Kroesjtsjev wil overeenkomst van Potsdam opzeggen Hoessein ternauwernood aan neerduikende Migs ontkomen Oost-Duits land krijgt het beheer over Oost-Berlijn HET WEER 0pRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 'MORRIS Conferenties in Genève lijken beide te zijn vastgelopen Syriërs wilden de koning tot landen dwingen bij Damascus Samenzwering in Ghana ontdekt; 43 arrestaties Blij met hoofdprijs uit de voetbalpool Doodstraf voor drie oude machthebbers in Irak rnret, GAAT U VERHUIZEN? Lichte vorst Het woord is aan Nobelprijs voor de vrede voor pater Georges Pire Wapens wel en wapens niet Toch een Amerikaans- Perzisch verdrag 73e JAARGANG No 106 DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG No 259 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 g J I I I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ■■■■"S I ^9 1 I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I C J C J I IT* lil 1 J Jl C jl 1 I C 1 11 Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL JL JL JL M VhAi «Kr Ja fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 cL Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijks urniLunrri nnnnijriiviounL uuuiiain i Directie; P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENèVE (UPI) De hoop in westelij ke hoofdsteden op een spoedig vergelijk met de Sovjet-Unie inzake de ontwape ningskwestie is maandag te Genève door de Russische delegatieleider Koez- netsov de bodem ingeslagen. Hij maakte duidelijk dat instemming met de Russi sche eisen de enige prijs is waarvoor het Westen een ontwapeningsovereenkomst kan kopen. De westerse delegaties werden door de ongewoon scherpe Russische ver klaring overvallen. De hoop op een spoedige overeenkomst is vervlogen en de (Van onze correspondent in Bonn) In Westduitse regeringskringen zo bleek gistermiddag op een persconferentie te Bonn is men hogelijk verwonderd over de aanval van de Russische minister president Kroesjtsjev op de bondsrepubliek inzake Berlijn. Men heeft slechts één antwoord op de vraag waarom de Russische regering deze aanval heeft geopend: zondag worden in Oost-Duitsland verkiezingen gehouden. Kroesjtsjev verklaarde dat de Russische regering van plan is het gedeelte van de overeenkomst van Potsdam dat betrekking heeft op de vierzijdige status van Berlijn op te zeggen en het beheer over Oost-Berlijn aan de Oostduitse regering over te dragen. „Laten de westelijke mogendheden dit voorbeeld volgen," aldus de Russische premier, „en zich niet langer mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Oostduitse hoofdstad en afzien van hun spoor- en luchtverbindingen over Oostduits grondgebied, het enige dat van het verdrag van Potsdam is over gebleven. Toch geven de westelijke mogendheden er de voorkeur aan Oost- Duitsland niet te erkennen," aldus Kroesjtsjev Het thema „Aan wie behoort Berlijn?" hebben ook de Russische ambassadeur in Oost-Duitsland Pervoekhin en de Oost duitse communistische partij-chef Ulbricht aangesneden. De Russen, zo zei Ulbricht enige weken geleden, waren in 1945 het eerst in Berlijn en hebben daardoor het recht territoriale rechten te doen gelden, die zij later overdroegen aan Oost-Duits land, aldus Ulbricht. De bewuste ver draaiing van de feiten doet vrezen dat Ul bricht en de zynen misschien aansturen op langdurige moeilijkheden voor West- Berlyn. Hoe weinig van Russisch, of Oostduits, soeverein recht op geheel Berlijn sprake is. kan uit het volgende blijken: Reeds in de nazomer van 1944 (op 12 september te Londen) besloten de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië Berlijn samen te besturen. Bij de geallieerde over eenkomst van 4 juni 1945, en later te Pots dam, werd dit besluit bevestigd. Een com missie van vier militaire commandanten zou de stad besturen. In feite braken de Russen drie jaar later met Potsdam toen zij de Westduitse geldsanering als aanleiding namen tot een volslagen scheiding tussen Oost- en West-Duitsland, een feit, dat al lang zijn beslag had gekregen. Desondanks beriepen de Russen zich nog vaak. als het in hun kraam te pas kwam. op de over eenkomst van Potsdam, die