Hoela-hoep-wedstrijden in Haarlem-Noord ^Brieven aan de redactie Export van bloembollen ieder jaar eenzijdiger Duitsland is grootste afnemer Slotavond van het zangfestival der Velser gemeenschap 8-11-*63 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 W. VOET ZONEN Geschil over ontslag bij werkplaats tot herstel van antieke textiel Bazaar K.W.F.-Heemstede Feest van Sint Maarten in Oud-Sehoten Haarlemse politierechter politieman uit UIT STAD EN STREEK Wereldfederalisten op 17 november in Haarlem bijeen Prins Bernhard op jacht Zeepost BREI WOL ujojjajna Burgerlijke stand van Haarlem Vier doden in het verkeer Vier fluitisten in „De Waag" Auto op parkeerplaats vrij ernstig beschadigd „De Spaarneghesellen" treden op in Spaarndam Vingers van timmerman door machine afgerukt (Van onze medewerker voor bloembollencultuur Het Bedrijfschap voor de Bloembollen - handel heeft de cijfers over de export van bloembollen in de periode van 1 juli tot 3 november bekend gemaakt. Hieruit blijkt, dat Duitsland de grootste afnemer van bloembollen is. Op de voet volgt Engeland. De Verenigde Staten van Amerika zijn afgezakt naar de derde plaats. Het kocht ongeveer een miljoen kilogram bloembollen minder dan vorig jaar. Door deze ontwik keling wordt de bloembollenexport ieder jaar eenzijdiger. Dat neemt niet weg, dat men toch verheugd mag zijn over een op brengst van 157 miljoen gulden van nog nog geen vijfduizend hectaren. De export bedroeg iets meer dan vijftig miljoen kilogram. De opbrengst steeg van 153.394.355 naar 157.326.640. Deze stij ging komt hoofdzakelijk voor rekening van West-Duitsland, dat nu voor 37.3 miljoen gulden importeerde. Verleden jaar in de zelfde periode was het 3.4 miljoen min der. Amerika betaalt een hogere prijs per st.uk dan de andere afnemende landen en alleen daardoor kan het Engeland nog op de derde plaats in de valutakolom houden. De vermindering van de afgenomen hoe veelheid komt ons land echter op een ver lies van 1.1 miljoen te staan. We krijgen nu de tegenwaarde in dollars van bijna zesendertig miljoen gulden. Niemand kan nog met zekerheid zeggen, waarom de V.S. zoveel minder hebben gekocht. Ingewijden weten te vertellen, dat verleden jaar min der bollen zijn gekocht door de winkels dan de ramingen waren, dus bleven deze bollen over. Men is dit jaar voorzichtiger geweest bij de inkoop. Hoe het ook zij, de winst die men verleden jaar boekte, is dit jaar verloren gegaan. Gezellige strjjd Intussen kan na deze cijfers weer een gezellige strijd ontbranden, want België. Zwitserland en ook Zweden hebben minder gekocht. Alle reden voor de leidsman van de Ri.insburgse broeiers van bolbloemen, de heer T. Krolt, om weer zijn stokpaardje te berijden. Hij is van mening, dat een land even gemakkelijk het halfafgewerkte pro- dukt en het afgewerkte kan importeren. In dit geval dus eerst de bollen, later de bol bloemen. Zwitserland is altijd huiverig van de Hollandse bolbloemen geweest en begint dat steeds meer te laten blijken. Intussen hebben de bloemenexporteurs ook Zweden in hun activiteiten betrokken, en zie: dit voorjaar ontstond een kopersstaking. Vol gens de exportcijfers is daar zelfs minder gekocht dan verleden jaar. Het is slechts 100.000 kilogram, maar dit kan een teken aan de wand zijn. Overigens is een import van 5.5 miljoen kilogram ter waarde van 19.3 miljoen gulden nog een grote hoe veelheid voor een bevolking van zeven miljoen mensen. Finland