J r Roerganger wist niet dat het schip op één schroef zou binnenvaren bijzonder Qoed bWiU zo E« XE Zieke werknemer ontslagen: honderd gulden boete Van dag tot dag Hoesseins avontuur Commandant: de kruiser liet zich heel goed besturen als Verdachte kondigt ter zitting een aanklacht wegens meineed aan NAAIMACHINES <~Praatótoel DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 3 GARAGE DEN HOUT Jongen speelde met vuur op hooizolder; boerderij afgebrand Examens De stranding van De Zeven Provinciën Proces tegen Amsterdamse marktkoopman Poederkoffie beneden de normale prijs verkocht géén 0Mergoe(j JANSENc T1LANUS il ËMImi Raad voor de Scheepvaart Week schorsing gevraagd voor kapitein van de „Prins Willem van Oranje" Kerkelijk Nieuws €)p de ACTIFRAL 10 Schorpioenenplaag in een Zuidafrikaans dorpje Hit ÖF faFrlpÖFn Mib Advertentie Hoezeer in de tweede helft van deze eeuw een monarch nog de sleutelfiguur kan zijn in politieke verwikkelingen, is maandagmiddag gebleken door het benar de avontuur van koning Hoessein boven Syrië. Het is nog niet duidelijk of de ko ning zijn leven te danken heeft aan de wendbaarheid van zijn vliegtuig of aan or ders voor de Syrische Migs om vooral niet raak te schieten. Maar dood of levend de Verenigde Arabische Republiek heeft de jonge vorst voorgoed uit zijn land weg willen hebben, dat is wel duidelijk. Een voorwendsel voor de gevangenneming of neerschieten van Hoessein in Syrië zou natuurlijk nog wel gevonden moeten wor den, niet alleen tegenover de buitenwe reld maar ook tegenover die groep in Jor danië, die zijn bewind om zijnentwil accep teert en zeer belangrijk is gebleken in de machtsbalans van Jordanië. Doch tegenover deze aanhangers van Hoessein zou radio-Caïro bij voorbeeld weer met „onthullingen" kunnen komen over boosaardige voornemens van de ko ning om door zijn afwezigheid de regeer- ders gelegenheid te geven met de gemeen schappelijke vijand Israel te gaan samen zweren tegen de Arabische Liga. Men zou er in Damascus ongetwijfeld iets op weten te vinden. En er zijn in Jordanië krachten genoeg werkzaam om een machtsgreep in het voordeel van Nasser te doen uitval len. Meer dan in Irak. Men zou van de zijde van de Verenigde Arabische Republiek koning Hoessein al leen al kunnen verwijten dat hij op zo'n kritisch ogenblik voor zijn land met va kantie ging in Caïro wordt immers al dagenlang alarm geslagen voor een be weerd voornemen van Israel om het Jor daanse gebied aan de westkant van de Jordaan te veroveren. Deze bewering heeft overigens zijn ef fect reeds gehad. Zij leidde immers tot mi litaire toenadering tussen Irak en de V.A.R. Zij leidde bovendien tot Jé illusie dat de betrekkingen tussen de V.A.R. en Jordanië zouden zijn verbeterd, een illu sie waardoor zelfs de zovaak van deze zij de belaagde Hoessein zich klaarblijkelijk heeft laten bedriegen. Deze maakte voor zijn trip naar Europa immers gebruik van het door de V.A.R. weer voor Jordaans verkeer opengestelde luchtruim. Damas cus was van de vlucht tevoren op de hoog te gesteld, en Hoessein heeft zich bij de vlucht boven Syrisch gebied zelfs keurig bij de verkeerstoren van Damascus ge meld! Daaruit is toch duidelijk af te lei den hoezeer Hoessein weer geloofde in de Arabische solidariteit. Dat het de V.A.R. niet gelukt is de jon ge Hasjemiet in handen te krijgen heeft de hele opzet duidelijk in Nassers na deel doen verkeren, 's Konings prestige in eigen land kan door deze overwinning met een oude De Havilland op drie en latei- zelfs dertien moderne straaljagers slechts zijn gestegen. Bovendien klinkt de toon van de haatcampagne tegen Israel, dat door de V.A.R. ervan