Grotewohl: Russische troepen gaan Oost-Duitsland verlaten FRANS AFRIKA VANDAAG OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onderhandelingen over een nieuwe regeling met Moskou HET WEER Hoessein koestert zich in vrij algemene verontwaardiging Mr. J. M. Landré neemt ontslag bij Polygoon DAMW£DSTRIJD VOOR ONZE LEZERS Zelfs grote drommen Palestijnse refugié's kwamen meebetogen Berlijn wacht af Ferhat Abbas wil overleg onder UNO-auspiciën Iets minder koud Vijfduizend Britten willen graag werken op Cyprus Het woord is aan Kroesjtsjev lijkt de koude oorlog aan te wakkeren Tweehonderd waarnemers verlaten Libanon Betonnen muur viel over 7 vrouwen in Alstatte Haarlemse musicus gaat in hongerstaking Petroleum duurder èee MORRIS tjiiforiu/OH&n// Tunesië wendt zich tot Scandinavische landen t—B 73e JAARGANG No 107 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG No 2o0 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BERLIJN (DPA). De Oost- duitse premier Grotewohl heeft op een persconferentie in Oost-Berlijn verklaard, dat de Russische troepen in Oost-Duitsland zullen worden te ruggetrokken. Grotewohl gaf geen aanwijzingen over het aantal Russi sche troepen, dat Oost-Duitsland zal verlaten. Volgens officiële westelijke schattingen waren er in april 22 Rus sische divisies, met een gezamenlijke sterkte van ongeveer 350.000 man, in Oost-Duitsland. Grotewohl sprak in zijn verklaring de „hoop" uit, dat bij de besprekingen, die thans tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duits land worden gevoerd, een „nieuwe rege ling" zal worden bereikt. „Een dergelijke regeling zou een aanmoediging voor de westerse mogendheden moeten zijn ook hun troepen uit West-Duitsland terug te trekken," aldus zei de Oostduitse minister president naar aanleiding van Kroesjtsjevs eis, dat alle buitenlandse troepen zo spoe dig mogelijk uit Duitsland moeten worden teruggetrokken. Van onze correspondent) BERLIJN De Westberlyners die gis teren even uit hun evenwicht raakten na de donderende rede van Kroesjtsjev te BRUSSEL (Belga) De premier van de Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas, heeft tegenover een cor respondent van Belga te Cairo verklaard, dat hij bereid is een tijdelijk bestand in Algerije te sluiten, mits er onder UNO- auspiciën onderhandelingen tussen Frank rijk en de Algerijnse regering worden ge voerd. Met besprekingen volgens de door premier De Gaulle genoemde voorwaar den zou hij nooit instemmen. Elk UNO- initiatief dat kan leiden tot een toenade ring tussen de Franse en de Algerijnse re gering zou hij toejuichen. RABAT (UPI) De Istiqlal, de re geringspartij van Marokko, heeft morgen voor het gehele land een staking van één uur uitgeschreven, uit medeleven met „het Algerijnse volk in zijn heilige strijd" en met de Algerijnse rebellenleiders die in hongerstaking zijn in een Parijse ge vangenis. Moskou en de weigering van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko om de Westduitse ambassadeur Kroll hier over nader in te lichten, hebben hun even wicht teruggevonden. Van alle kanten is tot hun geruststelling verklaard, dat men hen niet in de steek zal laten en dat West- Berljjn ais westelijke voorpost met alle middelen gehandhaafd zal worden. Het medeleven van Bonn, Londen, Parijs en Washington geeft het tweeëneenkwart mil joen burgers moed. Er is wel scherp ge reageerd op de Russische dreigementen met het verhinderen van het verkeer via de lucht, de weg en het binnenwater van West-Duitsland naar West-Berlyn. Kroesjtsjev is hier geen verre vijand voor wiens eeuwig dreigende taal men im muun wordt, maar een buurman, die de ruiten wil ingooien en daartoe alle macht bezit. De Westduitse minister voor Duitse zaken, Lemmer, zelf een Berlijner, zei gis teren op een