Horen en zien SUCROSE r Al MST LE\ 'El Gevangene ontsnapt NAAIMACHINES Verlevendiging van uitwisseling op letterkundig gebied door middel van radio en televisie MADOEF EN MIRZA w\\ KAl levensvL Agenda voor Haarlem Resoluties van de conferentie der Nederlandse Letteren BELTON CO aankondigingen kn nabeschouwingen Boekverkopers tegen kruideniersplan 9 radio televisie Vele medewerkenden De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Nederlandse ingenieur naar de zuidpool Voor diabetici en slanke lijn! Afscheid directeur der Wereldbibliotheek De zagende pijnen /f=f J m AY Pinguïns van de zuidpool naar Alaska Aantal bezettingsmaatrege len blijft nog van kracht (UIT HET ENGELS VERTAALD) DOOR Souvenir aan De Ruyter's tocht naar Chatham DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 Het programma van de NCRV bracht maandagavond drie onderdelen met vele verscheidenheden, die aantrekkelijk waren. Met Peter van Campen werd een bezoek gebracht aan een bank, waardoor de kijkers op de hoogte kwamen op welke wijze men een persoonlijke lening kan sluiten en men zag hoe de journalist M. Reckman er in geslaagd is de vereniging „Het leven begint bij veertig" in korte tijd populair te maken bij het bedrijfs leven en werknemers. Verder werden in de rubriek „Attentie" herinneringen op gehaald van november 1918, toen er ook in ons land beroeringen dreigden te ko men. Dank zij generaal L. F. Duymaer van Twist werd de Vrijwillige Landstorm opgericht. De thans drieënnegentigjarige generaal kon zich de gebeurtenissen nog goed herinneren en vertelde er geestdriftig over. De tot besluit vertoonde film over de aan Koningin Wilhelmina gebrachte hulde op het Malieveld in Den Haag was een waardig slot van deze herdenking van woelige dagen. Dank zij films en gesprekken met oog getuigen kregen we een uitstekende repor tage te zien van Nederlands Nieuw-Gui- nea, in het bijzonder van de Baliem-Vallei, waar vele papoea's rondlopen met fram- boesia en die door de zending aan een menswaardig bestaan geholpen worden. Pi Scheffer, die vroeger een deel van het zaterdagavondprogramma vulde met ge sprekken met artiesten van de grammo foonplaat, is na een afwezigheid van en kele maanden teruggekeerd. Zijn „Pas ge perst" komt voortaan 's maandags. Velen zullen daar verheugd om zijn want hij weet in een gezellig praatje bekende mu sici vaak veel wetenswaardigs te laten zeggen. Voor Gustav Leonhardt en diens clavecimbel was een stemmig hoekje in de studio ingericht. De andere medewer kenden, onder wie de student Jaap Dub belboer en hel Leedy-trio waren bij hem te gast in de disco-bar en bespraken onder meer het Nederlandse chanson. Petula Clark was te horen doordat een deel uit de film „Artiestencafé" werd vertoond, waarin de zangeres een populair liedje zingt. Al met al veel praten over veel varia. Beeld schermer HILVERSUM T. 402 M. 7.00 - 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Moeilijkhe den bij de N.V. Constructie, hoorsp. 12.05 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.30 Oude muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Christelijk organisatie-en verenigingsleven, causerie. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Boekbespreking. 18.30 R.V.U.: On ze verhouding tot de medemens, door prof. dr. H. M. Oldewelt. 19.00 Nieuws en weerber. 19,10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Omr.ork, 2.1.05 Het materialisme, caus. 21.25 Müz.caus. 21.55 Reformatie en Pausdom, causerie. 22.15 Kamerkoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtcluh. .9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor liet platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Pro- menade-ork. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeririgsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugd- uitz. De brievenbus gaat open. Correspondentie club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kleu ters. 19.10 .Toods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Als de dag van gisteren, hoorsp. 