„Puck" speelt „De Vrek" Geen administratieve unie in West- en Oost-Nieuw Guinea DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 7 Toelichting in UNO- Beheerschapscom m issi e Boycot goedgekeurd tegen „goedkope vlag" schepen Wrakstukken van vermiste vliegboot gevonden Italiaans gezin kreeg leeuw op bezoek Opzegging van Potsdam Boete geëist tegen Haarlem mer wegens auto-ongeluk Mr. Schürmann pleit voor uitbreiding van „ECOSOC" STAAT VAN BELEG IN ARGENTINIË Dreigende staking in de olie-industrie Loswerkman ernstig gewond bij steekpartij Twee arbeiders omgekomen Met lorrie te water geraakt en onder spoorrails bedolven Zeven doden in het verkeer Helikopter Industrie is niet in gevaar Het kind in het verkeer Russische en Amerikaanse moties over vreedzame ruimtevaart Advertentie NEW YORK (Reuter) De vertegen woordigers van Nederland en Australië hebben in de Beheerschapscommissie van de UNO de veronderstelling van de hand gewezen, dat hun regeringen van de beide delen van Nieuw Guinea een soort ad ministratieve unie maken. Beide landen verklaarden, dat Nederland de soevereini teit over Westelijk Nieuw Guinea toe komt. Deze wordt door Indonesië betwist. Cyril Chambers, die voor de Labour- partij zitting in het Australisch parlement heeft, zei dat er op bestuursgebied al lang een nauwe samenwerking met de Neder landers bestaat in aangelegenheden van gemeenschappelijk belang. Er is geen re den om aan te nemen, zei hij, dat deze samenwerking „anders dan vruchtbaar" zal zijn. Nederland en Australië aldus Chambers, baseren hun politiek op be langen en onvervreemdbare rechten van de bewoners. De Nederlandse afgevaardigde prof. J. M. Pieters zei, dat er niets nieuws is in de Australisch-Nederlandse samenwerking op bestuursgebied in Nieuw-Guinea. Zij is een logisch gevolg van het feit, zei hij, dat men op het gehele eiland met soort gelijke problemen te maken heeft. De meningsuitwisseling in 1953 had veel bij gedragen tot een beter begrip van de ge meenschappelijke problemen en de weg bereid voor een vruchtbare samenwer king. Ook was toen gebleken hoe belang rijk het is, dat het bestuur van het ene deel van het eiland weet, wat er in het andere deel gaande is. De samenwerking was begonnen met besprekingen over de bestrijding van plantenziekten, insecten plagen en veeziekten. Later was er ge sproken over arbeidswetgeving, volksge zondheid, agrarische vraagstukken, bur gerluchtvaart en de coördinatie van het botanische onderzoek. Spoedig was con tact gelegd voor de uitwisseling van ge gevens over de bosbouw. Deze samen werking, aldus prof. Pieters, die in het begin meer van technische en incidentele aard was, is van groot voordeel voor de bevolking geweest. Deze samenwerking is in de loop van de laatste jaren sterk uit gebreid. Eind 1957 was besloten bijzondere aandacht te schenken aan de etnologische overeenkomst tussen de bevolking in de beide delen van het eiland bij de bepaling van de gedragslijn voor haar ontwikkeling. Canberra-conferentie HOLLANDIA (ANP) De heer H. West, verbindingsofficier voor Australisch Nieuw-Guinea, heeft na zijn terugkeer in Holland ia, aan de correspondent van het ANP aldaar enige mededelingen gedaan over de Australisch-Nederlandse confe rentie over Nieuw-Guinea te Canberra, die hij had bijgewoond. „Veel kan ik er niet over zeggen, want het is een confe rentie geweest, waar alleen maar aanbe velingen werden gedaan, die nog door de Panlibhonc o-vloten Te Brussel zijn plannen goedgekeurd voor het boycotten in de gehele wereld door de vakverenigingen van schepen, die onder goedkope vlaggen varen en 13 percent uitmaken van de in de wereld ge registreerde zeevaarttonnage. In een communiqué, dat door het hoofdkantoor van het Internationale Verbond voor Vrije Vakverenigingen werd uitgegeven, wordt medegedeeld dat vertegenwoordi gers van de internationale federaties van transport-, petroleum- en metaalarbei ders, die te Brussel bijeen waren, zich ach ter de maatregelen hebben geplaatst voor het