persconferentie in West- Berlijn: Kroesjtsjevs manoeuvre is het hoogtepunt van een communistische cam pagne. Het gaat de Russen, aldus Lemmer, met hun dreigementen tegen Bonn en Ber lijn, om een topconferentie, waarbij zij zich hier. en tijdens het ontwapeningsoverleg. zo onbuigzaam mogelijk tonen om tijdens een topconferentie iets te kunnen laten vallen van hun verregaande eisen, zonder hun gezicht te verliezen. In Berlijn zal niets veranderen door deze zeer ernstige manoeuvre, zo zei Lemmer. Verdwijnen! (UPI) De Oostduitse vice-nremier Loch heeft verklaard dat de westelijke geallieerden hun recht op aanwezigheid in Berljjn verloren hebben, en uit de stad moeten verdwijnen. Functionarissen van de ambassade te Oost-Berlijn hebben tegenover de pers ver klaard dat de drie westelijke mogendheden „geen juridische grond" hebben voor een langer verblijf in West-Berlijn. Zij noem den het zeker dat de Sovjet-Unie haar be voegdheden in Berlijn aan de Oostduitse regering zal overdragen. Radio-Moskou heeft het Westen ervan beschuldigd Ber lijn te gebruiken als een basis voor subver sieve activiteiten tegen Oost-Duitsland en Rusland. Naar verluidt zal de Russische commandant van Oost-Berliin. Zacharov. teruggeroepen worden zonder dat een nieuwe bevelhebber wordt benoemd. (AFP) Van gezaghebbende Westduitse zijde verluidt dat de Westduiste zaakgelas tigde te Londen de Britse regering heeft verzocht er toe mee te werken dat de De voorlopige Algerijnse regering in ballingschap verwaarloost geen der taken, die een bewind met zeker cere monieel behoort te volbrengen. Pre mier Ferhat Abbas heeft dezer dagen diploma's uitgereikt aan verpleegsters van het opstandelingenleger, die in Cairo waren geslaagd aan het einde van haar cursus. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Iets hogere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. LONDEN (UPI) De kantinedienst van de Britse strijdkrachten (N.A.A.F.I.) is in moeilijkheden geraakt door het ontslag van vierduizend Griekse Cyprioten die bij deze welzijnszorg werkten. Talrijke Brit se vrouwen op Cyprus hebben zich bereid verklaard de kantinedienst bij te springen. In Londen heeft de „N.A.A.F.I.", op de aankondiging dat met spoed in vijfhon derd vacatures moest worden voorzien, ongeveer vijfduizend verzoeken om nade re inlichtingen ontvangen, onder andere van een 57-jarige vrouw die zei: „Ik kan schieten en ik ben voor niemand bang. De kwestie Cyprus zal vandaag in het Lagerhuis besproken worden. Premier Macmillan zal een regeringsverklaring af leggen, waarop een algemeen debat zal volgen. NICOSIA (UPI) Bij de woning van een Griekse priester op Cyprus hebben Britse soldaten een grote hoeveelheid pro pagandamateriaal, wapens en munitie aangetroffen. Op het vliegveld Idlewild brandden maandag een Superconstellation (links op de voorgrond) en een Viscount uit onder een hitte, waardoor het stationsgebouw schroeide. De Superconstellation (een vrachtvliegtuig van de Seaboard and Western Airlines) was bij zijn aanloop voor de start door het springen van een band naast de startbaan beland en gaan glijden. Door de grote snelheid die bet toestel reeds had schoot het nog een heel eind door en botste toen met een harde slag tegen een voor de embarkatie gereedstaande Viscount van de Trans Canadian Airlines. Twee stewardessen in dit, toestel zagen de op hol geslagen Constellation aankomen en ontsnapten nog net op tijd terwijl ook ander luchtvaartpersoneel in de buurt een goed heenkomen zocht. Beide toestellen vlogen in brand. De inzittenden van de Superconstellation werden licht gewond. Robert Ingersoll: Slechts weinig welgestelde mensen be zitten hun rijkdom werkelijk; de rijk dom bezit hén. westelijke „grote drie" hun standpunt ten aanzien van het statuut van