en Noorwegen beginnen geluk kig steeds meer te kopen. Deze landen hebben het economisch niet best, gehad en zagen slechts node af van de import van bloembollen. Nu is er weer geld voor bloe- Advertentie Grote Houtstraat 165 Vanmorgen heeft de Haarlemse kanton rechter zich gedurende twee uur bezig ge houden met een civiele zaak tussen de stichting werkplaats tot herstel van antie ke textiel in Haarlem als eiseres en me- -rouw E. J. Kalf, esthetisch deskundige van deze werkplaats als gedaagde. Onder meer met het oog op een reorga nisatieplan had het bestuur van de stich ting besloten mevrouw Kalf ontslag aan te bieden hetgeen deze echter niet wenste te aanvaarden. De kwestie werd voorge legd aan de directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau, maar daar kwam men niet tot een oplossing. Vanmorgen kregen de beide partijen, door middel van hun raadslieden mr. A. D. P. V. van Löben Seis voor mevrouw Kalf en mr. A. J. Haak man voor de Stichting, de gelegenheid hun standpunten uiteen te zetten. Daarbij bestreed mr. Van Löben Seis als eerste de reeds eerder door de tegenpar tij naar voren gebrachte argumenten. Daarbij bracht hij onder meer naar vo ren, dat naar zijn mening de Stichting de indruk wekte enigszins oneconomisch be stuurd te worden, hetgeen later weer door mr. Haakman werd tegengesproken. Twee uur lang haalden de beide raadslie den allerlei voorbeelden al dan niet ge ïllustreerd met cijfers aan uit de gang van zaken bij de Stichting aan het slot waarvan de kantonrechter aan de raads man van de gedaagde verzocht zijn pleit nota over te leggen, waarna de zitting ver daagd werd tot 5 december des morgens om half elf. STUDENTENCABARET VOOR HEEMSTEEDSE KUNSTKRING Doordat het reeds aangekondigd op treden van Georgette Hagedoom voor de Heemsteedse Kunstkring geen doorgang zal kunnen vinden, heeft het bestuur voor de abonnementsavond op woensdag 12 no vember in het Minerva Theater een ander gezelschap moeten engageren. Thans ver schijnt een ensemble, samengesteld uit leden van het Haags studentencabaret „El Hazmerreir" en het Amsterdams Stu denten Cabaret, dat een programma voor het. voetlicht brengt onder de titel „Stu dentikoos". Medewerkenden aan dit caba retprogramma zijn Rita Beeuwkes, Antoi nette de Boer, Hans van den Bergh, Rinus Ferdinandusse. Hans Gelderblom, Frits van der Jagt, Jaap van Luin en Peter Lohr, met aan de vleugel Rutger d'Ailly en Hans Punt. men. Finland prijkt met anderhalf miljoen gulden meer op de exportstatistiek, waar door het bedrag op iets meer dan vijf miljoen gulden is gekomen. Noorwegen doet het wat, bescheidener en komt op iets meer dan twee miljoen. Frankrijk nam twee honderdduizend kilogram meer af dan in 1957 en zal daarvoor voor acht miljoen guldens Franse francs moeten geven. Italië, Oostenrijk en de Kanaal-eilanden, die apart op deze statistiek worden ver meld, hebben dit jaar meer bollen gekocht. Naar Australië, Cuba en Mexico gaan ook grotere partijen. Argentinië, Brazilië, Ca nada, Egypte, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Venezuela hebben minder gekocht. Hoewel de exporteurs over het geheel genomen tevreden kunnen zijn over de stijging van de export, zullen zij de cijfers toch met een zekere reserve ontvangen. De afhankelijkheid van slechts enkele landen wordt een beetje gevaarlijk. Advertentie een mem Cooymans-product Ook donderdag is het nog gezellig druk geweest op de laatste