organiseren van een algemene boycot van schepen, die varen onder de vlaggen van Panama, Liberië, Honduras en Costa Rica. In het communiqué wordt medegedeeld, dat de boycot zou worden toegepast op schepen, die „varen zonder aanvaardbare overeenkomsten met de Internationale Fe deratie van Transportarbeiders". Verder wordt medegedeeld, dat de commissie voor eerlijke praktijken van de Internatio nale Federatie van Transportarbeiders, die op 13 en 14 november te Hamburg bijeen zal komen, een verslag van de ver gadering te Brussel zal ontvangen en een definitief besluit over de boycot zal ne men. De voorgenomen boycot zou op een tijdstip tussen 15 november en 15 decem ber beginnen, dat door de bijeenkomst te Hamburg zal worden vastgesteld. LISSABON (AFP) Maandag zijn in het zeegebied, waar sedert zondag een Portugese vliegboot met 36 mensen aan boord wordt vermist, wrakstukken gesig naleerd, die vermoedelijk van het veron gelukte toestel afkomstig zijn, zo is maan dagavond in Lissabon bekendgemaakt. MILAAN, (Reuter) Loom uitgestrekt naast een wieg met een sluimerende baby, zo vond een Italiaanse leeuwentemmer zijn gevaarlijke troetelkind in een huis kamer terug, nadai, het dier kans had ge zien uit een circus te ontsnappen. Maar voordien had de eigenzinnige leeuw maan dag bij zijn onverwacht verschijnen in de straten een ware paniek onder de bevol king van Cantu, een dorpje nabij Milaan veroorzaakt. Vrouwen gilden en ieder zocht een goed heenkomen. De leeuw, ner veus geworden door de gedragingen dei- mensen, grauwde naar een vrouw en takel de haar met ziin klauw dermate ernstig toe dat zij naar een ziekenhuis moest wor den vervoerd. De deur van een flatge bouw stond uitnodigend open en de leeuw stapte naar binnen. Met wijd open gesperde ogen zag de 28-jarige bewoonster de leeuw haar huis doorsnuffelen. Zij wist met vijf van haar kinderen te vluchten maar ver gat de drie maanden oude baby. Toen de politie en de leeuwentemmer het huis betraden vonden zij de leeuw echter in alle gemoedsrust als een waakhond naast de wieg liggen. regeringen moeten worden bekeken", al dus de heer West, Van vrijwel alle vormen van samen werking is het grondprobleem dat van de taal. Ter conferentie was men het er over eens dat, wanneer er een gemeenschappe lijke taal zou moeten komen, dit Engels zou moeten zijn. Dit is echter niet alleen een moeilijkheid voor het Nederlandse ge bied, maar ook voor het Australische, waar het zogenaamde Pidgin-Engels zeer in zwang is. De gedachte aan het opzetten van ge zamenlijke technische opleidingscentra achtte de heer West zeer logisfch, daar het in het leven roepen van zulk een oplei ding veel kost. Anderzijds moeten deze opleidingen in het gebied zelf worden ge geven, daar ze aangepast dienen te wor den aan de locale sfeer. Bij de aanbe veling op dit punt is men uitgegaan van bestaande of op te richten opleidingen, zoals de zeevaartschool in Hollandia en de visserij school van de South Pacific Commission, maar ook denkt men bij voorbeeld aan een opleiding van medische krachten, die nog moet worden ingesteld. (Vervolg van pag. 1) LONDEN (Reuter) Een Britse woord voerder heeft gezegd dat het Westen noch de Sovjet-Unie zich eenzijdig kan losmaken van internationale overeenkomsten. De positie van het westen in Berlijn, aldus deze woordvoerder, hangt niet af van de overeenkomst van Potsdam, maar van het bezettingsrecht, voortvloeiend uit de on voorwaardelijke overgave van Duitsland in 1945. Het Westen heeft indertijd verklaard, dat een aanval op West-Berlijn zal worden beschouwd als een aanval op het eigen land. PARIJS (UPI) In Franse diplomatieke kringen werd de opvatting uitgesproken, dat de westelijke mogendheden zich een eenzijdige „opzegging" van de vievmogend- hedenstatus van Berlijn niet zullen laten aanleunen. Men wijst erop, dat ook het Noordatlantische pact een garantie voor West-Berlijn inhoudt. Men meent ook, dat Kroesjtsjev zijn woorden omzichtig geko zen heeft en slechts sprak over een prijs geven