Berlijn met nadruk bevestigen. (UPI) Men is het er algemeen over eens, dat de betrekkingen tussen Rusland en West-Duitsland hun laagste niveau heb ben bereikt, sedert bondskanselier Ade nauer in september 1955 naar Moskou ging. Als een gevolg van de opmerkingen van Kroesitsjev lijkt het wel zeker, dat alle Westduitse plannen tot hereniging en her stel van de diplomatieke betrekkingen met Oosteuropese communistische landen op geborgen zullen worden. (Reuter) De regeringsgezinde West duitse „General Anzeiger" schrijft dat Kroesjtsjev met zijn rede een zwarte dag in het jarenlange streven naar hereniging heeft gemaakt. Het lijkt er op, aldus het blad, dat hij een nieuwe periode van ver killing in de Westduits-Russische betrek kingen heeft ingeluid. Juist op het moment dat Bonn een nota aan Moskou voorbe reidde over de herenigingskwestie heeft Kroesjtsjev lompweg de uitgestoken hand van zich af gestoten, aldus het blad. GENèVE (UPI) Op de beide confe renties tussen Oost en West te Genève is geen enkele voortgang gemaakt. Alleen heeft de tweede conferentie een naam ge kregen. die de algemene goedkeuring kon wegdragen: „Conferentie van deskundi gen voor de bestudering van mogelijke maatregelen, die zouden kunnen bijdra gen tot het voorkomen van verrassings aanvallen en ter voorbereiding van een rapport daaromtrent aan de regeringen." In westelijke diplomatieke kringen heeft men de indruk, dat Rusland de kou de oorlog op volle sterkte in Europa terug brengt. Men brengt dit in verband met de stembus-overwinning der Democraten in de Verenigde Staten, die volgens de Rus sen een wijziging in de Amerikaanse poli tiek onontkoombaar zal maken. Men legt verdei- verband met de meningsverschil len in de Noordatlantische Verdragsorga nisatie en met de onenigheid tussen Groot- Brittannië en andere Europese landen over handelskwesties. In dit kader past een stuggere Russische houding, als Rus land aanneemt, dat Eisenhower, onder de gegeven omstandigheden, minder dan ooit zal voelen voor nieuwe politieke ver plichtingen in of buiten Europa. Verder vermoedt men, dat Rusland de laatste maanden een betere discipline in de satellietstaten heeft kunnen invoeren. Als bewijs daarvan beschouwt men de uit latingen van Gomoelka bij zijn jongste be zoek aan Moskou. Op binnenlands gebied heeft Kroesjtsjev, zo meent men in Genè ve, de handen meer vrij gekregen, nu de oogst ongekend voorspoedig is geweest en hebben opgeleverd. Dit is voor Kroestjtsjev, zo meent men, het ogenblik om op alle fronten de kou de oorlog aan te wakkeren: Met een drei ging in het Midden-Oosten naar aanlei ding van Israëlische oorlogsvoorberei dingen". met een dreiging tegen Formosa met een dreiging tegen Berlijn, BEIROET (Reuter) De waarnemers- groep van de UNO in Libanon heeft de re gering in Beiroet meegedeeld, dat er de komende dagen 200 waarnemers het land zullen verlaten. Er blijven er dan nog een kleine 400 over, die naar de Libanese re gering hoopt, tegen kerstmis ook vertrok ken zullen zijn. In een bedrijf te Alstatte, even over de Duitse grens ten zuiden van Enschede, is hedenmorgen een zeer ernstig ongeluk ge beurd, waarbij volgens de eerste berichten zeven vrouwen om het leven zijn gekomen. De vrouwen waren bezig aardappelen te schillen voor de klinieken te Munster, toen plotseling een betonnen muur instortte. Zij werden door de brokstukken van deze muur bedolven. Om kwart over elf hedenochtend waren vier lijken geborgen. Naar wij vernemen heeft een musicus in Haarlem-Noord het plan opgevat om met ingang van maandag 17 november in hongerstaking te gaan teneinde te berei ken, dat hem door de Buitengewone Pen sioenraad in Den Haag een uitkering wordt verstrekt, waarop hij, naar hij meent, recht heeft na een door de Stich ting 1940-1945 