21.35 Lichte muz. 22.00 Een van de veertigduizend, klankb. 22.20 Strijkkwart. 22,45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram, 23.30 Hammondorgelspel. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 GRAM. 12.30 Weerber. 12.34 Gram'. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Barokmuziek. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Bcekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en fi losofie, 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Christel, operette. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Volksmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VPRO 17.00—1730 Voor de kinderen. NTS: 19.50 Interl. voetbalwedstrijd. 21.5022.20 Weekjourn. In de resoluties van de sectie radio en televisie van de vrijdag en zaterdag in Den Haag gehouden achtste algemene confe rentie der Nederlandse letteren wordt on der meer gezegd, dat in 1959 tenminste twaalf Vlaamse auteurs en critici zullen optreden voor de microfoon van de om roepverenigingen in Nederland en ten minste twaalf Nederlandse auteurs en cri tici voor de microfoon van de Belgische omroep. Een Vlaamse criticus zal voor een Ne derlandse microfoon in zes uitzendingen de nieuwe uitgaven op letterkundig gebied van Belgische uitgevers bespreken. Voor de microfoon van het N.I.R. zal een Ne derlandse criticus de nieuwe uitgaven op letterkundig gebied van Nederlandse uit gevers bespreken in eveneens zes uitzen dingen. De omroepverenigingen in Nederland zullen ook dit jaar drie Vlaamse voor drachtkunstenaars uitnodigen om werk van Vlaamse schrijvers voor de micro foon voor te dragen. De Belgische omroep zal in dezelfde periode een gelijk aantal Nederlandse voordrachtkunstenaars uit nodigen tot het voordragen van werk van Nederlandse schrijvers. Het litteraire forum zal ditmaal door de Ir. F. G. van der Hoeven uit Hilversum, die deel heeft uitgemaakt van de Ameri kaanse expeditie „Ice Skate" naar de noordpool, zal zaterdag van Schiphol naar New York vertrekken en vandaar via Nieuw Zeeland doorreizen naar de McMur- do-basis in het zuidpoolgebied om over een jaar in opdracht van een Amerikaans in stituut voor poolonderzoek een weten schappelijke expeditie te leiden door het zuidpoolgebied. Van maart tot oktober van het volgend jaar zal hij in de McMurdo-basis overwin teren en de expeditie voorbereiden. De tocht door het zuidpoolgebied zal enkele maanden duren. Hij verwacht dat hij bij na anderhalf jaar in ijs en sneeuw zal moe ten leven vooi hij in maart 1960 naar Ne derland terugkomt. Ir. Van der Hoeven was de enige Ne derlander, die deel uitmaakte van de ex peditie „Ice Skate" uitgevoerd door de Amerikaanse luchtmacht en enkele we tenschappelijke instellingen. Hij had er de leiding van de wetenschappelijke ploeg, die uit Amerikanen en één Oostenrijker bestond. Het Ice Skatekamp (tevens ra diostation) was in april en mei van het vorig jaar op een drijvende ijsschots op gebouwd. Ir. Van der Hoeven arriveerde or in september, bleef er bijna acht maan den en keerde in de lente van dit jaar naai de bewoonde wereld terug. De vorige week moest al het personeel ijlings per vlieg tuig worden geëvacueerd, omdat het ijs begon te scheuren en te kruien. Het kamp 's als het er thans nog staat nu dus Vyfde Bijstandhuis. Toen een 53- jarige huishoudster in De Bilt de Bijstand- trekkingslij st raadpleegde, bleek zij de winnares van een woonhuis te zijn. De winnaars van de vijf huizen zijn dus nu bekend. Zij wonen in Terneuzen, Maars- sen, Den Haag, Delfzijl en De Bilt. De Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels deelt mee, dat besprekingen zijn begonnen tussen de Ko ninklijke Nederlandse Uitgeversbond en de Nederlandse Boekverkopersbond over de plaats van het „pocket"-boek. Er is, al dus de