van de Russische bevoegdheden. Dat houdt nog niet in, dat men het Westen tot hetzelfde zou willen dwingen. BERLIJN (Reuter) Westduitse en ge allieerde woordvoerders in West-Berlijn noemden Kroesjtsjevs rede „een zaak van het hoogste politieke belang". LONDEN (Reuter) De liberale Britse „Manchester Guardian" waarschuwt dat uit Kroesjtsjevs verklaring duidelijk blijkt dat de communisten de verbindingen van West-Duitsland via Oost-Duitsland naar West-Berlijn zullen gebruiken om druk uit te oefenen teneinde in de eerste plaats er kenning van de Oostduitse regering door het Westen af te dwingen en mogelijk ver volgens om terugtrekking van de westelijke strijdkrachten uit Berlijn te bereiken. Het is mogelijk dat de Russen alleen een crisis willen veroorzaken, om een nieuw wapen in handen tè' hébb*ën"v'Öor onder handelingen over de' kracht en" uitrusting van het. Westduitse leger, doch het ziet er meer naar uit, aldus de „Guardian" dat de Russen beslot enhebben tot een beproeving van de westelijke kracht, in de hoop dat het Westen zal toegeven omdat niemand „voor Berlijn wenst te sneuvelen". De Londense „Daily Express" zegt, dal alle buitenlandse troepen beter uit Berlijn kunnen worden teruggetrokken. De Britten zouden hun sector aan de Westduitse rege ring moeten overdragen. Als er moeilijk heden komen, zouden de West- er. Oost duitsers het. zelf moeten uitzoeken Moge lijk zouden zij dan een manier vinden om Duitsland te herenigen, aldus het blad. Voor de rechtbank te Maastricht heeft een zaak gediend, die voortvloeide uit een ongeluk in de nacht van 8 op 9 augustus op de Valkenburgerweg in de gemeente Voerendaal. Een auto bestuurd door de 26-jarige K.L.M.-steward N. T. M. K. uit Haarlem is toen in een lange flauwe naar links lopende bocht, tegen een rechts van de weg staande boom gebotst. De naast de bestuurder zittende 25-jarige F. M., eveneens uit Haarlem, kwam hierbij om het leven. De bestuurder kreeg ver wondingen. o.m. een hersenschudding. Hij herinnerde zich daarom weinig van het ongeluk. Als getuigen wer den gehoord de commandant van de rijks politie te Voerendaal en een wachtmees ter van de vei-keersgroep Maastricht als deskundige. Deze getuigen waren van oordeel, dat er geen technische manke menten aan de auto waren, die de botsing zouden hebben veroorzaakt, maar dat de bestuurder onvoldoende rekening had ge houden met de lange wegbocht en dat glad de autobanden de wagen op de natte weg uit de bocht hadden doen glijden. De officier van Justitie achtte schuld door onoplettendheid bewezen en vroeg 200 boete mét ontzegging van rijbe voegdheid voor de tijd van zes maanden. De verdediger, mr. J. F. Brons uit Haar lem, betoogde dat niet bewezen is dat de steward te hard en onoplettend zou hebben gei-eden. In de bocht die als gevaarlijk voor het verkeer bekend staal, zijn op de zelfde plek meer soortgelijke ongelukken gebeurd. De weg is echter nog steeds niet behoorlijk van verkeerswaarschuwingen voorzien. De mogelijkheid dat het tra gische ongeluk te wijten is aan omstan digheden buiten de schuld van de verdach te om, bijvoorbeeld door het springen van een band achtte de verdediger niet uitge sloten. Verder wees mr. Brons erop, dat de verdachte bij dit ongeluk zijn beste vriend heeft verloren, hetgeen hem ont zettend heeft aangegrepen, voorts dat de familie van het slachtoffer de verdachte geen enkele schuld aan het ongeluk aanre kent en dat hij bij een veroordeling zijn betrekking veidiest De rechtbank zal op 24 november uit spraak doen. NEW YORK (Reuter) De Nederlandse permanente afgevaardigde bij de UNO, mr. C. W. A. Schürmann, heeft maandag in de economische en financiële commissie van de Algemene Vergadering der UNO een beroep op de Sovjet-Unie gedaan om uitbreiding van het aantal leden van de economische en sociale raad (ECOSOC) niet te verhinderen door er aan vast te houden dat ook communistisch China lid wordt. Mr. Schürmann stelde voor, dat de eco nomische en financiële commissie aan de tweede politieke