Werkloosheid in gewest Lisse vertoont nog lichte daling Traditioneel lichtjesfeest werd door heel Haarlem gevierd o ^Brieceu aan de redactie Sinte Maarten" in de mist 5 Voor tu in keu ringen 1958 Wethouder Happé reikte prijzen uit KNC en BOC aan de leiding in eerste klasse UIT STAD EN STREEK Pauze-concert op het orgel in het Concertgebouw Bouw hervormd bejaarden huis in Heemstede aanbesteed Burgerlijke Stand van Haarlem ONTDEK DE GEUR VAN Anderhalf jaar geëist tegen Heemstedenaar H ij zou dame in Lu nieren voor 27.000 hebben opgelicht Haarlemmer critiseert Alkmaarse cityplan Tweede school eon eert in Bloemendaal Haarlemmcrliede neemt weer deel aan regeling Volkskredietbank Van Goghtentoonstelling voor militairen Er zat een beer in de eik HDC—DCIJ na fraaie strijd vermoedelijk 10-10 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 Het was gisteravond weer al „Sinte Maarten" wat de klok sloeg! Opgewekt en vasthoudend, ondanks de huiverigmakende dichte mist, lieeft de Haarlemse jeugd het traditionele lichtjesfeest gevierd. In tal van straten, over pleinen en langs grachten trokken de dansende lampionnetjes, de griezelig-flakkerende voer- of suikerbieten weer van deur tot deur. Tot diep in de avond klonken de oude liedjes van de koeien die staarten dragen, of het klaaglijke „Sinte Maarten, 't is so koud, geef me 'n turf ie of wat houtZelden miste deze klaagzang voor de dichte huisdeuren zijn uitwerking. En al werd het geduld van menige huisvrouw of vader na hei zoveelste belletje danig op de proef gesteld, meestal bleven de kinderen alleen of in kleine groepjes toch niet met lege handen. Dan verdween het koekje, het snoepje, de glimmende appel of de centen trouw in de meegenomen zak of doos en met een „donkuwel" ging het op de volgende deur af. „Sint Maarten, Sint Maarten, de koeien dragen staarten, De meisjes hebben rókkies an, daar komt Sinte Maarten an Sommige kinderen hadden zich wonder lijk uitgedost. Ietwat vervroegde sinter klazen of zwarte pieten kwamen hun op wachting maken. Anderen hadden van hun kaarslichtjes veel werk gemaakt en daar bij hun fantasie de vrije loop gelaten. Maar verkleed of niet de pret van de Sint Maarten-vierders was er nergens min der om. Bovendien behoeven ze de eerste week thuis niet om een snoepcentje te zeuren Rekord Naar schatting hebben in Haarlem on geveer achtduizend personen aan de op tochten in divei'se delen van de stad deel genomen. In Haai-lem-Noord alleen al lie pen een kleine vierduizend kinderen, maar ook vele ouders in een vijftal stoeten mee. Bij die van de speeltuinvereniging „Wel tevreden" bereikte het aantal deelnemers dit keer een rekord. Niet minder dan dui zend kinderen wandelden door de Indische buurt. Met hun kleurige heen en weer zwaaiende lampions trokken zij overal veel bekijks. Aan het hoofd van de stoet speelde de Haarlemse Postharmonie op- Advertentie O*"® Voor Uw „verre" bloemengroet... FLEUROP „De tuinkeuringen hebben een enorme betekenis als aanmoediging voor de Haarlemmers om hun tuinen er zo goed mogelijk te doen uitzien. Ik hoop, dat deze keuringen nog vele jai'en mogen door gaan met toenemend succes en be langstelling van iedereen, die een voor tuin heeft en dat alle Haarlemmers kun nen zeggen: „Wij hebben een aandeel ge leverd in het aanzien de vrolijkheid en de schoonheid van onze stad, een bijdrage om de stadsbewoners zich buiten te doen voelen, dichtbij de mooie natuur", aldus zei de Haarlemse wethouder van openba re werken en stadsontwikkeling, de heer W. F. Happé, dinsdagavond in de aula van de h.b.s. aan de Raaks in Haarlem, alvo rens hij de prijzen uitreikte van de deze zo mer gehouden