Vereniging, geen sprake van dat de boekhandel akkoord gaat met de ver koop van „pockef'-boeken door kruide niers en sigarenwinkeliers: de boekhandel is er integendeel van overtuigd ten aan zien van het „pocket"-boek zijn functie te kunnen blijven vervullen. Het bestuur van de Nederlandse Boek verkopersbond stelt er prijs op, teneinde misverstand te vermijden, met de groot ste nadruk te verklaren, dat van de boek handel geen enkele medewerking te wach ten is. Het. ziet niet de minste noodzaak voor kruideniers of welke andere detail handel ook boeken te gaan verkopen. Zou de boekhandel zich niet hebben ingespan nen voor het „pocket"-boek dan zou daar voor wellicht aanleiding zijn. Integendeel echter heeft vrijwel de gehele boekhandel zich in de loop van de laaste jaren mede op de verkoop daarvan toegelegd. Verbou wingen zijn tot stand gekomen en grote collecties boeken in zakformaat treft, men in iedere boekwinkel aan. Dat deze inspan ning ook voor uitgevers niet zonder resul-' taat is gebleven, blijkt uit het steeds stij gende aantal series. Mocht daarom, door wie dan ook, getracht worden, het debiet van de boekhandel af te romen, dan zal de georganiseerde boekhandel zich daar met kracht tegen verzetten. Overigens kan de boekhandel zich niet voorstellen dat een georganiseerde detailhandel een. andere branche zal trachten te benadelen door ge bruik te maken van dë hïethodes van on georganiseerden. omroep in België georganiseerd worden. Er zal een prijsvraag worden uitgeschre ven voor het schrijven van de tekst van een documentaire, handelend over een on derwerp, dat betrekking heeft op de Ne derlandse letterkunde. Er zal naar worden gestreefd, dat tenminste eenmaal per jaar een door de omroep in één der beide lan den opgenomen oorspronkelijk Nederlands luisterspel door de omroep van het ande re land wordt uitgezonden. De omroepen in beide landen zullen gedurende 1959 klankbeelden uitzenden ter herdenking van de letterkundigen Cyriel Buysse, Wil lem Kloos, Jacques Perk, Karei van Woes- tijne en Lode Zielens, zij zullen bovendien gezamenlijk het feit herdenken, dat Edu- ard Douwes Dekker (Multatuli) in het na jaar van 1859 te Brussel zijn „Max Have- laar" schreef. De omroepen in België en Nederland zullen in 1959 een door twee Belgische en twee Nederlandse critici te voeren discus sie uitzenden over de vraag, welke in 1958 in een der beide landen verschenen roman de beste mag worden genoemd. Een soort gelijke uitzending zal worden gewijd aan de gedurende de laatste twee jaren ver schenen korte verhalen. De eerste discus sie zal worden voorbereid door de omroep in Nederland de tweede door de Belgische omroep. In 1959 zal door de omroepen in beide landen een voor de microfoon bewerkt oorspronkelijk Nederlands toneelstuk wor den uitgezonden. Deze uitzending zal door de Belgische omroep worden verzorgd. Door de Belgische en de Nederlandse televisie-organisaties zal eenmaal per twee maanden een in het Nederlands schrijvende auteur van het andere land voor de camera worden gebracht. Tevens zal in beide landen aandacht worden be steed aan een tiental naar het uiterlijk bestverzorgde boeken, in het afgelopen jaar gepubliceerd. Voor het bepalen van de keuze van cleze boeken hoopt de sectie te mogen rekenen op de hulp van de sec tie uitgeverij en boekhandel. Advertentie de nieuwe in Amerika ontdekte ïoetstoi, waarover men in de hele wereld enthousiast is I De heer Jan C. Winterink te Laren, die is afgetreden als directeur van de n.v. Wereldbibliotheek te Amsterdam, waar aan hij een halve eeuw verbonden is ge weest, is bij bevordering benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De loco-burgemeester van de hoofdstad, wethouder mr. A. de Roos, heeft dit za terdagmiddag op de afscheidsreceptie van de heer Winterink meegedeeld. Aan een des avonds gehouden diner heeft burge meester mr. G. van Hall hem de zilveren medaille