avond van de bazaar, die door de Heemsteedse afdeling van het Koningin Wilhelmina Fonds ten bate van de kankerbestrijding in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg was geor ganiseerd. De aangekondigde trekking van de loterij, met als hoofdprijs de veertig- delige cassette tafelzilver, werd verricht door de hoofdinspecteur van politie, de heer A. Berentsen, waarbij de fraaie prijs werd toegewezen aan lot nummer 469. Even later kwam de uiteraard bijzonder ver heugde eigenaresse van het lot haar nieuwe aanwinst in ontvangst nemen. Di rect daaroD maakte de heer N. de Lange als afdelingsvoorzitter aan deze bazaar een einde, door met een zeer kort dankwoord zijn grote erkentelijkheid te betuigen aan allen, die deze bazaar door hun medewer king en het afstaan der vele prijzen mo gelijk hebben gemaakt. Onder aDplaus voegde de heer De Lange hier nog aan toe, dat dank zij dit alles nu ruim achtendertig honderd gulden voor de kankerbestrijding kan worden afgedragen. Tot besluit van deze geslaagde onderneming werd nog enige tijd geanimeerd gedanst op muziek van het ensemble „The Music Pirates" uit Haarlem, onder leiding van Bob Weezen- beek. De r.k. speeltuinvereniging „Hof van Eden" in Oud-Schoten houdt ter gelegen heid van St. Maarten dinsdagavond 11 no vember een lampionoptocht door dit stadsdeel. Kinderen die aan deze optocht willen deelnemen dienen zich die avond om half zeven te verzamelen op het school plein aan de Geuzenvesperstraat.. Voor de prijzen komen alleen zij in aanmerking, die hun lampion vervaardigd hebben van suikerbiet, koolraap of voerbiet. Dragers van andere kaarslichtjes kunnen echter wel in de stoet meelopen. Een muziek korps zal de optocht, waarin ook Sint Maarten te paard tegenwoordig zal zijn, luister bijzetten. Ook de speeltuinvereniging ..Weltevre den" aan de Spaarndamseweg organi seert dinsdag 11 november ter ere van Sint Maarten een lampionoptocht. De be langstelling voor dit lichtjesfeest is ieder jaar zeer groot. Het bestuur verwacht dat ditmaal ruim zeshonderd kinderen in de stoet zullen meelopen. De optocht ver trekt om half acht van de tuin. De Post- harmonie zal de kinderen muzikaal bege leiden op hun wandeling door de straten van de Indische buurt. Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Voor de Haarlemse politierechter stond vanmorgen een 57-jarige particulier detec tive uit. Duivendreeht terecht. Hij was in hoger beroep gekomen tegen het vonnis van de Haarlemse kantonrechter, die hem honderd gulden boete had opgelegd wegens belediging van een wachtmeester van de rijkspolitie. In augustus van dit jaar reed de detective in zijn auto op de rijksweg AmsterdamDen Haag in de Haarlemmer meer. De wachtmeester had hem staande gehouden omdat hij een verkeersfout zou hebben gemaakt. De detective die zich' van geen kwaad bewust was, vond echter, vol gens zijn zeggen, geen geloof bij de politie man. Driftig waren toen uit. de mond van de particuliere speurder de woorden „Lelijke snotneus" gevallen. Direct daarop had de detective de wachtmeester echter zijn excuses aangeboden. Niettemin was er toch proces-verbaal opgemaakt. De echtgenote van verdachte bevestigde als getuige dat haar man de gewraakte woorden in drift, had gebezigd en daarna naar de wachtmeester was gegaan om zich te verontschuldigen. Zij had gehoord dat de politieman toen had gezegd: „Och me neer, ik zeg ook wel eens iets verkeerds als ik driftig ben. Ik ben het alweer ver geten, hoor." De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, vorderde wegens belediging van een poli tieambtenaar in functie een boete van 75.De politierechter maakte er vijftig gulden van. Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed BARTEIJORISSTRAAT 6 HAARICM Nieuws in het kort Geen spreekuur. De burgemeester van Zandvoort is verhinderd op woensdag 12 november ziin wekelijks spreekuur te houden. Fietsenkijkdag. De Haarlemse recher che in de Smedestraat in Haarlem houdt zaterdag van negen tot vier uur weer een fietsenkijkdag. Weltevreden. De speeltuinvereniging „Weltevreden" in Haarlem-Noord houdt hedenavond om acht uur in haar clubge bouw aan de Spaarndamseweg een leden vergadering. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van nieuwe bestuurs leden. Na het huishoudelijk gedeelte wordt een film vertoond. Op maandag 17 november des avonds om acht uur houdt de afdeling Haarlem van de wereldfederalistenbeweging Nederland (W.F.B.N.) in Brinkmann te Haarlem een bijeenkomst, waarop de heer dr. C. P. Gunning uit. Amsterdam, algemeen voor zitter van de Nederlandse beweging, zal spreken over „Het wereldfederalisme en onze persoonlijke verantwoordelijkheid". Bovendien zullen er twee films gedraaid worden en wel „Hiroshima" en „De wereld is rijk". Daarna zal de heer G. A. de Bock het. hebben over „Het wereldcongres in Tokio"- Prins Bernhard heeft donderdag deel genomen aan een grote jachtpartij in de Zandvoortse duinen, welke door de heren Quarles van Ufford was georganiseerd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s..s. „Alioth" (11 nov.); Australië: m.s. „Zaankerk" (11 nov.); Brazilië: s.s. „Alioth" (11 nov.); Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (15 nov.); Chili: via New York (13 nov.);-Indonesië: s.s. „Utrecht" (13 nov.) en s.s. „Automedon" (15 nov.); Ned. An tillen: m.s. „Memnon" (11 nov.); Ned. Nieuw Guinea: s.s. „Utrecht" <"13 nov.); Nieuw Zeeland: via Engeland (15 nov.); Suriname: m.s. „Stentor" (13 nov.); Unie van Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika: m.s. „Bloemfontein" (12 nov.); Brits Oost- Afrika: s.s. „Pierre Loti" (9 nov.). Adv irtentie Gratis patronen en onderricht TEMPELIERSSTRAAT 68 De hervormde kapel aan de Pastorieweg zag donderdagavond de deelnemers aan de slotavond van het zangfestival der sectie zang van de Velser Gemeenschap binnen haar muren. Het waren de leden van Sant- poort's Christelijke vrouwenkoor, Velser gemengd koor, het Kennemer vrouwen koor en van de rooms-katholieke zangver eniging „Da Pacem", vergezeld van belang stellende luisteraars zodat ook ditmaal weer voor een uitverkocht huis gezongen kon worden. Mevrouw Jo de Koeijer introduceerde het Santpoort's Christelijk vrouwenkoor met de vertolking van Theo van der Bijl's veelgezongen „Jesu dulcis memoria", waar bij zij duidelijk de kwaliteiten van deze vereniging en in het bijzonder van de alten in het licht stelde. Het Velser gemengd koor met zijn fraai bezette registers, door dirigent E. van 't Kaar met bekwame hand geleid, maakte een uitstekende indruk met composities van Gounod en Forster. Ook van deze vertolkingen zal door de heer George Robert, op verzoek van het bestuur der sectie zang, een critisch ver slag geschreven worden, dat de deelnemen de verenigingen ter bestudering toegezon den zullen krijgen. Het Kennemer Vrouwenkoor, dat door de zangpedagoge Annie Schoen