voortuinkeuringen, uit gaande van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, afdeling Haax'lem en omstreken. De wethouder achtte het voorts be langrijk, dat men met een welverzorgd» voortuin niet alleen zichzelf, maar ook de medeburgers een plezier doet. Hij vond het sympathiek, dat men bij de keuringen niet kijkt naar de grootte en de gunstige ligging van de tuin, maar dat iedereen kan meedingen naar de prijzen. Wethouder Happé, die was ingeleid dooi de voorzitter van de afdeling, mr. J. J. Ha- ge, ging daarna tot deze derde prijsuitrei king over. De prijzen bestonden uit bloeiende cyclamen en begonia's, alsme de diverse knolgewassen. De namen der prijswinnaars zijn: Eerste prijs met w'sselbeker voor 1958: de heer en mevrouw Sipman, Batavieren- plantsoen 20; Verdere eerste prijzen: De heer en mevr. Pesch, Clovisstraait 51; de heer en mevr. Willemse, Zaanen- laan 93; mej. L. Danser, Delftlaan 169; de heer en mevr. Kohier, Rollandslaan 64; de heer en mevr. Enthoven, Korte Zijlweg 35; de heer en mevr. Blankevoort, Florapark 3; mevrouw B. v. d. Breugel, Pr. Mauritslaan 33. Tweede prijzen: de heer en mevr. Smit, Rijkssti-aatweg 503; de heer en mevr. Spaans, Batavierenplantsoen 23; de heer en mevr. Veldkamp, v. Dortstraat 90: de heer en mevr. Goezinnen, J. Maetsuyker- laan 36; de heer en mevr. Van Roessel, J. Maetsuykei-laan 38; de heer en mevr. Van der Waarden, Duinroosplantsoen 7; de heer en mevr. Leyte, Slangenkruidlaan 27; de heer en mevi\ Kramer, Amalia y. Solmslaan 12; de heer en mevr. Bremer, Koninginneweg 92. Derde prijzen: de heer en mevr. Van Luyk, Roemer Visscherstraat 233; de heer en mevr. Van Dijk, Roerdompstraat 41; mevrouw A. Vermaat-den Hartigh. van Riebeeeklaan 22; de heer en mevr. Hart- hoorn, Brederodesti'aat 36; de heer en mevr. Guinau, Slangenkruidlaan 21; de heer en mevr. De Boer, Slangenkruidlaan 30; de heer en mevx\ Jongsma, Fred. Hendriklaan 30; de heer en mevr. De Jos- selin de Jong, Pr. Mauritslaan 31. Vierde prijzen: de heer en mevi\ Van Norde, Palamedesstraat 45; de heer en mevr. Cruyff, Batavierenplantsoen 41; mej. Jos. M. J. Smit, Kenaupark 11a; de heer en mevr. Vroom. Pijnboomstraat 14; de heer en mevr. Voetelink, Duindooi-n- laan 23; de heer en mevr. Breas, Duin roosplantsoen 1; de heer en mevr. Draais- ma, Fred. Hendriklaan 34; de heer en mevr. Wingelaar, Pr. Mauritslaan 35. Na de prijsuitreiting werden kleurenlan- taarnplaatjes vertoond van zeldzame bol gewassen. De heer M. H. Hoog had deze prachtige opnamen gemaakt en de heer R. M. v. d. Hart lichtte ze toe. gewekte marsen en wijsjes. Bij de woning van een echtpaar, dat gisteren juist vijftig jaar getrouwd was, werd even stilgehou den om een serenade te brengen. Na de terugkomst op de tuin aan de Spaarndam- seweg ontvingen de kinderen een versna pering. In de lampionoptocht van de r.k. speel tuinvereniging „Hof van Eden" was Sint Maarten, gezeten op een gitzwart paard, in persoon aanwezig om het feest luister bij te zetten. In Haarlem-Oost bedroeg het aantal kinderen dat aan verscheidene op tochten deelnam ongeveer 2500. Incident In Haarlem-West kwain het bij de lam pionoptocht, welke uitging van de speel tuinvereniging „Klarenhof" tot een inci dent. Toen de voorzitter van deze vereniging, de 29-jarige K. Gijtenbeek, enige jongelui, die in de stoet waren meegelopen uitslui tend om de boel eens op stelten te zetten, wilde verwijderen, namen twee van hen, een 14-jarige en een 15-jarige scholier, een dreigende houding aan. Zelfs ontzag een hunner zich niet daarbij een mes te trek ken. De politie heeft beide weerspannige knapen naar het politiebureau overge bracht. De Haarlemse damvereniging