van de stad Amsterdam uitge reikt. De heer Winterink blijft directeur van de Wereldbibliotheek te Antwerpen. Tot zijn opvolger in Amsterdam is be noemd de heer L. Reinalda. Advertentie van rheumatiek, spit,' ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. IA 1 1 1 SJ i )i ek Opeens stond Madoef voor een wand, waarin verscheidene nissen waren gemaakt; in elk van die nissen stond een glazen pot en in elke pot zat een levende muis. „Kijk", zei Mirza. „Dit is het geheim van Shamin, de boze tovenaar. Al die muizen zijn kinderen, die hij heeft meegelokt en daarna met zijn toverdrank in muizen veranderd!" Met grote ogen van verbazing keek Madoef naar de potten. De muizen stonden tegen het glas op en keken naar hem, alsof ze iets wilden vragen8687 Advertentie Op het platform van Schiphol liepen de zer dagen twee pinguins vrij rond. Zij wa ren op weg van Rome naar Anchorage in Alaska en werden meegenomen in het K.L.M.-toestel door een employé van de Italiaanse radio-omroep. Bij deze omroep was namelijk een vraag binnengekomen of pinguins, die wel aan de zuidpool leven ook in het noordpoolgebied voorkomen en zo neen, of zij aan de noordpool in leven kunnen blijven. De omroep stuurde nu een employé met de beide pinguins via Am sterdam naar Anchorage in Alaska waar hij de beide pinguins aan het gemeentebe stuur aanbood. Het bleek weldra, dat zij zich ook daar thuis voelden. Door het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zijn thans de reso luties bekend gemaakt, die werden aan genomen tijdens de achtste algemene con ferentie der Nederlandse Letteren, vrij dag en zaterdag in Den Haag gehouden. In het bijzonder is gesproken over de sa menwerking van de Belgische en de Ne derlandse instellingen, die zich de ver spreiding van de eigen letterkunde in het buitenland ten doel stellen. Deze versprei ding zal ook een belangrijk punt van be spreking uitmaken op de volgende confe rentie. die in 1959 in België plaats heeft. De bijeenkomsten stonden onder leiding van prof. dr. W. Asselbergs en Gerard Wal schap, welke laatste optrad als vervan ger van de door ziekte verhinderde Her man Teirlinck. Betreurd werd de onvoldoende samen werking bij de herdenkingen van Gezelle's eerste verzenbundel en Conscience's ster ven. Men was van oordeel dat voor een in tensievere uitwisseling op toneelgebied een afzonderlijke sectie in het leven moet worden geroepen. Men hoopt op korte ter mijn een vorm te hebben gevonden voor het gemeenschappelijk optreden ten bate van vertalingen. De hoop is uitgesproken, dat voor de grote conferentie in 1959 dooi de regeringen voldoende vooraanstaande vertalers van Nederlands letterkundig werk en eventueel docenten voor Neder landse litteratuur aan buitenlandse uni versiteiten zullen worden uitgenodigd. De sectie bibliotheekwezen drong voor al aan op het samenstellen en eventueel uitgeven binnen de korst mogelijke tijd van een volledige bibliografie van en over 'de Nederlandse litteratuur. De sectie uit geverij en boekhandel meent dat de uit- Advert.entie - MET ESSO BENT U BETER UIT! voering van resoluties van vorige confe ren ties nog veel te wensen laat, hetgeen in hoofdzaak wordt toegeschreven aan het ontbreken van een permanent bureau naast het algemene secretariaat. De ver spreiding van het Nederlandse populaire boek in België wordt bevredigend ge noemd. Aan nieuw letterkundig werk kan echter meer aandacht worden geschon ken. Gehoopt wordt dat de Belgische dag bladen meer plaats voor besprekingen zul len gaan inruimen. Het houden van conferenties in de maand november vindt ernstige bezwaren bij de leden van de sectie uitgeverij en boekhandel, gezien de gebruikelijke na j'aarsdrukte in eigen bedrijven. Men wil liever bijeenkomen in april of mei. Ver der wenst men benoeming van leden voor tenminste drie in plaats van telkens voor één jaar, zulks vooral terwille van een ze kere continuïteit. Er