ZEKA EMSER Tweeduizend gulden boete voor onjuiste belastingaangiften Aantal zorggevallen bij Sociale zaken breidde zich in 1957 uit Bezwaren tegen aantasting van boerengrond voor recreatie 5 HAARLEMSE POLITIERECHTER Ruzie bij „stockcar"-race Zilveren jubileum van verkennersgroep f8.25 Burgerlijke Stand van Haarlem Fatsoenlijk gezicht Acht Nederlandse dichters protesteren tegen „dwaze situatie" bij bloemlezingen Woensdagmiddag intocht van Sint NicoJaas Intocht in Oost ZOEKT U 'N DRUKKER Wijziging routes van buslijnen 1. 2, 5, 6, „De Oosthoek" met „Je hebt 't. of je hebt 't niet" ANDERHALF MILJOEN GULDEN UITGEKEERD AAN VALIDE EN INVALIDE HULPBEHOEVENDEN Klaproosdag Stille armen te Heemstede SIGARETTENETUIS SLEUTELETUIS Dr. J. I. S. Zonneveld aan vaardt ambt van hoogleraar Zwemfeest van DWT Wapenstilstandsherdenking in Bloemendaal U1TBR EWINGSPLA N PENNINGS VEER 1.2.3.4.5 „De Pegel" met „Uw wil geschiede" in St. Bavo Symfonie Orkest geeft uitvoering van Peer Gynt Büzonder spreekuur van chr. emigratiecentrale UIT STAD EN STREEK Ontmoetingsavond van „Jeugd en Evangelie" Concert van Koor Katholiek Haarlem op 20 november Tekening van Kees Verwey te zien in Huis Van Looy Di.NbÜ AO li NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „De accountant, die het aangiftebiljet voor ons invulde zei dat we het gerust aan hem konden overlaten. Mijn vrouw heeft me nog gevraagd of dat zo maar ging en ik heb toen gezegd: „Die kan het wel we len. Per slot van rekening is hij accoun tant en wij niet". Het was een 44-jarige Haarlemse kapper ciie deze woorden maandag bedremmeld voor de Haarlemse politierechter mr. p. Petersen uitsprak. Hij moest zich ver antwoorden wegens onjuiste aangiften voor de inkomstenbelasting over de jaren 1953 tot en met 1955. Het was nog een staartje van de geruchtmakende affaire waarbij een accountant uit Haarlem-Noord indertijd tot gevangenisstraf werd ver oordeeld. Uit de verklaring van een hoofdcontro leur der belastingen bleek dat de accoun tant maar een slag sloeg naar de inkom sten uit het kappersbedrijfje. „Als ze vra gen waar u de ontvangsten hebt geboekt zeg dan maar dat u dat op kladjes hebt gedaan", zou de accountant tegen de kap per hebben gezegd. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, nam in aanmerking dat het hier in vergelijking tot andere „slacht offers" van de accountant een betrekke lijk licht geval betrof. Hij eiste een boete van 2500.- onvoorwaardelijk en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar Mr. Ph. L. J. Reijinga uit Hilversum bepleitte clementie. De politierechter ver oordeelde de kapper tot 2000.- boete en een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Ook de in augustus van dit jaar gehouden „stockcar"-race op een weiland aan de Schalkwijkerweg in Haarlem kreeg voor de politierechter een nasleepje. Na een woordenwisseling tussen twee toeschou wers zou een van hen, een 26-jarige bank werker uit Amsterdam, een bouwkundig opzichter uit Haarlem pardoes in een mod dersloot hebben geduwd. Het vijfjarig zoon tje van de Haarlemmer, dat voor de Am sterdammer op de grond zat, ging tijdens de races steeds staan. Dat begon de bank werker die op zijn hurken aan de rand van de sloot zat, te vervelen. Toen de wed strijd weer eens een spannend verloop kreeg en het jongetje de strijd staande wilde volgen zou hij onzacht door de Am sterdammer op de grond zijn geduwd. Zijn vader nam dat niet en daarop waren de poppetjes aa i het dansen gegaan. Net toen het meningsverschil wat bijgelegd was zou de bankwerker de Haarlemmer onverhoeds van achteren een duw hebben gegeven zodat deze tot zijn kin in de vieze moddersloot zakte. Advertentie FOTOKOPIEËN 4 Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchels.tr. 14 De verkennersgroep St. Paschal is Bay- lon in Heemstede bestaat 25 jaar. De ver kenners van de parochie O.L.Vr. Hemel