waardeloos werd na de stichting van de Westduitse Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES (België) en Spiesen in West-Duitsland volgden. Het eerste werd genoemd naai de Noor Fridtjof Nansen, de eerste com missaris voor vluchtelingen van de Vol kenbond, na de eerste wereldoorlog, het tweede naar Albert Schweitzer, beiden No belprijswinnaars. De Nobelprijs voor de vrede wordt ver leend aan de persoon of de instelling die naar de Nobelcommissie van vijf leden, aangewezen door het Noorse parlement, „het meest of het best geijverd heeft voor de broederschap onder de volken, de af schaffing of vermindering van de staande legers en de bevordering van de vrede". Bestedingsbeperking? Het plan van pater Pire om het geld van de prijs te gebruiken voor de bouw van een vluchtelingendorp in Noorwegen, zal waarschijnlijk op verzet stuiten. In Noor wegen geeft men natuurlijk voorkeur aan volledige opneming van vluchtelingen in de gemeenschap boven het vormen van af zonderlijke vluchtelingengemeenschap- pen. De kwestie zal vrijdag door de Noor se vluchtelingenraad besproken worden. En vermoedelijk ook in het Noorse parle ment. bondsrepubliek en de Oostduitse staat in 1949. Van westelijke zijde heeft men de fictie van het eensgezinde bestuur over Berlijn gehandhaafd. Amerikanen, Britten en Fransen staan borg voor West-Berlijn. dat zij als een voorpost van de NAVO be schouwen. Voor hen is Ulbrichts oplichterij (Berlijn is Oostduits) en Kroestsjevs aanval op Bonn en West-Berlijn het signaal dat Potsdam blijkbaar in de communistische wereld ook formeel heeft afgedaan Dat houdt in, dat Oostduitsers, volgens de Rus sen, het recht hebben West-Berlijn af te sluiten, zowel via de lucht als via de land weg naar West-Berlijn. Daarvoor krijgen zij\zo nodig Russische steun. Kroesjtsjev waarschuwde: een aanval op Oost-Duits land is een aanslag op het pact van War schau en brengt de gehele communistische wereld in beweging. Zo'n vaart zal het echter niet lopen. Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft dat gisteravond nog eens gezegd. De Oostduitsers kunnen westelijke troepen in West-Berlijn niet straffeloos aanvallen of intimideren. In Bonn is men over Kroesj- tsjevs dreigende woorden, nu men in de laatste tijd zovele pogingen doet om met Moskou tot een gesprek te komen zeer verbaasd. Men blijft overigens van mening dat Russen, Amerikanen, Britten en Fran sen tezamen de soevereiniteit over geheel Berlijn uitoefenen en dat Oost-Duitsland daaraan niet kan tornen. De Russen mogen het eerst in Berlijn zijn geweest, de Ameri kanen waren het eerst in Thüringen en dat is thans OostduitsMochten de Russen voor Oost-Duitsland rechten laten gelden op West-Berlijn, dan zouden de Amerikanen dat kunnen doen op Thürin gen en delen van Saksen Verplicht WASHINGTON (UPI) Een woordvoer der van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn zich van „hun verantwoordelijkheden en ver plichtingen ten aanzien van Berlijn" te ontdoen. Verleden week vrijdag heeft minister Dulles nog gezegd: „We zijn ver plicht West-Berlijn vast te houden, indien nodig met militaire kracht." (Voor vervolg zie pag. 7) AMMAN (UPI en Reuter) Het vlieg tuig waarmee koning Hoessein van Jor danië maandagochtend uit Amman was vertrokken is op weg naar Beiroet boven Syrisch grondgebied opgevangen door Mig-straaljagers met de nationaliteitsken tekenen van de Verenigde Arabische Re- Dubliek. Hoewel getracht werd het vlieg tuig tot dalen te dwingen wist de piloot van het toestel de Jordaanse grens te berei ken, waar Vampire-straaljagers van de Jordaanse luchtmacht een escorte vorm den. Twee uur na zijn vertrek was koning Hoessein weer terug in Amman. Maan dagmiddag heeft hij, sprekend voor ra dio-Amman, het incident toegelicht en verklaard dat zijn regering maatregelen zal nemen tegen de „moedwillige agres sie", op een wijze die „de eer van ons land past". Hy heeft van zijn Europese vakantie afgezien. De koning, die vrijdag 24 jaar wordt en drie weken in Europa zou verblijven, was in een tweemotorige De Havilland „Dove" van Amman vertrokken. Wat daarna ge beurde heeft de koning, met een