is een wetsontwerp ingediend tot verlenging van de termijn van een aantal bezettingsmaatregelen, waarvoor wetsont werpen tot afschaffing in behandeling zijn dan wel wetsontwerpen waarin de door een bezettingsmaatregel geregelde materie opnieuw zal worden geregeld. Door deze maatregel zal het aantal bezettingsmaat regelen, dat nog van kracht is, worden te ruggebra.cht van 121 tot 47. In de toelichting zegt de minister van Justitie dat, aangezien dë algemene ver nieuwing van de belastingwetgeving nog niet voltooid is, de bezettingsmaatregelen betreffende winstbelasting, loonbelasting inkomstenbelasting, commissarissenbe lasting en vennootschapsbelasting ver lengd dienen te worden. De wetsontwer pen voor een nieuwe regeling van de in komstenbelasting, loonbelasting en ver mogensbelasting zijn echter inmiddels de ministerr ad gepasseerd. De vestigingsbesluiten voor de tabakshan- del, het drogisterijbedrijf, het smidsbe drijf en het meubileringsbedrijf kunnen slechts worden behandeld tezamen met het ontwerp vestigingsbesluit levensmid- delenbedrijven. De indiening van enige van deze besluiten zal nog wel geruime tijd duren. Het wetsontwerp ter vervan ging van het besluit ten aanzien van de arbeidsbemiddeling is vertraagd doordat het overleg meer tijd vergde dan was voorzien. Het ontwerp van wet betreffen de de paramedische bedrijven is de mi nisterraad gepasseerd en zal waarschijn lijk nog dit jaar ingediend worden. Een nieuwe wettelijke regeling ten aanzien van het ziekenfondswezen wordt bemoeilijkt door de sterk uiteenlopende meningen om trent deze ingewikkelde materie. 12. Het gekibbel met juffrouw Higgins over dit onder werp duurde voort tot de gong voor het diner klonk. Terwijl we de eetzaal binnengingen, zei Cheviot te gen juffrouw Goulby: „En u, juffrouw Goulby, wat hebt u vandaag beleefd?" „Niets", antwoordde ze. „Ik kwam vrij laat uit Tor quay terug en ik heb uw raad opgevolgd, meneer Bur- mann, ik heb snel gereden en niemand zelfs ook maar de kans gegeven om me op te houden. Ik wilde niet in moeilijkheden komen". Cheviot ging aan ons tafeltje zitten en overhandig de mij het menu. Tegen juffrouw Goulby zei hij: „Er bestond helemaal geen gevaar meer, zelfs al was u vanavond laat thuisgekomen. De ontsnapte gevange ne werd vanmiddag omstreeks drie uur weer inge rekend". Dit verwekte de sensatie, die hij kennelijk op het oog had gehad. Cheviot liet mij het hele verhaal ver tellen en juffrouw Higgins zag groen van jaloezie. Even later leek ze echter weer wat vrolijker en riep uit: „Als die man pas om drie uur werd opgepakt, kan het best de man zijn geweest, die wij volgden. Mevrouw Burmann hoe zag hij eruit?" Ik gaf haar een beschrijving en ze was teleurge steld, want de man, die zij had geschaduwd, was ge kleed geweest in bruin Harris tweed. „Ik geloot niet, dat het er veel op aankomt", meen de juffrouw Goulby. „Het voornaamste is, dat we nu weer ongestoord buiten zullen kunnen zwerven. O, wat een opluchting!" Later op de avond hadden we een onderhoud met dr. Session en dit bracht alle droefenis over de arme Jenny weer boven. Tot mijn schande moet ik beken nen, dat ik door de opwinding van die middag niet neer aan dit trieste voorval had gedacht. „Ik heb een drukke dag gehad", zei dr. Session. „Natuurlijk ben je het als dokter wel gewend om in dit soort gevallen op te treden; heel dikwijls immers is de familie van de overledene tè geslagen om iets te organiseren, vooral bij plotselinge sterfgevallen. Niet dat mevrouw Rattan familie van Jenny is, maar ze Is zó geoccupeerd met de reputatie van haar pension, dat ze verder niet over maatregelen denkt". Cheviot vroeg: „Hoe denkt ze eigenlijk de plotselin ge afwezigheid van het meisje tegenover de gasten te verklaren?" „Hebt u het niet gehoord? Mevrouw Rattan zegt te gen iedereen, dat het meisje haar plotseling in 4e steek heeft gelaten". „O nee!" riep ik verontwaardigd uit en Cheviot merkte op: „Over de doden niets dan goeds! Ik vind dat héél erg! 