gedaan onderzoek en een door deze Stichting afgegeven verklaring De Haarlemmer is van oordeel, dat de Pensioenraad de realisering van het recht op een buitengewoon pensioen tot nu toe door een aantal minderwaardige midde len heeft verhinderd en hij streeft naar een openbaar proces, waarin deze kwes tie door de i echter tot een oplossing kan worden gebracht. Als gevolg van de recente prijsstijging op de wereldmarkt zullen met ingang van woensdag 12 november de verkoopprijzen voor petroleum voor huishoudelijk gebruik met een kwart cent per liter worden ver hoogd. Advertentie BARTELJORISSTR, HAARLEM TEL "f3439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SCOOTER - BROMFIETSKIEDING TUNIS (Reuter) Officieel wordt in Tunis meegedeeld, dat Tunesië wapens van Amerika en Engeland heeft gewei gerd, omdat „de soevereiniteit niet werd geëerbiedigd" De beide landen hadden aan een derde aantal en soort van de wa pens genoemd. Zij hadden voorts verzocht ervoor te zorgen, dat de wapens niet in handen kwamen van de opstandelingen. Tunesië wendt zich nu tot Scandinavië. In een bekendmaking aan het personeel van de n.v. Filmfabriek Polygoon te Haar lem heeft de raad van commissarissen hedenmorgen mededeling gedaan van het feit, dat aan de directeur van Polygoon mr. J. M. Landré op zyn verzoek eervol ont slag is verleend uit zijn functie. Dit ont slag zal vermoedelijk in 1959 ingaan, maar een datum daarvoor is nog niet bepaald. Of er voor de heer Landré een opvolger zal worden benoemd is thans nog onzeker Naar wij van de zijde van de directie ver nemen vloeit de ontslagaanvrage van de heer Landré voort uit een verschil van mening over beleidskwesties in het al gemeen. Men achtte het daarom beter uit elkaar te gaan. De heer Landré is sinds 1 september 1952, toen hij de heer B. D. Ochse als zo danig opvolgde, directeur van Polygoon. Daarvoor was hij hoofd van de Regerings voorlichtingsdienst. Over zijn plannen voor de toekomst ontbrak ons bij uitstedigheid van de heer Landré, de gelegenheid tot informatie. Na de succesvolle avonden in vorige iaren, worden onze dammende lezers ook dit jaar weer in de gelegenheid gesteld uit te komen tegen leden van de Haarlemse Damclub. Deze massale damontmoeting wordt gehouden op woensdagavond 19 november aan staande in restaurant Die Raeckse in Haarlem. Nadere bijzonderheden kan men lezen op pagina 7 vati dit nummer. NEW YORK, (UPI) In kringen der UNO deelde men dinsdagavond mede, dat Jordanië geen verzoek om een bijeen komst van de Veiligheidsraad heeft inge diend naar aanleiding van het incident bo ven Syrië, waarbij het vliegtuig van ko ning Hoessein betrokken was. Volgens eer dere berichten zou Jordanië de Veilig heidsraad doen bijeenroepen. Volgens deze kringen heeft de Italiaan se ambassadeur Pier Spinelli, die Ham- marskjoelds speciale vertegenwoordiger in Jordanië is, een boodschap aan de se cretaris-generaal gezonden met betrek king tot het incident. Men zei, dat Ham- ATLANTISCHE OCEAAN DEC'JFERSOEVEN HET AANTAL INWONERS AAN] 0 Km SOO.-f Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, vertoeft voor een nieuwe en exclusieve grote reportage twee maanden in Afri ka. Zijn reisroute: Dakar (Senegal) - Conakry (Guinea) - Abidjan (Ivoor kust) - Algiers. Het onderwerp van zijn reportage: Frans Afrika vandaag, Eur- Afrika van morgen? In een serie artikelen, waarvan wij vandaag het eerste aan de lezers van ons blad presenteren, zal hij antwoord geven op de vele vragen die de verras sende uitslag van het referendum in Frankrijk's Afrikaanse gebieden - te zamen een gebied groter dan China - heeft doen rijzen. Was het referendum een vrije keuze? Geeft het een duide lijk beeld van Afrika's wensen en een vaste richtlijn voor de toekomst? Opent het nieuwe perspectieven voor