgens speldde De Gaulle hem de medaille op. zeggende: „Sir Winston Chur chill, wij erkennen u als onze makker voor de bevrijding van Frankrijk in eer en door zegepraal". Advertentie NEW YORK (Reuter) Mr. C. W. A. Schürmann permanent vertegenwoordi ger van Nederland bij de UNO, heeft don derdag in de politieke commissie van de UNO verklaard, dat men de strijdkrach ten van de volkerenorganisatie in Korea niet volledig kan terugtrekken voordat de voorwaarden voor een permanente rege ling vervuld zijn. De politieke commissie moet zich uitspreken over een ontwerpre solutie, die onder meer door Nederland wordt, gesteund. Hierin verklaart de UNO, dat zij vastbesloten is een onafhankelijk, democratisch en verenigd Korea onder een representatieve regering in het leven te roepen en wordt er bij de communis tische autoriteiten op aangedrongen in te stemmen met vrije verkiezingen in Korea. Mr. C. W. A. Schürmann wees er in een korte rede op, dat uit het rapport van de UNO-commissie voor Korea blijkt, dat de economische ontwikkeling van de repu bliek Korea nog steeds belemmerd wordt door de verdeeldheid van het land en de noodzaak om veel geld uit te geven voor de defensie. In het begin van het jaar scheen nieuwe hoop voor de toekomst van Korea gerechtvaardigd, aldus mr. Schür mann. Toen maakten de communistische autoriteiten namelijk bekend, dat zij de communistisch-Chinese troepen uit Korea zouden terugtrekken en spraken zij zich uit voor vrije verkiezingen in geheel Ko rea. Maar de starre houding van de com- Advertentie Dagravit Totaal 15 is de énige dragee, die 12 vitaminen plusdedrie onmisbare mineralen - kalk, fosfor en ijzer - bevat. Daardoor is Dagravit Totaal 15 een voortreffelijke aanvul ling van het dagelijkse voedsel. Voor uw hele gezin! DAGRA N.V. DIEMEN Gezinsver- pakkingen SCO en i dragees. Belangrijk voordeliger munisten bleek weldra uit de uitwisseling van nota's tussen communistisch China en Groot-Brittannië, dat optrad namens de landen, die troepen enzovoort hebben ge leverd voor de strijdkrachten van de UNO in Korea, aldus mr. Schürmann. De communisten hebben nooit duidelijk gemaakt hoe zij het principe van de vrije verkiezingen interpreteren, zo vervolgde hij. Hij wees daarna op de aanval van de Russische vertegenwoordiger Zorin op het verslag van de commissie voor Korea en merkte in dit verband op dat deze aanval „plichtmatig herhaald is door vertegen woordigers van deze school, die zich toe legt op het verdraaien van verklaringen. „Wij weten heel goed waar wij de bron nen van agressie moeten zoeken als wij dé ongelukkige naoorlogse geschiedenis bestuderen." aldus mr. Schürmann. Uitdaging (UPI) Een afgevaardigde van Zuid- Korea in de politieke commissie van de UNO, Jou Tsjang Jang, heeft de Noord- koreaanse en Chinese communisten don derdag uitgedaagd het bewijs te leveren dat de Chinese „vrijwilligers" Noord-Ko- rea hebben verlaten door een inspectie commissie van de UNO toe te laten. Hij deed dit tijdens het Korea-debat in de po litieke commissie, waarin Rusland woens dag reeds terugtrekking der UNO-troepen uit Zuid-Korea eiste en Amerika aankon digde. dat dit niet zal gebeuren, voordat Korea nerenigd is door middel van vrije algemene verkiezingen. Contributie (Reuter) Frankrijk, Indonesië en Ja pan hebben donderdag in de begrotings commissie van de UNO geklaagd, dat zij voor de komende drie jaren te hoog zijn aangeslagen wat hun bijdrage tot de on kosten van de volkerenorganisatie betreft De Fransman André Ganem had be zwaar tegen de verhoging van de Franse bijdrage van 5,56 tot 6,40 percent van de totale begroting. Hij vond het niet billijk dat de verhoging van de produktie in de Sovjet-Unie niet weerspiegeld werd in de aanbeveling van de commissie. Tosjio Oe- rabe van Japan zei dat in zijn land de in druk was gewekt dat „er ergens een on rechtvaardigheid was begaan", nu de Ja panse bijdrage was verhoogd. De Indone siër Kwee Dj ie Hoo was van oordeel dat de verlaging van de Indonesische bijdrage van 0,50 tot 0.47 percent niet de feitelijke situatie van zijn land weerspiegelde. Breuk in waterleiding Tot hun grote verbazing zagen enige in woners van Santpoort donderdagavond omstreeks kwart over zeven een deel van de bestrating voor het station Santpoort- Noord plotseling omhoog komen. Even later spoot er water uit de straat, Bij on derzoek bleek, dat er een loden buis van de waterleiding was gesprongen. Personeel van het waterleidingbedrijf zorgde er de zelfde avond nog voor, dat de gesprongen buis door een nieuw exemplaar werd ver vangen. „In de blijde Daar zijn we dus nu weer in met z?n