vaart zullen dit zilveren jubileum feeste lijk vieren. Dat gebeurt op woensdag 19 november in de toneelzaal van „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. Welpen en verkenners zullen 's avonds demonstra ties geven. Na de pauze wordt een span nende drieacter opgevoerd over het ge heim van de Komor. Op zondag 23 november is er een buiten dag op het terrein „Groenendaal" bij de ruïne. Deze dag begint met een plechtige hoogmis in de kerk aan het Valkenburger plein, opgedragen door de aalmoezenier van de groep, kapelaan J. Kerstholt, met Bertels en oud-aalmoezenier C. Bakker. Na de mis is er een gezamelijk ontbijt in het gebouw „Anno Sancto". Om twaalf uur beginnen wedstrijden voor verken ners en welpen, waarna een gezamelijk spel is. De dag wordt om vijf uur met een kampvuur onder leiding van oud-hopman J. van Bueren besloten. Advertentie verlaagde prijs WVNAND FOCKINK AMSTERDAM ANNO 1679 BEVALLEN van een zoon: 8 nov.: R. van WijngaardenDe Wilde, M. Klompmaker Steenkist, H. P. HartmanDe Goede, 9 nov.: .J. HuntingVeen, 10 nov.: M. E. StokmanVan Leuven. BEVALLEN van een dochter: 7 nov.: W. L. SalléLucas, H. W. J. SchaarsKamp- sohreur, 8 nov.: J. A. de BruijnMens, J. W. L. S. DoggerTrimbos, 9 nov.: G. M. MillecamSchouw, 10 nov.: M. van Al phen—-Spruit. ONDERTROUWD: 10 nov.: F. J. G. van Ravensberg en A. W. M. A. Boerkamp; J. L. Nagelhout en P. Treffers. OVERLEDEN: 7 nov.: P. J. van den Burg, 72 jr., Mrt. van Heemskerkstraat, W. Mens, 62 j., Gasthuisvest, J. N. de Bruin, 74 jr., Mrt van Heemskerkstraat, M. C. van Huijzen, 73 j., Kenaupark; 8 nov.: A. Ab- maLaffra, 86 j„ le Hoogerwoerddwars- straat; 9 nov.: J. van der Zwaan, 83 j., Kamperlaan, B. J. P. VrugtMiesijerius, j-, Gasthuisvest. De bankwerker deed het voorkomen als of hij uit zelfverweer had gehandeld, maar zowel de officier als de politierechter hechtte daar weinig geloof aan. Nadat: de officier honderd gulden had gevorderd werd de Amsterdammer veroordeeld tot een boete van zestig gulden. Een 41-jarige inwoner >/an Badhoeve dorp werd veroordeeld tot zes weken ge- vagenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij had zich in augustus bij een Haarlem se ijscocentrale als venter gemeld. Hij kreeg een karretje en een standplaats op de Schipholweg. Politierechter: „Gaat dat dan zo gemak kelijk?" Raadsman mr. J. W. Rutgers: „Als je maar een fatsoenlijk gezicht hebt, meneer de politierechter". Van de opbrengst van de verkochte ijs- co's maakte de man uit Badhoevedorp goede sier. Het karretje liet hij ergens langs de kant van de weg staan. Mr. Rutgers wees op de verminderde toerekeningsvatbaarheid van zijn cliënt en bepleitte de uiterste clementie. De eis van de officier luidde twee maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest Enige Nederlandse jonge dichters heb ben in een open brief stelling genomen tegen de wijze, waarop hun verzen in bloemlezingen worden opgenomen, zon der dat de uitgevers in de meeste gevallen rekening houden met factoren, die vervol gens met name worden genoemd. De aan gevoerde punten zijn dat aan de desbetref fende auteurs niet rechtstreeks om toe stemming wordt gevraagd, dat vooraf geen overeenstemming wordt bereikt over het honorarium, dat er geen rekening mee wordt gehouden dat in het algemeen het copyright bij de auteur berust. Men neemt bij voorbaat aan, dat het copyright in han den van de uitgever is. Daardoor wordt meestal niet voldoende rekening gehouden met de auteur, zowel wat de overeenkomst van het honorarium betreft als het fiat van de auteur aangaande het op te nemen ge dicht. Als voorbeeld wordt, een uitgegeven bloemlezing aangehaald, met een oplage van vijfentwintigduizend exemplaren. De uitgeverij betaalde de dichters een honora rium uit van 2,75 per gedicht. Dit wordt in de open brief, gezien de oplage, princi pieel te laag genoemd. Het feit, dat ver scheidene