Pyjama's Senembah-vermogen buiten Indonesië dekt aandelenkapitaal vrijwel geheel zo Wereldnieuws Daling van temperatuur „Fiscale E.E.G.-harmonisatie nog niet een eerste eis" Aambeien? >^MARK Peek&Cloppenburg Panda en de olie^hoertjes HEMOTABS Verdere terugbetaling wordt overwogen Elke woensdag Waait Uw haar altijd door de war? Gebruik dan -haarcrème r Griep-virus J 2 GROOTHANDELS- EN TRANSITODAG 1958 Ontslag bij DRU voor 130 werknemers Samenwerking in de EEG van vervoersorganisaties Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Handelsmissie naar Ghana boekte reeds resultaten Emissie van 5 miljoen bij Nederlanden van 1845 Indonesië stuurt handels missies naar Europa ^Eocli ió het v Toewijzing op Staatslening bedraagt 20 percent Nieuwe n.v. Algos Albatros bundelt belangen met twee andere bedrijven „De Schelde" neemt deel in nieuwe n.v. 4i DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 Maandag is in het Groothandelsgebouw te Rotterdam de Groothandels- en Transitodag 1958 gehouden, uitgaande van het Verbond van de Nederlandse Groot handel. De verbondsvoorzitter, dr. ir. B. Bölger, hield een inleiding over de betekenis van de handel voor de E.E.G. en over de fiscale aspecten van de mededinging. Hoe veel voordelen de E.E.G. ook heeft te bieden, binnen haar keurslijf kan naar sprekers inzicht de handel zich niet behaaglijk voelen. Daarom zal de handel blijven ijveren voor de associatie van een Vrijhandelszone aan de E.E.G. om zijn taak en roeping te kunnen verwezenlijken. Het is volgens dr. ir. Bölger een ondankbare taak er telkens weer op te moeten wijzen, dat de belastingpolitiek, speciaal wat de directe belastingen betreft, „onze bewondering niet kan wegdragen". Wij mogen, zei hij, niet te laat tot de ontdekking komen dat het afzetvraagstuk wel eens veel belangrijker kon blijken te zijn dan het produktieprobleem. Niet minder bedenkelijk noemde de spreker de delegatie van bevoegdheden op belastinggebied, in het nieuwe wetsontwerp voor gesteld. Onder meer gaat volgens de spreker de belastingadviseur wel een zeer dominerende rol spelen bij de beleidsbeslissingen van de ondernemer. B\j het behandelen van de Europese Economische Samenwerking uit fiscaal oogpunt bezien, concludeerde de directeur van het Internationaal Belasting Documen tatie Bureau, mr. Van Hoorn: als moet worden onderzocht hoe de fiscale wet gevingen geharmoniseerd zullen kunnen worden, zal het een eerste eis zijn,, dat de algemene economische en sociale politiek der zes landen onder één noemer wordt gebracht. Dit zal moeten gebeuren voordat zuiver fiscale maatregelen worden ge nomen, omdat dan iets als een zelfstandige grootheid zou worden geregeld, wat in feite niet zelfstandig is. Uit dien hoofde is op het ogenblik een fiscale harmonisatie nog niet opportuun te achten, hetgeen in tussen volgens de spreker niet wil zeggen, dat er op fiscaal terrein nu helemaal niets behoeft te gebeuren. Het tegendeel is waar, maar de werkzaamheden zullen een voorbereidend karakter hebben en de mo gelijkheid moeten scheppen een aantal ge volgtrekkingen te maken, die voor een har monisatie op een later tijdstip van nut mogen worden geacht. Dc spreker acht een enkelvoudige belasting, waarbij de druk steeds dezelfde is, ongedacht het aantal te doorlopen fasen, zeer aan te bevelen. Het Euromarkt-verdrag spreekt nauwe lijks van de directe belastingen en bij de bepalingen omtrent de indirecte belas tingen gaat het er van uit. dat deze belas tingen in het land van de consumptie wor den geheven. Het totaal der belastingen wordt thans in tweeën geknipt en men kan zich volgens de spreker afvragen of dit knippen wel juist is. Bij de bepalingen omtrent indirecte belastingen doet het E.E.G.