wordt aange voerd, zong niet minder dan een zestal lie deren van verschillend kaliber, waarbij twee van Henri Zagwijn. Lou Tervoort sloot deze avond met zijn gedisciplineerde schaar zangers en zange ressen van „Da Pacem", die excelleerden in het bediendenkoor uit „Don Pasquale", het Brahmakoor uit „De paarlvissers" en Scar latti's „Excultate Deo", een zonderlinge combinatie van uiteenlopende composities. Mejuffrouw Annie Schoen heeft de leem ten in het programma, ontstaan door de vlotte afwerking, aangevuld met pianospel. Nederland erkent Guinea. Nederland heeft op 4 november de jongste Afrikaanse staat, Guinea, erkend. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft de president van Guinea hiervan telegrafisch in kennis gesteld. Advertentie Importeur METEfalJ Middenweg 108 Tel. 54845-56341 Amsterdam-O. BEVALLEN van een zoon: 5 novem ber: C. W. Klaassen-van Zeeland; J. H. Scholtens-Sougé; W. Hofstee-Café; K. J- C. Oppelaar-Cassee; E. W- Velthuijs-ten Hoopen; M. J. W. Wezenberg- Derks; 6 november: E. M. van Beelen-Jansen. BEVALLEN van een dochter: 5 no vember: H. van der Beek-van Veenhuij- sen; E. L. J. Smit-van Petegem; J. H. Poe- les-Hollander; M. Eijkenaar-Alink; D. M. Warmerdam-Wesselink; H. A- van Galen- Beaujean; V. H. Bakker-Otto. ONDERTROUWD: 5 november: L. A. Heuze en C. M. Senten; 6 november P. L. de Nijs en I. I. de Jong. GEHUWD: 6 november: L. M. M. Din- kelberg en M. C. van den Berg; C- J. Keij- zer en C. T. Heerens; L. P. J. Beij en T. Rox; Ch. Apetz en F. J. Visser; J. D. B. Kortrijk en A. A. M. Goudemans. OVERLEDEN: 4 november: E- M. Bee- kelaar-Cramer, 74 j„ Leidsevaart; S. E. G. Bruin-Scherpenhuijsen, 84 j„ Schoterweg; M. H. Ch. van Zeeland-Zweeres, 81 j., Bavostraat; 5 november J. G. Akersloot, 74 j„ Morinnesteeg; A. Roubos-van der Mooren, 86 j., Westergracht; G. A. Heer mans-van Leeuwen, 59 j„ Vinkenstraat; M: Kok. 84 j„ Hazepaterslaan. De eerste Hoela hoep-wedstrijden in Haarlem zijn er. Twee speeltuinverenigingen in Haarlem-Noord organiseren op zater dag 8 november voor meisjes en jongens, die zich aan deze nieuwste rage „ver slingerd" hebben, wedstrijden om prij zen. Op de tuin van „Het Vondelkwar tier" aan de Vergier de weg wordt om half drie begonnen met een uithoudingswed strijd. Om half vier wórdt gestart met n wedstrijd waarbij in het bijzonder op staaltjes van behen digheid zal worden gelet. Ook op de tuin van „Weltevreden" aan de Spaarndamseweg krijgt de jeugd de gelegenheid te tonen tot welke presta ties zij al hoela-hoepend in staat is. Deze wedstrijd begint om drie uur. II gig fl IHMMMMaMmi De meeste emigranten in Australië krijgen vroeger of later het prettige gevoel, dat zij de groeiende welvaart in dit werelddeel helpen bevorderen en er in gaan delen. Zo verging het ook de Haarlemse elektricien en radiomonteur S. Floris. die aan de Delftlaan heeft gewoond. Hij emigreerde in 1950 met zijn vrouw Ninette en zijn zoontje naar Australië, waar hij zich spoedig in Queensland vestigde, eerst als civiel elektrotechnicus bij een Australische luchtmachtbasis, daarna als werknemer bij een particulier bedrijf, waaruit hij de sprong naar een zelfstandige zaak in Ipswich waag de. Zijn zaak „Corona Electrical and Radioservice" ontwikkelde zich voorspoedig. Hij heeft ook al een leerling aangesteld, de 17-jarige Eddy van Kempen, die destijds uit Dordrecht met zijn ouders naar Australië trok. Het gezin van de heer Floris breidde zich