stem, die enkele malen door emotie oversloeg, in zijn radiotoespraak verteld. Naar zijn zeg gen had de piloot van zijn toestel in over eenstemming met de internationale vlieg- regels ter hoogte van de Syrische grens contact met het vliegveld van Damascus opgenomen en de tijd opgegeven, waarop hij over de bekende luchtroutes Damas cus zou passeren. Toen men de verkeers toren van Damascus op een 20 km. van de hoofdstad van de juiste overvliegtijd in kennis stelde, had de verkeerstoren te kennen gegeven, dat het toestel niet mocht overvliegen en op last van hogerhand op het vliegveld moest landen. „De piloot ver telde de Syriërs, dat ons toestel dan naar Amman zou terugkeren maar zij ant woordden dat dat niet was toegestaan en dat wij op het vliegveld moesten landen. De piloot besefte, dat men vijandige plan nen in de zin had en keerde ons toestel. Maar op de weg terug naar Amman wer den we door twee Mig-jagers onderschept en tot zes keer toe aangevallen. Hun aan val had echter geen resultaat en we slaag den erin Jordaans gebied te bereiken. De beide Migs bleven ons desondanks volgen. Nadat ze geruime tijd het Jordaanse lucht ruim hadden geschonden keerden de toe stellen terug en kwam ik dank zij Allahs bescherming ongedeerd in Amman terug". Eerder had de koning ook gezegd dat de Migs op zijn toestel gevuurd hadden. Koning Hoesseins piloot was de Engel se wingcommander Jack Dalgleish, die ook Hoesseins vlieginstructeur is. Deze had „zó gevlogen dat het toestel geen doel voor een aanvaller bood", waaruit men meent te kunnen opmaken dat het toestel uiterst laag bij de grond heeft ge vlogen, waar de snelle Migs het niet kon den volgen. Feest in Amman In Amman werd de hele verdere dag geest gevierd. Dinsdag is officieel tot feestdag verklaard, waarop scholen, kan toren en winkels gesloten zullen zijn. Het hoopu dat een ontwapeningsvergelijk tot stand zal komen is uiterst klein. Rusland eist: een algemeen verbod op atoom- en waterstofwapens, verwijdering van die wapens uit de bewapening van alle landen, opheffing van de bases in het buitenland, vernietiging van de voorraden kernwapens, en een aanzienlijke vermin dering van de conventionele bewapening, waarbij een sterktevermindering van alle strijdkrachten is inbegrepen. De verklaring van de Amerikaanse de legatieleider, Foster, dat de bespreking van maatregelen tegen onverhoedse aan vallen langs technische lijnen dienen te worden benaderd, ging verloren in het ge weld van Koeznetsov's uitspraken. Daar komt bij dat Rusland en de andere communistische landen de hoogste functo- narissen van hun ministeries van Buiten landse Zaken naar Genève hebben ge stuurd, terwijl de westelijke landen mili tairen en enkele deskundigen hebben af gevaardigd. Het heeft er alle schijn van dat de besprekingen over stopzetting der proefnemingen met kernwapens, die, in een tweede conferentie, eveneens in Genè ve worden gehouden, in een impasse zijn geraakt, veroorzaakt door geschillen over de agenda van deze conferentie. In Genève is ook een conferentie begon nen van de deskundigen uit twintig landen terzake van de bescherming der burgerbe volking over de mogelijkheden van een waarschuwingssysteem tegen te hoge ra dioactiviteit. De zaak is voorshands nog in een zeer theoretisch stadium. Boodschap (ANP) Namem drie Nederlandse or ganisaties het Comité Stopzetting Atoom proeven (comité dr. F. Boerwin kel), het Artsencomité (K. May) en de Stichting Anti-Atoombom-Actie (A.A.A.) zal mevrouw E. Lentink-De Boer, secre taresse van de A.A.A.vandaag tegen woordig zijn bij de aanbieding van een boodschap van het Amerikaanse „Com mittee for a Sane Nuclear Policy" aan de vertegenwoordigers van de Verenigde Sta ten. de Sovjet-Unie en het Verenigde Ko ninkrijk die een permanente stopzetting van kernproeven bespreken. In deze verklaring, die begint met: „Het lot der mensheid ligt in uw handen", wordt aan de conferentie aangeboden: „Het kost baarste wat mensen u kunnen geven, on ze hoop". De verklaring is onder andere ondertekend door mevrouw Roosevelt, Trygve Lie, Lord Bertrand Russell, dr Albert Schweitzer, dr. Martin Niemöller