-verdrag dit in de gedachte van har monisatie. Het koppelt dus deze harmoni satie als het ware aan de geknipte belas tingstelsels. Mr. Van Hoorn meent, dat niet zonder meer mag worden aangenomen, dat De Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers n.v. ,,DRU' te Ulft heeft aange kondigd 130 personeelsleden te zullen ontslaan. Met ingang van 17 november zal de 48- urige werkweek weer worden ingevoerd Dit bi'engt een noodzakelijke-aanpassing van het aantal personeelsleden aan het produktiebeeld met zich mee. Gedurende ruim een jaar is voor verschillende afde lingen een verkorte werktijd van kracht geweest. Advertentie neem Hemotabs de nieuwe behande ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smaakloos tabletje plus een glas water ls alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief te verlichten. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit. doen Hemotabs de zwellingen slinken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen. Zo belangrijk voor volkomen herstel van Aambeien en lang durige vrijwaring van pijn. *n Complete kuur f. 1.47 BI) Apothekers en Drogisten. De afgevaardigden der beroepsorganisa ties van transportcommissionairs, commis sionair-expediteurs, douane-expediteurs, bevrachters, ondernemers f van verhui zingen. magazijnhouders en expediteurs van bederfelijke goederen van de landen- leden van de Europese Economische Ge meenschap hebben een „Europees Verbin dingscomité der Commissionairs en Be middelaars van het Vervoer" opgericht. Dit comité heeft tot doel de hierin ver tegenwoordigende groepen te verenigen in een gemeenschappelijke activiteit nood zakelijk voor de bescherming van hun ge zamenlijke belangen en voor een doeltref fende verwezenlijking van hun bijdrage tot de economische ontwikkeling van Europa. Gouden munten H Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden muntengouden tientjes 28,5029.50 1/ 28,25-/ 30,00), gouden ponden 35,7537.50 35,5038,00). gouden 20 Franse frs. (Napo leons) 29.00—30,25 28,50— 30.00), gouden 20 Zwitserse frs. (Vrenelii 28,00— 29.00 28.00— 30.00i en gouden 20 Belgische frs. 28.00—29,00 28.00— 30,00De goud- en zilvernoteringen bleven onveranderd. Koudjjs tevreden In de te Rotterdam gehouden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Koudijs" Voederfabrieken B.K. deelde de directie mede over de gang van zaken in het thans lo pende boekjaar tevreden te zijn. Naamswijziging In een gecombineerde vergadering van het be heerscomité en het bestuur van het Belgisch- Luxemburgs Centrum voor Handelsbetrekkingen in Nederland (Den Haag) is met algemene stem men besloten de naam van het centrum te wijzi gen in Belgisch-Luxemburgse Kamer van Koop handel voor Nederland. dit uitgangspunt juist is. Hij noemde het bovendien gevaarlijk, omdat zo erg moei lijk is na te gaan of de individuele dan wel globale belastingdrivan land tot land verschillend is. De vice-voorzitter van de Europese Commissie van de E.E.G.. dr. S. L. Mans- holt sprak over „De betekenis van de han del voor de E.E.G.". Hij zei onder meer dat het niet aan Frankrijk maar aan Enge land te wijten is dat er thans een complex van vraagstukken bestaat inzake de Vrij handelszone. „Zakelijk gezien zal er op 1 januari 1959 nog niet zo veel gebeuren", zei de spreker. Hij acht deze datum dan ook niet fataal en ziet geen reden ernstig ongerust te zijn. Mr. B. J. Geveke, de leider van de Ne derlandse economische en handelsdelaga- tie, heeft op een persconferentie na afloop van het bezoek van zeven dagen aan Gha na medegedeeld, dat Nederlandse deskun digen binnenkort naar Ghana zullen ko men om te helpen bij de economische, in dustriële