een ge zonde en vredelievende samenwerking tussen Europa en Afrika? Zal het al thans gewapende conflicten voorko men? Wat betekent het eenzame „Neen' van Guinea, welke weg zal Sékou Toure volgen? In zijn reportage neemt onze reis redacteur u mee naar de woestijnen, savannes en tropische regenwouden van het zwarte continent. Zijn thuisreis voert langs Algiers, waar hij, heet van de naald, de verkiezingen op 30 novem ber zal verslaan en een beschrijving zal geven van het bittere gewapende con flict, dat blijft voort duren en Frank rijk's zwaarste probleem vormt, dat tot op heden ook generaal De Gaulle niet heeft kunnen oplossen en dat de spil blijft van de moeilijkheden waarvoor Frankrijk zich thuis en in Afrika ge steld ziet. marskjoeld .en antwoord zal zenden. De correspondentie tussen Hammars- kjoeld en de Jordaanse regering is volgens deze kringen „uiteraard vertrouwelijk" en zal niet worden bekendgemaakt. Twaalf Hunter-straaljagers, die met Amerikaanse geld in Engeland werden aangekocht, zijn dinsdag in Amman aan gekomen. Intussen heeft het incident een opmer kelijke uitwerking in Jordanië gehad. Maandagavond heerste er in Amman een volledige feeststemming, waaraan vuur werk en dansen niet ontbraken. Het duur de tot diep in de nacht. Uit de kampen der Palestijnse vluchte lingen brachten vrachtauto's dichte drom men betogers naar Amman. Doorgaans heet het, dat Hoessein's aanhang juist on der die vluchtelingen niet bijzonder groot is. Maandagavond was daarvan niet veel te merken. De menigte riep in koor „weg met de dictator Nasser, de moordenaar van het Arabische nationalisme", „weg met de republiek Egypte en Syrië", „Wij geven ons leven voor Hoessein". Ook dinsdag was een duidelijk voelbare golf van antipathie tegen Nasser in Jor danië merkbaar. Een duizendkoppige me nigte demonstreerde en opnieuw werden dreigende kreten gehoord, tot zelfs het af smeken van „Allah's wraak" over „het werktuig der communisten". Het parle mentsgebouw was omstuwd door een dich te menigte. Radio-Amman zocht 't niet in felle pro paganda, maar in waardigheid. „Cairo be hoort de betreurenswaardige handelwijze van Syrië :e onderzoeken", heette het, „het minste wat Cairo kan doen is aan ko ning Hoessein en Jordanië verschuldiging te vragen". Naar aanleiding van het incident boven Syrisch grondgebied heeft zich tussen Jor danië en de Verenigde Arabische Repu bliek een nieuwe felle propagandaslag ont wikkeld. Radio-Cairo heeft daarin thans de verklaring uitgebazuind, dat het vlieg tuig van koning Hoessein negen schendin gen van de internationale verkeersregels en het Volkerenrecht gepleegd heeft, en dat de V.A.R. slechts twee straaljagers heeft gezonden om het toestel van de ko ning naar de Jordaanse grens te escorte ren, ofschoon zij het recht had hem neer te schieten. De kranten in Cairo doen aan de propa gandaslag mee: vandaag wisten zij alle te melden, dat koning Hoessein het incident zélf op touw heeft gezet.... DAMASKUS (UPI) Het persbureau voor het Nabije-Oosten heeft dinsdag een verklaring gepubliceerd van de functio naris in de controletoren van het vliegveld Damaskus, Elly Almaz, die koning Hoes sein maandag opdracht gaf te landen. Hij had deze opdracht gegeven, aldus Almaz, omdat het toestel zich niet had bekend gemaakt en geen vliegplan had opgegeven. Hij kwam in contact met 't vliegtuig, toen het al zeventig kilometer in Syrië was. Hij had toen het inlichtingencentrum van het vliegveld gevraagd om details over het toestel en dit deelde hem mee dat het vliegtuig geen verlof had over Syrië te vliegen. Toen het toestel geen gehoor had gegeven aan zijn opdracht tot landen had hij het in zijn logboek ingeschreven als zijnde in overtreding, aldus Almaz.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1