commissie zou aanbevelen het Handvest zodanig te wijzigen, dat het huidige aantal leden van de Economische en Sociale Raad van 18 tot 24 kan worden uitgebreid. Bij het huidige ledental is -een evenredige geografische verdeling der zetels niet mogelijk, hetgeen het aanzien van de raad in sommige onderontwikkelde gebieden, vooral in Afrika en Azië, onder mijnt, meende hij. De Rus Arkadev verklaarde, dat de Sovjet-Unie altijd streeft naar het bevei ligen van de werkelijke belangen der onderontwikkelde gebieden en niet alleen maar de „fictieve". De Sovjet-Unie wenst dat alle organisaties, die onderontwikkelde landen helpen, volledig hun belangen kunnen behartigen. Het Nederlandse voorstel werd gesteund door de Noor Arne Arnesen. BUENOS AIRES (AFP) Het Argen tijnse persbureau „Saporiti" meldt, dat president Frondizi de staat van beleg heeft afgekondigd, die heden te middernacht van kracht zal worden, na goedkeuring door het congres. Het besluit van de president heeft ten doel een eind te maken aan de 31 oktober begonnen staking der arbeiders bij de oliebedri.jven in de provincie Men- doza. Bij wiize van voorzorgsmaatregel zijn alle leden van leger, politie en lucht macht in deze provincie geconsigneerd. (UPI) Volgens Frondizi is de staking een onderdeel van een ondermijnend plan van communistische en peronistische ele menten. Hij zei dat het parool voor een algemene staking in de olie-industie niet is ingegeven door enig arbeidsgeschil. In Mendoza wordt gestaakt uit „protest" tégen de contracten die de regering ge- slöten h'eëft met buitenlandse maatschap pijen over de assistentie bij drolievnnning. De bond van oliearbeiders heeft voor woensdag een algemene staking van,48 uur afgekondigd. onder de leus dat de regering de leiding en de produktie van de oliebron nen aan buitenlandse maatschappijen geeft. (AFP) Vanochtend zijn in voorsteden van Buenos Aires talrijke personen met extremistische politieke opvattingen ge- arersteerd. De politie zou voorbereidingen treffen om op te treden tegen de 62 vak bonden, die een peronistische inslag heb ben. Via. de radio zijn lastgevingen aan de oolitieposten in de provincies Mendoza en Nuequen verstrekt, in verband met het toepassen van de staat van beleg. Maandagmiddag om tien minuten voor 4 werd de Haarlemse recherche gealarmeerd door enkele bewoners van de Godfried van Bouillonstraat in Haarlem-Oost omdat er een moord gepleegd zou zijn. Men spoedde zich derwaarts en men vond in de gang van een woning in deze straat een man, die bewusteloos in een plas bloed lag. De recherche stelde een onderzoek in een daaruit bleek, dat het slachtoffer een veer tigjarige loswerkman was, wonende in de Goetzeestraat, die gistermiddag om tien over half vier, toen hij onder invloed van sterke drank verkeerde, zijn 28-jarige echtgenote wilde opzoeken. Deze leeft ge scheiden van haar man en was ingetrok ken bij een 67-jarige Haarlemer in de Godfried van Bouillonstraat. Toen de loswerkman bij deze woning arriveerde kwam zijn vrouw net naar bui ten. Hij greep haar vast maar zij slaagde erin te ontvluchten. De werkman storm de gang in en raakte in een vechtpartij ge wikkeld met de 67-jarige bewoner, die even later een broodmes trok en zijn aan valler een aantal diepe steken toebracht in het achterhoofd, onder een van de ogen en in de linkerzij, waarbij een long werd geraakt. De loswerkman zakte in elkaar en werd, toen de G.G.D. was gewaarschuwd in aller ijl naar het Grote Gasthuis vervoerd. Gisteravond was zijn toestand zeer ernstig, en men vreesde voor zijn leven, maar van morgen was hij al weer wat opgeknapt. De man, die gestoken zou hebben, is in gesloten. Twee arbeiders uit Helmond, 35 en 42 jaar, waren in de gemeente Aarle-Rixtel bezig met het vervoeren van rails op een wagentje, dat op een langs de rivier de Aa aangelegd smalspoor reed. Plotseling kantelde het wagentje, waardoor beide mannen in het water vielen, en onder de spoorstaven bedolven werden. Pas nadat deze met veel moeite op de wal waren