KNC heeft een verx-assende maar volkomen verdiende overwinning behaald op damclub Sportief en daarmede de kans op het afdelingskam pioenschap behouden. Het overwicht van KNC op Sportief werd uitgedrukt in een •128 winst. BDC ontving het tot nu toe falende tweede tiental van HDC. Ook nu weer kreeg HDC II een 119 nederlaag te slikken. De ontmoeting damclub Hille- gomVKD wei-d bij de stand 99 afge broken. Naar alle waarschijnlijkheid zal de einduitslag 1010 worden. KNC en BDC staan nu met 7 uit 4 gelijk op de eerste plaats, gevolgd door VKD met 6 uit 4. Tweede klasse Het derde tiental van de Haarlemse damclub en het tweede tiental van dam club IJmuiden blijven elkaar in de tweede klasse op de voet volgen. HDC III boekte zelfs twee ruime ovei-winningen. Sportief II werd met 173 geklopt, terwijl Sant poort II met een 155 nederlaag huis waarts werd gezonden. DCIJ II versloeg Zandvoort II met 164. VKD IT smaakte het genoegen Santpoort II met 11—9 te verslaan. De leiding in deze afdeling 'be rust bij HDC III, die 12 punten uit 6 wed strijden scoorde. DCIJ II volgt met 10 uit 5. Nieuws in het kort Ouderavond Hartenlustschool. Op dinsdag 18 november zal tijdens een ouder avond van de Hartenlustschool te Bloe- mendaal afscheid genomen worden van de heren G. Kruger en H, G. A. Brouwers, respectievelijk voorzitter en secretaris van de oudercommissie. Kleuteronderwijs Bloemendaal. In de vacature mevrouw F. B. OttenDe Vries aan de Wethouder Rohlingkleuterschool in Overveen is mejuffrouw W. Postma uit Overveen tot kleuteronderwijzeres be noemd en in de vacature mevrouw M. SchroderVan Damme aan de kleuter school „Klcuterduin" aan de Juliana van Stolbei-glaan in Aerdenhout mejuffrouw N. Verkijk uit Haarlem. Humanistisch Verbond. De bijeen komst van de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond, welke oor spronkelijk hedenavond om acht uur in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem zou plaatsvinden, wordt van avond gehouden in de aula van het stede lijk gymnasium aan het Prinsenhof te Haarlem. Het programma van het pauze-concert, dat de stadsorganist Albert de Klerk op het orgel in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem, morgen, dondex-dag van 12.40 —13.20 uur zal geven, luidt. Toccata und Fuge, d. moll. Joh. Sebastian Bach. Concerto del Sigr. Meck, Joh. Gottfr. Walther, a. Allegro, b. Adagio, c. Allegro. Canon opus 56, Robert Schumann. Toccata (uit de Ve Symphonie) Charles Marie Widor. Vanmorgen is in het Jeugdhuis aan de Herenweg in Heemstede in het openbaar aanbesteed de bouw van een bejaarden- huis voor de Nederlands Hervormde Dia conie op het buitengoed „Kennerheroord" in Heemstede. Er waren 54 inschrijvingen. De hoogste inschrijfster was de firma G- F. H. van Midden in Beverwijk met 928.450, de laagste de firma Gebr. Schram in Bever wijk met 667.500. BEVALLEN van een zoon: 9 novem ber: N. H. Vis-Mooij; J. E. M. Fiekert- Rooms; 10 november: J. J. E. van Breuke- len-de Groot; J. H- Siliakus-Wehnes; H. L. M. van der Kuijl-Fabel; M. Bakker- Mie nis. BEVALLEN van een dochter: 10 no vember: H. Waasdorp-Bonkerk; 11 novem ber: C. W. van Zijtveld-Hummeling; M. van der Walle-Jansen; M. van de Linde- Beekhuijs: W. F. Groen-Sandijck. ONDERTROUWD: 11 november: J. P. van de Laarschot en E. J. H. Pulles; W. Koster en. E. van Blitterswijk; J- A. Vuijk en G. B. C. Knap; J. P. Keizer' en G. M. Metselaar. GEHUWD: 11 november: J. B. Dinkla en D. M. van Cuijlenborg; G. van Egmond en M. T. J. Buurman. OVERLEDEN: 4 november: C. Fluitsma- Oppenkamp, 80 j.. H- Swartstraat; 9 no vember: W. de Harder. 17 j„ Hazepaters- laan; A. M. Voets-Zandvliet. 88 j.. Orion- weg: J. Turenhout. 