gedichten, behorende tot een cyclus tot één gedicht gerekend en als zo danig gehonoreerd worden, is zo menen de betreffende dichters kenmerkend voor de zuinige mentaliteit van de uitge ver. Zij hebben niets tegen een grotere ver spreiding van de Nederlandse poëzie via het goedkope ,.pocket"-boek. Maar zij vin den wel dat er een dwaze situatie ontstaat, wanneer een uitgever de roeD krijgt de cul tuur te bevorderen door poëzie uit te ge ven in grote oplage, terwijl dit in werke lijkheid gaat ten koste van de cultuurpro ducent. in dit geval de dichter. De dichters behouden zich dan ook het recht voor bij toekomstige gelegenheden medewerking te weigeren, indien in de gesignaleerde praktijken geen verandering komt. De sa menstellers van de brief zijn de dichters Hans Andreus, Remco Campert. Jan E. Elburg, Gerrit Kouwenaar. L. Th. Leh- mann, Cees Nooteboom, Sybren Polet en Simon Vinkenoog. Woensdagmiddag om twee uur zal Sint Nicolaas, vergezeld van zijn knechten, een intocht in Haarlem maken. Hij wordt om streeks twee uur verwacht op de Turf markt. Na de officiële ontvangst volgt een rijtoer, waarvan de route is: Turfmarkt, Gedempte Oude Gracht, Grote Houtstraat Grote Markt, Jansstraat, Jansweg, Sta tionsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Krocht Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Ge dempte Oudegracht, Gierstraat, Grote Houtstraat, Verwulft. De Haarlemse Post- fanfare loopt in de rijtoer mee. Zoals de laatste jaren gebruikelijk zal Sint Nicolaas dit jaar ook weer ingehaald worden in Haarlem-Oost. Het Wijkcomité heeft de organisatie op zich genomen in samenwerking met de winkeliersvereniging uit de Amsterdamstraat, de Spaarnwou- derstraat en het Van Zeggelenplein. De in tocht zal plaatshebben op woensdag 26 no vember des middags om twee uur. De Sint zal plaats nemen in een open rijtuig ver gezeld door vijf van zijn knechten, die versnaperingen zullen uitstrooien. In de diverse buurten zal de goedheiligman wor den toegesproken. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART. KOUDENHORN 44 De intocht van Sint Nicolaas in Haarlem op 12 november zal beginnen bij de Turf markt, waarna de stoet van de goedheilig man de volgende route zal kiezen door de stad: Gedempte Oude Gracht. Grote Hout straat, Grote Markt, Jansweg, Stations plein, Kruisweg, Krocht, Nieuwe Groen markt, Zijlstraat, Gedempte Oude Gracht, Gierstraat, Grote Houtstraat, Verwulft. De route van buslijn 2 van de NZH wordt met. het oog op bovengenoemde optocht tussen 12.30 uur en 14.05 uur als volgt ge wijzigd: Komende van Haarlem-Noord: Dam straat. Spaarne. linksaf over de Melkbrug, Spaarne (dus de overzijde), Langebrug, Kampervest. Komende van Haarlem-Oost: Kamper singel, Langebrug, Spaarne, linksaf over Melkbrug. Spaarne. Damstraat. Van 14.00 uur tot 15.30 uur zullesn de bussen van de lijnen .1, 5 en 6 in zuidelijke richting als volgt rijden: Parklaan. Kinder- huisvest, Wilhelminastraat, Raamsingel, Houtplein. De bussen van lijn 1, 5 en 6 in noordelijke richting moeten tussen 14.00 uur en 15.00 uur rijden op aanwijzingen van de controleurs. „De Oosthoek" geeft op zaterdag 15 no vember des avonds om acht uur in „Dreef- zicht" te Haarlem een opvoering van het toneelstuk „Je hebt 't.of je hebt 't niet" van Jan Verhoeven, onder regie van E. van Oene. Advertentie VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST HET ECHTE WATER ZOUT PASTILLES ALLEEN EO.7 MEI DIT HANDELSMERK HET BEST.: MIDDEL TEGEN GRIEP, HOLST OF VERKOUDHEID Zaterdag is het klaproosdag. Dan wordt in het gehele land weer een collecte ge houden ten bate van het Nederlands Oor- logsgravencomité. Met de door de klaproos- collecte verkregen gelden wil het comité nabestaanden van in ons land omgekomen geallieerde militairen in de gelegenheid stellen de laatste rustplaats van vader, man, zoon of broer te bezoeken. In de laatste jaren