ge trokken konden de levenloze lichamen worden geborgen. Eén van de slachtoffers was gehuwd en had vier kinderen. De heer J. B. uit Nijmegen is op de weg achter Het Bos te Arnhem met zijn auto tegen een boom gebotst. De bestuurder werd ernstig aan het gelaat gewond. Zijn echtgenote, die naast hem zat, werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse over leed. Van het achter in de auto zittende echtpaar G, eveneens uit Nijmegen, liep de heer G. een schedelbasisfractuur op. terwijl zijn echtgenote verwondingen in het gelaat en een lichte hersenschudding kreeg. Het achtjarig knaapje W. ten Hove is op de Zuukerweg te Epe verongelukt. Het kind reed met zijn broertje mee op een driewielig melktransportwagentje en sprong van dit voertuigje af. Het kwam voor een achteropkomende vrachtauto en. werd bijna op slag gedood. De 77-jarige wielrijder P. P. K. uit Voor burg is, toen hij uit de Weverslaan de Parkweg overstak en daarbij blijkbaar een van links komende auto niet opmerkte, door het voertuig geschept. Kort na aan komst in het ziekenhuis Sint. Antonius- hove is. de heer K. overleden. De 75-jarige dame P. M. Waltmans, die vorige week maandagavond door een per sonenauto werd aangereden toen zij liep op de hoek van de Herengracht en de Huiden straat te Amsterdam, is in het Onze Lieve Vrouwengasthuis aan de verwondingen bezweken. Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Tilburg-'s-Hertogenbosch tussen Helvoirt en Udenhout is de 35-jarige M. van de Pas uit Udenhout dodelijk ver ongelukt tussen twee treinen. Te Arkel (bij Gorinchem) is de 75-jarige bromfietser B. den Haak aldaar tegen een bus van de Twee Provinciën gereden. Hij was op slag dood. Op de rijksweg nr 16 (Rotterdam-Moer- dijk-grens) onder de gemeente Zwijn- drecht is een trailer, welke getrokken werd door een kraanwagen, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak naar rechts af geweken en gedeeltelijk in de sloot terecht gekomen. De 27-jarige gehuwde H. Hes sprong van de treeplank van de trailer af en kwam onder dit voertuig terecht. Tij dens het transport naar het ziekenhuis is hij overleden. Minister Aart sen Op vragen van het lid der Tweede Ka mer de heer Posthumus over het verzoek om ontslag door de beide directeuren van de Nederlandse Helikopter Industrie, heeft de heer Van Aartsen, minister van Verkeer en Waterstaat, onder meer geantwoord dat hij het betreurt dat, ondanks langdurige besprekingen, het niet is mogen gelukken beide of een der directeuren voor de Ne derlandse Helikopter Industrie te behou den, maar dat niet is gebleken dat het onderhavige project, in gevaar wordt ge bracht door het vertrek der beide direc teuren. De Nederlandse Helikopter In dustrie heeft kunnen besluiten het bedrijf voort te zetten. Knipperbol-kalender 19.59 Het Verbond voor Veilig Verkeer zal deze dagen beginnen met het gratis ver spreiden van een kalender voor 1959, die door de aardige tekeningetjes in frisse kleuren wel heel sterk tot de verbeel dingskracht van de jeugd zal spreken. Dat is trouwens ook de bedoeling, want deze kalender richt zich in de eerste plaats tot de jeugd en zal daarom gratis en voor zo ver de voorraad strekt aan de lagere scholen in Nederland worden beschikbaar gesteld. Tekenaar Meyer Ricard sierde deze een- bladige jaarkalender met een zestal teke ningetjes, die elk een eenvoudige maar sprekende verkeerssituatie uitbeelden en van een pakkend onderschrift zijn voor zien. Het thema van de kalender is de knipperbol en deze speelt dus tezamen met de „zebra" in elk van de uitgebeelde situaties een rol. De opvoedende waarde van deze kalender maakt, dat deze in veel schoollokalen en kinderkamers een gezellige maar bovenal nuttige wandver siering zal vormen. De kalender is vervaardigd door Caltex Petroleum Maatschappij n.v. in nauwe sa menwerking met het Verbond. Deze firma heeft reeds eerder blijk gegeven ernst te maken met de verkeersveiligheid in het algemeen en de verkeersopvoeding van de jeugd in het bijzonder. „Behouden