beschuldigd wordt Hoesseins koninkrijk te willen aanvallen, nu nog valser. Deze hernieuwde propagan da tegen Israel, die vooral op Jordaanse oren was afgestemd, is door deze mislukte aanslag als een zeepbel uit elkaar gespat. Misschien was zij er ook niet toe voorbe stemd langer dienst te doen. Advertentie GARANTIE OP EEN AUTO is veelal EEN WASSEN NEUS, als de cliënt het arbeidsloon moet betalen. Op alle RENAULT-auto's is 6 maanden fabrieksgarantie inclusief arbeidsloon. Telefoon 12138 en 15056 De boerderij „De 1-Ioge Dam" te Nijkerk is '-"itermiddag een prooi der vlammen geworden, nadat het vijfjarig zoontje van de landbouwer Buitenhuis, die de boerde rij bewoont, met lucifers had gespeeld op de hooizolder, waar 30 ton geperst hooi was opgeslagen. De heer Buitenhuis, die op de zolder trachtte te redden wat er te redden viel, deed een misstap en viel door een luik vier meter naar beneden op een betonnen vloer. Hij moest in het zieken huis te Ermelo worden opgenomen. De boerderij brandde tot de grond toe af. Het is de derde keer, dat deze boerderij aan het vuur ten prooi is gevallen. Amsterdam. (V.U.) Geslaagd voor het. kandi daatsexamen geneeskunde: G. van Delft, Rijns- burg en G. de Kogel, Hillegom. Delft. Elektrotechnisch ingenieur: A. Walraven, Heemstede (cum iaudel. Lelden. Gelaagd voor het propaedeutisch exa men godsgeleerdheid: A. H. D. Ingen Housz te Beverwijk. Bij de voortzetting door de Marineraad van het onderzoek naar de oorzaak van de stranding van de kruiser „De Zeven Provinciën" verklaarde de kwartiermees ter H. ter Louw, die als roerganger dienst deed op de ochtend van 26 augustus, dat hem niet was medegedeeld dat het schip slechts op één schroef naar binnen zou lopen. Hy had wel gemerkt dat de kruiser minder goed bestuurbaar was, doch meen de dat dit te wyten was aan wind en stro ming. Had hij geweten dat het schip op één schroef liep dan zou hij hiermee reke ning hebben gehouden bij de roeruitslag. Vervolgens werd de commandant van „De Zeven Provinciën", kapitein-ter-zee M. J. de Vos, gehoord. Deze verklaarde de stranding op de westelijke havenstrekdam toe te schrijven aan een sterke onderstro ming. Deze onderstromingen worden door de rijkswaterstaat weliswaar opgegeven tot een diepte van drie meter, maar de kruiser heeft een diepgang van 6,60 meter. De commandant had evenwel geen stroom zien trekken om de westelijke punt. „De Zeven Provinciën" had buiten de haven voor anker gelegen met averij aan een der stoomleidingen, een lekkende flens. Een reparatie ter plaatse was door de hoofdmachinist afgeraden daar deze ge vaar had kunnen opleveren voor het per soneel. De commandant had geen beroep gedaan op sleepboten om de haven binnen te komen, daar de windkr-.cht op de krui ser overeenkwam met een gewicht van 20 ton en de hulp van marinesleepboten geen voldoende zekerheid had kunnen geven. Hij meende „De Zeven Provinciën" beter in hand te hebben zonder sleepboten. De wijze waarop het schip zich in het Schulp- gat zou gedragen had hij als criterium aangenomen voor de beslissing of hij al dan niet met één schroef de haven zou binnenvaren. Kapitein-ter-zee De Vos had de Commandant Maritieme Middelen in Den Helder er niet van op de hoogte ge steld dat hij op slechts één schroef zou binnenlopen, aangezien het schip zich, be halve bij het achteruitvaren, heel goed liet besturen. Hij had daarom ook niet de twee zwarte ballen laten hijs-- i ten teken dat het schip moeilijk manoeuvreerbaar was. Aan de hand van een situatieschets gaf de commandant hierop een uiteenzetting van zjj.n manoeuvre. Ex lagen drie baggermolens dicht bij Je lichtenlijn. Hij had er