allen: „In de blijde!'' Ik heb dat van mijn buurtjes. Als hei mevrouwtje een volgende robbedoes tegemoet ziet, zegt ze dat: „Ik ben in de blijde!" Daar hoort dan wel „ver wachting" achter, doch om, de een of an dere duistere reden wordt dat woord weg gelaten. Dat schijnt iets m,et een ietwat achter-affe preutsheid te maken te hebben. Maar goed. Ik heb die unvollendete expressie tot de mijne gemaakt, doordat ik gisteren plots tot de ontdekking kwam dat wij dat allemaal ook zijn, ook. „In de blijde". Voor ons dan in de feestelijke verwachting van de goede Sint. Ik kwam daar zo achter door een opmerking van een collega-op-leeftijd, die, toen ik met hem over een bepaald boek sprak, zei: „Chut, dat kon ik wel es op m'n verlanglijstje zetten voor de senike- laas!" Het feest lichtte toen ineens in me op. De avond der vriendelijke verrassingen ligt wederom in het nabije verschiet. Bij mij staat ieder jaar op de verlanglijst één wens: „Een overhemd". En dan niet zo een van de „shirtmaker", ik bedoel dat je vrouw bij het openen van het pakje al tegen je zegt: „Ik heb maar een leuke lap voor een hemd voje ge kocht!" Néé, een hemd kant en klaar uit de winkel. Da's één en dl verrassing. Onder m'n vrouws verzuchting van: „Laat 'em maar!" berg ik het die avond in de kast en veel later, op een ochtend dat je zo tegen jezelf zegt: „Wal zal ik nou es gaan doen?" flitst er ineens iets door je brein van: dat het hemd van senikelaas er nog ligt. Het is verpakt in een zak van cellofaan. Daar begint het mee; er zit geen in- en uitgang aan. Het zit op de een of andere vernuftige manier dicht gegoten; en waar je geestelijk nog wat in de achtergebleven gebieden toeft, ga je trG.chten die zak open te scheuren. Dat probeer je dan van boven, van onderen en links-en-rechts-op-zij, doch tevergeefsHet tikje kalk in je aderen heeft je, buiten je medeweten, kalmte ge schonken, dus zonder één zuchtje leg je het pakket op je lits-jumeau en je gaat op zoek naar een schaar. Je weet dat er vier van die instrumenten, in allerlei praktische vormen, aanwezig moeten zijn, maar je vindt er niet één. Als een te veel gekapit teld kind ga je naar „moeder", die in de keuken bezig is de ontbijtboel weg te was sen. Na één greep, ergens, stopt ze je het begeerde instrument in je handen, met de vermaning: Als je maar geen rommel maakt!" Dan begint de operatie. De zak wordt opengeknipt, het hemd ligt maagdelijk voor je op je knieën. Dan kom.en de spel den, verborgen op de gekste plaatsen. Stuk voor stuk ga je ze verwijderen, ijzig kalm in een ruisende stilte, als een chirur gisch ingrijpen. Enorm knap zoals de kleine stalen staafjes zijn aangebracht. „Wat een vak", denk je. „Onbetaalbaar. Er moeten stellig mensen bestaan die daar hun boter ham, mee financieren". Twee, drie maal denk je, dat je ze er allemaal uit hebt. Voorzichtig trek je aan de stof. Néé, nóg éénEn daar. Ja! Eindelijk ben je er, denk je. Dan voel.je nog iets hards. Het houdt niet op met de verrassingen. Een stuk bordpapier onder het front- Voor zichtig verwijderen maar. Nu keurig' de gouden knopen „die zijn nog van opa" de manchetten, waarna de bijna vergeten sinterklaasverrassing in een koele streling om de reeds bedaagde botten glijdt. Nog even, als je jezelf de das wilt omdoen, iets hardsJa! Onder het halsboord, een stuk bordpapier. Na een dik half uur is de operatie ge lukt en kan je je op de roep van „koffie!" naar de zitkamer begeven, waar je han denwrijvend verschijnt. Daar is dan de geur uit de tuinen van het sprookjesachtige, verre Brazilië. Vaders makkelijke stoel breidt nodend z\)n mollige armen uit. Ik vlei m.e neer. Dan.een kréêfj „Wat heb je nou? Een scheut?" schrikt m'n vrouw op. „Nee" zeg ik Die zat er nog. De laatste hoop ik". „Jakkes. Wat nou?" „Een speld!" Zo ging het ieder jaar, en dit jaar zal het weer zo zijn. Ik ben er zeker van. Jan van Ees Advertentie mm* WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr. 74-84 250 modelkamers Geopend: 8-l2.3Öen I4- I8u. Dinsdag 8-I3 u. Uit de Opregte Donderdagsche Haarlemsphe Courant van 4 November 1858 BIJ DE Tweede Kamer zijn van Re geringswege ingediend drie ontwerpen betreffende de afschaffing van de sla vernij in de West-Indische bezittingen. Het doel dezer ontwerpen is het behoud van de bestaande toestand, voor zover dit vereenigbaar is met de wil van meesters en slaven, en het daarstellen van een staat van zaken, onder welke de vrijgemaakte slaven als vrijwillige arbeiders kunnen blijven op de plantagiën aan welke zij door geboorte en gewoonte gehecht zijn.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3