zijn meer dan vijftienduizend nabestaanden die zelf de reis naar ons land niet konden betalen, in de gelegenheid gesteld het graf van een gevallen familielid te bezoeken. In ons land hebben dertig duizend geallieerde soldaten een laatste rustplaats gevonden. Vele familieleden van gevallenen hebben nog geen bezoek aan ons land kunnen brengen. Evenals vorige jaren zal weer in Heem stede een inzameling worden gehouden voor de „stille armen" in die gemeente. Het comité, waarvan de burgemeester mi. A. G. A. ridder van Rappard. voor zitter, de heer E. J. van Lent, lid en de heer A. van Wingerde, secretaris-penning meester is, doet dan ook wederom een be roep op de inwoners van Heemstede een bijdrage voor dit doel af te zonderen. Het comité zal gaarne opgaven ontvan gen van namen en adressen van personen van wie men meent dat zij voor een uit kering in aanmerking dienen te komen. Bijdragen kunnen worden gestort op postrekening no. 153308 van de heer A. van Wingerde, of aan hem persoonlijk worden afgedragen ten Raadhuize, dan wel aan zijn woning Willem Pijperlaan 14. Inmiddels werd reeds een bijdrage ont vangen van G.H.R. groot 10. De door het Heemsteeds fanfarekorps „Eensgezind Excelsior" jaarlijks te organi seren feestavond ten bate van de Heem- steedse stille armen, wordt ditmaal gehou den op zaterdag 15 november in het Sport park-restaurant. Het programma vermeldt een concert door „Eensgezind Excelsior", met als dirigent de heer L. ten Braake, het. optreden van een boerenkapel en diverse andere attracties. Het programma wordt besloten- met. een bal onder leiding van de heer Theo Donkerlo. De Haarlemse gemeentelijke dienst voor sociale zaken heeft over 1957 aan invalide hulpbehoevenden f 1.468.598,12 en aan va lide hulpbehoevenden 35.190.88, dus to taal f 1.503.789 uitg' keerd. In 1956 beliep dit bedrag f 1.707.763,95. Het aantal per sonen, dat de dienst bezocht was minder dan in het jaar daarvoor, te weten 17.870 (20.989). De maatschappelijke werkers brachten 11.886 rapporten uil tegenover 8.933 in 1956. Aldus kan men lezen in het jaarverslag van deze dienst. De verslechterende conjunctuur veroor zaakte op de dienst veel werk, niet alleen door uitbreiding van het aantal zorgge vallen. maar ook om maatschappelijk af zakken van hulpbehoevenden te voorko men. De resultaten van de samenwerking met organisaties en instellingen, die zich bewegen op het terrein van het maatschap pelijk werk. alsmede die zijn voortgekomen uit het particulier initiatief, waren in het verslagjaar goed merkbaar De dienst wijst echter op het gevaar, dal schuilt in de ontwikkeling van allerlei specialismen op het gebied van het maat schappelijk werk en aanverwante terrei nen. Deze specialismen voeren een zelf standig bestaan of ontwikkelen "zich annex aan andere maatscbappeHjke_ functies zo als justitie.' Volksgezondheid sociale wet geving enzovoorts. Geleidelijk aan breiden zich hun bemoeiingen opk uit over het ter rein waar van oudsher ook het algemeen maatschappelijk werk zijn taak heeft Niet alleen in de gemeentelijke of over heidssfeer. maar onk in de landelijke en particuliere sfeer kan men deze gang van zaken constateren. Hoe goed bedoeld en begrijpelijk deze ontwikkeling op zich ook is. dreigt hier een gevaar, aldus het verslag. \oor het algemeen maatschappelijk werk, omdat tenslotte een gevoel van onzekerheid niet kan uitblijven. Elk van die afzonderliike functies wordt zeelfstandig en voor een algemeen maatschappelijk werk blijft ten- slofte slechts een onoverzichtelijk restant- taak. Het is deze organisatorische ontwikke ling, die het algemeen maatschappelijk werk steeds moeilijker of nog liever moei- zam t maakt Ter verduidelijking voegt het verslag er aan toe, dat hier niet wordt ..edoeld op de verhouding overheidsmaat- schappelijk werk en particulier initiatief Onzekerheid De mogelijkheid ontstaat, dat