reeds eerder op ge wezen dat de omstandigheden waaronder hij de haven moest binnenlopen soms heel moeilijk waren. Ook na 26 augustus heeft hij ervoor gewaarschuwd dat de ligging van de baggermolens dikwijls gevaarlijk is en zij gevaar kunnen opleveren bij het manoeuvreren met een kruiser, die bijna 200 meter lang is en die slechts langzaam op het roer reageert. Goed bestuurbaar Het hoofd van de machinekamer, kapi tein-luitenant-ter-zee L. C. R.etdijk, be vestigde dat het schip behoorlijk bestuur baar was, hetgeen in het Schulpgat was gebleken. Ook bij was de opvatting toe gedaan dat het niet nodig was geweest te melden dat de kruiser voornemens was op één schroef naar binnen te lopen. Hij had steeds de instrumenten gecontroleerd en er bleek slechts twee graden roeraf wijking te zijn. Een Amsterdamse onderneming, die onder meer oplosbare koffie in poeder- vorm van een Zwitserse maatschappij im porteert en in Nederland in de handel brengt, is een kort geding begonnen tegen een marktkoopman, die deze blikjes van grossiers betrekt en ze aan het publiek verkoopt tegen een prijs, die 35 cent lager is dan de normale. Dit kort geding heeft voor de president van de rechtbank te Amsterdam gediend. De raadsman van de Amsterdamse onder neming voerde aan, dat er een bin dende prijs van 2,45 per blikje voor deze koffie is vastgesteld en dat de marktkoop man een paar keer is gewaarschuwd en tenslotte is uitgesloten. Wegens het be wust voordeel trekken uit een wanpresta tie van de grossier, die de marktkoopman ondanks zijn uitsluiting koffie blijft leve ren, vroeg de raadsman de koopman te dwingen zich niet meer aan een „onrecht matige daad" schuldig te maken. Hij vroeg de rechter aan de koopman een dwangsom van 250 voor iedere overtre ding op te leggen. De raadsman van de marktkoopman n.oemde dit. een strijd van een olifant te gen een vlo, aangezien volgens hem het Zwitserse bedrijf op de wereldranglijst van grote concerns de zevende plaats in neemt. Hij betoogde dat er op de markt in de Albert Cuypstraat wel acht kooplieden zijn, die de blikjes koffiepoeder beneden de normale prijs van de hand doen, even als eldei-s in het land door tientallen ande re detaillisten geschiedt. Pleiter vroeg zich af waarom de eisende partij de gros sier niet heeft gedagvaard, want volgens hem pleegde die contractbreuk. Voorts voerde hij aan dat op deze koffie in poeder vorm „een schandalige winst" wordt be haald. Voor deze koffie betaalt het publiek 49 gulden per kilo. De verlaging van de koffieprijzen is bij deze koffie in poeder- vorm nimmer doorgevoerd. Op de markt worden overigens velerlei merkartike len goedkoper verkocht dan in de winkels. De president zal op 17 november uit spraak doen. Kapi tein-lui tenant-ter-zee Jongewaard, havenofficier van Den Helder, verklaarde tenslotte nog dat de orders, die hij aan de baggermolens gaf bij het binnenkomen van grote schepen, steeds nauwkeurig werden opgevolgd. Na het ongeval met „De Zeven Provinciën" wordt het verhalen van de mo lens achter de lichtenlijn niet meer over gelaten aan de schippers van deze bagger molens doch wordt dit hun opgedragen. Indien deze getuige door de commandant van „De Zeven Provinciën" was gemeld dat het schip op één schroef zou binnen lopen dan zou hij zeker sleepboten ter be schikking hebben gesteld. In de afgelopen jaren is het echter slechts één keer ge beurd dat een kruiser verzocht heeft om assistentie van sleepboten. Dit was de kruiser „De Ruyter" die bij een krachtige westenwind vastgemaakt werd en waarbij toen de sleepboot „Orkaan" bijna verspeeld is. Gezien het risico dat hieraan vast zit doet een kruiser liever