dr. F. Boerwinkel, dokter K. May en de heer G. A. Bock, voorzitter van de A.A.A Alle drie waren in functie tijdens het be wind van Noeri es Said. De 55-jarige Djamali was beschuldigd van het deelnemen aan een samenzwe ring om „met imperialistische steun" een staatsgreep in Syrië uit te voeren. Voorts zou hij de Egyptische verkiezingen waarbij Nasser president werd, belache lijk hebben gemaakt en overheidsgeld hebben verkwist. De twee andere veroordeelden zouden ook hebben deelgenomen aan het „com plot" om het Syrische regime omver te werpen. Generaal Daghistani, die in het proces tegen Aref als getuige a charge optrad, verklaarde tijdens de behandeling van de zaak dat Engeland en de V.S. uitgenodigd waren mee te doen in het complot, maar dat deze landen later trachtten het Iraak- se leger erbij te betrekken. (AFP) Radio-Bagdad meldde later, dat de drie terdoodveroordeelden schuldig waren bevonden aan een samenzwering tegen Syrië, het vragen van hulp aan de Westelijke mogendheden en de landen van het verdrag van Bagdad en het ingevaar brengen van de veiligheid van Irak en de wereld. De uitspraak werd door de aan wezigen in de rechtszaal luide toegejuicht en men hield vervolgens „vreugdebetogin gen" op straat, aldus de radio. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 ACCRA (Reuter) De regering van Ghana heeft maandag de arrestatie gelast van 43 mensen, die betrokken zouden zijn bij een ontdekte samenzwering tegen de premier en nog twee ministers. De samen zweerders zouden premier dr. Kwame Nkroemah en de ministers van binnen landse zaken en onderwijs hebben wil len vermoorden. De regering is maandag onder voorzit terschap van dr. Nkroemah in spoedzit ting bijeengeweest. Direct daarna heeft de nationale defensiecommissie van Gha na vergaderd. In het gezin van de heer Vormer in Rotterdam heerst wij berichtten het gisteren al blijdschap en spanning. Blijdschap over het feit dat de heer Vormer alle wedstrijden in de KNVB- pool goed voorspelde, spanning over de vraag of de recordprijs van 104.501 nog gedeeld zal moeten worden met andere even fortuinlijke voor spellers. De blijdschap had bij de fami lie Vormer zie foto voorals nog duidelijk de overhand bij het poseren voor de fotograaf. parlement is voor dinsdag bijeengeroepen. Zodra het nieuws van het incident bekend was geworden, verzamelde zich een me nigte bij het paleis. De demonstranten rie pen „Lang leve de koning" en zij schoten geweren en vuurwerk af. Premier Rifai verklaarde tegenover ver slaggevers, dat de koning zelf tot aan de Syrische grens het toestel had bestuurd, waar zijn particuliere piloot, Dalgleish, de stuurknuppel had overgenomen. Het toestel, waarmee Hoessein reisde was een tweemotorige „Dove", een klein vliegtuig van De Havilland, dat geen gro tere snelheid dan 300 km. kan bereiken. Een Mig-15 heeft daarentegen een snel heid van 1.100 tot 1.200 km. per uur en is bewapend met een kanon van 37 mm. en twee kanonnen van 23 mm. LONDEN (Reuter) Volgens een com muniqué van het eerste legercommando in Syrië, waarvan de inhoud door radio- Cairo werd bekendgemaakt, is de be schuldiging, dat jachtvliegtuigen van de V.A.R. het vliegtuig van koning Hoessein zouden hebben gevolgd „om het tot dalen te dwingen" onwaar. Hieraan werd toege voegd, dat een Jordaans militair toestel over de Syrische grens was gevlogen op een vlucht van Jeruzalem naar Beiroet, zonder dat tevoren van de bevoegde auto riteiten van de V.A.R. toestemming was gevraagd. Volgens de Syrische lezing wist men niet dat koning Hoessein in het toe stel zat en had de piloot van dit toestel desgevraagd geen inlichtingen willen ge ven over zijn bestemming. Daarop was hem verzocht te landen. Toen de piloot ook dit weigerde maar meedeelde, dat hij naar Jordaans gebied zou terugkeren, was, overeenkomstig de instructies be treffende de mogelijkheid van een lucht aanval, aan patrouillevliegtuigen opge dragen, het toestel tot buiten het Syrische luchtruim te escorteren. Van een aanval op het Jordaanse toestel was evenwel geen sprake geweest. De Belgische pater Georges Pire, Nobelprijswinnaar voor de vrede van dit jaarPater