't Is weinig elegant, vindt u wel?" „Ze is nu eenmaal geen prettig mens", zei dr. Ses sion. „Ze mist wat je zou kunnen noemen normaal fatsoen. Ik vind haar hele houding in dit geval zeer afstotend, al voel ik het in zekere zin als mijn plicht haar te helpen". We knikten beiden vol begrip. „Tussen haakjes, dok ter", zei Cheviot een ogenblik later, „Hoe gaat het met de overlijdensverklaring in zo'n geval? Ik be doel, u bent niet de eigen dokter van het meisje en ook niet de plaatselijke dokter..." „O, er zijn helemaal geen moeilijkheden. De doods oorzaak was volkomen duidelijk en dr. Ryand en ik waren het geheel eens. Maar om u de waarheid te zeg gen, we hebben ook nog contact gehad met haar eigen dokter. Dat is zou ik zeggen één van de voor delen van de nieuwe, sociale gezondheidszorg: men krijgt een registratienummer op een verzekerings- kaart, en via de betreffende dienst van het Ministerie van -Volksgezondheid kun je iemands dokter opspo ren. Hierdoor kon dr. Ryand spreken met een zekere dokter Barkat uit Pread Street. Hij bevestigde volko men onze mening over het zwakke hart van het meis je. Hij was van oordeel, dat geen enkele kuur haar leven meer lang had kunnen rekken. Op grond van zijn verklaring en op grond van hetgeen wij beiden hadden geconsteteerd bestond er voor dr. Ryand dan ook geen enkele reden om te aarzelen een overlij densverklaring te ondertekenen". De volgende dag maakten we weer een grote tocht. Onderweg maakte Cheviot de opmerking: „Het zou me niet verbazen, als onze boef van gisteren mij diep in zijn hart dankbaar is, na een nacht tussen droge warme dekens. Natuurlijk weet hij, dat hij gestraft zal worden voor zijn ontsnappingspoging, maar zelfs dat vooruitzicht moet beter zijn, dan voortgejaagd te worden door deze landstreek". Ik wilde liever niet meer over het geval praten. Ik wilde genieten van net mooie landschap en gelukkig zijn met mijn man en de baby. Er was nog een vage triestheid in me over Jenny, maar de wetenschap, dat ze ook volgens de verklaring van haar eigen dokter niet lang meer had kunnen leven, verzachtte deze droefheid enigszins. Ik probeerde dus niet meer aan sombere dingen te denken en wilde genieten met Cheviot en John-Arthur van de goede dingen die om ons heen. We waren die dag wel in een bijzonder mooi gedeelte terecht geko men. We reden op een weg, waarlangs een laag muurtje liep en we hadden een wijd uitzicht over het glooiende land. Wat verderop had het landschap op eens een diepblauwe kleur. Ik vermoedde, dat het een speciaal licht-effect was, dat een verkleuring veroorzaakte, maar toen we dich terbij kwamen, bleek het een enorm veld met. blauwe klokjes te zijn. Vanzelfsprekend vond ik dit dè uitgezochte plaats om te picknicken. Na de maaltijd lagen we uitstrekt in de zon en ge noten van de schoonheid rondom ons. Het was heel vervelend, dat toen we daar nog maar enkele ogenblikken zo lui uitgestrekt lagen, een ande re auto op deze plaats til hield. Er stapte een lange man uit, met een hoofd, dat veel te groot leek in ver houding tot de rest. Hij stapte over het lage muur tje langs de weg en kwam in onze richting. Ik fluis terde tegen Cheviot: „Liefje, ik wil niet gestoord wnrden. Cheviot antwoordde: „Iederéén vindt dit natuurlijk een mooi plekje en voelt de neiging om te stoppen, om van het uitzicht te genieten. Maar hij zal hier heus niet gaan picknicken". De man keek niet naar de blauwe klokjes of het land schap rondom, maar Kwam regelrecht op ons af en keek ons zó belangstellend aan, dat ik me opeens verschrikt afvroeg, of we misschien op verboden terrein zaten en hij ons eraf kwam jagen... Hij zei tegen Cheviot: „Was u het, die gisteren die knaap bij de Dartmoor gevangenis afleverde?" „Inderdaad", antwoordde Cheviot. „Ik verleende mijn assistentie. Was er een beloning uitgeloofd?" „Dan