bij afwe zigheid van de coördinatie allerlei instan ties een eigen en zelfs afwijkend beleid voeren en zelfs tegen elkaar uitgespeeld worden. Het maatschappelijk werk wordt brokkelig of vveinig direct. De cliënt gaat zich onzeker voelen door de trage wijze, waarop de oplossing tot stand komt, of doordat men telkens met andere instanties wordt geconfronteerd Bij de ene cliënt ko men vele instanties op bezoek zeven tegelijk is voorgekomen en het bezoek wordt een bezoeking; anderen daaren tegen krijger, niet de hulp, die zij zouden mogen verwachten. Als oplossing is te verkiezen, een me thode. aldus de dienst, die de uitgroei van de maatschappijorganisatie aan banden legt, zowel de maatschappelijke werk organisatie als wel de organisatie op ter reinen. die daaraan annex zijn. Met enkele eenvoudige vuistregels zou men de be voegdheden van de diverse uitvoerende instanties in het merendeel der gevallen kunnen vaststellen, aldus het verslag, dat verder enkele gezichtspunten naar voren brengt, waarin de oplossing, zoals sociale zaken die ziet. enigermate is aangeduid. Regelmatige uitkering of verzorging van sociale zaken kregen in het verslagjaar 1966 personen (2041), van wie 1582 (1713) ingevolge de armenwet. Bij de gemeente lijke sociale werkvoorziening waren 316 hand- en 28 hoofdarbeiders beti-okken. De verzorging in inrichtingen en gezinnen wordt als volgt gespecificeerd: jeugdzorg 464, bejaardenverzorging 368 en maat- schapelijk ongeschikten 30, totaal 862 (827). Wat de gedeeltelijke ondersteuning in geld of natura betreft, ontvingen 77 per sonen ziekenfondspremie en kledingtoe- lage; verder waren er 653 gevallen van huis- en 185 van wasverzorging. In 1957 is in veertien gevallen onder steuning verstrekt aan woonwagenbewo ners tot totaal f 2973,86. Met het maat schappelijk werk onder de bewoners maakte de dienst een begin door een maatschappelijk werker voor een deel van zijn dagtaak hiermee te belasten. Voorschotten Aan voorschotten ingevolge de armen wet verstrekte de dienst f 44.502.17. Deze voorschotten werden uitbetaald onder kwitanties van het energiebedrijf of we gens huurachterstand. De dienst verleende ook weer hulp voor de aankoop van voorgeschreven verster kende middelen. De kosten waren f 64.866,88 (1956: f 62.218.37). De kosten voor huis- en wasverzorging waren 252.589.90 (.f 177.868,69). De lotale kosten voor hulpbehoevenden, die een uitkering krachtens armenzorg ontvingen, bedroe gen 291.618.30 245.883 84). Voor 57 huisvrouwen betaalde de dienst de kosten van een kort verblijf gedurende de zomer maanden in bos en hei. 923 kinderen (1194) brachten een week door in een vakantie kamp. Uit gezinnen van hulpbehoevenden namen 173 (243) kinderen voor rekening van de dienst aan deze kampen deel. Op 31 december waren 368 bejaarden in verzorging. Bejaarden in tehuizen of zelfstandig wonende aldan inwonende be jaarden stelden de telkens terugkerende bezoeken van de maatschappelijke werk sters zeer op prijs. Het verheugde hun te ervaren, dat er aandacht voor hen be staat en dat zij niet tot de vergetenen be horen. Advertentie ieder ZEKA artikel is voor zien van garantiebewijs Dr. J. I. S. Zonneveld te Bloemendaal, die verbonden is geweest als geoloog aan de Geologische Stichting te Haarlem, zal maandagmiddag 17 november om kwart over vier in het groot-auditorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn ambt aan vaarden als gewoon hoogleraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit aldaar, om onderwijs te ge ven in de natuurkundige aardrijkskunde, de geomorfolgie en de landbeschrijving. Het jaarlijks zwemfeest van de Haar lemse zwemvereniging De Watertrappers heeft zich wederom in een grote belang stelling mogen verheugen. Het afzwem men tot het behalen van een diploma KNZB werd omweven door onderlinge wedstrijden, een familie-estafette en tot slot een waterpolowedstrijd