Pire vernam het nieuws in het Dominicanerklooster bij Namen. Hij zei: „Dit is geen beloning, maar een aansporing om het beter te doen". weging. Voor zijn verzetswerk in die jaren kreeg hij Franse en Belgische onderschei dingen. In 1950 stichtte pater Pire te Hoey het eerste vluchtelingentehuis ter wereld, ge volgd door dergelijke instellingen te Es- neux, Aertselaer (nabij Antwerpen) en te 's Gravenbrakel. Zes jaar later begon hij met de stichting van de „Europese dorpen" waarvoor hij uit de gehele we reld steun verkreeg. Het eerste dorp ver rees in dat jaar te Süsterfeld bij Aken. In datzelfde jaar werd een tweede bij Bregenz (in Oostenrijk) gebouwd, waarna in 1957 een derde bij Augsburg (Beieren) en in 1958 dorpen bij Berchem-St.Agatha Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig wind, plaatselijk mist en in het binnen land hier en daar lichte vorst. Later toenemende bewolking met plaatselijk enige regen en matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Dezelfde middagtemperaturen of iets ho gere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Publilius Syrus Een geringe schuld brengt een schul denaar voorteen grote schuld een vijand. LONDEN, (Reuter) Een militair tri bunaal te Bagdad heeft maandag Fadhil al Djamali, voormalige Iraakse premier en minister van Buitenlandse Zaken, gene raal Rafik Aref, voormalig stafchef van de strijdkrachten der Arabische Unie van Irak en Jordanië, en generaal Ghazi el Daghistani, voormalig plaatsvervangend stafchef van het Iraakse leger, ter dood veroordeeld. Het vonnis zal door ophan ging worden voltrokken. Dit is door radio- Cairo meegedeeld. OSLO. (UPI) De Nobelprijs voor de vrede 1958 is toegekend aan de'Belgische pater Dominicaan Georges Pire, die be kendheid verwierf door zijn werk voor de Europese vluchtelingen en in het bijzon der door het stichten van vluchtelingen- dorpen. In het communiqué van de Noorse commissie die deze prijs toekent, wordt gezegd: „De Nobelcommissie van de Noorse Nationale Vergadering heeft be sloten de Nobelprijs voor de vrede van 1958 toe te kennen aan de Belg Georges Pire. De prijs van dit jaar bedraagt 214.599,40 Zweedse kronen". Pater Pire zal zijn prijs op 10 december in ontvangst nemen tijdens een plechtigheid in de aula van de universiteit van Oslo in aanwezig heid van koning Olav. Men verwacht dat hij het geld zal besteden voor het vluch telingendorp dat hij in Noorwegen wil stichten onder de naam van Anne Frank. (Reuter) Pater Pire werd op 10 febru ari 1910 geboren te Dinant waar hij aan het Beilevué-collëge klassieke letteren studeerde. In 1928 trad hij toe tot de Do minicaner orde. Van 1932 tot 1936 studeer de hij te Rome voor zijn doctorstitel in de filosofie. Gedurende tien jaar gaf hij in Hoey onderwijs in moraal-filosofie en so ciologie. In 1938 stichtte hij twee charita tieve instellingen, hetgeen de basis legde voor zijn later werk ten behoeve van de vluchtelingen. Tijdens de oorlog was hij aalmoezenier bij de Belgische verzetsbe- Twee tegengestelde beelden, die een situatie kenschetsen. In Libanon, waar de toestand rustiger wordt, geven bur gers gehoor aan de oproep hun wapens in te leveren en op de inzamelposten worden de meest uiteenlopende hand vuurwapens afgegeven. Op Cyprus, waar de terreur hand over hand toe neemt, worden wapens uitgedeeld aan Britse burgers waarmee zij zich kun nen verdedigen tegen de steeds dries tere aanslagen van de sluipschutters van de Grieks-Cyprische verzetsorga nisatie EOKA. Britse militairen geven aanwijzingen over het hanteren van een pistool. TEHERAN, (AFP) De Perzische minis ter van Buitenlandse Zaken, Ali Asgar Hekmat, heeft maandag in de senaat ver klaard, dat Perzië een economisch en defensieakkoord met de V.S. zal sluiten, maar dat het daarmee geen aggresieve bedoelingen tegenover de Sovjet-Unie heeft. Twee dagen geleden had Perzië naar aanleiding van een Sovjet-nota ontkend dat het over een militaire overeenkomst met de Amerikanen onderhandelde. De Russen hadden in hun nota de Perzen er van beschuldigd, dat zulks het geval zou zijn.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1