en agrarische ontwikkeling. Ne derland en de vertegenwoordigers van de verschillende maatschappijen in de dele gatie hebben faciliteiten aangeboden voor de scholing van inwoners van Ghana in Nederland. Mr. Geveke zeide verder dat „hoogst waarschijnlijk in de naaste toekomst Ne derland en Ghana het vraagstuk van het luchtvervoer weer zullen gaan bespre ken". Een vertegenwoordiger van de K.L.M. maakte deel uit van de delegatie. Ook kondigde mr. Geveke aan. dat de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken beslo ten had een dochtermaatschappij in Gha na op te richten en dat de Cooperative Diamond Winners Society Ltd. met de Ne derlandse firma B. Drukker een overeen komst bad gesloten tot vergroting van de diamantproduktie. Naar het ANP verneemt zal de assu rantiemaatschappij „De Nederlanden van 1845" binnenkort overgaan tot de uitgifte van 5 miljoen gulden aan nieuwe aandelen, waarop 80 percent te storten, delend in de winst van 1959 en volgende jaren. Deze aandelen zullen a pari uitsluitend aan aandeelhouders worden aangeboden in ver houding van 1 nieuw aandeel voor elke Vier oude aandelen. Advertentie Afhankelijk van de verdere gang van zaken ligt het in het voornemen van het bestuur van de n.v. Senembah-Maatschap- PÜ om, zodra de liquiditeit zulks loelaat, een verdere terugbetaling op het aandelen kapitaal voor te stellen. Aldus werd aan deelhouders medegedeeld in een heden ge houden buitengewone vergadering. Deze was bijeengeroepen om te beslissen over het bestuursvoorstel om 50 -percent op de uitstaande aandelen terug te betalen. Dit voorstel vond wel de algemene instemming van aandeelhouders, maar een beslissing moest worden uitgesteld tot een tweede vergadering op 25 november, omdat het vereiste quorum ontbrak. De Senembah heeft nu het bewijs, zo zei de voorzitter, dat 3476 balen tabarc van de oogst 1957, die nog niet naar Nederland waren verscheept, op onregelmatige wijze in handen van onbevoegde derden zijn ge raakt. De maatschappij heeft daarom be slag doen leggen dp de celen betreffende 6263 pakken tabak ex oogst 1957. die in Amsterdam zijn opgeslagen, op grond van het feit dat eerdergenoemde 3476 pakken tabak zonder voorkennis en toestemming van de Senembah waren verkocht. Zoals gemeld, heeft de vennootschap een kort geding aanhangig gemaakt tegen de bank Indonesia waarin vrijgave van ie celen, betrekking hebbende op deze 6263 pakken tabak, gevorderd wordt. Het bestuur be schouwt het nog niet naar Indonesië ge transfereerde gedeelte van de opbrengst van de oogsten 1955 en 1956 (ongeveer 7,5 miljoen) als te behoren tot het vermogen in Nederland, aangezien het generlei transfer- verplichting tegenover Indonesië erkent. Op basis van de koersen per 31 oktober en inclusief surplus oogsten 1955 en 1956, maar hangende het resultaat van het kort geding, exclusief oogst 1957. bedraagt het vermogen der vennootschap huiten Indone sië ongeveer f 23.4 miljoen bij een geplaatst aandelenkapitaal van 23.7 miljoen. De maatschappij heeft afscheid genomen'van het in Indonesië werkzame personeel. De kosten verbonden aan evacuatie en ontslag bedroegen in totaal ongeveer 1.3 miljoen. De eerder voorgestelde terugbetaling van 40 percent kon worden verhoogd tot 50 percent, omdat de Senembah een bod van 135 percent heeft aanvaard op vrijwel haar gehele bezit aan aandelen Deli-Maatschap- pij. Dit bod werd door een grote Amster damse Bankinstelling namens aan het be stuur onbekende derden gedaan. Zakkcnrolsters. In Amsterdam zijn in een modemagazijn een 39-jarige vrouw en haar 16-jarige dochter betrapt op zak kenrollerij. In een half uur tijds hadden zij negen personen in de drukke zaak van hun portemonnee of portefeuille beroofd. In hun woning vond de politie een vijftig tal portemonnees, portefeuilles, etuis en poederdozen. De waarde van de effectenportefeuille bedraagt 1.667.000. Inderdaad heeft Se nembah haar aandelen Soekowono tegen 200 percent verkocht. Aan eigen aandelen werd ingekocht 1.310.000 tegen rond 70 percent. Een aandeelhouder opperde de suggestie, dat het voor aandeelhouders het voordeligst zou zijn als een andere n.v. (bijv. de Deli Maatschappij) een bod deed op alle aan delen Senembah. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak de aandacht van het bestuur had en dat dit er te zijner tijd hierop terug zou komen. warme kwaliteit keper-flanel kleurecht - prima wasbaar royaal model in frisse kleuren met contrasterende kraag en manchetten pantalon met elastische band Woensdag op de P&C jongensmarkt voor de verrassend lage prijs van Leeftijd 5 jaar 5?5 kleine stijging per maat Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat Indonesië volgens berichten uit betrouwbare bron spoedig handelsmis sies naar Engeland en West-Duitsland zal zenden om uitbreiding van de handel met die landen te bespreken. De Indonesische minister van Financiën Sutikno Slamet, heeft reeds besprekingen met zijn Britse en Duitse collega gevoerd tijdens de recente conferentie van de We reldbank en het Internationale Monetaire Fonds in Nieuw Delhi, aldus het persbu reau. Volgens Antara is het voorts moge lijk dat Indonesië een export-campagne in Europa zal beginnen, met Londen en Ham burg als stapelplaatsen. Advertentie DE MENS is niet het enige roezen dal van griep te lijden heeft. Ook het paard kan griep krijgen, maar heeft dan een speciale paardegriep, die zich niet aan ons mededeelt, ook al niest het paard ons midden in het gezicht. En ook de varkens hebben weer hun eigen griep, vooral in Amerika, waar het als een ernstige acute en besmettelijke ziekte voor varkens te boek staat. In 1931 vond Shope bij varkens het griep-virus. Dat was een belangrijke ontdekking, omdat bij griep tot op dat moment altijd van een bacil gesproken was. Twee jaar later kwamen de Engelse onderzoekers Smith, Andrews en Laidlaw lot de ontdekking, dat de men selijke griep ook aan een virus te wijten moest zijn. Nu ja, „een" virus ~is wat simpel uitgedrukt. In 1940 werd nog een ander type gevonden en er kwamen er zelfs nog meer, weinig waargenomen en minder belangrijke soorten, bij. De twee hoofdtypen werden met de letters A en B aangeduid. Hiervan is A de gevaarlijkste, omdat hij lelijke gevolgen met zich kan brengen en bovendien gemakkelijker wordt overgebracht, terwijl B veel onschuldiger is. Het A-virus is waarschijnlijk verant woordelijk geweest voor de catastrofale epidemie van 1918-1922, terwijl de epidemie van 1956-1957, die over de hele wereld zeker 30 miljoen mensen heeft aangetast, in de regel door het B-type werd veroor zaakt, hoewel hij A-griep (A van Azië) werd genoemd. Uit het voorgaande mag niet de conclusie worden getrokken, dat tijdens een epidemie óf de ene, öf de an dere virus-soort wordt aangetroffen. Beide typen komen veelal gemengd voor, waar aan echter kan worden toegevoegd, dat één van beide soorten sterk kan overheersen. Belangwekkend waren in dit opzicht de epidemieën, die zich tijdens de wereld oorlog vlak na elkaar in de Verenigde Sla- ten hebben voorgedaan en waarvan de eer ste door het B-virus en de laatste door hel A-virvs werd overheerst. De gevolgen waren dienovereenkomstig, want de eerste griep verliep goedaardig en de tweede werd door ernstige verschijnselen geken merkt, zodat vele patiënten tussen leven en dood zweefden. Wanneer de verwekker van een ziekte eenmaal ge vonden is, wor'dt algemeen verwacht, dat