tussen de meisjes van DWT en die van zwemclub Haarlem. Na het diplomazwemmen kon aan 35 meisjes en 13 jongens het voorbereidend diploma A worden uitgereikt; 30 meisjes en 21 iongens slaagden voor diploma B van geoefend zwemmer. Aan de wedstrijden werd door enkele honderden leden deelgenomen. In de A- groep heren won Jan Eichhorn de wissel beker door goede prestaties, geleverd op de rug- en schoolslag Gé Luttikhuizen was echter de favoriet op de vrije slag en de schoolslag. Godelieve Bernink mocht bij de dame® voor de eerste maal de wissel beker in ontvangst nemen door keurige prestatie® op de rugslag en de vrije slag. De jongens en heren waren in een vijf tal groepen ingedeeld en de dames en meisjes m zeven groepen, zodat er vrijwel elkaar m de strijd kwamen. De waterpolowedstrijd DWT—Haarlem eindigde in een vier-een zege voor DWT. Namens de Vereniging Oud-Illegale Werkers Bloemendaal heeft een aantal le den hedenmorgen om negen uur ter her denking van de Wapenstilstand van beide wereldoorlogen tuilen witte chrysanten ge legd, namelijk eerst op een oorlogsgraf op de Katholieke begraafplaats aan de Den nenweg en daarna op vier oorlogsgraven op de algemene begraafplaats aan de Bergweg in Bloemendaal. De bloemen werden door de voorzitter, de heer W. C. Biev, in tegenwoordigheid van de comité leden, de heren C. de Jong, J. E. van der Boon, A. Wigman en W. Schipper op de graven gelegd, waarna stilte in acht werd genomen. Een aantal belanghebbenden heeft zich tot de gemeenteraad van Haarlem gewend met bezwaren tegen het uitbreidingsplan in-hoofdzaak „Penningsveer". Dit plan heeft betrekking op de gronden in het oos lelijk deel van de Veerpolder en het noor delijk en oostelijk deel van de Haarder polder. Deze gronden zijn voornamelijk bestemd voor recreatie. B. en W. van Haarlem willen langs de oevers van het Noorder Buiten Spaarne, de Mooie Nel en de Licde een parkstrook aanleggen met enkele recreatieve voorzieningen: sport velden volkstuinen, speelweiden en een jachthaven Voor een verbinding met hei recreatiegebied zou over het Noorder Bui ten Spaarne een brug moeten worden aangelegd. In het bezwaarschrift maken vijftien be langhebbenden eigenaren en pachter® van in het plan gelegen gronden hun ernstige bezwaren kenbaar. Als het plan wordt uitgevoerd, zal ongeveer zestig ha 'andbouwgrond voor de recreatie van d<- dadsbewoners moeten worden opgeofferd Gesteld wordt dat Haarlem in het westen zuiden en noorden niet arm is aan recre atiegebied. De belanghebbenden vragen zich af. of de Haarlemse burgerij zich naar het excentrisch gelegen recreatiegebied ..Penningsveer" zal begeven. Mogelijk ge beurt dit alleen tijdens enkele mooie zo merse dagen om zich te ontspannen aan de boorden van d" Mooie Nel en de Lipde. Als dif het geval is. aldus het bezwaar- schrift, wordt omwille van enkele dagen ®pe! een heel iaar brood (agrarische pro dnktie) opgeofferd. Het wordt betreurd dat bij hel uitbrei dingsplan geen toelichting is gevoegd Advertentie Als het buiten plenst Bel een ,,ATAX" dan en nacht grootste wagenpark De toneelafdeling van het GEB van Haarlem, „De Pegel", geeft op woensdag 12 november in St. Bavo te Haarlem een opvoering van het toneelstuk „Uw wil ge schiede" van Henk Bakker en R. J. Terlin- gen. De regie is in handen van de heer C. Pater. Op woensdag 12 november des avonds om acht uur speelt het Haarlems Symfo nie Orkest onder leiding van Marinus Adam in het concertgebouw Peer Gynt van Edv. Grieg. Gonnie Brinkman (so praan) en Emmy Lopez Diaz (declamatie) andere op verzoeken om betaling van verlenen solistische medewerking. Thans moeten bezwaren worden ingediend aan de hand van slechts een tekening. Een uitbreidingsplan heeft hinderlijke en be zwaarlijke gevolgen voor een landbouw gebied. Daar de gemeente bij vaststelling van het plan, voor het agrarisch bedrijf nuttige maatregelen