79 j.. Kamperlaan; A. H. Wempe, 76 j., Acaciastraat; Z. Gokkes, 55 j„ Kleverlaan: 10 november: C. A. Louw. 67 j.. Spaansevaartstraat. Advertentie HAARLEM ANEGANG 29 EtE.-0 i u</2 fVerkort weergegeven) Lichtgevend. Vanmorgen zag ik tegen de zijmuur van de Vishal 3 gx-ote reclame biljetten in lichtgevend rode verf. Dit is eenvoudig ontzettend! waar is het eind van deze schandelijke plaag? Ovei-al verschijnt die gemene rode dui vel op reclamezuilen en -borden, kris kras door de stad. Waar zit de Schoonheids commissie? Loopt ze zoet langs het lijntje van het reglement, of komt ze in actie daar waar het werkelijk plicht is op te tx-eden? Angstvallig wordt op kleine gevelver bouwingen toezicht gehouden, maar dit ten hemel schreiend vandalisme wordt niet opgemerkt. Het is niet mogelijk naar de schone Bavo op te kijken, zonder dat je ogen van pijn gauw een andere kant opkijken. Ik hoop hartelijk veel instemming door dit protest te verkrijgen en een verzoek aan het gemeentebestuur hier een verbod op te stellen. KEES VERWEIJ Verkeer. Toegegeven, dat het naast el kander rijden van fietsei-s, gelaakt door J. J. G. (HD. 10 nov.) op drukke verkeers wegen ongewenst en volgens de redactie verboden is. Bedenkt de schrijver echter, dat onder fietsei's ook niet-volwassenen moeten worden verstaan, zoals het arme kind, dat het slachtoffer werd. En dienen (steeds volwassen) bestuurders geen extra aandacht te schenken aan deze wielrijders, nog afgezien van het feit. dat zij dit aan iedere weerloze voetganger en fietser die nen te doen? In Nedex-land hebben de meeste auto mobilisten te weinig égards voor de mede weggebruikers. Probeert u eens rustig een rijweg over te steken als voetgangex'. Vrijwel geen enkele automobilist zal in houden. Men vertrouwt er op, dat u in haast zal trachten uw leven te redden. In Parijs is dat heel anders. Nog een voorbeeld: oversteekplaats in Amsterdam voor de Kalvei'straat. Er is een wacht- streep voor auto's (twee rijen wegpunaises) waarlangs voetgangers kunnen passeren. Staat het verkeer aan de Rokin-zijde stil, dan vullen aanrijdende auto's uit Paleis straat deze ovex-gang, in plaats van achter de streep te wachten. Deze onopgevoed heid van vele automobilisten maakt het nodig daar de hele dag een agent te plaatsen. Uit zichzelf kennen velen blijk baar geen manieren. Nóg één opmerking: zijn er aan de om vang van de gevaarten, die de wegen on veilig maken, geen wettelijke grenzen ge steld? Beseffen de ondernemingen, die deze monsters laten vervaardigen (b.v. de krankzinnig grote tankwagens) wel, dat zij met mensenlevens spelen? Of dragen deze eveneens bij tot „verlevendiging" van het stadsbeeld, waarop de burgemeester enkele dagen na het tragisch ongeval In de Van Eedenstraat doelde? F. Gevaarlijk. Al jaren gaan de kinderen van de Linnaeusschool (aan de Wilgen straat) zwemmen in Stoop's Bad. Jax-en gingen zij wandelend heen en terug. Vex-- leden jaar moest het plotseling per fiets. Protesten van de oudei's bij het hoofd dei- school mochten niet baten. De sport leraar gaat zelden mee, hij wacht bij het zwembad. Bij de rotonde aan de Klever- laan is gisteren iemand doodgereden. Moe ten nu eerst onze kinderen ook vex-onge- lukken? Liever niet zwemmen dan met deze conditie. Thuishouden mag echter niet, want het is verplicht voor de 5de- en 6de~klassers. Wie deze dingen heeft inge steld weet ik niet. Gevaarlijk blijft het! EEN MOEDER (Naschrift. Van het hoofd der Linnaeus school vernemen wij dat hem van enig protest van de zijde der ouders tegen het per fiets naar en van Stoop's Bad gaan der leerlingen niets bekend is. Het schoolhoofd onderschrijft echter