geen beroep om sleepbootassistentie. De baggermolen „Oostgeul" lag 15 meter achter de lichten lijn, zoals de getuige na het ongeval had kunnen constateren en leverde dus geen gevaar op. De Marineraad zal later uitspraak doen in dit onderzoek. De marineraad heeft gisteren tijdens 'n speciale zitting in de Rolzaal in Den Haag een onderzoek ingesteld naar het vastlopen van de kruiser „De Zeven Provinciën" op 26 augustus in de haven van De?i Helder. De president be spreekt met de schipper van een bag germolen (links) de situatie in de haveningang. Door stroom gedood. Op een bouw werk in Utrecht is een 16-jarige jongen uit Nijmegen om het leven gekomen. De jon gen was bezig met een elektrisch lasappa raat en kwam in aanraking met de voe- dingsstroom. Hij was op slag dood. Advertentie HAA RLE MS li ECONOMISCHE POLITIERECHTER „Is het mogelijk, dat ik tegen deze ge tuige een aanklacht wegens meineed in dien?" vroeg een firmant van een coöpe ratieve aankoopvereniging en malerij in Wormer maandagmiddag aan de Haar lemse economische politierechter, mr. J. D. Vink, voor wie hij terecht stond we gens het ontslaan van een werknemer, terwyl deze ziek was. „Als u denkt, dat deze getuige opzettelijk onder ede een valse verklaring heeft afgelegd, kunt u een aan klacht indienen bij de officier van Justitie", antwoordde de rechter. De getuige was een zevenentwintigjarige ambtenaar van het gewestelijk arbeidsbureau in Zaandam. Op 22 augustus had de firmant het ar beidsbureau meegedeeld, dat een zijner werknemers niet voor zijn werk (zwaar expeditiewerk) geschikt was. Een dag la ter had verdachte het bureau een afschrift van de ontslagaanzegging aan de werkne mer toegezonden. Hierin had hij geschre ven, dat de betrokken werknemer zich „ziek" had gemeld, door het gebruik van de aanhalingstekens suggererend, aldus het verhaal, dat de werknemer slechts voorgaf ziek te zijn. Omdat niet bleek, dat de werknemer met het ontslag akkoord ging, had het arbeidsbureau de firma ge adviseerd de arbeidsverhouding te her stellen en een ontslagaanvraag in te die nen. Tijdens deze zitting hield verdachte staande, dat hij de werknemer had ont slagen met goedvinden van de ambte naar, die deze zaken behandelt. Toen de ambtenaar echter als getuige beweerde de firma te hebben opgebeld om te vra gen of deze genegen was de ontslagen werknemer weer in dienst te nemen, be stempelde verdachte deze verklaring als leugen en vroeg of het mogelijk was een aanklacht wegens meineed tegen de amb tenaar in te dienen. Verdachte vertelde verder, dat zijn knecht niet zo ziek was, want hij liep door de kamer, zei hij. Rechter: „Bent u arts?" Verdachte: „Nee, edelachtbare." Rechter: „De dokter denkt er namelijk heel anders over." De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, zei in zijn requisitoir, dat men iemand, die ziek is, niet mag ontslaan. Als er een re den van ontslag was, bijvoorbeeld dienst weigering, had verdachte dit op staande voet moeten doen, aldus de officier. Hij heeft de man echter met een week opge zegd. „Nadat een paar boeren tegen ver dachte hadden opgemerkt: Wat voor een man heb je nu in dienst, hij wil niet eens een zak meel in de schuur brengen heeft verdachte gedacht: Deze man kan ik niet hebben en ik moet hem zo gauw mogelijk weer zien kwijt te raken. Dat is immo reel," aldus de officier, die tenslotte 75 boete eiste. De politierechter achtte deze straf ech- De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de aanvaring behandeld van het ms. „Prins Willem van Oranje" op 9 augustus van dit jaar in het Kanaal ter hoogte van Beachy Head met het Duit se m.s. „Tarbek". De „Prins Willem van Oranje" kwam het Duitse schip achterop en voer bijna twee maal zo snel. Toen men wilde passeren zou de „Tarbek" volgens de verklaringen van kapitein F. V. en de tweede stuurman B. K. W. I. plotseling naar bakboord zijn uitgeweken, waardoor de „Prins Willem" niet meer voldoende tijd had om uit te wijken. Het 7328 ton metende Nederlandse schip ramde de Duitser in de achterste ven en boorde een groot gat in de scheeps huid. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening dat de snelheid van de „Prins Willem van Oran je", ongeveer 17 mijl, omstreeks het mid dernachtelijk uur met een zicht dat be lemmerd werd door mistvlagen, te hoog was geweest. De waarnemingen met het blote oog, die vlak voor de aanvaring wa ren gedaan, achtte hij misleidend. „Er is niet geheel veilig genavigeerd", zei de heer Metz. Hij stelde de raad voor de ka pitein te straffen met hem de vaarbe- voegdheid te ontnemen voor de tijd van een-week. Voor de stuurman achtte hij een berisping voldoende. De kapitein verklaarde dat men de „Tarbek" eerst op het radarscherm had waargenomen en later de heklichten van het schip op ongeveer I' s mijl vooruit zag. Hij wilde geen waarschuwingssignalen ge ven omdat hij vreesde de Duitser daarmee aan het schrikken te maken. Toen de stuurman, die de wacht had, hem attent maakte op de bakboordzwenking van de „Tarbek" liet de kapitein eerst bakboord en toen hard stuurboord uithalen. Een aan varing kon toen echter niet meer worden voorkomen. De hoofdinspecteur was van mening dat het mogelijk geweest had moeten zijn om de aanvaring te vermijden, zelfs als de „Tarbek" naar bakboord was uitgeweken, hetgeen hij echter niet bewezen achtte. „Als de stuurman zelf direct was opgetre den en niet eerst de kapitein had gewaar schuwd, was alles misschien nog goed af gelopen", zei de heer Metz. In dit verband achtte hij het van belang dat stuurlieden in het algemeen meer opgeleid worden tot zelfstandig handelen. De raad zal binnenkort schriftelijk uit spraak doen. Geref. Kerken Beroepen te Borne: A. Wiersinga te 's Gravenhage; te Bozum (Fr.): W. F. Bolt, kand. te Groningen; te Oldemarkt: J. Nie- mantsverdriet, kand. te Barendrecht; te Houwerzijl: L. Buitenhuis, kand. te Arn hem: te Veldhausen (Duitsland) als missio nair predikant voor Soemba: H. Baarlink te Nordhorn (Duitsland), die dit beroep ook aannam: te Winschoten (vac. R. J. de Jong): J. van Dalen te Nieuw-Loosdrecht: te Vol- lenhove-Sint Jansklooster: C. W. de Ruiter te Visvliet (Gron.); te Nieuwlande: G. de Vries, kand. te Almkerk (N.Br.) Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 ter te laag en veroordeelde de firma tot f 100. Vijfduizend gulden boete, waarvan de helft onvoorwaardelijk subs, twee maan den hechtenis en de andere helft voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar eiste de officier van Justitie tegen een 37-jarige blocmbollenteler uit Lisse. Ver dachte had dit jaar zonder vergunning ruim 21 are te veel aan bollen geteeld. Dit leverde hem 3450 op. Ook in 1953,1955 en 1956 was hij in over treding geweest en de officier beschouw de verdachte dan ook als iemand, die zich er regelmatig op toelegt meer te telen dan hij mag. Bovendien ging het hier om volkomen clandestiene teelt in tegenstel ling tot de meeste gevallen, waarbij ver gunningen worden verwisseld of mis bruikt. De officier sprak van oneerlijke concurrentie en stelde zijn eis. Verdachte wees onder andere op de fi nanciële strop, die hij in 1956 had geleden door het optreden van een oneerlijke ver tegenwoordiger. De politierechter veroordeelde de bol- lenteler tot 3000 boete, waarvan de helft onvoorwaardelijk