thuiskontsf" De Eerste Rotterdamsche Maatschappij van Verzekering n.v. brengt een affiche in omloop, waarop een suggestieve politie man de beschouwer doordringend aan kijkt en doelende op zijn (letterlijk) „handjevol" kindertjes vraagt: „Zorg dat ze behouden thuiskomen". Een plaat, die door vormgeving en uit voering niet nalaat grote indruk te maken en die, naar het Verbond voor Veilig Verkeer hoopt, op vele openbare plaatsen in Nederland zal verschijnen: Om iedere weggebruiker te vragen altijd en overal er voor te waken dat onze kinderen in derdaad 's avonds thuiskomen De toneelgroep „Puck" heeft maandag avond in het nieuwe de la Martheater waar men deze maand een groot deel van het lopende repertoire vertoont de première gegeven van „De Vrek" van Mo lière in een sterk van de traditie afwijken de trant. Men beroept zich daarbij op de mening van de vermaarde regisseur Char les Dullin, dat het stuk gedurende vele ge neraties niet klaar en wel gespeeld is, dat men het altijd heeft misvormd tot een se rie sketches over de gierigheid, waardoor het eeuwenlang een negatieve beoorde ling uitlokte. Volgens zijn opvatting is het niet juist om moraliserenderwijze alles, de intrige incluis aan de rol van Harpagon op te offeren. Cas Baas heeft bij zijn spelleiding deze opvatting als uitgangspunt genomen. Het is niet uitgesloten, dat hierbij de ovex-we- ging heeft meegesproken dat Eric van In- gen. die de .titelrol voor zijn rekening heeft genomen, niet op het formaat kan bo gen om van Harpagon een tragikomi sche uitzonderingsmens te maken, zoals de romantische acteurs (in ons land Jan Musch bijvoorbeeld) op voor het publiek zo kennelijk aantrekkelijke manier plach ten te doen. „Puck" had echter gewaarschuwd kun nen zijn door het voorbeeld, dat Jean Vil- lar met zijn onvolprezen, doch in dit ge val teleurstellende Théatre National Po pulaire een paar jaar geleden ook in ons land heeft laten zien. Villar heeft, stellig eveneens in navolging van Dullin's denk beelden, voor alles de door Molière aan de orde gestelde ontwikkelingen binnen het natuurlijke milieu willen laten uitkomen, helder en overzichtelijk. Het resultaat werd in mijn ogen een weinig interessante burleske met een paar briljante scènes. Bij „Puck" is het vrij kinderachtig geworden, net alsof dit gezelschap nu het niet meer speciaal voor de jeugd optreedt, iets voor een schoolvoorstelling is gaan bedenken. Behalve in een nogal zwakke bezetting ligt de oorzaak daarvan volgens mij hierin: als men de aandacht voornamelijk op de intrige richt, doet men dubbel uitkomen dat „De Vrek" een van de zwaktste stuk ken van Molière is. Slechts een wonder zou het onder deze omstandigheden hebben kunnen redden. En ondanks alle aardig heden bleef dat wonder uit. Tegenover de thans verdedigde zienswij ze stel ik de volgende ter motivering van mijn oordeel. Molière wilde een blijspel schrijven om de gierigheid te hekelen. Hij besloot zijn stuk „De Vrek" te noemen. Hij zou een mens ten tonele voeren, zo danig beheerst door één excessieve eigen schap dat hij voor zichzelf en zijn omge ving onmogelijk wordt, Hoe kan men de schraapzucht laten blij ken? Wel, door de gouddorstig bezetene met anderen te confronteren, die de slacht offers van zijn inhalige berekening drei gen te worden. Misschien uit tijdgebrek heeft Molière zich bediend van de eerste de beste intrige, die hem te binnen schoot (uit een verhaal, uit een klucht van een voorganger, die op zijn beurt een navol ger van de Aulularia van Plautus was). De handeling heeft, geen ander bestaans recht dan om Harpagon gelegenheid te ge ven zijn slechte karakter onder zoveel mo gelijk omstandigheden te laten demonstre ren, tegenover zijn naasten en tegenover de buitenwereld. Onder Molières pen heeft deze Harpa gon een formidabele gestalte gekregen, buiten proporties misschien, zodat zijn kracht tevens de zwakte bepaalt. Alleen wat er met de vrek gebeurt is de moeite waard. Dit is geen dorre theorie van iemand, die nu eenmaal aan een