de ziekte nu ook bedwongen kan worden, omdat een zekere graad van immuniteit kan worden op gewekt. Wat de griep betreft is deze verwachting niet hele maal in vervulling gegaan, antistoffen, die in het bloed wor- opgewekt na het doormaken van beschermen niet tegen griep-B De den griep-A, en omgekeerd. Rekening houdend met deze twee belangrijke virus-typen, zou de mens dus tenminste tweemaal moeten worden ingeënt. Beschermd is hij dan nog niet, want ook met de minder voorkomende soorten zou rekening moeten worden ge houden. Het ergste is echter, dat de speci fieke immuniteit van zo bijzonder korte duur is en ivaarschijnlijk na zes maanden al geen enkele betekenis meer heeft. Er zijn zelfs artsen, die deze duur nog veel korter schatten. Biedt wat dat betreft de ontdekking van het A- en B-virus dus betrekkelijk weinig voordelen, we worden nóg meer teleur gesteld, wanneer we ervaren dat nog steeds niet vaststaat, waarom iemand nu eigenlijk griep krijgt. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Petition 10. De stationschef vond het niet goed, dat de familie Joppe zomaar bovenop de wa gon van de trein ging zitten, want dat was tegen de reglementen. Bovendien had hij een grief tegen de familie, omdat ze hem gedwongen hadden ruwe olie te drinken. Zijn maag was hier nog steeds niet van be komen en dat maakte hem prikkelbaar. „Er af jullie!" riep hij scherp, „en vlug een beetje!" „Oei", dacht Panda, die in zijn coupé met spanning het verloop van de ge beurtenissen afwachtte, „dat zal vast weer nieuwe moeilijkheden geven!" „Hebben jullie me niet verstaan?!" riep de stations chef. „Er af, zei ik!" Groova wierp hem een duistere blik toe, zijn kaken werkten. „Zeg eens, stadsbroekje", begon hij met zachte stem, die langzaam aanzwol, tot het station ervan daverde, „wou jij een Joppe ver tellen, wat hij doen en laten moet, huh? Loop heen met je stadse fratsen, of an ders „M-maar jullie moeten er af ko men!" hield de stationschef vol, „anders anders laat ik de trein niet vertrekken!" „Ik laat JOU vertrekken!" bulderde Groo va, zijn geweer opheffend. Het volgend ogenblik knalden de schoten door het sta tionnetje en zag Panda de stationschef vluchten in een kogelregen. „O, o, daar heb je het al", dacht hij. „Wat zal dat worden, als we in de stad zijn??" Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van het op 10 november 1958 op de 4'/j percent lening 1958, ten laste van de Staat der Nederlanden, ingeschreven be drag 20 percent wordt toegewezen. Zoals bekend is deze lening 250 miljoen groot. Door de Albatros Superfosfaatfabrieken n.v. te Utrecht, de n.v. Nieuwe Nederland- sche Maatschappij tot Vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Che mische Produkten te Sas van Gent en de Chemische Fabriek Coenen en Schoenma kers n.v. te Veghel is opgericht de Algos n.v. te Utrecht. Het doel der vennoot schap is het voor eigen rekening en voor rekening van derden vervaardigen van en handel drijven in chemische produkten en bijprodukten, de handel in grondstoffen enzovoorts. Het vapitaal bedraagt ƒ10 miljoen, ver deeld in 10.000 aandelen elk groot 1.000. Geplaatst zijn 2000 aandelen, waarop 100 gulden per aandeel in contanten is ge stort. In het kapitaal wordt deelgenomen door de oprichtsters respectievelijk voor 950 aandelen, 950 aandelen en 100 aande len. De n.v. is opgericht om een ratione ler gebruik van bestaande installaties te verzekeren en doublures bij nieuwe inves teringen te voorkomen. De drie deelheb bers hebben aan de n.v. een belangrijk deel van hun verkopen toevertrouwd. levens is aoor oovengenoemde drie ven nootschappen opgericht de n.v. Trident te Rotterdam. Deze n.v. heeft ten doel het uitoefenen van een cargadoors-, reders-, .sleep-, veem-, expeditie-, opslag- en over slagbedrijf en hetgeen daarmee in de ruimste zin des woords in verband staat. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000, verdeeld in 100 gewone aande len van f 1.000, welke alle zijn geplaatst en waarop een tiende deel in contanten is gestort. De oprichtsters nemen respec tievelijk deel voor 80, voor 15 en voor 5 aan delen. De albatros superfosfaatfabrieken n.v. voert de directie. Opgericht is de Scheldebouw n.v. te Rotterdam, ten doel hebbend het verlenen van bemiddeling bij het tot stand komen van overeenkomsten en het sluiten van overeenkomsten op eigen naam en alles wat daartoe behoort in de meest uitge breide zin des woordt. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt 300.000, verdeeld in 300 aandelen van 1.000, waarvan ge plaatst en in contanten volgestort 60 aan delen. In het kapitaal wordt onder meer deelgenomen door de n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen voor 30 aandelen. Elektrisch. Na het herstel van de spoor baan naar de Drachenfels, waarop zich 14 september een ernstig ongeluk hééft voorgedaan waarbij zeventien mensen om het leven kwamen, zal er met elektrische treinen gereden wor den. Slachtoffers. Bij de brand in een woon blok in Montreal (Canada), zijn vol gens de jongste gegevens achttien mensen om het leven gekomen. Men acht het mogelijk, dat er nog slachtof fers onder de puinhopen liggen. Afval. Volgens de Brusselse krant „Het Volk" is besloten het afvalwater van het kerncentrum van Mol rechtstreeks naar de Schelde te voeren om daar ge loosd te worden op verzoek van het wa terleidingbedrijf te Antwerpen, die be smetting ducht van het drinkwater in de Antwerpse agglomeratie. Van Mol naar de Schelde zal een grote afvoer- leiding worden aangelegd, waarvan de kosten op een miljard frank worden ge raamd. Paardemiddel. Van de 13.082 paarden, die het vorig jaar van Ierland naar Neder land, België en Frankrijk werden ver scheept, zijn 68 door of tijdens het ver voer omgekomen, 55 ernstig gewond en 18 ziek geworden. Dit blijkt uit het jaar verslag van de internationale liga voor bescherming van paarden. Droogte. Tienduizenden stuks vee zijn ten gevolge van grote droogte op de hoog vlakte in het midden van Queensland (Australië) omgekomen. De weerkun dige dienst schat, dat er 60.000 runde ren en 180.000 schapen zijn bezweken. Raadselachtig. De Canadese politie on derzoekt een raadselachtige moord. Op 1 november werd de 27-jarige Merrill James Odonnell in Vancouver stervend aangetroffen voor een hotel, met een schotwond in de borst. In zijn bezittin gen zijn communistische pamfletten en foto's van het Amerikaans-Canadese radarnet. in het noordpoolgebied aange troffen, alsmede een brief van zijn moe der, die mededeelde dat zij een bezoek aan Moskou bracht. Uitbarsting. De vulkaan Asama ten noor den van Tokio is tot uitbarsting geko men en men vreest voor het leven van de groep geleerden van de waarne mingspost op de berg. De eruptie was verwacht en jagers en klimmers moch ten de vulkaan daarom niet betreden. Inmenging. De Portugese regering heeft aan een oppositiegroep geen toe stemming willen geven om een reeks lezingen van de Britse Labourleider Aneurin Bevan in Portugal te organi seren, om dat „inmenging van buiten landers in de loop der Portugese buiten landse politiek" niet kan worden ge duld. Tot de oppositiegroep die de le zingen wilde organiseren, behoort gene raal Humberto Delgado, die bij de laat ste presidentsverkiezingen kandidaat vcor de oppositie is geweest. Poolshoogte. De Braziliaanse minister van luchtvaart, generaal Correa de Mello, heeft zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten onderbroken om in zijn vaderland poolshoogte te nemen van de achter gronden der moeilijkheden tussen zijn waarnemer en ambtgenoot van Oorlog generaal Teixeira Lott en een groep luchtmachtofficieren. Tot nog toe zijn 295 officieren in Brazilië gearresteerd wegens het tekenen van een open brief waarin solidariteit betuigd wordt met aan Lott vijandig gezinde generaals. Schildwacht. Volgens berichten uit Cape Canaveral, de Amerikaanse afvuur- plaats voor raketten en satellieten, zal in de loop van de komende maanden wel licht een reusachtige kunstmaan worden gelanceerd die foto's van elk punt op aarde kan nemen en naar de aarde uit- seinen. De satelliet, die de codenaam „Schildwacht" zou krijgen, zou waar schijnlijk in een baan over de polen wor den gebracht. Overtreding. De Amerikaanse politie heeft maandag op een niet meer in gebruik zijnd vliegveld te Fort Lauderdale in Florida twintig mannen en twee vrou wen, vermoedelijk Cubaanse opstande lingen, gearresteerd, die op het punt stonden om in een vliegtuig naar Cuba te stappen. Een lading wapens werd in beslag genomen. Een van de mannen slaagde er in te ontsnappen. De gearres teerden zullen vervolgd worden wegens overtreding van de neutraliteitswet. Persoonlijk. In Bangkok-zijn drie Thai- landers, die schuldig waren bevonden aan brandstichting, door een vuurpelo ton terechtgesteld. Het vuurpeloton stond onder persoonlijk bevel van de opperbevelhebber van het Thailandse le ger, maarschalk Sarit Thanarat, die te vens leider van de revolutionaire rege ringspartij is. Ongeveer halverwege de Azoren en Ier land bevindt zich een gebied van hoge druk, dat zich langzaam naar het zuidwes ten verwijdert en daarbij in betekenis af neemt. Van dit gebied strekt zich een' rug van hoge druk uit in de richting van Noor wegen. De afgelopen nacht bevond Neder land zich aan de flank van deze rug, ln een gebied met weinig wind. Een sterke afkoeling was het gevolg. Op vele plaat sen in het oosten, midden en zuiden van het land daalde de temperatuur tot 1 a 2 graden onder het vriespunt. De komende nacht zal de rug van hoge druk ons land passeren, op de voet ge volgd door fronten van een oceaandepres sie, die vanochtend bij IJsland lag, maar waarschijnlijk in de richting van Schot land trekt. Er komt daarom morgen in ons land meer wind, terwijl er plaatselijk ook regen wordt verwacht. Vóór de frontbe- wolking hier is aangekomen, zal nogmaals een sterke temperatuursdaling mogelijk zijn, in het oosten van het land zelfs tot iets beneden nul graden. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenland heden morgen 7 uur. Neerslag: Laatste 24 uur. w Woensdag 12 november Zon op 7.53 uur, onder 16.54 uur. Maan op 9.07 uur, onder 18.11 uur. Maanstanden 11 nov. 7.34 uur nieuwe maan. 18 nov. 5.59 uur eerste kwartier. 26 nov. 11.16 uur volle maan. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers licht bew. windst. laagh. mist windst. onbewolkt nnw laagh. mist z dichte mist zw dichte mist nnw dichte mist w dichte mist windst. 6 2 6 -2 2 -2 0 2 geheel bew. zwaar bew. regen licht bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt mist regen zwaar bew. weerlicht regen zwaar bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. motregen geheel bew. regen geheel bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. zwaar bew. regen ono 5 windst. -1 n 2 z 3 windst. -4 nnw 3 windst. 0 ozo nno n nw nw nnw o o o windst. ono w zo windst. zzo 2 3 4 3 5 9 4 4 4 3 5 7 6 4 13 windst. 9 windst. 7 nw 12 wzw 12 S<3 1 1 7 3 0 0 0 6 2 0 2 0 0 0 0,3 0 10 0,2 3 0,1 2 0 0,6 7 10 0 14 0,6 3 14 4 0 0.1 18

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2