bent u dus die inspecteur van de centrale re cherche?" (Wordt vervolgd) Een kanonskogel, door schooljongens uit Upnor in het Engelse graafschap Kent ge vonden aan de oever van de rivier de Med- way moet, naar is vastgesteld, in deze om geving zijn achtergelaten door Michiel Adriaenszoon de Ruyter toen deze in 1667 zijn befaamde tocht naar Chatham maakte. De kogel is ondergebracht in het museum van het inmiddels met Chatham samenge groeide Rochester. Advertentie N E C C H I KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM DINSDAG 11 NOVEMBER „Die Raeckse": Cabaret Frans Koster, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, tot 22 uur. Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep". 20 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van ./erken van J. J. Piers en J. C. Mets, 19 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 19.30 uur. Frans Halstheater: ..Donker Parijs", 38 jaar, 20 uur. Lido Theater: „Mijn beste vijand", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: ..Jailhouse Rock". 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: ..The wrong man", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fan fare", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De spelonk des doods", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Óver moord wordt niet gesproken", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: .De ontembaren", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN Brinkmann: Archeologische Werkge meenschap voor Westelijk Nederland: Le zing van dr. P. J. R. Modderman over „De behuizing i;i de nrehistorie", 20 uur. „De Leeuwerik": Toneelvereniging ..Vriendenkring" voert op „Het is maar be trekkelijk", 20 uur. Concertgebouw: Voorlichtingsavond Ge westelijk Arbeidsbureau, 20 uur. Concertgebouw: Muzikale show van fir ma Hogenbijl. 20 uur. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Bach, 21 tot 22 uur. HBS Raaks: Tuinbouw en Plantkunde: Prijsuitreiking voortuinkeuringen. WOENSDAG 12 NOVEMBER „Die Raeckse": Cabaret Frans Koster, 20.15 uur. Concertgebouw: Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling: Symfonie Orkest Haar lem voert „Peer Gynt" uit, 20 uur. Minerva Theater: Heemsteedse Kunst kring: „Studentikoos", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN ,In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, 1022 uur. Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie van aanwinsten uit collectie-Regnault, als mede tekeningen en aquarellen uit ge meentelijk bezit, 10—12.30 en 13.3017 u. Vleeshal: Expositie van Delftse cera miek, 1417 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Expositie van werken van J. J. Piers en J. C. Mets, 914 en 1922 uur. Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep", 1017 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie van gouaches en tekeningen van Imre Nagy. 1117 uur. „De Waag" (Spaarne 29): Expositie van tekeningen en schilderijen van Peter van den Braken, 1116 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Don ker Parijs", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Mijn beste vijand", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: .Jailhouse Rock", 14 j., 14, 19 en 21.15 u. Rembrandt Theater: „Fanfare", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De spelonk des doods", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Óver moord wordt niet gesproken", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 u. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De ontembaren" 14 j„ 20 uur. DIVERSEN Brinkmann: Humanistisch Verbond: Openbaar gesprek over „Wat dunkt U van de mens?", 20 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit: Lezing dr. G. L. v. d. Zwaag over „Het kankerprobleem", 20 uur. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Bach, 2122 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9