ook uit zoals deze foto toont. Men ziet van links naar rechts: de zevenjarige Robert Floris, zijn vijfjarig zusje Mary, zijn moeder, zijn driejarig zusje Yolanda, ziin vader en zijn elfjarige broer Sven, die natuurlijk de eer heeft geen „inboorling" maar nog echt emigrant te zijn. Te Maasdijk is een Engelse militaire auto met grote snelheid op een uit de richting Rotterdam komende vrachtwagen met aanhangwagen gereden. De Engelsen waren afkomstig uit Hoek van Holland en reden in de richting Rotterdam. Zij kwamen op het linkerweggedeelte en kon den de tegenligger niet meer ontwijken. Een der inzittenden van de Engelse wa gen werd zo zwaar gewond, dat hij in het ziekenhuis te Delft is overleden. Een twee de inzittende werd zwaar gewond. De 68-jarige landbouwer P. van den Burgt uit Alverna is in de buurt van Lunen, toen hij op de fiets de rijksweg overstak, aangereden door een personen auto. Hij is in het ziekenhuis te Nijmegen overleden. Op de Hogeweg te Venlo is de 19-jarige mej. T. de Boer uit Venlo, toen zij een uitwijkpoging deed. met haar fiets onder een vrachtauto gekomen. Zij was op slag dood. De 83-jarige wielrijder P. Roozeboom uit Balkbrug is op de hoofdverkeersweg ZwolleCoevorden bij het uitwijken ge schept door een personenauto uit Zwolle. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis te Zwolle is overleden. Advertentie Als u morgen hout en muren feestelijk verft met Flexa. staat u over vijf jaar nog verbaasd! Zo gaaf en sprankelend van kleur blijft de meest'uitgekiende'verf: de verf voor het schilderfeest f'aag ka graas heekje 'Kaap ha np ma klaer' aan FLEXA. poabes 2. Leiden Men heeft in onze stad wel eens als een grote zeldzaamheid een muziekavond kun nen bijwonen, waarop de dwarsfluit als solo-instrument aan het woord kwam. Om zijn opzet kan men dan ook de kamer muziekavond, die de Haarlemse kring voor kunstbeoefening donderdag in het Waag gebouw had georganiseerd, zonder voorbe houd 'een witte raaf onder de concerten noemen. Want het ging hier om een uit voering van fluitmuziek, die alleen door vier fluitisten verzorgd zou worden in de combinaties van duo, trio en kwartet, met als enige uitzondering de vertolking van „Syrinx" van Claude Debussy, welk werk bestemd is voor een enkele fluit. De flui tist Edo Wilod Versprille leidde met deze compositie de avond in. Hij gaf de toe hoorders de illusie van de fluitspelende god Pan, die, verborgen in het trappenhuis van „De Waag", weemoedige, tere melo dieën van verre liet opklinken. Het was een mythologisch-muzikale introductie, die naar de stijl geheel apart stond. De rest van het programma bestond uit muziek met een vertrouwde sfeer, wat niet in hield, dat de gespeelde werken bekend waren, althans niet voor de niet-fluitisten onder het auditorium. Wie van hen zal ooit de Sonate in C voor twee fluiten van Georg Philipp Telemann gehoord hebben, de So nate in G voor drie fluiten van James Kook, de Sonate in D voor drie fluiten van de beroemde fluitist van Frederik de Grote, de schrandere en geestige Johann Joachim Quantz of het Trio voor fluiten van Alexander Nikolajewitsch Tsjerepnin? En van Friedrich Kuhlau (1786-1832) kent men beter de instructieve piano-sonatines en sonaten dan het Kwartet in D voor vier dwarsfluiten, vriendelijke muziek, soms wat oninteressant uitgesponnen, maar doeltreffend voor de fluitklank ge schreven, Er kwam op deze avond nog een onbekend kwartet voor fluiten