traditio nele interpretatie is gewend geraakt en het niet anders meer wil horen. Molière heeft van de vrek nu eenmaal de titelheld gemaakt. Daar is niets aan te doen. Zijn fout was het kiezen van een zodanige te genpartij, dat niets en niemand daarvan enige werkelijke belangstelling verdient. En het lijkt mij daarom onverstandig van „Puck" om juist op de flauwe bijzaken al het licht te laten vallen. Sommigen zul len spreken van een „frisse" benadering, zoals dat ook met „De Koopman" van de toneelgroep „Arena" naar mijn mening ten onrechte is gebeurd. De vertaling van Hans Roduin in huiselijk-humoristisch Ne derlands droeg ertoe bij het amusement te plaatsen op het vlak van wat wij in Ne derland als vrolijke avonden beschouwen. Eric van Ingen is te duidelijk een mo derne acteur om de rol van Harpagon an ders dan langs de weg der kluchtige ty pering te kunnen „maken". Door zijn ma nier van spreken met een wat geknepen, soms zeurderige stem deed hij mij voort durend aan een sterk vermagerde Ferd. Sterneberg denken, geen moment aan een belachelijk karakter. De mogelijkheden om deze rolfiguur met uiterlijke middelen te verduidelijken zijn uiteraard beperkt. Gegeven de aanpak van het geheel was hij echter stellig niet onvoldoende. Maar wat heeft men aan een dergelijke nivelle ring tot middelmatigheid? In de eveneens tot bescheiden proporties teruggebrachte rol van de knecht La Flèche maakte Will van Seist een innemend debuut maar ook daarvan is meer te maken, dat heeft Da niel Sorano bij het T.N.P. onvergetelijk be wezen). De beste prestaties werden gele verd door Ellen Thouars met een kostelij ke koppelaarster en door Piet Römer als de kok en de koetsier in één werkelijk ko mische verschijning. De jonge gelieven door Walter Kous, Wim van den Heuvel, Jeanette van der Heijden en Ada Tbijsse nogal vlak ge speeld, met aandikkingen nu en dan, waar bij de mannelijke personen het glansrijk wonnen in vergelijking met de saai en keu rig sprekende vrouwelijke. Verder werk ten Guus Verstraete, Leen Jongewaard en Eric van Ingen als Harpagon in de door Cas Baas geregisseerde voorstel ling van „De Vrek" van Molière. Eric van der Donk mee aan een voorstel ling, die bij de première met langdurig applaus werd beloond. Er was echter één winstpunt: Roger Chailloux heeft zich, na enige veelbelovende proefwerken, ontwik keld tot een decorontwerper met een per soonlijke allure. Zijn kostuums zijn op eenvoudige wijze aangenaam, zijn riante toneelbouw getuigt van stijlgevoel en bood alle gewenste speelruimte. Hij durft ten minste „iets neer t.e zetten". En het mag er zijn. David Koning NEW YORK (UPI) De Verenigde Staten stellen als een tegenmanoeuvre tegen een Russische motie voor een on middellijk verbod op militair gebruik van de ruimte buiten de dampkring voor, die kwestie gedurende een jaar te bestuderen en die studie dan als basis te nemen voor het optreden van de UNO inzake dat pro bleem. De Verenigde Staten verzamelen thans voorstanders van dit denkbeeld om zich heen, teneinde tot een resolutie van de Al gemene Vergadering te komen. Deze motie zou de instelling bepleiten van een bij zonder comité, dat rapport uit zou moeten brengen aan de Algemene Vergadering in het jaar 1959, wat betreft de stappen die genomen zouden kunnen worden om een vredelievend gebruik van de ruimte buiten de dampkring te verzekeren. In de Russische ontwerp-resolutie wordt het toezicht op vredelievend gebruik van de ruimte verbonden met een verzoek om het afschaffen van buitenlandse militaire bases, „allereerst in Europa, het Nabije Oosten en Noord-Afrika". Advertentie HET EULAN ETIKET \DE GARANTIE VOOR BLIJVENDE MOTECHTHEID EULAN voor moteehte behondellng van wol en onder» dierlijke vezels; een wetenseHoppelijke pioniers-prestatie van save*) tientallen joren op zijn deugdelijkheid beproefd. luister op maandag, woensdog. vrijdag en zaterdag om 9.52 uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 m.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7