volledig het. gi-ote gevaar, waaraan een groep van 30 a 40 fietsende leerlingen in het bij zonder op de steeds drukker wordende Delftlaan is blootgesteld. Aangezien het te voet heen en terug gaan teveel van de schooltijd in beslag nam, wex-d vorig jaar toestemming van de afdeling Onderwijs vex-kregen om van de fiets gebruik te maken. De kinderen worden steeds door een leerkracht begeleid. Voor busvervoer van gemeentewege komen de leerlingen, die aan het schoolzwemmen deelnemen, niet in aanmex-king omdat de Linnaeus school nog binnen de daartoe vastgestelde grens ligt. Deze gx-ens loopt tot de Zaanen- laan, enige tientallen metex-s noox-delijk van de school. - Red.) Advertentie Tegen een 29-jarige monteur uit Heem stede heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist, alsmede terbeschikkingstelling van de regering. De monteur stond terecht wegens op lichting. Hij zou in 1957 en 1958 onder ver schillende voorwendsels grote bedragen, totaal f 26.800 hebben losgekregen van een 57-jarige dame uit Lunteren. Deze dame verklaarde voor de recht bank dat de verdachte voox-tdurend ande re verhalen vertelde en dat zij zich dan gedx-ongen voelde hem te helpen. Toen de verhalen niet bleken te kloppen, vatte zij ten slotte argwaan op en deed zij aangif te bij de politie. Zij had met de monteur kennisgemaakt in Lunteren, waar de ver dachte in 1955 op „Groot Batelaar" werd verpleegd. Zij had toen juist haar man vex-loren en hield vex-blijf in een inx-ichting aldaar. Later werd de kennismaking voort gezet. De president van de rechtbank somde enkele punten op uit het voorlichtingsrap port. Hierin was de verdachte uitermate on gunstig afgeschilderd. Reeds in Lunteren is hij begonnen plannen te maken om de dame geld afhandig te maken. Thans in het Huis van Bewaring, probeert hij nog steeds naar te beïnvloeden. Nieuwe re- classeringspogingen moeten als niet ver- antwoox-d worden beschouwd. Psychiatex-s achten hem verminderd toerekeningsvat baar. De officier sprak in zijn requisitoir van „een verschrikkelijke zaak". Er is geen aanleiding te twijfelen aan de verklaring van de dame, die ten slotte slechts na enorme tweestrijd tot de aangifte moet hebben besloten. Zij meende het probleem der eenzaamheid op te lossen door iets voor de verdachte te doen, maar werd het slachtoffer van diens oneerlijkheid. De verdachte is, aldus de officier, een gevaar voor de maatschappij en behoort na het ondex-gaan van gevangenisstx-af ter be schikking van de x-egering te worden ge steld. De raadsman, mr. M. B. Cohen, ging nader in op de wijze, waarop de beide hoofdpersonen in deze zaak elkaar heb ben leren kennen. Zij wist met wie zij te doen had, want de verdachte had al een verleden, toen zij hem in de reclasserings- gemeenschap „Groot Batelaar" te Lunte- i-en ontmoette. Op 25 november zal de rechtbank uit spraak doen. De heer Corneille F Janssen, hoofd van de Haarlemse gemeentelijke monumen tenzorg heeft dinsdag in een openbare vergadering te Alkmaar het door prof. Wieger Bruin opgestelde saneringsplan voor de binnenstad van Alkmaar bestre den, nadat pi-of. Bruin nog eens zijn plan voor de talrijke belangstellenden had toe gelicht. De heer Janssen is van mening dat bij de sanering met het eigen kaï-akter van Alkmaar ï-ekening moet worden gehou den. Het openbreken en overhoop halen van Alkmaars oude stadskern ten behoe ve van het verkeer heeft naar zijn mening geen zin meer. De beklemmende ontwik keling van het verkeer is volgens hem in de toelichting op bet plan geen punt van uitvoerige overweging geweest. Het sane ringsplan dient er zijns inziens van uit te gaan dat de grote bedrijven uit de binnen