subs, twee maanden hechtenis. Morgen De telefoon sleurde me aan beide oren al heel vroeg uit bedHet zeil was koud. „Ja", zei ik - nauwelijks ontloken - in de hoorn, want de PTT heeft op de telefoongids ge schreven, dat je nooit „hallo" mag zeggen. Dat had de andere kant ook gelezen. „Wat ja?" riep een opgewonden manne- stem. „Haal liever die vuile rot auto van je voor mijn garage weg!". Het dekseltje van zijn woede klepperde driftig op en neer. „Ik heb helemaal geen auto, meneer", stamelde ik verbaasd. „Ik weet niet eens wie u bent!" „Ja, dat kennen we", schertste de andere kant boos. „Meneer weet niet wie ik ben. Haal hem weg of je zal 'ns zien wat er gebeurt!" Er sloegen kleine vlammetjes uit de hoorn, die ik verbolgen neerlegde. Wie was die vent? Het koude zeil stond al tot aan mijn knieën. Waar lagen mijn sokken nou? Rang, zei de telefoon. „Ja", zei ik. „Ik kom jou een hele harde kla,p bren gen, lammeling. Mijn vrouw uitschelden ken je wel. Jij met je rot-auto" Zijn stem scheurde knallend als een papieren zak uit mijn hoorn. „Noubegon ik flink. „Nee, laat je wagen maar staan, die trap ik wel weg. Ik kom naar je toe!" Er was niet tegenin te praten. Ook niet na het derde „rang", toen ik de hoorn tegen mijn ingezeept hoofd moest houden. „Gut, bent u daar weer", zei ik onverwoestbaar. Nou mijn kinderen nog bang maken, die arme schapen. Wacht, ellendeling, ik ben zó bij je!" Ik hoorde zijn achtergrond bang huilen: „Nee vader, nee vader!" „Wat nee vader. Ja vader, zal je bedoelen", en knallend smeet hij zijn hoorn neer. Nou zal hij wél komen, dacht ik moedeloos. Morgen komt hij vóór wegens ernstige mishandeling. Ik ben de enige getuige. Wie zou die vent toch zijn? Hans Keiler Advertentie „Nü is het mijn tijd", zei het barre seizoen en rekende af met de zomer. Wèg vakantie! Wèg zomerzon! Maar Uw gezondheid moet blijven! Neem vitaminen. Vitaminen van Philips-Roxane! HET HELE GEZIN ACTIEF EN VITAAL! De 10 belangrijkste vita minen. Niet te veel, niet te weinig. Precies wat U nodig hebt. Eén dragee per dag is voldoende. Flacon met 100 dragees f 2.88. Gezins verpakking - 150 dragees - de helft méér en toch slechts f 3.75. noem de naam - voor alle zeberheid KAAPSTAD (UPI) In de provincie Noordwest-Kaap wordt het dorp Kenhardt geplaagd door schorpioenen. In Kaapstad is vernomen dat de tweejarige Hilda van Wijk zondag een smartelijke dood is ge storven na gestoken te zijn. Een zuster van Hilda, de vijftienjarige Maria, werd in de voet gestoken. Zij raakte verlamd en haar toestand is kritiek. De dorpsdok ter heeft Kaapstad om anti-schorpioense- rum verzocht. Hij zegt dat de dorpelingen doodsbang zijn en niet durven te gaan sla pen. Uit de Opregte Woensdagsche Haarlemsche Courant van 10 November 1858 's GRAVENHAGE, 8 November. Naar men verneemt heeft de Re gering, ter zake van veel vuldige klachten over het verschil der klokken langs de spoorweglij nen, en het daardoor teweeggebrachte ongerijf voor de reizigers, die zoo gaarne het laatste oogenblik voor hun vertrek afwachten, be sloten om aanschrijvingen te richten aan de besturen der Hollandsche en Neder- landsche Rijnspoorweg-maatschappijen, met uitnodiging om de uren van vertrek in de verschillende stations te regelen naar den middelbaren tijd van de stad Amster dam. Men meent zich te mogen vleijen, dat de daarbij betrokken gemeentebesturen dezen maatregel zullen bevorderen door de nauwkeurige regeling hunner klokken, in overeenstemming met den middelebaren tijd, en dat ook voor de hier te lande zo uitgebreide stoomvaartdiensten gelijke maatregelen zullen worden genomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3