kan verhind-ien. Ten aanzien van verpachting en waardering van de gronden gelden dan zwaardere normen, welke niet uit de agrarische pro- dïiktie kunnen worden gecompenseerd. Gemeend wordt dat Haarlem in de eerste iaren het recreatieplan niet za1 kunnen uitvoeren. De belanghebbenden vragen zich af, of wet en recht toelaten nun gronden met plannen te belasten wanneer er geen uitzicht is, deze plannen binnpn afzienbare tijd te realiseren. Voorts wordl gevraagd, of de olaats van de zui veringsinstallatie wel de meest gewenste is en of hiervoor we] zoveel terrein als ge nland nodig is. „Hef geplande overblijvend agrarisch gebied zal geheel zijn ingesloten. Hei schijnt bedoeld te zijn als een kinder boerderij mol koeien-met-bellon. een boer op witte klomnen enz. Voor een normaal fe voeren bedrijf zal daar geen kans meer zijn". De ontwerpers van het plan wordt on voldoende inzicht in de betekenis van het agrarisch bedrijf verweten. ..Spoedig zal blijken hoe broodnodig agrarische grond en melkproduktie zullen zijn om onze natio nale welvaart op peil te houden" Te ge makkelijk wordt gesteld, dat gedupeerden worden schadeloos gesteld. Tn vele ge vallen verliezen de grondgebruikers echter hun bestaansbron en worden zij ge dwongen elders hun geluk te gaan be oroeven. Daar het blijkt dat velen die belangstel len in Canada en de mogelijkheid overwe gen een aanvrage voor emigratie naar dat land in te dienen, niet de juiste weg we ten waar de verantwoorde voorlichting is te krijgen, heeft de christelijke emigratie centrale een bijzonder spreekuur vastge steld op donderdagavond acht uur in het gebouw Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem. De christelijke emigratie-centrale die reeds dertig jaar de emigratie verzorgt naar alle landen, heeft hierdoor in elk land relaties aangeknoopt die in het ontvangen de land de emigranten behulpzaam zijn met het zoeken naar een werkkring en eventueel ook naar huisvesting. In Canada is op dit gebied een kerkelijke instantie werkzaam, die de beschikking heeft over een groot aantal „fieldmen", die als taak hebben de emigranten ter zijde te staan. Het is de laatste jaren gewoonte gewor den, dat elk jaar een „fieldman" naar Ne derland komt om in samenwerking met de christelijke emigratie-centrale in het gehele land spreekuren te houden en alle gewenste inlichtingen te verstrekken. Dit jaar heeft de heer E. Laninga uit Vancou ver (Brits Columbia) deze reis gemaakt en hij zal in Haarlem aanwezig zijn op het efctra spreekuur in het gebouw Ge dempte Oude Gracht 104. Nieuws in het kort Historie van notariaat. Maandag 17 november houdt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Genealogische Vereniging een bijeenkomst in café-restaurant Brink man op het Houtplein in Haarlem. De conservatrice van de Stichting tot bevor dering der notariële wetenschap, mej. mr. W. M. Peletier uit Amsterdam, zal dan spreken over „Het ontstaan en de geschie denis van het notariaat". Hartenlustschool. De heer P. A. Jor- dans, sinds 1 september 1946 als docent in wiskunde en handelskennis aan de Har tenlustschool aan de Vijverweg in Bloe mendaal verbonden, zal op 1 februari 1959 de school verlaten wegens zijn benoeming aan de nieuwe r.k. Mulo aan de Richard Holkade in Haarlem. In plaats van de heer D. Krabbendam, die naar Wageningen is vertrokken, werd met ingang van 1 febru ari de heer B. C. Elskamp uit Abbekerk benoemd. Deze functie aan de Hartenlust school wordt tijdelijk waargenomen door de heer G. Bakker, onderwijzer aan de Juiianaschool te Overveen. Marktdiefstal. De Haarlemse politie heeft een 52-jarige Haarlemse vrouw aan gehouden, die ervan verdacht wordt van e -n stal op de weekmarkt enkele bijoute rieën gestolen te hebben. Zij werd op he terdaad betrapt door een koopman en bij huiszoeking vond de politie nog een aantal bijouterieën. Men onderzoekt of deze wel