stad verdwijnen en verhuizen naar terrei nen, waar hun levensvatbaarheid niet wordt aangetast. Een andere categorie van bedrijven kantoi-en, banken, wa renhuizen en grote vei-maakinrichtingen zullen buiten de Alkmaai-se binnenstad bijvoorbeeld in de te sanex-en stationswijk geplaatst dienen te worden. De ai'chi- tectuur krijgt daar meer kansen dan in de binnenstad om de gebouwen ruim op te stellen: in een monumentaliteit van brede wegen en in contrastwerking met groen en bomen. De sanering van dit stadsdeel, die prof. Wieger Bruin naar latere tijd wil verschuiven, noemde spreker van de aller grootste urgentie. De heer Jansen bcsti-eed het grachten- dempingsplan op financiële en technische gronden. Hij vx-eesde watex-overlast, na de demping, voor het oostelijk stadsdeel. Prof. Wieger Bruin heeft naar sprekers mening vele aspecten van het plan buiten beschouwing gelaten. „Alkmaar moet een duidelijk antwoord eisen op de vragen naar alle consequenties van dit plan, waarvan de sociale gevolgen rampzalig kunnen zijn, dat technisch onuitvoerbaar kan blij ken en dat onbetaalbaar zou kunnen zijn," zei hij. In een levendige discussie sprak „de zaal" zich unaniem tegen het dempen der grachten uit. De voorzitter van „Oud Alkmaar" opperde het denkbeeld, drie stedebouwkundigen uit te nodigen een an der ontwerp-saneringsplan te maken. Die plannen, waai-in geen voorstellen tot dem ping van grachten mogen voorkomen, zou den door een jury moeten worden "beoor deeld. Voor de leerlingen van de zesde en ze vende klassen van de lagere scholen in Overveen zal op donderdagmiddag 11 de cember om kwart voor twee in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Over veen een schoolconcert gegeven worden en op dezelfde middag om drie uur voor de leerlingen van de lagere scholen uit Aerdenhout en Vogelenzang in de Vondel school aan de Juliana van Stolberglaan in Aerdenhout. Voor de leerlingen van de zesde en zevende klassen van de lagere scholen in Bloemendaal zal hetzelfde pro gramma, waarbij de heer Sander Hesse- link, concertmeester van het Utrechts Ste delijk Orkest een inleiding zal houden, op vi-ijdagmiddag 12 december om kwart voor twee en om drie uur in het Jeugdhuis aan de Donkex-elaan gegeven worden. De schoolconcex-ten staan onder leiding van de Commissie Onderwijsverfrissing te Bloemendaal. De gemeente Haarlemmerliede en Spaax-n- woude zal weer deelnemen aan de gemeen schappelijke regeling Volkskredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten. In zijn vergadering van 19 maai't 1958 besloot de raad de deelname aan deze regeling per 31 december 1958 te beëindigen, omdat de uitwerking daarvan niet bevredigend werd geacht. Op grond van het feit dat aan tal van bezwaren, welke tegen de gemeenschappe lijke i-egeling waren ingebracht, tegemoet is gekomen, stellen B. en W. de raad voor het raadsbesluit van 19 maart in te trekken en de samenwerking met andere gemeen ten ten aanzien van de regeling te her vatten. De staatssecretaris van Ooi-log, de heer M. van Veen, zal op donderdag 20 novem ber in de kantine van het luchtmachtkamp Zeelst nabij Eindhoven de eerste tentoon stelling „Wie was Vincent van Gogh?" openen, die een tournee voor militairen zal maken. De afdeling Ontwikkeling en Ontspanning van het ministerie van Oor log heeft in samenwerking met de dien sten voor de Welzijnszoi'g voorbex-eidingen getroffen voor de rondzending van een duplicaat van deze onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen samengestelde tentoon stelling onder de krijgsmachteenheden. De ze tentoonstelling is uitgebi-eid met enke le deels in kleuren uitgevoerde re- produkties. Afhankelijk