tot. uitvoe ring, waaraan de componist Tsjerepnin volgens de programmatische titels der drie delen, een uitbeeldende zin wilde geven. Maar als in alle gevallen, waarin de com ponisten van programma-muziek geen realismen in klank toepassen, konden ook hier de bijschriften niet of met een over maat van goede wil op de muziek betrok ken worden. De uitvoeringen hebben aan getoond, dat de fluitisten Annie de Goyer, Lysbeth Gerbens, Corrie Vening Meinesz en Edo Wilod Versprille hun instrumenten technisch knap beheersen en dat zij zin hebben voor muzikale schoonheid en voor toonvorming. Ook hun samenspel kon In ruime mate voldoening geven vooral na de pauze, toen hun spel groter zekerheid en bewustheid kreeg. Over het algemeen werden de dynamische mogelijkheden, die juist bij de klanktimbre-uniformiteit van de fluit van zoveel betekenis zijn, nog te weinig verwerkelijkt en uitgebuit. Ik zou het toejuichen wanneer desamen werking van dit ambitieuze viertal besten digd zou kunnen worden, want hun op treden hield tal van beloften in. Voor de volledigheid zij vermeld, dat Corrie Ve ning Meinesz een kort historisch overzicht gaf van de ontwikkeling van de fluit en dat Greet Land-Stam de uitvoerenden na mens de kring bedacht met een geschenk. P. Zwaanswijk Tussen woensdagavond twaalf uur en donderdagmorgen half tien is een perso nenauto, die op een parkeerterrein aan de Baan bij het Houtplein in Haarlem stond, vrij ernstig beschadigd. Toen de eigenaar bij zijn wagen kwam, bleken de koffer ruimte en de bumper te zijn ingedeukt. De Haarlemse politie verzoekt getuigen zich te melden. De toneelvereniging „De Spaarneghesel len" zal op zaterdag 8 november en maan dag 10 november des avonds om acht uur in het Jeugdhuis te Spaarndam het blijspel „Zwarte kunst op de „Dageraad" van H. Frieling opvoeren. Een 51-jarige timmerman uit Sassen- heim is woensdag in een aannemingsbe drijf aan de Stationsweg in Hillegom met zijn linkerhand in een fraisbank bekneld geraakt, waardoor vier vingers werden afgerukt. Een van de andere arbeiders heeft zo snel mogelijk de machine stopge zet, maar kon de verminking niet meer voorkomen. De timmerman is naar het St. Elisabethsziekenhuis in Leiden overge bracht. De Arbeidsinspectie heeft een on derzoek ingesteld, waaruit blijkt, dat alle mogelijke veiligheidsmaatregelen waren getroffen. (Verkort weergegeven Commerciële T.V. Met belangstelling het artikel gelezen hebbend over het 20e congres van het Genootschap voor Reclame moet mij het volgende van het hart Jonkheer Van Andringa de Kempenaer zegt op dit congres: 1ste dat de commer ciële T.V. alleen een economisch belang is en 2de dat. deze kwestie niets met onder wijs, kunst of wetenschap heeft te maken. Deze uitspraak is in elk geval eerlijk en we kunnen er ons dus op voorbereiden, dat, mochten er commerciële T.V.-uitzendingen komen, deze niet leerzaam en niet artistiek of wetenschappelijk verantwoord zullen zijn. Wij moeten er toch van doordrongen zijn, dat al wat wij voor ons geld kunnen kopen nóg duurder, nóg „mooier" en nóg protseriger moét zijn (of lijken) dan het geen onze buurman al heeft? Onderwijs, kunst en wetenschap komen er niet aan te pas. Kenmerk van de tijd, waarin wij nu leven. S. WIERDA. Dat is niet gezegd, noch bedoeld. Ook commerciële uitzendingen kunnen cultureel verantwoord zijn, doch zij behoeven het niet te zijn. (Red.)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7