licht ook van diefstal afkomstig zijn. Geen spreekuur. De wethouder van Openbare Werken van Haarlem, de heer W. F. Happé. zal deze week geen spreek uur houden. „Kerk en Vrede". De afdeling Haar lem en omstreken van de christen-anti- militairistische geloofsgemeenschap „Kerk en Vrede" heeft een gesprekavond uitge schreven en wel op vrijdag 14 november in één der lokalen in de Doopsgezinde kerk ingang Peuzelaarsteeg). Prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar in de theologie en voor zitter van de landelijke organisatie zal een inleiding over het getuigenis van „Kerk en Vrede" houden, waarna een gedachtenwis- seling zal volgen. Weekendcursus. In Bentveld organi seert de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers op 22 en 23 november een weekendcursus voor leden van onder nemingsraden en anderen in het bedrijfs leven werkzaam. Deze cursus is getiteld „De verkorte werkweek". Benoeming accountant. Ingevolge het bepaalde in de stichtingsacte van de Stich ting Kennemer Dierentehuis heeft het be stuur een accountant benoemd, teneinde op de boekhouding geregeld toezicht te kunnen houden. De heer A. de Nijs, ac countant N.I.V.A.. werd bereid gevonden deze werkzaamheden voor de Stichting be langeloos to \'errichten. Inleiding voor J.O.V.D. Op vrijdag 14 november zal om acht uur de afdeling Kennemerland van de jongeren oi-ganisa- tie vriiheid en domoeratie (J.O.V.D.) in ..Hef Nieuw Heiligland" Nieuw Heilig-- land 1-3 te HaaVlem bijeenkomen om te luisteren naar een inleiding van de heer B. de Boer. oud-lid hoofdbestuur J.O.V.D. ever ..Do Lesrinselen van het liberalisme". Volksdans-instructie. Op zondag 16 november zal de Haarlemse Volksdans federatie een in®t.nictie-avond geven in de ®ohooi aan de Badhuisstraat in Haarlem. Van 20 uur tot 12 uur zal Ferdinand van Alteren een instructie geven in Joodse dansen. De Bloemendaalse werkgroep van de interkerkelijke beweging „Jeugd en Evan gelie" houdt vrijdagavond in gebouw ..Domi" aan het Zandvoorterpad in Over veen een ontmoetingsbijeenkomst, waarop zowel kerkelijke als niet-kerkelijke jonge ren welkom zijn. Bij die gelegenheid zal de film „De vallende ster" vertoond worden, toegelicht door de heer L. Kip. Op donderdag 20 november des avonds om kwart over acht geeft het koor katho liek Haarlem in het concertgebouw te Haarlem een concert onder leiding van dirigent Albert de Klerk. Op het pro gramma staan „Magnificat" van J. S. Bach en „Gloria" van A. Vivaldi. Aan dit con cert wordt medewerking verleend door het Noordhollands Philharmonisch Orkest en door de solisten Annette de la Bije (sopraan). Roos Boelsma (alt). Simon van der Geest (tenor). Hans van der Leeuw ïbas) en Loek Nelissen (orgel). De op de tentoonstelling van werken van Kees Verwey en Mari Andriessen bij de kunsthandel M. L. de Boer te Amsterdam ten behoeve van de gemeentelijke verza melingen van Haarlem aangekochte teke ning van Kees Verwey wordt op het ogen blik geëxposeerd in het museum „Het Huis Van Looy". JOODSE LIEDERENAVOND Als onderdeel van het bijzonder kerke- werk van de Nederlands Hervormde ge meente in Heemstede, wordt donderdag in de hervormde kerk aan het Wilhelmina- plein een Joodse liederenavond gegeven, te verzorgen door Hans en Mirjam Krieg. Het programma bestaat voor de pauze uit Joodse liederen, in aansluiting op gedeelten uit het Oude Testament. Na een demon stratie en bespeling van de ramshoorn (Sjofar), worden gewijde en vrolijke Joodse volksliederen ten gehore gebracht. ZESTIENHONDERD KEER „POTASCH" Woensdag 19 november wordt in het Minerva theater in Heemstede door het toneelgezelschap Johan Kaart de zestien honderdste opvoering gegeven van de klucht „Potasch en Perlemoer". De regie is van Johan Kaart, die tevens met Tilly Perin-Bouwmeester en Johan Boskamp de voornaamste rollen vervult.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5