van de sterkte van de te bezoeken onderdelen zal de tentoon stelling een a drie dagen in elke leger plaats wox-den gehouden. Er zal bij de toe lichting gebruik gemaakt worden van kleu rendia's. De rondreis langs de onderde len zal ongeveer anderhalf jaar duren. Vondelparkbeeld. Vanochtend is in het Vondelpark een beeldhouwwex-k, een „Jonge Vrouw", van de Amsterdammer Frits Sieger geplaatst. Dit is het eex-ste beeld, na het Vondelmonument, dat een plaats in het park krijgt. In tegenstelling met het landelijke beeld van de geregistx-eerde ax-beidsresex-ve, van 63648 in september opgelopen tot 68798 in oktober, vertoont het gebied van het Ge westelijk Ax-beidsbui-eau-Lisse (omvatten de de gemeenten Hillegom, Lisse, Noord- wijkerhout, Sassenheim, Voorhout, Kat wijk, Noox-dwijk, Rijnsbux-g en Valken burg) een lichte daling. Waren er in sep tember totaal aan mannen en vx-ouwen 236 wex-kzoekenden ingeschreven, in oktober waren dat er 211. Voor de mannen alleen zijn deze cijfex-s respectievelijk 205 en 188. Deze lichte daling heeft zich, met uitzon dering van het hotelpersoneel dat steeg en de administratieve sector die gelijk bleef, over alle groepen uitgestrekt. In de metaalnijverheid liep het aanbod terug van 33 naar 23. waarbij er echter rekening mee moet worden gehouden dat hier wellicht geen sprake is van een we zenlijke verbetering maar dat waarschijn lijk de oorzaak van de vermindering ge zocht moet wox-den in het feit dat ver schillenden tijdelijk zijn uitgeweken naar andere bedrijfstakken en dan met name seizoenbedrijven. Gezien tegen de achtergrond van het landelijke en provinciale werkloosheids percentage slaat Lisse geen slecht figuur. Is het voor Nederland 2,1 percent van de beroepsbevolking met als hoogste 5,7 pex-cent voor Drente en voor Zuid Hol land 1.7 pex-cent, voor het gewest Lisse is het 0,65 pex-cent (waarvan voor het x-ayon Lisse 0,7 en voor het rayon Katwijk 0,6 pex-cent). Een merkwaardige ontwikkeling doet zich in het rayon Katwijk voor door vele plaatsingen van Katwijkse en Noordwijk- se zeelieden in de Groninger kustvaart. Ongeveer anderhalf jaar geleden is dat be gonnen en de curve vertoont sindsdien een stijgende lijn. De laatste maand wax-en er dertig plaatsingen, maar er zijn perioden geweest dat dit cijfer veel hoger lag. De ze vraag uit de noordelijke provincies wordt toegeschreven aan het erkende goe de vakmanschap van deze zeelieden uit de omgeving van Katwijk en Noordwijk. Cijfers, die reeds wijzen in de richting van een toeneming der geregistreerde ar beidsreserve in de nabije toekomst zijn die HANNOVER (AFP) In de nacht van zondag op maandag heeft een ontsnapte beer uit de dierentuin van Hannover een wijkplaats gezocht in een eik. Toen de be wakers het dier boven in de boom ontdek ten, scheen het heel weinig neiging te heb ben uit zichzelf naar zijn gebruikelijk ver blijf terug te keren. Zij riepen de hulp in van de brandweer, die het dier met brand slangen bespoot. De beer bleef waar hij was, keek op zijn belagers neer en at een blad of wat. In de nacht van maandag op dinsdag werden schijnwerpers op de boom ge richt en stonden politieagenten met machi nepistolen gex-eed om uitvalspogingen te verhinderen. Ook dinsdag verzonnen zijn belagex-s al lerlei middelen hem uit de boom te krij gen. Zij „maanden" hem aan met lange bamboestokken en met stokken met fak kels. Die fakkels brachten hem wel wat in het nauw. Hij gromde, wierp takken naai de lastposten en klom nog wat hogei\ Een aanval met sehuimblussers wachtte de beer niet meer af. Hij liet zich langzaam van tak tot tak zakken en ein delijk stond hij weer op de begane grond. Zonder aarzelen wandelde het dier waar dig naar zijn kooi. van de vraag. In hun totaliteit zijn deze sinds september wel zo ongeveer gelijk ge bleven maar in de agrarische sector ge ven zij toch een vermindering van onge veer 33 percent te zien. Om een indruk te geven van de sprei ding der werkloosheid onder de manne lijke beroepsbevolking volgt hieronder een overzicht per ultimo oktober per gemeen te. Hillegom 24, Lisse 24, Noox-dwijkerhout 20, Sassenheim 18, Voorhout 10, Katwijk 44, Noordwijk 44, Rijnsburg 3 en Valken burg 1. De damcompetitie De voor de hoofdklassecompetitie dam men gespeelde wedstrijd Haarlemse Dam clubDCIJ werd bij de stand 9-7 in het vooi'deel van DCIJ afgebroken. De twee nog uit te spelen pax-tijen zullen vermoe delijk in een 3-1 voordeel voor HDC resul teren, zodat de totaal uitslag vrijwel zeker een 10-10 gelijkspel wordt. Beide tientallen verschenen met één in- vallei-. Aan bord 1 ging de strijd tussen J. B. Sluiter (HDC) en P. Roozenbui'g (DCIJ). Op fraaie wijze dwong Sluiter de oud-wex-eldkampioen schijfwinst af. In het verdere verloop maakte Roozenbui'g het zijn tegenstander echter zo moeilijk, dat deze een vrij eenvoudige winst over het hoofd zag. Tenslotte forceerde Roozen- burg nog juist remise. H. T. Luif moest het opnemen tegen H. Laros. Na een aanvankelijk gelijkopgaande strijd kwam Laros tegen het eindspel iets in het voordeel, juist voldoende om de winst af te dwingen. H. Teunisse speelde een gave partij te gen Th. Tielrooy, welke in remise eindig de. J. Bus dwong zijn tegenstander H. v. d. Berg schijfwinst af. Deze partij werd afgebroken en zal vrij zeker door Bus wor den gewonnen. N. Blom ontmoette zijn ri vaal T. Postma. In een zuivere positiepar tij kreeg Blom voordeel. Ook hier moest woi'den afgebroken. De stand geeft een duidelijk overwicht voor Blom aan, doch door een offer zal Postma waai'schijnlijk een remise bereiken. J. H. Meure boekte door allerlei combina- tiedx-eigingen enige terreinwinst, maar niet voldoende om te winnen. Na 60 zetten werd tot -remise besloten. J. W. v. Darte len toonde in zijn partij met H. Zwier een uitstekend strateeg te zijn. dwong zijn te genstander in 'n dwangpositie en won vol komen verdiend. G. Eising verkx-eeg na een moeilijk middenspel toch nog vooi' deel. Hij ging wel wat te vlug in op het xemiseaanbod van zijn tegenstander J. v. Straten. J. v. Looy vergiste zich in een door ir. H. Krijgsman genomen door braak en verloor. J. Boei'koel kon ondanks zijn gunstige positie tegen J. Kaan niet tot winst komen. Door dit gelijke spel behoudt HDC wel iswaar de leiding in deze afdeling, name lijk 7 punten uit 5, doch met 5 punten uit 3 staat DCIJ'er relatief beter voor. In groep 1 van de hoofdklasse stevent J Blankenaar I rechtstreeks op het kam pioenschap af. Na een 16-4 overwinning op DWW kwam Joz. BI. op een puntento taal van 7 uit 4. Ook DSTO doet 't in deze afdeling uitstekend, hoewel de uitslagen niet zo sprekens zijn als die van Joz. BI. DSTO won met 11-9 van St. Canisius en be reikte daarmede eveneens een totaal van 7 uit 4. De wedstrijd GS IIDamclub Zaandam resulteerde in een 12-8 winst voor Zaandam. Een paar artikelen over corruptie bij de rechtspraak leidde de Britten in Aden ertoe twee journalisten te arres teren. Sindsdien wordt er door grote menigten van dag op dag betoogd en huisgehouden in de straten van deze bezittingen stad. De Britse politie arresteerde al enige honderden van deze betogers, meestal Jemenieten, en zette hen over de grens van het protectoraat. Maar de betogingen gaan voort en zoals de foto toont moeten ook westerse het ontgelden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5